ADVERTISEMENT

Monday's prep results

  • May 14, 2013 - 12:13 AM

MONDAY

ADAPTED SOFTBALL

CI DIVISION

• Dakota United 14, So. Washington 12

• North Suburban 14, Anoka 12

PI DIVISION

• Robbinsdale 10, Anoka-Hennepin 3

BASEBALL

CLASSIC SUBURBAN

• Mahtomedi 4-3, Simley 2-0

LAKE

• Minnetonka 4, Wayzata 2

MINNEAPOLIS CITY

• Roosevelt 7, Edison 4

NORTH SUBURBAN

• Benilde-St. Margaret’s 6, Cooper 5, 8 inn.

• St. Louis Park 13, Irondale 8

• Totino-Grace 11, Chisago Lakes 2

NORTHWEST SUBURBAN

• Blaine 4, Osseo 2

• Coon Rapids 8, Centennial 0

• Mape Grove 6, Elk River 5

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 3, Eagan 2

• Kennedy 6, Apple Valley 2

ST. PAUL CITY

Como Park 11, Harding 3

SUBURBAN EAST

• Forest Lake 10-12, Stillwater 4-0

• White Bear Lake 13-4, Hastings 3-3

TRI-METRO

• Concordia Academy 7 Blake 5, 9 inn.

• St. Croix Lutheran 14, St. Agnes 9

WRIGHT COUNTY

• Delano 17, Dassel-Cokato 2

METROPOLITAN AREA

• Heritage Chr. 10, Columbia Heights 0

• Holy Family 3, Minnehaha 0

• Hutchinson 5, Willmar 1

• Waconia 13, Shakopee 1

GOLF • BOYS

LAKE

At Pioneer Creek • Par 72

• Wayzata 319, Hopkins 318. Medalist: Paul Bogt, Hopkins, 71.

MCAA

At Dahlgreen G.C.

Southwest 168, Legacy 171, Heritage 171, Trinity 180, New Life 188, PACT 197, West Lutheran 206, Maranatha 246. Medalist (Par-36): Luke Johanson, Southwest, and Trent Anderson, Legacy, 39.

ST. PAUL CITY

At Highland National (par-36)

• Highland Park 228, Harding 232; Medalist: Sam Nodler, Highland Park, 43

CHASKA INVITATIONAL

At Chaska T.C. • Par 72

• Blomington Jefferson 304, Chanhasssen, 308, Waconia 312, Eden Prairie 312, Southwest Christian 312, New Prague 321, Chaska 324, Eagle Ridge 328, Prior Lake 338, Shakopee 351. Medalist: Jack Pexa, New Prague, 68.

GUNNARSON INVITATIONAL

At Southbrook GC • Par 72

• Litchfield 319, Delano 319, Annandale Red 333, Mound-Westonka 341, Dassel-Cokato 345, Monticello 359, Big Lake 377, Glencoe-Silver Lake 390, Annandale Black 400. Medalist: Jordan Peters, Delano, 69.

PIONEER CATHOLIC SCHOOL INVITE

At Indian Hills CC • Par 72

• Hill-Murray 308, Cretin-Derham Hall 318, Totino-Grace 323, Holy Family 335, Benilde-St. Margaret’s 342, St. Thomas Academy 353, DeLaSalle 355, Winona Cotter 421. Medalist: Tony Gergen, CDH, 75.

PURPLE HAWK INVITATIONAL

At Purple Hawk CC • Par 72

• Spring Lake Park 306, Rogers 308, Grand Rapids 315, Blaine 323, North Branch 324, St. Francis 327, St. Michael-Albertville 335, Cambridge-Isanti 336, Elk River 337, Chisago Lakes 338, Becker 342, North St. Paul 343, Centennial 344, Zimmerman 348, Irondale 355, Princeton 362, Anoka 373, Brahm 393, Pine City 404. Medalist: Pete Seinko, Spring Lake Park, 68.

ST. PAUL ACADEMY INVITE

At Somerset • Par 72

• Roseville 325, St. Paul Academy 327, St. Thomas Academy 327, Blake 347, Minnehaha Academy 393. Medalist: Robb Stautz, Roseville, 77.

METROPOLITAN AREA

At Goodrich G.C.

• Concordia Academy 174, Liberty Classical 204. Medalist (Par-35): Peter Zeller, Concordia, and Boston Boylin, Liberty, 40.

GOLF • GIRLS

MINNESOTA RIVER

At Valley View

• Front nine (Par 36): Belle Plaine 196, Jordan 208, Le Sueur-Hend. 211, Watertown-Mayer 212, Norwood YA 267, Mayer Lutheran 272, Sibley East inc., Tri-City inc. Medalist: Hannah Johnson, BP, 42

• Back nine (Par 36): Le Sueur-Hend. 199, Jordan 200, Belle Plaine 201, Watertown-Mayer 208, Mayer Lutheran 228, Norwood YA 259, Sibley East and Tri-City, inc. Medalist: Trianna Thong, Jordan, 42.

MISSOTA

At New Prague GC (par-72)

• Red Wing 346, New Prague 348, Northfield 349, Chaska 368, Shakopee 379, Chanhassen 398, Farmington 468, HA 476; Medalist: McKenzie Neisen, New Prague, 76

NORTHWEST SUBURBAN

At Edinburgh (par-36)

• Elk River 185, Champlin Park 200; Medalist: Mary Eluquist, Elk River, 42

At Bunker Hills

• Andover 175, Coon Rapids 201, Anoka 219. Medalist (Par-36): Sierra Langlie, Andover, 36.

TRI-METRO

At Woodhill CC • Par 36

• Blake 208, Providence 187. Medalist: Anna Clipperton, Providence, 44.

• Visitation 193, Blake 208. Medalist: Anni Heck, Visitation, 43.

WRIGHT COUNTY

At Baker National

• Front nine (par 28): Waconia 189, Litchfield 196, Orono 204, Holy Family 2308, Hutchinson 208, New London-Spicer 208, Delano 216, Glencoe-Silver Lake 229, Dassel-Cokato 233, Mound Westonka 239, Annandale 239. Medalist: Megan Rachey, Waconia, 43

• Back nine (Par 36): Litchfield 169, Waconia 186, Hutchinson 187, Holy Family 196, Orono 198, New London-Spicer 202, Delano 213, Glencoe-Silver Lake 218, Annandale 227, Mound Westonka 230, Dassel-Cokato 232. Medalist: Danielle Elam, Litchfield, 39.

PIONEER INVITATIONAL

At Hillcrest C.C. • Par 72

• Blaine 341, Mahtomedi 368, Tartan 376, Hill-Murray 387, Armstrong 398, South st. Paul 403, Centennial 408, Simley 409, Osseo 427, Bloom. Jefferson 444, Richfield 448, Hill-Murray JV449, Mounds Park Academy 460, Henry Sibley 462. Medalist: Caroline Andrews, Blaine 80.

lacrosse • boys

METROPOLITAN AREA

• Armstrong 13, Elk River 5

• Blaine 21, Coon Rapids 2

• Champlin Park 15, Centennial 3

• East Ridge 0, Stillwater 0

• Holy Family 16, Delano 11

• Maple Grove 10, Anoka 8

• Orono 13, Totino-Grace 4

• Owatonna 14, Robbinsdale Cooper 3

• Roseville 8, Forest Lake 5

• White Bear Lake 10, Woodbury 2

lacrosse • girls

METROPOLITAN AREA

• Champlin Park 16, Centennial 7

• Chaska/Chanhassen 14, Orono 11

• Coon Rapids 8, Blaine 5

• Cretin-Derham Hall 15, Mounds View 9

• Delano 12, St. Michael-Albertville 10

• Maple Grove 16, Anoka 8

• Minnehaha Academy 14, St. Louis Park 6

• Mound-Westonka 4, Hopkins 3

• Park 17, Hastings 6

• Robbinsdale Armstrong 14, Elk River 10

• Roseville 14, Forest Lake 12

• Stillwater 19, East Ridge 3

• White Bear Lake 20, Woodbury 12

SOFTBALL

CLASSIC SUBURBAN

• Henry Sibley 4, South St. Paul 4

• Hill-Murray 8, North St. Paul 4

• Simley 15, Richfield 0

LAKE

• Hopkins 6, Wayzata 1

MCAA

• Lester Prairie\Holy Trinity 2, Legacy 0

• New Life Academy 14, Trinity 2

MINNEAPOLIS CITY

• Washburn 6, Southwest 4

MINNESOTA RIVER

• Belle Plaine 12-22, Sibley East 4-3

MISSISSIPPI 8

• Michael-Albertville 7-4, Big Lake 6-7 St.

• St. Francis 6, Cambridge-Isanti 5

• Spring Lake Park 7, Totino-Grace 2

MISSOTA

• Chanhassen 15, Holy Angels 0

• Shakopee 3-10, New Prague 2-4

NORTH SUBURBAN

• Fridley 4, Spring Lake Park 0

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 5, Park Center 4

• Coon Rapids 3, Centennial 0

• Maple Grove 6, Elk River 5

SOUTH SUBURBAN

• Jefferson 6, Lakeville South 2

• Lakeville North 4, Rosemount 0

SUBURBAN EAST

• East Ridge 3-4, Woodbury 1-2

• Mounds View 12-15, Roseville Area 2-4

• Stillwater Area 4-4, Hastings 1-3

TRI-METRO

• Minnehaha Aca. 11, Providence Aca. 1

• Mounds Park Aca. 14, St. Paul Academy 4

• St. Croix Luthera 2, Concordia Academy 1

• Visitation 10, DeLaSalle 0

WRIGHT COUNTY

• Dassel-Cokato 1, Litchfield 0

• Delano 10, New London-Spicer 0

• Orono 9-12, Mound-Westonka 0-1

• Waconia 5-2, Holy Family 0-6

METROPOLITAN AREA

• Farmington 18, Rochester Mayo 0

• Norwood-YA 9, Glencoe-Silver Lake 2

• West Lutheran 0, Mpls Henry 0

TENNIS • BOYS

CLASSIC SUBURBAN

• St. Thomas Academy 6, Tartan 1

LAKE

• Edina 5, Eden Prairie 2

• Wayzata 5, Minnetonka 2

MISSISSIPPI 8

• Becker 7, Monticello 0

NORTH SUBURBAN

• Benilde-St. Margaret’s 5, Fridley 2

NORTHWEST SUBURBAN

• Centennial 7, Champlin Park 0

SOUTH SUBURBAN

• Rosemount 4, Lakeville North 3

SUBURBAN EAST

Mounds View 7, Hastings 0

TRI-METRO

• Providence Academy 6, DeLaSalle 1

METROPOLITAN AREA

• Eastview 5, Highland Park 2

• Elk River 4, Bloomington Jefferson 3

• Elk River 4, Mpls Washburn 3

• Mahtomedi 6, Eagan 1

• St. Paul Como Park 4, New Life 3

TRACK AND FIELD • BOYS

MRC Triangular

At Belle Plaine

• Belle Plaine 73, Mayer Lutheran 62.5, LeSueur-Henderson 50.5

TRACK AND FIELD • girls

MRC Triangular

At Belle Plaine

• Belle Plaine 124, Mayer Lutheran 39, LeSueur-Henderson 23

© 2014 Star Tribune