Sports calendar and TV listings

  • Updated: February 20, 2013 - 10:11 PM

Sports calendar HOME GAMES IN CAPS

21

THU

22

FRI

23

SAT

24

SUN

25

MON

26

TUE

27

WED

TIMBERWOLVES • 612-673-8373
at Okla. City 7 pm ESPN GOLDEN STATE 2:30 pm FSN at Phoenix 8 pm FSN PLUS
WILD • 651-222-9453
at Edmonton 8:30 pm FSN at Calgary 9 pm FSN CALGARY 7 pm FSN
TWINS • 612-338-9467
vs. Baltimore 12:05 pm vs. Tampa Bay 12:05 pm vs. Pittsburgh 12:05 pm vs. Toronto 12:05 pm vs. Phil. 12:05 pm
GOPHERS MEN'S BASKETBALL • 612-624-8080
INDIANA 6 pm ESPN
GOPHERS WOMEN'S BASKETBALL • 612-624-8080
at Ohio State 5 pm BTN PURDUE noon ESPN2
GOPHERS MEN'S HOCKEY • 612-624-8080
MINN. DULUTH 7 pm FSN PLUS MINN. DULUTH 7 pm BTN

other sports

GOPHERS

Baseball: Friday

vs. W. Michigan at Metrodome, 6:35 p.m.

Saturday

vs. W. Michigan (2) at Metrodome, 2:05 p.m.

Sunday

vs. W. Michigan at Metrodome, 12:05 p.m.

Wednesday

vs. North Dakota State at Metrodome, 6:35 p.m.

Men's golf: Sunday-Tuesday

at Snowman Getaway Invitational, Goodyear, Ariz.

Men's gymnastics: Sunday

at Illinois-Chicago, 1 p.m.

Women's gymnastics: Friday

at Iowa, 7 p.m.

Sunday

at Iowa State, 2 p.m.

Women's hockey: Friday

at St. Cloud State, 7:07 p.m.

Saturday

at St. Cloud State, 2:07 p.m.

Softball: Friday

vs. Albany (11:30 a.m.) and Florida Gulf Coast (4:30 p.m.) at Fort Myers, Fla.

Saturday

vs. Villanova (8 a.m.) and St. Bonaventure (2:45 p.m.) at Fort Myers, Fla.

Sunday

vs. Albany at Fort Myers, Fla., 8 a.m.

Men's swimming and diving: Wednesday-next Saturday

Big Ten Championships at Bloomington, Ind.

Women's swimming and diving: Thursday-Saturday

Big Ten Championships at University Aquatic Center, 11 a.m. and 6:30 p.m.

Men's tennis: Saturday

at Wisconsin, noon

Women's tennis: Friday

vs. Mississippi St., 5 p.m.

Sunday

vs. Wisconsin, noon

Men's and women's track and field: Friday-Saturday

at Big Ten Indoor Championships, Geneva, Ohio

Wrestling: Friday-Saturday

National Dual Finals at Williams Arena

SWARM

NLL lacrosse: Friday

at Edmonton, 8 p.m.

Sunday

vs. Edmonton, 2 p.m.

on the air thursday

AUTO RACING TIME TV RADIO

Nationwide:

DRIVE4COPD 300 practice 9 a.m. ESPN2

NASCAR Trucks:

NextEra E.R. 250 practice 11 a.m. SPEED

Sprint Cup:

Budweiser Duel 1 p.m. SPEED

NASCAR Trucks:

NextEra E.R. 250 practice 5 p.m. SPEED Basketball

College women:

Gophers at Ohio State 5 p.m. BTN 1500-AM

College men:

Cincinnati at Connecticut 6 p.m. ESPN

College men:

Georgia at Arkansas 6 p.m. ESPN2

College men:

La Salle at Temple 6 p.m. CBSSN

College men:

Drexel at Delaware 6 p.m. NBCSN

NBA:

Miami at Chicago 7 p.m. TNT

College men:

Penn State at Illinois 7:15 p.m. BTN

College men:

Duke at Virginia Tech 8 p.m. ESPN

NBA:

San Antonio at L.A. Clippers 9:30 p.m. TNT

College men:

BYU at St. Mary's (Calif.) 10 p.m. ESPN2

College men:

Stanford at Oregon St. 10 p.m. ESPNU Golf

LPGA:

Honda LPGA Thailand (tape) 8 a.m. GOLF

PGA:

Accenture Match Play noon GOLF Hockey

H.S. girls:

Forest Lake vs. Eden Prairie 11 a.m. 95.9-FM

H.S. girls:

Irondale vs. Minnetonka 6 p.m. 106.1-FM

NHL:

Boston at Tampa Bay 6:30 p.m. NHLN

H.S. boys:

Chisago Lakes vs. St. Paul Acad. 8 p.m. 95.9-FM

H.S. girls:

N. Wright Co. vs. Lakeville North 8 p.m. 106.1-FM

NHL:

Wild at Edmonton 8:30 p.m. FSN 100.3-FM
  • get related content delivered to your inbox

  • manage my email subscriptions

ADVERTISEMENT

Los Angeles - LP: P. Maholm 7 FINAL
Pittsburgh - WP: V. Worley 12
San Francisco - WP: G. Kontos 9 FINAL
Philadelphia - LP: J. Manship 6
Texas - LP: N. Tepesch 1 FINAL
NY Yankees - WP: J. Francis 2
Boston - LP: J. Peavy 3 FINAL
Toronto - WP: J. Happ 7
Miami - WP: J. Turner 6 FINAL
Atlanta - LP: M. Minor 5
San Diego - LP: E. Stults 0 FINAL
Chicago Cubs - WP: K. Hendricks 6
Cincinnati - LP: S. LeCure 3 FINAL
Milwaukee - WP: F. Rodriguez 4
Cleveland - WP: D. Salazar 8 FINAL
Minnesota - LP: Y. Pino 2
Kansas City - WP: B. Chen 7 FINAL
Chicago WSox - LP: S. Carroll 1
Tampa Bay - WP: J. Odorizzi 7 FINAL
St. Louis - LP: A. Wainwright 2
Washington - WP: C. Stammen 7 FINAL
Colorado - LP: B. Brown 4
Detroit - LP: P. Coke 4 FINAL
Arizona - WP: E. De La Rosa 5
Houston - WP: D. Downs 3 FINAL
Oakland - LP: F. Abad 2
Baltimore - WP: M. Gonzalez 4 FINAL
LA Angels - LP: M. Morin 2
NY Mets - WP: J. deGrom 3 FINAL
Seattle - LP: E. Ramirez 1
Calgary 7/24/14 8:00 PM
Edmonton
Winnipeg 7/25/14 9:00 PM
Brt Columbia
Ottawa 7/26/14 6:00 PM
Hamilton
Toronto 7/26/14 9:00 PM
Saskatchewan
Winnipeg 7/31/14 6:00 PM
Hamilton
Tulsa 93 FINAL
San Antonio 95
Atlanta 108 FINAL
Minnesota 112
Indiana 57 FINAL
Chicago 60
Phoenix 89 FINAL
Seattle 71

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

question of the day

Poll: Which uniform will Kevin Love wear next season?

Weekly Question

ADVERTISEMENT

Connect with twitterConnect with facebookConnect with Google+Connect with PinterestConnect with PinterestConnect with RssfeedConnect with email newsletters

ADVERTISEMENT

 
Close