Laurie Hertzel is senior editor for books at the Star Tribune, where she has worked since 1996. She is the author of "News to Me: Adventures of an Accidental Journalist," winner of a Minnesota Book Award.

Posts about Local authors

William Kent Krueger finalist for Anthony Award

Posted by: Laurie Hertzel Updated: May 21, 2014 - 11:30 AM

Last year, Twin Cities writer William Kent Krueger ventured away from his tried-and-true (and much loved) series of mysteries about Cork O'Connor, writing, instead, a coming-of-age novel wrapped up in a mystery and set in 1961 small-town Minnesota. "Ordinary Grace" has been embraced and honored, winning a Minnesota Book Award and an Edgar Award, is now in the running for an Anthony Award.

The Anthony Awards, named for writer Anthony Boucher (a founder of the Mystery Writers of America), will be presented in the fall in California.

Here's the full list:

BEST NOVEL
  Suspect - Robert Crais [Putnam]
  A Cold and Lonely Place - Sara J. Henry [Crown]
  Ordinary Grace - William Kent Krueger [Atria]
  The Wrong Girl - Hank Phillippi Ryan [Forge]
  Through the Evil Days - Julia Spencer-Fleming [Minotaur]

BEST FIRST NOVEL
  Yesterday’s Echo - Matt Coyle [Oceanview]
  Ghostman - Roger Hobbs [Alfred A. Knopf]
  Rage Against the Dying - Becky Masterman [Minotaur]
  Reconstructing Amelia - Kimberly McCreight [HarperCollins]
  The Hard Bounce - Todd Robinson [Tyrus]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
  The Big Reap- Chris F. Holm [Angry Robot]
  Purgatory Key - Darrell James [Midnight Ink]
  Joyland - Stephen King [Hard Case Crime]
  The Wicked Girls - Alex Marwood [Penguin]
  As She Left It - Catriona McPherson [Midnight Ink]

BEST SHORT STORY
  "Dead End" - Craig Faustus Buck [Untreed Reads]
  "The Caxton Private Lending Library & Book Depository" - John Connolly, Bibliomysteries [Mysterious Bookshop]
  "Annie and the Grateful Dead" - Denise Dietz, The Sound and the Furry: Stories To Benefit the International Fund for Animal Welfare [Amazon Digital]
  "Incident on the 405" - Travis Richardson, Criminal Element's Malfeasance Occasional: Girl Trouble [Macmillan]
  "The Care and Feeding of Houseplants" - Art Taylor, Ellery Queen Mystery Magazine, March/April 2013

BEST CRITICAL OR NONFICTION WORK
  Mastermind: How To Think Like Sherlock Holmes - Maria Konnikova [Viking Adult]
  The Secret Rescue: An Untold Story of American Nurses and Medics Behind Nazi Lines - Cate Lineberry [Little, Brown]
  All the Wild Children - Josh Stallings [Snubnose Press]
  The Hour of Peril: The Secret Plot To Murder Lincoln Before the Civil War - Daniel Stashower [Minotaur]
  Troubled Daughters, Twisted Wives: Stories from the Trailblazers of Domestic Suspense - Sarah Weinman, ed. [Penguin]

BEST CHILDREN'S OR YOUNG ADULT NOVEL
  The Testing - Joelle Charbonneau [Houghton Mifflin]
  Escape Theory - Margaux Froley [Soho Teen]
  Escape from Mr. Lemoncello’s Library - Chris Grabenstein [Random House Children’s Books]
  Dancer, Daughter, Traitor, Spy - Elizabeth Kiem [Soho Teen]
  The Code Busters Club: Mystery of the Pirate’s Treasure - Penny Warner [Egmont USA]

BEST TV EPISODE TELEPLAY, FIRST AIRED IN 2013
  The Blacklist - Pilot by Jon Bokenkamp - Sept. 2013 [Davis Entertainment, NBC]
  Breaking Bad - "Felina" by Vince Gilligan - Sept. 2013 [AMC]
  The Fall - "Dark Descent" by Allan Cubitt - May 2013 [Netflix Original]
  The Following - Pilot by Kevin Williamson - Jan. 2013 [Warner Bros. Television, FOX]
  Justified - "Hole in the Wall" by Graham Yost - Jan. 2013 [Warner Bros. Television, FOX]

BEST AUDIO BOOK
  Hour of the Rat - Lisa Brackmann - Tracy Sallows, narrator [Audible]
  Man in the Empty Suit - Sean Ferrell - Mauro Hantman, narrator [AudioGO]
  The Cuckoo’s Calling - Robert Galbraith - Robert Glenister, narrator [Hachette Audio]
  Crescendo - Deborah J Ledford - Christina Cox, narrator [Audible]
  Death and the Lit Chick - G.M. Malliet - Davina Porter, narrator [Dreamscape Media]

William Kent Krueger wins Edgar Award

Posted by: Laurie Hertzel Updated: May 2, 2014 - 7:08 AM
William Kent Krueger

William Kent Krueger

St. Paul writer William Kent Krueger has won his first Edgar Award for best novel for "Ordinary Grace"--not one of his Cork O'Connor series, but an evocative mystery set in the 1960s in southwestern Minnesota.

Here's the Strib review.

The Edgar Award, given by the Mystery Writers of America, was presented Thursday night in New York City.

Krueger will speak at 10:30 a.m. May 20 at the Brookdale Library in Brooklyn Center. Free and open to the public.

Here is the full list of last night's winners:

BEST NOVEL 
 
Ordinary Grace by William Kent Krueger (Simon & Schuster – Atria Books) 
 
 
BEST FIRST NOVEL BY AN AMERICAN AUTHOR 
 
 
Red Sparrow by Jason Matthews (Simon & Schuster - Scribner) 
 
 
 
BEST PAPERBACK ORIGINAL 
 
The Wicked Girls by Alex Marwood (Penguin Group USA - Penguin Books) 
 
 
 
BEST FACT CRIME 
 
The Hour of Peril: The Secret Plot to Murder Lincoln Before the Civil War 
by Daniel Stashower (Minotaur Books) 
 
 
BEST CRITICAL/BIOGRAPHICAL 
 
America is Elsewhere: The Noir Tradition in the Age of Consumer Culture 
by Erik Dussere (Oxford University Press) 
 
BEST SHORT STORY 
 
"The Caxton Private Lending Library & Book Depository” – Bibliomysteries 
by John Connolly (Mysterious Bookshop)  2 
 
 
BEST JUVENILE 
 
 
One Came Home by Amy Timberlake (Random House Children’s Books – Alfred A. Knopf BFYR) 
 
 
BEST YOUNG ADULT 
 
 
Ketchup Clouds by Annabel Pitcher (Hachette Book Group – Little, Brown Books for Young 
Readers) 
 
BEST TELEVISION EPISODE TELEPLAY 
 
 
“Episode 1” – The Fall, Teleplay by Allan Cubitt (Netflix) 
 
ROBERT L. FISH MEMORIAL AWARD 
 
"The Wentworth Letter" – Criminal Element’s Malfeasance Occasional 
By Jeff Soloway (St. Martin’s Press) 
 
GRAND MASTER 
 
Robert Crais 
Carolyn Hart 
 
RAVEN AWARDS 
 
Aunt Agatha’s Bookstore, Ann Arbor, Michigan 
 
 
THE SIMON & SCHUSTER - MARY HIGGINS CLARK AWARD 
(Presented at MWA’s Agents & Editors Party on Wednesday, April 30, 2014) 
 
 
Cover of Snow by Jenny Milchman (Random House Publishing Group – Ballantine Books) 

More honors for Kate DiCamillo

Posted by: Laurie Hertzel Updated: April 11, 2014 - 11:19 AM
Kate DiCamillo

Kate DiCamillo

We're barely three months into the New Year, and Minneapolis writer Kate DiCamillo has already been showered with awards: She won her second Newbery Medal in January, just a couple of weeks after being named National Ambassador for Young People's Literature by the Library of Congress.

Now come two more: Her Newbery winner, "Flora & Ulysses," is one of 10 books to be honored with the Christopher Medal, an award that has gone for 65 years to writers, producers, directors and illustrators who affirm the highest values of the human spirit. It is given by The Christophers, a nonprofit founded in 1945 by Maryknoll Father James Keller, to honor the Judeo-Christian tradition of service to God and humanity.

The full list of Christopher winners is online here. The awards will be presented May 15 in New York.

DiCamillo also will be honored in early May at the Anderson Center for the arts in Red Wing. The A.P. Anderson Award annually is presented to a person for outstanding contributions to literature and the arts in Minnesota. Previous winners include Louise Erdrich, Emilie Buchwald, Jim Brandenburg, Joe Dowling, and Robert Bly and William Duffy. 

Cracked Walnut opens its second series

Posted by: Laurie Hertzel Updated: March 27, 2014 - 3:35 PM

Last year, with its debut literary festival, the group known as Cracked Walnut promised a reading a day for a full month. This year they're doing almost as well: The second literary series debuts on Wednesday, April 2, and will run through May 7 with readings if not every single day, at least several times a week.

Cracked Walnut is the brainchild of Hamline University MFA candidate Satish P. Jayaraj, who found himself surrounded by writers (no surprise, in an MFA program) and was looking for a way to establish a venue for reading. 

This year's 25 readings will take place in coffee shops, galleries, libraries, museums, a hospital, and other offbeat places--mainly in the Twin Cities, but also in Duluth and Rochester--and will include more than 100 writers. Each reading carries a different theme. 

The lineup includes poets Tim Nolan, Ethna McKiernan, Adrienne Miller, Ryan Vine, Margaret Hasse and Matt Mauch. (Full disclosure: I am reading, too.)  The list is still being firmed up and you can check back at www.crackedwalnut.com for updates.

Here's the whole list, current as of today:

Wednesday April 2nd 7:00 pm (Mirror Mirror on the Wall)

Underground music Café ‘Coffee Grounds’ (1579 Hamline Ave N, St Paul, MN 55108)

featuring: Laurie Hertzel, Kelly Hansen Maher, Maya Washington, Nick Metcalf, 

Chilli Lor, Hawona Sullivan Janzen

Thursday April 3rd  7:00 pm (Richfield CW Festival Reading)

Richfield Community Center (7000 Nicollet Ave S Minneapolis, Minnesota 55423)

featuring: Vanessa Ramos, Anika Fajardo, Philip Simondet, Ted King,

Lorissa Gottschalk, Maggie Ryan Sandford,

Friday April 4th 20th 7:00 pm (Hooked)

The Coffee Shop Ne  (2852a Johnson St. NE, Minneapolis, Minnesota 55418)

featuring: Creating community in average spaces through the magic of spoken literature, Evan Kingston, Laura Theobald
Patrick Werle, Mary Harold, Sharkhooks

Saturday April 5th 7:00pm (What Does Your Fox Say)

Blackdog Coffee and Wine Bar (308 Prince Street, Saint Paul, Minnesota 55101)

featuring: Wendy Skinner, Mona Susan Power, Ardie Medina,

Brian Baumgart, Marjorie Hakala, George J Farrah

Sunday April 6th 11:00 am (Fitting In)

Black Sheep Coffee Cafe (705 Southview Boulevard, South Saint Paul, Minnesota 55075)

featuring: Pam Schmid, Andrea Jenkins, Lisa Ann Pierce, Kimberly Eridon
Chris Vaughan, Jennifer Bowen Hicks, Andrew Cleary

Wednesday April 9th10:20am (Amplatz Children’s Hospital CW Festival Reading)

U of M Amplatz Children’s Hospital (2450 Riverside Ave., Minneapolis, Minnesota 55454)

featuring: Rebecca Ramsden, Bruce Peck, Satish Jayaraj, Anne Sawyer-Aitch

Thursday April 10th 7:00 pm (It’s a Wonderful Life)

J. Arthur’s Coffee (2441 Rice Street, Roseville, Minnesota 55113)

featuring: Paula Cisewski, Sarah Turner, Margaret Hasse
River Urke, Jamie Hagg, Kevin Hershey, Mindy Mejia

Friday April 11th 7:00 pm (Legacy and Heritage)

Royal Grounds (4161 Grand Ave S, Minneapolis, MN 55409)

featuring: Sandra Evans, Chay Douangphouxay, Kris Bigalk

Saturday April 12th 7:00 pm (St Thomas Academy CW Festival Reading)

St Thomas Academy (949, Mendota Heights, MN 55120)

featuring: Donna Isaac, Satish Jayaraj, Michael Kiesow Moore, Tom Ferderer

Sunday April 13th 7:00 pm (Rochester CW Festival Reading)

C4 Creative Salon (324 1st St SW, Rochester, Minnesota 55902)

featuring: Daniel Solis, Emily Urness, Steven Vogel, Josh Fischer, Katrina Wollet, Matt Dahl

Monday April 14th 7:00 pm (Be a Lady)

Diamonds Coffee Shoppe (1618 Central Ave NE, Minneapolis, Minnesota 55413)

Featuring: Patricia Francisco, IBé, Matt Mauch, Rebecca Song
David Stein, Krisanne Dattir, Jenny McDougal

Thursday April 17th 7:00 pm (Divinity and Humor)

Angry Catfish Bicycle and Coffee Bar (Angry Catfish Bicycle and Coffee Bar)

featuring: Linda White, Kate Lynn Hibbard, Kristin Laurel, Benjamin Kowalsky,

Bryan Mazo, Lennon Sundance


Friday April 18th 7:00 pm (Home and Away)

Cahoots Coffee Bar (1562 Selby Ave Saint Paul, Minnesota 55104)

featuring: Jen March, Michael Dean, Ka Zoua Vang,

Louis Murphy, Darci Schummer

Saturday April 19th  7:00 pm (Duluth CW Festival Reading)

Prøve Gallery (21 N Lake Ave, 21 N Lake Ave, Duluth, MN 55802)

featuring: Ryan Vine, Satish Jayaraj, Felicia Schneiderhan 

Monday April 21st 7:00 pm (Be a Man)

Hamline Midway Library  (1558 W Minnehaha Ave, St Paul, MN 55104)

featuring: Andrew Blissenbach, Colin Mcdonald, Kate Shuknecht,

Ariane Sandford, Thomas Rohde, Moheb Soliman

Friday April 25th 7:00 pm (#phobia)

Hillside Chapel (2610 19th Ave NE, Minneapolis, MN 55418)

featuring: Leslie Adrienne Miller, Paul Canada,

Karen Youso, Sarah Hayes, Lisa Brimmer

Saturday April 26th 1:00 pm (Urbanization)

Mill City Museum (704 S 2nd St, Minneapolis, MN 55401)

Featuring: Saymoukda Vongsay, Tim Nolan, Carla Hagen,

Tracy Harris, Amy Salloway

Sunday April 27th 4:00pm (War and Strife)

Boneshaker Books (2002 23rd Ave S, Minneapolis, MN 55404)

featuring: Ethna Mckiernan, Khary Jackson, Dain Ingebretson,

Wednesday April 30th 7:00 pm (Beware the Elements)

Fireroast Café (3800 37th Ave S, Minneapolis, MN 55406)

Thursday May 1st 7:00 PM (The Final Frontier)

Solar Arts Building ( 711 15th Ave NE, Minneapolis, MN 55413)

Paula Cisewski, Alison Morse, Chris Title,

Paige Riehl, Peter Stein, Lynne Kuechle,

Friday May 2nd 7:00 PM (Year of the Horse)

Solomon’s Porch(100 W 46th St, Minneapolis, MN 55419)

Featuring: Victoria Peterson Hilleque, (more to come)

Saturday May 3rd 1:00 PM (Masks of Power)

Books and Tea(325 West 7th Street, St Paul, MN 55102)

Sunday May 4th  7:00 PM (Good and Evil)

Café Bene(53 Cleveland Ave S, St Paul, MN 55105)

featuring: Josh Wodarz (more to come)

Tuesday May 6th 7:00 PM (The Witching Hour)

Claddagh Coffee (459 7th St W, St Paul, MN 55102)

Wednesday May 7th 6:00 PM (Transmutation)

Peace Coffee shop Wonderland Park(3262 Minnehaha Ave. Minneapolis, Minnesota 55406)

Five Minnesota writers win McKnight Artist Fellowships

Posted by: Laurie Hertzel Updated: March 25, 2014 - 10:38 AM
Sun Yung Shin. Photo by Dan Markworth

Sun Yung Shin. Photo by Dan Markworth

The Loft Literary Center has announced this year's winners of the McKnight Artist Fellowships for Writers. Four Minnesota poets/spoken word artists, and one children's author have been chosen out of 135 applicants.

The poetry winners are:

Sierra DeMulder, a two-time National Poetry Slam champion and the author of "The Bones Below" and "New Shoes on a Dead Horse"; she lives in Minneapolis.

 Danez Smith, author of "hands on ya knees." His book, "[insert] Boy," will be published this year. His work has appeared in Ploughshares, PANK, The Cortland Review, and elsewhere.

Sun Yung Shin, author of "Rough, and Savage," "Skirt Full of Black," and other books. She edits the online journal "This Spectral Evidence" and lives in Minneapolis.

And Carolyn Williams-Noren of Minneapolis, who is working on her first book.

Molly Beth Griffin

Molly Beth Griffin

The winner in children's literature is Molly Beth Griffin, author of "Loon Baby" and "Silhouette of a Sparrow."

Griffin received her MFA in Writing for Children and Young Adults from Hamline University and now teaches at the Loft.

Honorable mention went to Rita Moe, Kristin Naca and Tracy Youngblood in poetry, and Michael Hall, David LaRochelle and Janet Lawson in children's literature.

Judges for the competition were poet Nikky Finney, whose fourth book, "Head Off & Split," won the 2011 National Book Award, and Jordan Brown, an editor who has worked with Anne Ursu, Chris Rylander, Steve Brezenoff, and many others.

This is the 32nd year for the McKnight fellowships, which are supported by the McKnight Foundation. Previous winners include Robert Bly, James Moore, Patricia Hampl, Lorna Landvik, Anne Ursu and so many others.

ADVERTISEMENT

Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT