Previous Page 2 of 4 Next

Continued: Friday's prep results

  • Article by:
  • Last update: January 12, 2013 - 12:18 AM

FRIDAY

ALPINE SKIING • BOYS

BUCK HILL INVITATIONAL

• 1. Edina 291.090; 2. Eagan/Eastview 296.270; 3. Stillwater 300.490; 4. Minnetonka 302.130; 5. Orono 308.950; 6. St. Thomas Academy 312.510; 7. Apple Valley/Rosemount 316.090; 8. Prior Lake 321.320; 9. St. Paul Academy 322.70; 10. Minneapolis 324.340; 11. Blake 324.610; 12. Mounds View 325.930; 13. Minneapolis Southwest 326.75; 14. Benilde-St. Margaret's 328.320; 15. Burnsville 349.010; 16. Eden Prairie 349.140; 17. Bloomington Jefferson 351.940; 18. Lakeville North 357.730; 19. Mound-Westonka 364.270; 20. Lake Crystal-Wellcome Memorial 369.630; 21. Lakeville South 382.80; 22. Richfield 428.520. Top 5 individuals: 1. Tommy Anderson, Eagan/Eastview, 22.24-21.74-44.19; 2. Bjorn Halvorson, Eden Prairie, 22.97-21.36-44.33; 3. Woody Hust, Orono, 22.61-21.96-44.57; 4. Morgan Shields, Minneapolis Southwest, 23.01-21.62; 5. Coleman Foley, Edina, 23.56-21.61-45.17.

ALPINE SKIING • GIRLS

BUCK HILL INVITATIONAL

• 1. Minnetonka 302.970; 2. Lakeville North 317.90; 3. Eagan/Eastview 319.440; 4. Bloomington Jefferson 319.620; 5. Minneapolis Southwest 320.420; 6. Mounds View 322.370; 7. Stillwater 322.610; 8. Edina 323.500; 9. Eden Prairie 327.450; 10. Orono 331.890; 11. Burnsville 333.470; 12. Minneapolis 333.700; 13. Benilde-St. Margaret's 335.460; 14. Apple Valley/Rosemount 339.310; 15. Prior Lake 346.450; 16. Visitation 350.710; 17. Blake 352.450; 18. Lakeville South 389.090; 19. Mound-Westonka 401.350; 20. St. Paul Academy 408.170; 21. Lake Crystal-Wellcome Memorial 1,346.790. Top 5 individuals: 1. Isabelle Iwen, Bloomington Jefferson 23.9-22.84-46.74; 2. Juliana Damberg, Mounds View, 24.5-22.84; 3. Annalise Iwen, Bloomington Jefferson 24.17-23.19-47.36; 4. Emily Nash, Mounds View, 24.42-23.03-47.45; 5. Briar Smith, Lakeville North, 24.38-23.27-47.65.

BASKETBALL • BOYS

CLASSIC SUBURBAN

• Henry Sibley 73, South St. Paul 36 • Mahtomedi 72, Hill-Murray 64 • Richfield 76, Tartan 75 (OT) • St. Thomas Academy 71, North St. Paul 35

MINNEAPOLIS CITY

• Henry 73, Washburn 68 • Roosevelt 61, North 27

MINNESOTA RIVER

• Jordan 58, Belle Plaine 53 • Mayer Lutheran 58, Tri-City United 42 • Sibley East 66, LeSueur-Henderson 40

MINNESOTA CHARTER

• Cristo Rey Jesuit 76, Minnesota Transitions 73

MISSOTA

• Farmington 77, Red Wing 67 (OT) • Holy Angels 86, Chaska 71 • New Prague 59, Chanhassen 47 • Shakopee 65, Northfield 36

NORTH SUBURBAN

St. Louis Park 61, Chisago Lakes 55 • Spring Lake Park 74, Fridley 66

NORTHWEST SUBURBAN

• Champlin Park 79, Anoka 56

SOUTH SUBURBAN

• Eastview 50, Prior Lake 45 • Lakeville North 68, Bloomington Jefferson 50 • Lakeville South 83, Bloomington Kennedy 77

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 56, Park of Cottage Grove 34 • Roseville 74, Stillwater 54 • White Bear Lake 76, Hastings 64 • Woodbury 86, Forest Lake 53

TRI-METRO

• St. Anthony 59, St. Agnes 53

WRIGHT COUNTY

• Delano 77, Dassel-Cokato 37 • Hutchinson 63, Litchfield 62 • Mound-Westonka 86, Glencoe-Silver Lake 78

METROPOLITAN AREA

• Andover 63, Cambridge-Isanti 55 • Concordia Academy 61, Simley 55 • Pierz 58, Rockford 52 • St. Croix Prep 70, Mounds Park Academy 40 • St. Michael-Albertville 78, Princeton 63 • St. Paul Humboldt 67, St. Paul Academy 63 • St. Paul Washington 65, Great River 49 • Wayzata 62, Holy Family 49

BASKETBALL • GIRLS

CLASSIC SUBURBAN

• Hill-Murray 63, Mahtomedi 35 • Richfield 76, Tartan 50 • Simley 57, North St. Paul 36

MCAA

• Heritage Christian 34, Bethany Academy 12 • Lester Prairie/Holy Trinity 81, Trinity 44 • New Life Academy 46, Southwest Christian 39 • West Lutheran 42, Legacy Christian 38

MINNEAPOLIS CITY

• Southwest 60, Edison 30 • Roosevelt 73, North 65 • Washburn 86, Henry 26

MISSISSIPPI 8

• Cambridge-Isanti 76, Big Lake 53 • St. Michael-Albertville 54, Rogers 37

MISSOTA

• Chaska 71, Holy Angels 60 • Chanhassen 68, New Prague 59 • Red Wing 54, Farmington 37 • Shakopee 60, Northfield 41

NORTH SUBURBAN

• Chisago Lakes 74, St. Louis Park 56 • Cooper 67, St. Francis 42 • Irondale 59, Columbia Heights 56

NORTHWEST SUBURBAN

Maple Grove 66, Elk River 58

ST. PAUL CITY

• Central 62, Como Park 49 • Humboldt 73, Harding 48 • Johnson 57, Highland Park 42

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 62, Burnsville 48 • Bloomington Kennedy 70, Lakeville South 61 • Eastview 69, Prior Lake 43 • Lakeville North 77, Bloomington Jefferson 32

SUBURBAN EAST

• Forest Lake 60, Woodbury 54 • Mounds View 72, East Ridge 61 • Park of Cottage Grove 58, Cretin-Derham Hall 40 • Roseville 56, Stillwater 36 • White Bear Lake 58, Hastings 37

TRI-METRO

• Blake 42, Mounds Park Academy 29 • DeLaSalle 67, Breck 33 • St. Anthony 64, St. Agnes 54 (OT) • St. Croix Lutheran 44, Minnehaha Academy 40

WRIGHT COUNTY

• Dassel-Cokato 64, Delano 46 • Glencoe-Silver Lake 75, Mound-Westonka 62 • Hutchinson 54, Litchfield 38

METROPOLITAN AREA

• Comm. of Peace 61, Learning for Leadership 11 • Minnetonka 66, Armstrong 26 • Park Center 66, Totino-Grace 45 • St. Cloud Cathedral 61, Zimmerman 49 • Sibley East 58, New Ulm 27 • Wayzata 52, Buffalo 35

GYMNASTICS

MISSISSIPPI 8

• Monticello 128.675, Buffalo 126.775. All-around: Beth Bursch, Monticello, 33.3. NORTHWEST SUBURBAN • Centennial 133.425, Osseo 119.85. All-around: Kaylin Peterson, Centennial, 34.425.

WRIGHT COUNTY

• Delano 133.6, Annandale 128.85. All-around: Brooke Brower, Annandale, 35.125.

HOCKEY • BOYS

MISSOTA

• Farmington 6, Chanhassen 2

WRIGHT COUNTY

• Orono 4, Mound-Westonka 0

METROPOLITAN AREA

• Waseca 5, St. Paul Highland Park 1

HOCKEY • GIRLS

CLASSIC SUBURBAN

• North St. Paul 5, Henry Sibley 2 • South St. Paul 3, Mahtomedi 0

NORTH SUBURBAN

• Irondale 7, St. Francis 0

NORTHWEST SUBURBAN

• Elk River 9, North Metro 0

SUBURBAN EAST

• Roseville 6, Hastings 3 • Stillwater 6, Woodbury 0

WRIGHT COUNTY

• Holy Family/Waconia 4, Litchfield/D-C 2

METROPOLITAN AREA

• Forest Lake 2, Grand Rapids/Greenway 1 • St. Paul Blades 4, Waseca 1

SWIMMING • BOYS

LAKE • Minnetonka 103, Edina 83 ST. PAUL CITY • Central 95, Harding 80 • Highland Park/SPA 98, Humboldt/Washington 55

SOUTH SUBURBAN

• Prior Lake 92, Bloomington Jefferson 85 • Rosemount 95, Apple Valley 85

METROPOLITAN AREA

• Maple Grove 126, St. Michael-Albertville 120, Blake/Breck 84

WRESTLING

MINNESOTA RIVER • Scott West 37, Sibley East 20 • Tri-City United 40, Norwood-Young America 27

NORTHWEST SUBURBAN

• Centennial 63, Park Center 14 • Centennial 45, Osseo 15 SOUTH SUBURBAN • Apple Valley 50, Lakeville South 25

METROPOLITAN AREA

• Eagan 49, East Ridge 21 • Forest Lake 46, Eden Prairie 28

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYS

Andover 63, Cambridge-Isanti 55 Andover 3033-63 Cambridge-Isanti 2332-55 Andover: Wilkie 24, McNallan 12, Kettler 8, Hoberg 8, Swanson 5, Johnson 3, Olson 3. Cambridge-Isanti: Allen 15, Swanson 13, McDonald 12, Vavra 8, Cox 5, Johnson 2. Champlin Park 79, Anoka 56 Anoka 3620-56 Champlin Park 4138-79 Anoka: Ledin 17, Seals 15, Grow 10, Barthold 8, Strong 3, Cooper 3. Champlin Park: Johnson 17, Witt 12, Juneau 10, Garrison 8, Aakre 8, Sales 7, Gibson 6, Freeman 3, Minnich 2, Johnson 2, Hilley 2, Darnell 2. Concordia Academy 61, Simley 55 Simley 2728-55 Concordia Academy 2338-61 Simley: Stensgard 15, Gullerud 12, Scheffley 9, Kropp 7, Stensgard 5, Baxter 4, Daniels 3. Concordia Academy: Moore Jr. 17, Kennelly 11, Schneidermann 9, Galloway 8, Moldenhauer 8, Preble 6, Paulson 2. Cretin-Derham Hall 56, Park of Cottage Grove 34 Cretin-Derham Hall 2630-56 Park of Cottage Grove 1123-34 Cretin-Derham Hall: Moman 15, Neumann 9, Chapman 7, Hottinger 5, McMahon 4, Delaney 4, Radford 3, Gordon 3, Cornell 3, Lankford-Johnson 2, Tipping 1. Park of Cottage Grove : Fischer 7, Brenke 6, Melson 5, Tola 5, Juba 4, Morrissey 2, Pinnix 2, Klika 2, Kvendru 1. Cristo Rey Jesuit 76, Minnesota Transitions 73 Minnesota Transitions 4033-73 Cristo Rey Jesuit 2254-76 Minnesota Transitions: McCaleb 29, Parrish 21, Rush 10, Williams 8, Moore-Jones 4, Cole 1. Cristo Rey Jesuit: Smith 26, Hudson 16, Kanneh 12, Brunner 12, McKinney 5, Mendoza 5. Delano 77, Dassel-Cokato 37 Dassel-Cokato 1918-37 Delano 4532-77 Dassel-Cokato: Johnson 8, Latt 7, Asplin 7, Smith 7, Martin 6, Thinesen 2. Delano: Checkal 24, Pulis 15, Hanson 10, Schleper 9, Longstreet 8, Muckenhirn 5, Neisen 4, Norling 2. Eastview 50, Prior Lake 45 Eastview 2030-50 Prior Lake 2322-45 Eastview: Lockard 16, Oberfeld 15, Dwyer 10, Schlosser 7, Ibeneme 2. Prior Lake: Sobaski 15, Faul 9, Probert 7, Hart 5, Spanton 3, Grant 3, Heidecker 2, Shanks 1. Henry Sibley 73, South St. Paul 36 South St. Paul 2016-36 Henry Sibley 3736-73 South St. Paul: Bjorklund 13, Garfield 8, Cuchna 5, Jackson 3, Coan 2, Cortez 2, Williams 2, Totino 1. Henry Sibley: Heussner 23, Cheney 8, Golberg 7, Johnson 6, Haas 6, Pumper 6, Lehman 5, Lutz 3, Garcia Star 3, McConell 2, Scott 2, Gallagher 2. Holy Angels 86, Chaska 71 Holy Angels 4244-86 Chaska 3635-71 Holy Angels: Strickland 36, Koontz 16, Keis 9, Hoffman 7, Dembley 4, Sullivan 4, Bowlin 3, Hicks 2, Poehling 2, BonGiovanni 3. Chaska: Bjorklund 18, Hansen 16, Auer 11, Tewes 11, West 6, Thompson 5, Arnold 3, Sanders 1. Hutchinson 63, Litchfield 62 Litchfield 2537-62 Hutchinson 2538-63 Litchfield: Pater 20, Koll 15, Whitchurch 11, Kinny 9, Madsen 7. Hutchinson: Nassirzadeh 24, Steenhoek 12, Lies 12, Schindler 4, Rolf 3, Pasco 2, Kucera 2, Anderson 2, Juergensen 2. Lakeville North 68, Bloomington Jefferson 50 Lakeville North 3137-68 Bloomington Jefferson 2921-50 Lakeville North: Macura 32, Erickson 21, Flack 5, Reiland 3, Stewart 3, Oblak 2, Bruneau 2. Bloomington Jefferson: Gathje 17, Bodway 6, Fritzlar 6, Lynch 5, Rosen 5, Mariska 5, Larson 4, Rasmussen 2. Lakeville South 83, Bloomington Kennedy 77 Bloomington Kennedy 3146-77 Lakeville South 3251-83 Bloomington Kennedy: Turner 20, Davis 15, Jones 12, Lewis Jr. 8, Hearns 7, Bell 4, Parker 4, Ibrahim 3, Subah 2, Omisile 2. Lakeville South: Johnson 26, Larson 17, Sorenson 17, Richter 15, Iverson 8. Mahtomedi 72, Hill-Murray 64 Hill-Murray 3331-64 Mahtomedi 3339-72 Hill-Murray: Christensen 21, Buron 15, Butler 12, Weimar 9, Cichy 7. Mahtomedi: Lindquist 25, Omot 17, Hull 6, Hjelle 6, Johnson 5, Goodmanson 4, Mustar 4, Baumgard 3, Buller 2. Mayer Lutheran 58, Tri-City United 42 Tri-City United 1725-42 Mayer Lutheran 2731-58 Tri-City United: Trnka 10, Turgeon 10, Feddema 7, Lloyd 4, Iverson 3, Turgeon 2, Trcka 2, Dwyer 2, Hinze 2. Mayer Lutheran: Vigil 13, Gruenhagen 10, Otterstatter 8, Schlueter 8, Diedrick 7, Buttenhoff 5, Burfiend 3, Burfiend 2, Mocol 2. Minneapolis Henry 73, Minneapolis Washburn 68 Minneapolis Washburn 3632-68 Minneapolis Henry 4231-73 Minneapolis Washburn: Jones 13, Clark 12, Anderson 12, Shepherd 10, Garvis 9, Gleason 7, Jones 3, Powell 2. Minneapolis Henry: Hill 28, Boone 17, Burkhalter 13, Odom 9, Jefferson 6. Minneapolis Roosevelt 61, Minneapolis North 27 Minneapolis North 1314-27 Minneapolis Roosevelt 3427-61 Minneapolis North: Johnson 8, Johnson 5, Bulchaa 4, Gaines 4, Mathews 3, Hall 2, Clark 1. Minneapolis Roosevelt: Durant, Jr. 18, Thomas 14, Ahmed 8, Leverett 6, Gillespie 5, Hawkins 4, Wiseman 4, Lark 2. Mound-Westonka 86, Glencoe-Silver Lake 78 Glencoe-Silver Lake 3840-78 Mound-Westonka 4046-86 Glencoe-Silver Lake: Anderson 24, Dunbar 13, Maass 12, Ober 10, Petersen 8, Draeger 8, Rothstein 3. Mound-Westonka: Host 33, Herder 23, Blackstone 12, Orenge 11, Rahn 3, O'Hara 2, Wear 2. New Prague 59, Chanhassen 47 Chanhassen 1829-47 New Prague 2336-59 Chanhassen: Wenta 14, Heinz 6, Mapes 6, Moldenhauer 6, Row 6, Khwice 3, Lea 3, Ragnow 2, Witthus 1. New Prague: Rynda 19, Friendshuh 17, Soderlund 6, Wooten 5, Zweber 5, Kneip 4, Johnson 3. Richfield 76, Tartan 75 (OT) Tartan 29388-75 Richfield 39289-76 Tartan: Hall 22, Hanson 14, Huspeit 12, Kirkland 8, Jackson 6, Borward 6, Klingsporn 5, Wales 2. Richfield: Jones 31, Guyton 14, Dembley 11, Williams 10, Sims 4, Ross 4, Mouhamed 2. Roseville 74, Stillwater 54 Roseville 3341-74 Stillwater 2529-54 Roseville: Johnson 22, Brown 14, Kacmarynski 11, Burich 8, Critchley 8, Gardner 5, Magnuson 4, Farmer 2. Stillwater: Anderson 15, Duxbury 14, Malwitz 8, Quinn 6, Lennox 3, Ogren 3, Lagus 3, Romportl 2. St. Anthony 59, St. Agnes 53 St. Anthony 2732-59 St. Agnes 1736-53 St. Anthony: Kampa 21, Bluth 15, Milliren 13, Studer 6, Bauleke 2, Siggelkow 2. St. Agnes: Turch 25, Delaney 9, Webster 6, Bennett 5, Davison 3, McDonald 2, Mueller 2, Fossand 1. St. Croix Prep 70, Mounds Park Academy 40 St. Croix Prep 4030-70 Mounds Park Academy 2020-40 St. Croix Prep: Mehls 16, Johnson 10, Richardson 10, Schollmeier 9, Fisher 9, Caspers 5, Ylonen 4, Gutierrez 3, Hill 3, Vang 1. Mounds Park Academy: Schwochau 12, Miller 11, Lichtor 7, Ferlic 7, Smith 2, Olson 1. St. Louis Park 61, Chisago Lakes 55 St. Louis Park 2338-61 Chisago Lakes 1639-55 St. Louis Park: Hayes 19, Pollard 15, Moore 11, Johnson 4, Brimacomb 4, Koch 3, Roundtree 2, Bonds 2, Cullen 1. Chisago Lakes: Gorski 18, Berg 14, Houfer 9, Lee 4, Gillach 4, McKenzie 2, Duncan 2, Lindquist 2. St. Michael-Albertville 78, Princeton 63 Princeton 2439-63 St. Michael-Albertville 4434-78 Princeton: Klaphake 15, Sinkel 13, Chmielewski 8, Peterson 8, Scharber 8, Wendorff 6, Norman 4, Parker 1. St. Michael-Albertville: Freeman 15, Greenwaldt 11, Krutzig 11, Rothstein 11, Evans 8, Ferry 8, Coulson 6, Johnson 6, McLain 2. St. Paul Humboldt 67, St. Paul Academy 63 St. Paul Academy 3825-63 St. Paul Humboldt 3037-67 St. Paul Academy: Peyton 21, Egly 17, Gray 15, Olson 6, Egly 4. St. Paul Humboldt: Wade 21, Adams-Virnig 20, Dawson 11, Hayes 6, Miller 4, Khammarath 3, Wise 2. St. Paul Washington 65, Great River 49 Great River 2524-49 St. Paul Washington 4223-65 Great River: Williams 18, Schindler 14, Soto 11, Ajao 4, Field-Long 2. St. Paul Washington Technology Magnet: Adams 17, Sanders 10, Goines 9, Gbojueh 8, Hyatte 8, Santiago 7, Saleh 6. St. Thomas Academy 71, North St. Paul 35 St. Thomas Academy 3734-71 North St. Paul 2213-35 St. Thomas Academy: Patt 15, Patterson 11, Fiers 10, Newberg 9, Zimprich 7, Waldvogel 7, Wright 5, Piram 4, Griffith 2, Neuberger 1. North St. Paul: Steckler 8, Hjelmgren 6, Messerole 4, Bateman 4, McDonough 3, Schouvieller 2, Kpegeol 2, Grachek 2, Beards 2, Marlowe 2. Shakopee 65, Northfield 36 Northfield 1818-36 Shakopee 3629-65 Northfield: Shepley 11, Harris 7, Seeberg 7, Mathison 3, Bestul 2, Eckhoff 2, Robideau 2, Shepley 2. Shakopee: Burlager 19, Weiss 12, Dole 11, Fischer 6, Hagen 4, Maiers 4, Schleper 3, Killeen 3, Mitchell 2, Graff 1. Sibley East 66, LeSueur-Henderson 40 LeSueur-Henderson NANA-40 Sibley East NANA-66 LeSueur-Henderson: Rinehart 14, O'Brien 8, McGraw 6, Wirt 4, Klockmann 3, Smith 3, Rose 1, Dwyer 1. Sibley East: Rodning 19, Bates 15, Harrison 12, Grabow 8, Haefs 3, Highland 3, Bruss 2, Grack 2, Kratzke 2. Spring Lake Park 74, Fridley 66 Spring Lake Park 3440-74 Fridley 2838-66 Spring Lake Park: Cook 26, Robinson 15, Ben 11, Hall 10, Peck 5, Axelson 4, Brandenburg 3. Fridley: Mulbah 16, Akane 14, Murray 12, Pal 7, Duehn 6, Kapala 6, Brown 4, Ismail 1. Wayzata 62, Holy Family 49 Holy Family 2128-49 Wayzata 3428-62 Holy Family: Hanel 19, Stenerson 12, Faris 6, Sperr 5, Curran 4, Hentges 3. Wayzata: Robertson 33, Mjaanes 8, Kalivoda 6, Carlson 6, Eid 4, Beeninga 2, Pudil 2, Long 1. White Bear Lake 76, Hastings 64 Hastings 2242-64 White Bear Lake 3739-76 Hastings: Dittrich 13, Pottinger 11, Skoyen 10, Garvey 9, Nielsen 9, Wiese 4, Dylla 3, Webb 3, Wiese 2. White Bear Lake: Smit 18, Hjelmberg 17, Rost 15, Mulvaney 7, Hinck 6, Lockwood 6, Renner 4, Bosch 2, Koll 1.

BASKETBALL • GIRLS

Apple Valley 62, Burnsville 48 Apple Valley 3428-62 Burnsville 2028-48 Apple Valley: Kabat 14, Pipkins 11, Moorse 11, Swanson 10, Schumacher 6, Robson 4, Dagon 4, Gallmeier 2. Burnsville: Connolly 12, Donchetz 10, Gigstad 7, Mitby 5, Mogren 5, Kempf 5, Griffin 3, Woebke 1. Blake 42, Mounds Park Academy 29 Mounds Park Academy 1514-29 Blake 1824-42 Mounds Park Academy: Reimers 11, Liebgott 6, Colton 4, Moses-Thomsen 3, Emmans 3, Jallen 2. Blake: Waldfogel 15, Kozlak 10, Sill 6, Johnson 4, Flemming 3, Ahmed 2, Adamson 2. Bloomington Kennedy 70, Lakeville South 61 Lakeville South 2932-61 Bloomington Kennedy 3634-70 Lakeville South: Quandt 20, Schroeder 19, Sellers 8, Swanhorst 8, Miller 2, Otting 2, Wolkow 2. Bloomington Kennedy: Jas. Martin 22, Jad. Martin 21, Wade 9, Bell 9, Russell 5, Spencer 2, Wright-Ponder 2. Cambridge-Isanti 76, Big Lake 53 Cambridge-Isanti 3640-76 Big Lake 2726-53 Cambridge-Isanti: Liljander 26, Hanson 17, Larson 10, Larkin 9, Swanson 5, Vavra 4, Porta 3, Muehlhauser 2. Big Lake: Gruber 20, Audette 7, Goracke 6, Nelson 6, Peterson 6, O'Gara 6, Doran 2. Chanhassen 68, New Prague 59 New Prague 3029-59 Chanhassen 3335-68 New Prague: Dittberner 19, Hanson 14, Ruehling 12, Deihl 8, Grote 2, Haecherl 2, Allar 2. Chanhassen: Shifflett 25, Letsche 17, Udstuen 8, Gitzen 6, Benson 5, Wilder 5, Rolf 2. Chaska 71, Holy Angels 60 Chaska 3239-71 Holy Angels 3129-60 Chaska: Thompson 32, Rohe 11, Leggett 8, Panning 7, Stanberry 4, Sundby 3, Baab 2, Knowles 2, Parsons 2. Holy Angels: Banovetz 17, Bagwell-Katalinich 17, Hogan 9, Bowlin 8, Wise 6, Oslund 2, Schumacher 1. Chisago Lakes 74, St. Louis Park 56 Chisago Lakes 4133-74 St. Louis Park 2135-56 Chisago Lakes: Fernstrom 30, Greene 20, Trandahl 10, Ramberg 6, Spading 4, Forslund 3, Meyer 1. St. Louis Park: Schulz 19, Resnick 12, Olson 10, Henderson 5, Nagorski 4, Ederer 3, Henderson 3. Community of Peace 61, Learning for Leadership 11 Community of Peace 4516-61 Learning for Leadership 7 4-11 Community of Peace: Carmona-Rojas 18, Sanchez-Ayala 11, Brown 8, Vang 6, Xiong 4, Yang 2, Moua 2, Diaz 2, Lee 2, Green 2, Lee 2, Frazier 2. Learning for Leadership: Bulhan 7, Osman 2, Preston 2. Cooper 67, St. Francis 42 St. Francis 1824-42 Cooper 3037-67 St. Francis: Eastman 11, Borstner 11, Larson 9, Morrell 4, Lane 3, Adams 2, Ogbemudia 1, Cullen 1. Cooper: Rich 22, McGee 10, Bohler 9, Green 7, Kelly 6, Jalloh 6, Christensen 3, DeNure 2, McNeal 2. Dassel-Cokato 64, Delano 46 Delano 2323-46 Dassel-Cokato 2638-64 Delano: Wittinger 10, Barfnecht 10, Bettin 9, Lemke 9, Koch 5, Hedtke 2, Emmer 1. Dassel-Cokato: Carlen 17, Gayner 14, Webster 10, Sterner 8, Norgren 4, Johnson 4, Zobel 3, Olsen 2, Raisanen 2. DeLaSalle 67, Breck 33 DeLaSalle 3730-67 Breck 1914-33 DeLaSalle: Starr 16, Johnson 14, Eull 14, Thomas 7, Jones 5, Toney 4, Leahy 3, Speese 2, Griffin 2. Breck: DuBois 15, MacLennan 8, Hibbs 6, Hill 4. Eastview 69, Prior Lake 43 Prior Lake 2419-43 Eastview 3633-69 Prior Lake: Barton 12, Flaata 10, Martini 5, Zupan 4, Busse 3, Sickmann 2, Wibbens 2, Collins 2, Miller 2, Diedrich 1. Eastview: Johnson 22, Guebert 13, Opatz 10, Schlosser 6, Udo 5, Metoxen 5, Ruszczyk 4, Boehm 2, Wilson 2. Forest Lake 60, Woodbury 54 Woodbury 3123-54 Forest Lake 3822-60 Woodbury: Schiffler 15, White 13, Kieger 13, Danielson 5, Bilski 4, Olsen 4. Forest Lake: Norby 18, Eckert 11, Vidlund 10, Peters 10, Frericks 4, Palo 4, Moeller 3. Glencoe-Silver Lake 75, Mound-Westonka 62 Glencoe-Silver Lake 3540-75 Mound-Westonka 2438-62 Glencoe-Silver Lake: Ober 25, Lange 15, Klockmann 13, Monahan 13, Breidenbach 5, Wolf 2, Nowak 2. Mound-Westonka: Berger 27, Martin-Vega 11, Pouti 10, Anderson 9, Wollner 3, Anderson 2. Heritage Christian 34, Bethany Academy 12 Bethany Academy 210-12 Heritage Christian 925-34 Bethany Academy: Mikhail 4, Frost 2, Vetsch 2, Miller 2, Chant 2. Heritage Christian: Walk 17, Nelson 6, Berge 6, Lien 3, Crellin 2. Hill-Murray 63, Mahtomedi 35 Mahtomedi 1619-35 Hill-Murray 3231-63 Mahtomedi: Greene 14, Gustafson 11, Anderson 4, Lindquist 4, Graff 2. Hill-Murray: Graskewicz 24, Langer 9, Schwartz 6, Savino 4, Thompson 4, Schneider 4, Angeli 4, Doolittle 4, Lindahl 4. Irondale 59, Columbia Heights 56 Irondale 3128-59 Columbia Heights 2135-56 Irondale: Degelau 19, Meyer 14, Carr 10, Kohler 8, Skubal 4, Norton 2, Graack 2. Columbia Heights: Thomas 23, Ifonlaja 14, Dixon 9, Liebelt 5, Graham 3, Born 2. Lakeville North 77, Bloomington Jefferson 32 Bloomington Jefferson 1319-32 Lakeville North 4631-77 Bloomington Jefferson: Fritzlar 11, Schuster 7, Smith 4, Riermersma 4, Byers 3, Lorton 2, Loughrey 1. Lakeville North: Carda 16, Kolander 12, Stewart 8, Berkvam 8, Malecha 8, Bruce 7, Denk 6, Rozell 4, Sjoberg 4, Goodman 2, Meidl 2. Lester Prairie/Holy Trinity 81, Trinity 44 Lester PrairieHoly Trinity 3447-81 Trinity 2024-44 Lester PrairieHoly Trinity: Scoblic 29, Kyllo 14, Lange 9, Burke 9, Flannery 8, Roush 6, Heuer 4, Litzau 2. Trinity: Louiselle 16, Neil 8, Stark 7, Brylski 6, Moss 4, Anderson 3. Maple Grove 66, Elk River 58 Maple Grove 2244-66 Elk River 3424-58 Maple Grove: Davison 32, Ordner 10, Jones 7, Olzenak 5, Bourbonais 4, Schmidt 4. Elk River: Gracik 19, Scheid 13, Rollag 9, Langbehn 6, Sohns 5, Detloff 3, Cornelius 2, Ness 1. Minneapolis Southwest 60, Minneapolis Edison 30 Minneapolis Edison 1416-30 Minneapolis Southwest 3327-60 Minneapolis Edison: Longs 12, Sutton 10, Thompson 6, Studevan 2. Minneapolis Southwest: Woods 14, Ward 11, Carroll 8, Lee 8, Turner 5, Rosen 4, Parker 3, Place 3, Holloway 2, Finley 2. Minneapolis Washburn 86, Minneapolis Henry 26 Minneapolis Henry 17 9-26 Minneapolis Washburn 4640-86 Minneapolis Henry: Brown 10, Washington 8, Jones 4, Spies 3, Jackson 1. Minneapolis Washburn: Riley 16, Zellner-Smith 14, Renikoff 12, Holdahl 10, Bolden 9, Strabala 8, Shepherd 8, Downing 7, Downing 2. Minnetonka 66, Armstrong 26 Armstrong 1214-26 Minnetonka 2937-66 Armstrong: Jacobson 6, Zbaracki 5, Sacic 4, Russ 3, Stolis 2, Donovan 2, Meredith 2, Tanner 2. Minnetonka: J. Hedstrom 15, Shelquist 14, Jensen 10, C. Fredrickson 8, Hamilton 7, T. Fredrickson 6, H. Hedstrom 2, Stacken 2, Molencamp 2. Mounds View 72, East Ridge 61 East Ridge 2734-61 Mounds View 3438-72 East Ridge: Swanson 30, Pignato 10, Walker 9, Keefe 6, Wiggins 2. Mounds View: McDaniels 28, Volkert 12, Thayer 9, Kauls 6, Fixsen 5, Saemrow 4, Wright 2, Hulcher 2, Johnson 2, Zilka 2. New Life Academy 46, Southwest Christian 39 Southwest Christian 2019-39 New Life Academy 2818-46 Southwest Christian: Piwnica 15, Reimer 6, Robertson 6, VerDoorn 5, Krommendyk 4, Meinke 3. New Life Academy: Hohol 15, Hager 7, Saum 7, Steele 7, Bolduan 4, Thor 4, Kavanagh 2. Park of Cottage Grove 58, Cretin-Derham Hall 40 Park of Cottage Grove 4117-58 Cretin-Derham Hall 1327-40 Park of Cottage Grove: Lamberty 22, Lurken 16, Williams 4, Gorres 4, Jones 4, Williams 3, Waldo 3, Rein 2. Cretin-Derham Hall: Alt 8, Kietzer 6, Howard 5, Odegard 5, Kleason 5, Cullen 4, Odegard 4, Johnson 3. Park Center 66, Totino-Grace 45 Park Center 4323-66 Totino-Grace 2718-45 Park Center: McMorris 17, Sorensen 12, DuBois 10, Schaub 9, Browen 8, Henry 4, Simonet 2, Simonet 2, Steele 2. Totino-Grace: Soukup 17, Stelzer 9, Carter 8, Hinrichs 4, Borys 3, Opat 2, Eisfelder 2. Red Wing 54, Farmington 37 Red Wing 2331-54 Farmington 1621-37 Red Wing: Kelly 21, Buck 19, Muelken 5, Muelken 2, Kuhl 2, Faas 2, Schaffer 2, Swenning 1. Farmington: Chadwick 21, Gallus 4, Homeier 3, Mach 3, Speer 2, Halterman 2, Gorden 1, Grebner 1. Richfield 76, Tartan 50 Richfield 3937-76 Tartan 2525-50 Richfield: January 20, Schramm 3, Ka. Adams 7, Lindblom 6, Washington 14, Biever 5, Ky. Adams 19, Hammonds 2. Tartan: Hanson 4, Elbert 36, Jorgen 2, Krause 3, Israelson 1, Ng 2, Uphus 2. Roseville 56, Stillwater 36 Stillwater 1620-36 Roseville 2531-56 Stillwater: Balzart 8, Colvin 8, Johnson 4, Becker 4, Lauber 3, Schmitt 2, Ogren 2, Day 2, Houle 2, Johnson 1. Roseville: Cordes 12, Graham 12, Poss 11, Burich 9, Schaefer 5, Christiansen 2, Porter 2, Benson 2, McCoy 1. St. Anthony 64, St. Agnes 54 (OT) St. Agnes 1927 8-54 St. Anthony 262018-64 St. Agnes: Davis 16, Turch 12, Gutzmann 11, Plamann 7, Tibesar 6, Wallrich 2. St. Anthony: Goldsmith 33, Whitney 13, Lawson 9, Gintner 5, Couillard 3, Jurichko 1. St. Croix Lutheran 44, Minnehaha Academy 40 Minnehaha Academy 1921-40 St. Croix Lutheran 2024-44 Minnehaha Academy: Johnson 14, Kaminski 11, Warren 8, Nipper 6, West 1. St. Croix Lutheran: Kletscher 16, Wimmer 10, Fogle 6, Scislow 6, Denn 5, Kamara 1. St. Michael-Albertville 54, Rogers 37 St. Michael-Albertville 2529-54 Rogers 1324-37 St. Michael-Albertville: Brendefur 11, Van Wyhe 10, Hansen 10, Bebo 5, Tracy 5, Autio 5, Westrum 4, Grube 2, Pazen 2. Rogers: McClay 15, Anderson 6, Frain 5, Heikkinen 3, Dorr 3, Nowak 3, Dobberstein 2. St. Paul Central 62, St. Paul Como Park 49 St. Paul Central 2042-62 St. Paul Como Park 1831-49 St. Paul Central: Chatman 23, Jones 11, Williams 9, MacDonald 8, Kizart 5, Curtis 4, Sherow 2. St. Paul Como Park: Adams 15, Horne 9, Horne 7, Peterson 6, Herzog 5, Griffis 5, Peterson 2. St. Paul Humboldt 73, St. Paul Harding 48 St. Paul Humboldt 4132-73 St. Paul Harding 3216-48 St. Paul Humboldt: Holt 31, Akis 13, Greene 10, Mendez 9, DeLoye 5, Castillo 4, Seals 1. St. Paul Harding: Wells-Johnson 21, Wilson-Sinkfield 16, Weiss 6, Allen 2, Johnson 2, Gbojueh 1. St. Paul Johnson 57, St. Paul Highland Park 42 St. Paul Johnson 2829-57 St. Paul Highland Park 2418-42 St. Paul Johnson: Smith 14, Awich 13, Perry-Chester 8, Cunningham 7, Scott 5, Cole 4, Carruth 4, Fields 2. St. Paul Highland Park: Virnig 13, Williams 9, Baumgardner 7, Agranoff 4, Cardenas 3, Greenberg 2, Gustafson 2, Minefee 2. Shakopee 60, Northfield 41 Shakopee 3426-60 Northfield 1526-41 Shakopee: Koenen 21, Zerr 12, Zerr 11, Rhinesmith 6, Houser 2, West 2, Jakubiak 2, Horsmann 2, Gamble 2. Northfield: Harris 22, Pfefferle 8, Dimick 7, Babel 2, Vasilis 2. Simley 57, North St. Paul 36 North St. Paul 1620-36 Simley 3324-57 North St. Paul: Dreyer 14, Wiederhold 7, McNamara 4, Hannigan 4, Braley 4, Culver 2, Moder 1. Simley: Kain 15, Brown 14, Boyd-Lockett 13, Saraswate 6, Lockett 5, DeLao 4. West Lutheran 42, Legacy Christian 38 West Lutheran 2220-42 Legacy Christian 1622-38 West Lutheran: Beise 11, Westberg 9, Hoffmann 8, Tripp 6, Stromback 5, Vollbrecht 3. Legacy Christian: Weddle 15, Ruf 14, Scheil 4, Smitsdorf 3, Ryan 2. White Bear Lake 58, Hastings 37 White Bear Lake 3028-58 Hastings 1918-37 White Bear Lake: Hinck 9, Lauer 9, Foley 9, Jones 8, Daul 8, Karg 6, Potthoff 5, Miller 2, Lastovich 2. Hastings: Norman 18, Thomas 6, Martin 4, Ahrens 2, Arvidson 2, Tjomsland 2, Hollar 2, Hansen 1.

HOCKEY • BOYS

Orono 4, Mound-Westonka 0 Mound-Westonka 000-0 Orono 013-4 Second: O-Payne (Challgren, Luedtke), 4:04. Third: O-Gross (Cleveland), 9:39; O-Grochowski (Cleveland), 14:39; O-Limesand (Payne), 14:58. Saves: Mound-Westonka: Seats 9-7-5-21; Orono: Breon 4-4-9-17. Waseca 5, St. Paul Highland Park 1 Waseca 212-5 St. Paul Highland Park 001-1 First: W-Ungs (Eykyn, McRaith), 1:13; W-Kunz (Krampitz), 1:50. Second: W-Krampitz (Kunz), 2:18, sh. Third: W-Ulfers (Priebe, Metzdorff), 1:37; SPHP-Neisewander (Vernon), 2:55; W-Priebe (Nordquist), 4:41. Saves: Waseca: Weichert 6-7-8-21; St. Paul Highland Park: Sands 8-12-12-32.

HOCKEY • GIRLS

Elk River 9, North Metro 0 North Metro 000-0 Elk River 423-9 First: ER-Schutt, 1:32; ER-Boser (Westgaard), 1:57; ER-Sailor, 14:32; ER-Simon (Forster, Gerber), 15:14. Second: ER-Gerber, 7:04; ER-Simon (Forster, Dexheimer), 13:14. Third: ER-Willliams (Petrich, Boser), 2:05; ER-Forster (Sailor), 4:02; ER-Forster (Petrich), 10:32. Saves: North Metro: Paulson 15-12-15-42; Elk River: Scott 3-6-1-10. Forest Lake 2, Grand Rapids/Greenway 1 Grand Rapids/Greenway 001-1 Forest Lake 011-2 Second: FL-Carpenter (Bremer), 9:39. Third: FL-Kolbow (VanTassel, Nolan), 2:38; GRG-McLaughlin (Cemensky, Schmoll), 4:07. Saves: Grand Rapids/Greenway: Helmbrecht 10-10-8-28; Forest Lake: White 9-7-10-26. Holy Family/Waconia 4, Litchfield/D-C 2 Litchfield/Dassel-Cokato 110-2 Holy Family/Waconia 121-4 First: HFW-Reinke, 6:49; LDC-Wyffels (Smith, Sommerfeld), 13:16. Second: HFW-Hanscom (McEnelly), :11; HFW-Menzuber, 12:33; LDC-Kivisto (Benda), 17:00. Third: HFW-Menzuber (Rosland), 12:28,sh. Saves: Litchfield/Dassel-Cokato: Elam 9-8-12-29; Holy Family/Waconia: Hartmann 3-7-5-15. Roseville 6, Hastings 3 Roseville 204-6 Hastings 102-3 First: R-Reilly (Krelitz), :53; R-Flug, 6:31; H-Claussen (Radke), 16:39. Third: R-Schlossmacher (Cristan), 2:12; R-Bjorkman (Flug), 9:41; H-Claussen (Simons), 9:31; R-Carter (Flug, Larson), 10:22; H-Simons (Radke, Claussen), 10:22; R-Flug (Bjorkman), 12:10. Saves: Roseville: Boss 7-6-9-22; Hastings: Weber 4-6-5-15. St. Paul Blades 4, Waseca 1 Waseca 010-1 St. Paul Blades 211-4 First: SP-Rogers (Greeley), 1:06; SP-McMahon, 8:13. Second: SP-Rogers (Ammann), 0:10; W-Miller (Knoll), 3:19. Third: SP-NA. Saves: Waseca: NA; St. Paul Blades: NA. Stillwater 6, Woodbury 0 Stillwater 213-6 Woodbury 000-0 First: S-Okerstrom (Heacox), 4:29; S-Okerstrom (Bustad ), 9:27. Second: S-Smith (Hart, Heacox), 14:59. Third: S-Casto (Almquist, Okerstrom), 1:10; S-Hart (Bustad ), 7:06; S-Eger (Hart), 7:18. Saves: Stillwater: Hersom 7-9-1-17; Woodbury: Geisser 17-21-17-55.
  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions
Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

download our hockey apps

download our basketball apps

download our football apps

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

 
Close