TUESDAY

BASKETBALL • BOYs

METROPOLITAN AREA

• DeLaSalle 77, Woodinville (Wash.) 65

• Elk River 68, Mpls. South 67

• Grand Rapids 62, Princeton 52

• Mpls. Henry 103, Bridgewater (S.D.) 73

ANNANDALE TOURNAMENT

Semifinals

• Annandale 68, Mayer Lutheran 49

• Morris Area/C-A 69, Chatfield 55

AUGSBURG CLASSIC

First round

• Hopkins 83, Eastview 67

• Minnehaha Academy 73, Henry Sibley 55

• St. Paul Johnson 75, Chanhassen 68

BETHANY LUTHERAN TOURNAMENT

Semifinals

• Maple River 64, New Richland-H-E-G 47

• St. Croix Lutheran 78, Fairmont 47

Consolation semifinals

• Lake Crystal-WM vs. Minn. Valley Luth.

• Mankato Loyola vs. St. Clair

BETHEL TOURNAMENT

Division I

Third place

• Mahtomedi 75, Andover 55

Championship

• Mounds View 51, Bl. Jefferson 45

Division II

Semifinals

• Eagan 88, Minnetonka 79

• Totino-Grace 55, Roseville 46

CALVIN CHRISTIAN TOURNAMENT

Semifinals

• Lake Park-A 68, West Lutheran 48

• Calvin Christian vs. Charter Stars

Consolation semifinals

• Carlton vs. Liberty Classical

• Chesterton vs. Learning for Leadership

CLOQUET CLASSIC

Semifinals

• Cloquet 78, Blake 61

• SP Central 75, Pine City 45

EDEN PRAIRIE TOURNAMENT

First round

• Chaska 70, Eden Prairie 67

• Shakopee 88, St. Francis 72

FARIBAULT TOURNAMENT

Semifinals

• Faribault 59, Stewartville 38

• Holy Angels 65, Waterville-E-M 59

FRIDLEY TOURNAMENT

Second round

• SP Como Park 68, Mpls. Southwest 52

• Coon Rapids vs. Fridley

GRANITE CITY CLASSIC

First round

• Albany 60, St. Cloud Apollo 51

• Apple Valley 86, Maple Grove 81 (OT)

• Champlin Park 56, Wayzata 49

• Mpls. North 90, Rogers 87

• Monticello 57, Sartell-St. Stephen 53

• Orono 84, St. Cloud Tech 75

• Rocori 70, Becker 51

HASTINGS TOURNAMENT

Semifinals

• Irondale 61, New Prague 59

• Prescott (Wis.) 68, Hastings 49

HIBBING TOURNAMENT

Semifinals

• Cambridge-Isanti vs. Chisholm

• Hibbing vs. Mora

Consolation semifinals

• Bigfork 75, Eveleth-Gilbert 58

• Lakeview Christian vs. Mesabi East

HOWARD LAKE-W-W TOURNAMENT

Semifinals

• Dassel-Cokato 56, Providence Academy 46

• Howard Lake-W-W 85, Hope Academy 81

LAKEVILLE NORTH TOURNAMENT

Semifinals

• Armstrong 55, Northfield 53

• Lakeville North 89, Holy Family 57

LITTLE FALLS TOURNAMENT

Semifinals

• Hutchinson 88, Staples-Motley 78

• Little Falls 78, Upsala 51

MOORHEAD TOURNAMENT

Semifinals

• Dilworth-G-Felton 67, Moorhead 58

• Stillwater 70, Bismarck Legacy (N.D.) 53

MOUNDS PARK ACADEMY TOURNAMENT

Semifinals

• Math & Science 68, Nova Classical 48

• Spectrum 71, Mounds Park 52

NORTH LAKES TOURNAMENT

Third place

• Christian Life 61, North Lakes 18

Championship

• Bethany Academy 66, Groves Acadmey 31

NORWOOD YA TOURNAMENT

Semifinals

• Norwood YA 80, New Ulm 72

• Triton 59, Gibbon-Fairfax-Winthrop 58

PERHAM TOURNAMENT

Third place

• St. Peter 72, Maranatha 33

Championship

• Spring Grove 56, Perham 45

ROCHESTER ROTARY CLASSIC

Division I

Semifinals

• Byron 64, Rosemount 61

• East Ridge 65, Roch. Mayo 43

Division II

Semifinals

• Burnsville 55, Lake City 47

• Roch. Century 69, Bl. Kennedy 57

Division III

Semifinals

• Cooper 94, Plainview-Elgin-Millville 69

• Roch. Lourdes vs. White Bear Lake

Division IIII

Semifinals

• Roch. John Marshall 88, Prior Lake 73

• Woodbury 80, Rushford-Peterson 43

ST. CLOUD CATHEDRAL CLASSIC

Semifinals

• Braham 93, Pierz 67

• Melrose 65, St. Cloud Cathedral 60

Consolation semifinals

• Litchfield 67, Concordia Academy 52

• Watertown-Mayer 66, Mandan (N.D.) 65

ST. JAMES TOURNAMENT

Semifinals

• Belle Plaine vs. Springfield

• Rockford vs. St. James

ST. LOUIS PARK TOURNAMENT

Semifinals

• Edina 87, Delano 60

• St. Louis Park 66, Mound Westonka 29

ST. THOMAS TOURNAMENT

Third place

• Cretin-DH 76, St. Thomas Academy 53

Championship

• Park Center 73, Hill-Murray 47

SAUK RAPIDS-RICE TOURNAMENT

Semifinals

• Big Lake 78, Zimmerman 72

• Detroit Lakes 64, Sauk Rapids-Rice 54

SOUTH ST. PAUL TOURNAMENT

Semifinals

• Park of CG 67, South St. Paul 57

• Richfield 63, SP Highland Park 61

TARTAN TOURNAMENT

Semifinals

• Lakeville South 81, Carmel Catholic (Ill.) 69

• Tartan 78, Forest Lake 61

Consolation semifinals

• Chisago Lakes 65, Centennial 57

• Spring Lake Park 72, Glencoe-SL 29

TRINITY TOURNAMENT

Semifinals

• SP Washington 80, St. Croix Prep 71

• Minnesota Transitions vs. St. Agnes

Consolation semifinals

• SP Harding 59, Trinity 50

• SP Humboldt 82, FAIR 35

WINONA STATE INVITATIONAL

Second round

• Austin 58, Mpls. Washburn 55

• Cochrane-FC, 61, Heritage Christian 59

• Simley 61, Winona 58

• Tri-City United 58, Lewiston-Altura 53 (OT)

• Winona Cotter vs. Zumbrota-M, ppd.

BASKETBALL • girls

METROPOLITAN AREA

• Blaine 74, Cambridge-Isanti 31

• DeLaSalle 55, Baldwin-Woodville (Wis.) 35

• Holy Angels 68, Visitation 34

ALEXANDRIA TOURNAMENT

Semifinals

• Alexandria 47, Armstrong 31

• Hutchinson 61, Buffalo 58

ANNANDALE TOURNAMENT

Semifinals

• Annandale 69, Moose Lake-WR 32

• St. Croix Lutheran 64, Chatfield 37

CLOQUET CLASSIC

First round

• Cromwell 70, Cloquet 59

• Duluth Denfeld 73, Blake 59

FARIBAULT TOURNAMENT

Semifinals

• Rockford 54, Waterville-E-M 47

• Faribault vs. Stewartville

FERGUS FALLS INVITATIONAL

First round

• Fergus Falls 63, St. Louis Park 57

• Coon Rapids vs. Watertown-Mayer

FRIDLEY TOURNAMENT

Semifinals

• Fridley 87, Mpls. North 66

• Mpls. Southwest 65, Spring Lake Park 57

HAYFIELD TOURNAMENT

Semifinals

• Glencoe-Silver Lake 58, Caledonia 49

• Hayfield 63, Kenyon-Wanamingo 46

HILL-MURRAY TOURNAMENT

Semifinals

• Park of CG 67, Cretin-DH 46

• Wayzata 50, Hill-Murray 39

Consolation semifinals

• Forest Lake 59, Mounds View 57

• Mahtomedi 67, Henry Sibley 63

HOWARD LAKE-W-W TOURNAMENT

Semifinals

• Delano vs. Southwest Christian

• Holy Family vs. Howard Lake-W-W

IRONDALE TOURNAMENT

Semifinals

• Irondale 51, Duluth East 42

• St. Francis 57, North St. Paul 52

LITTLE FALLS TOURNAMENT

Semifinals

• Little Falls 60, St. Cloud Apollo 53

• North Branch 51, Staples-Motley 48

MARANATHA TOURNAMENT

Semifinals

• Columbia Heights 49, SP Central 47

• Maranatha 84, FAIR 9

MONTICELLO TOURNAMENT

Quarterfinals

• Becker 74, Princeton 22

• Big Lake 42, Minneapolis Washburn 37

• Monticello 72, Bemidji 52

• Thief River Falls 62, Chisago Lakes 49

MOORHEAD TOURNAMENT

Semifinals

• Bismarck (N.D.) 60, Concordia Academy 36

• Barnesville vs. Moorhead

MOUNDS PARK ACADEMY TOURNAMENT

Semifinals

• St. Croix Prep 50, Mpls. Henry 33

• Mounds Park 47, Nova Classical 33

NORTH LAKES TOURNAMENT

Third place

• PACT vs. Learning for Leadership

Championship

• Christian Life vs. North Lakes Academy

PARK CENTER INVITATIONAL

First round

• Champlin Park 79, Eden Prairie 53

• Park Center 50, Elk River 48

• Minnetonka vs. Rogers

PELICAN RAPIDS TOURNAMENT

Quarterfinals

• Battle Lake 56, Warroad 24

• Lester Prairie/HT 63, Park Rapids 60

• Norman County East 58, Pine City 48

• Pelican Rapids 74, Underwood 36

RANDOLPH TOURNAMENT

Semifinals

• Cannon Falls 37, Trinity 21

• Randolph vs. Triton

ROCHESTER ROTARY CLASSIC

Division I

Semifinals

• Plainview-E-Millville 76, Burnsville 55

• Roch. Mayo 48, Woodbury 34

Division II

Semifinals

• Farmington 55, Roch. Century 51

• Chanhassen vs. SP Como Park

Division III

Semifinals

• Osseo 61, Bl. Kennedy 56

• Waconia 70, Roch. Lourdes 48

Division IIII

Semifinals

• Lakeville North 67, Goodhue 51

• Roch. John Marshall 69, Chaska 51

ROSEVILLE TOURNAMENT

Semifinals

• Apple Valley 75, Centennial 71

• Cooper vs. Lakeville South

Consolation semifinals

• Roseville 52, Andover 41

• Bl. Jefferson vs. St. Anthony

ST. AGNES TOURNAMENT

Semifinals

• St. Agnes 48, Mpls. Edison 35

• SP Harding 63, Brooklyn Center 19

ST. CLOUD TECH TOURNAMENT

Division I

Third place

• Worthington 56, Rocori 55

Championship

• Sauk Rapids-Rice 54, Braham 34

Division II

Third place

• Grand Rapids 72, St. Cloud Tech 61

Championship

• Rosemount 58, Owatonna 45

ST. MICHAEL-ALBERTVILLE TOURNAMENT

Semifinals

• White Bear Lake 59, Edina 45

• St. Michael-A. 71, Maple Grove 68

ST. OLAF CLASSIC

Second round

• Eagan 62, Tartan 30

• Eastview 52, Orono 51

• Hopkins 73, Prior Lake 40

• New Richland-H-E-G 49, Providence 36

• Northfield 55, Mayer Lutheran 43

SOUTH ST. PAUL TOURNAMENT

Semifinals

• Richfield 84, SP Humboldt 59

• South St. Paul 49, Albert Lea 46

WEST LUTHERAN TOURNAMENT

Semifinals

• Byron 75, Carlton 21

• Pine Island 78, West Lutheran 46

WINONA STATE INVITATIONAL

Second round

• Cochrane-FC (Wis.) 76, Alden-Conger 44

• Kasson-M 80, Heritage Christian 54

• Lewiston-Altura 65, Hope Lutheran 39

• St. Charles 62, Martin Luther 56

• Winona 64, Waseca 60

• Winona Cotter 72, Tri-City United 42

GYMNASTICS

METROPOLITAN AREA

• Rosemount 144.6, Bloomington Jefferson 140.55. All-around: Josey Schlie, Rosemount, 37.4.

HOCKEY • BOYs

METROPOLITAN AREA

• Champlin Park 4, Red Wing 3

• Luverne 6, Litchfield/Dassel-Cokato 3

DULUTH DENFELD TOURNAMENT

Semifinals

• St. Louis Park 3, Hudson (Wis.) 0

• St. Paul Academy 5, EC Memorial (Wis.) 3

Consolation semifinals

• Duluth Denfeld 4, Owatonna 3

• Apple Valley 4, Mankato West 1

DULUTH MARSHALL TOURNAMENT

Quarterfinals

• Cloquet-Esko-Carlton 4, Bemidji 3

• Duluth Marshall 2, Notre Dame (Wis.) 2 (OT)

• Hermantown 5, Delano 2

• Roseville 4, Superior (Wis.) 3

EVELETH-GILBERT TOURNAMENT

Second round

• Eveleth-Gilbert 10, Kittson Co. Central 2

• Mankato East 4, Coon Rapids 3

GRANITE CITY CLASSIC

Second round

• River Lakes 3, Monticello/A/ML 2

• St. Cloud Apollo 5, St. Cloud Tech 0

• St. Cloud Cathedral 7, Sauk Rapids-Rice 1

• Sartell-SS 5, Providence Academy 1

LITTLE FALLS INVITATIONAL

Second round

• Little Falls 5, Willmar 1

• Mandan (N.D.) 5, North Branch 1

ROCHESTER TOURNAMENT

Gold Division

Semifinals

• Chanhassen 7, Park of CG 2

• Roch. John Marshall 4, Northland 1

Consolation semifinals

• New Richmond (Wis.) 6, Roch. Century 1

• Roch. Mayo 12, Dodge County 3

ROSEAU TOURNAMENT

Semifinals

• Irondale 5, Henry Sibley 2

• Roseau 5, Devils Lake (N.D.) 2

Consolation semifinals

• Minot (N.D.) 6, Lake of the Woods 0

• Faribault vs. Park Rapids

ST. LOUIS PARK TOURNAMENT

Second round

• Benilde-St. Margaret’s 3, Elk River 2

• Holy Family 4, Lakeville North 2

• Moorhead 1, Prior Lake 0

• Stillwater 8, Maple Grove 2

SCHWAN CUP

Gold Division

Semifinals

• Eden Prairie 4, Hill-Murray 2

• Minnetonka 3, Edina 2

Consolation semifinals

• St. Thomas Academy 4, Centennial 2

• Wayzata 5, Burnsville 2

Silver Division

Semifinals

• Mahtomedi 6, St. Michael-A. 4

• Rosemount 3, Breck 2

Consolation semifinals

• Eastview 7, Mounds View 2

• Lakeville South 5, Buffalo 4

Bronze Division

Semifinals

• Anoka 5, Orono 2

• Bl. Kennedy 5, Rogers 2

Consolation semifinals

• Blake 6, St. Francis 0

• East Ridge 3, Hopkins 2 (OT)

Open Division

• Greenway 2, Princeton 1

• Minneapolis 5, Simley 1

Consolation semifinals


• Marshall 4, Chisago Lakes 3 (OT)

• Spring Lake Park 1, Minnehaha Academy 0

SILVER BAY TOURNAMENT

Semifinals

• Rice Lake (Wis.) 7, Legacy Christian 0

• North Shore vs. Redwood Valley

Consolation semifinals

• Moose Lake-WR 5, Ely 2

• Mora/H-F 1, Red Lake Falls 0

SOUTH ST. PAUL TOURNAMENT

Seventh place

• Fond du Lac (Wis.) 4, New Prague 3

Fifth place

• St. Paul Johnson 3, Hastings 2

Third place

• Woodbury 4, South St. Paul 0

Championship

• Eagan 6, Bloomington Jefferson 3

WADENA-DEER CREEK TOURNAMENT

Semifinals

• SP Como Park 7, Breckenridge 0

• Wadena-DC 8, Bottineau (N.D.) 0

WARROAD INVITATIONAL

First round

• International Falls 3, Osseo 2

• Grafton-Park River (N.D.) vs. Warroad

WASECA INVITATIONAL

First round

• Waconia 8, Pine City/Rush City 0

• Waseca 3, St. Paul Highland Park 2

HOCKEY • GIRLs

AUSTIN TOURNAMENT

Second round

• Anoka 2, Austin 0

• Henry Sibley 7, Albert Lea 0

• Mahtomedi 8, Mankato West 0

• St. Paul Blades 11, Winona 1

BLAINE INVITATIONAL

Semifinals

• Blaine 7, Hayward (Wis.) 0

• White Bear Lake 3, Thief River Falls 0

Consolation semifinals

• Bismarck 5, Orono 3

• Forest Lake 7, Central Wisconsin 0

BURNSVILLE TOURNAMENT

Second round

• Burnsville 2, Faribault 1 (OT)

• Proctor/Hermantown 4, Minneapolis 0

EDEN PRAIRIE TOURNAMENT

Semifinals

• Chaska/Chanhassen 3, Eagan 2 (OT)

• Minnetonka 5, Eden Prairie 3

Consolation semifinals

• Cretin-Derham Hall 3, Wayzata 1

• Roseau 3, Benilde-St. Margaret’s 0

EDINA TOURNAMENT

Semifinals

• Breck 5, Lakeville South 0

• Maple Grove 4, Stillwater 1

Consolation semifinals

• Edina 6, Grand Rapids/Greenway 1

• Hopkins/St. Louis Park 3, Irondale 2 (OT)

FARMINGTON TOURNAMENT

Semifinals

• Farmington 5, Holy Angels 0

• Red Wing 3, New Prague 2

Consolation semifinals

• Hudson (Wis.) 2, Hutchinson 1

• Roch. Century 5, Northfield 2

HASTINGS TOURNAMENT

Semifinals

• St. Paul United 3, Hastings 2

• Park of CG vs. East Grand Forks

Consolation semifinals

• Alexandria 6, Chisago Lakes 0

• Shakopee 4, River Lakes 0

SCHWAN CUP

Blue Division

First round

• Centennial 4, Buffalo 1

• Eastview 2, Holy Family/Waconia 2 (OT)

• Lakeville North 6, East Ridge 2

Red Division

Quarterfinals

• Duluth Marshall 2, Cap City (Wis.) 0

• Fort Frances (Ontario) 5, Luverne 1

• Moose Lake-WR 3, Owatonna 1

• St. Francis/North Branch 7, Marshall 0

White Division

First round

• Eveleth-Gilbert 5, Arrowhead (Wis.) 3

• Fairmont 7, Northern Lakes 4

• Prairie Centre 5, Roch. Mayo 1

SPRING LAKE PARK INVITATIONAL

Semifinals

• Spring Lake Park/CR 4, Cloquet-E-C 1

• North St. Paul/Tartan vs. North Metro

Consolation semifinals

• Cambridge-Isanti vs. Duluth

• International Falls vs. Rogers

WARROAD TOURNAMENT

Third round

• Dodge County 8, Apple Valley 2

• Warroad 4, Willmar 0

WASECA INVITATIONAL

First round

• North Shore 4, Windom 2

• Waseca 6, Minnehaha United 2

SWIMMING • BOYs

BRAINERD INVITATIONAL

• Brainerd 582, Burnsville 542, Melrose/Sauk Centre 470, Bemidji 346, Moorhead 231

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYs

Annandale 68, Mayer Lutheran 49

Mayer Lutheran 18 31-49

Annandale 38 30-68

Mayer Lutheran: Hagen 18, Woolhouse 12, Dreier 8, Lilienthal 7, Noennig 4. Annandale: Wilken 15, Weege 12, Alama 9, Hinz 9, Fobbe 8, Wadman 6, Hardy 5, Anderson 4.

 

Apple Valley 86, Maple Grove 81 (OT)

Maple Grove 36 35 10-81

Apple Valley 35 36 15-86

Maple Grove: Pickford 31, Davison 28, Hutchison 9, Nikko 7, Martinson 4, Pickford 2. Apple Valley: Trent Jr. 26, Jones 23, Kirksey 20, Bertram 12, Bolton 5.

 

Armstrong 55, Northfield 53

Northfield 36 17-53

Armstrong 26 29-55

Northfield: Harris 20, Ernste 18, Dietz 5, Antoine 4, Zabel 4, Koep 2. Armstrong: Alade 18, Thompson 10, Priem 8, Thompson 6, Nelson 5, Poster 3, Rollins 3, Chatman 2.

 

Bethany Academy 66, Groves Academy 31

Bethany Academy 42 24-66

Groves Academy 13 18-31

Bethany Academy: Peterson 28, Kadlec 8, Lechtenberg 7, Lechtenberg 6, Reader 5, Mathiowetz 4, Perkins 4, Feland 2, Nehrbass 2. Groves Academy: Bodden 14, Plourde 9, Giere 3, Quinn 2, Schmitz 2, Huml 1.

 

Chaska 70, Eden Prairie 67

Chaska 37 33-70

Eden Prairie 38 29-67

Chaska: Hanson 25, Kallman 14, Hennen 10, Roskam 8, Engel 5, Fauchald 3, Meyer 3, Kraus 2. Eden Prairie: Chose 21, Rudrud 17, Coughlin 8, Geolat 6, Jacobus 6, Kluge 5, Ruppert 4.

 

Chisago Lakes 65, Centennial 57

Chisago Lakes 29 36-65

Centennial 29 28-57

Chisago Lakes: Nelson 16, Duncan 14, Wood 12, Hickcox 11, Gillach 7, Strenke 3, Gulbranson 2. Centennial: Kuznia 16, Lyden 14, Taleen 13, Nordquist 6, Johnson 3, Robinson 3, McGreal 2.

 

Cretin-DH 76, St. Thomas Academy 53

Cretin-Derham Hall 37 39-76

St. Thomas Academy 28 25-53

Cretin-Derham Hall: Oturu 20, Prince 11, Ammons 9, Perry 9, Fondungallah 8, Phillips 7, Treadwell 5, Dennis 4, Gamble 3. St. Thomas Academy: Chaffee 14, Harvey 10, Wright 10, Myran 9, Schleper 4, Vascellaro 3, Perry 3.

 

Elk River 68, Mpls. South 67

Minneapolis South 37 30-67

Elk River 32 36-68

Minneapolis South: Bowdry 16, Harris 16, Turner 16, Lewis 12, Luther 7. Elk River: Pink 21, Delain 20, Keller 14, Burger 6, Kramer 3, Morrell 3, Hills 1.

 

Dassel-Cokato 56, Providence Academy 46

Providence Academy 22 24-46

Dassel-Cokato 21 35-56

Providence Academy: Miller 118, Lahr 10, Henjum 7, Baird 4, Blomberg 4, Richelsen 2, Kruse 2. Dassel-Cokato: Kaiser 19, Fiecke 13, Brandel 12, Lindell 5, Chvojicek 4, Ellis 2, Nelson 1.

 

Eagan 88, Minnetonka 79

Eagan 46 42-88

Minnetonka 28 51-79

Eagan: Tschetter 27, Schuberg 23, Van Wyk 16, Stahlhut 11, Moritz 7, Kuhn 3, Anderson 1. Minnetonka: Boone 24, Miller 16, Coatta 15, Carver-Bagley 9, Halbmaier 6, Bonnette 4, Stephenson 3, Hedstrom 2.

 

Edina 87, Delano 60

Delano 24 36-60

Edina 38 49-87

Delano: Techam 15, Kreklow 11, Gilmer 9, O’Neill 8, Kurtz 8, Wishart 5, Pulis 4. Edina: Moreton 34, Connell 18, McGrory 16, Helgren 8, Nelson 6, Hussian 3, Van Gorp 2.

 

Hopkins 83, Eastview 67

Hopkins 43 40-83

Eastview 32 35-67

Hopkins: El Amin 22, Wright 15, Davis 12, Coffey 9, Johnson 9, Shahid 8, Davis 8. Eastview: Stevens 16, Carpenter 15, Ryan 13, Davis 9, Mitchell 6, Bryan 5, Miller 3.

 

Irondale 61, New Prague 59

Irondale 25 36-61

New Prague 26 33-59

Irondale: Etuk-Akpan 20, Schramm 17, Sutherlin 10, Schicker 6, Simon 5, White 2, Paichang 1. New Prague: Walford 18, Greenwalt 16, Hanson 10, Washa 7, Gregor 4, Lindell 4.

 

Lakeville North 89, Holy Family 57

Holy Family 30 27-57

Lakeville North 38 51-89

Holy Family: Hendler 19, Stewart-Hester 14, Wright 7, Cizek 5, Waterman 4, Johnson 2, Fering 2, Heithoff 2, Sutherland 2. Lakeville North: Brooks 23, Reuvers 15, Fossey 8, Lang 8, Pesola 6, Morey 6, Stewart 6, Schermann 5, Igbanugo 5, Nnaji 4, Morkeberg 2, Saarela 1.

 

Lakeville South 81, Carmel Catholic (Ill.) 69

Lakeville South 34 47-81

Carmel Catholic (IL) 37 32-69

Lakeville South: Mitchell 25, Sorenson 20, Wacholz 11, Jackson 8, Swanhorst 8, Martin 4, Mast 3, Cuddigan 2. Carmel Catholic (Ill): Bailey 22, Julien 15, Duff 11, Stephens 8, Jameson 7, Galdoni 2, Roeser 2.

 

Mahtomedi 75, Andover 55

Andover 22 33-55

Mahtomedi 39 36-75

Andover: Rodewald 14, Echtenkamp 10, Rezac 7, Paul 6, Olson 6, Siebold 6, Eldien 4, Schumacher 2. Mahtomedi: Frost 28, Fox 13, Farrell 8, Martin 6, Siekmeier 5, Tuttle 4, Newman 3, Kuwot 3, Rock 3, Buller 2.

 

Mpls. North 90, Rogers 87

Minneapolis North 47 43-90

Rogers 42 45-87

Minneapolis North: Jackson 22, Wilson IV 19, Dembley 17, I. Johnson 12, Rodgers 12, Ta. Johnson 5, Sanders-Smith 3. Rogers: Wilson 23, Musoke 20, Alexander 13, Carik 12, Spilles 11, Sagehorn 6, Franz 2.

 

Minnehaha Academy 73, Henry Sibley 55

Minnehaha Academy 36 37-73

Henry Sibley 31 24-55

Minnehaha Academy: Bickham 26, Suggs 23, Rademacher 8, Larry 6, Richardson 6, Hernandez 2, Lockett 2. Henry Sibley: Robinson 15, Edwards 13, Korte 8, Mack 8, Satar 6, Garibay 5.

Mounds View 51, Bl. Jefferson 45

Bloomington Jefferson 27 18-45

Mounds View 18 33-51

Bloomington Jefferson: Hird 12, Carlson 10, Tillotson 9, Riemersma 6, Murray 6, Gathje 2. Mounds View: McMillan 18, Albers 17, Thompson 11, Thompson 3, Skwarek 2.

 

Norwood YA 80, New Ulm 72

New Ulm 30 42-72

Norwood Young America 40 40-80

New Ulm: Landsteiner 26, Foley 25, Foley 10, Yackley 6, Janke 3, Hillesheim 2. Norwood Young America: Panning 30, Erpenbach 19, Schnabel 15, Clemensen 11, Heiland 3, Corlett 2.

 

Orono 84, St. Cloud Tech 75

Orono 36 48-84

St. Cloud Tech 39 36-75

Orono: Stoe 26, Mshihiri 13, Kill 10, Sustacek 10, Codute 9, Bjorkland 6, Lecy 6, Mshihiri 2, Turner 2. St. Cloud Tech: Lindgren 13, Spann-Ford 13, Backes 10, Martig 8, Underwood 8, Kaczor 7, Koenig 6, Mussman 4, Fruth 2, Meyer 2, Washington 2.

 

Park Center 73, Hill-Murray 47

Hill-Murray 21 26-47

Park Center 26 47-73

Hill-Murray: Moore 18, Davis 14, Meniboon 4, Carlson 4, Donatell 3, Weimann 2, Butler 2. Park Center: Kamara 27, Simon 14, Ogechi 12, Bonner 7, Racine 5, Cook 3, Broadway 2.

 

Park of CG 67, South St. Paul 57

Park of Cottage Grove 31 36-67

South St. Paul 26 31-57

Park of Cottage Grove: Alt 28, Griffin 13, Boykin 8, Beaulieu 6, Gorres 6, Fick 2, Kuemmel 2, Ogurinde 2. South St. Paul: Taylor 24, Moe 13, Totino 9, Olvera 3, Shubat 2, Whaley 2, Smith 2, Piggee 2.

 

Richfield 63, SP Highland Park 61

Richfield 28 35-63

St. Paul Highland Park 20 41-61

Richfield: Stone 11, Maddox 11, Hunter 9, Atiim 8, Fallon 8, Hartke 8, Miles 6, Moe 2. St. Paul Highland Park: Kelly-Jabbar 21, Cornelius 17, Dennis 14, Collins-Westlund 6, Aune 3.

 

St. Croix Lutheran 78, Fairmont 47

Fairmont 18 29-47

St. Croix Lutheran 29 49-78

Fairmont: Tordsen 25, Kallenbach 10, Tennyson 3, Liljenquist 3, Schwieger 2, Quiring 2, Thiesse 2. St. Croix Lutheran: Murkey 23, Krueger 20, Valluri 14, Rovney 10, Maag 9, Friese 2.

 

St. Louis Park 66, Mound Westonka 29

Mound Westonka 10 19-29

St. Louis Park 42 24-66

Mound Westonka: Cherrier 12, Kincade 3, Roepke 3, Jensen 3, Jensen 2, Bailey 2, Sage 2, Phommahaxay 2. St. Louis Park: Mayfield 18, Morrow 11, Lynch 9, Anderson 7, Whitlock 6, Domres 5, Howard 4, Whitlock 2, Jones 2, Rogers 2.

 

SP Como Park 68, Mpls. Southwest 52

St. Paul Como Park 34 34-68

Minneapolis Southwest 24 28-52

St. Paul Como Park: Mitchell 20, Thompson 11, Fritts 10, Jett 10, Ventrelli 4, Chandler 2, Davis 2, Speed 2, White 2. Minneapolis Southwest: Walker 10, Ba 8, Knuckles 6, Demery 6, Sykes 6, Polydorou 5, Warsame 4, Berg 3, Deeq 2, Olson 2.

 

SP Harding 59, Trinity 50

St. Paul Harding 30 29-59

Trinity 31 19-50

St. Paul Harding: Adam 18, Christian 14, Mesidor 12, Johnson 10, Gipson-Sander 3, Thompson 2. Trinity: Maruggi 11, Massek 10, Calcutt 8, Druffner 8, Naughton 7, Sommer 6.

 

St. Paul Johnson 75, Chanhassen 68

St. Paul Johnson 37 38-75

Chanhassen 29 39-68

St. Paul Johnson: Smith 16, Clarke 15, Parker 14, Benton 13, Smith 8, Siedschlag 5, Jackson 4. Chanhassen: Prince 16, Shea 14, Witthus 12, Bonk 11, Weisman 5, Elgren 4, Wandling 4, WIlliams 2.

 

Shakopee 88, St. Francis 72

St. Francis 33 39-72

Shakopee 39 49-88

St. Francis: Svihel 17, Carlson 17, Swenson 12, Whitney 11, Matthews 8, Trautman 4, Anderson 3. Shakopee: Coplin 30, Mitchell 29, Kutina 10, Hanbury 9, Mitchell 8, Larsen 1, Triplett 1.

 

Spectrum 71, Mounds Park 52

Spectrum 29 42-71

Mounds Park Academy 30 22-52

Spectrum: Elrod 22, Kruse 17, Knollenberg 14, Sundstrom 7, Marberg 6, Bondy 4, Gregersen 1. Mounds Park Academy: Mahmoud 12, Montour 11, Olson 9, Connolly 8, Fitzgerald 2, Aunan 2, Aden 2, Grabanski 2, Nadimi 2.

 

Spring Lake Park 72, Glencoe-SL 29

Glencoe-Silver Lake 13 16-29

Spring Lake Park 42 30-72

Glencoe-Silver Lake: Ahlbrecht 6, Frahm 6, Romano 5, Ehrke 3, Christensen 2, Ehrke 2, Schmidt 2, Schrader 2, Litzau 1. Spring Lake Park: Raihle 17, Flink 14, Ojile 10, E. LeVahn 9, J. LeVahn 9, Lyng 7, Elkerton 2, Gregerson 2, Johnson 2.

 

Tartan 78, Forest Lake 61

Forest Lake 33 28-61

Tartan 43 35-78

Forest Lake: Alm 20, Schrader 11, Larson 11, Wallner 7, Ziedler 5, Jerde 3, Schultz 2, Breitbach 2. Tartan: Whalen 24, Thomas 12, Horn 11, Johnson 11, Walker 10, Myles 7, Kimmons 2, Thompson 1.

 

Tri-City United 58, Lewiston-Altura 53 (OT)

Tri-City United 29 19 10-58

Lewiston-Altura 23 25 5-53

Tri-City United: Feddema 16, Oak 15, Rynda 10, Odenthal 7, Jacobson 6, Ehlers 4. Lewiston-Altura: Neeck 18, Brown 13, Miller 11, Speltz 6, Schumacher 3, C. Ellinghuysen 1, E. Ellinghuysen 1.

BASKETBALL • girls

Annandale 69, Moose Lake-WR 32

Moose Lake-Willow River 18 14-32

Annandale 38 31-69

Moose Lake-Willow River: Szczyrbak 8, Bode 7, Milczark 7, Ring 6, Grutkoski 2, Walker 2. Annandale: Purcell 19, Atkinson 14, Groth 10, Reimer 10, D’Heilly 8, Atkinson 4, Medvec 2, Spaulding 2.

 

Apple Valley 75, Centennial 71

Apple Valley 35 40-75

Centennial 43 28-71

Apple Valley: Olson 20, Robson 19, Parker 10, Wangerin 10, Baxter 8, Bollum 4, Rolland 4. Centennial: Stapleton 20, McAulay 13, Gallup 8, Park 8, Matthews 5, Grow 5, Bolkcom 4, Stapleton 4, Orth 3.

 

Becker 74, Princeton 22

Princeton 1 21-22

Becker 40 34-74

Princeton: Shafer 10, Nierengarten 4, Schepper 3, Jackson 2, Strube 2, Seifert 1. Becker: Johnson 32, Hanowski 11, Morrell 6, Thorn 6, Vogl 6, Kramer 5, Benda 2, Lindsay 2, Masog 2, Swanson 2.

 

Blaine 74, Cambridge-Isanti 31

Cambridge-Isanti 16 15-31

Blaine 46 28-74

Cambridge-Isanti: VanderHeyden 8, Swanson 5, Schulz 5, Swanson 4, Dobbs 4, Glotzbach 2, King 2, King 1. Blaine: Jablonsky 27, Romick 18, Johnson 9, Pearson 6, Lejonvarn 4, Fleek 3, Lindsey 3, Howe 2, Grace Mbanefo 2.

 

Bl. Jefferson 42, St. Anthony 20

St. Anthony 11 9-20

Bloomington Jefferson 23 19-42

St. Anthony: Zeller 6, Thomas 4, Krieger 4, McDonald 3, Zmuda 2, Stumpf 1. Bloomington Jefferson: Bannigan 11, Gess 10, Evavold 8, Sartain 6, Wohlers 3, Butler 2, Felt 2.

 

Champlin Park 79, Eden Prairie 53

Eden Prairie 24 29-53

Champlin Park 33 46-79

Eden Prairie: Levine 17, Schinas 11, Eliasen 10, Kofoot 5, Miller 2, Mosley 2, Lewis 2, Hardwick 2, Henry 2. Champlin Park: Hicks 21, Crymble 17, Gerads 15, Fields 10, Foss 6, Pollard 4, Brecht 4, Mocchi 2.

 

Columbia Heights 49, SP Central 47

St. Paul Central 24 23-47

Columbia Heights 15 34-49

St. Paul Central: Montgomery 12, Gay 11, Moton 10, Gardner 4, Sutton 4, Greenawald 4, Gubbrud 2. Columbia Heights: Sheets 16, Humphries 15, Scott 6, Tula 6, Vaughn 4, Greenfield 2.

 

Delano 64, Southwest Christian 39

Delano 36 28-64

Southwest Christian 22 17-39

Delano: Norling 24, Ylitalo 14, Frank 6, Bersie 6, Endersbe 4, Mielke 4, Pavlish 3, Vandeneinde 2, Stevens 1. Southwest Christian: Krommendyk 18, Isaak 7, Schwarz 7, Beard 4, Schmidt 3.

 

Eagan 62, Tartan 30

Eagan 32 30-62

Tartan 11 19-30

Eagan: Holm 14, Koenig 12, McLemore 11, Koenen 10, Czaplewski 4, Reardon 4, Boike 3, Miller 2, Nelson 2. Tartan: Janikowski 9, Jorges 8, Weems 4, Krause 3, Ellingson 2, Hicks 2, Chevre 1, Mason 1.

Eastview 52, Orono 51

Orono 22 29-51

Eastview 28 24-52

Orono: Andrew 18, Smaron 11, Mandel 11, McKown 5, Parris 2, Jorgenson 2, Rudd 2. Eastview: Pickrain 18, Ranke 9, Schlosser 8, Sinn 7, Walstad 6, Muraca 2, Alipate 2.

 

Forest Lake 59, Mounds View 57

Forest Lake 38 21-59

Mounds View 30 27-57

Forest Lake: Hultman 14, Birkholz 12, Moscatelli 10, Bartlett 6, Leslie 4, Stumne 4, Cummings 3, Gemuenden 3, Leach 3. Mounds View: Saemrow 20, Becher 14, Wendt 13, Wilhelmy 7, Wendt 3.

 

Fridley 87, Mpls. North 66

Minneapolis North 28 38-66

Fridley 43 44-87

Minneapolis North: Gray 19, Lucas 17, Wooten 10, Pettis 6, Ahmed 4, Price 3, Ballard 2, Jackson 2, Pindegayosh 2, Whitfield 1. Fridley: Gilreath 41, Teff 32, Schwint 5, Davis 3, Purnell 3, Duehn 2, Hawkns 1.

 

Holy Angels 68, Visitation 34

Holy Angels 36 32-68

Visitation 19 15-34

Holy Angels: Bagwell-Katalinich 16, Meyer 14, Mastre 11, Oberg 9, Thompson 6, Thalhuber 5, Walker 5, Spanier 2. Visitation: Zenner 11, Koenig 8, Schreier 6, Rock 4, Callahan 2, Wheeler 2, Waldvogel 1.

 

Holy Family 63, Howard Lake-W-W 42

Holy Family 30 33-63

Howard Lake-W-Winsted 20 22-42

Holy Family: Smith 24, Bowlin 12, Spinner 8, Conroy 5, Curoe 5, McGlennen 4, Sir 3, Steiner 2. Howard Lake-Waverly-Winsted: Eastman 12, Decker 8, Uter 5, Streich 5, Miller 4, Deboer 2, Fesenmaier 2, Hatrick 2, McAlpine 2.

 

Hopkins 73, Prior Lake 40

Hopkins 43 30-73

Prior Lake 23 17-40

Hopkins: Bueckers 11, Suggs 11, Hollie 10, Wubben 9, Hart-McNeeley 8, Knox 6, Bates 4, Hammond 4, Winston 3, Retica 2, Treml 2, Bagstad 1, Bagstad 1, Kleist 1. Prior Lake: Wheatcraft 17, Lother 9, Caldwell 6, Weideman 5, Yotter 2.

 

Kasson-M 80, Heritage Christian 54

Kasson-Mantorville 39 41-80

Heritage Christian 26 28-54

Kasson-Mantorville: Scott 25, Berge 22, Worden 14, Suess 12, Wigham 4, Harrington 2, Worden 1. Heritage Christian: Simonson 19, Torve 17, Scott 11, Allen 5, Peterson 2.

 

Lakeville North 67, Goodhue 51

Goodhue 26 25-51

Lakeville North 38 29-67

Goodhue: Lodermeier 19, Miller 11, Larson 7, Ryan 6, Benrud 4, Ryan 3, Hadler 1. Lakeville North: Carda 20, Bruce 11, Peterson 7, Brown 6, Fosse 6, Krynski 6, Blascziek 5, James 4, Montouri 2.

 

Mahtomedi 67, Henry Sibley 63

Henry Sibley 33 30-63

Mahtomedi 31 36-67

Henry Sibley: Tetzlaff 27, Nelson 15, Leslie 6, Garcia 5, Orth 5, Wood 5. Mahtomedi: Grothaus 30, Gustafson 11, Salmen 8, Hogan 7, Freking 5, Sougstad 4, McGauley 2.

 

Mpls. Southwest 65, Spring Lake Park 57

Minneapolis Southwest 19 46-65

Spring Lake Park 29 28-57

Minneapolis Southwest: Parker 17, Holien 16, Youngdahl 9, Lee 8, Swain 6, Voss 6, Richardson 2, Tonander 1. Spring Lake Park: Siegfried 17, Murphy 15, Redd 15, Talso 4, Curran 2, Fruzyna 2, Sheedlo 2.

 

Mounds Park 47, Nova Classical 33

Mounds Park Academy 23 24-47

Nova Classical 24 9-33

Mounds Park Academy: A. Goodno 32, Stone 10, Galicich 4, S. Goodno 1. Nova Classical: Rogers 15, Stempkovski 6, Ell 4, Habegger 4, Jensen 2, Solon 2.

 

New Richland-H-E-G 49, Providence 36

Providence Academy 20 16-36

New Richland-H-E-Geneva 25 24-49

Providence Academy: Koeppl 9, Counts 8, Murphy 8, McCarthy 6, Servais 3, Counts 2. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva: Mad. Wagner 12, Mar. Wagner 10, Camerer 8, Collins 7, Harden 6, Fischer 3, Schuller 3.

 

Northfield 55, Mayer Lutheran 43

Northfield 25 30-55

Mayer Lutheran 27 16-43

Northfield: Kidd 17, Touchette 11, Dimick 9, Schwartz 8, Stromme 4, Edwards 2, Ernste 2, Hoff 2. Mayer Lutheran: Gustin 23, Winter 8, Hucky 4, Gabbert 3, Heuer 3, Saulsbury 2.

 

Park of CG 67, Cretin-Derham Hall 46

Park of Cottage Grove 33 34-67

Cretin-Derham Hall 19 27-46

Park of Cottage Grove: Fabeck 18, Wenner 15, Johnson 10, Burka 8, Perryman 6, Gorres 5, Young 3, Walton 2. Cretin-Derham Hall: Mendez 11, Radford 11, Hottinger 7, March 6, Moore 6, Hendricks 3, Edinger 2.

 

Richfield 84, St. Paul Humboldt 59

Richfield 37 47-84

St. Paul Humboldt 28 31-59

Richfield: Wendland 26, Tsega 17, Hallow-Tyler 15, Cochran-Starr 10, House 9, Skof 4, Brown 1, Dowell 1, Taylor 1,. St. Paul Humboldt: Griffin 15, Perez 15, Franco 8, Rodger 8, Flemming 7, Randle 6.

 

St. Agnes 48, Mpls. Edison 35

Minneapolis Edison 12 23-35

St. Agnes 31 17-48

Minneapolis Edison: Morrow 16, Ingram 8, Vaughn 6, Lewis 2, Stave 2, Webber 1. St. Agnes: Murray 14, Lewis 11, Sandifer 10, Turch 8, Gutzmann 3, Larkin 2.

 

St. Croix Lutheran 64, Chatfield 37

St. Croix Lutheran 37 27-64

Chatfield 17 20-37

St. Croix Lutheran: Cambrice 18, Gadison 14, Solseth 12, Chernohorsky 6, Miller 6, Skrien 5, Wendland 2, Tiarks 1. Chatfield: Bell 9, Gould 9, Adler 5, Mabe 3, Dokken 2, Fahrenholtz 2, Friedrich 2, LaPlante 2, Schott 2, Erickson 1.

 

St. Croix Prep 50, Mpls. Henry 33

St. Croix Prep 24 26-50

Minneapolis Henry 14 19-33

St. Croix Prep: Kaetterhenry 14, Schulte 13, Davis 6, Hangge 6, Walsh 5, Schifsky 3, White 3. Minneapolis Henry: Larson 11, Brown 9, Caprini 6, Keyes 5, Dickson 2.

 

St. Francis 57, North St. Paul 52

North St. Paul 29 23-52

St. Francis 25 32-57

North St. Paul: Kemper 10, Schouvieller 9, Pratt 8, Star 8, Stone 8, Tonseth 5, Warzeka 4. St. Francis: Zgutowicz 18, Hewitt 12, Cullen 8, Ocsan 7, Winkels 4, Zgutowicz 4, Eastman 2, Koep 2.

 

SP Harding 63, Brooklyn Center 19

Brooklyn Center 10 9-19

St. Paul Harding 41 22-63

Brooklyn Center: Whennie 7, Confair 6, Gibbs 6. St. Paul Harding: Thomas 21, Ogitchida 15, Pressley 10, Allen 6, Salu 5, English 4, Owens 2.

 

South St. Paul 49, Albert Lea 46

Albert Lea 21 25-46

South St. Paul 25 24-49

Albert Lea: Renelt 27, Schultz 9, Citurs 6, Rasmussen 4. South St. Paul: Barnes 20, Gustafson 11, Gerten 7, Veldman 6, Rutkowski 2, Vaughan 2, Skwira 1.

 

Thief River Falls 62, Chisago Lakes 49

Chisago Lakes 24 25-49

Thief River Falls 27 35-62

Chisago Lakes: Backes 17, Bjelland 12, Kluge 8, Carlson 4, McKnight 3, Bjelland 2, Elfering 2, Peters 1. Thief River Falls: Praska 16, Tadych 14, Biermaier 12, Kainz 11, Okeson 5, Nicholson 4.

 

Winona Cotter 72, Tri-City United 42

Tri-City United 13 29-42

Winona Cotter 29 43-72

Tri-City United: J. Vargo 14, S. Vargo 5, Ellingsworth 4, Trcka 4, C. Vargo 4, Robinson 3, Frederick 2, Hellerud 2, Simon 2, Franek 1, Jindra 1. Winona Cotter: Koll 19, Bowlin 17, Huelskamp 13, Weifenbach 10, Northrop 8, Nelton 3, Beyerstedt 2.

HOCKEY • BOYs

Anoka 5, Orono 2

Anoka 2 1 2-5

Orono 0 1 1-2

First: A-Talbot (Saba, Grailer), 13:40; A-Johnson, 14:06. Second: O-Walker (Anderson), 10:42; A-Wilber (Talbot, Saba), 16:10. Third: A-Neumann (Grailer, Johnson), 1:32, pp; O-Suchy, 8:13, pp; A-Talbot, 13:03, pp. Saves: Anoka: Olson 6-6-4-16; Orono: Leslie 6-5-6-17.

 

Apple Valley 4, Mankato West 1

Mankato West 0 0 1-1

Apple Valley 1 0 3-4

First: AV-Jamison (Penz, Daggett), 11:52. Third: MW-Spiess (Loe), 3:08; AV-Plagge (Michaelson, Jamison), 6:44, pp; AV-Daggett (Lombardi), 8:18; AV-Messerich (Lombardi), 10:19. Saves: Mankato West: Peterson 4-5-2-11; Apple Valley: Savard 10-7-5-22.

Benilde-St. Margaret’s 3, Elk River 2

Elk River 0 0 0-2

Benilde-St. Margaret’s 1 0 2-3

First: BSM-Risteau (Moore, Calengor), 2:27; ER-Zerban (Maass, Michaelis), 5:20. Third: BSM-Risteau (Gleekel, Austin), 9:16; BSM-Moore (Gleekel), 11:42; ER-Perbix (Schwab), 14:15. Saves: Elk River: Meyers 0-9-8-17; Benilde-St. Margaret’s: Bischel 10-13-8-31.

 

Blake 6, St. Francis 0

St. Francis 0 0 0-0

Blake 1 2 3-6

First: B-Hartfiel (Ahn, Bankes), 1:47. Second: B-Shogren, 12:09, pp; B-Ferguson (Hartfiel), 15:29. Third: B-Ferguson (Chute), :59, sh; B-Shogren (Hartfiel), 10:36; B-Hawley (Ankeny), 11:33, pp. Saves: St. Francis: Lobeck 5-6-x-11, Garaghty x-x-2-2; Blake: Broucek 8-9-9-26.

 

Champlin Park 4, Red Wing 3

Red Wing 1 1 1-3

Champlin Park 0 2 2-4

First: RW-DeFore (Hanson), 14:09. Second: CP-Ingram (Karges), 4:14; CP-Rylance (Theisen, Ingram), 10:43, pp; RW-Hanson (Kronbeck, DeFore), 16:54. Third: RW-Swanstrom, 7:01; CP-Bancroft (Bauman, Rylance), 7:32; RW-Cushing, 16:35. Saves: Red Wing: Bolland 7-11-10-28; Champlin Park: Boynton 9-6-5-20.

 

Chanhassen 7, Park of Cottage Grove 2

Chanhassen 0 3 4-7

Park of Cottage Grove 1 1 0-2

First: P-Solberg (Glazier, Oberding), 1:25. Second: C-Bjerken (Moser), 2:42; C-Buesgens, 9:36; C-Buesgens, 12:03; P-Montez (Miner), 13:22, sh. Third: C-Pries (Theis), 3:27; C-Bjerken (Newell), 7:02; C-Theis (Pries), 7:14; C-Theis, 12:12. Saves: Chanhassen: Thompson 6-6-8-20; Park of Cottage Grove: Coulter 8-15-7-30.

 

East Ridge 3, Hopkins 2 (OT)

Hopkins 0 0 2 0-2

East Ridge 0 2 0 1-3

Second: ER-Hammer (Bombardir), :56; ER-Hammer, 4:58. Third: H-Bolstad (Martin, Staack), 6:46; H-Sweeney (Johnson), 7:09. Overtime: ER-Mader (Walter, Taylor), 7:06. Saves: Hopkins: Swanson 6-7-8-4-25; East Ridge: Stearns 6-4-8-5-23.

 

Eastview 7, Mounds View 2

Mounds View 1 1 0-2

Eastview 2 1 4-7

First: MV-Plasencia (Mattson, Sutton), 1:01; E-Hodgen (Anderson, Anders), 3:34, pp; E-Kukowski (Ford), 4:36. Second: E-Kukowski (Ford, Cerrato), 10:50, pp; MV-Plasencia (Gretsch, Baird), 16:56. Third: E-Anders (Bateman, Hodgen), :39; E-Fan (Nunn, Desrocher), 2:02; E-Kukowski (Bateman), 4:07, pp; E-Orman (DeBoom), 16:22. Saves: Mounds View: Marcouiller 9-10-8-27; Eastview: Herro 6-10-6-22.

 

Eden Prairie 4, Hill-Murray 2

Eden Prairie 2 1 1-4

Hill-Murray 0 1 1-2

First: EP-Lawrence (Graham, Johannes), 1:21; EP-Graham (Leivermann), 13:52, pp. Second: HM-Ranallo (Helgeson), 6:01; EP-Steen (Erwin, Mittelstadt), 13:13. Third: HM-Helgeson (Quast), 10:51; EP-Mittelstadt (Erwin), 16:24. Saves: Eden Prairie: Durocher 4-7-10-21; Hill-Murray: Begley 15-6-5-26.

 

Greenway 2, Princeton 1

Greenway 0 0 2-2

Princeton 0 1 0-1

Second: P-McAlpine (S. Carlson, Groebner), 2:36. Third: G-Dulong (Kalisch), 4:56; G-Lantz, 16:20. Saves: Greenway: LaDoux 6-6-6-18; Princeton: Othoudt 10-9-12-31.

Holy Family 4, Lakeville North 2

Lakeville North 0 0 2-2

Holy Family 2 1 1-4

First: HF-Mesler (Garin, Kalenberg), 9:23, sh; HF-Anderson (Reddan, Garin), 15:58, pp. Second: HF-Mesler (Garin, Byers), 4:38. Third: LN-Kappes (Dufon), 5:13, pp; HF-Kalenberg (Almquist, Marooney), 10:45; LN-Poehling, 16:55, pp. Saves: Lakeville North: Eigner 6-6-8-20; Holy Family: Stauber 8-10-8-26.

 

Irondale 5, Henry Sibley 2

Henry Sibley 0 1 1-2

Irondale 2 3 0-5

First: I-Ellingson (LaMotte), 1:29; I-Mattsson (Ohnstad), 14:37. Second: I-Moore (Meysembourg), 3:41; I-Moore (Meysembourg), 8:54; I-Moore, 12:06; HS-Rosenfield (Mahmood), 15:23. Third: HS-Ohmes, 3:03. Saves: Henry Sibley: Harrity 15-13-3-31; Irondale: Mulligan 8-12-10-30.

 

Lakeville South 5, Buffalo 4

Lakeville South 1 3 1-5

Buffalo 1 3 0-4

First: B-Stumpfl (Patnode, Hanson), 2:33; LS-Hazlett (Malinski, Oelrich), 10:33. Second: LS-Ess (Hazlett, Golant), 1:07; B-Kemp (Stensby), 3:52; B-Habisch(Goodmanson, Ramsey), 7:26, pp; B-Sawdey (Stensby, Kemp), 9:41, pp; LS-Olsen (Rasinski, Ess), 11:54, pp; LS-Oelrich (Hazlett), 13:02. Third: LS-Golant (Olsen, Zemlak), 3:19. Saves: Lakeville South: Dilaura 5-5-6-16; Buffalo: Zitur 12-13-13-38.

 

Luverne 6, Litchfield/Dassel-Cokato 3

Litchfield/Dassel-Cokato 1 0 2-3

Luverne 1 4 1-6

First: L-Nelson (Smedsrud, Kruse), 7:39; LDC-Raisanen (Keaveny, Pedersen), 13:51. Second: L-Nelson (Roberts), :48; L-Smedsrud (Harder), 5:34, pp; L-Hart (Swier, Sandbulte), 6:13; L-Nelson (Smedsrud), 7:05. Third: LDC-Raisanen (Pedersen, Peterson), 14:16; LDC-Peterson (Raisanen), 15:39, pp; L-Smedsrud (Tofteland), 16:35. Saves: Litchfield/Dassel-Cokato: Niska 10-7-8-25; Luverne: Ericson 7-18-7-32.

 

Minnetonka 3, Edina 2

Minnetonka 0 2 1-3

Edina 0 1 1-2

Second: M-Molenaar (Skarda), 7:40. E-Mickelson (Johnson, Crosby), 9:49, pp. M-Bowman (Pass, Terrell), 14:40. Third: E-Walker (Copeland, Tabor), 13:01. M-Bertogliat (Ryan, Cavanaugh), 16:33. Saves: Minnetonka: Hanson 10-5-14-29; Edina: deGrood 5-12-9-26.

 

River Lakes 3, Monticello/A/ML 2

River Lakes 1 1 1-3