TUESDAY

badminton

ST. PAUL CITY

• Harding 6, Humboldt 1

• Highland Park 5, Central 2

• Johnson 7, Como Park 0

METROPOLITAN AREA

• Edina 5, Mpls. Washburn 2

BASeball

METRO EAST

• Hill-Murray 10, Henry Sibley 0

• St. Thomas Academy 5, Simley 4

• Tartan 4, Mahtomedi 3

METRO WEST

• St. Louis Park 1, Bloomington Jefferson 0

MCAA

• New Life Academy 10, St. Croix Prep 0

• Spectrum 3, Legacy Christian 1

• West Lutheran 10, Heritage Christian 3

MINNESOTA RIVER

• Norwood YA 8, Mayer Lutheran 5

• Southwest Christian 8, Tri-City United 0

MISSISSIPPI 8

• Big Lake 5, Rogers 0

• Chisago Lakes 11, North Branch 4

• St. Francis 10, Cambridge-Isanti 0

• St. Michael-Albertville 7, Monticello 2

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 5, Champlin Park 3

• Armstrong 18, Park Center 5

• Centennial 4, Osseo 2

• Coon Rapids 10, Maple Grove 5

• Elk River 3, Andover 2

• Irondale 7, Spring Lake Park 0

• Totino-Grace 6, Blaine 4

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 8, Apple Valley 1

• Eastview 10, Burnsville 8

• Farmington 9, Shakopee 3

• Lakeville North 12, Lakeville South 2

• Prior Lake 10, Rosemount 0

SUBURBAN EAST

• Mounds View 4, Certin-Derham Hall 3

• Stillwater 11, Roseville 3

• Woodbury 5, East Ridge 2

WRIGHT COUNTY

• Litchfield 5, Glencoe-Silver Lake 3

• Rockford 6, Mound Westonka 5

• Watertown-Mayer 3, Dassel-Cokato 2

METROPOLITAN AREA

• Annandale 6, Kimball Area 4

• Buffalo 6, Hopkins 3

• Cannon Falls 10, St. Croix Lutheran 0

• Concordia Academy 15, Mpls. Roosevelt 5

• Delano 11, Cooper 2

• DeLaSalle 10, Bloomington Kennedy 9

• Edina 12, Benilde-St. Margaret’s 0

• Foley 20, Becker 0

• Fridley 4, Breck 0

• Holy Angels 12, St. Paul Academy 2

• Hutchinson 10, Waseca 0

• Liberty Classical 6, Columbia Heights 5

• Maple Lake 3, Minnehaha Academy 2

• Mpls. Henry 15, St. Paul Harding 4

• New Prague 5, Chanhassen 0

• Park of CG 7, North St. Paul 0

• Paynesville Area 13, Howard Lake-W-W 3

• Red Wing 7, Northfield 3

• St. Agnes 13, St. Paul Washington 1

• St. Paul Central 16, St. Anthony 4

• St. Peter 7, Belle Plaine 3

• Waconia 15-11, Marshall 5-1

• Zimmerman 9, Mora 7

golf • GIRLS

METROPOLITAN AREA

At Edinburgh USA

• Visitation 195, Champlin Park 201. Medalist (par 36): Anna Nicholson, Visitation, 42.

softball

METRO EAST

• Hastings 9, South St. Paul 1

• Henry Sibley 13, Simley 0

• Mahtomedi 9, Tartan 4

• North St. Paul 7, Hill-Murray 2

METRO WEST

• Bloomington Jefferson 6, Richfield 1

• Cooper 10, St. Louis Park 3

MCAA

• St. Croix Prep 7, West Lutheran 2

• Spectrum 15, PACT/Legacy Christian 10

MINNESOTA RIVER

• Belle Plaine 3, Sibley East 2

• Norwood YA 20, Southwest Christian 0

• Tri-City United 12, Mayer Lutheran 1

MISSISSIPPI 8

• Chisago Lakes 2, North Branch 0

• Rogers 6, Big Lake 5

• St. Michael-Albertville 14, Monticello 1

NORTHWEST SUBURBAN

• Blaine 12, Totino-Grace 1

• Centennial 3, Osseo 2

• Champlin Park 7, Anoka 5

• Elk River 12, Andover 0

• Maple Grove 8, Coon Rapids 1

• Park Center 17, Armstrong 2

ST. PAUL CITY

• Harding 23, Johnson 5

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 5, Apple Valley 4

• Eastview 14, Burnsville 1

• Shakopee 4, Farmington 3

SUBURBAN EAST

• East Ridge 11, Stillwater 10

• White Bear Lake 9, Mounds View 3

TRI-METRO

• Concordia Academy 17, Brooklyn Center 1

• DeLaSalle 15, Columbia Heights 5

• Fridley 8, St. Croix Lutheran 7

• St. Agnes 5, St. Anthony 4

WRIGHT COUNTY

• Dassel-Cokato 8, Watertown-Mayer 4

• Glencoe-Silver Lake 7, Litchfield 5

• Mound Westonka 11, Delano 9

METROPOLITAN AREA

• Chanhassen 10, Buffalo 1

• Hopkins 13, Waconia 3

• Hutchinson 7, Marshall 4

• Mankato West 16, Prior Lake 2

• Maple Lake 8, Becker 2

• Minnetonka 8, Orono 5

• North Lakes 12, St. Paul Academy 2

• Northfield 4, Red Wing 1

• Park of CG 10, Eden Prairie 0

• Providence Academy 7, Holy Family 5

• St. Paul Washington 15, Mpls. Roosevelt 9

• Zimmerman 15, Little Falls 3

• Zumbrota-Mazeppa 5, Jordan 0

tennis • BOYS

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Blake 6, St. Paul Academy 1

METRO EAST

• Hastings 6, Henry Sibley 1

• Hill-Murray 7, North St. Paul 0

• South St. Paul 4, Simley 3

MINNEAPOLIS CITY

• Roosevelt 5, South 1

MISSISSIPPI 8

• Chisago Lakes 7, Princeton 0

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 7, Coon Rapids 0

• Champlin Park 4, Blaine 3

• Elk River 7, Centennial 0

• Irondale 4, Anoka 3

• Maple Grove 7, Park Center 0

• Spring Lake Park 4, Armstrong 3

SOUTH SUBURBAN

• Eastview 7, Shakopee 0

METROPOLITAN AREA

• Becker 7, St. Cloud Cathedral 0

• Buffalo 5, Mound Westonka 2

• Cretin-DH 4, St. Thomas Academy 3

• DeLaSalle 5, St. Paul Washington 2

• Edina 4, Mounds View 3

• Hudson (Wis.) 4, Roseville 3

• Hutchinson 5, New Ulm 2

• Rochester Century 7, Red Wing 0

• Waseca 6, New Prague 1

track and field • BOYS

NORTHWEST SUBURBAN

• Coon Rapids 94.5, Irondale 51, Centennial 39.5

track and field • GIRLS

NORTHWEST SUBURBAN

• Blaine 113, Centennial 65, Coon Rapids 52, Irondale 42