ADVERTISEMENT

Tuesday's prep results

  • May 8, 2013 - 1:16 AM

TUESDAY

adapted softball

CI DIVISION

METROPOLITAN AREA

• North Suburban 15, White Bear Lake 4

• Osseo 25, Wayzata 2

PI DIVISION

METROPOLITAN AREA

• Rochester 14-12, Minneapolis South 2-0

baseball

CLASSIC SUBURBAN

• Mahtomedi 2-1, Tartan 1-12

MCAA

• Maranatha 6, Heritage Christian 4

MINNEAPOLIS CITY

• South 5, Roosevelt 1

MISSISSIPPI 8

• Big Lake 3-5, St. Michael-Albertville 2-3

• Buffalo 8-4, Monticello 2-1

• Rogers 3, Cambridge-Isanti 0

MISSOTA

• Chanhassen 6-2, Red Wing 4-9

• Chaska 4-0, Shakopee 1-3

• Holy Angels 3-9, New Prague 1-2

• Farmington 6-1, Northfield 3-4

NORTH SUBURBAN

• St. Louis Park 24, Columbia Heights 0

NORTHWEST SUBURBAN

• Coon Rapids 2, Andover 0

• Maple Grove 4, Armstrong 3

• Park Center 4, Champlin Park 3

ST. PAUL CITY

• Highland Park 6, Como Park 0

• Johnson 7, Harding 4

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 4, Eastview 0

• Rosemount 7, Eagan 6

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 12-8, Hastings 2-7

• East Ridge 9-2, Mounds View 1-3

TRI-METRO

• St. Paul Academy 4, St. Croix Lutheran 2

WRIGHT COUNTY

• Mound-Westonka 5, Holy Family 4

METROPOLITAN AREA

• Blaine 6, Irondale 0

• Bl. Jefferson 13, Minnehaha Academy 3

• Centennial 12, Hopkins 6

• Eden Prairie 6, Anoka 0

• Minneapolis Edison 5, Mounds Park 4

• Minneapolis Southwest 3, Bl. Kennedy 2

• North Branch 9, Duluth East 4

• St. Agnes 27, St. Paul Washington 1

• Wayzata 14, Benilde-St. Margaret’s 9

• West Lutheran 7, PACT 2

golf • boys

CLASSIC SUBURBAN

At Tartan Park G.C. • Par 36

• Hill-Murray 152, Tartan 161, South St. Paul 171. Medalist: Henry Venuta, Hill-Murray, 36.

MINNEAPOLIS

At Gross National G.C. • Par 35

• Southwest 178, Edison 252. Medalist: Peter Hacker, Southwest, 40.

At Meadowbrook G.C. • Par 36

• Washburn 188, South 205. Medalist: Logan Toftner, Washburn, 43.

MINNESOTA RIVER

At Ridges at Sand Creek • Par 36

• Jordan 168, Mayer Lutheran 185, Sibley East 186, Norwood-Young America 187, Belle Plaine 188, Watertown-Mayer 193, Tri-City United 203, LeSueur-Henderson/Cleveland 204

MISSISSIPPI 8

At Monticello C.C. • Par 71

• Rogers 298, Cambridge-Isanti 312, St. Michael-Albertville 318, Buffalo 325, Big Lake 343, Monticello 347. Medalist: Morgan Rask, Rogers, 69.

ST. PAUL CITY

At Como G.C. • Par 35

• Como Park 223, Johnson 242. Medalist: Tom Fritts, Como Park, 38.

At Highland National G.C. • Par 36

• Harding 233, Humboldt 311. Medalist: Brandy Ly, Harding, 43.

At Goodrich G.C. • Par 35

• Highland Park 224, Central 254. Medalist: Tommy Joyce, Highland Park, 41.

SUBURBAN EAST

At Prestwick G.C. • Par 72

• Hastings 304, Woodbury 304, Forest Lake 309, East Ridge 309, Stillwater 313, White Bear Lake 316, Roseville 320, Cretin-Derham Hall 324, Park of Cottage Grove 334, Mounds View 336. Medalist: Mike Myers, Woodbury, 72.

TRI-METRO

At Columbia G.C. • Par 35

• DeLaSalle 157, St. Anthony 158. Medalist: Ben Peterson, St. Anthony, 36.

At Baker National G.C. • Par 36

• Providence Academy 155, Breck 161, Medalist: Blaze Beecher, Breck, 36.

At The Ponds at Battle Creek • Par 35

• St. Croix Lutheran 154, Mounds Park Academy 181. Medalist: Jacob Groom, St. Croix Lutheran, 35.

At Goodrich G.C. • Par 35

• St. Paul Academy 168, Concordia Academy 178. Medalist: Colin O’Hern, St. Paul Academy, 41.

BUNKER HILLS INVITATIONAL

At Bunker Hills G.C. • Par 72

• Maple Grove and Rogers 301, Blaine and Grand Rapids 302, Totino-Grace 306, Eastview and Spring Lake Park 311, Andover 312, Stillwater Red 318, St. Michael-Albertville 321, St. Francis 322, Rosemount 323, Elk River 324, Duluth East 327, Forest Lake Red 330, Blaine Red 334, Osseo 335, Andover Red and Hastings Red 336, Irondale 338, Minnetonka 339, Cambridge-Isanti and Minnetonka Red 340, Centennial Red 341, Anoka 342, Coon Rapids 346, Zimmerman 347, Centennial 352, Champlin Park 360, Park Center 366, Coon Rapids Red 386, Medalist: Dakota Krech, Blaine, 69.

CENTRAL MINNESOTA

At Albion Ridge • Par 36

• Rockford 160, Osakis 172, Belgrade-Brooten-Elrosa 173, Pierz 179, Maple Lake 202, Kimball/Eden Valley-Watkins 206, Howard Lake-Waverly-Winsted 206. Medalists: Dustin Herold, Pierz and Brody Harstad, Rockford, 39.

NELSON INVITATIONAL

At Ridges at Sand Creek • Par 72

• Wayzata 289, Minnetonka 290, Lakeville North 301, Edina 309, Armstrong 311, Benilde-St. Margaret’s 312, Bloomington Jefferson 314, Holy Family and New Prague 315, Prior Lake 316, Burnsville 321, Hopkins 331, Northfield 351, Minnehaha Academy 359, Richfield 365, Holy Angels 366. Medalist: Tommy Brandabur, Minnetonka, 68.

golf • girls

LAKE

At The Wilds G.C. • Par 36

• Eden Prairie 169, Minnetonka 177. Medalist: Haley Hoag, Eden Prairie, 39.

MCAA

At Bluff Creek • Par 36

• Heritage Christian and Legacy Christian 199, Southwest Christian 225. Medalist: Kiera Smith, Heritage Christian, 43.

MINNEAPOLIS

At Gross National G.C. • Par 36

• Southwest 232, Edison 289. Medalist: Nina Spring, Southwest, 54.

MINNESOTA RIVER

At Shadowbrooke G.C. • Par 36

• Belle Plaine 200, Jordan and Watertown-Mayer 201, LeSueur-Henderson/Cleveland 212. Medalist: Trianna Thong, Jordan, 41.

MISSOTA

At Stonebrooke G.C. • Par 71

• New Prague 323, Red Wing 329, Chaska 351, Chanhassen 356, Shakopee 364, Northfield 372, Farmington 441, Holy Angels 452. Medalist: Alex Schmid, Shakopee, 68.

NORTH SUBURBAN

At Victory Links • Par 36

• Benilde-St. Margaret’s 172, Spring Lake Park 173 St. Francis 175, St. Louis Park 186, Totino-Grace 188, Irondale 192, Fridley 207, Chisago Lakes 214, North Branch 226. Medalist: Lindsey Kueng, Irondale, 33.

NORTHWEST SUBURBAN

At Baker National G.C. • Par 38

• Andover 187, Armstrong 204, Osseo 219. Medalist: Sierra Langlie, Andover, 42.

SUBURBAN EAST

At North Oaks G.C. • Par 38

• Forest Lake 188, Woodbury 190, East Ridge 191, Mounds View 192, Stillwater 194, Hastings 202, Park of Cottage Grove and Cretin-Derham Hall 208, Roseville 222, White Bear Lake 228. Medalist: Celia Kuenster, Cretin-Derham Hall, 38.

TRI-METRO

At Somerset C.C. • Par 36

• Blake 206, St. Paul Academy 279. Medalist: McKenzie Sanders, Blake, 45.

At Broovkiew G.C. • Par 38

• Providence Academy 177, Breck 214. Medalist: Raelyn Spears, Providence Academy, 36.

At Goodrich G.C. • Par 35

• St. Croix Lutheran 189, Mounds Park Academy 228, Medalist: Emma Groom, St. Croix Lutheran, 40.

At Hiawatha G.C. • Par 36

• Visitation 196, Minnehaha Academy 284. Medalist: Anni Heck, Visitation, 43.

PRIOR LAKE INVITATIONAL

At The Wilds • Par 72

• Lakeville North 333, Minnetonka 334, Eden Prairie 346, Prior Lake 355, Duluth East 376. Medalist: Christi Vetter, Lakeville North, 69.

lacrosse • boys

CLASSIC SUBURBAN

• Mahtomedi 14, Tartan 4

LAKE

• Eden Prairie 14, Hopkins 1

• Wayzata 11, Minnetonka 8

MISSOTA

• Holy Angels 8, Farmington 7

NORTH SUBURBAN

• Benilde-St. Margaret’s 16, Spring Lake Park 0

• Cooper 9, Irondale 5

SOUTH SUBURBAN

• Bloomington Jefferson 10, Prior Lake 4

• Eagan 14, Burnsville 11

• Eastview 20, Lakeville South 3

• Lakeville North 16, Bl. Kennedy 1

• Prior Lake 13, Bl. Jefferson 9

METROPOLITAN AREA

• Buffalo 3, North St. Paul 0

• Delano 12, Breck 7

• Hastings 11, Simley 8

• Hill-Murray 16, Chaska/Chanhassen 10

lacrosse • girls

CLASSIC SUBURBAN

• Mahtomedi 11, Tartan 5

LAKE

• Eden Prairie 18, Hopkins 1

• Minnetonka 18, Wayzata 3

MISSISSIPPI 8

• Becker 20, Buffalo 12

MISSOTA

• Farmington 9, Holy Angels 8

NORTH SUBURBAN

• Benilde-St. Margaret’s 15, St. Louis Park 2

• Irondale 11, Cooper 9

• Spring Lake Park 16, Columbia Heights 9

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 14, Eagan 7

• Lakeville North 21, Bl. Kennedy 12

• Lakeville South 10, Eastview 7

• Prior Lake 13, Bl. Jefferson 9

SUBURBAN EAST

• Woodbury 13, Hastings 4

TRI-METRO

• Minnehaha Academy 17, Visitation 5

WRIGHT COUNTY

• Holy Family 15, Mound-Westonka 7

METROPOLITAN AREA

• Apple Valley 7, East Ridge 5

• Blake 16, Cretin-Derham Hall 5

• Breck 17, Minneapolis 13

• Edina 14, Chaska/Chanhassen 3

• Rosemount 12, Park of Cottage Grove 11

softball

CLASSIC SUBURBAN

• South St. Paul 9-0, Hill-Murray 5-13

MCAA

• Legacy Christian 3, Southwest Christian 2

• New Life Academy 4, Lester Prairie/HT 2

MINNEAPOLIS CITY

• Southwest 20, Henry 0

• Washburn 13-14, Edison 0-4

MINNESOTA RIVER

• LeSueur-Henderson 8-6, Triy City United 3-3

• Norwood-YA 4-17, Sibley East 3-1

• Watertown-Mayer 18-27, Mayer Lutheran 0-5

MISSISSIPPI 8

• Becker 9-14, Princeton 0-0

• Rogers 8-0, Cambridge-Isanti 1-3

MISSOTA

• Chanhassen 14-4, Red Wing 2-2

• Farmington 9-5, Northfield 1-3

• Shakopee 11-5, Chaska 1-1

NORTH SUBURBAN

• Benilde-St. Margaret’s 6, Columbia Heights 2

• Irondale 10, Chisago Lakes 1

NORTHWEST SUBURBAN

• Elk River 9, Andover 0

• Maple Grove 10, Armstrong 0

SOUTH SUBURBAN

• Eastview 7, Apple Valley 2

• Eagan 4, Rosemount 2

• Lakeville North 10, Lakeville South 5

• Prior Lake 10, Burnsville 0

SUBURBAN EAST

• Stillwater 3, Cretin-Derham Hall 0

TRI-METRO

• DeLaSalle 15, Brooklyn Center 0

• St. Agnes 10, Minnehaha Academy 7

• St. Anthony 14, Providence Academy 0

• Visitation 22, Blake 1

WRIGHT COUNTY

• Annandale 5-4, Litchfield 3-4

• Delano 12-6, Waconia 8-2

• Holy Family 5, Mound-Westonka 4

• Orono 7-10, Hutchinson 0-0

METROPOLITAN AREA

• Bloomington Jefferson 3, Minnetonka 1

• Cooper 4, Bloomington Kennedy 2

• Eastview 4, Wayzata 3

• Hopkins 6, Park Center 0

• Spring Lake Park 6, St. Michael-Albertville 4

tENNIS • boys

CLASSIC SUBURBAN

• Mahtomedi 5, Henry Sibley 2

• North St. Paul 4, Richfield 3

• Simley 7, South St. Paul 0

LAKE

• Edina 4, Minnetonka 3

• Wayzata 7, Hopkins 0

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 7, Cambridge-Isanti 0

• Rogers 4, Monticello 3

• St. Michael-Albertville 7, Big Lake 0

MISSOTA

• Holy Angels 5, Farmington 2

• Northfield 5, Chaska 2

• Shakopee 6, Chanhassen 1

NORTH SUBURBAN

• Benilde-St. Margaret’s 4, St. Louis Park 3

• Irondale 4, Chisago Lakes 3

• Spring Lake Park 7, North Branch 0

• Totino-Grace 4, Columbia Heights 3

NORTHWEST SUBURBAN

• Armstrong 5, Andover 2

• Champlin Park 5, Coon Rapids 2

• Elk River 7, Centennial 0

• Maple Grove 7, Park Center 0

ST. PAUL CITY

• Como Park 4, Central 3

SOUTH SUBURBAN

• Bloomington Jefferson 6, Lakeville North 1

• Eagan 4, Burnsville 3

• Eastview 7, Bloomington Kennedy 0

• Lakeville South 5, Rosemount 2

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 6, Park of Cottage Grove 1

• Mounds View 6, East Ridge 1

TRI-METRO

• Breck 7, Providence Academy 0

WRIGHT COUNTY

• Mound-Westonka 5, Hutchinson 2

METROPOLITAN AREA

• Becker 6, St. Cloud Cathedral 1

track and field • boys

ST. PAUL CITY

• Highland Park 513, Harding 352, Johnson 271.5, Humboldt 170.5, Washington 91

TRUE TEAM

CLASS 3A

Section 1

• Owatonna 870.5, Farmington 792, Lakeville North 724, Rochester Century 714, New Prague 695.5, Lakeville South 687.5, Rochester Mayo 552, Rochester John Marshall 406.5, Northfield 340

Section 3

• Rosemount 866, Prior Lake 743, Eastview 705.5, Apple Valley 689, Eagan 585.5, Shakopee 453, Bloomington Jefferson 386, Bloomington Kennedy 287

Section 5

• Blaine 1,083, White Bear Lake 1,048, Forest Lake 976.5, North St. Paul 802, Cambridge-Isanti 678, St. Francis 636.5, Duluth Denfeld 565.5, Mahtomedi 560, Centennial 542, Duulth East 484.5

CLASS 2A

Section 7

• Grand Rapids 420.5 Chisago Lakes 391.5, Mora 385.5, North Branch 380, Cloquet 377, Hermantown 292.5, Proctor 272.5, Hibbing 214.5, Pine City 167

CLASS 1A

Section 4

• Maple Lake 920.5, Rush City 811.5, Mayer Lutheran 779, Sibley East 641.5, Howard Lake-Waverly-Winsted 640, Providence Academy 555.5, Lester Prairie/Holy Trinity 488, Spectrum 478, Christ’s Household of Faith 477, Legacy Christian 474.5, St. Croix Prep 470, New Life Academy 411, Brooklyn Center 368, Math & Science 312, Prairie Seeds 111

track and field • girls

ST. PAUL CITY

• Highland Park 575, Harding 322, Johnson 162, Washington 52, Humboldt 32

TRUE TEAM

CLASS 3A

Section 1

• Lakeville South 1,002.5, Lakeville North 936, Rochester Century 661.5, Farmington 598, Owatonna 572.5, New Prague 564.5, Rochester Mayo 498, Northfield 415, Rochester John Marshall 349

Section 3

• Prior Lake 967, Eagan 919, Eastview 761.5, Apple Valley 708.5, Rosemount 658, Burnsville 617.5, Shakopee 547, Bloomington Jefferson 473.5, Bloomington Kennedy 300

Section 5

• Blaine 1,067.5, Forest Lake 1,064, White Bear Lake 965, Centennial 802, Mahtomedi 785.5, North St. Paul 747, Cambridge-Isanti 576.5, St. Francis 565, Duluth East 548.5, Duluth Denfeld 248

CLASS 2A

Section 7

• North Branch 416, Hermantown 393, Chisago Lakes 382.5, Cloquet 377, Grand Rapids 363, Hibbing 278, Mora 256.5, Proctor 218.5, Pine City 203.5

CLASS 1A

Section 4

• Maple Lake 937, Trinity 911, Mayer Lutheran 858.5, Spectrum 650.5, Providence Academy 643, Howard Lake-Waverly-Winsted 623.5, Rush City 513.5, Sibley East 496, Legacy Christian 492, Lester Prairie/Holy Trinity 419, Math & Science 391, Christ’s Household of Faith 389, Brooklyn Center 378.5, St. Croix Prep 365, New Life Academy 172.5

© 2014 Star Tribune