TUESDAY

BASKETBALL • BOYs

METRO EAST

• Mahtomedi 82, Hastings 63

• North St. Paul 81, Hill-Murray 37

• Simley 98, South St. Paul 57

• Tartan 76, St. Thomas Academy 44

METRO WEST

• Bloomington Jefferson 59, Chanhassen 47

• Cooper 71, Bloomington Kennedy 23

• Chaska 105, Richfield 78

• St. Louis Park 85, Benilde-St. Margaret’s 75

MINNEAPOLIS CITY

• North 106, Henry 91

• South 70, Roosevelt 63

• Washburn at Edison

MCAA

• Bethany 52, West Lutheran 48

• Heritage 51, New Life 48

• Legacy 60, Lester Prairie/Holy Trinity 58

• Southwest Christian 67, Maranatha 47

• Trinity 79, PACT 75

MINNESOTA RIVER

• Jordan 69, Belle Plaine 65

• Norwood Young America at Tri-City United

• Sibley East 78, Le Sueur-Henderson 68

MISSISSIPPI 8

• Cambridge-Isanti 71, St. Francis 46

• Monticello 74, North Branch 53

• Rogers 70, Buffalo 40

• St. Michael-Albertville 50, Big Lake 40

NORTHWEST SUBURBAN

• Blaine 74. Andover 60

• Centennial 78, Coon Rapids 65

• Champlin Park 70, Elk River 60

• Maple Grove 55, Armstrong 53

• Osseo 89, Totino-Grace 54

• Spring Lake Park at Park Center

ST. PAUL CITY

• Humboldt at Highland Park

• Johnson at Harding

• Washington at Central

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 92, Lakeville North 66

• Eagan 80, Prior Lake 56

• Lakeville South 68, Eastview 57

• Shakopee 77, Farmington 54

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 64, Forest Lake 63

• Mounds View 70, Stillwater 63

• Woodbury 83, Park 52

• White Bear Lake at East Ridge

TRI-METRO

• Columbia Heights 63, Holy Angels 41

• DeLaSalle 52, Brooklyn Center 50

• Fridley 80, St. Anthony 59

• St. Croix Lutheran 76, Concordia Academy 45

WRIGHT COUNTY

• Annandale 54, Litchfield 37

• Delano 99, Hutchinson 39

• New Prague 58, Orono 56

• Rockford 60, Dassel-Cokato 58

• Waconia 70, Holy Family 61

METROPOLITAN AREA

• Eden Prairie 66, Roseville 32

• Edina 72, Minnehaha Academy 56

• Hope Academy 117, AFSA 58

• Northfield 57, Faribault 34

• Red Wing 75, Rochester John Marshall 65

• St. Croix Prep 72, St. Agnes 68

• St. Cloud Apollo 61, Zimmerman 55

• Spectrum 57, Mounds Park 51

• Watertown-Mayer 65, Glencoe-SL 51

BASKETBALL • girls

EMAC

• Nova Classical 72, Hmong Academy 6

METRO EAST

• Hill-Murray 74, North St. Paul 53

• Hastings 70, Mahtomedi 63

METRO WEST

• Benilde-St. Margaret’s 55, St. Louis Park 36

• Bloomington Kennedy 59, Cooper 49

• Chanhassen 60, Bloomington Jefferson 56

• Chaska 73, Richfield 25

MCAA

• Heritage 71, New Life 41

• Lester Prairie/HT 72, Legacy 45

• Maranatha 88, Southwest Christian 59

MINNESOTA RIVER

• Jordan 69, Belle Plaine 27

• Le Sueur-Henderson 75, Sibley East 45

• Norwood YA 75, Tri-City United at45

MISSISSIPPI 8

• North Branch 63, Monticello 52

• Princeton 62, Chisago Lakes 41

• Rogers 67, Buffalo 52

• St. Francis 48, Cambridge-Isanti 42

• St. Michael-Albertville 79, Big Lake 31

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 54, Irondale 38

• Centennial 73, Coon Rapids 38

• Elk River 67, Champlin Park 53

• Maple Grove 47, Armstrong 43

• Osseo 55, Totino-Grace 47

• Park Center 78, Spring Lake Park 25

ST. PAUL CITY

• Central 62, Washington 25

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 74, Prior Lake 57

• Eastview 50, Lakeville South 45

• Lakeville North 60, Apple Valley 53

• Rosemount 80, Burnsville 59

• Shakopee 68, Farmington 34

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 63, Forest Lake 45

• Mounds View 57, Stillwater 48

• Park 50, Woodbury 42

• White Bear Lake 58, East Ridge 49

TRI-METRO

• Fridley 70, St. Anthony 56

• Holy Angels 72, Columbia Heights 61

• St. Croix Lutheran 55, Concordia 35

• St. Paul Academy 38, Mounds Park 37

WRIGHT COUNTY

• Dassel-Cokato 43, Rockford 39

• Hutchinson 58, New Prague 55

METROPOLITAN AREA

• Blake 67, Minneapolis Roosevelt 46

• Breck 70, Minneapolis North 13

• Holy Family 50, Providence 40

• Rochester John Marshall 82, Red Wing 62

• Minnehaha 63, St. Paul Como Park 48

• Watertown-Mayer 78, Glencoe-SL 59

• Wayzata 59, Minneapolis Southwest 52

• Waconia 73, Waseca 62

GYMNASTICS

METROPOLITAN AREA

• St. Paul Highland Park 121.9, Cretin-Derham Hall 120.65. AA: Jess Greiner, CDH, 33.975

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 143.55, Farmington 139. AA: Amanda Davenport, Farmington, 36.8.

• Eastview 137.35, Lakeville North 137.3. AA: Bailey Davidson, Eastview, 37.1

• Lakeville South 138.95, Apple Valley 131.1. AA: Sidney Bethke, Apple Valley, 36.4.

• Rosemount 143.825, Prior Lake 130.225. AA: Josey Schlie, Rosemount, 36.95.

SUBURBAN EAST

• Mounds View, 127.9, Woodbury 124.1. AA: Sarah Voytilla, Mounds View, 32.975

HOCKEY • BOYs

MISSISSIPPI 8

• Chisago Lakes 8, Monticello 4

NORTHWEST SUBURBAN

• Elk River 4, Totino-Grace 3

SOUTH SUBURBAN

• Lakeville North 6, Eagan 2

SUBURBAN EAST

• Stillwater 6, Park 1

• White Bear Lake at Cretin-Derham Hall

WRIGHT COUNTY

• Delano 5, New Prague 1

• Holy Family 4, Mound Westonka 0

• Litchfield/D-C 4, Hutchinson 2

• Waconia 4, Orono 1

METROPOLITAN AREA

• Bloomington Kennedy 3, Cambridge-Isanti 2

• Champlin Park 5, Rogers 3

• Lakeville South 4, Bloomington Jefferson 1

• Legacy 4, Providence 3, OT

• Minnehaha Academy 5, South St. Paul 4

• North St. Paul 4, Mounds View 3

• Prairie Centre 4, Becker/Big Lake 1

• Red Wing 6, Winona 1

• St. Paul Johnson 2, Henry Sibley 0

• Tartan 2, Rochester John Marshall 1

HOCKEY • GIRLs

LAKE

• Eden Prairie 6, Wayzata 0

• Minnetonka 5, Hopkins/Park 1

METRO EAST

• Hastings 10, Henry Sibley 1

• Hill-Murray 8, Mahtomedi 0

• North/Tartan 2, South St. Paul 0

METRO WEST

• Benilde-St. Margaret’s 2, Bl. Jefferson 1, OT

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 4, St. Francis/NB 1

• Cambridge-Isanti 2, N. Wright Co. 1

• Rogers 4, Chisago Lakes 1

NORTHWEST SUBURBAN

• Armstrong/Cooper 5, Irondale 2

• Elk River 4, Champlin Park 4, tie

• Totino-Grace 8, North Metro 5

• Blaine at Centennial

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 3, Prior Lake 1

• Eagan 7, Rosemount 0

• Lakeville South 4, Burnsville 0

• Shakopee 4, Farmington 3

• Lakeville North at Eastview

SUBURBAN EAST

• Mounds View 3, Stillwater 0

• Roseville 6, Woodbury 0

• White Bear Lake 1, East Ridge 0, OT

• Forest Lake at Park

WRIGHT COUNTY

• Mound Westonka 4, Hutchinson 1

METROPOLITAN AREA

• Blake 4, Orono 0

• Edina 1, Chaska/Chanhassen 0

• Holy Angels 1, Princeton 1, tie

• Litchfield/D-C 5, St. Peter 1

• Red Wing 8, Winona 0

• Simley 3, Minnehaha United 2

NORDIC SKIING • BOYS

TWIN CITIES CONFERENCE

5K • At Elm Creek

• St. Paul Highland Park 471, Mound Westonka 461, St. Paul Central 439, Orono 416, St. Paul Como Park 342, Holy Family 321.5. Medalist: Samuel Abegglen, Mound, 14:41.

NORDIC SKIING • GIRLS

TWIN CITIES CONFERENCE

5K • At Elm Creek

• St. Paul Highland Park 489, Orono 455, St. Paul Central 373, Holy Family 372, Mound Westonka 200, St. Paul Como Park 166, Visitation 139. Medalist: Erin Moening, SPHP, 17:14

SWIMMING • BOYs

NORTHWEST SUBURBAN

• Centennial 98, Blaine 88

• Irondale 52, Park Center 46

METROPOLITAN AREA

• Breck/Blake 60, St. Michael-Albertville 48

• Hastings 100, Farmington 83

• Northfield 97, Austin 87

WRESTLING

METRO WEST

• Benilde-St. Margaret’s 45, Richfield 27

METROPOLITAN AREA

• Glencoe-SL/LP 43, St. Peter 36

• Little Falls 48, Becker 32

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYS

Annandale 54, Litchfield 37

Litchfield 18 19-37

Annandale 28 26-54

Litchfield: Nelson 13, Kreger 11, Wattenhofer 6, Aller 3, Schultz 2, Madsen 2. Annandale: Wilken 15, Wikan 12, Fobbe 9, Alama 8, Hinz 4, Wadman 4, Peper 2.

 

Apple Valley 92, Lakeville North 66

Lakeville North 35 31-66

Apple Valley 39 53-92

Lakeville North: Reuvers 23, Brooks 12, Fossey 7, Pesola 6, Saarela 5, Igbanugo 4, Lang 4, Stewart 3, Schermann 2. Apple Valley: Trent Jr. 30, Jones 21, Kirksey 15, Bertram 13, Martens 8, Ertz 2, Hendrickson 2, Macho 1.

 

Bethany Academy 52, West Lutheran 48

West Lutheran 28 20-48

Bethany Academy 21 31-52

West Lutheran: Beise 14, Anderson 12, Ripley 8, Grooms 7, Vollrath 5, Ewing 2. Bethany Academy: Peterson 16, Kadlec 12, Lechtenberg 11, Lechtenberg 7, Nehrbass 2, Perkins 2.

 

Blaine 74, Andover 60

Andover 28 32-60

Blaine 43 31-74

Andover: Rezac 20, Johnson 12, Paul 7, Siebold 7, Olson 6, Echtenkamp 3, Rodewald 3, Leisner 2. Blaine: Scherer 20, Neppl 16, Baker 14, Kaul 6, Jenkins 6, Bynum 6, Weigand 6.

 

Bloomington Jefferson 59, Chanhassen 47

Jefferson 30 29-59

Chanhassen 20 27-47

Jefferson: Riemersma 26, Hird 15, Murray 8, Tillotson 8, Carlson 2. Chanhassen: Bunkenberg 8, Elgren 8, Bonk 6, Shea 6, Witthus 6, Prince 6, Wandling 5, Weisman 2.

 

Centennial 78, Coon Rapids 65

Centennial 48 30-78

Coon Rapids 36 29-65

Centennial: McGreal 22, Taleen 16, Johnson 12, Robinson 10, Facon 8, Lyden 5, Kuznia 3, Abou-Zeid 2. Coon Rapids: Keller 24, Dujmovic 15, Roper-Thronton 8, Johnson 6, Lawal 5, Carver 4, Pratt 2, Rask 1.

 

Champlin Park 70, Elk River 60

Champlin Park 31 39-70

Elk River 32 28-60

Champlin Park: Wright 17, John 17, Smith 15, Kloeppner 10, Hill 6, Strong 3, Hunter 2. Elk River: Keller 20, Pink 15, Delain 9, Kramer 7, Morrell 3, Cotton 2, Burger 2, Weege 2.

 

Chaska 105, Richfield 78

Chaska 51 54-105

Richfield 27 51-78

Chaska: Hanson 34, Hennen 16, Meyer 15, Kallman 12, Engel 7, Perrill 6, Kraus 5, Roskam 5, Ploen 2, Fauchald 2, Rodriguez 1. Richfield: Stone 18, Hunter 14, Fallon 11, Maddox 8, Atiim 8, Blackshear 6, Walters 5, Christian 4, Moe 4.

 

Columbia Heights 63, Holy Angels 41

Holy Angels 20 21-41

Columbia Heights 28 35-63

Holy Angels: Voxland 9, Mazurek 8, Metcalf 6, Longo 5, Burke 4, Boehne 3, Arms 2, Sanchez Garcia 2, Anderson 2. Columbia Heights: Baptiste 18, Jones 15, Austin 9, Hardrict 7, Matthews 6, Sheferaw 4, Dowling 4.

 

Cooper 71, Bloomington Kennedy 23

Cooper 39 32-71

Bloomington Kennedy 16 7-23

Cooper: Newbern 18, Gordon 14, Mosby 11, Newbern 9, Hill 8, Burns 6, Gordon 4, Whitfield 1. Bloomington Kennedy: Alexander 8, Farrell 6, Bryant 3, Johnson 2, Riley 2, Alnajjar 2.

 

Cretin-Derham Hall 64, Forest Lake 63

Cretin-Derham Hall 38 26-64

Forest Lake 40 23-63

Cretin-Derham Hall: Oturu 20, Ammons 12, Prince 9, Phillips 6, Fondungallah 6, Perry 3, Gamble 3, Dennis 3, Treadwell 2. Forest Lake: Alm 22, Jerde 8, Larson 8, Wallner 8, Schrader 7, Lemke 6, Shortly 2, Ziedler 2.

 

DeLaSalle 52, Brooklyn Center 50

DeLaSalle 27 25-52

Brooklyn Center 19 31-50

DeLaSalle: Bledsoe 14, Mar 11, Jones 8, Kalscheur 6, Booker 6, Dickson 3, Wesseh 3, McGeheran 1. Brooklyn Center: Patterson 9, Hightower 9, Kirkwood 9, Pickford 7, Prince 7, Tahir 6, Karn 3.

 

Delano 99, Hutchinson 39

Hutchinson 28 11-39

Delano 61 38-99

Hutchinson: Max 10, Vilt 9, Schmidt 6, Kieser 5, Elliott 4, Haffley 3, Gandrud 2. Delano: Kreklow 18, Wishart 18, Techam 17, Kurtz 9, Pulis 9, Hoopman 8, O’Neill 8, Gilmer 4, Schneider 3, Kraemer 3, Gilmer 2.

 

East Ridge 71, White Bear Lake 38

White Bear Lake 22 16-38

East Ridge 40 31-71

White Bear Lake: May 15, Schochet 9, Charles 6, LeMay 6, Broberg 2. East Ridge: Brown 15, Kelzenberg 10, Betz 8, Christenson 7, Dowdle 7, Junker 6, Coquyt 5, Gamm 3, Remke 2, Bennett 2, Franks 2, Kelley 2, Petrie 2.

 

Eden Prairie 66, Roseville 32

Eden Prairie 38 28-66

Roseville 12 20-32

Eden Prairie: Chose 16, Geolat 13, Kluge 9, Rudrud 7, Ruppert 5, Jacobus 5, Pahl 4, Dobbs 3, Maxwell 2, Johnson 1, Montero 1. Roseville : Bensen 11, Green 4, Brown 4, Weber 3, Rosalez 3, Wilson 2, Payne 2, Wright 2, James 1.

 

Edina 72, Minnehaha Academy 56

Edina 34 38-72

Minnehaha Academy 34 22-56

Edina: McGrory 23, Moreton 17, Nelson 11, Krafft 9, Helgren 8, Graf 2, Hussian 2. Minnehaha Academy: Larry 20, Bickham 16, Lockett 8, Suggs 7, Howard 2, Rademacher 2, Johnson 2.

 

Fridley 80, St. Anthony 59

Fridley 40 40-80

St. Anthony 26 33-59

Fridley: Pal 23, Caruthers 21, Murray 14, Sopa 13, Crandall 5, Reeves 4. St. Anthony : Smith 17, Peterson 14, Langums 11, Zeller 6, Knutson 6, Wappes 4, Nelson 1.

 

Lakeville South 68, Eastview 57

Lakeville South 36 32-68

Eastview 33 24-57

Lakeville South: Sorenson 22, Wacholz 14, Mitchell 13, Cuddigan 9, Carlson 6, Swanhorst 2, Martin 2. Eastview: Mitchell 18, Stevens 11, Ryan 10, Carpenter 8, Davis 6, Bryan 4.

 

Mahtomedi 82, Hastings 63

Mahtomedi 34 48-82

Hastings 18 45-63

Mahtomedi: Fox 39, Rock 9, Newman 6, Rock 6, Martin 6, Siekmeier 6, Buller 3, Tuttle 3, Farrell 2, Praml 2. Hastings: Gullicks 14, Levos 11, Schnell 11, Kummer 9, Haroldson 9, Hollar 5, Brake 4.

 

Maple Grove 55, Armstrong 53

Maple Grove 26 29-55

Armstrong 28 25-53

Maple Grove: Davison 33, Hutchison 7, Ta. Pickford 6, Nikko 4, Horton 3, Martinson 2. Armstrong: Rollins 7, Priem 10, Alade 22, T. Thompson 8, C. Barber 2, R Thompson 2.

 

Mpls. North 106, Mpls. Henry 91

Mpls. North 49 57-106

Mpls. Henry 40 51-91

Mpls. North: Johnson 29, Dembley 29, Johnson 23, Jackson 8, Rodgers 6, Sanders-Smith 6, Wilson IV 4, Johnson 1. Mpls. Henry: Scott 21, Jackson 20, Edwards-Brown 18, Brown 11, Wood 10, Lynn 10, Fields 1.

 

Mpls. South 70, Mpls. Roosevelt 63

Mpls. Roosevelt 31 32-63

Mpls. South 36 34-70

Mpls. Roosevelt: Hannah 25, Rodgers 15, Johnston 6, Wade-Henderson 6, Graves 5, Hannah 4, Rogers 2. Mpls. South: Harris 24, Lewis 16, Bowdry 13, Luther 6, Turner 5, Smith 4, Lossow 2.

 

Monticello 74, North Branch 53

North Branch 29 24-53

Monticello 32 42-74

North Branch: Solberg 14, Franklin 12, Souther 8, Pearson 7, Ramberg 4, Drost 4, Bauch 2, Kress 2. Monticello: Todd 19, Schyma 16, Wills 8, Useh 8, Rosenbaum 7, Bautch 5, Hangsleben 5, Sellner 4, Severson 2.

 

Mounds View 70, Stillwater 63

Mounds View 17 53-70

Stillwater 23 40-63

Mounds View: Albers 35, Thompson 14, McMillan 14, Fairchild 4, Jurek 2, Thompson 1. Stillwater : Blinkhorn 21, Dobson 19, Bruggers 8, Jingco 7, Shikenjanski 5, Haggard 3.

 

New Prague 58, Orono 56

New Prague 30 28-58

Orono 27 29-56

New Prague: Walford 28, Lindell 9, Greenwalt 8, Hanson 7, Milinkovich 3, Washa 3. Orono: Sustacek 13, Bjorkland 12, Mshihiri 10, Codute 7, Stoe 7, Marxer 3, Anderson 2, Kill 2.

 

North St. Paul 81, Hill-Murray 37

Hill-Murray 22 15-37

North St. Paul 65 16-81

Hill-Murray: Moore 12, Davis 10, Donatell 8, Carlson 4, Runyon 2, Smith 1. North St. Paul: Phillips 21, Wadlington 19, Johnson 11, Steckler 10, Acquoi 6, Kpegeol 4, Thomas 3, Daniels 2, Towns 2, Sims 2, Dixon 1.

 

Northfield 57, Faribault 34

Northfield 35 22-57

Faribault 12 22-34

Northfield: Harris 18, Koep 17, Antoine 8, Zabel 7, Rasmussen 4, Ernste 3. Faribault: Jackson 8, Hart 6, Combs 6, Ernste 4, Ehlers 3, Matakis 3, Hunt 2, Hunter 2.

 

Norwood YA 56, Tri-City United 48

Norwood YA 30 26-56

Tri-City United 24 24-48

Norwood YA: Panning 19, Erpenbach 16, Schnabel 11, Clemensen 8, Corlett 2. Tri-City United: Rynda 16, LeBrun 10, Oak 9, Feddema 8, Jacobson 3, Jackson 2.

 

Osseo 89, Totino-Grace 54

Totino-Grace 29 25-54

Osseo 55 34-89

Totino-Grace: Kreuser 17, Collins 9, Ban 8, Streeter 7, Chomilo 4, Kidd 2, Kavolak 2, Hanson 2, Jacobs 2, Burton 1. Osseo: Theisen 18, Armstrong 14, Bezdicek 13, Anderson 12, Bettie 11, Jones 9, Hughes 5, Williams 5, Williams 2.

 

Rockford 60, Dassel-Cokato 58

Dassel-Cokato 28 30-58

Rockford 31 29-60

Dassel-Cokato: Brandel 19, Kaiser 15, Ellis 6, Lindell 6, Nelson 6. Rockford: Schultz 24, Olsen 16, Hall 7, Monssen 6, Bode 4, Friedlein 2, Olson 1.

 

Rogers 70, Buffalo 40

Buffalo 12 28-40

Rogers 49 21-70

Buffalo: Johnson 11, Evans 11, Weber 4, Russel 4, Montplaisir 3, Bean 3, Willert 2, Miller 2. Rogers: Alexander 20, Carik 14, Wilson 13, Musoke 12, Sagehorn 5, Franz 4, Palm 2.

 

Shakopee 77, Farmington 54

Farmington 25 29-54

Shakopee 37 40-77

Farmington: Laube 19, Wilson 10, Hart 7, Berg 6, Burrell 5, Wurst 4, Zitzmann 3. Shakopee: Mitchell 25, Coplin 21, Kutina 12, Triplett 6, Hagstrom 5, Hanbury 4, Adelman 2, Imhoff 2.

 

Sibley East 78, Le Sueur-Henderson 68

Sibley East 41 37-78

Le Sueur-Henderson 38 30-68

Sibley East: Bates 21, Pautsch 18, Kranz 18, Holmquist 7, Weckwerth 6, Pauly 4, Schultz 4. Le Sueur-Henderson: Eccles 22, Barron 19, Borchardt 9, Pengilly 6, Nesbit 5, Luna 4, Becker 3.

 

Simley 98, South St. Paul 57

South St. Paul 27 30-57

Simley 56 42-98

South St. Paul: Taylor 17, Moe 11, Totino 8, Whaley 8, Halvorson 6, Smith 5, Taylor 2. Simley: Stensgard 34, Morriset 22, Binley 15, Leeder 13, Alvarado 6, Oberstar 3, Robinson 3, Westra 2.

 

Southwest Christian 67, Maranatha 47

Southwest Christian 40 27-67

Maranatha 19 28-47

Southwest Christian: Jenson 32, Weiss 10, Sandness 8, Bengtson 6, Reiskytl 6, Schmidt 3, Solfelt 2. Maranatha: Andrews 16, Daniels 9, Coleman 6, Ekiyor 6, Jordan 4, Cavin 3, Mason 3.

 

St. Croix Lutheran 76, Concordia Academy 45

Concordia Academy 19 26-45

St. Croix Lutheran 45 31-76

Concordia Academy: Harbo 25, Tensaie 7, Lively 4, Harbo 3, Erath 2, Carlson 2, Maser 2. St. Croix Lutheran: Rovney 23, Krueger 16, Murkey 13, Johnson 10, Maag 5, Valluri 3, Friese 2, Maki 2, Kletscher 2.

 

St. Croix Prep 72, St. Agnes 68

St. Croix Prep 36 36-72

St. Agnes 26 42-68

St. Croix Prep: Metcalf 33, Kaul 14, Gebauer 7, Have 6, Richardson 5, Fisher 4, Maule 3. St. Agnes: Skulley 30, Smith III 14, Tesfay 10, Golden 6, Plasch 4, Johnson 2, Bennett 2.

 

St. Louis Park 85, Benilde-St. Margaret’s 75

St. Louis Park 40 45-85

Benilde-St. Margaret’s 33 42-75

St. Louis Park: Whitlock 19, Howard 16, Mayfield 14, Domres 11, Morrow 10, Green 9, Lynch 4, Anderson 2. Benilde-St. Margaret’s: Cave 23, Baker 13, Alada 12, Drees 10, Dunn 7, Wexler 6, Lilienthal 4.

 

St. Michael-Albertville 50, Big Lake 40

Big Lake 23 17-40

St. Michael-Albertville 22 28-50

Big Lake: Vogt 10, Teige 8, Miller 8, Sandford 6, Paulson 4, Gesicki 2, Rudlong 2. St. Michael-Albertville: Brown 13, Thurman 11, Chomilo 6, Campbell 6, Weston 6, Rice 3, Veire 3, Moran 2.

 

St. Paul Central 74, St. Paul Washington 71

St. Paul Washington 31 40-71

St. Paul Central 36 38-74

St. Paul Washington: Bell 19, Boua-Taylor 17, Williams 13, Carter 10, Christian 8, Carver 2, Storay 2. St. Paul Central: Muse 22, Gubbrud 22, Beckman 10, Blanchard Jr. 8, Galato 4, Gubbrud 3, Balenger 3, Winston 2.

 

SP Highland Park 66, St. Paul Humboldt 54

St. Paul Humboldt 23 31-54

St. Paul Highland Park 33 33-66

St. Paul Humboldt: Bryant 16, Franklin 13, Andrew 9, Tovalin 5, Jackson 4, Johnson 4, Webster 3. St. Paul Highland Park: Cornelius 27, Collins-Westlund 16, Aune 6, Dennis 6, Hughes 4, Kelly-Jabbar 3, Aune 2, Taubert 2.

 

St. Paul Johnson 86, St. Paul Harding 47

St. Paul Johnson 58 28-86

St. Paul Harding 28 19-47

St. Paul Johnson: Smith 25, Clarke 12, Foster 11, Siedschlag 10, Jackson 7, Parker 7, Smith 6, Benton 5, Adams 2, Yang 1. St. Paul Harding: Adam 16, Johnson 11, Mesidor 6, Brooks 5, Thompson 5, Miller 2, Caldwell 1, Girdy 1.

 

Tartan 76, St. Thomas Academy 44

Tartan 33 43-76

St. Thomas Academy 18 26-44

Tartan: Walker 19, Thomas 15, Johnson 10, Horn 10, Thompson 8, Kimmons 8, Friberg 3, Roberts 2, Whalen 1. St. Thomas Academy: Chaffee 17, Vascellaro 7, Wright 5, Harvey 5, Sullivan 4, Perry 3, Happe 3.

 

Waconia 70, Holy Family 61

Waconia 34 36-70

Holy Family 30 31-61

Waconia: Kortuem 29, Rands 15, Schultz 10, Notch 6, Kruchten 5, Feltmann 3, Fulford 2. Holy Family: Nowak 17, Stewart-Hester 16, Wright 15, Johnson 5, Cizek 3, Heithoff 3, Waterman 2.

 

Watertown-Mayer 65, Glencoe-SL 51

Watertown-Mayer 31 34-65

Glencoe-Silver Lake 18 33-51

Watertown-Mayer: Berhow 27, Gehlhausen 15, Theisen 8, Ernhart 6, McCleary 4, Grotbo 3, Farber 2. Glencoe-Silver Lake: Petersen 14, Popelka 5, Ehrke 5, Romano 5, Frahm 4, Ehrke 3, Sanchez 3, Ahlbrecht 3, Maresh 3, Boesche 2, Kettner 2, Litzau 2.

 

Woodbury 83, Park of Cottage Grove 52

Park of Cottage Grove 28 24-52

Woodbury 41 42-83

Park of Cottage Grove: Alt 14, Kayfes 10, Beaulieu 9, Ogurinde 7, Boykin 3, Anello 3, Griffin 2, Peoples 2, Fick 2. Woodbury: Thilgen 18, West 16, Klinkner 9, Adeloa 8, Coddon 7, Stauffacher 5, Wohlenhous 4, Fleming 4, Carter 3, Jones 3, Alston 2, Eastenson 2, Bursch 2, Olson 2.

Basketball • GIRLS

Anoka 54, Irondale 38

Anoka 21 33-54

Irondale 15 23-38

Anoka: Torgerson 16, Bongartz 15, Slater 9, Josephson 7, Zimmer 3, King 2, Lueck 2. Irondale: Driggs 12, McGee 10, Ellingboe 4, Johnson 3, Polson 2, Hughes 2, Findell 2, Welch 2, Dunnell 1.

 

Centennial 73, Coon Rapids 38

Coon Rapids 22 16-38

Centennial 36 37-73

Coon Rapids: Porisch 17, Nyberg 11, Ackerman 4, Carver 4, Anderson 2. Centennial: Stapleton 20, Stapleton 12, Grow 8, Watson 8, Clark 7, Matthews 4, Orth 4, Bolkcom 4, Allen 3, Mulberry 3.

 

Chanhassen 60, Bloomington Jefferson 56

Chanhassen 26 34-60

Bloomington Jefferson 28 28-56

Chanhassen: Lucas 29, O’Brien 10, Bren 7, Kinsella 7, Murphy 4, Brastad 2, Tollefson 1. Bloomington Jefferson: Gess 21, Bannigan 12, Evavold 11, Echols 5, Murray 5, Snyder 2.

 

Chaska 73, Richfield 25

Richfield 17 8-25

Chaska 37 36-73

Richfield: Tsega 9, Wendland 6, Cochran-Starr 5, Skof 2, House 2, Brown 1. Chaska: Leggett 15, Althaus 13, Waletski 12, Koosman 7, Pollock 7, Goetz 6, Ristau 5, Maertens 2, Hegna 2, Starr 2, Mattson 2.

 

Cretin-Derham Hall 63, Forest Lake 45

Forest Lake 11 34-45

Cretin-Derham Hall 34 29-63

Forest Lake: Hultman 11, Stumne 8, Asperheim 5, Bartlett 5, Birkholz 5, Halley 4, Rice 2, Leach 2, Leslie 2, Johnson 1. Cretin-Derham Hall: Mendez 15, Hottinger 14, Edinger 9, Hendricks 9, Moore 7, Radford 6, Sticha 2, Johnson 1.

 

Dassel-Cokato 43, Rockford 39

Rockford 18 21-39

Dassel-Cokato 23 20-43

Rockford: McNeal 14, Lofstedt 10, McNeal 7, Cain 4, Palmer 2, Deshaw 2. Dassel-Cokato: Johnson 13, Schmidt 9, Sangren 8, Maki 8, Munson 2, Kirchoff 2, Carlen 1.

 

Eagan 74, Prior Lake 57

Prior Lake 27 30-57

Eagan 38 36-74

Prior Lake: Wheatcraft 24, Lother 13, Weideman 7, Scholl 4, Herubin 4, Keating 3, Caldwell 2. Eagan: McLemore 21, Koenen 16, Holm 16, Koenig 8, Boike 6, Miller 3, Smith 2, Henderson 2.

 

Eastview 50, Lakeville South 45

Eastview 24 26-50

Lakeville South 17 28-45

Eastview: Ranke 13, Pickrain 10, Schlosser 8, Alipate 6, Walstad 6, Sinn 5, Sete 2. Lakeville South: Miller 13, Guentzel 11, Harvey 8, Johnson 6, Wolkow 3, Biffert 2, Knower 2.

 

Fridley 70, St. Anthony 56

St. Anthony 26 30-56

Fridley 29 41-70

St. Anthony: Zeller 14, Wiebusch 13, Skwarek 11, Zielsdorf 5, Thomas 4, Koenig-Meehan 4, McDonald 3, Thomas 2. Fridley: Teff 25, Gilreath 24, Frazier 6, Schwint 6, Duehn 6, Davis 1, Mraz 1, Richard 1.

 

Heritage Christian 71, New Life Academy 41

Heritage Christian 42 29-71

New Life Academy 25 16-41

Heritage Christian: Simonson 24, Scott 12, Allen 12, Torve 12, Meissner 7, Torve 2, Robbins 2. New Life Academy: Hullet 9, Nelson 8, Gunderson 6, Maas 6, Nelson 4, Tateosian 4, Erickson 2, Schumacher 2.

 

Hill-Murray 74, North St. Paul 53

North St. Paul 34 19-53

Hill-Murray 43 31-74

North St. Paul: Schouvieller 20, Pratt 13, McKane 12, Warzeka 6, Kemper 2. Hill-Murray: Schwartz 25, Schneider 17, Mouton 15, Rogers 8, Tollefson 4, Runyon 3, Hazelton 2.

 

Holy Angels 72, Columbia Heights 61

Columbia Heights 29 32-61

Holy Angels 33 39-72

Columbia Heights: Love 13, Scott 13, Born 9, Tula 8, Humphries 8, Sheets 7, Vaughn 3. Holy Angels: Oberg 25, Bagwell-Katalinich 20, Meyer 13, Thompson 8, Thalhuber 4, Spanier 2.

 

Holy Family 50, Providence Academy 40

Holy Family 23 27-50

Providence Academy 18 22-40

Holy Family: Bowlin 16, Smith 15, Spinner 10, Steiner 5, Sir 3, Curoe 1. Providence Academy: Counts 20, Koeppl 10, McCarthy 6, Murphy 2, Ziebarth 2.

 

Hutchinson 58, New Prague 55 [OT]

Hutchinson 25 26 7-58

New Prague 34 17 4-55

Hutchinson: Wortz 15, Corrigan 15, Kurth 14, Rensch 8, Wheatley 4, Ellefson 2. New Prague: Allar 13, Deihl 13, Hustad 12, Mulvihill 6, Holgate 4, Simon 3, Herrmann 2, Schmitz 2.

 

Jordan 69, Belle Plaine 27

Jordan 37 32-69

Belle Plaine 15 12-27

Jordan: Nielsen 12, Brown-Erdal 10, Johnson 10, Johnson 8, Hennen 8, Plechaty 6, Schrader 5, Kes 4, Pitlick 3, Simonson 2, Gray 1. Belle Plaine: Lambrecht 10, Schultz 6, Dohnkong 4, Lenz 3, Johnson 3, Vinkemeier 1.

 

Lakeville North 60, Apple Valley 53

Apple Valley 22 31-53

Lakeville North 30 30-60

Apple Valley: Robson 16, Olson 15, Parker 8, Baer 5, Bollum 5, Rolland 2, Wangerin 2. Lakeville North: Carda 16, Krynski 12, Bruce 10, Brown 8, Montouri 6, Peterson 4, Blascziek 2, Fosse 2.

 

Lester Prairie/HT 72, Legacy 45

Lester Prairie/HT 29 43-72

Legacy 17 28-45

Lester Prairie/Holy Trinity: Radtke 18, Kyllo 18, Feltmann 15, Fasching 8, Lohse 6, Trettin 3, Scheevel 2, Trettin 2. Legacy: Smitsdorff 17, Weddle 8, Nelson 8, Ruf 6, Cole 4, Kirby 2.

 

Maple Grove 47, Armstrong 43

Armstrong 11 32-43

Maple Grove 29 18-47

Armstrong: Turmon 12, Mutanda 5, Heckt 4, Campbell 4. Maple Grove: Schmidt 20, Mlinar 9, Combo 7, Barta 4, Quale 2, Moline 2, Schmidt 2, Rosa 1.

 

Maranatha 88, Southwest Christian 59

Maranatha 31 57-88

Southwest Christian 36 23-59

Maranatha: Jarnot 33, Moore 25, Jarnot 11, Post 7, Thompson 5, Payne 4, Berg 3. Southwest Christian: Krommendyk 17, Schwarz 16, Krommendyk 7, Beard 6, Anfinrud 5, Verdoorn 5, Schmidt 3.

 

Minnehaha 63, St. Paul Como Park 48

Minnehaha 32 31-63

St. Paul Como Park 28 20-48

Minnehaha: Kaminski 21, Galloway 10, Curtis 10, Rhoades 9, New 8, Rhoades 3, Barth-Lofton 2. St. Paul Como Park: VanNett 11, Adams 11, Jones 10, Shepherd 6, Adams 5, Tucker 5.

 

Mounds View 57, Stillwater 48

Stillwater 20 28-48

Mounds View 33 24-57

Stillwater: Scalia 14, Day 13, White 8, Schmitt 4, Houle 4, Patterson 3, Murphy 2. Mounds View: Wendt 18, Saemrow 13, Becher 12, Wilhelmy 6, Balzer 5, Wendt 3.

 

North Branch 63, Monticello 52

Monticello 30 22-52

North Branch 31 32-63

Monticello: Revenig 20, Miltz 13, Schmitt 7, Swanson 6, Okerson 4, Bourgeois 2. North Branch: Coleman 26, Hartmann 16, Selbitschka 12, Fair 7, Berg 2.

 

Norwood YA 75, Tri-City United 45

Tri-City United 28 17-45

Norwood YA 30 45-75

Tri-City United: Vargo 17, Vargo 9, Frederick 6, Trcka 5, Hellerud 4, Jindra 2, Robinson 2. NYA: Grimm 26, Fox 14, Miller 10, Wenisch 9, Mackenthun 6, Stuewe 4, Wickenhauser 2, Fritz 2, Karnes 2.

 

Osseo 55, Totino-Grace 47

Osseo 23 32-55

Totino-Grace 27 20-47

Osseo: Homola 17, Russell 17, Reed 12, Jones 5, Ntor-ue 2, Porte 2. Totino-Grace: Meyer 15, Weierke 12, Glynn 7, Weierke 5, Sullwold 4, Brunn 2, Gannaway 2.

 

Park Center 78, Spring Lake Park 25

Park Center 39 39-78

Spring Lake Park 18 7-25

Park Center: Simonet 16, DuBois 12, Michael 10, Blakemore 8, Ayobamidele 8, Schaub 6, Hayes 6, Nickens 5, Fields 3, Cox 2, Nickens 2. Spring Lake Park: Curran 7, Redd 4, Sheedlo 3, Siegfried 3, Fruzyna 3, Murphy 2, Sheedlo 2, Reiland 1.

 

Park of Cottage Grove 50, Woodbury 42

Woodbury 13 29-42

Park of Cottage Grove 18 32-50

Woodbury: Kieger 14, Veenbaas 6, Reed 6, Venegas 4, Jordahl 4, Egi 4, Dodge 2, Kreibich 2. Park of Cottage Grove: Fabeck 14, Wenner 11, Gorres 7, Perryman 7, Johnson 6, Young 3, Burka 2.

 

Princeton 62, Chisago Lakes 41

Princeton 17 45-62

Chisago Lakes 21 20-41

Princeton: Bjurman 21, Laabs 17, Shafer 10, Rademacher 6, Nierengarten 6, Schepper 2. Chisago Lakes: Kluge 10, Peters 7, Carlson 7, McKnight 6, Elfering 5, Nelson 4, Clarin 2.

 

Rogers 67, Buffalo 52

Rogers 34 33-67

Buffalo 20 32-52

Rogers: Dobberstein 20, Fingelsen 16, Sjerven 12, Dahlgren 7, Secrist 5, Tjeerdsma 4, Swan 2, Thiebault 1. Buffalo: Zrust 12, Sorenson 12, Luedemann 12, Senger 7, Larson 4, Munsterteiger 2, Henson 2, Lowell 1.

 

Shakopee 68, Farmington 34

Shakopee 36 32-68

Farmington 26 8-34

Shakopee: Koenen 20, Rhinesmith 10, Hutton 9, Rodning 8, West 6, Zerr 4, Johnston 3, Weiss 2, Fuder 2. Farmington: Blandin 11, Mogensen 11, Clayton 8, Corraro 2, Wagner 2.

 

St. Croix Lutheran 55, Concordia Academy 35

St. Croix Lutheran 26 29-55

Concordia Academy 14 21-35

St. Croix Lutheran: Gadison 15, Solseth 12, Skrien 11, Cambrice 8, Lefto 5, Miller 2, Lopez 2. Concordia Academy: Neuman 15, Hegrenes 13, Paul 4, Moore 2, Stilp 1.

 

St. Francis 48, Cambridge-Isanti 42, OT

St. Francis 18 23 7-48

Cambridge-Isanti 20 21 1-42

St. Francis: Zgutowicz 16, Ocsan 14, Cullen 6, Zgutowicz 6, Hewitt 3, Eastman 2, Hoppe 1. Cambridge-Isanti: Swanson 12, Swanson 8, Cox 6, Schulz 5, # 5, Glotzbach 4, Westberg 2.

 

St. Michael-Albertville 79, Big Lake 31

St. Michael-Albertville 49 30-79

Big Lake 15 16-31

St. Michael-Albertville: Johnson 20, Heil 10, Zezza 10, Tracy 9, Dold 8, Johnson 7, Alexander 6, Carlson 4, Rogers 2, Wilson 2, Helman 1. Big Lake: Anderson 10, Domyahn 6, Bisbee 5, Jochum 4, Denzen 4, Makori 2.

 

St. Paul Central 62, St. Paul Washington 25

St. Paul Washington 7 18-25

St. Paul Central 39 23-62

St. Paul Washington: McCaa 9, Santiago 6, Kong 6, Green 2, Franke 2. St. Paul Central: Montgomery 18, Gardner 13, Moton 10, Richards 5, Sutton 4, Gubbrud 4, Gay 4, Copeland 2, Greenawald 2.

 

Waconia 73, Waseca 62

Waseca 30 32-62

Waconia 36 37-73

Waseca: Karsten 27, Gehloff 18, Karsten 7, Hiller 6, Highum 2, Highum 2. Waconia: Dammann 25, Fuller 18, Koppi 12, Kirsch 5, Marker 4, Johnson 4, Anderson 2, Dirnberger 2, Reighard 1.

 

Watertown-Mayer 78, Glencoe-SL 59

Glencoe-Silver Lake 24 35-59

Watertown-Mayer 38 40-78

Glencoe-Silver Lake: Monahan 19, Cacka 12, Grack 6, Monahan 6, Kalenberg 5, Voigt 5, Popp 4, Bandemer 2. Watertown-Mayer: Czinano 18, Klitzke 17, Killian 16, Barfknecht 15, Lynch 6, Zuelzke 4, Ragner 2.

 

Wayzata 59, Minneapolis Southwest 52

Minneapolis Southwest 23 29-52

Wayzata 28 31-59

Minneapolis Southwest: Parker 16, Holien 16, Voss 8, Lee 6, Holloway 4, Smyth 2. Wayzata: Heiring 15, Schrader 13, Hay 10, Hayden 8, Theisen 7, Robertson 2, Franks 2, Engdahl 2.

Hockey • BOYS

Bloomington Kennedy 3, Cambridge-Isanti 2

Cambridge-Isanti 1 0 1-2

Bloomington Kennedy 2 0 1-3

First: C-Busse (Konen), 3:30. B-Ekholm (Choudek, McWilliams), 10:50. B-Ekholm (Mendel, Beacom), 13:44, pp. Third: B-Swenson (Dusing, Dosen), 9:13. C-Wessel (Bustrom), 12:18. Saves: C: Muehlberg 8-7-6-21. B: Mrozek 3-6-9-18.

 

Champlin Park 5, Rogers 3

Champlin Park 1 1 3-5

Rogers 2 1 0-3

First: R-Billing (Schoepke, Limoseth), 2:12. C-Bauman, 4:55. R-Schoepke (Fischer, Billing), 13:57, pp. Second: R-Billing (Schoepke), 6:05. C-Roberts (Karges), 10:52. Third: C-Schuster, 1:59. C-Swanstrom (Swanstrom, Snee), 8:34, sh. C-Bauman (Ellingson), 16:48, sh. Saves: C: Boynton 14-13-17-44. R: Preusse 5-4-7-16.

 

Chisago Lakes 8, Monticello 4

Chisago Lakes 0 2 6-8

Monticello 1 2 1-4

First: M-Jarmuzek, 15:42. Second: C-Bartz (Caudill, Trelstad), 5:40. M-Ward (Chiodo, Jarmuzek), 6:03. C-Hoheisel, 9:06. M-Zwack (Maas, Ward), 14:33, pp. Third: C-Stilp, 0:21. C-Lushanko (Caudill), 1:23. C-Stilp (Lushanko, Hart), 2:09, pp. C-Lushanko (Caudill, Stilp), 4:39, pp. C-Caudill (Hoheisel, Lushanko), 9:12. M-Johnson (Voller), 12:06. C-Haskins, 15:15, sh. Saves: C: Thompson 7-3-4-14. M: Bird 6-6-8-20; Klatt 0-0-1-1.

 

Cretin-Derham Hall 5, White Bear Lake 3

White Bear Lake 0 3 0-3

Cretin-Derham Hall 0 2 3-5

Second: C-Gimberlin (Jaunich, Smith), 0:55, pp. W-Meister (Rose), 2:01. W-Hamsted (Bjornberg, Newpower), 6:14. W-Jungwirth (Akins, Cadalbert), 6:31. C-Smith (Wild), 15:29. Third: C-Smith, 7:45, pp. C-Jaunich (Smith, Wild), 14:24. C-Furlong, 16:06. Saves: W: Dornfeld 10-8-6-24. C: Magnuson 9-11-5-25.

 

Delano 5, New Prague 1

New Prague 0 0 1-1

Delano 1 3 1-5

First: D-Halonen, 13:05, sh. Second: D-Meyers, 1:31. D-Heikkila (Olson, Kivisto), 13:21. D-Meyers (Halonen), 16:04, sh. Third: D-Ylitalo, 2:32, pp. N-Skaja (Skaja), 16:40. Saves: N: Dorzinski 5-4-12-21. D: Peterson 4-3-2-9.

 

Elk River 4, Totino-Grace 3

Elk River 2 1 1-4

Totino-Grace 0 2 1-3

First: E-Wesloh (Schwab), 1:06. E-Perbix (Maass, Perbix), 16:44. Second: T-Dubuque (Bonfe), 4:08. E-Michaelis (Perbix, Horn), 12:02. T-Johnson (Fagerlee, Hentges), 16:32. Third: T-Forbord (Bonfe), 4:51. E-Horn (Michaelis, Perbix), 12:38. Saves: E: Meyers 5-15-8-28. T: Lodermeier 13-15-0-28.

 

Holy Family 4, Mound Westonka 0

Holy Family 2 1 1-4

Mound Westonka 0 0 0-0

First: H-Byers (Garin), 5:13. H-Michel (Simon), 12:13. Second: H-Byers (Garin, Mesler), 7:52. Third: H-Garin (Anderson), 4:56, sh. Saves: H: Stauber 1-5-6-12. M: Stricklen 8-16-14-38; Reinhardt 7-0-0-7.

 

Legacy 4, Providence 3 [OT]

Legacy 0 2 1 1-4

Providence 0 1 2 0-3

Second: P-Johnson (DeRosier), 1:38. L-Spande (Moots, Robideau), 4:04. L-Roen, 4:33. Third: P-DeRosier (Haataja, Tessmann), 1:17. P-Johnson (Tessmann, Sonderby), 11:27, pp. L-Roen (Robideau), 15:18. OT: L-Hill, 0:53. Saves: L: Leibold 10-9-6-0-25. P: Koskie 6-6-6-0-18.

 

Litchfield/D-C 4, Hutchinson 2

Hutchinson 1 1 0-2

Litchfield/D-C 1 2 1-4

First: H-Graf (Landerville), 9:32. L-Keaveny (Pedersen), 15:05. Second: L-Pedersen (Raisanen), 1:34, sh. H-Glaser (Graf, Piechowski), 9:14, pp. L-Haugo, 10:05. Third: L-Peterson (Niemala), 8:41, pp. Saves: H: Telecky 17-17-14-48. L: Niska 8-10-7-25.

 

Minnehaha Academy 5, South St. Paul 4

Minnehaha Academy 1 2 2-5

South St. Paul 1 2 1-4

First: M-Lundquist, 7:16. S-Gellerman (ABrandecker, NBrandecker), 16:04. Second: M-Radtke (Wolpert), 0:31. M-Knutson (Von Arx), 4:14. S-Gellerman, 6:44, sh. S-Pietruszewski (Buhl), 12:14, pp. Third: S-NBrandecker, 9:30, sh. M-Knutson (Von Arx, Bartelings), 12:04, pp. M-Puterbaugh (Lenhart, Spinner), 14:18, pp. Saves: M: Evenson 13-19-6-38. S: Toensing 9-9-9-27.

 

North St. Paul 4, Mounds View 3

Mounds View 0 1 2-3

North St. Paul 2 1 1-4

First: N-Reubish (Stokes), 4:25. N-Reubish (Stokes, Conroy), 12:45. Second: N-Pilarski (Smith, Steiner), 1:40. M-Jacobs (Bourassa, Sutton), 2:35. Third: N-Pilarski (Smith, VanDell), 3:45. M-Plasencia (Gretsch), 10:17. M-Gretsch (Mattson), 13:52. Saves: M: Marcouiller 11-11-3-25. N: Zamacona 14-14-23-51.

Hockey • GIRLS

Apple Valley 3, Prior Lake 1

Apple Valley 1 1 1-3

Prior Lake 0 1 0-1

First: A-Johnson Taylor (Leong), 9:10. Second: A-DeForrest (Breckner, Roelofs), 4:06. P-Huntington (Bergeron, Pavlish), 4:38. Third: A-Roelofs (Breckner), 11:24. Saves: A: DeForrest 4-9-4-17. P: Lewison 12-7-7-26.

 

Armstrong/Cooper 5, Irondale 2

Armstrong/Cooper 1 3 1-5

Irondale 0 1 1-2

First: AC-Malone (Halverson), 6:51. Second: I-Lyke (Duca, Nundahl), 4:01. AC-Reeve (Hanson), 10:01. AC-Malone (Zimmerman), 12:30. AC-Quinn (Reeve), 13:32. Third: I-Lyke (Hentges, Wagner), 2:49. AC-Reeve, 16:22. Saves: AC: Kopka 8-9-8-25. I: Elwell 13-10-0-23.

 

Benilde-St. Margaret’s 2, Bl. Jefferson 1, OT

Jefferson 0 0 1 0-1

Benilde-St. Margaret’s 0 0 1 1-2

Third: BL-Nightengale (Sako, Jamison), 1:00. BE-DeCesare (Stelljes, Juckniess), 5:14. OT: BE-Peluso (Simone, Cornell), 3:15, pp. Saves: BL: McClain 8-15-6-4-33. BE: Greeley 9-7-9-0-25.

 

Blake 4, Orono 0

Orono 0 0 0-0

Blake 1 2 1-4

First: B-Bullock (Burton, Chute), 1:20. Second: B-Burton (Vojta, Wallin), 5:59, pp. B-Bullock, 14:15. Third: B-Bullock (Chute, Burton), 6:19. Saves: O: Carlson 10-14-10-34. B: Kruesel 1-4-4-9.

 

Buffalo 4, St. Francis/North Branch 1

St. Francis/North Branch 0 0 1-1

Buffalo 0 2 2-4

Second: B-Bistodeau (Byrne, Wurm), 2:11. B-Halluska (Rudiger), 6:50. Third: B-Halluska (Olson, Tormanen), 11:11. B-Halluska (Rudiger, Thompson), 14:49. S-Wagner, 16:44. Saves: S: Miller 10-17-10-37. B: Schmidt 7-4-8-19.

 

Cambridge-Isanti 2, North Wright County 1

Cambridge-Isanti 0 2 0-2

North Wright County 1 0 0-1

First: N-Achterkirch (Stanton, Young), 9:36, pp. Second: , 2:55. , 15:55, pp. Saves: C: Anfinson 6-5-7-18. N: Schreiner 7-10-12-29.

 

Champlin Park 4, Elk River 4

Elk River 2 1 1 0-4

Champlin Park 1 3 0 0-4

First: C-Martinson (Lorentzen), 3:04. E-King (Dexheimer), 7:21. E-Simon (McLean, Johnson), 9:00. Second: E-Schutt (Bizal), 4:47. C-Wood (Trapp, Martinson), 13:00, pp. C-Stoll (Trapp), 13:20, pp. C-Lorentzen (Sutherland, Wood), 13:48, pp. Third: E-Springman (Westgaard), 5:37. Saves: E: Jung 8-9-6-4-27. C: Burgoyne 17-6-15-2-40.

 

Eagan 7, Rosemount 0

Rosemount 0 0 0-0

Eagan 1 1 5-7

First: E-Barger (Luecke, Anderson), 10:00. Second: E-Kojetin (Lee, Plaschko), 10:28. Third: E-Vrieze (Luecke, Barger), 2:49. E-Barger (Luecke), 6:20. E-Werden (Bergman), 7:40. E-Madsen (Vrieze), 9:29. E-Murray (Barger, Madsen), 10:59. Saves: R: Kimel 19-17-15-51. E: Schmit 2-1-2-5.

 

Eden Prairie 6, Wayzata 0

Wayzata 0 0 0-0

Eden Prairie 3 1 2-6

First: E-Langseth (Oberle, Rydland), 7:43, pp. E-Werdin (Oberle, Morton), 12:58, pp. E-Rogge (Oberle, Molenaar), 16:07. Second: E-Rydland (McLaughlin, Rogge), 12:40. Third: E-Gravelle (Oberle), 10:15, sh. E-Werdin (Oberle), 13:23. Saves: W: Stelter 8-8-6-22. E: Dobchuk 3-8-10-21.

 

Edina 1, Chaska/Chanhassen 0

Edina 1 0 0-1

Chaska/Chanhassen 0 0 0-0

First: E-Atol (Slattery, Klein), 1:05, pp. Saves: E: Goldstein 11-11-8-30. C: Jackson 5-6-3-14.

 

Hastings 10, Henry Sibley 1

Henry Sibley 0 1 0-1

Hastings 1 6 3-10

First: HA-Williams, 8:33. Second: HA-Williams (Radke, Putnam), 2:21. HE-Friedmann (Myers, Kemp), 4:30. HA-Klimek (Neuman), 4:53. HA-Kummer (Benson), 7:31. HA-Radke (McDonald, Pevonka), 12:30, pp. HA-Radke (Junker), 14:05. HA-Pevonka (Radke), 16:35. Third: HA-McDonald (Klimek, Williams), 1:20, pp. HA-Radke, 9:00, sh. HA-Neuman (Williams), 12:10, pp. Saves: HE: Wetzel-Edstrom 10-12-8-30. HA: Frantzick 5-3-2-10.

 

Hill-Murray 8, Mahtomedi 0

Mahtomedi 0 0 0-0

Hill-Murray 4 2 2-8

First: H-Anderson (Smith, Steffen), 1:06. H-Kaasa, 6:58. H-Kaufman (Steffen, Boreen), 9:52, pp. H-Peterson (Steigauf), 12:11. Second: H-Keopple (Boreen, Anthony), 8:33. H-Regan (Prater, Herzog), 10:36. Third: H-Kaasa (Keopple), 4:18. H-Anderson (Featherstone, Smith), 11:11. Saves: M: Ficcadenti 9-8-8-25. H: Bailey 0-4-3-7.

 

Lakeville South 4, Burnsville 0

Lakeville South 0 2 2-4

Burnsville 0 0 0-0

Second: L-Orr (Baker, Haeg), 10:04, pp. L-Fischler (Haeg, Donnelly), 10:50. Third: L-Haeg (Orr), 4:01, pp. L-Pearson (Saufferer, Schneider), 14:16, pp. Saves: L: Baker 5-7-2-14. B: Bench 6-8-5-19.

 

Litchfield/Dassel-Cokato 5, St. Peter 1

Litchfield/Dassel-Cokato 3 1 1-5

St. Peter 0 0 1-1

First: L-Ryynanen, 2:41. L-Forsman, 10:02. L-Ryynanen, 16:33. Second: L-Meyer (Forsman, Jones), 12:36. Third: L-Jones (Forsman, Estrada), 4:51. S-Wilmes (Gibbs, Kleschult), 12:23. Saves: L: Benson 7-8-4-19. S: Keeley14-11-23-48.

 

Minnetonka 5, Hopkins/Park 1

Hopkins/Park 0 0 1-1

Minnetonka 1 2 2-5

First: M-von Steinbergs (Bertogliat), 10:55. Second: M-McMillan (Keller), 2:49, pp. M-Sauerer (McMillan), 14:15. Third: M-Rice (Keller, Rothstein), 3:30. M-Langefels (Keller), 6:19. H-Hanley (Patterson), 13:47. Saves: H: Carlander 12-13-9-34. M: Delaittre 3-1-7-11.

 

Mound Westonka 4, Hutchinson 1

Mound Westonka 0 2 2-4

Hutchinson 0 0 1-1

Second: M-Schepers (Schepers, Hules), 5:08. M-Schepers (Schepers), 12:56. Third: H-Markovic (Berthiaume), 11:04. M-Burris (Schepers), 14:22, pp. M-Gallus, 15:39. Saves: M: Polusny 9-8-9-26. H: Lenarz 12-7-5-24.

 

Mounds View 3, Stillwater 0

Stillwater 0 0 0-0

Mounds View 1 1 1-3

First: M-Anderson (Unterseher, Robert), 5:37. Second: M-Quam (Solheim), 3:07. Third: M-Brodt (Anderson), 11:38. Saves: S: Carter 9-15-19-43. M: Johnson 5-6-4-15.

 

North/Tartan 2, South St. Paul 0

South St. Paul 0 0 0-0

North/Tartan 0 0 2-2

Third: N-Warner (Hawkins), 2:04. N-Warner, 14:15, sh. Saves: S: McKenzie 8-4-8-20. N: Larson 3-9-11-23.

 

Princeton 1, Holy Angels 1 [OT]

Holy Angels 1 0 0 0-1

Princeton 0 0 1 0-1

First: A-Welsch (Duryea, Bianchi), 6:49. Third: P-Walter, 15:53, pp. Saves: A: Lood 12-10-12-3-37. P: Schramel 13-11-9-3-36.

 

Red Wing 8, Winona 0

Winona 0 0 0-0

Red Wing 4 1 3-8

First: R-Stewart (Roth), 9:49. R-Hardyman (Turcotte), 10:55. R-Stewart (Bryant, Corcoran), 13:39. R-Hardyman (Turcotte), 14:35. Second: R-Magill (Stewart, Turcotte), 16:59. Third: R-Oberding (Swanson), 8:56. R-Hardyman (Roth), 10:53. R-Magill (Stewart), 12:37. Saves: W: Vieth 12-12-17-41. R: McGrath 2-4-4-10.

 

Rogers 4, Chisago Lakes 1

Rogers 3 0 1-4

Chisago Lakes 0 1 0-1

First: R-Scherling (Hoppe), 0:45. R-Olson (Dorholt), 2:46. R-Chapman (Olson), 15:48, sh. Second: C-Huberty (Thorsen), 13:04. Third: R-Scherling, 16:11, pp. Saves: R: Bjorgan 1-13-5-19. C: Romero 9-3-13-25.

 

Roseville 6, Woodbury 0

Roseville 2 4 0-6

Woodbury 0 0 0-0

First: R-DeBace (Distad ), 1:12. R-Reilly (Distad , Larson), 4:34. Second: R-Colvard (Abraham, Reilly), 3:06. R-Gaffney (Abraham, Capeti), 10:44. R-Arnold (Gaffney), 14:34. R-Reilly (Gaffney), 15:17. Saves: R: Gilchrist 5-5-2-12. W: Beix 16-14-12-42.

 

Shakopee 4, Farmington 3

Farmington 1 2 0-3

Shakopee 2 1 1-4

First: S-Siddorn (Truax, Kubes), 4:25, pp. S-Loiselle (Kubes), 12:53. F-Agerter (Rubins, Jensen), 14:24. Second: F-Kelley (Moser), 14:02, sh. S-Vogel (Stave, Cunningham), 14:26. F-Oines, 15:35. Third: S-Kubes (McNeil), 12:54. Saves: F: Bollig 15-7-3-25. S: Noess 9-5-15-29.

 

Simley 3, Minnehaha United 2, OT

Simley 1 1 0 1-3

Minnehaha United 1 0 1 0-2

First: S-Vandermeer (Heimerl, Royce), 7:31. M-Seibel (Deinema), 7:59. Second: S-Royce, 13:59, pp. Third: M-Hoekstra (Seibel), 14:39, pp. OT: S-Wicke (Madigan), 4:13. Saves: S: Patnode 0-3-4-0-7. M: Schommer 12-6-9-1-28.

 

Totino-Grace 8, North Metro 5

Totino-Grace 4 2 2-8

North Metro 2 1 2-5

First: T-Vosen (Lunders), 1:24. T-Zurbay (Bertolas), 7:44, pp. N-Younkers (Ach), 14:35. T-Scheneman (Zurbay, Roufs-Walker), 15:17. N-Ach, 15:49. T-Proulx, 16:55. Second: N-Younkers (Ach), 0:18. T-Vosen, 8:06. T-Vosen, 12:33, pp. Third: T-Vosen (Lunders), 1:32. N-Ballweber, 4:16. T-Parnell (Vosen), 10:13. N-Bodin (Holton), 15:00. Saves: T: Stehler 8-7-7-22. N: Almquist 8-11-9-28.

 

White Bear Lake 1, East Ridge 0, OT

East Ridge 0 0 0 0-0

White Bear Lake 0 0 0 1-1

OT: W-Snyder, 3:39. Saves: E: Heiting 9-12-10-1-32. W: Klemann 4-2-4-1-11.