TUESDAY
adapted FLOOR HOCKEY
CI DIVISION
• North St. Paul/Tartan 14, Wayzata/Minnetonka 5
• North Suburban 11, Maple Grove 3
BASketball • BOYS
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Mounds Park Academy 55, Blake 52
MCAA
• St. Croix Prep 76, Southwest Christian 69
• Spectrum 71, Heritage Christian 61
TRI-METRO
• DeLaSalle 85, St. Agnes 39
• Fridley 61, Concordia Academy 50
• Holy Angels 64, St. Croix Lutheran 57
TWIN CITIES ATHLETIC
• Learn. for Leadership 69, Groves Academy 68
MINNESOTA
• Hibbing 46, Greenway 42
• International Falls 61, Mountain Iron-Buhl 53
• Lakeview Christian 80, Cook County 70
• Nashwauk-Keewatin 60, Floodwood 57
basketball • GIRLS
MCAA
• St. Croix Prep 48, SW Christian 46
• Spectrum 50, Heritage Christian 47, OT
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 57, Roseville 56
TRI-METRO
• Concordia Academy 82, Fridley 51
• DeLaSalle 74, St. Agnes 45
• Holy Angels 66, St. Croix Lutheran 56
METROPOLITAN AREA
• CHOF 70, New Life Academy 42
• Eau Claire North (Wis.)49, Bl. Kennedy 33
• Eden Prairie 64, Minnehaha Academy 48
• St. Paul Academy 2, Comm. of Peace 0, forfeit
MINNESOTA
• Hibbing 60, Eveleth-Gilbert 51
hockey • boys
METRO EAST
• Hill-Murray 4, Tartan 1
• North St. Paul 7, South St. Paul 3
• St. Thomas Academy 8, Mahtomedi 0
METROPOLITAN AREA
• Blaine 4, Roseville 3
• Breck 8, Princeton 2
• St. Paul Academy 3, Holy Angels 2
MINNESOTA
• North Shore 10, Ely/NE Range 3
hockey • GIRLS
METROPOLITAN AREA
• Wayzata 3, Breck 2, OT
nordic skiing • BOYS
SECTION 1
At Hyland Hills
• Prior Lake 374 (Gus Schatzlein 26:45, Tom Beyer 29:16, Magnus O'Connor 29:17, Liam Schatzlein 30:21, Ben Jansen 31:01, Henry Trajano 31:02, Alex Kampen 35:32).
• Burnsville 368 (Thomas Ryan 28:14, Andrew Qualley 29:29, Matthew Berg 29:33, Alex Gude 30:00, Dawson Quimby 32:12, Michael Kraimer 32:21, Darren Wong 34:29).
• Eagan 353, Winona 346, Eastview 322, Northfield 279, Hastings 249, Lakeville North 235, Lakeville South 234, Rosemount 79.
Individual state meet qualifiers
• Bryant Tuff, Eastview, 27:42; Patrick Welch, Northfield, 28:23; Jack Martin, Eagan, 28:38; Mitchell Ploetz, Winona, 29:22; Brian Dilla, Eagan, 29:38; Trevor Caflisch, Hastings, 29:49.
SECTION 3
At Theodore Wirth Park
• St. Paul Highland Park 381 (Ben Earl-Moseley 30:31, Nat Alden 31:46, Otto Schmidt 31:55, Ed Shaw 32:02, Ian Boylan 32:28, Calvin Boone 32:57, Eli Sage-Martinson 33:14).
• Minnehaha Academy 345 (Peter Carlen 30:32, Max Gifford 34:09, Soren Davidson 34:26, Jackson Pope 34:26, Will Carlen 34:29, Lars Askegaard 35:06, Evan Brownton 35:53).
• St. Paul Central 342, East Ridge 331, Minneapolis South 312, St. Paul Academy 281, Henry Sibley 271, Math & Science 270, St. Thomas Academy 213, Simley 188, Park of Cottage Grove 146, Woodbury 96.
Individual state meet qualifiers
• Peter Moore, St. Paul Academy, 28:35; Leland Johnson, St. Paul Central, 31:04; Simon Brooks, St. Paul Central, 31:35; Jack Osborne, Math & Science, 32:51; Michael Kenney, East Ridge, 33:00; Ethan Storm, East Ridge, 33:08.
SECTION 6
At Theodore Wirth Park
• Wayzata 389 (Anders Sonnesyn 22:44.0, Luc Golin 23:09.8, James Schneider 23:42.5, Thomas Golin 25:36.90, Erik Williams 26:51.2, Sam Smith 27:18.7, Colin Freed 27:22.0).
• Armstrong 361 (Will Omodt 25:28.5, Sam Himes 25:38.5, Trygg Lysne 25:38.9, Jack Meinert 25:57.4, Sam Theisen 26:02.5, Ben Aoki-Sherwood 26:07.9, Roger Anderson 26:22.8).
• Hopkins 345, Mound Westonka 331, Orono 306, Benilde-St. Margaret's 291, St. Louis Park 277, Blake 258, Breck 220, Minneapolis Henry 213, Cooper 102, Heritage Christian/Providence Academy 33.
Individual state meet qualifiers
• Charlie Reinhar, Mound Westonka, 24:19.2; Keelan Gorman, Benilde-St Margaret's, 24:28.7; Logan Hoffman, Hopkins, 24:48.7; George Goldade, Orono, 25:17.2; Philip Dirnberg, Hopkins, 25:49.0; Andrew Abegglen, Mound Westonka, 25:55.6.
SECTION 8
At Maplelag in Detroit Lakes
• St. Cloud Cathedral/Sartell-St. Stephen 386 (Alex Nemeth 26:51.6, Zach Nemeth 28:46.5, Will Nemeth 28:51.0, Ben Boelter 29:27.5, David Anderson 30:50.3, Riley Halstrom 33:10.4, Hayden Roelofs 33:28.8).
• Little Falls 375 (Hunter Zupko 27:01.8, Colton Yorek 28:28.5, Cormac Shanoff 29:48.9, Grant Jackson 29:59.7, Colton Gottwalt 30:40.7, Brett Gottwalt 31:23.3, Jonah Ploof 32:50.5).
• Brainerd 349, Bemidji 345, St. Cloud Tech 313, Alexandria 310, Moorhead 280, Detroit Lakes 195, Willmar 163, Otter Tail 98, St. Cloud Apollo 86, Trek North 40.
Individual state meet qualifiers
• Evan Storbakken, Brainerd, 28:51.6; Soren Dybing, Bemidji, 29:04.8; Andrew Wasniewski, 29:32.2; Tennessee Scott-Lumbar, St. Cloud Tech, 29:34.8; Isaac Wicklund, Moorhead, 29:56.6; Maxim Osborne, Brainerd, 30:11.3.
nordic skiing • GIRLS
SECTION 1
At Hyland Hills
• Winona (won tie-breaker) 350 (Anni Skillicorn 31:48, Lauren Johnson 34:43, Marisa Lindaman 36:21, Emily Johnson 37:03, Jill Serleth 37:23, Sarah Broghammer 37:59, Lauren Whyte 38:00).
• Eastview 350 (Kareena Clendening 34:21, Kira Gunawan 34:59, Josie Roberts 35:40, Anna Schumann 36:02, Claire Nack 36:04, Gabby Kraemer 36:33, Annika Challgren 40:02).
• Northfield 324, Prior Lake 314, Lakeville South 310, Hastings 299, Rosemount 292, Eagan 282, Burnsville 279, Lakeville North 251.
Individual state meet qualifiers
• Brianne Brewster, Lakeville South, 32:33; Violet Tessier, Lakeville South, 32:50; Caroline Peterson, Northfield, 33:00; Katarina Schroeers, Northfield, 33:24; Tess Grunklee, Rosemount, 33:28; Olivia Jacobson , Prior Lake, 33:40.
SECTION 3
At Theodore Wirth Park
• St. Paul Highland Park 392 (Molly Moening 35:39, Celeste Alden 36:14, Anna Schmidt 36:52, Lauren Mendoza 38:23, Rayna Axelson 38:40, Maeve Moening 39:10, Caroline Harding 39:39).
• Minneapolis South 346 (Anna Mulhern 38:56, Ella Hoch-Robinson 39:26, Erika Peterson 40:40, Josie Ferguson 43:26, Eliana Storkamp 46:23, Izzy Bergman 48:26, Izzy Willette 54:48).
• St. Paul Central 336, St. Paul Academy 327, East Ridge 326, Henry Sibley 272, Minnehaha Academy 264, Woodbury 257, Visitation 255, Math & Science 211, Simley 179, Park of Cottage Grove 152, South St. Paul 72.
Individual state meet qualifiers
• Val Hart, St. Paul Academy, 36:35; Eleasha McKenzie, East Ridge, 38:44; Claire Weissman, St. Paul Central, 39:27; Loretta-Rose Wacek, St. Paul Central, 41:27; Kaia Hilgendorf-Roost, St. Paul Central, 41:30; Claire Anderson, Math & Science, 41:50.
SECTION 6
At Theodore Wirth Park
• Armstrong 381 (Lucinda Anderson 27:17.3, Leah Rudd 28:20.9, Mae Barnes 29:39.8, Rainey Baker 30:24.6, Lucia Sculati 31:33.8, Briana Umana 33:49.5, Leah Baker 34:58.5).
• Wayzata 371 (Mara McCollor 25:58.8, Lauren McCollor 28:03.3, Carolyn House 30:01.8, Ingrid Halverson 32:55.8, Carisa Chen 33:15.2, Emily Ingemann 33:19.50, Abigail Bremseth 33:27.30).
• Hopkins 359, Benilde-St. Margaret's 335, Orono 325, St. Louis Park 295, Heritage Christian/Providence Academy 261, Mound Westonka 237, Cooper 203, Breck 177, Blake 72, Minneapolis Henry 31.
Individual state meet qualifiers
• Charlotte Brown, Benilde-St. Margaret's, 28:05.3; Ava Schieffert, Benilde-St Margaret's, 29:43.8; Kaelin Jackson, Hopkins, 30:01.5; Lauren Munger, Hopkins, 30:34.4; Kyra Jackson, Hopkins, 30:46.60; Cece Schmelzle, St. Louis Park, 30:58.3.
SECTION 8
At Maplelag in Detroit Lakes
• Bemidji 361 (Sadie Hamrin 32:54.2, Kinley Prostegard 34:40.7, Gwendolyn Youso 35:31.9, Alysa Stone 37:42.5, Sara Pollock 37:59.1, Demi Fisher 38:30.5, Damaris Berg 39:14.9).
• Alexandria 360 (Bethany Miller 34:27.9, Carli Vrchota 34:43.6, Stormy Hegg 35.44.9, Kaisa Bosek 36:20.4, Emma Reineke 39:12.1, Kamryn Coauette 39:51.5, Olivia Hagstrom 44:03.4).
• St. Cloud Tech 344, Brainerd and Moorhead 339, Little Falls 338, St. Cloud Cathedral/Sartell-St. Stephen 274, Otter Tail 239, St. Cloud Apollo 176, Willmar 167, Detroit Lakes 158.
Individual state meet qualifiers
• Gabriela Hennes, St. Cloud Tech, 33:32.0; Wren Scott-Lumbar, St. Cloud Tech, 34:03.9; Alica Foote, Little Falls, 34:18.3; Kate Ludwig, Moorhead, 34:36.8; Sofie Overturf, Moorhead, 34:41.6; Molly Lange, Little Falls, 35:11.1.
WRESTling
MINNESOTA
• Goodhue 49, Cannon Falls 24
• Fairmont/MCW 71, Lake Crystal-WM 6
• Fairmont/MCW 75, St. Clair/Mankato Loyola 3
• Fairmont/MCW 84, Madelia/T/ML 0
• Lake Crystal-WM 72, Madelia/T/ML 6
• St. Clair/Mankato Loyola 42, Madelia/T/ML 12
HONOR ROLL
SWIMMING • BOYS
50 FREESTYLE
Andrew Trepanier, Lakeville North 20.50
Peter Larson, Edina 20.91
John Shelstad, Minnetonka 21.09
Jack Dahlgren, Chaska/Chanhassen 21.28
Joshua Withers, Eden Prairie 21.36
Jared Baetzold, North St. Paul 21.41
Ben Chatwin, Forest Lake 21.50
Alex Kraft, Shakopee 21.54
Andrew Becker, Northfield21.61
Griffin Wolner, Winona21.64
100 FREESTYLE
Andrew Trepanier, Lakevllle North 45.55
Peter Larson, Edina46.00
Jack Dahlgren, Chaska/Chanhassen 46.20
John Shelstad, Minnetonka 46.29
Sean Dwyer, Prior Lake46.60
Alex Kraft, Shakopee 46.85
Ben Chatwin, Forest Lake 46.89
Jared Baetzold, North St. Paul 46.96
Joshua Withers, Eden Prairie 47.05
Ryan Zelen, Duluth East47.38
200 FREESTYLE
Jack Dahlgren, Chaska/Chanhassen 1:39.68
Peter Larson, Edina 1:39.95
Sean Dwyer, Prior Lake1:42.84
Griffin Wolner, Winona1:42.98
Will Whittington, Stillwater 1:44.08
Dolan Craine, Chaska/Chanhassen 1:44.17
Andrew Gray, Edina 1:44.17
Robert Niemann, Stillwater 1:44.21
Will Quackenbush, Mounds View1:44.43
Soren Dunn, Eden Prairie1:45.08
500 FREESTYLE
Peter Larson, Edina 4:33.79
Jack Dahlgren, Chaska/Chanhassen 4:34.67
Will Whittington, Stillwater 4:39.37
Robert Niemann, Stillwater 4:42.84
Andrew Gray, Edina 4:42.98
Dolan Craine, Chaska/Chanhassen 4:43.42
Sean Dwyer, Prior Lake 4:43.74
Timothy Rizzo, Woodbury 4:44.75
Griffin Wolner, Winona4:45.43
Gavin Wicklander, Shakopee4:46.76
100 BACKSTROKE
Jack Dahlgren, Chaska/Chanhassen 50.34
Peter Larson, Edina 50.38
Mitchell Whyte, North St. Paul 50.55
Erik Gessner, Minnetonka 50.75
Andrew Trepanier, Lakeville North51.46
Liam Bergerson, Shakopee 51.67
Casey Stowe, Wayzata51.70
Jon Busse, Stillwater51.81
Sam Kennedy, Wazyata52.00
Quinn Yeager, Minnetonka52.85
100 BREASTSTROKE
John Shelstad, Minnetonka 57.38
Hayden Zheng, St. Louis Park 58.18
Dolan Craine, Chaska/Chanhassen 58.23
Nic Chromey, Alexandria58.29
Grant Wolner, Winona58.71
Farrque Hussein, Fridley58.82
Kelby Modene, Maple Grove 59.26
Maxwell Stigman, Eagan59.29
Alex Deng, Eden Prairie 59.52
Nicholas Tullemans, Eden Prairie 59.52
100 BUTTERFLY
Erik Gessner, Minnetonka 49.82
John Shelstad, Minnetonka 49.92
Jack Dahlgren, Chaska/Chanhassen 50.12
Andrew Trepanier, Lakeville North50.73
Mitchell Whyte, North St. Paul 50.74
Joshua Withers, Eden Prairie 50.86
Jon Busse, Stillwater51.11
Dolan Craine, Chaska/Chanhassen 51.81
Alex Deng, Eden Prairie52.08
Andrew Gray, Edina 52.25
200 INDIVIDUAL MEDLEY
John Shelstad, Minnetonka 1:51.96
Dolan Craine, Chaska/Chanhassen 1:54.24
Peter Larson, Edina 1:54.56
Hayden Zheng, St. Louis Park 1:54.72
Jon Busse, Stillwater 1:56.18
Nicholas Tullemans, Eden Prairie 1:56.72
Grant Wolner, Winona1:57.23
Andrew Trepanier, Lakeville North1:57.36
Aidan Bloomquist, Stillwater 1:57.46
Alex Deng, Eden Prairie 1:58.13
DIVING
6 dives
Ryan Phillip, Edina323.95
Jordan Nguyen, Eagan271.50
Paul Lenz, Prior Lake259.40
Maxwell Deters, Edina255.60
Stephen Ayim, Andover240.25
Josiah Fick, Stillwater228.90
Erik Thompson, Prior Lake227.35
Oliver Poitevent, Minnetonka224.05
Connal Kullman, Minnetonka220.30
Sam Serleth, Winona217.80
11 dives
Ryan Phillip, Edina518.75
Andy Pfau, Bloomington Jefferson483.20
Miles Rohrbaugh, Duluth East478.75
Paul Lenz, Prior Lake476.95
Jordan Nguyen, Eagan435.80
Bailey Kowng, Spring Lake Park433.60
Vladimir Tipler, Hastings415.70
Sam Wallace, Bloomington Jefferson411.55
Stephen Ayim, Andover402.35
Josiah Fick, Stillwater400.45
200 FREESTYLE RELAY
Lakeville North1:26.30
Minnetonka1:26.58
Winona1:26.70
Chaska/Chanhassen1:27.00
St. Thomas Academy1:28.95
Mounds View1:29.00
Eden Prairie1:29.28
Prior Lake1:29.77
Hibbing1:29.90
Edina1:29.97
200 MEDLEY RELAY
Minnetonka1:33.76
Chaska/Chanhassen1:34.61
Eden Prairie1:37.48
Wayzata1:37.62
Breck/Blake1:37.78
Shakopee1:38.78
Winona1:38.93
Stillwater1:39.22
North St. Paul1:40.03
Rochester Mayo1:40.06
400 FREESTYLE RELAY
Minnetonka3:07.64
Shakopee3:09.84
Chaska/Chanhassen3:11.17
Stillwater3:12.73
Edina3:13.30
North St. Paul3:14.02
Eden Prairie3:14.34
Winona3:14.45
Breck/Blake3:15.09
Wayzata3:16.36
RANKINGS
hockey • boys
BY LET'S PLAY HOCKEY
Class 2A
• 1. Edina; 2. Minnetonka; 3. Duluth East; 4. St. Thomas Academy; 5. Cretin-Derham Hall; 6. White Bear Lake; 7. Holy Family; 8. Moorhead; 9. Brainerd; 10. Wayzata.
Class 1A
• 1. Hermantown; 2. Mahtomedi; 3. Orono; 4. Mound Westonka; 5. Greenway; 6. St. Cloud Cathedral; 7. Sartell-St. Stephen; 8. Virginia/Mountain Iron-Buhl; 9. Delano; 10. Minneapolis.
hockey • GIRLs
BY LET'S PLAY HOCKEY
Class 2A
• 1. Edina; 2. Blake; 3. Centennial; 4. Maple Grove; 5. Hill-Murray; 6. Andover; 7. Blaine; 8. Wayzata; 9. Forest Lake; 10. Eden Prairie.
Class 1A
• 1. Warroad; 2. Breck; 3. Red Wing; 4. Alexandria; 5. St. Paul United; 6. Thief River Falls; 7. South St. Paul; 8. East Grand Forks; 9. Duluth Marshall; 10. Proctor/Hermantown.
WEDNESDAY
hockey • GIRLS
All games at 7 pm, unless noted
CLASS 2A
Section 1 • Quarterfinals
• Dodge County at Lakeville South
• Northfield at Lakeville North
• Owatonna at Rochester Mayo
• Rochester Century at Farmington
Section 3 • Quarterfinals
• East Ridge at Burnsville
• Eastview at Park of Cottage Grove
• Hastings at Apple Valley
• Rosemount at Eagan
CLASS 1A
Section 1 • Quarterfinals
• Albert Lea at Austin
• Waseca at Faribault
Section 5 • Quarterfinals
At Parade Ice Gardens
• Chisago Lakes vs. Minneapolis, 5:30 pm
• Holy Angels vs. Totino-Grace, 7:30 pm
SUMMARIES
BASketball • BOYS
DeLaSalle 85, St. Agnes 39
St. Agnes24 15-39
DeLaSalle57 28-85
St. Agnes: Johnson 22, Brezny 8, Morris II 7, Strickland 2. DeLaSalle: Lamin 18, Battle 15, Dickson 12, Moore 10, Terry 10, Booker 8, Travis 6, Givens 2, Greer 2, Jackson 1, Thompson 1.
Fridley 61, Concordia Academy 50
Concordia Academy28 22-50
Fridley25 36-61
Concordia Academy: Harbo 20, Preble 13, Hagos 9, Hackett 5, Raymond 3. Fridley: Cunningham 27, Burns 13, Soto 11, Nelsen 4, Pal 4, Chaffee 2.
Holy Angels 64, St. Croix Lutheran 57
St. Croix Lutheran18 39-57
Holy Angels24 40-64
St. Croix Lutheran: Arroyo Jr. 16, Kuckhahn 13, Maag 11, Jenniges 9, Garcia 6, Blumer 2. Holy Angels: Mazurek 21, Gerstner 15, Banovetz 8, Rowe 7, Foley 5, Holien 4, O'Rourke 2, Shelstad 2.
Learn. for Leadership 69, Groves Academy 68
Learning for Leadership26 43-69
Groves Academy33 35-68
Learning for Leadership: Abdi 31, Ahmed 20, Nur 13, Aden 5. Groves Academy: Bilcik 22, Bodden 21, Mohamed 14, Maiers 8, Bradshaw 3.
Mounds Park Academy 55, Blake 52
Blake22 30-52
Mounds Park Academy22 33-55
Blake: Grace 14, Kilpatrick 14, Ganz 9, Liu 6, Morrison 6, Martha 3. Mounds Park Academy: Guiang 16, Madar 14, Nippolt 10, Bliese 6, Henke 5, Fitzgerald 4.
St. Croix Prep 76, Southwest Christian 69
Southwest Christian29 40-69
St. Croix Prep41 35-76
Southwest Christian: Steensland 17, Wight 16, Schwarz 11, Velgersdyk 10, Veurink 8, Wight 4, Czoch 3. St. Croix Prep: McCarrell 22, Wiering 20, Metcalf 17, O'Neill 8, Grubisch 7, Anderson 2.
basketball • GIRLS
CHOF 70, New Life Academy 42
Christ's Household of Faith36 34-70
New Life Academy11 31-42
Christ's Household of Faith: Geerdes 26, A. Piepkorn 12, L. Harms 11, Otten 8, H. Piepkorn 7, B. Harms 4, Isakson 1, Schuett 1. New Life Academy: Hager 14, Erickson 13, Brocker 6, Salgado 4, Hennek 2, Montgomery 2, Bakken 1.
Concordia Academy 82, Fridley 51
Fridley39 12-51
Concordia Academy43 39-82
Fridley: Yancy 11, Hawkins 10, Smith 8, Frazier 7, Davis 5, Almberg 3, Harrison 3, Nelson 2, Teff 2. Concordia Academy: Tensaie 24, Paup 20, Lecher 15, Robinson 12, Landvik 5, Hackett 4, Pelzer 2.
Cretin-Derham Hall 57, Roseville 56
Roseville26 30-56
Cretin-Derham Hall33 24-57
Roseville: Ugass 14, Johnston 12, Nelson 9, Haug 8, Hood 4, Barnes 3, Hvidhyld 3, Iserman 3. Cretin-Derham Hall: Edinger 20, Hottinger 17, Butler 6, Mendez 6, Moore 5, Reding 2, Anderson-Manning 1.
DeLaSalle 74, St. Agnes 45
DeLaSalle37 37-74
St. Agnes20 25-45
DeLaSalle: Travis 13, Cochran-Starr 11, Speidel 11, Gardner 10, Jones 9, N. Francois 8, M. Francois 6, Weems 6. St. Agnes: Lewis 16, Larkin 10, Sandifer 9, Gutzmann 4, Boyle 2, Hughes 2, Knapp 1, Naughton 1.
Eden Prairie 64, Minnehaha Academy 48
Minnehaha Academy21 27-48
Eden Prairie30 34-64
Minnehaha Academy: Curtis 20, Te. Rhoades 13, Ta. Rhoades 12, New 2, Gallo 1. Eden Prairie: Obiazor 28, Watson 12, Johnson 11, Davis 5, Lewis 4, Mazurek 4.
Holy Angels 66, St. Croix Lutheran 56
Holy Angels38 28-66
St. Croix Lutheran21 35-56
Holy Angels: Vascellaro 15, Meyer 11, Thalhuber 11, Henry 8, Mastre 6, VanDerWerf 6, Kawiecki 4, Henry 3, Walker 2. St. Croix Lutheran: Gadison 17, Hauge 10, Raasch 7, Miller 6, Moon 6, Montgomery 5, Maki 3, Valluri 2.
hockey • boys
Blaine 4, Roseville 3
Roseville1 1 1-3
Blaine2 1 1-4
First: R-Sundeen (Leahy, Martin), 4:11. B-Buzick, 13:07. B-Buzick, 15:54. Second: B-Brodzinski (Richels, Brazinsky), 3:25. R-Lang (Maietta, Leahy), 8:31. Third: B-Brodzinski (Hillman, Richels), 10:21. R-Johnson (Leahy), 11:47. Saves: Roseville: Roy 15-12-21-48. Blaine: Daninger 7-9-12-28.
Breck 8, Princeton 2
Princeton0 2 0-2
Breck2 2 4-8
First: B-Strom (Torgerson, Conroy), 14:48. B-Courneya (Paschke), 15:35. Second: P-Orrock (Glaser), 5:02. P-Nelson, 6:10. B-Torgerson (Klopp, Blake), 8:44. B-Conroy (Klopp, Ruiz), 15:23. Third: B-Strom (Torgerson), 2:38, pp. B-Courneya (Paschke), 4:50. B-Paschke (Klopp, Larson), 5:31. B-Oftedahl (Rand, Hanson), 8:18. Saves: Princeton: Burian 11-8-7-26, Thiel x-x-9-9. Breck: Olness 11-10-5-26.
Hill-Murray 4, Tartan 1
Tartan1 0 0-1
Hill-Murray2 0 2-4
First: HM-Fleischhacker (Oberle, Fleischhacker), 2:10. HM-Helgeson (Karr), 8:19. T-Thompson (Bertelsen), 15:38. Third: HM-Helgeson (Fleischhacker, Oberle), 3:06. HM-Fleischhacker (Oberle, Helgeson), 8:58, pp. Saves: Tartan: Dimartino 8-8-6-22. Hill-Murray: Keopple 5-6-9-20.
North St. Paul 7, South St. Paul 3
North St. Paul1 5 1-7
South St. Paul0 2 1-3
First: NSP-Larson (Gilday, Reubish), 11:50. Second: NSP-Larson (Reubish), :14. NSP-Conroy (Smith, Gilday), :36. SSP-Gellerman (Kluender), 1:28. SSP-Gellerman (Luhrs, Ramirez), 5:58, pp. NSP-Vandell (Kubiatowicz, Conroy), 10:36, pp. NSP-Reubish, 13:58. NSP-Edmunds (Rausch, Vandell), 15:15. Third: NSP-Burshten (Kubiatowicz, Sullivan), 10:06. SSP-Brandecker (Burke, Sexauer), 12:55, pp. Saves: North St. Paul: Rossman 5-10-14-29. South St. Paul: Toensing 8-9-x-17, lissick x-x-3-3.
St. Paul Academy 3, Holy Angels 2
St. Paul Academy0 2 1-3
Holy Angels1 1 0-2
First: HA-Macciocchi (Blauert), 14:36. Second: SPA-Hosszu (Fleming), 7:43. SPA-Zukowski (Appert), 8:23. HA-Neuharth (Macciocchi, Griswold), 13:31. Third: SPA-Zukowski (Fleming), 2:31. Saves: St. Paul Academy: Kuriscak 5-6-3-14. Holy Angels: Miller 9-4-x-13, Pasdo x-2-2-4.
St. Thomas Academy 8, Mahtomedi 0
St. Thomas Academy2 4 2-8
Mahtomedi0 0 0-0
First: STA-Huntley (Ra. Christy, Matsui), 4:21. STA-Stucker (O'Neill, Winges), 13:30. Second: STA-Foley (Matsui), :34. STA-Huntley (Matsui, Ra. Christy), 6:56. STA-Ra. Christy (Huntley, Matsui), 11:34. STA-Ra. Christy (Winges, Herzog), 15:16. Third: STA-O'Neill (Ra. Christy, Ro. Christy), 8:35, pp. STA-McFadden (Huntley), 15:07. Saves: St. Thomas Academy: Kelly 9-3-4-16. Mahtomedi: Huber 14-11-x-25, Poirier x-x-6-6.
hockey • GIRLS
Wayzata 3, Breck 2, OT
Breck1 1 0 0-2
Wayzata1 0 1 1-3
First: B-Mobley, 2:53. W-Remark (Fallen), 12:30. Second: B-Beniek (Brophy, Mobley), 11:12, pp. Third: W-Branton, 7:34. Overtime: W-Branton, 3:36. Saves: Breck: Frantzick 4-6-3-1-14. Wayzata: Garvis 7-6-9-2-24.