WEDNESDAY
adapted softball
PI DIVISION
METROPOLITAN AREA
• Robbinsdale 6, Mounds View 2
badminton
METROPOLITAN AREA
• Burnsville 5, Eden Prairie 2
baseball
LAKE
• Wayzata 11, Edina 2
MCAA
• Legacy Christian 3, Heritage Christian 2
• West Lutheran 10, Bethany Academy 4
MINNEAPOLIS CITY
• Roosevelt 7, North 0
• Southwest 13, South 2
• Washburn 15, Edison 2
NORTH SUBURBAN
• Benilde-St. Margaret's 6, Fridley 1
• Cooper 5, Chisago Lakes 0
• St. Louis Park 6, North Branch 5
• Totino-Grace 4, St. Francis 2
NORTHWEST SUBURBAN
• Armstrong 3, Coon Rapids 2
• Champlin Park 11, Maple Grove 5
• Elk River 10, Osseo 9
ST. PAUL CITY
• Johnson 6, Harding 5
SOUTH SUBURBAN
• Bloomington Jefferson 2, Apple Valley 1
• Burnsville 8, Lakeville North 3
• Eagan 7, Prior Lake 3
• Eastview 10, Lakeville South 1
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 7, Stillwater 1
• Forest Lake 10-1, East Ridge 2-4
• Roseville 4-7, Mounds View 0-3
• Woodbury 8-8, Hastings 3-1
TRI-METRO
• St. Agnes 3, Breck 1
• St. Anthony 9, St. Paul Academy 4
METROPOLITAN AREA
• Blaine 8, River Falls (Wis.) 7
• Rogers 9, Zimmerman 7
golf • boys
CLASSIC SUBURBAN
At Manitou Ridge G.C. • Par 36
• North St. Paul 149, Simley 150, Henry Sibley 151. Medalists: Garrett Anderson, Simley, and Cody Commers, North St. Paul, 35.
LAKE
At Oak Ridge C.C. • Par 46
• Eden Prairie 197, Hopkins 210. Medalist: Alex Mayer, Eden Prairie, 45.
At Interlachen C.C. • Par 67
• Minnetonka 283, Edina 294. Medalist: Jacque Wilson, Minnetonka, 65.
MISSISSIPPI 8
At Purple Hawk C.C. • Par 72
• Rogers 304, Buffalo 316, Cambridge-Isanti 322, St. Michael-Albertville 331, Monticello 335, Big Lake 350. Medalist: Matt Swanson, Cambridge-Isanti, 68.
NORTHWEST SUBURBAN
At Logger's Trail G.C. • Par 72
• Maple Grove 297, Andover 306, Champlin Park 309, Armstrong 312, Elk River 316, Blaine 318, Centennial 320, Osseo 320, Anoka 323, Coon Rapids 343. Medalist: Jack Lanou, Maple Grove, 71.
ST. PAUL CITY
At Phalen G.C. • Par 36
• Central 256, Humboldt 286. Medalist: Gregory Hutchinson, Central, 45.
At Como G.C. • Par 35
• Como Park 211, Highland Park 221. Medalist: Matt Klein, Como Park, 40.
At Phalen G.C. • Par 35
• Johnson 220, Harding 234. Medalist: Brandon Ly, Harding, 41.
TRI-METRO
At Goodrich G.C. • Par 35
• Minnehaha Academy 166, Concordia Academy 192. Medalists: Carter Bell, Minnehaha Academy, and Nick Cochrane, Minnehaha Academy, 39.
WRIGHT COUNTY
At Glencoe C.C. • Par 35
• Orono 143, Delano and Litchfield 148, New London-Spicer and Waconia 151, Mound-Westonka 157, Hutchinson 160, Holy Family 161, Annandale 166, Glencoe-Silver Lake 179. Medalist: Jordan Peters, Delano, 33.
METROPOLITAN AREA
At Minikahda G.C. • Par 36
• Minneapolis Southwest 183, DeLaSalle 190. Medalist: Sam DuPont, DeLaSalle, 41.
At Eagle Valley G.C. • Par 35
• New Life Academy 165, Liberty Classical 201. Medalist: Dustin Boylan, Liberty Classical, 38.
At Gross National G.C. • Par 35
• St. Anthony 175, South St. Paul 175
golf • girls
LAKE
At Wayzata C.C. • Par 36
• Eden Prairie 167, Wayzata 168. Medalist: Sarah Burnham, Wayzata, 36.
At Braemar G.C. • Par 36
• Edina 157, Hopkins 203. Medalists: Hannah Hankinson, Edina, and Clayre Tenquist, Edina, 38.
At Oak Ridge C.C. • Par 36
• Wayzata 167, Hopkins 202. Medalists: Sarah Burnham, Wayzata, and Jessica Nelson, Wayzata, 38.
NORTHWEST SUBURBAN
At Chomonix G.C. • Par 36
• Andover 172, Centennial 186. Medalist: Sierra Langlie, Andover, 38.
At Edinburgh USA • Par 36
• Blaine 176, Champlin Park 197. Medalist: Leah Swanson, Blaine, 40.
At Chomonix G.C. • Par 36
• Centennial 186, Armstrong 193. Medalist: Lauren Ennett, Centennial, 41.
At Bunker Hills G.C. • Par 36
• Centenial 197, Coon Rapids 211. Medalist: Emma Sheldon, Centenial, 46.
At Bunker Hills G.C. • Par 37
• Maple Grove 213, Coon Rapids 214. Medalist: Megan Bratland, Coon Rapids, 50.
SUBURBAN EAST
At Highland National G.C. • Par 72
• Forest Lake 346, Cretin-Derham Hall 354, Stillwater 356, Woodbury 359, Hastings 368, Mounds View 369, East Ridge 380, Park of Cottage Grove 392, White Bear Lake 394, Roseville 406. Medalist: Celia Kuenster, Cretin-Derham Hall, 71.
TRI-METRO
At Goodrich G.C. • Par 35
• Visitation 186, Mounds Park Academy 204. Medalist: Anni Heck, Visitation, 40.
lacrosse • boys
NORTHWEST SUBURBAN
• Blaine 17, Centennial 9
• Champlin Park 14, Armstrong 2
• Maple Grove 7, Andover 4
• Osseo/Park Center 10, Elk River 9
SUBURBAN EAST
• Mounds View 12, Hastings 8
• Park of Cottage Grove 14, Forest Lake 2
• Roseville 8, East Ridge 7
• Stillwater 8, Woodbury 7
METROPOLITAN AREA
• Blake 10, Orono 9
• Coon Rapids 15, St. Cloud Tech 2
• Holy Family 13, Minneapolis 11
lacrosse • girls
NORTHWEST SUBURBAN
• Armstrong 14, Champlin Park 5
• Blaine 10, Centennial 8
• Coon Rapids 13, Anoka 12
• Elk River 15, Osseo/Park Center 12
• Maple Grove 17, Andover 2
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 16, White Bear Lake 6
• East Ridge 13, Roseville 7
• Forest Lake 14, Park of Cottage Grove 6
• Mounds View 20, Hastings 5
• Stillwater 24, Woodbury 4
METROPOLITAN AREA
• Blake 13, Holy Family 8
softball
CLASSIC SUBURBAN
• Mahtomedi 6, Henry Sibley 2
LAKE
• Eden Prairie 9, Minnetonka 1
• Wayzata 9, Edina 4
MCAA
• New Life Academy 15, Heritage Christian 1
• West Lutheran 15, Bethany Academy 4
MINNEAPOLIS CITY
• Henry 12, Edison 1
• Washburn 6, South 0
MISSOTA
• Holy Angels 5, Chanhassen 3
NORTH SUBURBAN
• Irondale 2, Spring Lake Park 1
• North Branch 3, Totino-Grace 2
• St. Francis 13, Columbia Heights 2
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 4-8, Park Center 2-0
• Anoka 13, Blaine 1
• Coon Rapids 9-6, Armstrong 0-3
• Elk River 12, Osseo 4
• Maple Grove 11-9, Champlin Park 3-4
SOUTH SUBURBAN
• Eastview 3, Lakeville South 0
• Lakeville North 11, Burnsville 5
• Prior Lake 7, Eagan 6
• Rosemount 4, Bloomington Jefferson 0
• Rosemount 13, Bloomington Kennedy 0
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 6-7, Mounds View 2-11
• Park of Cottage Grove 4-2, Hastings 1-3
• Stillwater 3-7, East Ridge 0-4
TRI-METRO
• Minnehaha Academy 6, Mounds Park 4
• St. Croix Lutheran 14, St. Agnes 4
METROPOLITAN AREA
• Chaska 7, Centennial 3
• Chisago Lakes 14, St. Michael-Albertville 8
• Shakopee 6, Hopkins 3
• Zimmerman 4, Rogers 2
tENNIS • boys
CLASSIC SUBURBAN
• Mahtomedi 7, South St. Paul 0
MISSOTA
• Northfield 4, Channhassen 3
SOUTH SUBURBAN
• Bloomington Jefferson 7, Prior Lake 0
• Eastview 4, Eagan 3
• Rosemount 7, Bloomington Kennedy 0
WRIGHT COUNTY
• Mound-Westonka 5, Holy Family 2
• Mound-Westonka 5, Orono 2
METROPOLITAN AREA
• Blake 4, Minnetonka 1
• Columbia Heights 4, Heritage Christian 3
• Eden Prairie 4, Burnsville 3
• Farmington 4, Richfield 3
• Henry Sibley 4, St. Paul Harding 0
• Mounds View 5, Chisago Lakes 1
• St. Paul Como Park 5, Park of CG 2
• St. Paul Highland Park 5, Hill-Murray 2
track and field • boys
CLASS 2A
True Team
Section 3
• St. Croix Luthern 600, Minnehaha Academy 548,5, South St. Paul 513.5, Minneapolis Washburn 395, Hill-Murray 392, Concordia Academy 388, Holy Angels 333, DeLaSalle 315, Breck 284, Simley 279, Minneapolis Roosevelt 109
track and field • girls
CLASS 2A
True Team
Section 3
• Minneapolis Washburn 579.5, South St. Paul 551, St. Croix Lutheran 542.5, Visitation 523, Minnehaha Academy 523, Hill-Murray 448.5, Concordia Academy 418, Breck 359.5, Simley 358, Holy Angels 330, DeLaSalle 245, Minneapolis Roosevelt 64