TUESDAY

ALPINE SKIING • boys

WESTERN SUBURBAN

At Buck Hill

• Bloomington Jefferson/Kennedy 543, Benilde-St. Margaret’s 528, Chanhassen 520. Medalist: Kyle Schneider, Bloomington Jefferson/Kennedy, 45.34.

METROPOLITAN AREA

At Hyland Ski Area

• Wayzata 5-0, Mound Westonka 4-1, Mpls. Washburn 3-2, Mpls. Alpine 2-3, Mpls. Southwest 1-4, Holy Angels 0-5. Medalist: Odin Mueller, Mpls. Alpine, 36.61.

ALPINE SKIING • GIRLS

WESTERN SUBURBAN

At Buck Hill

• Benilde-St. Margaret’s 562, Chanhassen 541, Bloomington Jefferson/Kennedy 501. Medalist: Morgan Gasser, Bloomington Jefferson/Kennedy, 51.29.

METROPOLITAN AREA

At Hyland Ski Area

• Mpls. Southwest 5-0, Mpls. Washburn 4-1, Mpls. Alpine 3-2, Wayzata 2-3, Holy Angels 1-4, Mound Westonka 0-5. Medalist: Peyton Smith, Mpls. Southwest, 40.08.

BASKETBALL • boys

METRO EAST

• Mahtomedi 77, Simley 60

• North St. Paul 72, Henry Sibley 59

• St. Thomas Academy 96, Hill-Murray 64

• Tartan 88, South St. Paul 49

MINNEAPOLIS CITY

• Henry 87, Edison 45

• North 90, Washburn 72

• Roosevelt 89, FAIR 30

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 76, Mounds View 73

• East Ridge 76, Forest Lake 57

• Stillwater 78, Park of Cottage Grove 76

• Woodbury 70, Roseville 60

TWIN CITIES ATHLETIC

• Calvin Christian 58, Groves Acad. 36

• Hope Academy 93, Community of Peace 78

• Math & Science 64, Liberty Classical 55

• Nova Classical 90, Learning for Leadership 66

METROPOLITAN AREA

• Andover 65, Cambridge-Isanti 61

• Anoka 64, St. Michael-Albertville 62

• Armstrong 66, St. Louis Park 64

• Atwater-C-GC 87, Lester Prairie/HT 56

• Becker 77, Dassel-Cokato 64

• Belle Plaine 80, Lake Crystal-WM 72

• Blaine 56, Big Lake 55

• Bloom. Kenn. 71, Mound Westonka 58

• Centennial 73, White Bear Lake 67

• CHOF 85, St. Paul Humboldt 73

• Columbia Heights 85, Richfield 67

• Concordia Academy 52, PACT 36

• Delano 76, Benilde-St. Margaret’s 38

• Eden Prairie 103, Chanhassen 76

• Elk River 80, Brainerd 55

• Glencoe-Silver Lake 69, Jordan 62

• Hopkins 85, Waconia 64

• Howard Lake-W-W 54, Pierz 47

• Maranatha Christian 51, Blake 50

• Minnehaha Acad. 59, New Life Acad. 54

• Minnetonka 74, Prior Lake 68

• New Prague 67, Farmington 43

• Norwood YA 84, Legacy Christian 46

• Northfield 71, Rochester Mayo 45

• Orono 88, Chisago Lakes 71

• Park Center 91, Brooklyn Center 74

• Red Wing 58, Albert Lea 43

• Sauk Rapids-Rice 68, Princeton 66

• St. Cloud Apollo 53, Buffalo 51

• St. Cloud Tech 55, Rogers 54

• St. Croix Prep 71, St. Paul Academy 68

• St. Francis 45, Irondale 44

• Southwest Christian 60, Litchfield 58

• Watertown-Mayer 72, Providence Acad. 49

• Wayzata 66, Bloomington Jefferson 53

• West Luth. 58, Mounds Park Acad. 54

MINNESOTA

• Alexandria 69, Fergus Falls 66

• Austin 70, Rochester Century 32

• Bethlehem Academy 55, Cannon Falls 44

• Bigfork 70, Cromwell 61

• Browerville/Eagle Valley 66, Verndale 54

• Central Minnesota Christian 70, Minneota 50

• Clinton-Graceville-Beardsley 58, Waubay/Summit (S.D.) 52

• Crosby-Ironton 72, Pequot Lakes 50

• Dell Rapids (S.D.) 72, Pipestone 46

• Dilworth-Glyndon-Felton 86, Park Christian 71

• Duluth East 73, Hermantown 55

• Eden Valley-Watkins 69, Kimball 63

• Eveleth-Gilbert 64, Duluth Marshall 45

• Fairmont 64, St. James Area 51

• Faribault 49, Mankato East 48

• Greenway 95, International Falls 63

• Hayfield 64, Dover-Eyota 44

• Hinckley-Finlayson 68, Barnum 53

• Holdingford 67, Paynesville 48

• Lakeview 63, Lac qui Parle Valley 58

• Maple Lake 58, Belgrade-Brooten-Elrosa 54

• Marshall 73, Luverne 35

• Nashwauk-Keewatin 68, Littlefork-Big Falls 40

• New Richland-H-E-G 82, Kenyon-Wanamingo 32

• Pelican Rapids 55, Ashby 46

• Proctor 49, Cloquet 45

• Rushford-Peterson 52, Kingsland 31

• Sauk Rapids-Rice 68, Princeton 66

• Tracy-M-B 55, Kerkhoven-M-S 52

• Triton 68, Janesville-W-P 62

• Upsala 71, Onamia 49

• Wabasha-Kellogg 68, Fillmore Central 47

• Waseca 81, New Ulm 27

• West Fargo (N.D.) 80, Moorhead 58

BASKETBALL • GIRLs

METRO EAST

• Hastings 58, Simley 52

• Tartan 55, South St. Paul 30

MINNEAPOLIS

• Edison 73, Henry 27

• North 69, Washburn 38

• Roosevelt 82, FAIR 31

MISSISSIPPI 8

• North Branch 57, Cambridge-Isanti 41

• Rogers 74, Monticello 60

• St. Francis 73, Chisago Lakes 51

• St. Michael-Albertville 73, Big Lake 33

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 76, Mounds View 52

• East Ridge 57, Forest Lake 48

• Park of C.G. 57, Stillwater 41

TWIN CITIES ATHLETIC

• Calvin Christian 53, AFSA 12

• Chesterton Acad. 50, Cristo Rey Jesuit 46

METROPOLITAN AREA

• Bethlehem Academy 70, Belle Plaine 60

• CHOF 87, Minnesota Transitions 10

• Cooper 79, St. Anthony 60

• Edina 44, Shakopee 38

• Glencoe-Silver Lake 74, Jordan 60

• Hill-Murray 53, Martin County West 37

• Hutchinson 75, Willmar 45

• Kasson-Mantorville 60, New Prague 45

• Minnehaha Acad. 74, New Life Acad. 28

• Minnetonka 61, Chaska 39

• Mpls. South 77, Lakeville South 64

• New London-Spicer 69, Redwood Valley 28

• Norwood-Young America 54, Holy Family 41

• Pine Island 76, Legacy Christian 40

• Providence Academy 62, DeLaSalle 55

• Red Wing 65, Albert Lea 27

• Rochester Mayo 47, Northfield 41

• Spectrum 51, Howard Lake-W-W 34

• St. Paul Como Park 71, Mahtomedi 67

• Totino-Grace 53, St. Paul Central 44

• Tri-City United 68, Janesville-W-P 17

• Trinity 60, St. Paul Humboldt 58

• West Lutheran 41, Breck 22

• Watertown-Mayer 80, Heritage Christian 55

• Zimmerman 86, Spring Lake Park 64

MINNESOTA

• Barnesville 67, Frazee 47

• Bigfork 85, Kelliher/Northome 33

• Brainerd 83, Grand Rapids 77

• Breckenridge 44, Sisseton (S.D.) 40

• Esko 77, Virginia 32

• Faribault 53, Mankato East 36

• Fergus Falls 50, Staples-Motley 45

• Lake Park-Audubon 50, Ashby 38

• Lyle/Austin Pacelli 90, LeRoy-Ostrander 39

• Mankato Loyola 73, New Ulm Cathedral 28

• Mountain Lake Area 50, Windom 30

• Osakis 65, Brandon-Evansville 36

• Pequot Lakes 57, Perham 22

• Randolph 58, Glenville-Emmons 27

• Rush City 42, Grantsburg (Wis.) 27

• St. Cloud Cathedral 57, Royalton 20

• United South Central 54, Madelia 20

• Waseca 74, New Ulm 62

• Zumbrota-Mazeppa 61, Lake City 53

GYMNASTICS • GIRLS

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 137.55, Eastview 127.725. All-around: Megan Harold, Eagan, 35.125.

• Lakeville North 146.425, Prior Lake 136.725. All-around: Anna Altermatt, Lakeville North, 37.325.

• Rosemount 141.125, Lakeville South 141.525. All-around: Josey Schlie, Rosemount. 36.9.

HOCKEY • boys

METROPOLITAN AREA

• Breck 4, Orono 2

• Edina 5, Burnsville 4

• Lakeville South 3, Buffalo 1

• Litchfield/D-C 11, Becker/BL 0

• Mahtomedi 7, Totino-Grace 5

• Minneapolis 5, New Prague 0

• Mound Westonka 7, Providence 0

• North Branch 10, Legacy Christian 2

• Northfield 3, Rochester Mayo 0

• Sartell-St. Stephen 7, Monticello 2

• Shakopee 3, Hastings 2

• St. Louis Park 8, Hopkins 3

• St. Paul Academy 4, Rochester Lourdes 2

HOCKEY • GIRLs

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Blake 3, St. Paul United 0

• Breck 4, Minnehaha United 0

LAKE

• Edina 1, Eden Prairie 0

• Minnetonka 4, Wayzata 1

MISSISSIPPI 8

• Rogers 3, Cambridge-Isanti 2

NORTHWEST SUBURBAN

• Champlin Park 3, Andover 2

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 4, Mounds View 1

• Stillwater 2, Forest Lake 1

METROPOLITAN AREA

• Bloom. Jefferson/Kennedy 2, Simley 0

• Chaska/Chanhassen 3, New Prague 1

• Hill-Murray 6, Centennial 1

• Hutchinson 2, New Ulm 1

• Minneapolis 3, North Metro 2

• Minnetonka 4, Wayzata 1

• Moose Lake Area 3, Henry Sibley 0

• North St. Paul/Tartan 4, Irondale/St. Anthony 2

• Northfield 2, Mahtomedi 1

• Rosemount 2, Armstrong/Cooper 1

• Spring Lake Park/Coon Rapids 2, White Bear Lake 1

• St. Croix Valley (Wis.) 7, St. Paul Blades 0

SWIMMING • BOYS

METROPOLITAN AREA

• Farmington 97, Hastings 83

WRESTLING

METROPOLITAN AREA

• Litchfield 48, Eden Valley-Watkins 17

• Minnetonka 18, Osseo 15

• Osseo 13, Wayzata 3

POLLS

SWIMMING • boys

STATE RANKINGS

By the coaches association

• Class 1A: 1. Breck/Blake; 2. St. Thomas Academy; 3. Orono/Mound Westonka; 4. Mankato West; 5. Sartell-St. Stephen; 6. Austin; 7. Simley; 8. Red Wing; 9. Alexandria; 10. Fergus Falls.

SUMMARIES

BASKETBALL • boys

Andover 65, Cambridge-Isanti 61

Cambridge-Isanti 35 26-61

Andover 33 32-65

Cambridge-Isanti: Abraham 25, Johnson 13, Chromy 6, Lundeen 6, Olson 4, Wylie 3, Ledahl 2, Carlson 2. Andover: Rezac 35, Knoepfle 11, Rooney 7, Heath 5, Paul 3, Schumacher 2, Mallet 2.

Anoka 64, St. Michael-Albertville 62

St. Michael-Albertville 30 32-62

Anoka 27 37-64

St. Michael-Albertville: Chomilo 16, Mattson 12, Kartes 12, Thurman 8, Greenwaldt 5, Brown 5, Halverson 4. Anoka: Larson 23, Prouty 15, Ostendorf 8, Lohse 5, Hilborn 4, Lombard 2, Sieben 2, Phipps 2, Hetrick 1, Jones 1.

 

Becker 77, Dassel-Cokato 64

Dassel-Cokato 36 28 - 64

Becker 43 34 - 77

Dassel-Cokato: C. Nelson 21, Mooris 9, Howell 2, Terning 3, J. Nelson 2, Kaiser 25, Sangren 2. Becker: McCalla 34, Howrd 3, Dertinger 15, Thom 1, Conzemius 24.

 

Blaine 56, Big Lake 55

Big Lake 36 19 - 55

Blaine 35 21 - 56

Big Lake: Teige 14, Gesicki 8, Bebeau 3, A. Miller 16, Nagorski 3, D. Miller 3, Sandford 2, Harris 6. Blaine: Gerrety 7, Browne 3, Larson 4, Weigand 15, Odegard 6, Newberg 8, Kaul 2, Leo 11.

Calvin Christian 58, Groves Acad. 36

Calvin Christian 24 34-58

Groves Academy 12 24-36

Calvin Christian: Meybaum 13, Mateer 12, Schaap 11, Bartz 9, H. Dykstra 6, D. Dykstra 3. Groves Academy: Bilcik 14, Quinn 7, Madson 6, Bodden 5, Greseth 4.

Centennial 73, White Bear Lake 67

White Bear Lake 33 34-67

Centennial 37 36-73

White Bear Lake: Scwartz 23, Charles 16, Beckler 11, Griefenhagen 8, Danenberg 6, Schochet 3. Centennial: McGreal 26, Taleen 19, Lyden 9, Van Buskirk 7, Metz 6, Kuznia 4, Wyffels 2.

CHOF 85, St. Paul Humboldt 73

CHOF 40 45-85

St. Paul Humboldt 37 36-73

CHOF: Rohlf 20, Bluhm 19, Alleman 16, Alleman 10, Eckman 8, Okerstrom 5, Strandlund 5, Bluhm 2. St. Paul Humboldt: Bryant 19, Riley 16, Tovalin 10, Lenow 3, King 2.

Columbia Heights 85, Richfield 67

Columbia Heights 39 46-85

Richfield 21 46-67

Columbia Heights: Matthews 23, Roberson 21, Kelly 14, Hardrict 13, Hussein 8, Thomas 6. Richfield: Wade-Henderson 16, Miles 13, Blackshear 10, Hartke 8, Cunningham 8, Maddox 6, Christian 3, Keosongseng 2, Stewart 1.

Concordia Academy 52, PACT 36

PACT 14 22-36

Concordia Academy 23 29-52

PACT: Johnson 22, Olson 7, Johnson 3, Maahs 2, Moran 2. Concordia Academy: Harbo 14, Vallin 10, Hackett 9, Maser 6, Osby 5, Bensing 2, Carlson 2, Lively 2, Paul 2.

Cretin-D.H. 76, Mounds View 73

Cretin-Derham Hall 32 44-76

Mounds View 29 44-73

Cretin-Derham Hall: Oturu 17, Prince 14, Carter 12, Larson 10, Newton 9, King 9, Davis 3, Gamble 2. Mounds View: McMillan 24, Stone 21, Varberg 8, Etuko 8, Fahim 6, Kim 3, Peterson 3.

 

Delano 76, Benilde-St. Margaret’s 68

Delano 41 35-76

Benilde-St. Margaret’s 23 45-68

Delano: Wishart 38, Cayler 10, O’Neill 8, Techam 8, Kurtz 6, Gilmer 4, Schneider 2. Benilde-St. Margaret’s: Drees 14, Battle 13, Uphus 10, Whitmore 10, Alada 10, Dunn 8, Wexler 3.

East Ridge 76, Forest Lake 57

Forest Lake 18 39-57

East Ridge 41 35-76

Forest Lake: Jerde 17, Larson 13, Schrader 11, Breitbach 6, Colon 5, Hale 4, Ball 1. East Ridge: Brown Jr 22, Carlson 16, Haskins 13, Bennett 13, Christenson 10, Franks 2.

 

Eden Prairie 103, Chanhassen 76

Eden Prairie 54 49-103

Chanhassen 39 37-76

Eden Prairie: Chose 29, Dobbs 24, Kluge 10, Andrews 9, Pahl 9, Montero 8, Drew 4, Maxwell 4, Grundhauser 4, Johnson 2. Chanhassen: Prince 18, Weisman 12, Weisman 11, Wandling 10, Carter 5, Conklin 5, Hutton 5, Hicks 4, WIlliams 4, Mattern 2.

Elk River 80, Brainerd 55

Elk River 29 51-80

Brainerd 27 28-55

Elk River: Burger 23, Billman 23, Morrell 12, Weege 9, Hills 5, Huntley 3, Fruth 3, Hess 2. Brainerd: Russell 27, Sauer 10, Burggraff 8, Pikula 3, Malone 3, Karels 2, Shelito 2.

Glencoe-Silver Lake 69, Jordan 62

Jordan 32 30-62

Glencoe-Silver Lake 45 24-69

Jordan: Vollbrecht 28, Tiedman 21, McDermid 5, Samuelson 3, Niebuhr 2, Bendzick 1, Friedges 1, Way 1. Glencoe-Silver Lake: Frahm 14, Christensen 13, Donnay 10, Litzau 10, Schwirtz 8, Ehrke 6, Sanchez 3, Kantack 2, Schmidt 2, Boesche 1.

 

Hopkins 85, Waconia 64

Hopkins 46 39-85

Waconia 33 31-64

Hopkins: Beauchamp 19, Davis 17, El-Amin 16, Wright 15, Dahnke 6, Aaron 5, Hedstrom 4, Mayfield 3. Waconia: Damlo 15, Fulford 13, Gove 10, Hayes 8, Feltmann 7, Whittaker 5, Hester 4, Nelson 2.

 

Mahtomedi 77, Simley 60

Simley 28 32 - 60

Mahtomedi 35 42 - 77

Simley: Tschida 9, Vujovich 11, Robinson 6, Verway 6, Binley 10, Johnson 1, Smith 14, Nilsen 3. Mahtomedi: Frost 11, Reyes 2, Newman 6, Rock 15, Tuttle 2, Anthony Praml 2, Fox 14, Voyen 15, Montero 4, Siekmeier 6.

Maranatha 51, Blake 50

Blake 24 26-50

Maranatha 25 26-51

Blake: Moe 14, Jones 7, Watkins 7, Choezin 7, Brazner 6, Goldenberg 3, Borgida 3, Grace 3. Maranatha: Jordan 11, Ekiyor 10, Coleman 9, Daniels 8, Daniels 5, Cavin 3, Ott 3, Mason 2.

 

Math & Science 64, Liberty Classical 55

Liberty Classical 18 37-55

Math & Science 24 40-64

Liberty Classical: Bliss 16, Hill 16, Klarr 13, Nelson 3, Reid 2, Drechsel 2, Grill 2, Horn 1. Math & Science: Jeyachandran 18, Smith 13, Mzenga 12, Elhassen 9, Johnson 8, Suri 4.

Minnehaha Acad. 59, New Life Acad. 54

Minnehaha Academy 34 25-59

New Life Academy 28 26-54

Minnehaha Academy: Lockett 28, Suggs 13, Smith 10, Aligbe 4, Burnham 2, Johnson 2. New Life Academy: Ketema 17, Kaemingk 16, Busch 11, Wynia 4, Kavanagh 3, Dodds 2, Thor 1.

 

Minnetonka 74, Prior Lake 68

Minnetonka 42 32-74

Prior Lake 27 41-68

Minnetonka: Hedstrom 21, Carver-Bagley 20, Haas 8, Martens 8, Dearring 7, Syverson 5, Haas 3, Patton 2. Prior Lake: Fredrickson 16, Garcia 13, Preston 12, Sitzmann 11, Gustina 10, West 2, Jones 2, Nusbaum 2.

 

Mpls. Henry 87, Mpls. Edison 45

Minneapolis Edison 19 26-45

Minneapolis Henry 45 42-87

Minneapolis Edison: Rusnacko 18, Boyd 8, Walton 6, Langley 6, Talibia 4, Hill 3. Minneapolis Henry: Scott 24, Wood 16, Sanner-Robinson 11, Lynn 9, Smith 9, Edwards-Brown 4, Rollins 3, Johnson 2, Martin 2.

 

Mpls. North 90, Mpls. Washburn 72

Mpls. Washburn 30 42 - 72

Mpls. North 40 50 - 90

Mpls. Washburn: Lotz 18, Johnson 2, Gordon 4, C. Adams 7, Demmings 13, T. Adams 15, Anderson 2, Yares 7, Charles 3. Mpls. North: Campbell 2, Sanders 21, M. Holloman 4, El-Amin 10, Da’Kei Hines 4, T. Johnson 5, Wilson 24, I. Johnson 20.

Mpls. Roosevelt 89, FAIR 30

FAIR 9 21-30

Minneapolis Roosevelt 53 36-89

FAIR: Carter 7, Douglas 6, Oliver 6, Smith 3, Bats-Rogers 3, Patterson 3, Holloway 2. Minneapolis Roosevelt: Sims 22, Buchwald 20, Johnston 20, Rogers 11, Braylock 6, Chaffe 5, Barnes 3, Atson 2.

New Prague 67, Farmington 43

New Prague 36 31-67

Farmington 18 25-43

New Prague: Hanson 17, Milinkovich 14, Milinkovich 11, Kemp 8, Lindell 5, Zimmer 4, Washa 3, Friedrich 2, Schmitz 2, Eneh 1. Farmington: Wilson 14, Hunt 6, Mogensen 5, Hedquist 5, Freetly 5, Weed 4, Mendes 2, Bean 2.

Norwood YA 84, Legacy Christian 46

Legacy Christian 20 26-46

Norwood Young America 45 39-84

Legacy Christian: Bertsch 18, Nelson 13, Hinrichs 6, Anderson 4, Darling 3, Demars 2. Norwood Young America: Corlett 21, Zellmann 13, Erpenbach 13, O’Neil 10, Worm 7, Stockman 7, Clemensen 7, Johnson 4, Conrad 2.

Nova 90, Learning for Leadership 66

Learning for Leadership 26 40-66

Nova Classical 40 50-90

Learning for Leadership: Abdi 27, Aden 15, Dakane 10, Khalif 8, Ahmed 4, Nur 2. Nova Classical: Boudreaux 20, Nelson 16, LaFrombois 15, Olson 15, Abdullahi 9, Arco 8, Solon 3, Reinhardt 2, Greenfield 2.

 

Orono 88, Chisago Lakes 71

Orono 47 41-88

Chisago Lakes 33 38-71

Orono: Bjorklund 22, Codute 14, Thomas 14, Anderson 12, Sage 6, Lecy 6, O’Connor 5, Seitz 4, Olson 2, Mshihiri 2, Prentice 1. Chisago Lakes: Nelson 29, Gillach 15, Tinjum 13, Thompson 5, Johnson 4, Barrett 2, Gulbranson 2, Trost 1.

Park Center 91, Brooklyn Center 74

Brooklyn Center 28 46-74

Park Center 39 52-91

Brooklyn Center: Park Center: Cook 22, Purnell 13, Dainja 11, Broadway 11, Ogechi 10, Tamba 7, Kamara 4, Williams 4, Chatman 3, Parker 2, Bonner 2, Jenkins 2.

Southwest Christian 60, Litchfield 58

Litchfield 29 29-58

Southwest Christian 26 34-60

Litchfield: Boerema 20, Kreger 19, Madsen 8, Nelson 7, Wattenhofer 4. Southwest Christian: Sandness 15, Steensland 10, Bengston 10, Reiskytl 8, Solfelt 5, Weiss 4, Meinke 3, Winters 3, Schmidt 2.

St. Cloud Apollo 53, Buffalo 51

St. Cloud Apollo 17 36-53

Buffalo 32 19-51

St. Cloud Apollo : Dromgoole, Jr. 20, Edwards 14, Smith 10, Dunsmoor 4, Johnson 3, Edwards 2. Buffalo: Evans 14, Johnson 13, Rohlin 10, Matzke 8, Nauman 5, Maatz 1.

St. Francis 45, Irondale 44

St. Francis 17 28-45

Irondale 19 25-44

St. Francis: Schroeder 21, Svihel 10, Schweiger 8, Matthews 2, Marshall 2, Kulsrud 2. Irondale: Sutherlin 20, Pacheco-Ramirez 7, Simon 6, White 5, Paichang 3, Price 3.

 

St. Thomas Acad. 96, Hill-Murray 64

Hill-Murray 39 25-64

St. Thomas Academy 35 61-96

Hill-Murray: Davis 34, Meniboon 10, Langer 7, Vimr 5, Kazos 4, Larmie 3, Bechtold 1. St. Thomas Academy: Stewart 18, Baillon 17, Thompson 17, Sullivan 15, Vascellaro 9, Perry 7, Schlepper 7, Chamberlain 3, Johnson 2, Wright 1.

Stillwater 78, Park of C.G. 76

Stillwater 38 40-78

Park of Cottage Grove 34 42-76

Stillwater : Jingco 35, Shikenjanski 13, Parker 8, Braun 6, Lorenson 6, Yeary 6, Haggard 4. Park of Cottage Grove: Beaulieu 23, Gorres 21, Alt 14, Jefferson 7, Kuemmel 6, Herder 3, Walker 2.

 

Tartan 88, South St. Paul 49

South St. Paul 15 34 - 49

Tartan 47 41 - 88

South St. Paul: Shubat 13, Taylor 15, Carnes 2, Oberg 2, Pipes 6, Olvera 9, Rayn 2. Tartan: Myles 13, Jankins 4, Kimmons 7, Whalen 12, Horn 19, Goergen 8, Bereket 4, Winfield 12, Maaanum 5, Weems 4.

Watertown-Mayer 72, Prov. Acad. 49

Providence Academy 15 34-49

Watertown-Mayer 31 41-72

Providence Academy: Richelsen 20, Blomberg 12, Servais 10, Anderson 5, Baird 2. Watertown-Mayer: Berhow 21, Gehlhausen 16, Theisen 11, Alger 9, Williams 6, Burns 4, McCleary 2, Theisen 2, Thibault 1.

Wayzata 66, Bloom. Jefferson 53

Bloomington Jefferson 15 38-53

Wayzata 32 34-66

Bloomington Jefferson: Riemersma 19, Hird 9, Evens 9, Bedor 8, Gathje 4, Seymore 2, Tillotson 2. Wayzata: Lindberg 20, Beeninga 17, Galinson 7, Baumgartner 6, Faust 6, Grosse 5, Paulson 3, Hempel 2.

West Luth. 58, Mounds Park Acad. 54

West Lutheran 28 30 - 58

Mounds Park Academy 23 31 - 54

West Lutheran: Englert 10, Wohlman 5, Kokkinen 2, Vollrath 13, Ewing 15, Phillip 2, Beise 11. Mounds Park Academy: Sardi 2, Connolly 23, Guiang 11, Kuba 4, Esch 6, Ogden 8.

Woodbury 70, Roseville 60

Roseville 28 32-60

Woodbury 35 35-70

Roseville : Adams 22, Weber 8, Wright 7, Adams 6, Wilson 5, Hunter 3, Dukes 3, Nelson 2, Dean 2, Payne 2. Woodbury: Jones 25, Glunz 17, West 10, Thilgen 7, Alston 5, Fleming 4, Bursch 2.

BASKETBALL • GIRLs

Bethlehem Acad. 70, Belle Plaine 60

Bethlehem Academy 34 36-70

Belle Plaine 26 34-60

Bethlehem Academy: Skluzacek 26, Merritt 10, Oathoudt 5, Beckmann 4, Glenzinski 4, Kalis 2, Viland 2. Belle Plaine: Narveson 22, Johnson 20, Vinkemeier 7, Lenz 6, Larson 3, Lenz 2.

 

Cooper 79, St. Anthony 60

Cooper 31 48-79

St. Anthony 25 35-60

Cooper: Gaston 17, Johnson 16, A. Wheeler 8, K. Wheeler 8, Nance 7, Coops 7, Lynch 7, Tribble 5, Massaquoi 2, Longs 2. St. Anthony: Koenig-Meehan 22, Zielsdorf 11, Zeller 6, A. Thomas 6, Sibbet 6, Wiebusch 6, T. Thomas 3.

Cretin-D.H. 76, Mounds View 52

Mounds View 20 32-52

Cretin-Derham Hall 43 33-76

Mounds View: Kauls 10, Wendt 8, Schmidt 7, Van House 6, Saemrow 5, Wendt 3, Becher 2, Manecke 2, Becher 2, Balzer 2, Favilla 2, Sparrow 2, Whalen 1. Cretin-Derham Hall: Anderson-Manning 16, Hottinger 15, Edinger 8, Sticha 6, Mendez 6, Goaley 6, Moore 5, Jackson 4, Veverka 3, Menyweather 2, Carlson 2, Clipper 2, Remmel 1.

East Ridge 57, Forest Lake 48

East Ridge 26 31-57

Forest Lake 30 18-48

East Ridge: Tomes 22, Kenol 13, Stoehr 10, Johnson 6, Sexe 5, Rapp 1. Forest Lake: Asperheim 12, Groeneweg 12, Hultman 10, Johnson 8, VanBergen 3, Moscatelli 3.

Edina 44, Shakopee 38

Edina 22 22-44

Shakopee 24 14-38

Edina: Jank 15, Stotts 8, Coughlin 8, Helgren 4, Oyalo 4, Nilsen 4, Kile 1. Shakopee: Hutton 16, West 11, West 6, Herold 3, Stark 2.

Glencoe-Silver Lake 74, Jordan 60

Jordan 35 25-60

Glencoe-Silver Lake 46 28-74

Jordan: Freund 25, Sievers 10, Bendzick 5, Johnson 5, Brown-Erdal 4, Kes 4, Plechaty 4, Gray 3. Glencoe-Silver Lake: Monahan 21, Monahan 14, Lemke 11, Voigt 8, Frahm 6, Monahan 5, Ziebarth 5, Kettner 4.

 

Hastings 58, Simley 52

Hastings 33 25 - 58

Simley 20 32 - 52

Hastings: T. Bracke 2, C. Carlson 5, M. Brake 19, Yaeger 13, van den Assem 1, K. Carlson 18. Simley: Danso 5, Stensgard 10, Lockett 15, Miles 14, Paulsen 4, Mena 4.

Mpls. South 77, Lakeville South 64 [OT]

Lakeville South 25 35 4 0-64

Minneapolis South 25 35 4 13-77

Lakeville South: Guentzel 14, Harvey 13, Guentzel 8, Biffert 6, Wolkow 6, Sather 6, Tupy 3, Thomsen 3, Cihunka 3, Uphoff 2. Minneapolis South: Hill 39, Hill 14, Lockett 10, Lutz 4, Kelly 4, Cushing 3, Johnson 3.

 

Minnehaha Acad. 74, New Life Acad. 28

Minnehaha Academy 49 25-74

New Life Academy 13 15-28

Minnehaha Academy: Te. Rhoades 20, Galloway 18, Barth-Lofton 9, Curtis 8, New 6, Ta. Rhoades 5, Hudson 5, Pryor 3. New Life Academy: Erickson 8, Hullett 6, Gunderson 6, Hager 5, Webb 3.

 

Minnetonka 61, Chaska 39

Minnetonka 29 32-61

Chaska 15 24-39

Minnetonka: Walker 16, Mershon 11, Greer 10, Erhard 7, Schmitz 6, Brattland 3, Baker 2. Chaska: Althaus 14, VanEps 7, Goetz 5, Grothe 4, Mattson 3, Starr 2, Robling 2, Willems 2.

North Branch 57, Cambridge-Isanti 41

North Branch 29 28-57

Cambridge-Isanti 20 21-41

North Branch: Hoppe 23, Selbitschka 17, Carlson 6, Pederson 5, Hadrava 2, Brodin 2, Bunes 2. Cambridge-Isanti: Cox 13, Westberg 9, Glotzbach 9, Brogger 6, Larkin 2, Hennen 2.

 

Norwood YA 54, Holy Family 41

Norwood Young America 19 35-54

Holy Family 17 24-41

Norwood Young America: Grimm 17, Mackenthun 13, Fox 10, Mackenthun 6, Miller 6, Wenisch 2. Holy Family: Geurs 14, Bowlin 9, Thompson 6, Conroy 5, Steiner 4, Melander 3.

 

Park of C.G. 57, Stillwater 41

Park of Cottage Grove 22 35-57

Stillwater 22 19-41

Park of Cottage Grove: Young 20, Johnson 10, Burka 8, Wenner 8, Freidel 7, Perryman 4. Stillwater: Scalia 11, Patterson 11, Houle 11, Whiddinton 5, Murphy 3.

Roch. Mayo 47, Northfield 41 [OT]

Rochester Mayo 19 18 10-47

Northfield 16 21 4-41

Rochester Mayo: Olson 15, Stamness 15, Marcellino 10, Riley 5, Buford 2. Northfield: Touchette 19, Kidd 16, Carlson 3, Hoff 3.

Rogers 74, Monticello 60

Monticello 24 36-60

Rogers 42 32-74

Monticello: Olson 20, Swanson 16, Bechtold 10, Haag 7, Zwack 3, Terres 2, Banack 2. Rogers: Secrist 15, Fingelsen 14, Dahlgren 11, Yelich 9, Rubbelke 9, Swan 4, Schwieters 4, Hanauska 4, Brenning 2, Olson 2.

St. Croix Prep 51, St. Paul Academy 35

St. Paul Academy 13 22-35

St. Croix Prep 26 25-51

St. Paul Academy : Denny 7, Moore 7, Egly 6, Crystal 6, McNamer 6, Carter 3. St. Croix Prep: Ture 8, White 7, Schulte 6, Witt 6, Schulte 5, Fisher 4, Davis 4, Hangge 1.

St. Michael-Albertville 73, Big Lake 33

Big Lake 15 18-33

St. Michael-Albertville 44 29-73

Big Lake: Anderson 7, Donais 5, McClaflin 5, Domyahn 4, Poe 4, Jochum 3, Terlinden 3, Hintz 2. St. Michael-Albertville: Heil 15, Cox 13, Johnson 13, Hanson 8, Johnson 6, Kramer 4, Dold 4, Alexander 4, Tennyson 2, Coulson 2, Carlson 2.

Tartan 55, South St. Paul 30

Tartan 28 27-55

South St. Paul 11 19-30

Tartan: Chevre 18, Ekereke 13, Mason 6, Whitlock 6, Roberts 4, Moeschter 4, Cummings 2. South St. Paul: Rutkowski 7, Skwira 7, Youngstrom 4, Counihan 2, Esser 2, Gerten 2.

 

Totino-Grace 53, St. Paul Central 44

Totino-Grace 23 30-53

St. Paul Central 18 26-44

Totino-Grace: Weierke 19, Doran 13, Brunn 6, Glynn 5, Gannaway 4, Meyer 4, Schroeder 2. St. Paul Central: Karlen 20, Gubbrud 7, Ward 5, Montgomery 4, Sutton 4, Richards 2, Vance 2.

 

Trinity 60, St. Paul Humboldt 58

St. Paul Humboldt 26 32-58

Trinity 39 21-60

St. Paul Humboldt: Meadows 28, Rodger Neely 13, Stokes 6, Griffin 3, Givins 3. Trinity: Frenz 23, Ennis 18, Michaud 10, Gerrity 5, Bittner 2, Olson 2.

 

Watertown-Mayer 80, Heritage Christian 55

Watertown-Mayer 48 32-80

Heritage Christian 26 29-55

Watertown-Mayer: Killian 30, Czinano 26, Klitzke 8, Zuelzke 6, Schroeder 5, Prigge 3, Knutson 2. Heritage Christian: Simonson 20, Scott 18, Torve 10, Allen 4, Peterson 2, Torve 1.

 

West Lutheran 41, Breck 22

West Lutheran 20 21-41

Breck 12 10-22

West Lutheran: Hoffer 16, Preus 13, Walberg 6, Hamilton 2, Paul 2, Zemke 2. Breck : Bilcik 10, White Jr 4, Olowu 3, Conroy 2, Garrett 2, Mirviss 1.

 

Zimmerman 86, Spring Lake Park 64

Zimmerman 40 46-86

Spring Lake Park 28 36-64

Zimmerman: Bond 20, Hagstrom 18, Daugherty 16, May 13, Williams 8, Pool 7, Jacob 4. Spring Lake Park: Murphy 25, Fruzyna 14, Sheedlo 5, Talso 5, Hoffmeyer 5, Super 2, Talso 2, Sheedlo 2, Nill 2, Kloubec 2.

HOCKEY • boys

Edina 5, Burnsville 4

Edina 3 1 1-5

Burnsville 1 0 3-4

First: B-Brunner (Bjork), 1:08. E-Crosby (Vorlicky), 1:59. E-Crosby, 8:07. E-Crosby (Reiners, Vorlicky), 8:36. Second: E-Jungels (Crosby), 12:38. Third: B-Brunner (Kittleson, Smith), 2:15. B-Ahcan (Sandvig), 3:37. E-Walker (Shoemaker), 9:23, sh. B-Ahcan (Bernhagen, Bjork), 16:23, pp. Saves: E: Mackay 8-7-13-28. B: Kenney 9-8-6-23.

Lakeville South 3, Buffalo 1

Lakeville South 1 0 2-3

Buffalo 0 0 1-1

First: L-Golant (Boche, Malinski), 12:54. Third: L-Harvey, 7:12. B-Mueller (Rooney, Habisch), 7:46, pp. L-Otremba (Novak), 13:20. Saves: L: DiLaura 1-5-8-14. B: Mueller 10-10-14-34.

Mahtomedi 7, Totino-Grace 5

Totino-Grace 3 1 1-5

Mahtomedi 2 4 1-7

First: T-Fagerlee (Hentges), 3:30. T-Hentges (Fagerlee, Pettijohn), 5:24, pp. T-Hentges (Becker), 5:42. M-Ayd (Hagstrom, Bartholomew), 7:43. M-Posner (Skillings), 15:01, pp. Second: M-Paradise (Vannelli, Mireault), 5:01, pp. M-Posner (Lallier), 7:14, pp. M-Lallier (Posner), 9:25. M-Posner (Lallier), 11:28.(Cashill, LeMay), 14:17. Third: M-Bartholomew (Ayd), 11:26. T-Becker (Pettijohn), 12:08, pp. Saves: T: Krech 6-15-6-27. M: Huber 0-6-6-12.

Minneapolis 5, New Prague 0

New Prague 0 0 0-0

Minneapolis 2 0 3-5

First: M-Hale (Sorock), 6:50. M-Eisenbeis, 8:09. Third: M-Hale, 14:15. M-Goff, 15:51. M-Wendlandt (Krause), 16:53. Saves: N: Dorzinski 3-8-8-19. M: Holt 3-7-8-18.

 

Mound Westonka 7, Prov. Acad. 0

Providence Academy 0 0 0-0

Mound Westonka 4 3 0-7

First: M-Lee (Niederer, Hildahl), 2:48. M-Hildahl (Lee, Roth), 6:42. M-LaFortune (Krahl, Roth), 10:33, pp. M-Kelly (Lee, Niederer), 11:37, pp. Second: M-Hildahl (Niederer, Kelly), 8:49, pp. M-LaFortune (Krahl, Kelly), 11:59. M-LaFortune (Aufderheide), 14:49, pp. Saves: P: Ferreira 11-15-0-26; Koskie 0-0-11-11. M: Coley 5-3-2-10.

North Branch 10, Legacy Christian 2

Legacy Christian 1 0 1- 2

North Branch 5 3 2-10

First: N-Byrkit (Fairbanks, Kozar), 1:10. N-Richards (Moline), 8:20. L-Pierro (Spande, Moots), 10:58. N-Fairbanks (Fabini, Byrkit), 13:14. N-Moline (Meyer), 13:53. N-Moline (Richards), 16:19. Second: N-Meyer (Larson), 1:10. N-Fabini, 3:14. N-Fabini (Byrkit, Fairbanks), 7:20. Third: L-Spande (Hansen, Moots), 3:04. N-Meyer (Byrkit), 4:58. N-Moline, 10:09. Saves: L: Leibold 13-16-6-35. N: Turek 5-2-1-8.

 

Shakopee 3, Hastings 2

Hastings 0 0 2-2

Shakopee 1 1 1-3

First: S-Holm (Kratzke), 0:42. Second: S-Karst (Kratzke), 3:44. Third: S-Karst (Karst), 2:41, sh. H-Otto (Foster), 9:44. H-Larson (Otto), 12:29. Saves: H: Greengo 4-7-10-21. S: Bleess 11-7-9-27.

St. Louis Park 8, Hopkins 3

Hopkins 1 0 2-3

St. Louis Park 1 3 4-8

First: H-Johnson (Staack), 7:27. S-Dvorak (Hand, Schubring), 11:39. Second: S-Neudecker (Dvorak, Mobley), 6:17, pp. S-Dvorak (Ryan, Mobley), 12:04. S-Schubring (Mobley), 14:32. Third: H-Peterson, 3:03. S-Mobley (Schubring, Dvorak), 3:47. S-Neudecker (Plender, Sorenson), 4:22. S-Neudecker (Stafne, Johnson), 10:04. H-Sweeney, 11:50. S-Sorenson (Neudecker, Mobley), 14:10. Saves: H: Wilson 13-13-9-35. S: Raasch 10-3-6-19.

 

St. Paul Academy 4, Roch.Lourdes 2

Rochester Lourdes 1 0 1-2

St. Paul Academy 1 2 1-4

First: R-Anderson (Benner, Hofbauer), 14:56, pp. S-Dahlseide, 16:04, sh. Second: S-Kelly (Parker, Johnston), 7:23, pp. S-Dahlseide, 15:50, sh. Third: S-McCabe (Johnston, Picciano), 10:39. R-Hofbauer (Macken, Caples), 15:23. Saves: R: Alexander 10-10-11-31. S: Beran 7-6-6-19.

HOCKEY • GIRLs

Blake 3, St. Paul United 0

St. Paul United 0 0 0-0

Blake 1 2 0-3

First: B-Levitt (Burton), 14:44, pp. Second: B-Daniel (Delianedis, Burton), 3:41, pp. B-Wethington (Willoughby, Chute), 11:19, pp. Saves: S: Emerson 6-16-2-24. B: Bizal 6-20-0-26.

 

Bloom. Jefferson 2, Simley 0

Simley 0 0 0-0

Bloomington Jefferson 0 2 0-2

Second: B-Bianchi (Burton), 13:24. B-Rea (Burton), 14:26. Saves: S: Biggs 6-5-7-18. B: Bonney 3-5-4-12.

Breck 4, Minnehaha United 0

Minnehaha United 0 0 0-0

Breck 1 0 3-4

First: B-Solohub (Qualley), 7:54. Third: B-Lindsay (McGlynn), 2:41. B-Halverson (Lindsay), 8:28. B-Beniek (Halverson, Oppenheimer), 9:08. Saves: M: Schommer 7-17-10-34. B: Frantzick 3-4-0-7.

 

Champlin Park 3, Andover 2

Champlin Park 0 3 0-3

Andover 1 0 1-2

First: A-Sedey (Butorac), 1:41. Second: C-Colford, 0:23. C-Schwartz (Trapp), 12:38. C-Trapp (Schwartz, Wood), 14:50. Third: A-Sedey (Schelkoph), 15:06. Saves: C: Shuck 8-4-6-18. A: Stumo 2-9-3-14.

 

Chaska/Chanhassen 3, New Prague 1

New Prague 0 1 0-1

Chaska/Chanhassen 0 1 2-3

Second: C-Kelly (Passolt), 3:32. N-Bjerke (O’Rourke), 16:51. Third: C-Fiedler, 8:52. C-Fiedler (Hinze, Passolt), 16:18, pp. Saves: N: Culshaw 11-10-9-30. C: Peterson 6-9-4-19.

Cretin-D.H. 4, Mounds View 1

Mounds View 0 1 0-1

Cretin-Derham Hall 2 0 2-4

First: C-King (Ziegler, Hansen), 4:02. C-King (Ryan, Osborne), 10:26. Second: M-Marvin, 13:31, pp. Third: C-King (Ryan, MacLean), 8:23. C-Ryan (King, Osborne), 12:12. Saves: M: Johnson 9-5-7-21. C: Meyers 4-0-9-13.

East Ridge 5, Roseville 1

East Ridge 0 1 4-5

Roseville 0 1 0-1

Second: R-Gaffney, 12:03, pp. E-Larsen (Walz, Heiting), 16:29. Third: E-Claugherty, 0:20. E-Larsen, 5:24. E-Heiting (Claugherty, Walz), 7:05. E-Heiting, 15:29. Saves: E: Heiting 6-8-7-21. R: Lehto 9-9-11-29.

 

Hutchinson 2, New Ulm 1

Hutchinson 1 1 0-2

New Ulm 0 0 1-1

First: H-Roling (Larson), 3:58. Second: H-Jensen (Markovic), 1:06. Third: N-Beltz, 15:19. Saves: H: Barrick-Benson 11-6-9-26. N: Ries 6-15-6-27.

Minneapolis 3, North Metro 2

Minneapolis 2 0 1-3

North Metro 0 2 0-2

First: M-Hanson (Offerdahl), 2:03. M-Melnyk (Riley), 3:00. Second: N-Donaldson (Sawicky), 1:58. N-Ballweber (Denchfield), 11:28. Third: M-Melnyk (Maus), 7:36. Saves: M: Schulz 12-2-2-16. N: Almquist 7-4-11-22.

 

Minnetonka 4, Wayzata 1

Minnetonka 1 1 2-4

Wayzata 1 0 0-1

First: M-Bigham (Hoelscher, McDonell), 4:47. W-Marshall (Urban, McCollins), 6:59, pp. Second: M-McDonell (von Steinbergs), 9:58. Third: M-Bigham (Langefels), 9:10. M-Bigham (Nicholson), 10:34, pp. Saves: M: Kubicek 5-4-4-13. W: Boswell-Healey 11-11-9-31.

Moose Lake-WR 3, Henry Sibley 0

Moose Lake-WR 2 0 1-3

Henry Sibley 0 0 0-0

First: M-Belanger (Hall, Evenson), 5:34. M-Bird (Gerard, Benzie), 8:35. Third: M-Belanger (Benzie, Pederson), 10:49, pp. Saves: M: Gamst 5-7-8-20. H: Erickson 10-4-9-23.

 

Northfield 2, Mahtomedi 1

Mahtomedi 0 0 1-1

Northfield 0 1 1-2

Second: N-Bornhauser (Nelson), 1:28. Third: N-Puppe (Boland, Boland), 1:27, pp. M-Sellwood (McAlpine, Donovan), 3:33. Saves: M: Ficcadenti 2-6-7-15. N: Tidona 5-8-10-23.

NSP/Tartan 4, Irondale 2

North/Tartan 1 1 2-4

Irondale 0 0 2-2

First: N-Pearcy (Ciolkosz), 10:10. Second: N-Pearcy (Sutton), 14:30. Third: N-Ciolkosz (Pearcy), 0:55. I-Bollensen (Meysembourg), 7:29. I-Bollensen (Wagner, Cheney), 15:43. N-Culshaw-Klein, 16:39. Saves: N: Schultz 7-12-4-23. I: Stegora-Peterson 3-7-0-10.

 

Park of Cottage Grove 4, Woodbury 0

Park of Cottage Grove 2 1 1-4

Woodbury 0 0 0-0

First: P-Miller (Nadeau-Robinson , Henderson), 1:07. P-Press (Kons, Degler), 7:56, pp. Second: P-Henderson (Morris), 13:22. Third: P-Kons (Press, Nadeau-Robinson ), 5:29. Saves: P: Veary 5-8-6-19. W: Gillen 8-8-4-20.

 

Rogers 3, Cambridge-Isanti 2

Cambridge-Isanti 1 1 0-2

Rogers 2 0 1-3

First: R-Levis (Lloyd), 7:14. R-Feilen (Scherling), 11:54, pp. C-Schintz (Niebur, Price), 12:18. Second: C-Niebur, 9:19. Third: R-Parent (Levis), 4:35. Saves: C: Belkholm 9-0-20-29. R: Hartlage 5-0-11-16.

 

Rosemount 2, Armstrong/Cooper 1

Armstrong/Cooper 0 0 1-1

Rosemount 1 1 0-2

First: R-Ginter (Sirek, NyGaard), 7:33. Second: R-Ginter (Sirek, Tuttle), 9:05. Third: A/C-Quinn (Lorentz, O’Brien), 7:42, pp. Saves: A/C: Launderville 10-5-8-23. R: Kelley 6-11-7-24.

 

SLP/CR 2, White Bear Lake 1 [OT]

White Bear Lake 0 0 1 0-1

Spring Lake Park/Coon Rapids 0 0 1 1-2

Third: W-Shearen (Verkerke), 15:15. S-DelCastillo (Crawford), 16:59. OT: S-Schultz, 4:07. Saves: W: Frank 7-6-5-1-19. S: Miller 7-9-12-0-28.

St. Croix Valley (Wis.) 7, St. Paul Blades 0

St. Paul Blades 0 0 0-0

St. Croix Valley Fusion 4 2 1-7

First: SC-Albrightson, 2:57 SC-Gabbert (Jacobs), 7:58. SC-Anderson (Jacobs, Gabbert), 10:38, pp. SC-Jacobs, 14:23, sh. Second: SC-Meier, 9:27. SC-Jacobs (Gabbert, Anderson), 16:33. Third: SC-Anderson (Jacobs, Albrightson), 11:37, pp. Saves: S: Nelson 12-13-14-39. SC: Coggio 6-10-x-16, Klund x-x-4-4.

Stillwater 2, Forest Lake 1

Stillwater 0 1 1-2

Forest Lake 0 0 1-1

Second: S-Affolter (Howe), 16:14. Third: S-Jablonski (Schuster), 9:37, pp. F-Parent (Kolbow, Peterson), 15:39. Saves: S: Knox 11-12-12-35. F: Bothun 9-11-11-31.