ADVERTISEMENT

Thursday's prep results

  • December 28, 2012 - 6:03 AM

THURSDAY

BASKETBALL • BOYS

AUGSBURG CLASSIC

First round

• Chanhassen 58, Duluth East 50

• Henry Sibley 73, St. Paul Johnson 63

• Hopkins 79, Andover 56

CATHOLIC SPIRIT TOURNAMENT

Quarterfinals

• Cretin-Derham Hall 74, St. Agnes 59

• Rosemount 59, Providence Academy 50

• Wayzata 76, Hill-Murray 56

• Milwaukee (Wis.) Bay View vs. Holy Angels

DASSEL-COKATO TOURNAMENT

Semifinals

• St. Francis 71, Detroit Lakes 51

• Zimmerman 52, Dassel-Cokato 44

EDEN PRAIRIE TOURNAMENT

Semifinals

• Chaska 79, Benilde-St. Margaret's 54

• Eden Praire 61, Waconia 50

EDINA TOURNAMENT

Semifinals

• Armstrong 44, St. Thomas Academy 41 (OT)

• Edina 95, St. Louis Park 64

FERGUS FALLS TOURNAMENT

Semifinals

• Maranatha 76, Breckenridge 36

• East Grand Forks at Fergus Falls

FRIDLEY TOURNAMENT

First round

• Fridley 74, St. Paul Como Park 64

• Minneapolis Southwest 63, St. Paul Academy 58

HASTINGS TOURNAMENT

Semifinals

• Farmington 72, Burnsville 65

• Mahtomedi 76, Hastings 40

MOUNDS PARK ACADEMY TOURNAMENT

Semifinals

• Mounds Park Academy 58, Community of Peace 30

• St. Croix Prep 66, PACT 50

PERKINS CLASSIC

First round

• Cooper 89, Hutchinson 43

• Maple Grove 69, Mounds View 59

PRINCETON TOURNAMENT

Semifinals

• Hermantown 79, Big Lake 75

• Virginia 80, Princeton 77

RICHFIELD TOURNAMENT

First round

• Northfield at Richfield

• Prairie Seeds Academy vs. Minneapolis South

ROCHESTER ROTARY CLASSIC

Quarterfinals

• Lakeville South 56, Rochester Century 53

• Rochester John Marshall 70, Totino-Grace 34

• Rochester Mayo 76, Plainview-Elgin-Millville 70

• Rochester Lourdes vs. Woodbury

ST. CLOUD CATHEDRAL

Quarterfinals

• Litchfield 60, Concordia Academy 46

• Melrose 74, Mandan (N.D.) 47

• Pierz 68, Braham 67 (OT)

• St. Cloud Cathedral 93, Southland 72

SOUTH St. PAUL TOURNAMENT

Semifinals

• North Branch 60, South St. Paul 47

• Prescott (Wis.) 56, Park of Cottage Grove 44

SOUTHWEST STATE TOURNAMENT

Second round

• Marshall 80, Orono 52

• Minneapolis Washburn 77, Mankato East 61

• Montevideo 53, Tracy-Milroy-Balaton 52

TARTAN TOURNAMENT

Quarterfinals

• Centennial 73, Bloomington Kennedy 69

• Hayfield 70, Spring Lake Park 59

• Rogers 74, Columbia Heights 60

• Tartan 94, Bemidji 44

TRINITY TOURNAMENT

Quarterfinals

• Bethlehem Academy 57, FAIR 33

• Brooklyn Center 83, Trinity 43

• St. Paul Humboldt 83, St. Agnes 80

• St. Paul Harding vs. Simley

WOOD CITY CLASSIC

First round

• Cloquet 62, Minneapolis Edison 50

• St. Paul Central 87, Deer River 45

BASKETBALL • GIRLS

BETHLEHEM ACADEMY TOURNAMENT

Semifinals

• Bethlehem Academy 56, Cannon Falls 21

• Kenyon-Wanamingo 78, Henry Sibley 41

COLUMBIA HEIGHTS TOURNAMENT

Semifinals

• Hope Academy 36, Minneapolis Henry 31

• Fond du Lac Ojibwe at Columbia Heights

DICK'S SPORTING GOODS CLASSIC

First round

• Eden Prairie 61, Prior Lake 48

• Hopkins 75, St. Paul Central 34

• Minnetonka 60, Osseo 53

FRIDLEY TOURNAMENT

First round

• Minneapolis Roosevelt 57, New Life Academy 43

• Minneapolis Southwest 71, Fridley 51

GRAND RAPIDS INVITATIONAL

First round

• Big Lake 61, Duluth Denfeld 38

• Rosemount 79, Grand Rapids 54

IRONDALE TOURNAMENT

Semifinals

• Irondale 68, Blake 29

• St. Paul Humboldt 74, FAIR 9

HILL-MURRAY TOURNAMENT

Quarterfinals

• Centennial 62, Mounds View 33

• Cooper 67, Cretin-Derham Hall 54

• Stillwater 50, Hill-Murray 47

• Wayzata 63, Totino-Grace 30

MONTICELLO TOURNAMENT

Quarterfinals

• Monticello 78, Princeton 53

• Orono 69, Becker 27

• Staples-Motley 56, Buffalo 53

• Watertown-Mayer 58, Farmington 51

MOUNDS PARK ACADEMY TOURNAMENT

Semifinals

• Mounds Park Academy 45, Cristo Rey Jesuit 12

• St. Croix Prep 60, Community of Peace 33

PARK RAPIDS TOURNAMENT

Semifinals

• Lester Prairie/Holy Trinity 59, Battle Lake 46

• Park Rapids 63, Rothsay 48

RICHFIELD TOURNAMENT

Semifinals

• Bloomington Kennedy 98, St. Paul Highland Park 24

• Richfield 65, Cambridge-Isanti 40

ROCHESTER ROTARY CLASSIC

Quarterfinals

• Apple Valley 60, Rochester John Marshall 52

• Chaska 63, Rochester Century 50

• Providence Academy 36, Rochester Lourdes 24

• Rochester Mayo vs. White Bear Lake

ROGERS TOURNAMENT

Semifinals

• Anoka vs. St. Francis

• Forest Lake vs. Rogers

ROSEVILLE TOURNAMENT

Quarterfinals

• Chanhassen vs. Eau Claire (Wis.) Regis

• North St. Paul vs. Roseville

• St. Anthony vs. Burnsville

• Spring Lake Park vs. Andover

ST. MICHAEL-ALBERTVILLE TOURNAMENT

Semifinals

• Edina 52, Maple Grove 39

• St. Michael-Albertville 77, Mahtomedi 36

ST. OLAF INVITATIONAL

First round

• Eagan 69, Owatonna 48

• Eastview 77, Mayer Lutheran 38

• Holy Family 69, Lakeville North 65

• Northfield 43, Stewartville 22

SIMLEY TOURNAMENT

Quarterfinals

• Pine Island 60, Holy Angels 45

• St. Paul Como Park 74, St. Croix Lutheran 61

• St. Paul Johnson 60, Breck 40

• Simley 78, Faribault 33

SOUTH ST. PAUL TOURNAMENT

Semifinals

• Chisago Lakes 63, Concordia Academy 49

• Prescott (Wis.) at South St. Paul

WINONA STATE TOURNAMENT

Semifinals

Bracket B

• Hope Lutheran 45, Mabel-Canton 42

• St. Francis 65, Lanesboro 52

WOOD CITY CLASSIC

First round

• Bloomington Jefferson 43, Cloquet 36

• North Branch 66, Browerville 52

HOCKEY • BOYS

DULUTH HERITAGE CLASSIC

Quarterfinals

• Cloquet-Esko-Carlton 8, Buffalo 1

• Duluth Denfeld 9, Detroit Lakes 1

Owatonna 2, Bemidji 1

• Rosemount 6, St. Louis Park 3

DULUTH HILLTOPPER TOURNAMENT

Quarterfinals

• Appleton (Wis.) 12, Proctor 2

• Duluth Marshall 7, Madison (Wis.) 1

• Green Bay (Wis.) Notre Dame 2, Mankato West 1

• Superior (Wis.) 4, Delano 3

FERGUS FALLS TOURNAMENT

Semifinals

• Fergus Falls 5, Monticello 0

• West Fargo (N.D.) 6, Park Rapids 0

GRAND FORKS STADSTAD CLASSIC

Quarterfinals

• East Grand Forks 8, Bismarck (N.D.) 1

• Fargo (N.D.) Davies 6, Bismarck (N.D.) Century 3

• Grand Forks (N.D.) Central 4, Shakopee 0

• Grand Forks (N.D.) Red River 6, Brainerd 3

IRON RANGE INVITATIONAL

First round

• St. Francis 6, Virginia/Mountain Iron-Buhl 2

• Mahtomedi at Grand Rapids

• White Bear Lake at Hibbing/Chisholm

LITTLE FALLS TOURNAMENT

First round

• Little Falls 5, Hutchinson 3

Willmar 3, Mound-Westonka 2

MINNEHAHA ACADEMY CLASSIC

Semifinals

• Faribault 4, Prairie Centre 0

• Minnehaha Academy 3, Austin 2 (OT)

RIVER LAKES TOURNAMENT Consolation semifinals • Morris Area/Benson 9, Fairmont 2 • Oahe (S.D.) 5, Mankato East 2 Semifinals • Princeton 2, River Lakes 0 • Sartell-St. Stephen 5, Henry Sibley 4 (OT)

ROCHESTER KIWANIS TOURNAMENT

Quartefinals

Class 2A

• Eastview 7, New Richmond (Wis.) 3

• Eau Claire (Wis.) Memorial 6, Roch. John Marshall 3

• Park of Cottage Grove 6, Rochester Century 2

• Rochester Mayo 5, Fargo (N.D.) South 3

Class 1A

• New Ulm 7, Dodge County 3

• Northland Pines (Wis.) 4, Rochester Lourdes 2

ROSEAU CLASSIC

Quarterfinals

• Alexandria 6, Mandan (N.D.) 1

• Chisago Lakes 7, Lake of Woods 3

• Coon Rapids 1, Minot (N.D.) 0

• Roseau 5, Hopkins 2

SCHWAN CUP

Open Division

Consolation semifinals

• Hudson (Wis.) 4, Luverne 1

• Marshall 3, Winona 3 (Marshall wins shootout)

Semifinals

• Bloomington Kennedy 5, Spring Lake Park 0

• Minneapolis 6, Somerset (Wis.) 0

Bronze Division

Consolation semifinals

• Forest Lake 11, Blake 1

• Rogers 5, St. Paul Academy 4 (OT)

Semifinals

• Mounds View 8, Champlin Park 0

• Orono 7, Cretin-Derham Hall 5

Silver Division

Consolation semifinals

• Roseville 5, Holy Angels 3

• Stillwater 6, Apple Valley 0

Semifinals

• Lakeville South 5, Centennial 4

• Prior Lake 2, Andover 0

Gold Division

Consolation semifinals

• Duluth East 4, Edina 1

• Minnetonka 6, Blaine 2

Semifinals

• Hill-Murray 7, Burnsville 2

• St. Thomas Academy 2, Breck 1

SILVER BAY NORTH SHORE TOURNAMENT

First round

• Cooper 17, Ely 1

• Legacy Christian 6, Moose Lake-WR 1

• Bagley vs. North Shore

SIMLEY TOURNEY

First round

• Albert Lea vs. Cambridge-Isanti

• Simley vs. D.C. Everest (Wis.)

SOUTH ST. PAUL TOURNAMENT Consolation semifinals • North St. Paul 6, South St. Paul 3 • Woodbury 5, Anoka 3 Semifinals • Eagan 4, New Prague 0 • Hermantown 8, Hastings 3

SPORTS AUTHORITY CLASSIC

Quarterfinals

• Benilde-St. Margaret's 8, Lakeville North 2

• Elk River 4, Maple Grove 2

• Moorhead 4, Eden Prairie 2

• Wayzata 6, Bloomington Jefferson 2

THIEF RIVER FALLS ENGELSTAD CLASSIC

First round

• Chanhassen 4, St. Michael-Albertville 1

• Fargo (N.D.) North 5, Crookston 3

• Thief River Falls 5, Irondale 1

WADENA-DEER CREEK TOURNAMENT

Semifinals

• St. Paul Como Park 7, Pine City 1

• Wadena-Deer Creek 10, North Branch 3

WARROAD HOCKEYTOWN CLASSIC

First round

• Grafton (N.D.) 4, Warroad 3

• International Falls 3, Osseo 2 (OT)

HOCKEY • GIRLS

METROPOLITAN AREA

• Thief River Falls 3, St. Paul United 1

AUSTIN INVITATIONAL First round • New Prague 5, Spring Lake Park 2 • Northfield 5, Minneapolis 2 • Tartan at Austin BURNSVILLE INVITATIONAL First round • East Ridge 3, Proctor/Hermantown 1 • Owatonna at Burnsville

CABLE 12 TOURNAMENT

Quarterfinals

• Armstrong/Cooper 2, Totino-Grace 2 (OT)

• Buffalo 5, Woodbury 1

• Mahtomedi vs. Champlin Park

• Red Wing vs. Rogers

CENTENNIAL CLASSIC

Quarterfinals

• Elk River 3, Centennial 2 (OT)

• Mounds View 4, Moorhead 1

• Wayzata 8, Chisago Lakes 1

• White Bear Lake 1, North St. Paul 0

EDINA INVITATIONAL Consolation semifinals • Grand Rapids/Greenway 3, Coon Rapids 1 • Hopkins 6, Duluth 0 Semifinals • Edina 2, Stillwater 1 • Lakeville South 3, Irondale 1

LOUIS SCHMITZ CLASSIC

Quarterfinals

• Eastview 4, Shakopee 2

• Hastings 3, Rosemount 2

• Mound-Westonka 5, Farmington 1

• Park of Cottage Grove 5, Apple Valley 3

MID-WINTER MELTDOWN

Quarterfinals

• Anoka 3, Eagan 2 (OT)

• Benilde-St. Margaret's 3, Chaska/Chanhassen 2

• Eden Prairie 3, Cloquet-Esko-Carlton 0

• Minnetonka 4, Cretin-Derham Hall 0

SCHWAN CUP

First round

Blue Division

• Orono 7, Rochester Mayo 1

• Dodge County 5, Henry Sibley 2

• Mankato East 4, Bismarck (N.D.) 2

Red Division

• Holy Family/Waconia 4, Holy Angels 1

• Hudson (Wis.) 4, Hutchinson 2

• Silver Bay 3, Sun Prairie (Wis.) 2

White Division

• Luverne 7, Long Prairie-Grey Eagle 4

• Moose Lake-Willow River 5, Brookings (S.D.) 0

• North Metro 4, Eveleth-Gilbert 3

Green Division

• International Falls 8, Marshall 2

• Minnehaha United 3, Fairmont 0

• Northern Lakes 13, Worthington 1

• St. Francis 5, Watertown (S.D.) 2

WRESTLING

NORTH ST. PAUL DUALS

First round

• Hopkins 66, Minneapolis Edison 12

• St. Paul Johnson 61, Cretin-Derham Hall 10

Second round

• Cretin-Derham Hall 42, North St. Paul 30

• Hopkins 45, St. Paul Johnson 31

Third round

• Hopkins 54, North St. Paul 24

• St. Paul Johnson 60, Minneapolis Edison 9

Fourth round

• Hopkins 60, Cretin-Derham Hall 15

• North St. Paul 60, Minneapolis Edison 6

Fifth round

• Cretin-Derham Hall 48, Minneaplis Edison 6

• St. Paul Johnson 54, North St. Paul 27

 

© 2014 Star Tribune