THURSDAY
BADMINTON
St. PAUL CITY
• Central 7, Humboldt 0
BASEBALL
MINNESOTA RIVER
• Belle Plaine 8-1, Watertown-Mayer 0-3
• LeSueur-Henderson 3-4, Sibley East 1-3
• Mayer Lutheran 10-1, Jordan 5-12
• Norwood Young America 5-1, Tri-City United 3-0
METROPOLITAN AREA
• Foley 3, Princeton 2
• Holdingford 6-3, Rockford 1-7
• Howard Lake-W-W 10-3, Eden Valley-Watkins 7-6
• St. Cloud Tech 4, Monticell• 3
GOLF • BOYS
LAKE
At Oak Ridge C.C. (par 70)
• Edina 307, Hopkins 328. Medalist: Dylan Rusk, Edina, 75.
MCAA
At Bunker Hills G.C. (par 36)
• Legacy Christian 158, Southwest Christian 172, Heritage Christian 173, New Life Academy 184, Trinity 186, PACT/Spectrum 187, West Lutheran 212, Maranatha 220. Medalists: Luke Johanson, Southwest Christian, and Andrew Peterson, Legacy Christian, 36.
TRI-METRO
At River Oaks G.C. (par 35)
• St. Paul Academy 154, DeLaSalle 155, Providence Academy 157, St. Croix Lutheran 159, Breck 159, Blake 161, Minnehaha Academy 164, Mounds Park Academy 171, St. Anthony 173, Concorida Academy 175, St. Agnes 211. Medalist: Drew O'Hern, St. Paul Academy, 34.
GOLF • GIRLS
NORTHWEST SUBURBAN
At Majestic Oaks (par 36)
• Blaine 181, Anoka 202, Champlin Park 214. Medalist: Leah Swanson, Blaine, 43.
LACROSSE • BOYS
SOUTH SUBURBAN
• Apple Valley 10, Lakeville South 7
• Burnsville 8, Bloomington Jefferson 7
METROPOLITAN AREA
• Coon Rapids 15, Spring Lake Park 2
• Farmington 11, East Ridge 8
• Hill-Murray 7, Totino-Grace 6
• Stillwater 10, Rochester May• 6
LACROSSE • GIRLS
LAKE
• Edina 15, Minnetonka 12
• Wayzata 9, Hopkins 6
MISSOTA
• Farmington 10, Chaska/Chanhassen 4
NORTH SUBURBAN
• St. Louis Park 11, Cooper 1
SOUTH SUBURBAN
• Bloomington Jefferson 10, Burnsville 8
• Eastview 10, Bloomington Kennedy 7
• Lakeville North 19, Eagan 7
• Rosemount 11, Prior Lake 8
METROPOLITAN AREA
• Mound-Westonka 10, St. Cloud 6
SOFTBALL
MINNESOTA RIVER
• Belle Plaine 6-2, Watertown-Mayer 1-1
• Jordan 16-16, Mayer Lutheran 10-6
• LeSueur-Henderson 9-10, Sibley East 3-0
• Norwood Young America 7-3, Tri-City United 2-1
MISSOTA
• Chanhassen 11, Holy Angels 1
TRI-METRO
• Concordia Academy 4, St. Anthony 2
TENNIS • BOYS
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 6, White Bear Lake 1
TRI-METRO
• Mounds Park Academy 5, DeLaSalle 2