TUESDAY
CLASS 4A
Section 5 • semifinals
• Centennial 59, Osseo 41
• Champlin Park 43, Maple Grove 40
Section 6 • championship
• Eden Prairie 60, Minnetonka 49
CLASS 3A
Section 3 • semifinals
• De La Salle 54, Totino-Grace 43
• Park Center 62, St. Paul Como Park 41
Section 4 • semifinals
• New Prague 65, Red Wing 45
• Simley 64, Hill-Murray 52
CLASS 2A
Section 4 • semifinals
• Minnehaha Academy 67, Concordia Acad. 66
• St. Croix Lutheran 74, New Life Academy 39
Section 5 • semifinals
• Annandale 39, Braham 36
• Howard Lake-W-W 66, Water.-Mayer 41
Section 6 • semifinals
• New London-Spicer 35, E.V.-Watkins 32
• Sauk Centre 52, Staples-Motley 38
Section 8 • semifinals
• Hawley 61, Breckenridge 58, 2 OT
• Pequot Lakes 70, East Grand Forks 43
CLASS 1A
Section 4 • semifinals
• Maranatha Christian 83, Heritage Chr. 70
• Southwest Christian 33, CHOF 28
Section 5 • semifinals
• Browerville 79, Verndale 54
• Isle 53, Belgrade-Brooten-Elrosa 43
Section 6 • semifinals
• Ada-Borup 58, Lake Park-Audubon 29
• West Central 52, Wheaton/H-N 31
Section 8 • semifinals
• Clearbrook-Gonvick 70, Red Lake 66
• Win-E-Mac 65, Red Lake Falls 31
WEDNESDAY
CLASS 3A
Section 7 • semifinals
At Duluth Denfeld
• Chisago Lakes vs. Hermantown, 6 pm
• Grand Rapids vs. North Branch, 7:45 pm
CLASS 1A
Section 7 • semifinals
At Minn. Duluth
• Cromwell vs. Mountain Iron-Buhl, 5:45 pm
• McGregor vs. North Woods, 7:30 pm
THURSDAY
CLASS 4A
Section 3 • championship
At Hamline
• Eastview vs. Park of Cottage Grove, 7 pm
Section 4 • championship
At East Ridge
• St. Paul Central vs. White Bear Lake, 7 pm
CLASS 3A
Section 2 • championship
At Gustavus
• Hutchinson vs. Marshall, 7 pm
Section 6 • championship
At Chanhassen
• Holy Family vs. Minneapolis Washburn, 7 pm
CLASS 2A
Section 1 • championship
At Rochester Mayo Civic Arena
• Kenyon-Wanamingo vs. Plainview-E-M, 8 pm
Section 3 • championship
At SW Minnesota State
• Fairmont vs. Redwood Valley, 5 pm
CLASS 1A
Section 1 • championship
At Rochester Mayo Civic Arena
• Goodhue vs. Rushford-Peterson, 6 pm
Section 3 • championship
At SW Minnesota State
• Minneota vs. Wabasso, 8 pm
SUMMARIES
Annandale 39, Braham 36
Braham18 18-36
Annandale21 18-39
Braham: Nickles 22, Hollenkamp 6, Winter 6, Braund 2. Annandale: Spaulding 11, Atkinson 10, Whitesell 10, Gunnerson 6, Reimer 2.
Centennial 59, Osseo 41
Osseo24 17-41
Centennial29 30-59
Osseo: Malone 15, Reed 6, Ntor-Ue 5, Russell 5, Porte 4, Etheridge 2, Jones 2. Centennial: Bretoi 19, Gerding 10, Conrad 8, Morris 7, Werth 6, Grow 4, Morris 3, Comer 2.
Champlin Park 43, Maple Grove 40
Maple Grove21 19-40
Champlin Park24 19-43
Maple Grove: Barker 9, Schmidt 8, Barta 6, Jones 6, Bourbonais 5, Tharp 4, Winter 2. Champlin Park: Alexander 11, Gerads 10, Hilley 7, Adkins 4, Sampson 3, Severn 3, Crymble 2, Fulton 2, Heytens 1.
HL-W-W 66, Watertown-Mayer 41
Watertown-Mayer16 25-41
Howard Lake-Waverly-Winsted37 29-66
Watertown-Mayer: Killian 15, Klitzke 12, Wandersee 3, Heldt 3, Miller 2, Yliniemi 2, Barfknecht 2, Lynch 2. HL-W-W: Eastman 20, A. Miller 20, Gruenhagen 11, M. Miller 9, Uter 4, Reed 2.
Maranatha 83, Heritage Christian 70
Heritage Christian22 48-70
Maranatha45 38-83
Heritage Christian: B. Lien 20, Berge 19, Scott 14, Meissner 8, M. Lien 7, Crellin 2. Maranatha: Payne 21, L. Lee 18, M. Lee 17, Jarnot 15, Stull 10, Meyen 2.
Minnehaha Academy 67, Concordia Acad. 66
Minnehaha Academy29 38-67
Concordia Academy35 31-66
Minnehaha Academy: Kaminski 23, Gilreath 14, West 14, Rhoades 11, Thomey 3, Mrozek 2. Concordia Academy: Walther 17, Waedekin 14, Neuman 10, Beardsley 10, Stude 6, Paul 5, Fallert 4.
New Prague 65, Red Wing 45
Red Wing23 22-45
New Prague32 33-65
Red Wing: Norvet 15, Muelken 14, Kuhl 8, Zebro 6, Faas 2. New Prague: Deihl 20, Grote 12, Allar 12, Haecherl 10, Altschul 4, Cox 4, Giesen 2, Wilson 1.
Simley 64, Hill-Murray 52
Simley26 38-64
Hill-Murray19 33-52
Simley: Kain 25, Brown 14, Atkins 12, DeLao 10, Scheffley 3. Hill-Murray: Malecha 22, Schwartz 9, Schneider 7, Graskewicz 6, Lindahl 4, Angeli 4.
Southwest Christian 33, CHOF 28
Southwest Christian15 18-33
CHOF15 13-28
Southwest Christian: Piwnica 11, Krommendyk 10, Verdoorn 6, Schwarz 4, Reimer 2. CHOF: Z. Piepkorn 13, K. Piepkorn 6, Scheeler 5, Otten 4.
St. Croix Lutheran 74, New Life Academy 39
New Life Academy20 19-39
St. Croix Lutheran34 40-74
New Life Academy: Saum 10, Steele 6, Hager 6, Goutierez 6, Bolduan 5, Mass 2, Kavanagh 2, Stenerson 2. St. Croix Lutheran: Scislow 15, Lefto 12, Solseth 11, Wimmer 9, Kletscher 7, Skrien 6, Carmichael 5, Cambrice 4, Kamara 3, Burney 2.