WEDNESDAY

BASKETBALL • BOYs

METROPOLITAN AREA

• Anoka 64, Princeton 48

• Brooklyn Center 78, Cristo Rey Jesuit 57

• Fridley 83, Mpls. Southwest 54

ANNANDALE TOURNAMENT

Third place

• Mayer Lutheran 74, Chatfield 58

Championship

• Morris Area/C-A 63, Annandale 56

AUGSBURG CLASSIC

Second round

• Eastview 86, Henry Sibley 60

• Hopkins 111, Chanhassen 82

• Minnehaha Academy 76, SP Johnson 60

BETHANY LUTHERAN TOURNAMENT

Third place

• New Richland-H-E-G 62, Fairmont 50

Championship

• St. Croix Lutheran 66, Maple River 56

BETHEL TOURNAMENT

Division II

Third place

• Minnetonka 74, Roseville 38

Championship

• Totino-Grace 62, Eagan 49

CALVIN CHRISTIAN TOURNAMENT

Seventh place

• Liberty Classical 64, Chesterton 27

Fifth place

• Carlton 79, Learning for Leadership 53

Third place

• Calvin Christian vs. West Lutheran

Championship

• Charter Stars vs. Lake Park-Audubon

CLOQUET CLASSIC

Third place

• Pine City 72, Blake 49

Championship

• SP Central 77, Cloquet 40

EDEN PRAIRIE TOURNAMENT

Third place

• Eden Prairie 73, St. Francis 41

Championship

• Chaska 81, Shakopee 67

FARIBAULT TOURNAMENT

Third place

• Watertville-E-M 75, Stewartville 56

Championship

• Faribault 64, Holy Angels 45

GRANITE CITY CLASSIC

Second round

• Apple Valley 85, Wayzata 72

• Champlin Park 80, Mpls. North 67

• Maple Grove 84, St. Cloud Tech 40

• Monticello 63, Albany 37

• Orono 70, Becker 56

• Rogers 75, Sartell-St. Stephen 56

• St. Cloud Apollo 54, Rocori 40

HASTINGS TOURNAMENT

Third place

• New Prague 65, Hastings 44

Championship

• Irondale 69, Prescott (Wis.) 56

LAKEVILLE NORTH TOURNAMENT

Third place

• Northfield 76, Holy Family 44

Championship

• Lakeville North 70, Armstrong 60

LITTLE FALLS TOURNAMENT

Third place

• Staples-Motley vs. Upsala

Championship

• Hutchinson 68, Little Falls 52

MARSHALL INVITATIONAL

First round

• Pipestone Area 75, Jordan 73

• Montevideo 68, Tracy-M-Balaton 53

MOORHEAD TOURNAMENT

Third place

• Bismarck (N.D.) 62, Moorhead 48

Championship

• Stillwater 66, Dilworth-G-Felton 43

MOUNDS PARK ACADEMY TOURNAMENT

Third place

• Nova Classical 45, Mounds Park 43

Championship

• Spectrum 57, Math & Science 50

ROCHESTER ROTARY CLASSIC

Division I

Third place

• Rosemount 68, Roch. Mayo 51

Championship

• East Ridge 76, Bryon 39

Division II

Third place

• Lake City 87, Bl. Kennedy 64

Championship

• Burnsville 61, Roch. Century 37

Division III

Third place

• White Bear Lake 73, Plainview-E-M 71 (OT)

Championship

• Cooper 50, Roch. Lourdes 43

Division IIII

Third place

• Prior Lake 67, Rushford-Peterson 37

Championship

• Wodbury 84, Roch. John Marshall 69

ST. CLOUD CATHEDRAL CLASSIC

Seventh place

• Mandan (N.D.) 71, Concordia Academy 52

Fifth place

• Watertown-Mayer 49, Litchfield 47

Third place

• St. Cloud Cathedral 78, Pierz 48

Championship

• Braham 73, Melrose 71

ST. JAMES TOURNAMENT

Third place

• Belle Plaine 65, St. James 57

Championship

• Springfield 74, Rockford 57

ST. LOUIS PARK TOURNAMENT

Third place

• Delano 76, Mound-Westonka 47

Championship

• Edina 74, St. Louis Park 72

ST. MICHAEL-ALBERTVILLE CLASSIC

First round

• Brainerd 57, St. Michael-Albertville 43

• Osseo 71, Buffalo 46

SAUK RAPIDS-RICE TOURNAMENT

Third place

• Sauk Rapids-Rice 89, Zimmerman 76

Championship

• Detroit Lakes 55, Big Lake 50

SOUTH ST. PAUL TOURNAMENT

Third place

• SP Highland Park 66, South St. Paul 56

Championship

• Park of Cottage Grove 52, Richfield 49

TARTAN TOURNAMENT

Seventh place

• Centennial 80, Glencoe-Silver Lake 69

Fifth place

• Spring Lake Park 57, Chisago Lakes 53

Third place

• Carmel Catholic (Ill) 61, Forest Lake 48

Championship

• Lakeville South 65, Tartan 59

TRINITY TOURNAMENT

Seventh place

• Trinity 60, FAIR 15

Fifth place

• SP Humboldt 73, SP Harding 48

Third place

• St. Croix Prep 70, Minn. Transitions 67

Championship

• SP Washington 59, St. Agnes 53

WINONA STATE INVITATIONAL

Third round

• Caledonia 85, Simley 81

• Lewiston-Altura 72, Heritage Christian 64

• Mpls. Washburn 66, Winona 51

BASKETBALL • girls

METROPOLITAN AREA

• Simley 68, Visitation 47

• Totino-Grace 48, Legacy Christian 44

ALEXANDRIA TOURNAMENT

Third place

• Armstrong 58, Buffalo 50

Championship

• Hutchinson 50, Alexandria 39

ANNANDALE TOURNAMENT

Third place

• Chatfield 58, Moose Lake-WR 29

Championship

• Annandale 74, St. Croix Lutheran 59

CLOQUET CLASSIC

Third place

• Cloquet 73, Blake 45

Championship

• Duluth Denfeld 62, Cromwell 50

FARIBAULT TOURNAMENT

Third place

• Waterville-E-M 68, Stewartville 51

Championship

• Faribault 60, Rockford 45

FERGUS FALLS INVITATIONAL

Second round

• Coon Rapids 61, Fergus Falls 48

• St. Louis Park vs. Watertown-Mayer

FRIDLEY INVITATIONAL

Third place

• Mpls. North 87, Spring Lake Park 78

Championship

• Fridley 78, Mpls. Southwest 72

HAYFIELD TOURNAMENT

Third place

• Kenyon-Wanamingo 61, Caledonia 50

Championship

• Hayfield 54, Glencoe-Silver Lake 51

HILL-MURRAY TOURNAMENT

Seventh place

• Henry Sibley 44, Mounds View 42

Fifth place

• Mahtomedi 69, Forest Lake 63

Third place

• Cretin-Derham Hall 74, Hill-Murray 47

Championship

• Wayzata 42, Park of Cottage Grove 31

HOWARD LAKE-W-W TOURNAMENT

Third place

• Howard Lake-W-W 65, SW Christian 53

Championship

• Holy Family 71, Delano 70

IRONDALE TOURNAMENT

Third place

• Duluth East 58, North St. Paul 37

Championship

• St. Francis 56, Irondale 52

LITTLE FALLS TOURNAMENT

Third place

• St. Cloud Apollo vs. Staples-Motley

Championship

• North Branch 55, Little Falls 47

MARANATHA TOURNAMENT

Third place

• FAIR vs. St. Paul Central

Championship

• Maranatha 89, Columbia Heights 61

MONTICELLO TOURNAMENT

Second round

• Becker 67, Chisago Lakes 58

• Monticello 59, Mpls. Washburn 40

• Princeton 73, Bemidji 70

• Thief River Falls 42, Big Lake 39

MOUNDS PARK ACADEMY TOURNAMENT

Third place

• Mpls. Henry 40, Nova Classical 30

Championship

• St. Croix Prep 43, Mounds Park 33

PARK CENTER INVITATIONAL

Second round

• Champlin Park 63, Rogers 57

• Elk River 69, Eden Prairie 53

• Minnetonka 66, Park Center 50

PELICAN RAPIDS TOURNAMENT

Third place

• Park Rapids vs. Underwood

Championship

• Lester Prairie/HT 65, Pelican Rapids 59

ROCHESTER ROTARY CLASSIC

Division I

Third place

• Burnsville 68, Woodbury 56

Championship

• Roch. Mayo 56, Plainview-E-Millville 55

Division II

Third place

• Roch. Century 62, Chanhassen 59 (OT)

Championship

• SP Como Park 74, Farmington 52

Division III

Third place

• Bl. Kennedy 67, Roch. Lourdes 49

Championship

• Osseo 73, Waconia 64

Division IIII

Third place

• Goodhue 46, Chaska 42

Championship

• Lakeville North 69, Roch. John Marshall 51

ROSEVILLE TOURNAMENT

Seventh place

• Andover 71, St. Anthony 43

Fifth place

• Roseville 49, Bl. Jefferson 40

Third place

• Centennial 55, Cooper 42

Championship

• Apple Valley 58, Lakeville South 55

ST. AGNES TOURNAMENT

Third place

• Mpls. Edison 58, Brooklyn Center 13

Championship

• St. Agnes 48, SP Harding 35

ST. MICHAEL-ALBERTVILLE TOURNAMENT

Third place

• Edina 57, Maple Grove 49

Championship

• St. Michael-A. 54, White Bear Lake 45

ST. OLAF CLASSIC

Third round

• Eagan 71, Mayer Lutheran 45

• Hopkins 64, Eastview 48

• New Richland-H-E-G 55, Tartan 42

• Northfield 51, Providence Academy 25

• Orono 60, Prior Lake 41

SOUTH ST. PAUL TOURNAMENT

Third place

• Albert Lea 60, SP Humboldt 46

Championship

• Richfield 57, South St. Paul 55

WEST LUTHERAN TOURNAMENT

Third place

• West Lutheran 64, Carlton 31

Championship

• Byron 56, Pine Island 24

WINONA STATE INVITATIONAL

Third round

• Alden-Conger 66, Lewiston-Altura 57

• St. Charles 49, Tri-City United 37

• Waseca 64, Heritage Christian 49

• Winona 61, Kasson-Mantorville 59

HOCKEY • BOYs

METROPOLITAN AREA

• Shakopee 5, Red Wing 4

DULUTH DENFELD TOURNAMENT

Seventh place

• Mankato West 4, Owatonna 4 (OT)

Fifth place

• Apple Valley 1, Duluth Denfeld 0

Third place

• EC Memorial (Wis.) 4, Hudson (Wis.) 2

Championship

• St. Paul Academy 1, St. Louis Park 0

DULUTH MARSHALL TOURNAMENT

Semifinals

• Cloquet-E-C 3, Notre Dame (Wis.) 2

• Hermantown 6, Roseville 3

Consolation semifinals

• Bemidji 6, Duluth Marshall 0

• Delano 6, Superior (Wis.) 1

EVELETH-GILBERT TOURNAMENT

Third round

• Eveleth-Gilbert 7, Coon Rapids 5

• Mankato East 6, Kittson Co. Central 3

GRANITE CITY CLASSIC

Third round

• Monticello/A/ML 7, Providence 1

• St. Cloud Apollo 5, Sartell-St. Stephen 1

• St. Cloud Cathedral 5, River Lakes 1

• St. Cloud Tech 11, Sauk Rapids-Rice 0

LITTLE FALLS INVITATIONAL

Third round

• Little Falls 11, North Branch 0

• Mandan (N.D.) 4, Willmar 3

ROCHESTER TOURNAMENT

Gold Division

Seventh place

• Roch. Century 7, Dodge County 4

Fifth place

• Roch. Mayo 3, New Richmond (Wis.) 2

Third place

• Park of CG 5, Northland Pines (Wis.) 2

Championship

• Chanhassen 1, Roch. John Marshall 0

ROSEAU TOURNAMENT

Seventh place

• Faribault 2, Lake of the Woods 1

Fifth place

• Minot (N.D.) 8, Park Rapids 0

Third place

• Devil’s Lake (N.D.) 6, Henry Sibley 0

Championship

• Roseau 6, Irondale 0

ST. LOUIS PARK TOURNAMENT

Third round

• Benilde-SM 4, Maple Grove 3 (OT)

• Elk River 4, Lakeville North 2

• Holy Family 5, Prior Lake 2

• Stillwater 6, Moorhead 2

SCHWAN CUP

Gold Division

Seventh place

• Burnsville 5, Centennial 1

Fifth place

• St. Thomas Academy 1, Wayzata 1 (OT)

Third place

• Edina 5, Hill-Murray 4

Championship

• Eden Prairie 4, Minnetonka 3

Silver Division

Seventh place

• Buffalo 0, Mounds View 0 (OT)

Fifth place

• Lakeville South 4, Eastview 1

Third place

• St. Michael-Albertville 6, Breck 1

Championship

• Rosemount 3, Mahtomedi 2 (OT)

Bronze Division

Seventh place

• Hopkins 3, St. Francis 1

Fifth place

• East Ridge 2, Blake 1

Third place

• Orono 4, Rogers 3

Championship

• Anoka 7, Bloomington Kennedy 2

Open Division

Seventh place

• Chisago Lakes 4, Minnehaha Academy 3

Fifth place

• Spring Lake Park 8, Marshall 2

Third place

• Princeton 7, Simley 3

Championship

• Greenway 6, Minneapolis 3

SILVER BAY TOURNAMENT

Seventh place

• Red Lake Falls 6, Ely 2

Fifth place

• Mora/H-F 4, Moose Lake-WR 3 (OT)

Third place

• Redwood Valley 7, Legacy Christian 1

Championship

• North Shore 4, Rice Lake (Wis.) 0

WADENA-DEER CREEK TOURNAMENT

Third place

• Bottineau (N.D.) 0, Breckenridge 0 (OT)

Championship

• Wadena-DC 7, St. Paul Como Park 4

WARROAD INVITATIONAL

Second round

• International Falls 5, Grafton-PR (N.D.) 3

• Warroad 6, Osseo 2

WASECA INVITATIONAL

Second round

• Pine City/RC 8, St. Paul Highland Park 2

• Waconia 8, Waseca 1

HOCKEY • GIRLs

METROPOLITAN AREA

• Totino-Grace 1, Princeton 0

AUSTIN TOURNAMENT

Third round

• Anoka 3, Mankato West 0

• Austin 5, St. Paul Blades 2

• Mahtomedi 3, Henry Sibley 0

BLAINE INVITATIONAL

Seventh place

• Central Wisconsin 4, Orono 3

Fifth place

• Bismarck (N.D.) vs. Forest Lake

Third place

• Thief River Falls 4, Hayward (Wis.) 2

Championship

• Blaine 7, White Bear Lake 1

Consolation semifinals

BURNSVILLE TOURNAMENT

Third round

• Burnsville 3, Proctor/Hermantown 1

• Faribault 6, Minneapolis 2

EDEN PRAIRIE TOURNAMENT

Seventh place

• Wayzata 4, Benilde-St. Margaret’s 3 (OT)

Fifth place

• Cretin-Derham Hall 4, Roseau 2

Third place

• Eden Prairie 3, Eagan 0

Championship

• Chaska/Chanhassen 3, Minnetonka 2

EDINA TOURNAMENT

Seventh place

• Grand Rapids/Greenway 6, Irondale 0

Fifth place

• Edina 8, Hopkins/St. Louis Park 1

Third place

• Lakeville South 6, Stillwater 2

Championship

• Breck 3, Maple Grove 0

FARMINGTON TOURNAMENT

Seventh place

• Northfield 4, Hutchinson 1

Fifth place

• Hudson (Wis.) 5, Roch. Century 2

Third place

• New Prague 5, Holy Angels 1

Championship

• Red Wing 5, Farmington 2

HASTINGS TOURNAMENT

Seventh place

• River Lakes 3, Chisago Lakes 1

Fifth place

• Alexandria 2, Shakopee 2 (Alexandria wins shootout)

Third place

• Hastings vs. East Grand Forks

Championship

• St. Paul United 3, Park of Cottage Grove 0

SCHWAN CUP

Blue Division

Second round

• Centennial 5, Lakeville North 5 (OT)

• East Ridge 3, Eastview 0

• Holy Family/Waconia 3, Buffalo 2

Red Division

Semifinals

• St. Francis/NB 4, Moose Lake-WR 3

• Fort Frances 5, Duluth Marshall 2

Consolation semifinals

• Owatonna 5, Marshall 1

• Luverne 6, Cap City (Wis.) 2

White Division

Second round

• Eveleth-Gilbert 6, Prairie Centre 3

• Fairmont 4, Arrowhead (Wis.) 3

• Roch. Mayo 4, Northern Lakes 0

SPRING LAKE PARK INVITATIONAL

Seventh place

• Rogers 4, Cambridge-Isanti 2

Fifth place

• Duluth 3, International Falls 0

Third place

• Cloquet-E-C 5, North Metro 4 (OT)

Championship

• Spring Lake Park/CR 5, North/Tartan 1

WASECA INVITATIONAL

Second round

• Minnehaha United 2, Windom 0

• Waseca 5, North Shore 2

wrestling

FOLEY TOURNAMENT

• Foley 260, St. Cloud Tech 169.5, Mounds View 161.5, Monticello 130, Atwater-Cosmos-Grove City 111.5, Rogers 109, Royalton/Upsala 85, Blackduck/Cass Lake-Bena 76.5, St. Cloud Apollo 74.5, Canby 68, Holdingford 55, Alexandria 55, Pine City/Hinckley-Finlayson 31.5

RUMBLE ON THE RED

• Scott West 167.5, Willmar 159, West Fargo (N.D.) 129, Delano 123, Dover-Eyota 118, Minneota 113, Albert Lea 109.5, Grand Island (Neb.) 104, Lakeville North 101.5, Adrian 100, Spearfish (S.D.) 99, Bismarck Century (N.D.) 98, Owatonna 97.5, Byron 97, Moorhead 95, Annandale/Maple Lake 90, Sartell-St. Stephen 89, St. Francis 84, Centennial 83.5, (tie) Aitkin and Rocori 82, Jackson County Central 80, Chaska/Chanhassen 77.5, Beresford (S.D.) 77, Eagan 75

RANKINGS

BASKETBALL • boys

Ratings provided by Minnesota Basketball News. Records through Dec. 29.

CLASS 4A

• 1. Hopkins (10-0); 2. Apple Valley (9-1); 3. Maple Grove (6-1); 4. Shakopee (9-0); 5. Champlin Park (7-1); 6. Rochester John Marshall (8-1); 7. Osseo (8-0); 8. Wayzata (7-4); 9. Armstrong (7-2); 10. Chaska (8-3).

 

CLASS 3A

• 1. DeLaSalle (4-3); 2. Red Wing (9-0); 3. Austin (7-2); 4. Orono (9-2); 5. Marshall (8-2); 6. Waconia (9-1); 7. Rocori (10-1); 8. Totino-Grace (7-2); 9. Minneapolis Henry (9-2); 10. Fergus Falls (10-0).

 

CLASS 2A

• 1. Melrose (9-0); 2. St. Croix Lutheran (9-1); 3. Caledonia (7-0); 4. Braham (9-1); 5. Minnehaha Academy (5-2); 6. St. Paul Academy (8-3); 7. Annandale (10-0); 8. Albany (8-1); 9. Lake City (9-2); 10. St. Charles (10-0).

 

CLASS 1A

• 1. Minneapolis North (9-1); 2. Spring Grove (9-0); 3. Central Minnesota Christian (10-1); 4. Browerville/Eagle Valley (6-1); 5. Rushford-Peterson (7-2); 6. Goodhue (8-2); 7. Nevis (8-0); 8. Mountain Iron-Buhl (9-1); 9. Murray County Central (11-1); 10. Red Lake (9-0).

BASKETBALL • girls

Ratings provided by Minnesota Basketball News. Records through Dec. 29.

CLASS 4A

• 1. Eastview (8-0); 2. Hopkins (10-1); 3. Shakopee (6-0); 4. St. Michael-Albertville (8-1); 5. Rochester Mayo (8-1); 6. Lakeville North (8-1); 7. Minnetonka (7-3); 8. Park Center (6-3); 9. White Bear Lake (7-3); 10. Elk River (5-3).

 

CLASS 3A

• 1. Orono (8-2); 2. Winona (7-1); 3. Hutchinson (7-1); 4. Kasson-Mantorville (8-1); 5. Byron (10-0); 6. St. Paul Como Park (5-4); 7. Marshall (6-3); 8. Totino-Grace (6-1); 9. Willmar (4-1); 10. Thief River Falls (5-1).

 

CLASS 2A

• 1. Plainview-Elgin-Millville (8-0); 2. Sauk Centre (7-0); 3. Annandale (6-0); 4. Roseau (8-0); 5. Pequot Lakes (8-0); 6. Minnehaha Academy (6-0); 7. Dover-Eyota (7-2); 8. St. Croix Lutheran (5-1); 9. New London-Spicer (5-2); 10. Pipestone Area (7-0).

 

CLASS 1A

• 1. Goodhue (9-1); 2. Mountain Iron-Buhl (7-1); 3. Maranatha (4-3); 4. Ada-Borup (7-1); 5. Cromwell (7-0); 6. Lester Prairie/Holy Trinity (9-0); 7. Sleepy Eye (9-0); 8. Browerville/Eagle Valley (6-1); 9. Lyle-Pacelli (7-1); 10. Wheaton-Herman-Norcross (7-1).

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYs

Brainerd 57, St. Michael-Albertville 43

Brainerd 28 29-57

St. Michael-Albertville 32 11-43

Brainerd: Russell 26, Pederson 15, Ahonen 13, Geraets 3. St. Michael-Albertville: Brown 11, Campbell 10, Thurman 6, Rice 6, Chomilo 3, Rotenberger 3, Veire 2, Weston 2.

 

Brooklyn Center 78, Cristo Rey Jesuit 57

Cristo Rey Jesuit 26 31-57

Brooklyn Center 37 41-78

Cristo Rey Jesuit: Sims 25, Gregory 22, Nwaokorie 6, Lobley 1. Brooklyn Center: Kirkwood 19, Prince 14, Pickford 13, Tahir 9, Patterson 8, Karn 8, Douglass 7.

 

Caledonia 85, Simley 81

Caledonia 48 37-85

Simley 33 48-81

Caledonia: Schroeder 28, King 24, King 10, DuCharme 7, Goergen 7, Barthel 5, Lampert 4. Simley: Stensgard 26, Binley 22, Smith 9, Alvarado 6, Johnson 4, Leeder 4, Taff 4, Tschida 4, Johnson 2.

 

Carmel Catholic (Ill.) 61, Forest Lake 48

Forest Lake 16 32-48

Carmel Catholic (Il.) 26 35-61

Forest Lake: Alm 25, Wallner 8, Larson 5, Shortly 2, Jerde 2, Breitbach 2, Schrader 2, Lemke 2. Carmel Catholic (Il.): Duff 22, Bailey 13, Julien 12, Barr 10, Stephens 4.

 

Centennial 80, Glencoe-Silver Lake 69

Centennial 40 40-80

Glencoe-Silver Lake 28 41-69

Centennial: Van Buskirk 19, McGreal 15, Robinson 15, Taleen 9, Johnson 7, Lyden 6, Abou-Zeid 4, McGreal 3, Kuznia 2. Glencoe-Silver Lake: Popelka 14, Frahm 13, Ehrke 10, Ehrke 9, Schrader 7, Ahlbrecht 6, Litzau 6, Romano 4.

 

Champlin Park 80, Mpls. North 67

Champlin Park 40 40-80

Minneapolis North 43 24-67

Champlin Park: Wright 27, John 17, Smith 12, Hunter 10, Kloeppner 8, Adkins 6. Minneapolis North: Jackson 21, I. Johnson 17, Wilson IV 14, Sanders-Smith 10, Rodgers 3, Dembley 2.

 

Chaska 81, Shakopee 67

Chaska 45 36-81

Shakopee 32 35-67

Chaska: Meyer 20, Hanson 17, Roskam 13, Kallman 10, Hennen 8, Fauchald 7, Engel 2, Kraus 2, Nicholson 2. Shakopee: S. Mitchell 33, Coplin 14, Triplett 5, Hagstrom 4, Kutina 4, Budin 2, Hanbury 2, Leininger 2, G. Mitchell 1.

 

Eastview 86, Henry Sibley 60

Eastview 48 38-86

Henry Sibley 30 30-60

Eastview: Ryan 24, Mitchell 15, Davis 13, Stevens 10, Bryan 9, Carpenter 7, Bolger 2, Larson 2, Miller 2, Worm 2. Henry Sibley: Garibay 14, Satar 13, Edwards 10, Williams 10, Hesse 4, Mack 4, Peterson 3, Baumeister 2.

 

Eden Prairie 73, St. Francis 41

St. Francis 15 26-41

Eden Prairie 39 34-73

St. Francis: Matthews 7, Whitney 7, Carlson 5, Svihel 5, Anderson 5, Hylen 4, Swenson 3, Tradewell 2, Trautman 1. Eden Prairie: Rudrud 15, Pahl 10, Ruppert 10, Chose 8, Geolat 7, Jacobus 7, Kluge 6, Vermedahl 3, Anderson 3, Cashman 3, Coughlin 1.

 

Edina 74, St. Louis Park 72

Edina 46 28-74

St. Louis Park 40 32-72

Edina: Moreton 24, Nelson 17, McGrory 12, Helgren 6, Thompson 3. St. Louis Park: Whitlock 28, Howard 13, Mayfield 12, Lynch 6, Morrow 5, Domres 5, Whitlock 3.

Faribault 64, Holy Angels 45

Holy Angels 18 27-45

Faribault 29 35-64

Holy Angels: Anderson 16, Metcalf 13, Boehne 5, Longo 4, Arms 2, Sanchez Garcia 2, Voxland 2, Mazurek 1. Faribault: Hart 18, Combs 15, Ehlers 6, Hunter 6, Jackson 6, Shaffer 5, Jasinski 4, Hunt 2, Adan 1, Ernste 1.

 

Fridley 83, Minneapolis Southwest 54

Minneapolis Southwest 27 27-54

Fridley 42 41-83

Minneapolis Southwest: Sykes 22, Olson 7, Ba 6, Demery 5, Deeq 4, Berg 3, Polydorou 3, Knuckles 2, Passey 2. Fridley: Pal 24, Cooper 14, Crandall 13, Murray 9, Sopa 7, Caruthers 6, Pate 5, Reeves 5.

 

Hopkins 111, Chanhassen 82

Chanhassen 49 33- 82

Hopkins 57 54-111

Chanhassen: Prince 16, Witthus 15, Wandling 10, Shea 9, Bunkenberg 8, Bonk 6, Weisman 6, A. Williams 5, Spillum 3, Carter 2, K. Williams 2. Hopkins: Coffey 28, Wright 21, Shahid 16, Johnson 13, Davis 10, El Amin 7, Davis 6, Beauchamp 2, Cook 2, Hedstrom 2, Martens 2, Mayfield 2.

 

Lakeville North 70, Armstrong 60

Armstrong 27 33-60

Lakeville North 26 44-70

Armstrong: Thompson 21, Alade 13, Thompson 11, Nelson 5, Poster 5, Priem 5. Lakeville North: Brooks 14, Igbanugo 13, Schermann 12, Reuvers 10, Fossey 8, Pesola 6, Stewart 5, Saarela 2.

 

Lakeville South 65, Tartan 59

Lakeville South 27 38-65

Tartan 31 28-59

Lakeville South: Sorenson 41, Mitchell 6, Swanhorst 6, Jackson 4, Martin 4, Wacholz 4. Tartan: Horn 25, Whalen 12, Thomas 8, Walker 6, Thompson 3, Johnson 3, Myles 2.

 

Lewiston-Altura 72, Heritage Christian 64

Heritage Christian 33 31-64

Lewiston-Altura 32 40-72

Heritage Christian: Johansen 18, Vander Top 16, Halvorsen 10, Thurston 6, Woda 6, Pieper 5, Scott 3. Lewiston-Altura: Neeck 31, Speltz 18, Miller 10, Schumacher 10, Brown 2, Lange 1.

 

Minnehaha Academy 76, SP Johnson 60

St. Paul Johnson 33 27-60

Minnehaha Academy 39 37-76

St. Paul Johnson: Parker 20, Benton 14, Smith 11, Smith 7, Siedschlag 4, Jackson 2, Clarke 2. Minnehaha Academy: Suggs 18, Larry 17, Bickham 17, Richardson 8, Howard 6, Lockett 6, Rademacher 4.

 

Minnetonka 74, Roseville 38

Minnetonka 35 39-74

Roseville 18 20-38

Minnetonka: Coatta 22, Miller 18, Hedstrom 14, Boone 10, Carver-Bagley 4, Shoemaker 4, Stephenson 2. Roseville: Bensen 10, Ognjanovic 10, James 6, Brown 5, Bowser 3, Payne 2, Dean 1, Green 1.

 

New Prague 65, Hastings 44

New Prague 29 36-65

Hastings 20 24-44

New Prague: Walford 19, Greenwalt 13, Gregor 11, Lindell 8, Milinkovich 6, Hanson 5, Washa 3. Hastings: Haroldson 12, Gullicks 10, Kummer 6, Brake 5, Levos 5, Wiese 4, Schoeberl 2.

 

Orono 70, Becker 56

Orono 39 31-70

Becker 29 27-56

Orono: Kill 26, Sustacek 14, Stoe 8, Bjorkland 7, Mshihiri 7, Lecy 3, Anderson 2, Codute 2, Turner 1. Becker: Davalos 17, Yoerg 13, Radunz 8, Conzemius 7, McCalla 5, Fobbe 4, Gallus 2.

 

SP Humboldt 73, SP Harding 48

St. Paul Humboldt 38 35-73

St. Paul Harding 25 23-48

St. Paul Humboldt: Franklin 20, Webster 18, Andrew 8, Tovalin 8, King 7, King 6, Bryant 4, Johnson 2. St. Paul Harding: Christian 16, Mesidor 9, Thompson 6, Adam 4, Gipson-Sander 4, Girdy 3, Bel 2, Bolton 2, Johnson 2.

 

Spring Lake Park 57, Chisago Lakes 53

Chisago Lakes 18 35-53

Spring Lake Park 27 30-57

Chisago Lakes: Wood 18, Gillach 17, Hickcox 11, Duncan 5, Strenke 2. Spring Lake Park: Raihle 17, LeVahn 15, Flink 7, LeVahn 6, Ojile 6, Ojile 4, Lyng 2.

 

Totino-Grace 62, Eagan 49

Eagan 24 25-49

Totino-Grace 25 37-62

Eagan: Schuberg 13, Stahlhut 11, Tschetter 8, Moritz 7, Weis 4, Anderson 4, Thompson 2. Totino-Grace: Streeter 16, Jacob 13, Ban 10, Kavolak 9, Kreuser 7, Chomilo 3, Lutz 2, Jacob 2.

BASKETBALL • girls

Becker 67, Chisago Lakes 58

Chisago Lakes 27 31-58

Becker 38 29-67

Chisago Lakes: Kluge 20, Backes 12, Nelson 6, A. Bjelland 5, Clarin 5, S. Bjelland 4, Carlson 4, Elfering 2. Becker: Johnson 22, Morrell 15, Hanowski 11, Vogl 11, Lindsay 6, Thorn 2.

 

Centennial 55, Cooper 42

Cooper 29 13-42

Centennial 32 23-55

Cooper: Gaston 10, Johnson 6, Wheeler 6, Coops 5, Dixon 4, Nance 4, Longs 3, Harvey 2, Longs 2. Centennial: Grow 11, Stapleton 9, Gallup 7, Clark 6, McAulay 6, Orth 5, Stapleton 3, Watson 3, Allen 2, Bolkcom 2, Matthews 1.

 

Champlin Park 63, Rogers 57

Champlin Park 36 27-63

Rogers 27 30-57

Champlin Park: Brecht 17, Hicks 16, Crymble 13, Gerads 9, Pollard 5, Fields 2, Witte 1. Rogers: Sjerven 22, Dobberstein 10, Fingelsen 8, Tjeerdsma 6, Thiebault 4, Swan 4, Secrist 2, Jordan 1.

 

Cretin-Derham Hall 74, Hill-Murray 47

Cretin-Derham Hall 49 25-74

Hill-Murray 16 31-47

Cretin-Derham Hall: Edinger 16, Moore 15, Mendez 14, Hottinger 9, Hendricks 7, Sticha 6, March 3, Radford 3, Johnson 1. Hill-Murray: Schneider 14, Mouton 8, Runyon 7, Schwartz 5, Rogers 4, Tollefson 4, Wren 3, Prokosch 2.

 

Eagan 71, Mayer Lutheran 45

Mayer Lutheran 16 29-45

Eagan 41 30-71

Mayer Lutheran: Gustin 15, Hucky 12, Winter 7, Gabbert 4, Saulsbury 3, Dutcher 2, Jopp 2. Eagan: McLemore 21, Holm 11, Koenig 10, Smith 10, Koenen 8, Miller 3, Czaplewski 2, Erickson 2, Funk 2, Nelson 2.

 

Edina 57, Maple Grove 49

Edina 18 39-57

Maple Grove 19 30-49

Edina: Coughlin 18, Jank 14, Helgren 10, Veker 6, Neve 5, Nilsen 4. Maple Grove: Tharp 14, Barta 10, Binstock 8, Mlinar 7, Dodge 4, Schmidt 4, Liimatta 2.

 

Elk River 69, Eden Prairie 53

Eden Prairie 33 20-53

Elk River 40 29-69

Eden Prairie: Levine 18, Eliasen 14, Schinas 7, Kofoot 5, Hughes 4, Krumm 3, Mosley 2. Elk River: Wentland 16, Haack 12, Kramer 12, Scheid 11, Lachmiller 10, Langbehn 4, Cox 2, Plautz 2.

 

Fridley 78, Minneapolis Southwest 72

Minneapolis Southwest 28 44-72

Fridley 43 35-78

Minneapolis Southwest: Parker 22, Holien 14, Lee 11, Voss 11, Youngdahl 6, Swain 5, Tonander 2, Korsbon 1. Fridley: Gilreath 28, Teff 27, Schwint 10, Davis 5, Frazier 5, Purnell 3.

 

Hayfield 54, Glencoe-Silver Lake 51

Hayfield 26 28-54

Glencoe-Silver Lake 25 26-51

Hayfield: Matti 20, Streightiff 12, Cordle 9, Kruger 5, Rutledge 5, Waldner 2, Ausrud 1. Glencoe-Silver Lake: Monahan 21, Monahan 11, Popp 9, Voigt 4, Cacka 2, Grack 2, Kalenberg 2.

 

Henry Sibley 44, Mounds View 42

Henry Sibley 19 25-44

Mounds View 14 28-42

Henry Sibley: Tetzlaff 16, Nelson 9, Orth 8, Garcia 4, Leslie 4, Wood 3. Mounds View: Becher 14, Wilhelmy 10, Fixsen 9, Saemrow 5, Sherman 2, Wendt 2.

 

Hopkins 64, Eastview 48

Hopkins 27 37-64

Eastview 24 24-48

Hopkins: Hollie 30, Bueckers 9, Winston 9, Bates 8, Wubben 5, Hammond 2, Hart-McNeeley 1. Eastview: Ranke 23, Walstad 11, Pickrain 7, Alipate 3, Sinn 3, Muraca 1.

 

Mahtomedi 69, Forest Lake 63

Mahtomedi 31 38-69

Forest Lake 34 29-63

Mahtomedi: Grothaus 17, Gustafson 15, Sougstad 14, Hogan 12, Freking 6, Salmen 5. Forest Lake: Hultman 15, Bartlett 14, Moscatelli 12, Birkholz 11, Cummings 9, Stumne 2.

 

Maranatha 89, Columbia Heights 61

Columbia Heights 26 35-61

Maranatha 44 45-89

Columbia Heights: Humphries 23, Scott 12, Sheets 8, Born 5, Dixon 5, Greenfield 4, Watson 3, Vaughn 1. Maranatha: A. Jarnot 28, Payne 14, J. Jarnot 12, Moore 11, Post 7, Smith 5, Berg 3, Burquest 3, Montgomery 3, Thompson 3.

Mpls. North 87, Spring Lake Park 78

Spring Lake Park 32 46-78

Minneapolis North 45 42-87

Spring Lake Park: Redd 20, Siegfried 19, Curran 10, Talso 9, Fruzyna 6, Sheedlo 6, Kloubec 5, Reiland 3. Minneapolis North: Pettis 24, Ballard 17, Gray 17, Wooten 12, Pindegayosh 9, Lucas 5, Villeral-Griffin 3.

 

Minnetonka 66, Park Center 50

Minnetonka 32 34-66

Park Center 17 33-50

Minnetonka: Hedstrom 12, Allen 11, Walker 10, Hamilton 8, Fredrickson 7, Odegard 6, Carr 5, Strom 5, Merschon 2. Park Center: Simonet 14, Blakemore 10, Hayes 7, Buford 6, Michael 5, Schaub 5, Ayobamidele 3.

 

Monticello 59, Mpls. Washburn 40

Monticello 35 24-59

Minneapolis Washburn 16 24-40

Monticello: Revenig 16, Okerson 10, Miltz 8, Olson 6, Bourgeois 5, Schmitt 4, Swanson 4, Bechtold 3, Haag 2, Zwack 1. Minneapolis Washburn: Sheffield 7, Villars 7, Wesley 6, Bagne 5, Coley 4, Patterson 4, Kelly 3, Lyndsley 2, Clauss 2.

 

New Richland-H-E-G 55, Tartan 42

New Richland-H-E-Geneva 30 25-55

Tartan 21 21-42

New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva: Mar. Wagner 21, Camerer 15, Collins 6, Harden 4, Schoenrock 4, Schuller 2, VanWilgen 2, Fischer 1. Tartan: Krause 12, Chevre 8, Janikowski 7, Jorges 7, Moeschter 4, Ekereke 2, Hicks 2.

 

Northfield 51, Providence Academy 25

Northfield 22 29-51

Providence Academy 11 14-25

Northfield: Kidd 20, Touchette 10, Stromme 6, Hoff 5, Schwartz 3, Edwards 2, Ernste 2, Will 2, Dimick 1. Providence Academy: Koeppl 6, Servais 6, McCarthy 5, Murphy 5, Counts 3.

 

Orono 60, Prior Lake 41

Orono 39 21-60

Prior Lake 13 28-41

Orono: Andrew 12, Smaron 12, Jorgenson 10, McKown 7, Rudd 5, Hughes 4, Striggow 4, Loder 3, Mandel 2, Parris 1. Prior Lake: Wheatcraft 9, Yotter 5, Heimel 4, Herubin 4, Weideman 4, Lother 3, Bezdicek 2, Caldwell 2, Flaata 2, Keating 2, Mosher 2, Swensen 2.

 

Osseo 73, Waconia 64

Osseo 37 36-73

Waconia 29 35-64

Osseo: Russell 22, Porte 17, Reed 16, Lee 9, Klein 4, Agunbiade 3, Homola 2. Waconia: Dammann 34, Fuller 12, Kirsch 12, Johnson 4, Koppi 2.

 

Princeton 73, Bemidji 70

Princeton 32 41-73

Bemidji 35 35-70

Princeton: Bjurman 19, Laabs 18, Jackson 12, Shafer 8, Nierengarten 6, Schepper 4, Mattson 2, Rademacher 2, Seifert 2. Bemidji: Bieberdorf 23, Flatness 21, Beard 10, Falldorf 8, Edlund 6, Willford 2.

 

St. Agnes 48, St. Paul Harding 35

St. Paul Harding 13 22-35

St. Agnes 26 22-48

St. Paul Harding: Thomas 10, Pressley 9, Salu 6, Allen 4, Ogitchida 4, Poe 2. St. Agnes: Sandifer 14, Lewis 11, Murray 10, Turch 10, Gutzmann 3.

 

St. Charles 49, Tri-City United 37

Tri-City United 16 21-37

St. Charles 25 24-49

Tri-City United: Vargo 8, Robinson 7, Vargo 7, Trcka 6, Vargo 4, Ellingsworth 2, Tiede 2, Franek 1. St. Charles: Shanahan 14, Vander Zanden 14, Hershey 6, K. Ihrke 6, Mosley 4, J. Ihrke 3, Schultz-Hansen 2.

 

St. Croix Prep 43, Mounds Park 33

St. Croix Prep 27 16-43

Mounds Park Academy 20 13-33

St. Croix Prep: Kaetterhenry 15, Davis 8, Schulte 6, Walsh 5, White 3, Hangge 2, Schifsky 2, Schulte 2. Mounds Park Academy: A. Goodno 21, Hudock 4, S. Goodno 4, Maktal 2, Stone 2.

 

Simley 68, Visitation 47

Visitation 20 27-47

Simley 36 32-68

Visitation: Koenig 13, Schreier 11, Zenner 11, Waldvogel 7, Rock 4, Callahan 1. Simley: Kain 17, Lockett 11, Ruiz 11, Ward 9, Mena 6, Miles 4, Paulson 3, Syensgaard 3, Danso 2, Scheffley 2.

 

Thief River Falls 42, Big Lake 39

Thief River Falls 26 16-42

Big Lake 22 17-39

Thief River Falls: Nicholson 18, Biermaier 9, Kainz 6, Tadych 6, Praska 3. Big Lake: Jochum 10, Kuhlow 8, McClaflin 6, Anderson 5, Nelson 4, Bisbee 2, Brethorst 2, Makori 2.

 

Waseca 64, Heritage Christian 49

Heritage Christian 26 23-49

Waseca 39 25-64

Heritage Christian: Scott 16, Meissner 10, Allen 7, Robbins 7, Simonson 5, Torve 4. Waseca: Gehloff 19, B. Karsten 15, E. Karsten 10, Highum 9, Hiller 4, Breck 3, Boyer 2, Potter 2.

 

West Lutheran 64, Carlton 31

Carlton 17 14-31

West Lutheran 36 28-64

Carlton: Anderson 14, Groth 6, Klassen 4, Kingbird 3, Davis 2, Reed 2. West Lutheran: Walberg 19, Preus 12, Hoffer 9, Lindesmith 8, Bjorlin 4, Paul 4, Walberg 4, Bursch 2, Zimke 2.

HOCKEY • BOYs

Anoka 7, Bloomington Kennedy 2

Bloomington Kennedy 1 1 0-2

Anoka 3 2 2-7

First: A-Wilber (Hans), 1:31; BK-Choudek (Johnson, Vodovnik), 5:14; A-Perry (O’Neill, Talbot), 9:32; A-Talbot, 11:03. Second: BK-McWilliams (Vodovnik), :41, pp; A-Wanous (Mirovsky, Sutterer), 5:48; A-Johnson (Neumann, Talbot), 6:11. Third: A-Grailer (Johnson, Talbot), 6:21, pp; A-O’Neill (Talbot, Hans), 9:01. Saves: Bloomington Kennedy: Mrozek 23-5-x-28, Obermeyer x-9-4-13; Anoka: Corbin 7-3-x-10, Olson 0-2-12-14.

 

Apple Valley 1, Duluth Denfeld 0

Duluth Denfeld 0 0 0-0

Apple Valley 0 1 0-1

Second: AV-Wright (Undem, Johnson), 14:52. Saves: Duluth Denfeld: Alander 7-2-9-18; Apple Valley: Savard 5-4-8-17.

 

Benilde-SM 4, Maple Grove 3 (OT)

Maple Grove 2 1 0 0-3

Benilde-St. Margaret’s 1 0 2 1-4

First: MG-Kelley (Borsch, Ross), 7:32, pp; MG-Kelley (Jaglo, Walsh), 10:30, pp; BSM-Holmers (Sims, Austin), 15:53. Second: MG-Janicke (Goodman), 2:47, pp. Third: BSM-Moore (Austin, Calengor), 5:02; BSM-Austin (Moore, Calengor), 16:53. Overtime: BSM-Austin, 3:42. Saves: Maple Grove: Goodman 6-19-20-5-50; Benilde-St. Margaret’s: Bischel 5-8-3-4-20.

 

Buffalo 0, Mounds View 0 (OT)

Mounds View 0 0 0 0-0

Buffalo 0 0 0 0-0

Saves: Mounds View: Severtson 6-10-8-4-28; Buffalo: Strenge 11-13-8-3-35.

 

Burnsville 5, Centennial 1

Centennial 1 0 0-1

Burnsville 2 2 1-5

First: B-Otto (Sawchuk, Drobnick), 6:55, pp; B-Smith (Killmer), 8:23; C-Jennrich (Frakie, Brickner), 16:02, pp. Second: B-Borchardt (Thomas), 8:25; B-Ahcan (Smith), 16:58, pp. Third: B-Borchardt (Kirschbaum), 8:14, sh. Saves: Centennial: Allen 3-7-5-15; Burnsville: Lee 9-9-9-27.

 

Chisago Lakes 4, Minnehaha Academy 3

Chisago Lakes 1 2 1-4

Minnehaha Academy 1 1 1-3

First: MA-Lundquist (Evenson, Bartelings), 4:22; CL-Lushanko, 12:07. Second: MA-Knutson (Lundquist, Bartelings), :42, pp; CL-Haskins (Lushanko, Bartz), 8:15, pp; CL-Haskins (Hoheisel, Boudreau), 15:25. Third: CL-Haskins (Lushanko), 6:13; MA-Knutson (Evenson, Lundquist), 6:37, pp. Saves: Chisago Lakes: Thompson 10-8-9-27; Minnehaha Academy: Butterfield 11-12-8-31.

 

Delano 6, Superior (Wis.) 1

Delano 3 2 1-6

Superior (Wis.) 0 0 1-1

First: D-Lawman (Keranen, Meyers), 9:39; D-Meyers (Keranen), 10:14; D-Meyers (Keranen), 14:58, sh. Second: D-Oja, 9:36, pp; D-Meyers (Kruse, Keranen), 16:41, pp. Third: D-Halonen (Ylitalo, Keranen), :20, pp; S-Sterling (Pettit), 12:43. Saves: Delano: Hjelle 1-3-5-9; Superior (Wis.): Welch 10-15-4-29.

 

Eden Prairie 4, Minnetonka 3

Minnetonka 0 1 2-3

Eden Prairie 1 2 1-4

First: EP-Lawrence (Johannes), 4:24. Second: EP-Mittelstadt, :54; M-Kuzma (Picciano, Bowman), 4:05; EP-Graham (Leivermann, Sullivan), 10:52, pp. Third: EP-Mittelstadt (Lawrence, Graham), 3:44, pp; M-Ryan (Cavanaugh, Bertogliat), 5:58, pp; M-Ryan, 10:13, sh. Saves: Minnetonka: Hanson 8-4-12-24; Eden Prairie: Wiencek 12-11-6-29.

Edina 5, Hill-Murray 4

Edina 2 2 1-5

Hill-Murray 3 0 1-4

First: HM-Reifenberger (Mills, Peterson), :19; E-Copeland (Walker, Scheerer), 6:45, pp; E-Copeland (Walker, Phillips), 9:00; HM-Mills (Reifenberger, Bremer), 10:28; HM-Ranallo (Begley), 11:51, sh. Second: E-Mickelson (Tucker, Tabor), 10:03; E-Scheerer (Phillips, Copeland), 16:39. Third: HM-Petronack (Yeo, Helgeson), 13:43, pp; E-Scheerer (Dornbach, Phillips), 14:35, pp. Saves: Edina: Solomon 8-6-6-20; Hill-Murray H: Begley 11-12-11-34.

 

Greenway 6, Minneapolis 3

Minneapolis 0 2 1-3

Greenway 0 3 3-6

Second: G-Troumbly (Lantz, Sundquist), 4:42; G-Sundquist, 4:55; M-Kjome (Fulco, Peterson), 8:26, pp; M-Erickson (Lieb), 12:19; G-Troumbly (Sundquist, Lantz), 14:08, sh. Third: G-Zuehlke (Clancey), 5:27; M-Neal (Schweiger), 13:56; G-Lantz (Sundquist, Zuehlke), 14:25; G-Troumbly (Lantz), 16:59. Saves: Minneapolis: Martin 11-11-6-28; Greenway: LaDoux 6-6-10-22.

 

Holy Family 5, Prior Lake 2

Prior Lake 0 0 2-2

Holy Family 1 2 2-5

First: HF-Anderson (Garin), 6:26, pp. Second: HF-Garin (Marooney, Ziemer), 4:17; HF-Marooney, 10:10, sh. Third: PL-Burggraaff (Wagner, Gackle), 8:02; HF-Michel (Michel, Ness), 14:35; PL-Jutting (Hansen, Coyle), 15:06; HF-Garin, 16:35. Saves: Prior Lake: Scites 6-9-8-23; Holy Family: Moe 8-14-7-29.

 

Hopkins 3, St. Francis 1

Hopkins 0 0 3-3

St. Francis 0 1 0-1

Second: SF-Ringhofer (Carroll, Schuhmacher), 5:01, pp. Third: H-Martin (Bolstad), 1:17; H-Sweeney (Nelsen), 7:08; H-Martin, 16:22, sh. Saves: Hopkins: Quinn 4-10-6-20; St. Francis: Lobeck 11-8-12-31.

 

Monticello/A/ML 7, Providence 1

Providence Academy 0 1 0-1

Monticello/A/Maple Lake 1 4 2-7

First: MAML-Ward (Jarmuzek, Holme), 11:12. Second: MAML-Maas (Ward, Zwack), 2:34, pp; MAML-Ingersoll (Johnson, Norgren), 12:15; MAML-Jarmuzek (Saunders, Ward), 13:45; PA-Smith (Lucking, Wickham), 14:09; MAML-Salovaara (Maas, Ashwill), 16:55. Third: MAML-Ward (Saunders), 6:28; MAML-Ashwill (Salovaara), 15:12. Saves: Providence Academy: Ferreira 7-1-x-8, Koskie x-3-9-12; Monticello/Annandale/Maple Lake: Bird 15-4-2-21.

 

Pine City/RC 8, St. Paul Highland Park 2

Pine City/Rush City 2 3 3-8

St. Paul Highland Park 0 1 1-2

First: PCRC-Bergstrom (Berube), 1:44; PCRC-White (Fisher), 4:13. Second: SPHP-Boje, :39; PCRC-Westbrook (Fisher, Pavelka), :52, pp; PCRC-Roth (Linnell, Pavelka), 6:49; PCRC-Fisher (Lindblom, Bergstrom), 10:00, pp. Third: PCRC-Lindblom (Westbrook, Bergstrom), 1:09; PCRC-Westbrook (Bergstrom, Lindblom), 3:40; SPHP-Nelson (Boje, Sutmar), 13:00; PCRC-Westbrook (Bergstrom, Lindblom), 15:44. Saves: Pine City/Rush City: Murphy 7-5-x-12, Belau x-x-5-5; St. Paul Highland Park: Branby 13-16-8-37.

 

Redwood Valley 7, Legacy Christian 1

Legacy Christian 0 0 1-1

Redwood Valley 2 2 3-7

First: RV-Blum (Crews, Nygard), 12:20; RV-Coons (Tholkes, Sommers), 16:18. Second: RV-Tholkes (Sommers), :46; RV-Ryan (Sommers), 15:09. Third: RV-Sommers, 4:26, pp; LC-Roen (Hansen), 10:58; RV-Olson (Briedenbach, Sullivan), 14:34; RV-Blum (Ryan), 16:02. Saves: Legacy Christian: Leibold 12-16-13-41; Redwood Valley: Domeier 6-12-13-31.

 

Roseau 6, Irondale 0

Irondale 0 0 0-0

Roseau 1 2 3-6

First: R-Stoskopf (Gumeringer, Severson), 9:22. Second: R-Verbout (Stoskopf, Monsrud), 5:51, pp; R-Lund (Verbout), 7:03. Third: R-Monsrud (Gumeringer, Severson), 1:06, pp; R-Monsrud (Stoskopf), 9:50, sh; R-Stoskopf (Gumeringer, Landman), 12:34, sh. Saves: Irondale: Mulligan 16-16-11-43; Roseau: Landman 4-8-8-20.

 

Rosemount 3, Mahtomedi 2 (OT)

Mahtomedi 0 2 0 0-2

Rosemount 1 0 1 1-3

First: R-Norder (Weiand, Jagoe), 7:29. Second: M-Posner (Anderson, Jensen), :57; M-Posner (Anderson, Schwartz), 4:37, pp. Third: R-Olson (Hart), 4:22. Overtime: R-Horsager (Jagoe), 1:01. Saves: Mahtomedi: Swanson 9-6-6-2-23; Rosemount: Hart 2-8-7-5-22.

 

St. Paul Academy 1, St. Louis Park 0

St. Louis Park 0 0 0-0

St. Paul Academy 0 1 0-1

Second: SPA-Dahlseide (McCabe, McCabe), 14:26. Saves: St. Louis Park: Klaers 8-16-7-31; St. Paul Academy: Beran 9-5-6-20.

 

St. Thomas Academy 1, Wayzata 1 (OT)

St. Thomas Academy 0 0 0 0-1

Wayzata 1 0 0 0-1

First: W-Schmidt (Senden, Greeninger), 11:24. Second: STA-Stucker (Christy, Jerry), 3:23, pp. Saves: St. Thomas Academy: Capezza 8-11-7-7-33; Wayzata: Waszczenko 10-8-8-4-30.

 

Shakopee 5, Red Wing 4

Shakopee 1 2 2-5

Red Wing 0 1 3-4

First: S-Gaul (Kreuser), 2:12. Second: RW-Lillico (Blue, Cushing), 3:16; S-Holm (Gaul, Kreuser), 15:13; S-Gaul (Goihl), 16:05, pp. Third: S-Gaul (Schmid, Sievek), 1:54, pp; RW-DeFore (Hanson), 3:04; S-Kreuser (Gaul, Goihl), 7:27, pp; RW-DeFore (Hanson, Blue), 9:12, pp; RW-Siewert (Renshaw, Nevitt), 15:09, pp. Saves: Shakopee: Bleess 9-10-17-36; Red Wing: Bolland 13-13-12-38.

 

Spring Lake Park 8, Marshall 2

Marshall 0 1 1-2

Spring Lake Park 1 5 2-8

First: SLP-Bachmeier (Bentfield, Gagnon), 11:06, pp. Second: SLP-Kelly (Benson, McMahon), 1:28; SLP-Turnquist (Benson), 5:17; SLP-Gagnon (Bachmeier, Bentfield), 5:22; SLP-Bachmeier (Gagnon, Bentfield), 6:07; SLP-Gagnon (Benson), 8:56; M-Criquet-Danielson (Boerboom, Tomasek), 15:39. Third: SLP-Bachmeier (Gagnon, Bentfield), 6:23, pp; SLP-Turnquist (Bachmeier, Thompson), 7:27; M-Penske, 16:33. Saves: Marshall: Nelson 14-19-15-48; Spring Lake Park: Thompson 3-0-13-16.

 

Stillwater 6, Moorhead 2

Moorhead 0 1 1-2

Stillwater 3 3 0-6

First: S-Swanson (Cates, Cates), 4:01; S-Manning (Cates, Cates), 7:48, pp; S-Holland (Mapstone, Sorenson), 14:45. Second: S-Manning, 3:58, sh; M-Randklev (O’Connor, Stensgard), 8:07; S-Bruchu (Dutko, Bjugstad), 11:23; S-Dutko, 14:45. Third: M-O’Connor (Stensgard, Erickson), 8:38, pp. Saves: Moorhead: Leonard 4-10-7-21; Stillwater: Benson 7-5-8-20.

 

Wadena-DC 7, St. Paul Como Park 4

St. Paul Como Park 0 1 3-4

Wadena-Deer Creek 4 1 2-7

First: WDC-Sutherland (Dykhoff, Warren), 3:41, pp; WDC-Warren (Pettit, Killian), 10:54; WDC-Sutherland (Janson), 11:08; WDC-Warren (Dykhoff, Pettit), 16:13. Second: SPCP-Tully (Kray, Dadlez), 7:10, pp; WDC-Phillips (Sutherland), 15:10. Third: SPCP-Guetschow (Tully, Dadlez), 3:21; SPCP-Guetschow (Tully, Dadlez), 7:46, sh; WDC-Dykhoff (Phillips, Sutherland), 8:43, pp; WDC-Phillips (Sutherland, Phillips), 13:30; SPCP-Freier (Williams, Tippet), 16:56. Saves: St. Paul Como Park: Wolff 7-x-x-7, Lee 4-5-7-16; Wadena-Deer Creek: Miller 10-6-11-27.

HOCKEY • GIRLs

Anoka 3, Mankato West 0

Anoka 0 0 3-3

Mankato West 0 0 0-0

Third: A-Cameron (Jockisch, Motter), 4:09; A-Kartio (Sandstrom), 5:25; A-Hinrichs (Burkey, Johnson), 15:41. Saves: Anoka: Larson 4-6-10-20; Mankato West: Cusey 12-15-17-44.

 

Austin 5, St. Paul Blades 2

St. Paul Blades 1 1 0-2

Austin 1 1 3-5

First: A-Summerfield, 3:31; SPB-Welter (Prescott), 9:30. Second: SPB-Karelitz (Sheridan, Menssen), 9:39, pp; A-Overby, 13:44, pp. Third: A-Overby (Hoium), 2:31; A-Hoium, 13:39, pp; A-Summerfield (Myers), 16:43, pp. Saves: St. Paul Blades: Duggan 6-7-9-22; Austin: Overby 7-8-6-21.

 

Blaine 7, White Bear Lake 1

White Bear Lake 0 1 0-1

Blaine 2 2 3-7

First: B-Beebe (Jones), 7:46; B-Rosenthal (Beebe, Parent), 9:57. Second: B-Jones (Beebe, Auman), 4:23, sh; WBL-Healy (Shearen, Cooper), 5:08, pp; B-Ganley (Ziegler), 7:51. Third: B-Beebe (Wylie), 4:17, sh; B-Rosenthal (Brown), 4:17, pp; B-Moser (Ganley), 7:37. Saves: White Bear Lake: Frank 13-8-6-27; Blaine: O’Brien 1-7-4-12.

Breck 3, Maple Grove 0

Maple Grove 0 0 0-0

Breck 0 1 2-3

Second: B-Breza (Billing, Breza), 12:02. Third: B-Breza (Navratil), 7:47; B-Breza, 16:45. Saves: Maple Grove: Blesi 7-10-17-34; Breck: Scobee 11-13-16-40.

 

Burnsville 3, Proctor/Hermantown 1

Proctor/Hermantown 0 0 1-1

Burnsville 1 2 0-3

First: B-Hartung (Anderson), 1:40. Second: B-Pfiffn