TUESDAY

BASKETBALL • boys

MCAA

• Legacy 49, West Lutheran 35

• New Life 67, Lester Prairie/HT 36

• PACT 74, Maranatha 66

• Southwest Christian 76, Trinity 54

METRO EAST

• North St. Paul 65, Henry Sibley 62

• Mahtomedi 71, Simley 46

• Tartan 86, South St. Paul 54

MINNESOTA RIVER

• Le Sueur-Henderson 69, Belle Plaine 60

• Mayer Lutheran 61, Norwood YA 49

• Tri-City United 53, Sibley East 53

NORTHWEST SUBURBAN

• Armstrong 89, Coon Rapids 49

• Champlin Park 86, Totino-Grace 61

• Irondale 84, Centennial 46

• Maple Grove 81, Elk River 49

• Osseo 77, Blaine 53

• Spring Lake Park 68, Andover 66

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 92, Prior Lake 38

• Eastview 73, Eagan 57

• Farmington 54, Burnsville 48

• Lakeville North 78, Lakeville South 77

• Shakopee 79, Rosemount 60

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 69, Woodbury 67

• Forest Lake 52, Park 45

• Mounds View 67, East Ridge 59

• Roseville 64, White Bear Lake 47

WRIGHT COUNTY

• New Prague 67, Glencoe-Silver Lake 25

METROPOLITAN AREA

• Austin 56, Northfield 55

• Becker 83, Mora 56

• Big Lake 56, Delano 50

• Chanhassen 60, Buffalo 56

• CHOF 77, Nova Clasical 44

• Community of Peace 68, North Branch 59

• Cooper 79, St. Paul Johnson 73

• Eden Prairie 82, Minneapolis South 61

• Edina 88, Bloomington Kennedy 66

• Groves Academy 51, South Metro 28

• Holdingford 61, Howard Lake-W-W 55

• Holy Angels 55, Breck 50

• Hope Academy 90, St. Paul Preparatory 50

• Hutchinson 66, New Ulm 61

• Jordan 57, St. Peter 56

• Little Falls 77, Zimmerman 73

• Minneapolis Henry 75, Blake 45

• Minneapolis North 72, St. Croix Lutheran 67

• Minnetonka 76, Chaska 71, OT

• Red Wing 66, Albert Lea 63

• Richfield 89, Holy Family 65

• Rockford 56, Providence 46

• St. Louis Park 91, Cambridge-Isanti 60

• St. Paul Academy 57, St. Thomas Academy 52

• St. Paul Harding 69, Concordia 40

• Stillwater 78, St. Francis 74

• Waconia 71, Faribault 51

• Wayzata 66, Bloomington Jefferson 55

BASKETBALL • girls

MCAA

• Legacy 56, West Lutheran 41

• Lester Prairie/HT 73, New Life 26

• Maranatha 85, PACT 14

MINNEAPOLIS CITY

• Edison 50, Henry 41

• Southwest 62, North 39

• Washburn 73, Roosevelt 40

MINNESOTA RIVER

• Watertown-Mayer at Belle Plaine

METROPOLITAN AREA

• Apple Valley 56, East Ridge 44

• Benilde-St. Margaret's 54, Totino-Grace 32

• Big Lake 50, Delano 49

• Blaine 86, Forest Lake 61

• Dassel-Cokato 39, Maple Lake 28

• Eastview 60, Park of Cottage Grove 36

• Edina 56, Chaska 36

• Glencoe-Silver Lake 53, Tri-City United 45

• Hutchinson 65, Holy Angels 60

• Jordan 45, Waterville-E-M 44

• Lakeville South 58, New Prague 55

• Maple Grove 49, Eden Prairie 47

• Mayer Lutheran 62, Howard Lake-W-W 32

• Minneapolis South 66, Columbia Heights 58

• Minnetonka 70, Prior Lake 66

• Mounds Park 55, North Lakes 17

• Mounds View 67, Mahtomedi 63

• Norwood Young America 42, SW Christian 35

• Park Center 73, St. Paul Como Park 69

• Roseville 41, Chanhassen 32

• Spring Lake Park 64, South St. Paul 32

• St. Agnes 54, Blake 28

• St. Croix Lutheran 50, Cambridge-Isanti 36

• St. Croix Prep 68, St. Paul Johnson 44

• St. Michael-Albertville 76, Hopkins 48

• St. Paul Harding 72, CHOF 46

• Stillwater 64, St. Francis 43

• Wayzata 66, Irondale 35

• White Bear Lake 56, Hill-Murray 29

• Woodbury 54, St. Paul Central 41

GYMNASTICS

LAKE

• Eden Prairie 136.85, Minnetonka 134.275. AA: Piper Lincoln, Eden Prairie, 35.925.

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 139.175, Eastview 134,375. AA: Bailey Davidson, Eastview 35.95.

• Farmington 134.175, Apple Valley 123.425. AA: Amanda Davenport, Farmington, 35.675.

• Lakeville North 143.325, Prior Lake 124.1. AA: Indya Bolk, Lakeville North 36.125.

• Rosemount 140.425, Lakeville South 131.475. AA: Josey Schlie, Rosemount, 35.875.

HOCKEY • BOYs

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 5, Coon Rapids 1

• Centennial 4, Armstrong/Cooper 1

• Elk River 3, Maple Grove 2

WRIGHT COUNTY

• Holy Family 9, Waconia 0

METROPOLITAN AREA

• Anoka 2, St. Francis 0

• Benilde-St. Margaret's 4, Woodbury 2

• Breck 6, Totino-Grace 3

• Buffalo 3, Delano 2

• Burnsville 2, Bloomington Jefferson 1

• Eden Prairie 4, Cretin-Derham Hall 0

• Forest Lake 7, Chisago Lakes 2

• Henry Sibley 3, Shakopee 2

• Hill-Murray 5, White Bear Lake 2

• Holy Angels 5, Osseo 2

• Monticello 6, Sauk Rapids 1

• Mound Westonka 3, Chaska 2

• New Prague 3, Red Wing 2

• Princeton 6, Legacy 0

• Providence 8, Pine City/Rush City 5

• Rogers 6, Mounds View 3

• Stillwater 7, Hastings 1

• St. Paul Academy 7, Simley 0

• St. Paul Johnson 4, North St. Paul 1

HOCKEY • GIRLs

METRO EAST

• Hastings 5, South St. Paul 2

MISSISSIPPI 8

• St. Francis/North Branch at Rogers

NORTHWEST SUBURBAN

• Centennial 4, Blaine 2

• Elk River/Zimmerman 1, Anoka 1

• Maple Grove 9, Coon Rapids/SLPk 2

• Totino-Grace 8, North Metro 6

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 2, Burnsville 0

• Eastview 10, Rosemount 0

• Lakeville North 1, Farmington 1

• Lakeville South 4, Prior Lake 2

• Shakopee 1, Apple Valley 0

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 4, Park 1

• Forest Lake 4, East Ridge 2

• White Bear Lake 9, Woodbury 3

METROPOLITAN AREA

• Bloomington Jefferson 7, Champlin Park 6

• Cambridge-Isanti 4, Minneapolis 2

• Eden Prairie 5, Holy Family/Waconia 0

• Hopkins/Park 2, Benilde-St. Margaret's 1

• Mankato West 2, Northfield 1

• Wayzata 10, Holy Angels 1

• St. Paul United 8, Simley 0

WRESTLING

MOUND-WESTONKA INVITATIONAL

• Mound-Westonka 41, Dassel-Cokato 30

• Watertown-Mayer 64, Glencoe-Silver Lake 9

• Glencoe-Silver Lake 40, Mound-Westonka 38

• Watertown-Mayer 52, Dassel-Cokato 27

SUMMARIES

Boys' Basketball

Apple Valley 92, Prior Lake 38

Prior Lake 18 20-38

Apple Valley 52 40-92

Prior Lake: Kortes 14, Sitzmann 5, Preston 4, West 4, Niklason 3, Garcia 3, Peterson 3, Mays 2. Apple Valley: Trent Jr. 46, Kirksey 10, Bertram 8, Bolton 8, Jones 6, Martens 5, Hendrickson 3, Oberg 3, Ertz 2, Kone 1.

Armstrong 89, Coon Rapids 49

Armstrong 55 34-89

Coon Rapids 21 28-49

Armstrong: Thompson 21, Alade 18, Poster 8, Priem 7, Barber 7, Bowen 6, Thompson 6, Nelson 5, Chatman 5, McManus 4, Rollins 2. Coon Rapids: Lawal 14, Keller 12, Rask 6, Carver 5, Johnson 4, Pratt 3, Roper-Thronton 3, Dujmovic 2.

Austin 56, Northfield 55

Austin 29 27-56

Northfield 30 25-55

Austin: Gach 11, Manyuon 10, Coffey 7, Oberbroeckling 5, Oman 5, Hebrink 5, Gach 4, Brown 4, Murray 2, Andersen 2, Gash 1. Northfield: Koep 16, Harris 15, Antoine 8, Rasmussen 8, Zabel 6, Dietz 2.

Becker 83, Mora 56

Mora 24 32-56

Becker 44 39-83

Mora: Wright 16, Torell 14, Mann 12, Norby 8, Venhuizen 2, Cheney 2, Johnson 1, Sanbeck 1. Becker: Fobbe 27, Yoerg 21, Conzemius 10, Radunz 6, Gruenhagen 6, McCalla 5, Foster 3, Lindquist 3, Davalos 2.

Big Lake 56, Delano 50 [OT]

Delano 19 26 5-50

Big Lake 23 22 11-56

Delano: Wishart 23, Kreklow 9, Techam 8, Kurtz 4, Pulis 3, Norman 3. Big Lake: Teige 14, Vogt 10, Sandford 9, MIller 8, Rudlong 6, Miller 5, Paulson 4.

Champlin Park 86, Totino-Grace 61

Totino-Grace 34 27-61

Champlin Park 44 42-86

Totino-Grace: Chomilo 20, Kreuser 15, Jacob 13, Streeter 6, Lutz 5, Ban 2. Champlin Park: John 19, Wright 15, Kloeppner 15, Strong 14, Hunter 11, Martin 4, Smith 3, Hill 2, Adkins 2, Davis 1.

Chanhassen 60, Buffalo 56

Chanhassen 29 31-60

Buffalo 20 36-56

Chanhassen: Witthus 15, Elgren 14, Shea 8, Prince 7, Bonk 6, Wandling 6, Weisman 4. Buffalo: Rohlin 20, Johnson 8, Gabrilcik 8, Bean 6, Noble 4, Evans 3, Willert 3, Matzke 3, Montplaisir 1.

Cooper 79, St. Paul Johnson 73

Cooper 32 47-79

St. Paul Johnson 27 46-73

Cooper: Newbern 27, Hill 16, Gordon 11, Newbern 11, Gordon 7, Whitfield 2, Miller 2, Howard 2, Mosby 1. St. Paul Johnson: Parker 16, Roberts 12, Benton 11, Smith 10, Jackson 8, Smith 6, Clarke 6, Spriggs 3, Siedschlag 1.

Cretin-Derham Hall 69, Woodbury 67

Woodbury 26 41-67

Cretin-Derham Hall 31 38-69

Woodbury: Coddon 19, Thilgen 15, Bursch 6, Flanagan 6, West 6, Jones 5, Klinkner 5, Carter 5. Cretin-Derham Hall: Oturu 19, Ammons 17, Perry 12, Phillips 7, Treadwell 6, Prince 4, Fondungallah 2, Dennis 2.

Eastview 73, Eagan 57

Eastview 41 32-73

Eagan 30 27-57

Eastview: Ryan 21, Bryan 16, Stevens 14, Davis 13, Mitchell 6, Carpenter 3. Eagan: Van Wyk 12, Anderson 11, Kuhn 10, Moritz 9, Schuberg 7, Stahlhut 5, Weis 2, Pixler 1.

Eden Prairie 82, Minneapolis South 61

Eden Prairie 30 52-82

Minneapolis South 30 31-61

Eden Prairie: Rudrud 19, Anderson 14, Geolat 12, Ruppert 11, Pahl 8, Dobbs 8, Kluge 5, Coughlin 3, Montero 2. Minneapolis South: Turner 15, Bowdry 13, Harris 11, Lewis 10, Lossow 5, Luther 3, Jones 2, Smith 2.

Edina 88, Bloomington Kennedy 66

Edina 49 39-88

Bloomington Kennedy 30 36-66

Edina: Nelson 21, McGrory 17, Moreton 16, Helgren 11, Van Gorp 8, Krafft 7, Graf 4, Harrell 2, Hussian 2. Bloomington Kennedy: Aune 18, Soto 16, Bryant 6, Farrell 6, Hamilton 4, Johnson 4, Devine 4, Mohamed 4, Johnson 4.

Forest Lake 52, Park of Cottage Grove 45

Forest Lake 22 30-52

Park of Cottage Grove 26 19-45

Forest Lake: Alm 14, Larson 13, Schrader 7, Breitbach 6, Wallner 5, Jerde 4, Shortly 3. Park of Cottage Grove: Beaulieu 11, Alt 9, Griffin 7, George 6, Ogurinde 4, Peoples 3, Boykin 3, Kuemmel 2.

Irondale 84, Centennial 46

Centennial 25 21-46

Irondale 46 38-84

Centennial: McGreal 10, Lyden 9, Taleen 8, Johnson 6, Eason 6, Siler 5, Robinson 2. Irondale: Schramm 19, Schicker 16, Etuk-Akpan 12, Real 12, Paichang 8, Simon 7, Lundquist 4, Germick 4, Cornell 2.

Jordan 57, St. Peter 56

St. Peter 0 0-56

Jordan 33 24-57

St. Peter: Hildebrandt 17, Marquette 8, More 8, Olinger 6, Leeb 6, Lund 4, Lusty 4, Johnson 3. Jordan: Vollbrecht 19, Way 13, Sieve 8, Tiedman 6, Anton 6, Kes 3, Malz 2.

Lakeville North 78, Lakeville South 77

Lakeville South 35 42-77

Lakeville North 34 44-78

Lakeville South: Sorenson 32, Mitchell 21, Carlson 8, Wacholz 6, Cuddigan 4, Fiedler 3, Swanhorst 2, Martin 1. Lakeville North: Reuvers 24, Pesola 16, Fossey 11, Brooks 9, Igbanugo 5, Stewart 5, Schermann 4, Saarela 2, Morey 2.

Le Sueur-Henderson 69, Belle Plaine 60

Belle Plaine 30 30-60

Le Sueur-Henderson 29 40-69

Belle Plaine: Curtiss 20, Narveson 19, Herman 10, Hastings 7, Stier 4. Le Sueur-Henderson: Luna 16, Pengilly 13, Borchardt 11, Borchardt 9, Becker 8, Eccles 6, Barron 3, Nesbit 3.

Legacy 49, West Lutheran 35

Legacy 15 34-49

West Lutheran 11 24-35

Legacy: Bertsch 16, Yaeger 12, Stelly 7, Mocchi 5, Anderson 5, Peterson 3, Niessen 1. West Lutheran: Ripley 9, Anderson 8, Ewing 6, Beise 6, Englert 3, Vollrath 2, Grooms 1.

Mahtomedi 71, Simley 46

Mahtomedi 41 30-71

Simley 27 19-46

Mahtomedi: Frost 18, Fox 15, Martin 8, Rock 7, Buller 6, Siekmeier 5, Rock 4, Newman 3, Praml 3, Tuttle 2. Simley: Alvarado 16, Binley 15, Smith 7, Leeder 4, Taff 2, Tschida 2.

Maple Grove 81, Elk River 49

Maple Grove 44 37-81

Elk River 24 25-49

Maple Grove: Pickford 19, Davison 16, Hutchison 12, Pickford 11, Nikko 8, McNellis 4, Horton 3, Hanson 2, Martinson 2, Allen 2, Bredensteiner 2. Elk River: Keller 16, Hills 6, Burger 6, Pink 5, Morrell 4, Delain 4, Elrod 2, Halvorson 2, Huntley 2, Weege 1, Cotton 1.

Mayer Lutheran 61, Norwood YA 49

Mayer Lutheran 34 27-61

Norwood Young America 28 21-49

Mayer Lutheran: Dreier 18, Hagen 17, Tjernagel 7, Diedrick 6, Lilienthal 6, Woolhouse 5, Thole 2. Norwood Young America: Panning 26, Erpenbach 12, Clemensen 6, Heiland 3, Schnabel 2.

Minneapolis North 72, St. Croix Lutheran 67

St. Croix Lutheran 33 34-67

Minneapolis North 28 44-72

St. Croix Lutheran: Murkey 21, Rovney 16, Krueger 15, Valluri 6, Maki 5, Maag 2, Johnson 2. Minneapolis North: Dembley 16, I. Johnson 12, Jackson 12, T. Johnson 10, Wilson IV 10, Rodgers 9, Sanders-Smith 3.

Minneapolis Henry 75, Blake 45

Minneapolis Henry 32 43-75

Blake 15 30-45

Minneapolis Henry: Jackson 23, Scott 19, Edwards-Brown 13, Brown 9, Jackson 7, Martin 2, Lynn 2. Blake: Moe 21, Leadholm 7, Watkins 7, Jones 3, Dougan 3, Goldenberg 2, Brazner 2.

Minnetonka 76, Chaska 71 [OT]

Minnetonka 31 35 10-76

Chaska 42 24 5-71

Minnetonka: Miller 24, Cooper 17, Coatta 16, Boone 9, Carver-Bagley 5, Hedstrom 3, Haas 2. Chaska: Meyer 29, Hanson 16, Fauchald 10, Kraus 7, Roskam 6, Nicholson 3.

Mounds View 67, East Ridge 59

East Ridge 0 59-59

Mounds View 0 67-67

East Ridge: Coquyt 14, Brown 13, Kelzenberg 12, Christenson 9, Junker 6, Dowdle 4, Virgin 1. Mounds View: Albers 30, Thompson 17, Skwarek 8, McMillan 8, Stone 4.

New Prague 67, Glencoe-Silver Lake 25

Glencoe-Silver Lake 17 8-25

New Prague 39 28-67

Glencoe-Silver Lake: Popelka 7, Ehrke 6, Litzau 5, Frahm 5, Romano 2. New Prague: Greenwalt 18, Milinkovich 12, Hanson 8, Lindell 7, Gregor 6, Milinkovich 4, Walford 4, Bixby 3, Washa 3, Schoenbauer 2.

North St. Paul 65, Henry Sibley 62

Henry Sibley 33 29-62

North St. Paul 34 31-65

Henry Sibley: Robinson 25, Edwards 12, Mack 10, Satar 8, Korte 3, Baumeister 2, Stevenson 2. North St. Paul: Kpegeol 22, Wadlington 18, Acquoi 10, Suggs-Morgan 4, Steckler 3, Johnson 2, Daniels 2, Phillips 2, Weber 2.

Osseo 77, Blaine 53

Blaine 34 19-53

Osseo 41 36-77

Blaine: Baker 14, Neppl 12, Scherer 11, Gerrety 5, Leo 4, Jenkins 4, Kaul 3. Osseo: Anderson 17, Bettie 14, Armstrong 11, Williams 9, Hughes 7, Theisen 7, Bezdicek 6, Jones 6.

PACT 74, Maranatha 66

Maranatha 25 41-66

PACT 31 43-74

Maranatha: Andrews 30, Daniels 15, Richardson 10, Jordan 5, Mason 2, Smith 2, Ekiyor 2. PACT: Johnson 27, Johnson 26, Hagen 14, Kleven 4, Jones 2, LeHew 1.

Red Wing 66, Albert Lea 63

Albert Lea 32 31-63

Red Wing 34 32-66

Albert Lea: Kilby 22, Thompson 15, Acha 13, Schmidt 7, Woitas 3, Romer 2, Buendorf 1. Red Wing: Toivonen 20, Munson 18, Walm 15, Adams 6, Bryan 5, Massett 2.

Richfield 80, Holy Family 65

Richfield 47 33-80

Holy Family 36 29-65

Richfield: Stone 26, Fallon 15, Miles 15, Hunter 11, Atiim 7, Maddox 4, Hartke 2. Holy Family: Nowak 18, Stewart-Hester 13, Wright 12, Hendler 11, Waterman 5, Cizek 3, Galioto 2, Semany 1.

Rockford 56, Providence 46

Providence 19 27-46

Rockford 34 22-56

Providence: Van Dellen 11, Lahr 11, Miller 9, Boldt 8, Richelsen 4, Servais 2, Baird 1. Rockford: Traen 19, Olsen 17, Schultz 10, Monssen 8, Friedlein 1, Olson 1.

Roseville 64, White Bear Lake 47

White Bear Lake 20 27-47

Roseville 34 30-64

White Bear Lake: Kanipes 12, Schwartz 10, Servatius 7, May 5, Charles 3. Roseville : James 14, Green 12, Olson 9, Bynum 6, Weber 6, Gebeyehu 3, Smith 3, Payne 3, Bensen 2, Schaefer 2, Ognjanovic 2, Brown 2.

Shakopee 79, Rosemount 60

Shakopee 42 37-79

Rosemount 16 44-60

Shakopee: Mitchell 26, Hanbury 17, Kutina 12, Adelman 9, Larsen 4, Triplett 3, Hagstrom 2, Mitchell 2, Coplin 2, Leininger 2. Rosemount: Loehr 21, Loehr 16, Edmond 10, Hanson 7, Muir 3, Engdahl 3.

Spring Lake Park 68, Andover 66

Spring Lake Park 38 30-68

Andover 28 38-66

Spring Lake Park: Raihle 24, Flink 14, Ojile 10, LeVahn 10, Lyng 8, Ojile 2. Andover: Echtenkamp 15, Johnson 13, Rodewald 9, Rezac 9, Siebold 7, Paul 7, Neuman 3, Olson 3.

St. Louis Park 91, Cambridge-Isanti 60

St. Louis Park 50 41-91

Cambridge-Isanti 29 31-60

St. Louis Park: Domres 19, Lynch 11, Whitlock 11, Mayfield 10, Howard 10, Morrow 9, Green 7, Anderson 5, Stewart 4, Whitlock 4, Doherty 1. Cambridge-Isanti: Johnson 18, Abraham 16, Abraham 12, Ledahl 6, Lundeen 6, Cottrell 2.

SPA 57, St. Thomas Academy 52

St. Paul Academy 27 30-57

St. Thomas Academy 21 31-52

St. Paul Academy : Hanson 23, Peyton 19, Hooley 5, Egly 3, Peacock 3, Dicke 2, Riley 2. St. Thomas Academy: Vascellaro 11, Chaffee 10, Wright 10, Harvey 7, Newell 5, Myran 3, Perry 3, Hubbell 3.

St. Paul Harding 69, Concordia Academy 40

St. Paul Harding 32 37-69

Concordia Academy 23 17-40

St. Paul Harding: Adam 19, Thompson 14, Bolton 12, Johnson 7, Gipson-Sander 4, Christian 4, Girdy 3, Adam 3, Caldwell 2, Christopher 1. Concordia Academy: Harbo 15, Tensaie 11, Lively 6, Erath 6, Peng 2.

Stillwater 78, St. Francis 74 [OT]

Stillwater 24 28 11 3 12-78

St. Francis 23 29 11 3 8-74

Stillwater : Blinkhorn 19, Jingco 18, Dobson 18, Bruggers 13, Ratte 7, Hatcher 2, Justesen 1. St. Francis: Anderson 15, Whitney 15, Svihel 13, Hylen 11, Swenson 11, Trautman 5, Carlson 4.

Tartan 86, South St. Paul 54

Tartan 43 43-86

South St. Paul 27 27-54

Tartan: Johnson 16, Walker 13, Myles 12, Horn 11, Whalen 9, Thomas 7, Friberg 5, Thompson 5, Huckleberry 4, Bereket 3, Winfield 1. South St. Paul: Totino 17, Taylor 17, Moe 9, Whaley 6, Piggee 5.

Waconia 71, Faribault 51

Faribault 28 23-51

Waconia 35 36-71

Faribault: Hunt 14, Hart 11, Ehlers 6, Combs 6, Hunter 6, Jackson 4, Gramse 2, Jasinski 2. Waconia: Kortuem 21, Schultz 15, Rands 15, Notch 6, Feltmann 6, Gove 3, Kruchten 2, Haugrud-Damlo 2, Whittaker 1.

Wayzata 66, Bloomington Jefferson 55

Wayzata 36 30-66

Bloomington Jefferson 23 32-55

Wayzata: Beeninga 25, Sowada 20, Baumgartner 7, Lindberg 6, Louwagie 5, Slater 3. Jefferson: Hird 22, Riemersma 13, Murray 6, Carlson 5, Gathje 4, Tillotson 3, Elander 2.

Girls' Basketball

Apple Valley 56, East Ridge 44

Apple Valley 29 27-56

East Ridge 18 26-44

Apple Valley: Baer 13, Olson 12, Parker 12, Wangerin 6, Baxter 5, Rolland 5, Robson 3. East Ridge: Stoehr 13, Persche 7, Kenol 7, Holton 6, Sexe 6, Tomes 4, Yacovella 1.

Austin 44, Northfield 40

Northfield 18 22-40

Austin 16 28-44

Northfield: Hoff 10, Dimick 9, Touchette 8, Schwartz 6, Kidd 6, Edwards 1. Austin: Vesel 19, Hawkshead 9, Nywesh 6, Younis 4, Koang 4, Sederquest 2.

Benilde-St. Margaret's 54, Totino-Grace 32

Benilde-St. Margaret's 31 23-54

Totino-Grace 15 17-32

Benilde-St. Margaret's: Whitfield 16, Stanley 9, Jo Schlueter 8, Powell 6, Carter 5, Kosek 5, Wilgers 5. Totino-Grace: Meyer 9, Brunn 6, Sullwold 5, Weierke 4, Glynn 4, Weierke 2, Gannaway 2.

Big Lake 50, Delano 49

Big Lake 32 18-50

Delano 22 27-49

Big Lake: Jochum 15, Anderson 11, Domyahn 8, Bisbee 4, Brethorst 4, McClaflin 3, Nelson 3, Peterson 2. Delano: Norling 20, Endersbe 7, Ylitalo 5, Pavlish 4, Stevens 3, Vandeneinde 3, Frank 3, Bersie 2, Stevens 2.

Blaine 86, Forest Lake 61

Blaine 42 44-86

Forest Lake 22 39-61

Blaine: Jablonsky 27, Romick 18, Sauve 14, Grace Mbanefo 12, Lejonvarn 6, Lindsey 4, Huffman 3, Howe 2. Forest Lake: Cummings 12, Moscatelli 11, Birkholz 11, Leslie 6, Groeneweg 5, Gemuenden 3, Halley 3, Bartlett 2, Hultman 2, Shimota 2, Stumne 2, Rice 2.

Dassel-Cokato 39, Maple Lake 28

Maple Lake 13 15-28

Dassel-Cokato 18 21-39

Maple Lake: Rachel 9, Scheiber 8, Scheiber 4, Wurm 2, Brown 2, Beehler 2, Becker 1. Dassel-Cokato: Schmidt 9, Johnson 8, Maki 6, Kirchoff 6, Munson 5, Sangren 2, Webster 2, Kutz 1.

Eastview 60, Park of Cottage Grove 36

Park of Cottage Grove 25 11-36

Eastview 31 29-60

Park: Wenner 11, Gorres 10, Fabeck 7, Perryman 4, Johnson 2, Hoffman 2. Eastview: Ranke 19, Walstad 14, Schlosser 13, Sete 6, Sinn 4, Pueschner 3, Crenshaw 1.

Edina 56, Chaska 36

Chaska 19 17-36

Edina 28 28-56

Chaska: Waletski 8, Leggett 8, Althaus 6, Koosman 5, Hegna 3, Pollock 3, Panning 2, Mattson 1. Edina: Helgren 15, Jank 11, Neve 9, Nilsen 8, Veker 4, Coughlin 3, Stotts 3, Hill 3.

Glencoe-Silver Lake 53, Tri-City United 45

Tri-City United 23 22-45

Glencoe-Silver Lake 31 22-53

Tri-City United: Robinson 12, Trcka 12, Vargo 9, Vargo 5, Ellingsworth 5, Frederick 2. GSL: Monahan 21, Monahan 18, Popp 6, Kalenberg 4, Grack 2, Cacka 2.

Hutchinson 65, Holy Angels 60

Hutchinson 32 33-65

Holy Angels 28 32-60

Hutchinson: Wortz 29, Kurth 10, Rensch 10, Wheatley 6, Ellefson 5, Corrigan 3, Dettman 2. Holy Angels: Bagwell-Katalinich 19, Meyer 15, Oberg 9, Thompson 7, Thalhuber 7, Mastre 3.

Jordan 45, Waterville-Elysian-Morristown 44

WEM 23 21-44

Jordan 23 22-45

WEM: Winter 11, Kendall 11, Domonoske 7, Masberg 6, Adank 4, Harmon 2, Kuball 2, Hermel 1. Jordan: Nielsen 13, Johnson 9, Johnson 8, Brown-Erdal 6, Hennen 4, Pitlick 2, Gray 2, Kes 1.

Lakeville South 58, New Prague 55, OT

Lakeville South 30 21 7-58

New Prague 23 28 4-55

Lakeville South: Miller 20, Guentzel 11, Douville 9, Johnson 6, Wittman 4, Cozad 3, Knower 3, Wolkow 2. New Prague: Deihl 21, Hustad 16, Mulvihill 6, Herrmann 5, Simon 4, Allar 3.

Legacy 56, West Lutheran 31

Legacy 41 15-56

West Lutheran 17 14-31

Legacy: Smitsdorff 21, Weddle 11, Ruf 10, Cole 5, Nelson 4, Bredemus 3, Kirby 2. West Lutheran: Hoffer 9, Walberg 7, Preus 5, Walberg 4, Johnson 2, Paul 2, Hamilton 2.

Maple Grove 49, Eden Prairie 47

Maple Grove 21 28-49

Eden Prairie 18 29-47

Maple Grove: Barta 19, Tharp 14, Schmidt 5, Moline 4, Binstock 4, Dodge 2, Combo 1. Eden Prairie: Levine 19, Schinas 11, Eliasen 7, Miller 3, Hughes 3, Obiazor 2, Hardwick 2.

Maranatha 85, PACT 14

PACT 9 5-14

Maranatha 54 31-85

PACT: Willems 6, Hudson 4, Gaustad 2, Moran 2. Maranatha: A. Jarnot 24, Payne 22, Moore 12, J. Jarnot 10, Smith 7, Post 4, Montgomery 2, Berg 2, Thompson 2.

Mayer Lutheran 62, Howard Lake-WW 32

HLWW 15 17-32

Mayer Lutheran 30 32-62

HLWW: Eastman 8, McAlpine 6, Decker 5, Uter 4, Miller 2, Fesenmaier 2, Hatrick 1. Mayer Lutheran: Chmielewski 18, Gustin 14, Klaustermeier 10, Heuer 5, Quiram 4, Flucas 4, Strehlke 2, Winter 2, Dutcher 2, Saulsbury 1.

Mpls. Edison 50, Mpls. Henry 41

Henry 24 17-41

Edison 21 29-50

Henry: Brown 19, Keyes 11, Larson 8, Caprini 3. Edison: Morrow 23, Webber 10, McQueen 9, Vaughn 4, Lewis 2, Stave 2.

Mpls. South 66, Columbia Heights 58

South 26 40-66

Columbia Heights 30 28-58

South: Stewart 25, Hill 22, Hill 13, Lemieux 6. Columbia Heights: Born 13, Sheets 12, Love 10, Humphries 9, Scott 6, Tula 5, Dixon 3.

Mpls. Southwest 62, Mpls. North 39

Southwest 39 23-62

North 9 30-39

Southwest: Lee 13, Parker 11, Smyth 10, Holien 8, Holloway 5, Voss 4, Korsbon 3, Tonander 2, Richardson 2, Greenwald 2, Swain 1, Youngdahl 1. North: Pettis 18, Ballard 6, Wooten 6, Lucas 4, Pindegayosh 2, Ahmed 2, Jackson 1.

Mpls. Washburn 73, Mpls. Roosevelt 40

Washburn 36 37-73

Roosevelt 25 15-40

Washburn: Patterson 15, Raspberry 14, Clauss 10, Heinemann 8, Bagne 8, Villars 8, Kelly 6, Boarman 4. Roosevelt: Putmon 10, Bryant 9, Mott 7, Taylor 6, Jones 4, Lyons 4.

Minnetonka 70, Prior Lake 66

Prior Lake 25 41-66

Minnetonka 39 31-70

Prior Lake: Hofschild 23, Wheatcraft 11, Lother 11, Herubin 8, Scholl 4, Weideman 3, Caldwell 2. Minnetonka: Fredrickson 28, Walker 12, Merschon 10, Allen 7, Hedstrom 5, Hamilton 4, Carr 3, Strom 1.

Norwood YA 42, SW Christian 35

NYA 17 25-42

SW Christian 18 17-35

NYA: Grimm 10, Fox 7, Miller 6, Karnes 6, Wickenhauser 5, Mackenthun 3, Mackenthun 2, Wenisch 2, Klaustermeier 1. SW Christian: Schmidt 9, Schwarz 9, Krommendyk 7, Verdoorn 6, Isaak 2, Krommendyk 2.

Park Center 73, St. Paul Como Park 69

Como Park 36 33-69

Park Center 41 32-73

Como Park: Adams 39, Hausman 10, Shepherd 9, Jones 5, Adams 3, VanNett 2, Jackson 1. Park Center: Schaub 20, Simonet 16, Hayes 14, Ayobamidele 8, Blakemore 8, DuBois 4, Michael 2, Buford 1.

Roseville 41, Chanhassen 32

Roseville 17 24-41

Chanhassen 16 16-32

Roseville: Ross 14, Porter 11, Hansen 6, Hain 4, Boss 3, Nelson 3. Chanhassen: Tollefson 8, Bren 6, O'Brien 4, Murphy 4, Lucas 4, Wall 4, Taylor 2.

Spring Lake Park 64, South St. Paul 32

South St. Paul 17 15-32

Spring Lake Park 45 19-64

South St. Paul: Moore 4, Gustafson 4, Hughes 4, Skwira 4, Gerten 4, Veldman 4, Shannon 2, Counihan 2, Vaughan 2, Rutkowski 1, Skwira 1. Spring Lake Park: Murphy 23, Siegfried 15, Redd 14, Fruzyna 6, Talso 2, Sheedlo 2, Nill 2.

St. Agnes 54, Blake 28

Blake 11 17-28

St. Agnes 36 18-54

Blake: Luzon 9, Flemming* 4, Grace 4, Minde 4, Phillips 4, Gregor 3. St. Agnes: Murray 12, Lewis 10, Sandifer 9, Turch 7, Larkin 6, Knapp 4, Hughes 3, Gutzmann 3.

St. Croix Lutheran 50, Cambridge-Isanti 36

Cambridge-Isanti 13 23-36

St. Croix Lutheran 29 21-50

Cambridge-Isanti: Swanson 8, Westberg 8, Swanson 7, Cox 6, King 4, Glotzbach 3. St. Croix Lutheran: Gadison 21, Skrien 12, Cambrice 8, Lopez 4, Miller 3, Chernohorsky 2.

St. Croix Prep 68, St. Paul Johnson 44

St. Paul Johnson 30 14-44

St. Croix Prep 39 29-68

St. Paul Johnson: Lindstrom 14, Davenport 9, Peng 8, Caples 5, Smith-Purgh 5, Monita 2, Burrell-Atkins 1. St. Croix Prep: Fisher 22, Kaetterhenry 15, Walsh 10, White 8, Davis 6, Knutson 3, Schifsky 2, Davis 2.

St. Michael-Albertville 76, Hopkins 48

Hopkins 26 22-48

St. Michael-Albertville 43 33-76

Hopkins: Bates 21, Hollie 9, Wubben 5, Bueckers 4, Hammond 4, Suggs 2, Bagstad 2, Winston 1. St. Michael-Albertville: Johnson 30, Tracy 24, Zezza 9, Heil 7, Carlson 3, Alexander 2, Dold 1.

St. Paul Harding 72, CHOF 46

CHOF 23 23-46

St. Paul Harding 36 36-72

CHOF: Piepkorn 12, Piepkorn 12, Otten 9, Otten 7, Geardys 3, Eckman 2, Harms 1. St. Paul Harding: Ogitchida 22, Thomas 20, Pressley 14, Poe 6, Owens 4, Allen 4, Avwunuma 2.

Stillwater 64, St. Francis 43

St. Francis 23 20-43

Stillwater 33 31-64

St. Francis: Zgutowicz 10, Ocsan 9, Hewitt 7, Winkels 6, Zgutowicz 5, Koep 3, Eastman 3. Stillwater: Scalia 22, Houle 7, Patterson 7, Day 6, Davis 6, Schutt 6, Schmitt 5, White 5.

Wayzata 66, Irondale 35

Irondale 22 13-35

Wayzata 33 33-66

Irondale: Driggs 12, McGee 6, Loken 5, Waldemar 4, Findell 2, Jensen 2, Dunnell 2, Jester 1, Polson 1. Wayzata: Heiring 21, Robertson 12, Schrader 9, Carver 8, Hay 6, Hayden 3, Olmanson 2, Spindler 2, Olsen 2, Gibson 1.

White Bear Lake 56, Hill-Murray 29

Hill-Murray 12 17-29

White Bear Lake 30 26-56

Hill-Murray: Schneider 9, Rogers 7, Prokosch 4, Tollefson 4, Runyon 4, Mouton 1. White Bear Lake: Ferrand 9, Keefe 6, Crouch 6, Anderson 5, DeBilzan 4, Karg 4, Brabenec 4, Perron 4, Odmark 4, Molin 3, Hinck 3, Anderson 2, Potthoff 2.

Woodbury 54, St. Paul Central 41

Woodbury 21 33-54

St. Paul Central 18 23-41

Woodbury: Hakes 17, Kieger 13, Jordahl 7, Reed 5, Egi 4, Dickmeyer 4, Veenbaas 2, Pruemer 2. St. Paul Central: Greenawald 12, Moton 8, Montgomery 7, Gardner 6, Gay 5, Sutton 2, Gubbrud 1.

Zimmerman 60, Monticello 55 [OT]

Monticello 22 31 2-55

Zimmerman 22 31 7-60

Monticello: Okerson 13, Revenig 12, Miltz 10, Schmitt 7, Swanson 6, Haag 4, Bourgeois 3. Zimmerman: Daugherty 13, Pool 13, Hagstrom 9, Williams 7, Wilder 7, May 6, Bond 5.

Boys Hockey

Andover 5, Coon Rapids 0

Andover 0 1 0-5

Coon Rapids 0 0 0-0

Second: A-Decheine (Ledin), 8:50. Third: A-Jensen (Hughes, Sitarz), 1:09. A-Sears (Mears, Decheine), 2:20. A-Banack (Schoen, Ledin), 13:19. A-Schoen (Banack), 16:38. Saves: A: Johnson 3-7-4-14. C: Hanson 11-8-6-25.

Anoka 2, St. Francis 0

Anoka 0 0 2-2

St. Francis 0 0 0-0

Third: A-Mirovsky (Saba, Wanous), 6:22. A-Neumann, 16:33. Saves: A: Corbin 6-13-5-24. S: Garaghty 0-7-15-22.

Benilde-St. Margaret's 4, Woodbury 2

Woodbury 0 1 1-2

Benilde-St. Margaret's 1 1 2-4

First: B-Risteau (Gleekel, Moore), 4:01. Second: W-Wahlin (Markeson, Danielson), 13:12, pp. B-McLeod (Moore, Gleekel), 15:01. Third: W-Erickson, 2:22. B-Moran (Austin), 7:52. B-Mayer (Moore, Gleekel), 13:33. Saves: W: Orf 11-8-8-27. B: Bernstein 3-9-9-21.

Breck 6, Totino-Grace 3

Breck 0 4 2-6

Totino-Grace 0 0 3-3

Second: B-Ellingson (Blake, Paulson), 1:07. B-Weigel (Scott, Blake), 11:21. B-Breitenfeldt (Strom, Paulson), 14:16, pp. B-Heidemann (Breitenfeldt), 14:16. Third: B-Machlitt (Heidemann, Breitenfeldt), 3:25. T-Forbord (Holtan), 5:36. T-Bonfe, 5:36. B-Blake (Ellingson), 5:36. T-Hentges (Holtan), 7:31, pp. Saves: B: Olness 0-0-2-2. T: .

Buffalo 3, Delano 2

Buffalo 0 2 1-3

Delano 1 1 0-2

First: D-Keranen (Daly), 13:15. Second: B-Goodmanson (Mueller, Habisch ), 7:42, pp. B-Stumpfl (Welch, Patnode), 13:49. D-Lawman (Meyers, Ylitalo), 13:59. Third: B-Rooney (Goodmanson, Habisch ), 4:17. Saves: B: Zitur 12-4-10-26. D: Hance 5-13-7-25.

Burnsville 2, Bloomington Jefferson 1

Burnsville 1 0 1-2

Bloomington Jefferson 0 1 0-1

First: BU-Sawchuk (Otto), 14:44. Second: BL-Parrish (Johnson, Miller), 10:27. Third: BU-Smith (Otto), 12:33. Saves: BU: AufDerHeide 5-10-7-22. BL: Vande Waa 11-18-5-34.

Centennial 4, Armstrong/Cooper 1

Centennial 2 1 1-4

Armstrong/Cooper 0 0 1-1

First: C-Klehr (Jennrich, Brickner), 1:52. C-McGregor (Nyman, Heron), 15:28. Second: C-Klehr (Jennrich), 4:12. Third: AC-Rooney (Holscher, Burns), 5:05. C-Heron (Jamison-Ekeling, Klehr), 13:48, pp.

Eden Prairie 4, Cretin-Derham Hall 0

Cretin-Derham Hall 0 0 0-0

Eden Prairie 1 1 2-4

First: E-Steen (Roehl, Lawrence), 13:16. Second: E-Graham (Mittelstadt, Erwin), 14:59. Third: E-Sullivan (Graham, Lawrence), 15:00. E-Sullivan (Lawrence, Erwin), 16:22, sh. Saves: C: Magnuson 11-11-10-32. E: Wiencek 8-9-2-19.

Elk River 3, Maple Grove 2

Elk River 1 1 1-3

Maple Grove 0 0 2-2

First: E-Perbix (Michaelis, Greniuk), 4:28. Second: E-Perbix (Larson, Perbix), 1:48. Third: M-Kelly (Jaglo, Walsh), 4:37. E-Milless (Bouten, Bizal), 9:39. M-Leising (Johnson), 9:39. Saves: E: . M: .

Forest Lake 7, Chisago Lakes 2

Forest Lake 3 2 2-7

Chisago Lakes 0 2 0-2

First: F-Herbert (Doherty), 8:56, pp. F-Raabe (Sieracki, Anderson), 10:44, pp. F-Doherty (Wille), 12:48, pp. Second: F-Doherty (Gutterman, Best), 2:34. C-Hill (Lushanko, Haskins), 7:40, pp. C-Lushanko, 11:26, pp. F-Doherty (Wille), 16:33. Third: F-Fink (Resler), 8:16. F-Doherty, 13:51. Saves: F: Fiedler 5-15-15-35. C: Thompson 14-8-12-34.

Henry Sibley 3, Shakopee 2

Shakopee 1 1 0-2

Henry Sibley 1 1 1-3

First: S-Sievek (Mukai, Nadeau), 4:44, pp. H-Mahmood (Toth, Ekblad), 16:41. Second: S-Kreuser (Schmid, Smieja), 1:40. H-Geiser (Mahmood, Rosenfield), 16:14. Third: H-Mahmood (Rosenfield, Geiser), 16:59. Saves: S: Bleess 9-12-12-33. H: Harrity 10-15-18-43.

Hill-Murray 5, White Bear Lake 2

White Bear Lake 0 0 2-2

Hill-Murray 2 1 2-5

First: H-Ranallo, 1:23, sh. H-Ryan, 2:24, sh. Second: H-Bremer (Ranallo, Breezee), 5:20, sh. Third: H-Reifenberger (Baublitz), 3:13. H-Newpower, 6:18. W-Sager (Jungwirth, Larson), 9:00. H-Reifenberger, 16:36, sh. Saves: W: Parenteau 7-5-11-23. H: Begley 5-6-8-19.

Monticello/A/ML 6, Sauk Rapids-Rice 1

Sauk Rapids-Rice 0 0 1-1

Monticello/A/ML 1 2 3-6

First: M-Maas (Jarmuzek, Herrman), 13:12. Second: M-Johnson (Maas, Zwack), 5:57. M-Salovaara (Herrman), 14:27. Third: M-Saunders (Chiodo, Johnson), 7:36. S-Bauer (Barthel, Mixell), 9:06, pp. M-Ashwill (Herrman), 9:17. M-Salovaara (Chiodo), 12:47, sh. Saves: S: Marlin 15-10-12-37. M: Bird 9-5-6-20.

Mound Westonka 3, Chaska 2

Chaska 1 1 0-2

Mound Westonka 1 1 1-3

First: M-Aufderheide (Rolighed), 6:47. C-Fletcher (Pierce, Rodeheffer), 11:25. Second: M-LaFortune (Wambold, Odash), 6:45. C-Urbanciz (Rodeheffer, Koster), 15:21. Third: M-Roth, 15:31. Saves: C: Bach 10-11-6-27. M: Stricklen 9-8-11-28.

New Prague 3, Red Wing 2

Red Wing 0 2 0-2

New Prague 1 1 1-3

First: N-Gregor (Pint, Simon), 13:00, pp. Second: R-DeFore (Kronbeck), 1:08, pp. N-Reger (Yackly, Fahrendorff), 6:23. R-Maroushek (Cushing, Hanson), 7:43, pp. Third: N-Skaja (Davis), 11:46, pp. Saves: R: Harding 13-12-4-29. N: Skok 4-8-9-21.

Princeton 6, Legacy Christian 0

Legacy Christian 0 0 0-0

Princeton 3 1 2-6

First: P-Oakes (Voce), 3:41. P-Swanson (Glaser, Orrock), 8:48. P-Abrahamson (Swanson, D. Carlson), 16:09. Second: P-Abrahamson (Swanson, Orrock), 14:35. Third: P-McAlpine (S. Carlson, Schroeder), 0:19. P-Schroeder (S. Carlson, McAlpine), 2:58. Saves: L: Leibold 18-13-14-45. P: Othoudt 5-4-3-12.

Providence 8, Pine City/RC 5

Pine City/RC 1 2 2-5

Providence 1 5 2-8

First: PR-Lucking (Murphy, Johnson), 11:11. PI-Lindblom (Westbrook, Bergstrom), 16:04. Second: PR-Tessmann (Ferreira), 0:18, pp. PI-Bergstrom (Lindblom, Westbrook), 2:24, pp. PI-Bergstrom (Lindblom), 7:36. PR-Sellman (Tessmann), 8:09. PR-Giesler (Murphy, Sonderby), 11:35, pp. PR-Giesler (Murphy, Sonderby), 12:47, pp. PR-Johnson (Sellman, Wickham), 13:16. Third: PR-Giesler (Sellman, Giesler), 5:34. PI-Fisher (Pavelka, Westbrook), 6:59, pp. PR-Sellman (Giesler, Sonderby), 8:15. PI-Fisher (Bergstrom, Westbrook), 13:05, pp. Saves: PI: Murphy 14-11-3-28. PR: Ferreira 4-4-5-13.

St. Paul Academy7, Simley 0

Simley 0 0 0-0

St. Paul Academy 1 2 4-7

First: SPA-Jallen (Dahlseide), 6:31. Second: SPA-Kelly (Bowman, Johnston), 3:19. SPA-Dahlseide (Parker, Hoeschen), 10:45. Third: SPA-Jallen (McCabe, Parker), 0:17, pp. SPA-Hoeschen (Bowman, Dahlseide), 2:43. SPA-Kelly (Johnston), 3:28. SPA-Dahlseide (Jallen), 11:22. Saves: S: Brown 11-7-8-26. SPA: Beran 8-4-0-12; Reich 0-0-1-1.

St. Paul Johnson 4, North St. Paul 1

North St. Paul 0 1 0-1

St. Paul Johnson 1 1 2-4

First: S-Moberg (Ranum, Solheid), 5:31. Second: N-Smith (Pilarski, Pilarski), 2:53. S-Sanda (Willier, Wieffering), 7:07. Third: S-Wieffering (Overby), 7:48. S-Solheid, 16:02, sh. Saves: N: Zamacona 13-8-11-32. S: Moberg 2-4-5-11.

Stillwater 7, Hastings 1

Stillwater 5 2 0-7

Hastings 1 0 0-1

First: S-Cates, 1:20. S-Sagissor (Manning), 4:11. S-Sagissor (Manning), 6:36. S-Sagissor (Cates, Manning), 7:18. S-Bruchu (Bjugstad, Cates), 8:13. H-Werner (Caneff, Holm), 15:01. Second: S-Sagissor (Kaufman), 9:19, sh. S-Murr (Manning), 13:34, sh. Saves: S: Eisele 5-7-0-12; Benson 0-0-2-2. H: Tuin 12-8-10-30.

Girls Hockey

Anoka 1, Elk River/Zimmerman 1 [OT]

Elk River/Zimmerman 1 0 0 0-1

Anoka 0 1 0 0-1

First: E-Westgaard (McLean, Mitchell), 2:56, pp. Second: A-Blomker (Jockisch, Guimont), 8:03. Saves: E: Jung 5-5-7-7-24. A: Scarborough 9-13-12-3-37.

Bloom. Jefferson 7, Champlin Park 6 [OT]

Bloomington Jefferson 3 1 2 1-7

Champlin Park 2 1 3 0-6

First: C-Wood (Schwartz), 3:12. B-Fasching, 7:42. B-Burton (Rea), 15:53. B-Burton (Nightengale), 16:11. C-Trapp (Wood), 16:55. Second: B-Plaman (Bianchi), 2:02, sh. C-Stoll (Borrell, Martinson), 6:46, pp. Third: C-Trapp, 4:17. C-Trapp, 5:26. B-Plaman (Bianchi), 7:55, pp. B-Plaman (Fasching, Bianchi), 11:12. C-Martinson (Stoll, Lorentzen), 13:04. OT: B-Rea, 1:29. Saves: B: McClain 10-14-9-0-33. C: Burgoyne 4-7-6-0-17.

Centennial 4, Blaine 2

Centennial 1 1 2-4

Blaine 0 1 1-2

First: C-Hughes (Backman), 7:07. Second: C-Hughes (Linser), 0:39. B-Wylie (Lentner), 13:18. Third: C-Linser (Hughes), 4:22. B-Parent, 12:37. C-Linser (Almich), 16:07. Saves: C: Juergens 9-14-6-29. B: Cin 8-6-3-17.

Chaska/Chanhassen 3, Minnetonka 3 [OT]

Minnetonka 2 1 0 0-3

Chaska/Chanhassen 1 1 1 0-3

First: C-Poinar (Hinze), 9:52, sh. M-McMillan (Keller), 10:44, pp. M-Hoelscher (Keller), 15:38. Second: M-Norby (von Steinbergs), 7:40. C-Poinar (Passolt), 14:46. Third: C-Anderson (Passolt, Wise), 13:58, pp. Saves: M: Delaittre 7-5-12-9-33. C: Jackson 9-8-9-5-31.

Cretin-Derham Hall 4, Park of CG1

Cretin-Derham Hall 1 2 1-4

Park of Cottage Grove 1 0 0-1

First: P-Troje (Jeske), 11:32. C-Koemptgen (Meyers), 16:32, sh. Second: C-Hansen (Meyers, Spiering), 13:14, pp. C-Spiering (Koemptgen), 14:36. Third: C-Eiden (McMahon, Hapka), 10:52. Saves: C: Crawford 2-0-6-8. P: Boreen 10-18-13-41.

Eagan 2, Burnsville 0

Eagan 0 1 1-2

Burnsville 0 0 0-0

Second: E-Barger (Anderson), 7:42, pp. Third: E-Werden (Anderson), 15:45. Saves: E: Larson 7-6-10-23. B: Bench 15-17-11-43.

Eastview 10, Rosemount 0

Rosemount 0 0 0-0

Eastview 2 5 3-10

First: E-Snodgrass (Leininger), 4:45. E-Leininger (Snodgrass), 9:01. Second: E-Keating (Leininger, Sodomka), 1:17. E-Hodve, 4:08. E-Nelson (Montgomery, Sodomka), 13:28. E-McPhee (Sodomka), 13:52. E-Snodgrass (Beckman, Tuccitto), 16:55, pp. Third: E-McPhee (Nelson, Quaintance), 2:38. E-Sodomka (Nelson, McPhee), 6:33. E-Murray (Tuccitto), 16:38, pp. Saves: R: Kimel 13-14-14-41. E: Tschida 3-0-0-3; Julian 0-6-2-8.

Eden Prairie 5, Holy Family/Waconia 0

Eden Prairie 2 1 2-5

Holy Family/Waconia 0 0 0-0

First: E-Rogge (McLaughlin, Molenaar), 0:49. E-Rogge (McLaughlin, Hengler), 11:19. Second: E-Gravelle (Berg), 10:08, sh. Third: E-Oberle (Morton), 7:47, pp. E-Oberle, 14:38, pp. Saves: E: Dobchuk 8-4-4-16. H: Hartmann 12-11-12-35.

Farmington 1, Lakeville North 1

Lakeville North 1 0 0-1

Farmington 0 1 0-1

First: L-Manes (Flaherty), 15:05. Second: F-Moser, 0:37. Saves: L: Hatcher 4-13-2-20. F: Auge 10-5-10-29.

Forest Lake 4, East Ridge 2

Forest Lake 0 1 3-4

East Ridge 0 1 1-2

Second: E-Claugherty (Flynn, Tarara), 7:06. F-Kolbow (VanTassel, Lobejko), 15:09, pp. Third: F-VanTassel (Lobejko), 5:37. E-Heiting (Hafiz), 7:22. F-VanTassel (Kolbow), 10:37, pp. F-Nolan (Rugland), 11:37. Saves: F: Remington 11-15-12-38. E: Heiting 6-7-7-20.

Hastings 5, South St. Paul 2

Hastings 3 0 2-5

South St. Paul 1 1 0-2

First: H-Radke (Pevonka, Putnam), 0:23. H-Putnam (Pevonka), 1:45. S-Felton (Emery, Burke), 9:32. H-Radke (Putnam, Pevonka), 10:01. Second: S-Deering (Deering), 15:19. Third: H-Radke (Pevonka, Putnam), 11:14. H-Radke, 16:58, pp. Saves: H: Frantzick 4-1-7-12. S: McKenzie 5-13-10-28.

Hopkins/Park 2, Benilde-St. Margaret's 1

Benilde-St. Margaret's 0 0 1-1

Hopkins/Park 1 1 0-2

First: H-Haberman (Docter), 0:14. Second: H-Hanley (Glover), 7:25. Third: B-Simone (Sorem), 4:53. Saves: B: DeGiulio 8-9-9-26. H: Carlander 8-11-12-31.

Lakeville South 4, Prior Lake 2

Lakeville South 3 0 1-4

Prior Lake 1 1 0-2

First: L-Fischler, 1:12. P-Stach (Huntington, Primeau), 5:21. L-Fischler (Haeg), 11:39. L-Donnelly, 15:13. Second: P-Huntington (Hagen, Bergeron), 4:08, pp. Third: L-Schneider (Pearson), 14:57. Saves: L: Crosby 7-11-4-22. P: Lewison 7-7-5-19.

Maple Grove 9, Spring Lake Park/CR 2

Maple Grove 3 6 0-9

Spring Lake Park/Coon Rapids 1 1 0-2

First: M-Kampa (Wente, Hanson), 4:16, pp. M-Olson (Pias), 11:53. S-Turnquist (Crawford), 14:51. M-Herdine (McLean), 15:50. Second: M-Wente, 1:16. S-Hackett (DelCastillo), 2:33. M-Herdine (McLean), 7:05. M-Martinez (Hill), 7:36. M-Wente (Kampa), 10:32, pp. M-Herdine (Hill), 14:00, sh. M-Kaufmann (Wente), 15:32. Saves: M: Francis 3-2-12-17. S: Miller 10-2-11-23.

Princeton 4, Mound Westonka 3 [OT]

Mound Westonka 0 2 1 0-3

Princeton 1 1 1 1-4

First: P-Schramel (Peterson), 10:09. Second: M-Niederer (Schepers), 6:47. P-Skuza (Walter, Slominski), 11:23. M-Burris (Schepers, Burris), 15:46. Third: M-Burris (Schepers), 5:35, pp. P-Peterson (Schramel, Peterson), 8:20. OT: P-Peterson, 3:27. Saves: M: Polusny 9-4-7-2-22. P: Schramel 13-7-4-3-27.

Rogers 3, St. Francis/North Branch 1

St. Francis/North Branch 0 0 1-1

Rogers 1 2 0-3

First: R-Olson (Levis, Scherling), 10:22, pp. Second: R-Levis, 7:23. R-Lloyd (Levis, Chapman), 16:30. Third: S-Zebro (Struzyk), 9:30. Saves: S: Miller 0-18-8-26. R: Anderson 0-11-4-15.

Shakopee 1, Apple Valley 0

Apple Valley 0 0 0-0

Shakopee 0 1 0-1

Second: S-Kubes, 11:05, sh. Saves: A: DeForrest 7-14-9-30. S: Noess 7-7-5-19.

St. Paul United 8, Simley 0

St. Paul United 3 3 2-8

Simley 0 0 0-0

First: ST-Burke (Hoffmann, Tipler), 7:50. ST-Hanson (Kerin, Phelps), 10:17. ST-Kerin (Hanson, Tipler), 15:07. Second: ST-Kerin (Hanson), 1:54. ST-Phelps (Williams-Ridge), 3:57. ST-Boettcher (Burke), 4:16, pp. Third: ST-Hanson (Phelps, Williams-Ridge), 0:55, pp. ST-Hoops (Burke), 8:43. Saves: ST: Johnson 5-9-1-15. SI: Patnode 11-7-0-18; Ries 0-0-1-1.

Totino-Grace 8, North Metro 6

North Metro 2 3 1-6

Totino-Grace 2 4 2-8

First: N-Ach (Davis), 0:22. N-Shadle (Ballweber), 4:31. T-Bertolas (Vosen, Parnell), 8:24, pp. T-Proulx (Kleszyk), 12:55. Second: N-Ach (Younkers, Ballweber), 1:03. T-Parnell (Scheneman), 3:35. N-Ach (Fredrickson, Younkers), 4:47. N-Ballweber (Ach), 7:36. T-Hill (Scheneman), 8:29. T-Parnell, 12:28, pp. T-Parnell (Vosen), 14:21, pp. Third: T-Parnell, 4:44. T-Zurbay (Vosen), 10:50, pp. N-Coomes (Fredrickson), 15:25, pp. Saves: N: Manning 6-8-1-15. T: Stehler 5-7-4-16.

Wayzata 10, Holy Angels 1

Holy Angels 0 1 0-1

Wayzata 4 3 3-10

First: W-Wolsmann (Ransom), 2:51, pp. W-Heising (Wolsmann), 11:41, pp. W-Meister (Wolsmann, Ransom), 14:33. W-Wisnewski (Rezabek), 15:28. Second: A-Kate Eiden (Duryea), 6:46, pp. W-Swanson (Meister), 10:23. W-Swanson (Wolsmann), 16:32. W-Wiitala (Nelson), 16:53. Third: W-Heising (Ransom), 0:10. W-Wolsmann, 2:37. W-Wiitala (Wiitala, Wisnewski), 8:40. Saves: A: Lood 8-10-9-27. W: Stelter 4-6-0-10; Boswell-Healey 0-0-5-5.

White Bear Lake 9, Woodbury 3

Woodbury 1 0 2-3

White Bear Lake 4 4 1-9

First: WH-Moy (Watson, Verkerke), 1:40, pp. WH-Shearen (Kaske, Newpower), 4:48, pp. WO-Motzko (Twohig), 5:14. WH-Moy (Cooper, Healy), 6:07. WH-Anderson (Snyder, Menk), 14:59. Second: WH-King (Verkerke), 2:23, pp. WH-Newpower (Kaske, Menk), 3:09. WH-Moy (Healy), 12:23. WH-Cooper (Moy, Snyder), 16:42. Third: WO-Chmielewski (Haslerud), 8:30. WO-Twohig (McAlpine), 9:58. WH-Healy (Shearen, Watson), 11:53. Saves: WO: Gillen 10-10-8-28. WH: Klemann 1-4-2-7.