Opportunities for families include learning about fire prevention, how to prepare for an emergency, as well as technological improvements in burn treatment and firefighting equipment. Activities take place at various locations throughout the fairgrounds. 8 a.m.-6 p.m.

MUSIC

GRANDSTAND: Charlie Wilson: With Fantasia. 7:30 p.m.

DNR PARK: Ecuador Manta: 5 p.m.; Johnny Z & the Zingrays: 10 a.m., noon, 2, 4, 6 & 8 p.m.

INTERNATIONAL BAZAAR: Annie Mack: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.; Maiden Dixie: 7:30 & 8:45 p.m.

LEINIE LODGE BANDSHELL: Martin Family Circus: 10:45 & 11:45 a.m.; Tonic Sol-Fa: 1 & 2:30 p.m.; High Valley: 3:30 & 4:45 p.m.; G. Love & Special Sauce: 8:30 p.m.;

MINNESOTA WINE COUNTRY: The Worldbeats: 6:30 p.m.

RAMBERG SENIOR CENTER: Rich Lewis Band: 10:30, 11:45 a.m. & 1 p.m.; The Mellow Fellows: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.

WISER LIVING: Mayyadda: 6 p.m.

FAMILY FARE

4-H BUILDING: 4-H Rabbit Quiz Bowl: 2 p.m. 4-H State Arts-In Musical Performance: 3:30, 5 & 7:30 p.m.

CAROUSEL PARK: State of Fire Prevention Address: 11 a.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Barn Stage: Moo Booth: Moo Live: Presentations and interactive activities highlighting the world of cows and agriculture. 11 a.m. & 3 p.m.; Moo Booth: Moo Quiz Show: 5:30 p.m.; Moo Booth: Video Presentations: Noon, 1:30 & 2 p.m.; Moo Booth: Talk to the Animals Show: 12:20 p.m.; Moo Booth 25th Anniversary Special Activities: Special moo-tastic activities and prizes to celebrate 25 years of the Moo Booth. 12:30 p.m.; Moo Booth 25th Anniversary Party: 3 p.m.

DNR PARK: DNR Fire Prevention Games and Activities: 9 a.m.-4 p.m.; DNR Fire Tower: 9 a.m.-7 p.m.; DNR Fire Prevention Building: Learn about firefighting equipment and the impact of fires. 9 a.m.-9 p.m.; Every Tree For Itself — Family Fun: 11 a.m., 1 & 3 p.m.

EDUCATION BUILDING: Black Storytellers Alliance: 10:30, 11:30 a.m., 12:30 & 1:30 p.m.; Green T Productions: 3, 4, 5 & 6 p.m.

EXPO PLACE: Governor’s Fire Prevention Day: “Hot Zone”: The 18th annual fun-filled, action-packed Governor’s Fire Prevention Day is the largest fire-prevention education event in the world. See vehicles, meet firefighters and learn about fire-safe behavior, fire prevention, safe escape from a fire and the latest technology used in firefighting. Red helmet giveaway for little firefighters. 8 a.m.-6 p.m.

FAMILY FAIR/BALDWIN PARK: Great Big Sandbox: 8 a.m.-9 p.m.; Math On-A-Stick: A space for kids and families to explore math concepts. 9 a.m.-8 p.m.; Alphabet Forest: Meet authors; alphabet activities. 9 a.m.-8 p.m.; Kenny Ahern: 10:30, 11:30 a.m. & 3 p.m.; Sean Emery: 12:30 & 5 p.m.; Break-Shop Bump’N: 1:30, 4 & 6 p.m.

INTERNATIONAL BAZAAR: Ballet Folklorico Mexico Azteca: 10:45 a.m., noon & 1:15 p.m.; O’Shea Irish Dancers: Festival of Nations Demo Stage. Noon, 1:30, 3 & 4:30 p.m.

LEINIE LODGE BANDSHELL: Governor’s Fire Prevention Day Flag Raising Ceremony: 10:15 a.m.

MIRACLE OF BIRTH CENTER: A-Maize-ing Corn Day: Play Corn Plinko and other fun games, answer corn trivia and win prizes. Plus learn about various products made from corn and meet Corn Guy. 10 a.m.-4 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: Woodshop Rides the Rails: 5 & 6 p.m.

SWINE BARN: Oink Booth: 9 a.m.-8 p.m.

WEST END MARKET: Stages Theatre Company: 10, 11 a.m., noon & 1 p.m.; Duniya Drum & Dance: 3:30, 4:30, 5:30 & 6:30 p.m.

WISER LIVING: Meet Cathy Wurzer and Eric Eskola, Hosts of TPT’s “Almanac”: 1:30 p.m.

DEMONSTRATIONS AND PROGRAMS

AGRICULTURE/HORTICULTURE BUILDING: Carnivorous Plant Demonstration: 10 a.m., 2 & 6 p.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Moo Booth: Land O’Lakes, Inc. Day: 9 a.m.-8 p.m. Barn Stage: 4-H Livestock Demonstrations: 8 a.m., 4 & 6 p.m. Moo Stage: 4-H Livestock Demonstrations: 9, 10:30 a.m., 4:30 & 6:30 p.m.; Moo Booth: Milking Demonstrations: 10 a.m., noon, 4 & 6 p.m.; Moo Booth: Hand Milking: 11:30 a.m. & 1:30 p.m.

CREATIVE ACTIVITIES AND ANNEX: Needlework Guild & Embroiderers’ Guild Minnesota: 9 a.m.-9 p.m.; Weavers’ Guild of Minnesota: 9 a.m.-9 p.m.; Crochet Twin Cities: 9 a.m.-9 p.m.; The Great Spam Championship Judging: 10:45 a.m.

EXPO PLACE: Governor’s Fire Prevention Day: Mock Car Crash Scene Demonstration: Noon & 3:30 p.m.

PET CENTER: Professional Animal Trainer Denise Nord: 9, 11 a.m., 1, 3 & 5 p.m. Northern Sky Kennel Hunting Demonstration: 10 a.m., noon, 2 & 4 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: ReUSE MN Demo: Bridging: 10 a.m., 12:30, 3 & 5:30 p.m.

JUDGING

4-H BUILDING: 4-H Rube Goldberg Challenge: 10 a.m. & 3 p.m.

AGSTAR ARENA: 4-H Dairy and Market Goat Show: 8 a.m.; 4-H Market Lamb and Breeding Ewe Show: 4:30 p.m.

CAROUSEL PARK: Fire Explorers Challenge: More than 325 youth representing 24 Fire Explorer posts from around the state square off in a variety of competitions — gear donning, ladder raising, spinal immobilization and others — capped off at 4 p.m. with an awards ceremony. 8 a.m.-6 p.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Moo Booth: Make It Better With Butter Contest: 10 a.m.; Agrilympics: Celebrity Milking Contest: 2:30 p.m.

SHEEP AND POULTRY BARN: Sheep Open Class: 10:30 a.m., 1 & 3 p.m.; 4-H Market Rabbit Show: 5 p.m.; 4-H Poultry Judging Contest: 7 p.m.

SWINE BARN: 4-H Breeding & Market Gilt Shows, Market Barrow Shows: 8:30 a.m.

WARNER COLISEUM: 4-H Market Beef Show, Dairy Steer Showmanship, Prospect Market Calf: 7:30 a.m.; 4-H Beef & Dairy Cattle Competitions: 7:30 a.m. & 1:30 p.m.; 4-H Beef Championship: 1:30 p.m.; 4-H Minnesota Meat Grilling Contest: 4 p.m.; State Fair Horse Show: Draft Horses Hitches, Arabians, Morgans and Jumper Championships: 4 p.m.

ANIMALS

MIRACLE OF BIRTH CENTER: Meet the Animals: Q&A with MN FFA members and their animals. 10 a.m.

HOME AND HOBBIES

AGRICULTURE/HORTICULTURE BUILDING: Minnesota Department of Agriculture: 9 a.m.-9 p.m.; Minnesota State Horticultural Society Potted Plant Show: 9 a.m.-9 p.m.; The Common Table: Minnesota Eats: 9 a.m.-9 p.m.; University of Minnesota College of Food, Agricultural & Natural Resource Sciences: 9 a.m.-9 p.m.; Minnesota Craft Brewers Guild: 9 a.m.-9 p.m.; African Violet Society of Minnesota Show: 9 a.m.-9 p.m.; Ask the Apple Grower: 10 a.m.-3 p.m.; Living Sculpture Trees: Rooted for the 21st Century and Beyond: 10 a.m. & 3 p.m.; Looking Inside the Hive: 10:30 a.m., 12:30 & 2:30 p.m.; African Violet Growing Tips: 11 a.m.; Minnesota Grape Growers Association Ask About Growing Grapes in Minnesota: 11 a.m.-7 p.m.; Cooking with Honey: 11, 11:30 a.m. & noon; Hydroponics: Minnesota Grown Organic Produce 365 Days a Year: Noon; Gracefully With and in Your Garden: 1 p.m.; Harvesting Honey: 1, 2, 4 & 5 p.m.; Sustainable Yards and Gardens: Get the Chemicals Out: 2 p.m.; Minnesota Craft Brewers Guild Talks: 3 & 6 p.m.; Monarch Butterfly Life Cycle and Conservation: 4 p.m.; EJAM: The Commitment to Environmental Justice: 5 p.m.

DNR PARK: Wildflowers and Pollinators: 9 a.m.-1 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: Backyard Phenology: Tracking Nature’s Cycles in a Changing Climate: 10 a.m.; Renewing the Countryside Cooking Demonstrations: 11 a.m., 1 & 3 p.m.; Pollination in Minnesota: What’s Happening to Our Bees and What Can We Do About It?: Noon; Minnesota’s Invisible Solutions to Air Pollution: 2 p.m.; Minneapolis Tool Library: 4 p.m.

MINNESOTA WINE COUNTRY: Making Minnesota Sangria: 3:30 p.m.