TUESDAY

BASKETBALL • boys

MCAA

• Legacy 55, Spectrum 48

• West Lutheran 73, PACT 67

MINNEAPOLIS CITY

• Henry 107, Edison 30

• North 97, Southwest 63

• Washburn 56, Roosevelt 45

WRIGHT COUNTY

• Hutchinson 69, Dassel-Cokato 65

METROPOLITAN AREA

• Andover 75, Cambridge-Isanti 43

• Annandale 68, Maple Lake 63

• Apple Valley 99, Chaska 61

• Armstrong 67, Cooper 60

• Blaine 65, Forest Lake at57

• Brooklyn Center 75, Breck 61

• Chanhassen 87, Burnsville 57

• Chisago Lakes 61, Hill-Murray 52

• CHOF 76, Prairie Seeds 69

• Cristo Rey 59, Maranatha 55

• Delano 88, Princeton 64

• Eastview 83, North St. Paul 56

• Eden Prairie 97, Prior Lake 88

• Edina 65, Benilde-St. Margaret’s 62

• Farmington 67, Hastings 52

• Fridley 66, River Falls (Wis.) 62

• Glencoe-SL 49, Tri-City United 47

• Heritage 64, Concordia Academy at34

• Holy Family 80, Blake 52

• Jordan 46, Providence 44

• Lakeville North 73, Bloom. Jefferson 51

• Le Sueur-Henderson 69, NRHEG 59

• Mounds View 64, Spring Lake Park 63

• New Life 68, St. Paul Humboldt 60

• Northfield 77, Albert Lea 59

• Park of CG 56, Henry Sibley 48

• Pine City 84, North Branch 60

• Red Wing 72, Rochester Century 51

• Rogers 67, Stillwater 50

• Roseville 58, Bloomington Kennedy 46

• Shakopee 78, New Prague 40

• Sibley East 71, GFW 67

• South St. Paul 77, St. Paul Harding 72

• SP Como Park 86, Hudson (Wis.) 70

• St. Agnes 78, Community of Peace 52

• St. Anthony 68, Richfield 65

• St. Croix Lutheran 96, Minnehaha 83

• St. Francis 82, White Bear Lake 46

• St. Louis Park 73, East Ridge 71

• SW Christian 75, Mound West, 73, OT

• Totino-Grace 66, St. Thomas Academy 57

• Trinity 60, Mounds Park 58

• Waconia 51, St. Michael-Albertville 49

• Watertown-Mayer 82, Mayer Luth. 44

• Waterville-E-M 58, Belle Plaine 54

• Wayzata 63, Buffalo 31

• Columbia Heights at Irondale

• Howard Lake-W-W at Norwood YA

• Nova Classical at St. Croix Prep

• Woodbury at St. Paul Johnson

BASKETBALL • girls

MCAA

• West Lutheran 76, PACT 10

WRIGHT COUNTY

• Hutchinson 63, Dassel-Cokato 26

METROPOLITAN AREA

• Andover 58, Forest Lake 42

• Anoka 74, Cambridge-Isanti 43

• Apple Valley 72, Bloomington Kennedy 66

• Armstrong 38, Cooper 36

• Benilde-St. Marg. 65, St. Anthony 54

• Big Lake 70, Fridley 66

• Blaine 53, Mahtomedi 43

• Blake 65, Cristo Rey 31

• Bloomington Jefferson 44, Rosemount 38

• Breck 58, Brooklyn Center 19

• Burnsville 55, Park of Cottage Grove 52

• Cretin-Derham Hall 61, Hastings 41

• Delano 71, Princeton 58

• East Ridge 60, Eagan 42

• Edina 70, Chanhassen 37

• Elk River 72, Buffalo 34

• Holy Family 42, Concordia 30

• HolyAngels 84, Maranatha 68

• Lakeville North 61, Providence 16

• Lakeville South 68, Eden Prairie 46

• Le Sueur-Henderson 58, Maple River 50

• Minneapolis South 67, Richfield 44

• Monticello 55, Sartell 41

• Mounds View 80, Chisago Lakes 56

• Mpls. Edison 47, St. Paul Washington 29

• Mpls. Roosevelt 44, SPA 33

• Mpls. Southwest 45, North St. Paul 38

• Northfield 66, Albert Lea 23

• Orono 55, Wayzata 53

• Rockford 53, Howard Lake-W-W 43

• Rogers 69, Chaska 46

• Shakopee 66, New Prague 38

• South St. Paul 41, Visitation 32

• St. Agnes 59, Christian Life 43

• St. Louis Park 60, Irondale 53

• St. Michael-Albertville 62, Osseo 60

• St. Peter 74, Glencoe-Silver Lake 46

• Tartan 59, Spring Lake Park 52

• Trinity 41, Mounds Park 35

• Watertown-Mayer 67, Mayer Luth 64

• Spring Grove at Hope Lutheran

• St. Croix Prep at Columbia Heights

• St. Paul Humboldt at New Life

• Totino-Grace at Hill-Murray

• Tri-City United at New Richland-HEG

• WEM at Belle Plaine

• Zimmerman at Rocori

• Hope Academy at Liberty Classical

• Red Wing at Rochester Century

GYMNASTICS

NORTHWEST SUBURBAN

• Park Center 131.45, Centennial 126.825. AA: Andrea Gessner, 36.1

METROPOLITAN AREA

• St. Louis Park 115.8, South St. Paul 111.175. AA: Audra Dunn, South St. Paul 31.925.

HOCKEY • BOYs

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 5, Irondale 0

• Armstrong/Cooper 4, Champlin Park 2

• Elk River 7, Spring Lake Park 2

METROPOLITAN AREA

• Benilde-St. Margaret’s 7, Burnsville 0

• Blake 4, Mound Westonka 2

• Bloom. Kennedy 4, Northfield 2

• Breck 3, Holy Family 2, OT

• Delano 5, St. Louis Park 2

• Duluth East 6, Cambridge-Isanti 0

• Eastview 4, Hastings 3, OT

• Edina 3, Cretin-Derham Hall 0

• Mahtomedi 3, St. Paul Academy 2

• Minneapolis 5, Minnehaha 1

• Orono 11, Providence Academy 2

• Princeton 3, Pine City/Rush City 1

• Rochester Mayo 4, Red Wing 2

• St. Paul Highland Park 3, Moose Lake 2

• Simley 4, St. Paul Como Park 3

• South St. Paul 4, Roch. Century 2

• Stillwater 6, Lakeville North 5

• St. Francis 8, Chaska 2

• Waconia 10, Legacy 2

• White Bear Lake 2, Cloquet-E-C 1, OT

HOCKEY • GIRLs

METRO EAST

• Hill-Murray 8, Mahtomedi 1

• North/Tartan 2, Simley 0

MISSISSIPPI 8

• North Wright County 3, Buffalo 1

• Princeton 5, St. Francis/NB 1

• Rogers 5, Cambridge-Isanti 4, OT

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 6, Armstrong/Cooper 1

• Anoka 5, North Metro 1

• Centennial 11, Totino-Grace 1

• Elk River/Zim. 2, Spring Lk Pk/CR 0

• Maple Grove 7, Champlin Park 0

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 10, Rosemount 0

• Eastview 6, Lakeville North 1

• Lakeville South 8, Burnsville 0

• Prior Lake 5, Apple Valley 2

• Shakopee 5, Farmington 2

SUBURBAN EAST

• East Ridge 2, White Bear Lake 1

• Forest Lake 9, Park 1

• Stillwater 4, Mounds View 0

METROPOLITAN AREA

• Blake 3, Bloomington Jefferson 0

• Eden Prairie 4, Chaska/Chanhassen 2

• Hopkins 4, Holy Family/Waconia 3

• Minneapolis 3, Henry Sibley 0

• New Ulm 3, Hutchinson 2

• Red Wing 4, Orono 2

• Wayzata 6, Rochester JM /Lourdes 3

• South St. Paul 5, Chisago Lakes 1

WRESTLING

EDINA TRIANGULAR

• Benilde-St. Margaret’s 53, St. Agnes 28

• Benilde-St. Margaret’s 57, Edina 24

• St. Agnes 42, Edina 33

SUMMARIES

BASKETBALL • boys

Andover 75, Cambridge-Isanti 43

Andover 31 44-75

Cambridge-Isanti 25 18-43

Andover: Rezac 22, Johnson 11, Echtenkamp 9, Siebold 7, Leisner 6, Neuman 5, Rodewald 5, Troll 3, Paul 2, Chasteen 2, Schumacher 2, Eldien 1. Cambridge-Isanti: Johnson 17, Abraham 16, Wylie 4, Abraham 3, Larson 2, Cottrell 1.

Annandale 68, Maple Lake 63

Maple Lake 34 29-63

Annandale 35 33-68

Maple Lake: Olson 16, Trager 13, Kaley 12, Wellsted 7, Toedter 6, Borell 5, Paumen 2, Schmidt 2. Annandale: Fobbe 18, Alama 13, Wikan 13, Hinz 11, Bieniek 9, Wadman 4.

 

Apple Valley 99, Chaska 61

Apple Valley 52 47-99

Chaska 32 29-61

Apple Valley: Trent Jr. 20, Bolton 20, Kirksey 18, Bertram 15, Jones 9, Martens 7, Hendrickson 3, Thomas 3, Reddick 2, Ertz 2. Chaska: Hanson 16, Hennen 9, Kallman 8, Roskam 8, Fauchald 7, Nicholson 3, Meyer 3, Reineke 3, Kraus 2, Rodriguez 2.

 

Armstrong 67, Cooper 60

Cooper 18 42-60

Armstrong 28 39-67

Cooper: Newbern 18, Newbern 14, Whitfield 9, Gordon 8, Howard 6, Mosby 3, Gordon 2. Armstrong: Thompson 17, Rollins 12, Barber 8, Alade 6, Nelson 6, Bowen 6, Thompson 5, Priem 2, McManus 2, Chatman 2, Poster 1.

 

Blaine 65, Forest Lake 57

Forest Lake 19 38-57

Blaine 36 29-65

Forest Lake: Larson 17, Schrader 13, Alm 11, Jerde 7, Wallner 5, Lemke 2, Ziedler 2. Blaine: Kaul 16, Washington 15, Baker 8, Scherer 7, Jenkins 7, Leo 6, Neppl 5, Gerrety 1.

 

Brooklyn Center 75, Breck 61

Breck 37 24-61

Brooklyn Center 36 39-75

Breck: Bergerson 18, Roddy 15, Chiaokhiao-Bowman 14, Opperman 7, McDavid 3, Audette 2, Ott 2. Brooklyn Center: Prince 19, Kirkwood 17, Pickford 16, Patterson 8, Hightower 7, Tahir 4, Karn 2, Douglass 2.

 

Chanhassen 87, Burnsville 57

Chanhassen 40 47-87

Burnsville 24 33-57

Chanhassen: Elgren 21, Prince 19, Bunkenberg 9, Witthus 9, Shea 7, Williams 5, WIlliams 4, Weisman 4, Bonk 2, Hutton 2, Conklin 2. Burnsville: Martens 12, Gumm 11, Kang 11, Hanson 7, Mursal 6, Shepley 4, Baisch 2, Shepley 2.

 

Chisago Lakes 61, Hill-Murray 52

Hill-Murray 21 31-52

Chisago Lakes 31 30-61

Hill-Murray: Moore 22, Davis 12, Feenstra 8, Donatell 6, Carlson 4. Chisago Lakes: Hickcox 19, Nelson 12, Gillach 11, Wood 10, Duncan 4, Strenke 3, Mohr 2.

 

CHOF 76, Prairie Seeds Academy 69

CHOF 37 39-76

PSA 24 45-69

CHOF: Piepkorn 20, Strandlund 19, Bluhm 17, Piepkorn 5, Alleman 5, Rohlf 4, Schuett 4, Okerstrom 2. PSA: Gibbson 25, Robinson 23, Robinson 9, Ogunti 6, Kromah 4, Sampson 2.

Cristo Rey Jesuit 59, Maranatha 55

Maranatha 36 19-55

Cristo Rey Jesuit 28 31-59

Maranatha: Richardson 16, Jordan 12, Daniels 9, Mason 6, Andrews 5, Smith 4, Coleman 2, Ekiyor 1. Cristo Rey: Sims 25, Lobley 12, Doyle 11, Vinueca 5, Nwaokorie 2, Haywood 2, George 2.

 

Delano 88, Princeton 64

Delano 44 44-88

Princeton 37 27-64

Delano: Kreklow 27, Pulis 21, Kurtz 14, O’Neill 6, Norman 6, Techam 5, Wishart 4, Gilmer 3, Hoopman 2. Princeton: Jungroth 14, Peterson 13, Embertson 13, Flicek 10, Mitchell 8, Flicek 6, Lindner 5, Fleury 3, Miller 2.

 

Eastview 83, North St. Paul 56

North St. Paul 25 31-56

Eastview 49 34-83

North St. Paul: Kpegeol 17, Wadlington 12, Daniels 8, Sims 6, Steckler 6, Weber 6, Johnson 1. Eastview: Davis 22, Ryan 18, Carpenter 16, Mitchell 12, Bryan 6, Stevens 3, Henry 2, Miller 2, Thissen 2.

 

Eden Prairie 97, Prior Lake 88

Eden Prairie 42 55-97

Prior Lake 36 52-88

Eden Prairie: Rudrud 21, Chose 21, Jacobus 17, Coughlin 10, Ruppert 10, Anderson 7, Kluge 5, Drew 4, Cashman 2. Prior Lake: Kortes 29, Mays 19, Sitzmann 18, Fredrickson 7, Raddatz 6, Larson 4, Gustina 4, West 1.

 

Edina 65, Benilde-St. Margaret’s 62

Benilde-St. Margaret’s 27 35-62

Edina 29 36-65

Benilde-St. Margaret’s: Whitmore 16, Cave 15, Baker 12, Dunn 8, Miller 4, Drees 4, Lilienthal 3. Edina: McGrory 25, Moreton 12, Nelson 9, Connell 8, Hussian 5, Helgren 4, Graf 2.

 

Farmington 67, Hastings 52

Farmington 43 24-67

Hastings 26 26-52

Farmington: Wilson 18, Laube 15, Berg 13, Wurst 10, Burrell 4, Hart 4, Hinrichsen 2, Collins 1. Hastings: Gullicks 20, Haroldson 6, Pottinger 6, Bayne 5, Kummer 5, Brown 4, Brake 3, Hollar 2, Housker 1.

 

Glencoe-Silver Lake 49, Tri-City United 47

Glencoe-Silver Lake 22 27-49

Tri-City United 22 25-47

Glencoe-Silver Lake: Popelka 29, Frahm 6, Ehrke 5, Boesche 3, Kettner 3, Sanchez 2, Schrader 1. Tri-City United: Rynda 12, Oak 11, Jacobson 8, Ehlers 8, Odenthal 5, Jackson 3.

 

Heritage Christian 64, Concordia Academy 34

Concordia Academy 10 24-34

Heritage Christian 34 30-64

Concordia Academy: Tensaie 12, Harbo 8, Lively 6, Carlson 4, Maser 2, Treble 2. Heritage Christian: Woda 22, Vander Top 16, Dart 7, Johansen 5, Thurston 4, Allen 4, Scott 4, Knaggs 2.

 

Holy Family 80, Blake 52

Blake 20 32-52

Holy Family 31 49-80

Blake: Moe 14, Watkins 8, Choezin 8, Goldenberg 7, Leadholm 7, Jones 4, Brazner 2, Dougan 2. Holy Family: Nowak 20, Hendler 17, Stewart-Hester 12, Sokolis 8, Wright 8, Heithoff 7, Semany 6, Johnson 2.

 

Jordan 46, Providence Academy 44

Providence Academy 19 20 5-44

Jordan 21 18 7-46

Providence Academy: Miller 15, Van Dellen 12, Lahr 8, Henjum 4, Servais 3, Richelsen 2. Jordan: Vollbrecht 16, Way 14, Tiedman 8, Malz 6, Sieve 2.

 

Lakeville North 73, Bloomington Jefferson 51

Lakeville North 38 35-73

Bloomington Jefferson 28 23-51

Lakeville North: Reuvers 23, Schermann 16, Pesola 13, Brooks 8, Fossey 7, Saarela 4, Tuma 2. Bloomington Jefferson: Murray 14, Riemersma 9, Tillotson 6, Gathje 6, Elander 6, Hird 5, Beck 4, Carlson 1.

 

Legacy 55, Spectrum 48

Legacy 28 27-55

Spectrum 24 24-48

Legacy: Bertsch 18, Nelson 16, Stelly 10, Rothstein 6, Kendall 3, Yaeger 2. Spectrum: Knollenberg 13, Elrod 11, Sundstrom 7, Bondy 6, Kruse 5, Marberg 4, Clark 2.

 

Mpls. North 97, Mpls. Southwest 63

Mpls. North 51 46-97

Mpls. Southwest 39 24-63

Mpls. North: Jackson 17, Sanders-Smith 17, Dembley 15, Johnson 14, Wilson IV 14, Johnson 11, Rodgers 4, Holloman 3, Jones 2. Mpls. Southwest: Warsame 17, Mkali 12, Demery 9, Olson 6, Walker 5, Deeq 4, Fischer 4, Passey 4, Ba 2.

 

Mounds View 64, Spring Lake Park 63

Mounds View 27 37-64

Spring Lake Park 26 37-63

Mounds View: Albers 29, Thompson 13, Swenson 7, Stone 6, Fairchild 5, Skwarek 2, McMillan 2. Spring Lake Park: Raihle 24, Flink 14, LeVahn 10, Ojile 9, Ojile 4, Lyng 2.

New Life 68, St. Paul Humboldt 60

New Life Academy 30 38-68

St. Paul Humboldt 21 39-60

New Life Academy: Ketema 22, Goulet 22, Busch 8, Ketema 8, Thor 4, Gunderson 2, Wynia 2. St. Paul Humboldt: Webster 18, Tovalin 10, King 7, Johnson 6, Bryant 6, King 6, Andrew 4, Franklin 3.

 

Northfield 77, Albert Lea 59

Albert Lea 24 35-59

Northfield 48 29-77

Albert Lea: Kilby 18, Thompson 11, Acha 8, Woitas 8, Buendorf 5, Schmidt 3, Nelson 3, Wichmann 3. Northfield: Antoine 15, Zabel 14, Koep 14, Rasmussen 13, Stanchina 6, Harris 5, Hodapp 5, Johnson 2, Dietz 2, Eddy 1.

 

Park of CG 56, Henry Sibley 48

Park of Cottage Grove 35 21-56

Henry Sibley 25 23-48

Park of Cottage Grove: Griffin 20, Beaulieu 14, Alt 14, Boykin 4, Kuemmel 2, Ogurinde 2. Henry Sibley: Robinson 19, Edwards 12, Garibay 7, Baumeister 5, Satar 3, Korte 2.

 

Pine City 84, North Branch 60

Pine City 48 36-84

North Branch 26 34-60

Pine City: Jusczak 27, Adams 12, Hansmann 11, Rademacher 9, Kleppe 9, Logan 7, Lunceford 5, Clementson 3, Schmidt 1. North Branch: Drost 18, Franklin 12, Solberg 7, Mench 6, Ramberg 6, Souther 4, Brodin 4, Kress 2, Roettjer 1.

 

Red Wing 72, Rochester Century 51

Rochester Century 0 51-51

Red Wing 0 72-72

Rochester Century: Hollenbeck 15, Farm 7, Bakken 7, Krueger 6, Shilts 6, Miller 4, Captain 3, Hanson 3. Red Wing: Toivonen 23, Munson 18, Adams 12, Bryan 7, Kelly 4, Walm 4, Terry 2, Massett 2.

 

Rogers 67, Stillwater 50

Rogers 30 37-67

Stillwater 22 28-50

Rogers: Musoke 20, Wilson 20, Alexander 10, Carik 7, Franz 6, Palm 3, Spilles 1. Stillwater : Blinkhorn 11, Dobson 10, Haggard 7, Ratte 6, Hatcher 5, Bruggers 4, Daniels 3, Jingco 3, Shikenjanski 1.

 

Roseville 58, Bloomington Kennedy 46

Bloomington Kennedy 16 30-46

Roseville 26 32-58

Bloomington Kennedy: Aune 18, Bryant 12, Johnson 4, Devine 3, Farrell 3, Riley 2, Hamilton 2, Soto 2. Roseville : Brown 14, James 11, Wright 8, Bensen 6, Weber 6, Schaefer 6, Green 3, Olson 2, Wilson 2.

 

Shakopee 78, New Prague 40

New Prague 19 21-40

Shakopee 44 34-78

New Prague: Gregor 6, Hanson 4, Washa 3, Lindell 2, Milinkovich 2, Walford 1, Greenwalt 1. Shakopee: Mitchell 21, Coplin 17, Kutina 10, Hanbury 10, Adelman 6, Larsen 5, Triplett 5, Budin 4.

 

South St. Paul 77, St. Paul Harding 72

South St. Paul 30 47-77

St. Paul Harding 35 37-72

South St. Paul: Whaley 17, Taylor 16, Totino 15, Moe 12, Halvorson 8, Piggee 5, Smith 4. St. Paul Harding: Adam 31, Christian 14, Brooks 7, Johnson 6, Thompson 5, Gipson-Sander 4, Girdy 3, English 2.

 

Southwest Christian 75, Mound Westonka 73 [OT]

Mound Westonka 35 29 9-73

Southwest Christian 30 34 11-75

Mound Westonka: Jensen 28, Sage 14, Jensen 13, Phommahaxay 7, Dahl 5, Bunker 4, Orenge 2. Southwest Christian: Jenson 23, Sandness 16, Weiss 10, Meinke 9, Solfelt 7, Winters 6, Provart 4.

 

St. Anthony 68, Richfield 65

St. Anthony 37 31-68

Richfield 27 38-65

St. Anthony : Langums 16, Peterson 13, Smith 12, Knutson 11, Wappes 9, DeMars 3, Zeller 2, Omodt 2. Richfield: Stone 23, Atiim 12, Fallon 12, Miles 7, Hunter 6, Maddox 3, Stewart 2.

 

St. Croix Lutheran 96, Minnehaha Academy 83

Minnehaha Academy 0 83-83

St. Croix Lutheran 0 96-96

Minnehaha Academy: St. Croix Lutheran: Murkey 38, Rovney 27, Krueger 16, Valluri 9, Maki 4, Kletscher 2.

 

St. Croix Prep 77, Nova Classical 36

Nova Classical 17 19-36

St. Croix Prep 50 27-77

Nova Classical: Olson 11, Boudreaux 10, Tritabaugh 7, Rogers 2, Bumgarner 2, Nelson 2, LaFrombois 2. St. Croix Prep: Metcalf 13, Kaul 10, Have 9, Gebauer 7, Richardson 7, Watkins 6, Fisher 6, Maule 6, Anderson 3, Flynn 2, Murphy 2.

 

St. Francis 82, White Bear Lake 46

White Bear Lake 22 24-46

St. Francis 48 34-82

White Bear Lake: Kanipes 14, Schochet 11, May 5, Broberg 4, Charles 4, Servatius 3, Kaun 3, Lee 2. St. Francis: Carlson 18, Trautman 17, Swenson 15, Whitney 8, Hylen 8, Svihel 6, Tradewell 4, Huebner 3, Matthews 3.

 

St. Louis Park 73, East Ridge 71

St. Louis Park 33 40-73

East Ridge 41 30-71

St. Louis Park: Whitlock 18, Morrow 17, Green 8, Lynch 8, Domres 7, Whitlock 6, Howard 5, Anderson 2, Mayfield 2. East Ridge: Kelzenberg 23, Bennett 13, Christenson 9, Coquyt 7, Brown 6, Haskins 5, Junker 4, Virgin 2, Dowdle 2.

 

Trinity 60, Mounds Park Academy 58

Mounds Park Academy 35 23-58

Trinity 33 27-60

Mounds Park Academy: Mahmoud 21, Connolly 18, Olson 9, Montour 4, Grabanski 3, Hamer 2, Guiang 1. Trinity: Maruggi 21, Lodoen 13, Sommer 12, Naughton 11, Calcutt 3.

 

Waconia 51, St. Michael-Albertville 49

St. Michael-Albertville 26 23-49

Waconia 27 24-51

St. Michael-Albertville: Rice 11, Thurman 10, Brown 7, Weston 5, Veire 4, Hoselton 4, Moran 3, Rotenberger 3, Miller 2. Waconia: Kortuem 21, Rands 19, Schultz 7, Kruchten 2, Gove 2.

 

Watertown-Mayer 82, Mayer Lutheran 44

Mayer Lutheran 17 27-44

Watertown-Mayer 45 37-82

Mayer Lutheran: Hagen 12, Diedrick 10, Dreier 5, Quiram 4, Lilienthal 4, Johnson 3, Tjernagel 2, Woolhouse 2, Carlson 1, Noennig 1. Watertown-Mayer: Berhow 27, Theisen 10, McCleary 9, Farber 7, Thibault 5, Malberg 5, Ernhart 5, Campbell 4, Gehlhausen 4, Grotbo 3, Bourgea 2, Heilman 1.

 

Wayzata 63, Buffalo 31

Buffalo 14 17-31

Wayzata 34 29-63

Buffalo: Johnson 8, Noble 7, Bean 4, Miller 3, Willert 3, Weber 2, Rohlin 2, Russel 2. Wayzata: Baumgartner 21, Lindberg 13, Sowada 8, Beeninga 7, Galinson 4, Gelinske 3, Wolk 3, Vaughn 2, Beeninga 2.

 

West Lutheran 73, PACT 67

PACT 30 37-67

West Lutheran 44 29-73

PACT: Johnson 28, Hagen 17, Johnson 12, Backowski 5, Kleven 2, Jones 2, Engen 1. West Lutheran: Ewing 17, Anderson 15, Beise 15, Englert 9, Ripley 7, Grooms 5, Shanahan 5.

 

BASKETBALL • girls

Andover 58, Forest Lake 42

Forest Lake 12 30-42

Andover 27 31-58

Forest Lake: Cummings 15, Johnson 8, Shimota 8, Gemuenden 4, Moscatelli 4, Hultman 3. Andover: Daninger 19, Hostad 12, Dagostino 11, Garcia 8, Thelen 4, Diemer 3, Cole 1.

Anoka 74, Cambridge-Isanti 43

Cambridge-Isanti 18 25-43

Anoka 44 30-74

Cambridge-Isanti: Westberg 15, Swanson 9, Schulz 7, Glotzbach 7, Swanson 4, King 1. Anoka: Bongartz 15, Slater 13, Torgerson 12, Josephson 10, Phipps 9, Schoknecht 9, Zimmer 4, Younquist 2.

 

Apple Valley 72, Bloom. Kennedy 66

Bloomington Kennedy 31 35-66

Apple Valley 37 35-72

Bloomington Kennedy: Wright-Ponder 27, Spencer 17, Finley 11, Sa’eed El 5, Johnson 4, Bryan-Jeffries 2. Apple Valley: Olson 19, Robson 13, Baxter 10, Wangerin 10, Parker 9, Rolland 6, Baer 3, Bollum 2.

 

Armstrong 38, Cooper 36

Armstrong 16 22-38

Cooper 11 25-36

Armstrong: Krsul 10, Patterson 6, Heckt 4, Campbell 3, Mutanda 3, Turmon 1. Cooper: Wheeler 8, Coops 7, Johnson 5, Nance 5, Harvey 4, Longs 3, Dixon 2, Reliford 2.

 

Benilde-St. Marg 65, St. Anthony 54

St. Anthony 26 28-54

Benilde-St. Margaret’s 41 24-65

St. Anthony: Zmuda 14, Thomas 10, Zeller 8, Zielsdorf 8, McDonald 8, Koenig-Meehan 4, Thomas 2. Benilde-St. Margaret’s: Stanley 16, Whitfield 12, Kosek 10, Jo Schlueter 10, Powell 9, Carter 4, Wilgers 4.

 

Big Lake 70, Fridley 66

Big Lake 43 27-70

Fridley 39 27-66

Big Lake: Domyahn 28, Anderson 22, Jochum 12, Peterson 3, Brethorst 2, Denzen 1. Fridley: Gilreath 24, Teff 14, Frazier 11, Schwint 5, Davis 5, Purnell 3, Duehn 3, Smith 2.

 

Blaine 53, Mahtomedi 43

Blaine 27 26-53

Mahtomedi 24 19-43

Blaine: Jablonsky 28, Grace Mbanefo 10, Lejonvarn 5, Fleek 3, Romick 3, Sauve 2, Johnson 2. Mahtomedi: Grothaus 21, Sougstad 8, Freking 6, Mcgauley 4, Gustafson 2, Hogan 2.

 

Blake 65, Cristo Rey Jesuit 31

Cristo Rey Jesuit 18 13-31

Blake 40 25-65

Cristo Rey Jesuit : Piette 12, Woods 8, Chalmers 6, Ariagga 3, Rue 2. Blake: Harris* 15, Grace 15, Luzon 10, Salone 9, Flemming* 7, Gregor 6, del Castillo 3.

 

Bloomington Jefferson 44, Rosemount 38

Bloomington Jefferson 15 29-44

Rosemount 13 25-38

Bloomington Jefferson: Evavold 12, Murray 8, Davern 8, Gess 7, Snyder 5, Butler 4. Rosemount: Olson 14, Essen 9, Ciriacks 6, Elias 4, Derby 2, Ekeren 2, Tulay 1.

 

Burnsville 55, Park of Cottage Grove 52

Burnsville 27 28-55

Park of Cottage Grove 18 34-52

Burnsville: Mitby 24, Fee 11, Cox 6, Gigstad 5, Woebke 5, Thompson 3, Donchetz 1. Park of Cottage Grove: Fabeck 16, Young 8, Burka 7, Johnson 6, Perryman 6, Hoffman 5, Walton 2, Freidel 2.

 

Cretin-Derham Hall 61, Hastings 41

Hastings 17 24-41

Cretin-Derham Hall 22 39-61

Hastings: Carlson 16, Brake 9, Brake 7, Cadwell 5, Schorzman 2, Notch 1, Carlson 1. Cretin-Derham Hall: Mendez 22, Edinger 11, Hottinger 6, Moore 5, Anderson-Manning 4, Johnson 2, March 2.

 

Delano 71, Princeton 58

Princeton 28 30-58

Delano 32 39-71

Princeton: Bjurman 16, Stay 12, Mattson 6, Nierengarten 6, Schepper 5, Cooley 4, Jackson 4, Rademacher 3, Shafer 2. Delano: Norling 32, Ylitalo 23, Stevens 7, Bersie 3, Stevens 2, Endersbe 2, Pavlish 2.

 

East Ridge 60, Eagan 42

East Ridge 30 30-60

Eagan 25 17-42

East Ridge: Tomes 19, Sexe 14, Persche 10, Stoehr 10, Holton 7. Eagan: McLemore 10, Holm 9, Koenen 8, Koenig 7, Jagler 6, Stoker 2.

 

Edina 70, Chanhassen 37

Edina 37 33-70

Chanhassen 25 12-37

Edina: Helgren 17, Jank 15, Neve 12, Nilsen 9, Coughlin 9, Veker 6, Hill 2. Chanhassen: Murphy 10, Lucas 8, O’Brien 7, Wall 4, Benson 2, Tollefson 1, Brastad 1, Tritch 1, Bren 1, Taylor 1, Price 1.

 

Elk River 72, Buffalo 34

Buffalo 11 23-34

Elk River 47 25-72

Buffalo: Zrust 9, Sorenson 8, Larson 3, Henson 3, Lowell 3, Luedemann 2, Munsterteiger 2, Wishart 2, Hudson 1, Senger 1. Elk River: Haack 26, Scheid 18, Kramer 11, Wentland 5, Cox 4, Lachmiller 2, Plautz 2, Bailey 2, Langbehn 2.

 

Holy Angels 84, Maranatha 68

Maranatha 23 45-68

Holy Angels 36 48-84

Maranatha: Jarnot 22, Payne 17, Jarnot 9, Thompson 8, Post 8, Moore 4. Holy Angels: Bagwell-Katalinich 25, Thompson 14, Oberg 12, Meyer 12, Thalhuber 8, Spanier 5, Mastre 5, Walker 3.

 

Holy Family 42, Concordia Academy 30

Holy Family 12 30-42

Concordia Academy 15 15-30

Holy Family: Smith 16, Kalb 6, Sir 6, Conroy 4, Spinner 3, McGlennen 3, Steiner 2, Pottebaum 1, Curoe 1. Concordia Academy: Neuman 13, Beardsley 5, Stilp 5, Paul 3, Paul 2, Miggler 2.

 

Hutchinson 63, Dassel-Cokato 26

Hutchinson 28 35-63

Dassel-Cokato 16 10-26

Hutchinson: Wortz 17, Corrigan 12, Kurth 10, Wheatley 7, Starke 5, Rensch 5, Dettman 5, Hahn 2. Dassel-Cokato: Sangren 8, Maki 5, Schmidt 4, Munson 4, Kirchoff 3, Webster 2.

 

Lakeville North 61, Providence Academy 16

Lakeville North 36 25-61

Providence Academy 10 6-16

Lakeville North: Carda 11, Blascziek 9, Krynski 9, Able 4, Jensen 4, Montouri 4, Macura 4, Fosse 3, James 3, Kuma 2, Bruce 2, Hendrickson 2, Montouri 2, Tschida 1, Brown 1. Providence Academy: Murphy 7, Koeppl 5, Mahowald 2, McCarthy 2.

 

Le Sueur-Henderson 58, Maple River 50

Le Sueur-Henderson 21 37-58

Maple River 19 31-50

Le Sueur-Henderson: Brandt 24, Lucht 10, Winter 7, Kroehler 4, Hynes-Marquette 4, Adamzak 4, Doerr 3, Reinhardt 2. Maple River: Berkner 20, Schirmer 14, Wolf 7, Severns 5, Fay 2, Kollos 2.

 

Minneapolis Edison 47, St. Paul Washington 29

St. Paul Washington 18 11-29

Minneapolis Edison 26 21-47

St. Paul Washington: Green 21, McCaa 4, Guerrero 3, Kong 1. Minneapolis Edison: Webber 13, Morrow 12, Vaughn 6, Stave 6, McQueen 6, Lewis 3, Ingram 1.

 

Minneapolis Roosevelt 44, St. Paul Academy 33

Minneapolis Roosevelt 29 15-44

St. Paul Academy 16 17-33

Minneapolis Roosevelt: Bryant 12, Mott 12, Putmon 6, Jones 4, Taylor 4, Claude 2, Lyons 2, Trice 2. St. Paul Academy : Scott 14, Denny 7, Moore 6, Carter 4, McNamer 2.

 

Minneapolis South 67, Richfield 44

Richfield 16 28-44

Minneapolis South 36 31-67

Richfield: Cochran-Starr 11, Tsega 10, Dekyi 8, House 5, Hallow-Tyler 5, Wendland 4, Brown 1. Minneapolis South: Hill 25, Hill 12, Stewart 12, Lemieux 8, Cushing 6, Lutz 4.

Mpls.Southwest 45, North St. Paul 38

Minneapolis Southwest 13 32-45

North St. Paul 16 22-38

Southwest: Parker 30, Holloway 8, Swain 4, Youngdahl 2, Holien 1. North St. Paul: Tonseth 11, Warzeka 8, Star 7, Schouvieller 3, Kemper 3, Stone 2, Pratt 2, McKane 2.

 

Monticello 55, Sartell-St. Stephen 41

Sartell-St. Stephen 27 14-41
Monticello 22 33-55

Sartell-St. Stephen: Monticello: Schmitt 14, Swanson 9, Okerson 8, Bechtold 7, Bourgeois 7, Revenig 6, Miltz 4.

 

Mounds View 80, Chisago Lakes 56

Chisago Lakes 32 24-56

Mounds View 38 42-80

Chisago Lakes: Backes 17, Peters 8, Kluge 7, Carlson 6, Clarin 5, Elfering 5, Bjelland 3, Bjelland 3, Nelson 2. Mounds View: Wendt 22, Wilhelmy 13, Saemrow 12, Van Sickle 7, Fixsen 6, Wendt 6, Balzer 5, Montgomery 3, Balzer 2, Cline 2, Becher 2.

 

Northfield 66, Albert Lea 23

Northfield 41 25-66

Albert Lea 14 9-23

Northfield: Schwartz 16, Dimick 12, Kidd 9, Stromme 6, Touchette 5, Hoff 3, Salaba 2, Ernste 2, Schuerman 2, Stromme 2, Noack 2, Edwards 2. Albert Lea:

 

Orono 55, Wayzata 53

Wayzata 23 30-53

Orono 29 26-55

Wayzata: Heiring 13, Franks 10, Robertson 9, Hayden 8, Theisen 7, Carver 4, Engdahl 2. Orono: Andrew 17, Mandel 17, McKown 6, Jorgenson 5, Parris 4, Smaron 3, Loder 2, Striggow 1.

 

Rogers 69, Chaska 46

Chaska 17 29-46

Rogers 50 19-69

Chaska: Mattson 12, Leggett 9, Waletski 9, Koosman 7, Althaus 3, Hegna 2, Pollock 2, Groskreutz 1, Panning 1. Rogers: Fingelsen 16, Sjerven 12, Swan 10, Dobberstein 10, Secrist 6, Tjeerdsma 4, Thiebault 3, Dahlgren 3, Bruns 2, Liveringhouse 2, Smith 1.

 

Shakopee 66, New Prague 38

New Prague 13 25-38

Shakopee 36 30-66

New Prague: Hustad 13, Deihl 6, Rousseau 5, Herrmann 4, Traxler 3, Holgate 3, Mulvihill 3, Shimek 1. Shakopee: Koenen 21, Rhinesmith 12, Hutton 11, Rodning 9, Garvey 8, Stark 2, Weiss 2, Zerr 1.

 

South St. Paul 41, Visitation 32

Visitation 19 13-32

South St. Paul 23 18-41

Visitation: South St. Paul: Barnes 12, Veldman 10, Rutkowski 6, Gerten 5, Vaughan 4, Hughes 2, Moore 2.

 

St. Agnes 59, Christian Life Academy 43

St. Agnes 33 26-59

Christian Life Academy 34 9-43

St. Agnes: Turch 15, Gutzmann 13, Lewis 11, Larkin 10, Murray 6, Hughes 4. Christian Life Academy: Rand 14, Anderson 9, Eide 6, Norman 6, Krall 4, Lunke 4.

 

St. Louis Park 60, Irondale 53

Irondale 30 23-53

St. Louis Park 24 36-60

Irondale: Driggs 15, Dunnell 14, Waldemar 6, McGee 5, Ellingboe 4, Polson 4, Jester 2, Findell 2, Loken 1. St. Louis Park:

 

St. Michael-Albertville 62, Osseo 60

St. Michael-Albertville 33 29-62

Osseo 35 25-60

St. Michael-Albertville: Johnson 21, Tracy 16, Heil 10, Zezza 6, Alexander 5, Dold 2, Johnson 2. Osseo: Russell 32, Homola 13, Reed 10, Jones 3, Klein 2.

 

St. Paul Como Park 83, DeLaSalle 72

St. Paul Como Park 44 39-83

DeLaSalle 44 28-72

St. Paul Como Park: Adams 35, VanNett 18, Jones 16, Hausman 6, Adams 4, Jackson 3, Shepherd 1. DeLaSalle: Speidel 24, Bodden 24, Wilson 14, Rodgers 6, Claire Francois 2, Travis 2.

 

St. Peter 74, Glencoe-Silver Lake 46

St. Peter 52 22-74

Glencoe-Silver Lake 31 15-46

St. Peter: Carpenter 14, Fondie 12, Anderson 11, McCabe 9, Hanson 7, Bartlett 6, Welp 5, Lokensgard 4, Oeltjenbruns 2, Wiebusch 2, Welp 2. Glencoe-Silver Lake: Monahan 20, Monahan 11, Grack 7, Graupmann 2, Popp 2, Cacka 2, Kalenberg 2.

 

Tartan 59, Spring Lake Park 52

Spring Lake Park 23 29-52

Tartan 30 29-59

Spring Lake Park: Murphy 16, Siegfried 13, Redd 9, Reiland 7, Fruzyna 5, Curran 2. Tartan: Janikowski 13, Krause 12, Ekereke 11, Whitlock 10, Chevre 10.

 

Trinity 41, Mounds Park Academy 35

Trinity 20 21-41

Mounds Park Academy 15 20-35

Trinity: Frenz 17, Michaud 7, Bittner 6, Ennis 4, Prokop 4, Brylski 3. Mounds Park Academy: Goodno 17, Stone 9, Goodno 6, Galicich 2, Hudock 1.

 

Watertown-Mayer 67, Mayer Luth 64

Mayer Lutheran 25 39-64

Watertown-Mayer 28 39-67

Mayer Lutheran: Gustin 18, Flucas 10, Winter 9, Chmielewski 8, Klaustermeier 7, Strehlke 5, Hucky 3, Quiram 2, Heuer 2. Watertown-Mayer: Killian* 20, Czinano 13, Klitzke* 9, Barfknecht 8, Lynch 6, Bushman 4, Ernhart 3, Boll 2, Zuelzke 2.

HOCKEY • BOYs

Anoka 5, Irondale 0

Irondale 0 0 0-0

Anoka 4 1 0-5

First: A-Giddings (Johnson), 6:50. A-Johnson (Grailer, Wilber), 7:02. A-O’Neill (Grailer, Johnson), 9:09, pp. A-O’Neill (Hans), 10:29. Second: A-Mirovsky (Giddings), 5:10, pp. Saves: I: Mulligan 12-16-8-36. A: Olson 6-0-0-6; Corbin 0-4-9-13.

 

Armstrong/Cooper 4, Champlin Park 2

Champlin Park 1 0 1-2

Armstrong/Cooper 1 1 2-4

First: R-Waletzki (Rooney, Burns), 5:11. C-Bauman (Shellum, Ellingson), 14:54, pp. Second: R-Verbeten, 7:31, sh. Third: R-Burns (Rosbacka), 15:16. C-Smith (Bauman), 16:29. R-Rooney (Burns), 16:59. Saves: C: . R: .

 

Benilde-St. Margaret’s 7, Burnsville 0

Benilde-St. Margaret’s 2 3 2-7

Burnsville 0 0 0-0

First: BE-Moran (Sims, Yokosuka), 2:46. BE-Moore (Austin), 5:35. Second: BE-Gleekel (McLeod, Risteau), 1:06. BE-Moore (Garcia, Qualen), 6:39. BE-Calengor, 11:27, sh. Third: BE-Gleekel (Austin, Mayer), 0:55. BE-Calengor (Holmers, Gherardi), 9:19. Saves: BE: Bischel 6-8-7-21. BU: Lee 6-2-0-8; Kenney 0-7-5-12.

 

Blake 4, Mound Westonka 2

Blake 2 1 1-4

Mound Westonka 2 0 0-2

First: M-Lee (Kelly, Fisher), 6:00. B-Hawley (Saunders, Stolt), 8:04. M-Krahl (Kelly, Niederer), 8:39. B-Bankes (Shogren, Hartfiel), 14:40, pp. Second: B-Hartfiel (Bankes), 13:48, pp. Third: B-Ahn, 11:11. Saves: B: Dietrich 6-11-4-21. M: Reinhardt 12-13-12-37.

 

Bloomington Kennedy 4, Northfield 2

Kennedy 2 2 0-4

Northfield 0 1 1-2

First: B-Johnson (Lindstrom, McWilliams), 7:00, pp. B-Ekholm (McWilliams), 15:10. Second: B-Choudek (Johnson, McWilliams), 0:19. N-Kvernmo (Olson, Bartho), 7:57, pp. B-Vodovnik (McWilliams, Swenson), 12:44, pp. Third: N-Malecha (Kvernmo, Bartho), 15:17. Saves: B: Mrozek 3-13-13-29. N: Bielenberg 10-7-3-20.

 

Delano 5, St. Louis Park 2

Delano 1 2 2-5

St. Louis Park 0 0 2-2

First: D-Halonen (Heikkila), 11:40. Second: D-Olson (Lawman), 8:10. D-Olson (Lawman, Kivisto), 12:29. Third: S-Basill (Robello, Neudecker), 10:18. D-Keranen (Meyers, Halonen), 11:30. S-Robello (Stafne), 14:38. D-Meyers, 15:56, pp. Saves: D: Hjelle 6-12-8-26. S: Klaers 6-12-10-28.

Eastview 4, Hastings 3 [OT]

Eastview 1 2 0 1-4

Hastings 2 0 1 0-3

First: H-Sieh, 3:39, sh. E-Anders (Hodgen, Ford), 5:04. H-Lilja (Johnson), 10:03. Second: E-Kukowski, 3:31. E-Anders (Ford), 15:28. Third: H-Lilja (Johnson), 7:44. OT: E-Fan (Fan), 3:55. Saves: E: Stern9-13-1-1-24. H: Tuin 8-11-9-2-30.

 

Edina 3, Cretin-Derham Hall 0

Edina 1 0 2-3

Cretin-Derham Hall 0 0 0-0

First: E-Walker (Dornbach), 15:14, sh. Third: E-Walker (Hankinson, Mickelson), 1:45, sh. E-Tucker, 15:46. Saves: E: deGrood 12-5-9-26. C: .

 

Elk River 7, Spring Lake Park 2

Spring Lake Park 1 0 1-2

Elk River 2 3 2-7

First: E-Schwab (Perbix, Zerban), 6:27. E-Schwab (Zerban, Perbix), 9:31. S-Turnquist (Gagnon), 15:01. Second: E-Bouten (Schwab), 16:00. E-Michaelis (Zerban, Perbix), 16:00, pp. E-Michaelis (Perbix), 16:00. Third: S-Benson (Gagnon), 5:00. E-Wesloh (Clusiau, Cellette), 6:00. E-Michaelis (Schwab), 11:00, pp. Saves: S: Furlano 15-10-16-41. E: Meyers 4-4-0-8; Wiest 0-0-2-2.

 

Minneapolis 5, Minnehaha Academy 1

Minneapolis 1 2 2-5

Minnehaha Academy 0 0 1-1

First: Mpls-Erickson (Miller), 14:57. Second: Mpls-Erickson, 12:35. Mpls-Hale (Fulco, Erickson), 13:54, pp. Third: Mpls-Hale (Schweiger), 8:05. Mpls-Taleen (Gholl), 13:41. MA-Evenson (Radtke, Bartelings), 14:25. Saves: Mpls: Martin 8-9-4-21. MA: Evenson 7-16-7-30.

 

Orono 11, Providence 2

Orono 5 1 5-11

Providence 1 0 1-2

First: P-Hoogenakker (Murphy), 0:41. O-Vieth, 4:28, sh. O-Luedtke (Limesand), 10:38. O-Stephenson (Luedtke, Renard), 10:51. O-Bren (Pelto, Larson), 12:09. O-Burns (Anderson), 15:43, pp. Second: O-Anderson (Vieth, Grannis), 5:40, pp. Third: P-Giesler (Giesler), 0:50. O-McCuskey (Walker), 4:27. O-Burns (Suchy), 4:37. O-Luedtke (Renard), 6:48. O-Bren (Pelto, Larson), 8:09. O-Suchy (Luedtke), 11:46. Saves: O: Bernhagen 6-4-6-16. P: Koskie 10-11-9-30.

 

Simley 4, St. Paul Como Park 3

St. Paul Como Park 0 2 1-3

Simley 2 0 2-4

First: SI-Watson, 0:18, sh. SI-O’Connor (Watson), 15:02. Second: ST-Tully (Freier), 12:04. ST-Guetschow (Freier), 16:15. Third: SI-Gorman (Schultz, Sherry), 5:47, pp. ST-Tully, 10:42. SI-Schorn-Pedro (Steele, Roitman), 15:58. Saves: ST: Lee 8-8-19-35. SI: Weber 8-15-6-29.

 

South St. Paul 4, Rochester Century 2

Rochester Century 1 0 1-2

South St. Paul 1 1 2-4

First: S-Brandecker, 2:50. R-St. Marie, 4:34. Second: S-Buhl (Gellerman, Vasquez), 5:30. Third: R-Oyen (Zmolek), 0:01, sh. S-Buhl (Cunnien), 10:36. S-Buhl (Brandecker, Cunnien), 12:30. Saves: R: Killinger 10-14-11-35. S: Toensing 11-6-5-22.

 

St. Francis 8, Chaska 2

St. Francis 3 2 3-8

Chaska 0 1 1-2

First: S-Barck (Giving), 1:11. S-Carroll (Olson, Kaehler), 2:40, pp. S-Olson (Carroll), 6:19. Second: C-Fletcher (Koster, Benz), 6:32, pp. S-Schuhmacher (Barck), 11:49. S-Ringhofer (Schuhmacher, Chinander), 14:52. Third: S-Besch (Carroll), 2:57. S-Olson (Kaehler, Besch), 12:49. C-Rodeheffer (Pierce), 14:43. S-Besch, 16:50. Saves: S: Lobeck 8-13-9-30. C: Urbanciz 14-10-9-33.

 

St. Paul Highland Park 3, Moose Lake 2

Highland Park 2 0 1-3

Moose Lake 0 1 1-2

First: S-Boje (Gaytan), 15:17, pp. S-Nelson (Lindstrom), 15:26, pp. 2nd Period:(Erickson), 5:40. Third: M-Lake (Murphy), 9:57. S-Lindstrom (Boje), 11:26, pp. Saves: S: Branby 13-7-16-36. M: McNulty 5-9-10-24.

 

Stillwater 6, Lakeville North 5

Stillwater 1 2 3-6

Lakeville North 2 1 2-5

First: S-Sagissor (Cates, Manning), 4:52. L-Schneider (Poehling, Pehrson), 12:44, pp. L-Smith (Poehling), 16:03. Second: L-Poehling (Enebak), 3:24, sh. S-Manning (Cates, Bjugstad), 3:50. S-Sagissor (Stanton), 4:01. Third: L-Johnson (Enebak, Pehrson), 2:18. S-Manning (Mapstone, Sagissor), 5:29. S-Sagissor (Stanton, Bjugstad), 9:53. S-Sagissor (Manning), 10:46. L-Pehrson (Klans), 11:45. Saves: S: Benson 8-6-14-28. L: Foss 1-1-0-2; Eigner 0-0-2-2.

 

Waconia 10, Legacy 2

Waconia 3 3 4-10

Legacy Christian 1 1 0-2

First: W-Reuben (Miller), 3:36. W-Reuben, 3:36. L-Edgington (Roen, Maier), 9:15, pp. W-Stangret (Brandt), 10:19, pp. Second: W-Bodem (Bruellman), 4:37. W-Nichols (Kester, Reuben), 5:57. L-Maier (Hansen), 12:46, pp. W-Lindstrom (Brandt), 14:21. Third: , 0:14. W-Reuben (Wood, Lindstrom), 4:27, pp. W-Schrup (Lindstrom, Miller), 12:57. W-Wood (Reuben, Nichols), 15:45. Saves: W: Rowe 5-3-2-10. L: Balk 15-8-3-26.

 

HOCKEY • GIRLs

Andover 6, Armstrong/Cooper 1

Andover 2 3 1-6

Armstrong/Cooper 1 0 0-1

First: A-Butorac (Sedey, Halvorson), 7:18. A/C-Reeve (Malone), 8:23. A- Sailor (Schelkopf), 16:40. Second: A-Sedey (Czech), 1:01, pp. A-Turpin (Portner), 5:52. A-Holmes (Portner, Nowacki), 8:21. Third: A-Turpin (Holmes, Sarah), 1:26, pp. Saves: A: Stumo 2-5-3-10. A/C: Kopka 11-10-12-33.

 

Anoka 5, North Metro 1

Anoka 1 2 2-5

North Metro 0 0 1-1

First: A-Bertolas (Horsch), 9:27, pp. Second: A-Guimont (Hinrichs), 2:31, pp. A-Brown (Motter), 3:33. Third: A-Johnson (Bertolas), 3:28. N-Younkers, 8:49. A-Hinrichs (Motter), 12:52, pp. Saves: A: Scarborough 4-2-8-14. N: Manning 15-11-9-35.

 

Blake 3, Bloomington Jefferson 0

Blake 1 1 1-3

Bloomington Jefferson 0 0 0-0

First: BLA-Tix (Willoughby, Burton), 5:33. Second: BLA-Bullock (Burton, Konowalchuk), 9:44. Third: BLA-Willoughby (McClanahan, Bullock), 6:01. Saves: BLA: Bizal 7-7-7-21. BLO: McClain 12-11-13-36.

 

Centennial 11, Totino-Grace 1

Centennial 5 3 3-11

Totino-Grace 0 1 0-1

First: C-Almich (Riley), 2:52. C-Hughes (Linser), 6:04. C-Hughes (Linser), 10:11. C-Linser (Hughes), 10:39. C-Meany (Olson), 13:41, pp. Second: C-Hughes, 2:46. T-Parnell (Eibensteiner, Vosen), 7:55, pp. C-Hughes (Linser), 15:47. C-Almich (Riley), 16:26. Third: C-Linser (Hughes), 5:49, sh. C-Hughes (Riley), 7:50, pp. C-Riley (Meany, Almich), 10:10. Saves: C: Peck 5-8-6-19. T: Stehler 8-7-6-21.

 

Eagan 10, Rosemount 0

Eagan 4 2 4-10

Rosemount 0 0 0-0

First: E-Madsen (Anderson), 9:03. E-Kojetin (Plaschko, Vrieze), 15:05. E-Werden, 15:57. E-Bergman (Peplinski, Madsen), 16:20. Second: E-Anderson, 4:23, sh. E-Madsen (Vrieze), 9:18. Third: E-Skoog, 5:48. E-Bergman (Luecke, Werden), 7:18. E-Anderson (Werden), 11:52. E-Luecke (Werden), 13:08. Saves: E: Schmit 1-1-1-3. R: Kimel 17-20-16-53.

 

East Ridge 2, White Bear Lake 1

White Bear Lake 1 0 0-1

East Ridge 0 1 1-2

First: W-Snyder, 4:19. Second: E-Wallace (Arntzen), 9:33. Third: E-Pierre (Scheibner), 7:17. Saves: W: Frank 12-3-4-19. E: Heiting 10-3-16-29.

Eastview 6, Lakeville North 1

Eastview 1 2 3-6

Lakeville North 0 0 1-1

First: E-Ford (Snodgrass, Beckman), 3:01. Second: E-Snodgrass (Ford, Beckman), 8:00. E-Snodgrass (McPhee), 9:28. Third: E-Keating (Tuccitto), 1:43. E-Snodgrass (Quaintance), 9:45. L-Lebens (Flaherty, Winiecki), 11:16, pp. E-Snodgrass (Ford), 14:39. Saves: E: Tschida 11-4-7-22. L: Hatcher 13-5-0-18; Schneider 0-9-7-16.

 

Elk River 2, Spring Lake Park/CR 0

Elk River 0 0 2-2

Spring Lake Park/CR 0 0 0-0

Third: E-Dalton (Springman, Korinek), 8:46. E-Johnson (Dexheimer), 8:56. Saves: E: Gould 1-8-8-17. S: Miller 12-6-9-27.

 

Forest Lake 9, Park of Cottage Grove 1

Park 0 1 0-1

Forest Lake 2 2 5-9

First: F-Kolbow (VanTassel, Valley), 15:10. F-Kasel (Nolan), 15:20. Second: F-VanTassel (Lobejko), 0:52. P-Kirsch (Hofstetter), 4:33. F-VanTassel (Valley, Kolbow), 10:10. Third: F-Kolbow (Lobejko), 0:11, pp. F-Rugland (Nolan), 1:43. F-Kolbow (Lobejko, Kasel), 3:09, pp. F-Kasel (Rugland, Nolan), 9:56. F-VanTassel (Kolbow, Slagle), 15:15, sh. Saves: P: Boreen 16-19-5-40; Veary 0-0-4-4. F: Remington 5-8-2-15.

 

Hill-Murray 8, Mahtomedi 1

Hill-Murray 3 3 2-8

Mahtomedi 0 0 1-1

First: H-Featherstone (Prater, Steffen), 9:10, pp. H-Prater (Steffen), 14:24. H-Anderson (Anthony, Keopple), 16:37. Second: H-Kaasa (Smith, Boreen), 1:56. H-Anderson (Blinkhorn), 14:50. H-Henthorne (Prater), 16:14. Third: H-Anderson (Wemple), 0:40, sh. M-Krueger (Krawczyk), 1:53. H-Blinkhorn (Featherstone, Kaufman), 2:20. Saves: H: Johnson 4-4-2-10. M: Ficcadenti 14-11-14-39.

 

Hopkins 4, Holy Family/Waconia 3

Hopkins 0 2 2-4

Holy Family/Waconia 0 1 2-3

Second: HOP-Patterson, 3:12. HOP-Hanley (Jones-Klausing), 6:29. HOL-Hickey (Vacek), 7:34. Third: HOP-Haberman (Hanley, Glover), 10:03, pp. HOL-Blood (Garin, Menzuber), 11:25, pp. HOL-Menzuber (Blood), 14:23. HOP-Mobley (Hanley, Glover), 14:37. Saves: HOP: Carlander 5-9-3-17. HOL: Hartmann 12-6-10-28.

 

Lakeville South 8, Burnsville 0

Burnsville 0 0 0-0

Lakeville South 4 3 1-8

First: L-Gill (Haeg, Freemark), 1:15. L-Fischler (Baker), 9:01. L-Pearson (Schneider, Boisjolle), 10:29. L-Fischler, 10:57. Second: L-Fischler (Schneider, Orr), 13:13, pp. L-Fischler (Gill, Haeg), 13:34. L-McKinney (Scheafer, Saufferer), 13:50. Third: L-Pearson (Fischler, Haeg), 6:52, pp. Saves: B: Bench 12-7-8-27. L: Baker 6-7-4-17.

 

Maple Grove 7, Champlin Park 0

Champlin Park 0 0 0-0

Maple Grove 0 5 2-7

Second: M-Herdine (McLean), 1:47. M-Hanson, 2:40. M-Martinez (Kampa, Wente), 5:55. M-Wente (Herdine), 8:33. M-Olson (Pias), 9:04. Third: M-Wente (Kampa), 1:00. M-Kunz (Wente), 4:44. Saves: C: Shuck 17-14-5-36. M: Francis 4-3-4-11.

 

New Ulm 3, Hutchinson 2

New Ulm 2 0 1-3

Hutchinson 0 1 1-2

First: N-Denn (Guggisberg, Depew), 7:13, pp. N-Denn (Schugel), 15:52. Second: H-Seifert (Schierman, Berthiaume), 0:22. Third: N-Guggisberg (Denn, Schugel), 5:58. H-Larson (Roling), 11:31. Saves: N: Ries 4-10-16-30. H: McCormick 7-9-6-22.

 

North Wright County 3, Buffalo 1

North Wright County 0 1 2-3

Buffalo 0 1 0-1

Second: N-Finnerty (Achterkirch), 3:22. B-Thompson (Wurm), 4:46. Third: N-Achterkirch, 3:12. N-Stanton (Finnerty), 8:01, pp. Saves: N: Schreiner 9-9-8-26. B: Monsrud 4-4-3-11.

 

North/Tartan 2, Simley 0

Simley 0 0 0-0

North/Tartan 1 0 1-2

First: N-Jackson, 13:34. Third: N-Bighley (Ciolkosz), 10:38. Saves: S: Patnode 5-6-6-17. N: Larson 13-10-15-38.

 

Red Wing 4, Orono 2

Red Wing 1 1 2-4

Orono 1 0 1-2

First: O-Johnston, 5:23. R-Hardyman, 13:45, sh. Second: R-Heise, 11:43, pp. Third: R-Oberding (Hardyman, Swanson), 4:59. O-Harrison (Bren, Neuberger), 14:08. R-Hardyman (Gillund, Hart), 15:34. Saves: R: McGrath 5-4-11-20. O: O’Brien 13-5-1-19.

 

Rogers 5, Cambridge-Isanti 4 [OT]

Cambridge-Isanti 1 2 1 0-4

Rogers 0 4 0 1-5

First: C-Nelson (Eustice), 15:36. Second: R-Olson (Levis, Feilen), 2:07, pp. C-Schintz, 5:35. R-Olson (Scherling, Feilen), 11:22, pp. R-Lloyd (Ellis, Feilen), 12:39. R-Levis (Chapman), 15:15. C-Westrom (Niebur), 16:40. Third: C-Bosell (Schintz, Skelton), 10:13. OT: R-Levis (Lloyd), 6:12. Saves: C: Belkholm 6-11-13-0-30. R: Anderson 5-4-12-0-21.

 

South St. Paul 5, Chisago Lakes 1

South St. Paul 1 3 1-5

Chisago Lakes 0 1 0-1

First: S-Emery (Burke, McKenzie), 6:24. Second: S-Rambaum (Stanefski), 2:52. C-Huberty, 4:53. S-Emery (Burke), 9:36, pp. S-Felton (Sexauer), 13:56. Third: S-Emery (Stanefski), 5:59. Saves: S: McKenzie 3-8-5-16. C: Kittleson 6-9-6-21; Lerfald 0-0-3-3.

 

Stillwater 4, Mounds View 0

Mounds View 0 0 0-0

Stillwater 2 1 1-4

First: S-Raleigh, 9:32. S-Jablonski (Anderson), 13:38. Second: S-Greeder (Konigson), 14:23. Third: S-Anderson (Raleigh), 15:27. Saves: M: Johnson 7-8-5-20. S: Carter 11-7-8-26.

 

Wayzata 6, Rochester JM 3

Rochester JM 0 2 1-3

Wayzata 3 2 1-6

First: W-Czech (Ransom), 4:02. W-Wiitala (Wiitala), 8:59. W-Wolsmann (Heising), 10:27. Second: W-Czech, 0:41. R-Saltness (Freiburger), 4:04. W-Wolsmann (Ransom), 10:28. R-Freiburger (Saltness, Montrose), 12:42. Third: R-Freiburger (Saltness, Montrose), 4:55. W-Czech, 10:15. Saves: R: Zinser 9-0-0-9; Hyke 0-15-6-21. W: Stelter 3-4-5-12.