BASKETBALL • GIRLS
CLASS 4A STATE TOURNAMENT
Quarterfinals • Tuesday
At Target Center
• St. Paul Central (24-5) vs. No. 1 seed Eastview (28-1), 10 am
• No. 5 Anoka (22-7) vs. No. 4 Eden Prairie (18-9), noon
• Lakeville North (20-9) vs. No. 2 Centennial (23-5), 2 pm
• St. Michael-Albertville (23-4) vs. No. 3 Bloomington Kennedy (24-6), 4 pm
Semifinals • Thursday
At Williams Arena
• Quarterfinal winners at 6 pm and 8 pm
Finals • Saturday
Third place • Concordia (St. Paul)
• Semifinal losers, 4 pm
Championship • Williams Arena
• Semifinal winners, 8 pm
CLASS 3A STATE TOURNAMENT
Quarterfinals • Tuesday
At Target Center
• Simley (22-7) vs. No. 1 seed Park Center (23-5), 6 pm
• No. 5 Monticello (22-6) vs. No. 4 Minneapolis Washburn (24-6), 8 pm
Quarterfinals • Wednesday
At Mariucci Arena
• Kasson-Mantorville (25-5) vs. No. 2 Fergus Falls (28-1), 10 am
• Chisago Lakes (22-6) vs. No. 3 Marshall (27-2), noon
Semifinals • Thursday
At Williams Arena
• Quarterfinal winners at noon and 2 pm
Finals • Saturday
Third place • Concordia (St. Paul)
• Semifinal losers, 2 pm
Championship • Williams Arena
• Semifinal winners, 6 pm
CLASS 2A STATE TOURNAMENT
Quarterfinals • Wednesday
At Mariucci Arena
• Pequot Lakes (23-6) vs. No. 1 seed New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (28-0), 2 pm
• No. 5 Minnehaha Academy (20-6) vs. No. 4 Howard Lake-Waverly-Winsted (27-2), 4 pm
• Redwood Valley (19-9) vs. No. 2 Kenyon-Wanamingo (29-1), 6 pm
• Esko (25-5) vs. No. 3 New London-Spicer (24-5), 8 pm
Semifinals • Friday
At Williams Arena
• Quarterfinal winners at 6 pm and 8 pm
Finals • Saturday
Third place • Concordia (St. Paul)
• Semifinal losers, noon
Championship • Williams Arena
• Semifinal winners, 2 pm
CLASS 1A STATE TOURNAMENT
Quarterfinals • Thursday
At Mariucci Arena
• Browerville (23-5) vs. No. 1 seed Minneota (30-1), 11 am
• No. 5 Ada-Borup (28-1) vs. No. 4 Goodhue (25-5), 1 pm
• Mankato Loyola (27-2) vs. No. 2 Maranatha (23-5), 3 pm
• Win-E-Mac (28-2) vs. No. 3 Mountain Iron-Buhl (28-2), 5 pm
Semifinals • Friday
At Williams Arena
• Quarterfinal winners at noon and 2 pm
Finals • Saturday
Third place • Concordia (St. Paul)
• Semifinal losers, 10 am
Championship • Williams Arena
• Semifinal winners, noon