THURSDAY
ALPINE SKIING • BOYS
LAKE
At Buck Hill
• Minnetonka 339, Edina 306, Eden Prairie 273. Medalist: Jacob Zeller, Eden Prairie, 34.28.
ALPINE SKIING • GIRLS
LAKE
At Buck Hill
• Minnetonka 332, Edina 283, Wayzata 268. Medalist: Ali Anselmo, Edina, 46.45.
BASKETBALL • BOYS
EASTERN MINNESOTA ATHLETIC
• Avail Academy 64, Liberty Classical 61
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Minnehaha Academy 76, St. Paul Academy 32
METRO EAST
• South St. Paul 63, St. Thomas Academy 45
• Tartan 59, North St. Paul 37
METRO WEST
• Bloomington Kennedy 52, New Prague 35
• Cooper 58, Benilde-St. Margaret's 54
• Orono 75, Bloomington Jefferson 72, OT
MINNEAPOLIS CITY
• South 66, Southwest 64
MCAA
• Eagle Ridge 65, North Lakes 53
• West Lutheran 92, PACT 39
MINNESOTA RIVER
• Belle Plaine 60, LeSueur-Henderson 46
MISSISSIPPI 8
• Cambridge-Isanti 62, Chisago Lakes 54
• North Branch 64, St. Francis 62
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 71, Coon Rapids 66
• Anoka 79, Centennial 69
• Armstrong 68, Spring Lake Park 66
• Champlin Park 67, Blaine 66, OT
• Osseo 80, Elk River 47
• Park Center 78, Rogers 37
• Totino-Grace 57, Maple Grove 51
TRI-METRO
• DeLaSalle 90, Holy Angels 70
WRIGHT COUNTY
• Delano 88, Southwest Christian 83
• Glencoe-SL 82, Howard Lake-W-W 52
• Holy Family 75, Mound Westonka 67
• Rockford 63, Litchfield 38
METROPOLITAN AREA
• Annandale 80, Eden Valley-Watkins 48
• Big Lake 83, Brooklyn Center 76
• Farmington 88, Eden Prairie 57
• Legacy Christian 90, United Christian 33
• Little Falls 66, Zimmerman 59
• Red Wing 64, Rochester Century 44
• Trinity 62, Hope Academy 46
BASKETBALL • GIRLS
EASTERN MINNESOTA ATHLETIC
• Liberty Classical 47, Avail Academy 29
METRO WEST
• Benilde-St. Margaret's 61, Cooper 38
• Orono 75, Bloomington Jefferson 50
MINNEAPOLIS CITY
• Roosevelt 68, Henry 20
• Southwest 71, North 30
MINNESOTA RIVER
• Belle Plaine 56, LeSueur-Henderson 20
• Norwood YA 71, Mayer Lutheran 58
• Tri-City United 43, Sibley East 41
MISSISSIPPI 8
• Becker 76, Monticello 45
• Chisago Lakes 54, Cambridge-Isanti 42
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 65, Coon Rapids 34
• Armstrong 64, Spring Lake Park 55
• Champlin Park 67, Blaine 56
• Centennial 58, Anoka 48
• Elk River 57, Osseo 43
• Maple Grove 70, Totino-Grace 59
• Rogers 74, Park Center 29
ST. PAUL CITY
• Highland Park 63, Harding 45
• Humboldt 51, Washington 29
SOUTH SUBURBAN
• Rosemount 72, Apple Valley 30
• Shakopee 58, Eastview 23
WRIGHT COUNTY
• Glencoe-SL 67, Howard Lake-W-W 26
METROPOLITAN AREA
• Eden Prairie 79, Maranatha 38
• St. Paul Central 48, Minneapolis South 35?
• West Lutheran 60, Metro College Prep 27
GYMNASTICS • GIRLS
LAKE
• Buffalo 131.95, Edina 125.4. All-around: Audrey Strike, Buffalo, 34.65.
• Wayzata 145.325, Minnetonka 136.3. All-around: Izzy Hayden, Wayzata, 36.375.
MISSISSIPPI 8
• Monticello 139.775, Chisago Lakes 129.0. All-around: Raegan Bryant, Monticello, 34.875.
NORTHWEST SUBURBAN
• Park Center 124.6, Osseo 123.325. All-around: Mandi Carlson, Osseo, 34.275.
SUBURBAN EAST
• East Ridge 137.9, Park of C.G. 131.85. All-around: Lauryn Zebrowski, East Ridge, 35.45.
• White Bear Lake 139.275, Mounds View/Irondale 142.75. All-around: Grace Squires, White Bear Lake, 37.525.
HOCKEY • BOYS
LAKE
• Eden Prairie 6, Buffalo 2
• Minnetonka 4, St. Michael-Albertville 1
• Wayzata 1, Edina 0, OT
METRO EAST
• Hill-Murray 16, Two Rivers 0
• Mahtomedi 3, Hastings 2
• Simley 4, South St. Paul 1
METRO WEST
• Chaska 10, Waconia 1
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 5, Elk River/Zimmerman 2
• Centennial 9, Blaine 1
• Champlin Park 8, Armstrong/Cooper 2
• Maple Grove 5, Totino-Grace 0
• Rogers 6, Anoka 1
• Spring Lake Park 6, Osseo 2
SOUTH SUBURBAN
• Lakeville North 4, Rosemount 1
• Lakeville South 10, Farmington 0
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 10, Woodbury 2
• Mounds View 7, Forest Lake 4
• Stillwater 7, Park of Cottage Grove 3
• White Bear Lake 13, Roseville 0
WRIGHT COUNTY
• Holy Family 5, Delano 2
• Hutchinson 4, SW Christian/Richfield 3, OT
• Litchfield/D-C 5, Mound Westonka 4
METROPOLITAN AREA
• Apple Valley 5, Bloomington Jefferson 2
• Bagley/Fosston 6, Becker/Big Lake 4
• Benilde-St. Margaret's 5, Holy Angels 0
• Breck 4, Minneapolis 3
• Cambridge-Isanti 4, Little Falls 3, OT
• Chisago Lakes 4, St. Paul Academy 1
• Northfield 9, Albert Lea 4
• Rochester Lourdes 7, Minnesota River 1
• St. Cloud Cathedral 4, Monticello 3
• St. Louis Park 2, Hopkins 1
• SP Highland Park 7, Minnehaha Academy 2
• St. Thomas Academy 4, Prior Lake 2
• Tartan 9, Coon Rapids 1
HOCKEY • GIRLS
LAKE
• Edina 3, Minnetonka 1
METRO WEST
• Benilde-SM 7, Bloomington Jefferson 0
• Chaska/Chanhassen 4, Waconia 3
SOUTH SUBURBAN
• Burnsville 3, Shakopee 2
• Eagan 4, Prior Lake 3
• Farmington 3, Eastview 2, OT
• Lakeville South 9, Apple Valley 2
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 4, Woodbury 1
WRIGHT COUNTY
• Holy Family 8, Delano/Rockford 2
METROPOLITAN AREA
• Andover 3, Warroad 1
• Armstrong/Cooper 5, Irondale/SA 3
• Centennial/SLP 7, White Bear Lake 1
• Gentry Academy 4, Stillwater 2
• Holy Angels 8, New Prague 1
• Hopkins/St. Louis Park 3, Princeton 1
• Litchfield/D-C 7, Morris/Benson Area 1
• Orono 5, Minneapolis 0
NORDIC SKIING • BOYS
LAKE
At Hyland Park Reserve
• Wayzata 26, Eden Prairie 19, Minnetonka 18, Edina 8, Hopkins 6. Medalist (5K): Daniel McCollor, Wayzata, 14:02.7.
NORDIC SKIING • GIRLS
LAKE
At Hyland Park Reserve
• Hopkins 23, Wayzata 18, Eden Prairie 16, Edina 12, Minnetonka 9. Medalist (5K): Maggie Wagner, Edina, 15:22.7.
SWIMMING • BOYS
METRO EAST
• Hastings 98, South St. Paul 76
NORTHWEST SUBURBAN
• Spring Lake Park 95, Osseo 63
WREStlING
LAKE
• Buffalo 66, Hopkins 5
• St. Michael-Albertville 68, Edina 6
SOUTH SUBURBAN
• Shakopee 51, Lakeville North 25
TRI-METRO
• Fridley 46, Richfield 24
WRIGHT COUNTY
• Watertown-Mayer 48, Howard Lake-W-W 21
METROPOLITAN AREA
• Kimball Area 57, Howard Lake-W-W 6
• Northfield 42, Albert Lea 34
• Northfield 41, Faribault 26
• Rush City/Braham 60, Fridley 21
• Rush City/Braham 60, Richfield 17
• Watertown-Mayer 45, Kimball Area 13
RANKINGS
WRESTLING
BY THE GUILLOTINE
Class 3A
• 1. St. Michael-Albertville; 2. Stillwater; 3. Waconia; 4. Shakopee; 5. Anoka; 6. Hastings; 7. Bemidji; 8. Willmar; 9. Apple Valley; 10. Northfield.
Class 2A
• 1. Simley; 2. Kasson-Mantorville; 3. Becker; 4. Pequot Lakes/Pine River-Backus; 5. Big Lake; 6. Watertown-Mayer; 7. New Prague; 8. Fairmont/Martin County West; 9. Thief River Falls; 10. Dassel-Cokato/Litchfield.
Class 1A
• 1. Belgrade-Brooten-Elrosa; 2. Jackson County Central; 3. Kimball Area; 4. Royalton/Upsala; 5. West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville; 6. Long Prairie-Grey Eagle/Browerville; 7. Atwater-Cosmos-Grove City; 8. Chatfield; 9. United North Central; 10. Goodhue.
SUMMARIES
BASKETBALL • BOYS
Andover 71, Coon Rapids 66
Andover 33 38-71
Coon Rapids 37 29-66
Andover: Nelson 17, Jacobson 16, Musungu 13, Mallet 11, Angell 6, Foy 3, Kopetzki 3, Develice 2. Coon Rapids: Cummings-Coleman 27, Deng 12, Smith 11, Ellingson 7, Galimah 4, Beck 2, Himley 2, Hettwer 1.
Annandale 80, Eden Valley-Watkins 48
Eden Valley-Watkins 25 23-48
Annandale 42 38-80
Eden Valley-Watkins: Stommes 12, Haag 6, Geislinger 5, C. Neiman 5, L. Neiman 5, Schultz 5, Bauer 4, Moehrle 4, Stanwick 2. Annandale: Gagnon 18, Miller 14, Spaulding 13, Neutz 12, Olsen 8, Fobbe 4, Wang 4, Neuman 3, Polston 2, Healy 2.
Anoka 79, Centennial 69
Anoka 32 47-79
Centennial 32 37-69
Anoka: Nyamari 27, Rodriguez 22, Howze 18, Podany 5, Reeder 5, Anderson 2. Centennial: Clark 24, Neudahl 17, Johnson 9, Jansa 8, Burgoon 5, Ball 4, D'Agostino 2.
Armstrong 68, Spring Lake Park 66
Spring Lake Park 23 43-66
Armstrong 33 35-68
Spring Lake Park: Kinsey 25, Thomsen 20, Kinsey 8, Say 5, Anthony 4, Johnson 4. Armstrong: P. Newbern 26, Skram 11, Mogire 10, S. Newbern 8, Rennie 8, College 3, Jones 2.
Belle Plaine 60, LeSueur-Henderson 46
Belle Plaine 24 36-60
LeSueur-Henderson 23 23-46
Belle Plaine: Tolbert 17, Retser 13, Siegle 10, Gerris 8, Kruger 8, Olsen 2, Borenson 1, Brandonburg 1. LeSueur-Henderson: Bishop 14, Kahlow 9, Adams 6, Gupton 5, Graff 4, Gregerson 2, Luna 2, Rojas 2, Terwedo 2.
Big Lake 83, Brooklyn Center 76
Brooklyn Center 32 44-76
Big Lake 34 49-83
Brooklyn Center: Douglas 31, Taylor 16, Powell 13, Jones 7, Navongsa 7, Maydun 2. Big Lake: Hill 18, Kunz 15, Stepp 14, K. Layton 13, O'Brien 10, Maruska 7, O. Layton 4, Terlinden 2.
Cambridge-Isanti 62, Chisago Lakes 54
Cambridge-Isanti 31 31-62
Chisago Lakes 11 43-54
Cambridge-Isanti: Karels 24, Dee 16, Jones 11, Troolin 6, Bickford 3, Skoglund 2. Chisago Lakes: Rowe 24, Marquardt 10, Griffin 6, Walker 6, Larsen 4, Schmidt 4.
Champlin Park 67, Blaine 66, OT
Champlin Park 31 30 6-67
Blaine 25 36 5-66
Champlin Park: Lukandwa 14, Andrews 13, Gamber 12, Graff 10, Shaffa 10, Kaluza 3, Denedo 2, Peterson 2, Thielke 1. Blaine: Pettis 16, Bohlman 11, Tinsen-Jenkins 11, Kaul 9, Moin 6, Schusted 6, Merrigan 5, Pelkey 2.
Cooper 58, Benilde-St. Margaret's 54
Benilde-St. Margaret's 27 27-54
Cooper 22 36-58
Benilde-St. Margaret's: Wilson 15, Warren 13, Best 11, Lee 8, Alipate 4, Daisy 3. Cooper: Evans 23, Connors 12, Apiah 11, Cooper 4, Massaquoi 4, Ricks 3, Lynch 1.
Delano 88, Southwest Christian 83
Southwest Christian 31 52-83
Delano 36 52-88
Southwest Christian: Burke 23, Zimmerman 19, Riddle 14, Arnold 12, Simonson 10, Berg 4, Beckering 1. Delano: Strandemo 36, Techam 15, Stewart 14, Iversen 13, Monke 5, Schultz 3, Krueger 2.
DeLaSalle 90, Holy Angels 70
Holy Angels 33 37-70
DeLaSalle 41 49-90
Holy Angels: Issa 20, Johnson 12, Scroggins 10, Boarman 9, Dittman 9, Smith 8, Boehm-Peterson 2. DeLaSalle: Whitlock 34, Chavis 24, Hoban 9, James Jr. 6, Johnson 6, Pounds 3, Blaylark 2, McClendon Jr. 2, Moses 2, Todd 2.
Farmington 88, Eden Prairie 57
Farmington 39 49-88
Eden Prairie 34 23-57
Farmington: Hrncir 23, Bean 18, Ebel 14, Hoffman 12, Todd 8, Cochnauer 4, Halverson 4, Dohrmann 3, Conover 2. Eden Prairie: Smith 16, Obiazor 12, Lorenson 6, Bojang 5, Frisch 4, Sullivan 4, Rapp 3, Holje 2, Kelley 2, Taylor 2, Flom 1.
Holy Family 75, Mound Westonka 67, OT
Mound Westonka 38 27 2-67
Holy Family 29 36 10-75
Mound Westonka: Dallman 21, Spaeth 19, Eberhart 13, Vanderwilt 9, Swanson 3, Von Bank 2. Holy Family: Kapke 27, Clifford 21, Land 15, Richelsen 12.
Mpls. South 66, Mpls. Southwest 64
Minneapolis Southwest 31 33-64
Minneapolis South 29 37-66
Minneapolis Southwest: Farniok 18, Ford 15, Gregerson 13, Engen 9, Holter 6, Elias 3. Minneapolis South: Ring 19, Williams Jr. 16, Davis 11, Houts 7, Omotoyibo 7, Larkins 6.
Minnehaha Academy 76, St. Paul Academy 37
St. Paul Academy 19 18-37
Minnehaha Academy 45 31-76
St. Paul Academy: B. Baskerville 12, Hayes 12, Forsberg 9, C. Baskerville 2, Rizvi 2. Minnehaha Academy: P. Aligbe 26, Barnes 16, Jafar 8, Horton 6, Miller 4, Thomas 4, R. Aligbe 3, Caine 3, Dilliard 2, Lange 2, Norsman 2.
Orono 75, Bloomington Jefferson 72, OT
Orono 37 30 8-75
Bloomington Jefferson 34 33 5-72
Orono: Loder 20, Hagen 18, Kellogg 12, Farrell 9, Kallenbach 7, Kopesky 7, Close 1, Gunderson 1. Bloomington Jefferson: Freitag 27, Scott-Kobold 13, Mamalakis-Linderman 10, Holland 8, Jones 8, Atkins 6.
Osseo 80, Elk River 47
Elk River 17 30-47
Osseo 44 36-80
Elk River: Haack 9, Osterman 7, Behne 6, Bono 6, Lachmiller 6, Benson 4, Mattingley 3, Gillquist 2, Langley 2, Rebrovich 2. Osseo: Omooria 19, Waits 19, Johnson 10, Smith 9, Swanson 8, Barhayiga 6, Johnson 5, Ambrose 2, Morara 2.
Park Center 78, Rogers 37
Rogers 12 25-37
Park Center 38 40-78
Rogers: Dalluge 11, Belka 10, Gleason 9, Jezierski 2, Sanders 2, Watson 2, Kuhlman 1. Park Center: Bethe 14, Pennebaker 14, Carrington 13, Spencer 13, Ware 8, Torbor 6, Foster 5, Cook 3, Avery 2.
Rockford 63, Litchfield 38
Litchfield 14 24-38
Rockford 29 34-63
Litchfield: Dietel 12, Weseloh 11, McCann 8, Draeger 4, Aliestman 2, Huhner 1. Rockford: Pepin 15, Perry 15, Skinner 9, Zilmer 8, MacDonald 7, Edwards 5, Eisentrager 2, Johnson 2.
South St. Paul 63, St. Thomas Academy 45
St. Thomas Academy 25 20-45
South St. Paul 27 36-63
St. Thomas Academy: Johnson 17, Dobbs 11, Kirchner 8, Thompson 6, Chamberlain 3. South St. Paul: Newsome 23, Dodd 13, Moua 9, West-Zimpel 8, Moore 4, Ramonta. Harmon 3, Ramontr. Harmon 3.
West Lutheran 92, PACT 39
West Lutheran 58 34-92
PACT 20 19-39
West Lutheran: Ronning 32, Schmidt 17, Veach 10, Schuler 9, Bursch 7, Nelson 6, Ritari 4, Schuler 4, Schmidt 2, Sahlin 1. PACT: Givand 8, Nyabuto 8, Idowu 7, Akkerman 4, Goodrich 3, Kapas 3, Heifort 2, Mitchell 2, Scholl 2.
BASKETBALL • GIRLS
Armstrong 64, Spring Lake Park 55, OT
Armstrong 30 25 9-64
Spring Lake Park 24 31 0-55
Armstrong: McGowan 34, Dille-Starks 15, Fisher 12, Parsons 3. Spring Lake Park: Sutch 17, Nusbaum 13, Dunbar 9, Goerish 8, Smith 6, Kesti 2.
Becker 76, Monticello 45
Becker 41 35-76
Monticello 21 24-45
Becker: Kent 17, Nuest 15, Rose 14, Westin 12, Brown 11, Dierkes 3, Mackedanz 2, Voller 2. Monticello: Manning 15, Hanson 6, Voll 5, Olson 4, Roubinek 4, Smith 4, Nebben 3, Lindberg 2, May 2.
Belle Plaine 56, LeSueur-Henderson 20
LeSueur-Henderson 11 9-20
Belle Plaine 37 19-56
LeSueur-Henderson: Wilbright 14, Gregersen 4, Terwedo 1, Wetzel 1. Belle Plaine: Mc. Ziemke 13, Ma. Ziemke 11, Eppen 10, Schmidt 10, Haefner 5, Fahey 3, Meyer 2, Murphy 2.
Benilde-St. Margaret's 61, Cooper 38
Cooper 12 26-38
Benilde-St. Margaret's 31 30-61
Cooper: Frazier 10, Davison 8, MacCarthy 5, Singleton 5, Simmons 4, Igherighe 3, Kamara 2, Holmes 1. Benilde-St. Margaret's: Olson 27, McGee 18, Bishop 8, Lumpkin 4, Kaspoor 2, Wells 2.
Centennial 58, Anoka 48
Centennial 23 35-58
Anoka 17 31-48
Centennial: Cummings 18, McCall 9, Kubes 8, Frost 6, Stacy 4, Mulberry 3, Anderson 2, Littlefield 2, Perron 2, Pullman 2, Tharp 2. Anoka: Freking 19, Mucangi 7, Youngquist 7, Eppinga 6, Lakanen 4, Moran 2, Tommerdahl 2, Fedor 1.
Champlin Park 67, Blaine 56
Blaine 24 32-56
Champlin Park 32 35-67
Blaine: Garber 21, Bryant 18, Terry 11, Lafreniere 5, Davis 1. Champlin Park: Counce 16, Holman 12, Valentino 11, Lillard 9, Bates 7, John 6, Pates 4, Marsolek 2.
Chisago Lakes 54, Cambridge-Isanti 42
Cambridge-Isanti 19 23-42
Chisago Lakes 24 30-54
Cambridge-Isanti: Aumer 19, Jerde 5, M. Wiltrout 5, Vavra 4, E. Wiltrout 4, Knight 3, Davis 2. Chisago Lakes: Erickson 22, Hempel 15, Gillach 14, Saueressig 3.
Eden Prairie 79, Maranatha 38
Eden Prairie 43 36-79
Maranatha 14 24-38
Eden Prairie: Holloway 17, Moorjani 13, Jones 12, Lenz 7, Bamlett 4, Ehrman 4, Fritz 4, Jaeger 4, Schlagel 4, Dennin 2, Jordan 2, Rice 2, Timmerman 2, Valiton 2. Maranatha: Jarnot 8, Griffin 6, Salberg-Thornton 6, Dehler 5, Watson 5, Alm 3, Ash-Johnson 3, Thomas 2.
Elk River 57, Osseo 43
Osseo 27 16-43
Elk River 29 28-57
Osseo: Wilson 24, Choi 8, Miller 6, White 3, Hargrove 2. Elk River: Christy 14, Johnson 11, Murphy 7, Berg 6, Demar 6, Kanenwisher 5, Hidde 4, Langbehn 4.
Liberty Classical 47, Avail Academy 29
Avail Academy 16 13-29
Liberty Classical 21 26-47
Avail Academy: Olstad 19, Anderson 4, Simpson 4, Pull 2. Liberty Classical: Louis 33, Scheusener 12, Forner 2.
Maple Grove 70, Totino-Grace 59
Totino-Grace 23 36-59
Maple Grove 37 33-70
Totino-Grace: Herzig 20, Dengerud 12, Schlaefer 12, Spevacek 10, Lord 3, Riegel 2. Maple Grove: Overskei 24, Ode 14, Stern 8, Gordon 7, Kanz 6, Kormann 5, Hoag 4, Cossette 2.
Mpls. Roosevelt 68, Mpls. Henry 20
Minneapolis Roosevelt 44 24-68
Minneapolis Henry 11 9-20
Minneapolis Roosevelt: Wren 13, Hartman 11, Davis 8, Reichert-Giron 8, Abu 7, Walker 7, Chatman 4, Maly 4, Moore-Wright 3, Walker 2, Shaw 1. Minneapolis Henry: Williams 8, Abdi 6, Senaphanh 6.
Mpls. Southwest 71, Mpls. North 30
Minneapolis North 24 6-30
Minneapolis Southwest 37 34-71
Minneapolis North: McNeil 11, Robinson 10, Puckett 5, Jamison-Travis 4. Minneapolis Southwest: Johnson 18, Youngdahl 16, London 15, Gendler 11, Hill 4, Kramer 2, Lamb 2, Schoenke 2, Olson 1.
Norwood YoA 71, Mayer Lutheran 58
Mayer Lutheran 25 33-58
Norwood Young America 37 34-71
Mayer Lutheran: Lade 24, Martin 8, Wachholz 8, Guetzkow 6, Maass 6, Carns 4, Noerenberg 2. Norwood Young America: Herrmann 15, Schmidt 15, Conser 12, Hallquist 12, Erickson 7, Wischnack 7, Fox 3.
Orono 75, Bloomington Jefferson 50
Bloomington Jefferson 13 37-50
Orono 35 40-75
Bloomington Jefferson: Hemann 17, Nelson 8, Anderson 7, Bock 5, Felt 5, Roach 5, Andersen 3. Orono: Knudson 17, Kallenbach 16, Moore 11, Knooihuizen 8, McKown 8, Atkinson 5, Youngs 4, Abed 3, Kompelien 3.
Princeton 51, Big Lake 47
Big Lake 18 29-47
Princeton 28 23-51
Big Lake: Steen 17, Sternquist 12, Moen 6, Dilger 5, Polocec 4, Moyer 3. Princeton: James 16, Grudem 14, Hallberg 6, Meyer 6, Jungroth 4, Tidrick 3, Griesert 2.
Rogers 74, Park Center 29
Park Center 17 12-29
Rogers 45 29-74
Park Center: Crushshon 11, Ben 9, Loyd 3, Brown 2, Carver 2, Chatman 2. Rogers: Maciej 23, Buzzelle 16, Glad 10, Born 7, Daun 6, Glass 5, Heinen 5, Moberg 2.
Rosemount 72, Apple Valley 30
Apple Valley 10 20-30
Rosemount 52 20-72
Apple Valley: Jensen 19, Myers 5, Gores 2, Mackins 2, Pyle 2. Rosemount: O'Neil 10, Leenderts 9, Ang 8, Ratzlaff 8, Thompson 6, Wilson 6, Stanek 5, P. Teko-Folly 5, A. Teko-Folly 4, Ebeling 3, Grismer 2, Modrynski 2, Theisen 2, Zimmer 2.
St. Paul Humboldt 51, St. Paul Washington 29
St. Paul Humboldt 26 25-51
St. Paul Washington 10 19-29
St. Paul Humboldt: Wilson 20, Hobday 11, Soe 9, Mann 7, Hser 2, Moreno 2. St. Paul Washington: Sims 14, Hardin 7, Etim 3, Tetevi 2, Yang 2, Hardin 1.
Shakopee 58, Eastview 23
Shakopee 29 29-58
Eastview 12 11-23
Shakopee: Cordes 15, Broze 13, Maenke 8, Hale 6, Pawlicki 6, Ross 6, Moore 4. Eastview: Gardner 8, Maull 4, Schaefer 4, Smith 4, Dayton 3.
HOCKEY • BOYS
Andover 5, Elk River/Zimmerman 2
Elk River/Zimmerman 1 1 0-2
Andover 1 2 2-5
First: ERZ-Davis (Grassel), 8:54. A-Pierson (Seward, Babb), 16:47. Second: A-Thoreson (Stringfellow, Casey), 3:05. A-Thoreson (Zinda, Stringfellow), 5:42. ERZ-Johnson, 15:03, pp. Third: A-Seward (Babb, Knox ), 7:03. A-Casey (Thoreson, Knox ), 16:13. Saves: Elk River/Zimmerman: Stockman 13-12-11-36. Andover: Brauns 7-11-5-23.
Apple Valley 5, Bloomington Jefferson 2
Apple Valley 0 3 2-5
Bloomington Jefferson 1 0 1-2
First: B-Gombold (Kubas, Lahl), 6:04. Second: AV-McIntosh (Pries, Britt), 3:48. AV-Wiggins (Arendt, Larson), 12:10. AV-Britt (Hatfield, Lind), 15:35, pp. Third: AV-McIntosh (Larson, Lind), 6:43, sh. B-Mickelson (Fetzer, San Roman), 15:14. AV-Hatfield (Lind), 15:31. Saves: Apple Valley: Gilmore 4-9-7-20. Bloomington Jefferson: Swanson 12-14-8-34.
Bagley/Fosston 6, Becker/Big Lake 4
Bagley/Fosston 1 1 4-6
Becker/Big Lake 0 3 1-4
First: BF-Merschman (Levin, Olson), 4:35. Second: BBL-Scheideman (Wright), 4:29. BBL-Tobako (Scheideman, Beckstrom), 7:45, pp. BF-Levin (Friborg), 9:28. BBL-Baker (Toulouse), 15:57. Third: BBL-Graning (Toulouse), 2:35. BF-Levin (Merschman), 5:01. BF-Schermerhorn, 6:03. BF-Olson, 16:34. BF-Merschman, 16:41. Saves: Bagley/Fosston: Fontaine 5-6-3-14. Becker/Big Lake: Holm 11-11-10-32.
Benilde-St. Margaret's 5, Holy Angels 0
Holy Angels 0 0 0-0
Benilde-St. Margaret's 2 1 2-5
First: BSM-Marshall (Sarsland), 5:37. BSM-Dokman (McMorrow, Yakesh), 11:37. Second: BSM-McMorrow (Yakesh, Dokman), 5:25, sh. Third: BSM-Marshall (Stewart, Yakesh), :48. BSM-Gatti (Giertsen, Lervick), 16:01. Saves: Holy Angels: Hess 9-16-14-39. Benilde-St. Margaret's: McElroy 6-7-10-23.
Breck 4, Minneapolis 3
Breck 2 0 2-4
Minneapolis 2 0 1-3
First: M-Lacher (Pitts, Zoia), 1:38. M-Pitts (Zoia), 8:40. B-Hogan (Theissen), 14:36, pp. B-Theissen (Kern), 15:39, pp. Third: M-Davis (Hanson), 4:38. B-Miller (Kern), 13:08, pp. B-Kern (Huotari), 15:26. Saves: Breck: Thomson 16-13-11-40. Minneapolis: Lamont 5-7-4-16.
Centennial 9, Blaine 1
Blaine 0 1 0-1
Centennial 2 4 3-9
First: C-Johnson (Ramirez, Carls), 12:30. C-Blair (Hoylo, Schmeck), 14:37. Second: C-Searles (Hemr), 1:10, sh. C-Blair (Carls, Hemr), 3:29. C-Searles (Van Tassel), 4:26, sh. B-Steffen (Laager), 7:49, pp. C-Blair (Van Tassel), 8:41. Third: C-Van Tassel (Carls, Everson), 2:12, pp. C-Carls, 3:04. C-Blair (Van Tassel, Petersen), 4:52. Saves: Blaine: Wallin 17-13-9-39. Centennial: Fuller 3-8-8-19.
Chaska 10, Waconia 1
Chaska 4 3 3-10
Waconia 1 0 0- 1
First: C-Knapp (Broten), 1:07. C-Nahan (Broten, Jax), 1:50. C-Broten (Knapp), 3:26. C-Scheetz (Seaverson), 5:43, pp. W-Siddons, 9:40. Second: C-Mach, 7:16. C-Seaverson (Markwell), 12:58. C-Broten (Knapp), 14:10. Third: C-Kleber (Jax), 2:33. C-Markwell (Scheetz), 3:02, pp. C-Rinzel (Seaverson), 4:53, pp. Saves: Chaska: Girard 2-1-2-5. Waconia: Johnson 13-15-8-36.
Chisago Lakes 4, St. Paul Academy 1
Chisago Lakes 3 0 1-4
St. Paul Academy 0 0 1-1
First: CL-Stangl (Schmidt, Bluhm), 9:38, pp. CL-Dorcas (Schmidt, Helland), 11:10, pp. CL-Helland (Jinks), 16:50, sh. Third: SPA-Dieperink (Black), 14:19. CL-Bakken, 15:08. Saves: Chisago Lakes: Hanson 8-8-11-27. St. Paul Academy: Johnson 10-7-11-28.
Cretin-Derham Hall 10, Woodbury 2
Cretin-Derham Hall 3 3 4-10
Woodbury 0 2 0- 2
First: CDH-Jamieson (Owens, Odlaug), 2:36. CDH-Rasmussen (Lippai, Cardenas), 12:03. CDH-McCarthy (J. Fisher, D. Fisher), 14:27. Second: CDH-J. Fisher (D. Fisher, Houge), :16. CDH-D. Fisher, :24. W-Olafson (Mishacoff, Zimmerman), 5:18, pp. CDH-Odlaug (Smith, Owens), 7:55. W-Hansen (Altman), 13:12. Third: CDH-D. Fisher (J. Fisher, Houge), 3:27, pp. CDH-Smith (Sondreal, Houge), 4:12. CDH-Sondreal (Gnetz), 7:20. CDH-Odlaug (Jamieson, Sylvester), 9:45. Saves: Cretin-Derham Hall: Belak 6-11-3-20. Woodbury: Carlson 11-9-x-20, Stokes x-x-13-13.
Hastings 4, Mahtomedi 3
Mahtomedi 0 3 0-3
Hastings 1 1 2-4
First: H-DeBettignies (Stewart, Chorlton), 9:13, pp. Second: H-Savage (Stoffel, Harris), 2:07. M-Bohmert (Wolsfeld, Drage), 3:13. M-Wolsfeld (Bohmert), 9:52. M-Haycraft (Gulenchyn, Grove), 15:08. Third: H-Nicklay (DeBettignies, Reifenberger), 13:12. H-Reifenberger (DeBettignies), 16:00. Saves: Mahtomedi: Dardis 13-11-5-29. Hastings: Richardson 7-4-6-17.
Hill-Murray 16, Two Rivers 0
Two Rivers 0 0 0- 0
Hill-Murray 8 6 2-16
First: HM-Godbout (Hardy, Begley), 3:43. HM-Bonin (Karr, Miller), 3:57. HM-Begley (Hardy, Gruba), 6:31. HM-Sampair (Mann, Gruba), 8:41. HM-Seidl (Mann, Begley), 9:21. HM-Madigan (Bonin), 10:27. HM-Karr (Hardy), 13:02. HM-Kaufman (Hurley, Seidl), 16:45. Second: HM-Ingebritson (Hardy, Begley), :44. HM-Godbout (Ingebritson, Hensler), 4:15, sh. HM-Gruba (Miller, Begley), 10:15. HM-Sampair (Seidl, Hensler), 14:45. HM-Kaufman (Hurley, Whisler), 15:28. HM-Mann (Luger), 15:45. Third: HM-Madigan (Hensler, Bonin), 2:15. HM-Godbout (Hardy, Whisler), 4:00. Saves: Two Rivers: Altier 24-24-14-62. Hill-Murray: Erickson 2-2-4-8.
Holy Family 5, Delano 2
Holy Family 1 3 1-5
Delano 1 0 1-2
First: HF-Agerland (Blood, Melek), 3:05. D-Paulson (Peterson, Peterson), 5:15. Second: HF-Agerland (Blood), 5:43. HF-Grinnell (Osborn), 6:03. HF-Osborn (Laaksonen), 12:32, pp. Third: HF-Schugel (Schmidt), 1:54. D-Collings (Brown), 16:12. Saves: Holy Family: Reinhard 3-11-14-28. Delano: Huotari 9-7-3-19.
Hutchinson 4, SW Christian/Richfield 3, OT
Hutchinson 0 2 1 1-4
Southwest Christian/Richfield 0 1 2 0-3
Second: SCR-Bendell, 2:52. H-Knorr (Hutchins), 13:24, pp. H-Reiter (Bick), 15:21. Third: H-Renning (Reiter, Niska), 5:29. SCR-Johnson (Anderson, Feltmann), 6:02. SCR-Hardacre (Anderson, Larson), 15:20. Overtime: SCR-Hoppe, 1:15. Saves: Hutchinson: Telecky 10-18-9-2-39. Southwest Christian/Richfield: Haugen 15-3-7-3-28.
Lakeville North 4, Rosemount 1
Rosemount 1 0 0-1
Lakeville North 2 0 2-4
First: R-Hendrikson (Liebaert, Toll), 9:51, pp. LN-Jech (Camilli, Konik), 14:51. LN-Camilli, 15:15. Third: LN-Doll (Braasch, Camilli), :40. LN-Camilli (Doll, Enebak), 16:02. Saves: Rosemount: Pasch 7-12-9-28. Lakeville North: Jacques 7-3-13-23.
Litchfield/D-C 5, Mound Westonka 4
Litchfield/Dassel-Cokato 1 3 1-5
Mound Westonka 2 1 1-4
First: MW-Erickson (Doshan, Krebsbach), 4:26. LDC-Lund, 5:56. MW-Kantola (Krebsbach, Swanson), 9:59, pp. Second: LDC-Johnson (Hillmann, Estrada), :53. MW-Doshan (Kantola), 4:34, pp. LDC-Zwilling (Hanson), 6:00. LDC-Johnson, 14:42, sh. Third: LDC-Johnson (Hanson, Hillmann), 4:25. MW-Dominy (Kantola), 13:54. Saves: Litchfield/Dassel-Cokato: Halonen 8-7-7-22. Mound Westonka: Evenson 15-8-10-33.
Maple Grove 5, Totino-Grace 0
Maple Grove 1 1 3-5
Totino-Grace 0 0 0-0
First: MG-Gunderson, 13:57. Second: MG-Brink (Gunderson), 14:54. Third: MG-Gunderson (Brink, Giuliani), 8:32. MG-Giuliani (Gunderson, Picconatto), 14:50. MG-Steenerson (Giese, Busch), 15:33. Saves: Maple Grove: Roach 8-11-11-30. Totino-Grace: Johnson 18-18-16-52.
Minnetonka 4, St. Michael-Albertville 1
St. Michael-Albertville 0 0 1-1
Minnetonka 2 2 0-4
First: M-Burrows (Moore), 1:10. M-Baer (Lunski), 9:19. Second: M-Schultz, 6:32. M-Burrows (Manning, Moore), 16:02. Third: STMA-Jordan (Johnson), 11:50. Saves: St. Michael-Albertville: Deitrich 21-21-18-60. Minnetonka: Motzko 4-4-8-16.
Mounds View 7, Forest Lake 4
Forest Lake 2 2 0-4
Mounds View 1 3 3-7
First: FL-Heikkila (McKinnon, Dzurik), 7:36, pp. FL-Middendorf (McKinnon), 12:32, pp. MV-Koch (Hatton, Streeter), 14:57. Second: MV-Conlin (Westerman, Dean), 3:13, pp. FL-Middendorf (McKinnon), 9:40. FL-Nelson (Maas), 13:12, pp. MV-Dean (Westerman), 15:46, pp. MV-Conlin (Dean, Westerman), 16:37, pp. Third: MV-Streeter (Westerman), 2:39. MV-Conlin (Witham, Mazzocco), 6:42. MV-Witham, 16:13, sh. Saves: Forest Lake: Ford 7-11-x-18, Schaefer x-x-7-7. Mounds View: Petrich 11-3-12-26.
Northfield 9, Albert Lea 4
Albert Lea 2 2 0-4
Northfield 2 3 4-9
First: AL-Chalmers, 6:42. AL-Yoon, 10:05. N-Olsen (Merritt), 11:43. N-Kaiser (Klotz), 12:22. Second: N-Geiger (Fossum, Klotz), :25, pp. N-Kaiser (Fossum, Klotz), 5:39, pp. AL-Farris (Yoon), 7:07. AL-VanBeek (Yoon), 16:47. N-Kaiser (Klotz), 16:59. Third: N-Geiger (Klotz, Kaiser), 2:20, pp. N-Klotz (Kaiser), 5:40. N-Frank (Geiger), 14:05. N-Klotz (Frank, Monson), 15:43. Saves: Albert Lea: Jahnke 10-9-12-31. Northfield: Shimota 2-7-5-14.
Rochester Lourdes 7, Minnesota River 1
Minnesota River 1 0 0-1
Rochester Lourdes 2 2 3-7
First: RL-Kielty (Loeslie, Mahoney), 1:37, pp. MR-O'Keefe (Reicks), 6:29. RL-Ritter (Radke), 6:55. Second: RL-Heim (Magnuson, Kielty), 5:16. RL-Mahoney (Heim, Magnuson), 16:36. Third: RL-Loeslie (Heim), 1:47. RL-Loeslie (Mahoney, Magnuson), 9:04, pp. RL-Heim (Kielty), 10:45. Saves: Minnesota River: Blank 12-9-8-29. Rochester Lourdes: Carter-Kleven 5-6-3-14.
Rogers 6, Anoka 1
Anoka 0 0 1-1
Rogers 2 3 1-6
First: R-Krekelberg (Palumbo, Struck), 2:15. R-Sinjem (Ranallo, Cheslock), 9:27, pp. Second: R-Melquist (Miller, Lomen), 1:00. R-Swenson (Swanson), 1:38. R-Swenson (Cheslock), 11:48. Third: R-Ranallo (Jenson, Sinjem), 5:44. A-Lang (Ceaser), 13:59. Saves: Anoka: Olson 12-12-10-34. Rogers: Chapman 4-5-1-10.
St. Thomas Academy 4, Prior Lake 2
St. Thomas Academy 1 2 1-4
Prior Lake 2 0 0-2
First: PL-Bump (Anderson, Rice), 2:50, pp. PL-Rice (Bump, Anderson), 13:48, pp. STA-Grahme (Howard, Williams), 16:46. Second: STA-Strobel (Stattine, Johannson), 3:11. STA-Howard (Cronin, Grahme), 7:18. Third: STA-Howard, 16:16. Saves: St. Thomas Academy: Schoephoerster 7-11-6-24. Prior Lake: Boschee 9-6-2-17.
Simley 4, South St. Paul 1
South St. Paul 0 0 1-1
Simley 0 2 2-4
Second: S-Seidl (Roitman, Renslow), 1:34, pp. S-Seidl (Thibodeau), 10:59. Third: SSP-Doeren, 3:40. S-Luedke (McKnight), 16:11. S-Painter (Milner), 16:45. Saves: South St. Paul: Cheney 7-16-10-33. Simley: Suchy 7-7-3-17.
Stillwater 7, Park of Cottage Grove 3
Stillwater 4 3 0-7
Park of Cottage Grove 1 1 1-3
First: S-Tuccitto (Mosley, Anderson), 1:58. S-Bies (Briere, Lindeberg), 4:25. S-Anderson (Mosley, Tuccitto), 9:11. S-Briere (Bies, Miller), 16:22. P-Janski (Rudh), 16:41. Second: S-Briere (Bies), :35. P-Donlon (Gutzman), 1:41. S-Bies, 3:56. S-Tuccitto (Mosley, Anderson), 11:50. Third: P-Donlon (Bloedel), 8:17. Saves: Stillwater: Anderson 9-9-5-23. Park of Cottage Grove: Harden 11-18-12-41.
White Bear Lake 13, Roseville 0
White Bear Lake 4 7 2-13
Roseville 0 0 0- 0
First: WBL-Roed (Welch , Kotzmacher), 1:09. WBL-Roed (Kotzmacher, Olsen), 1:25. WBL-Bishop (Borgestad), 2:28, pp. WBL-Gallatin (Olsen), 11:10. Second: WBL-Roed (Kotzmacher), 1:13. WBL-Kotzmacher (Roed), 4:18, pp. WBL-Gibson(Gallatin), 6:08. WBL-Roed (Akins), 6:51. WBL-O'Brien, 8:10. WBL-Kotzmacher (O'Brien), 10:25. WBL-Bishop (Borgestad), 11:11. Third: WBL-Akins (Kotzmacher), 8:59. WBL-Gibson(Delaney, Gallatin), 14:20. Saves: White Bear Lake: Pettman 7-8-5-20. Roseville: Zuemer 12-9-7-28.
HOCKEY • GIRLS
Andover 3, Warroad 1
Warroad 0 0 1-1
Andover 0 1 2-3
Second: A-Jones (Christenson, Engler), 16:26. Third: W-Johnson (Hardwick), 0:29. A-Brown (Goettl, Jones), 11:14. A-Goettl (Brown), 16:42. Saves: Warroad: Nordick 7-11-8-26. Andover: Stagman 11-5-8-24.
Armstrong/Cooper 5, Irondale/St. Anthony 3
Irondale/St. Anthony 0 2 1-3
Armstrong/Cooper 0 3 2-5
Second: AC-Loidolt, 6:34. AC-Palony (College), 7:39. ISA-Lammi (Gombold), 8:58. ISA-Lammi (Kunza, Townsend), 10:53. AC-Riestenberg (Monogue), 12:23. Third: AC-Johnson (Sondrall, Palony), :20. AC-Anderson (Riestenberg), 3:21. ISA-Lammi, 4:19. Saves: Irondale/St. Anthony: Rupp 11-23-23-57. Armstrong/Cooper: Lauderville 4-5-2-11.
Benilde-SM 7, Bloomington Jefferson 0
Bloomington Jefferson 0 0 0-0
Benilde-St. Margaret's 5 2 0-7
First: BSM-Mortenson (Juckniess, Zavoral), 2:49. BSM-Junker (Hamel), 4:19. BSM-Junker (Zavoral), 6:20. BSM-Junker (Zavoral), 9:57, sh. BSM-Juckniess (Garvin), 11:14, sh. Second: BSM-Gray (Juckniess, Garvin), 4:43, pp. BSM-Junker (Duffy), 14:39, pp. Saves: Bloomington Jefferson: Rash 16-5-5-26. Benilde-St. Margaret's: Van Stelten 5-3-4-12.
Burnsville 3, Shakopee 2
Shakopee 1 0 1-2
Burnsville 1 1 1-3
First: S-Peterson, 1:39. B-Dundon (Hatton), 15:30. Second: B-Bowlby (Katzmarek), 15:56, pp. Third: S-Peterson (Grabianowski, Schmidt), 3:39. B-Krumholz (Bowlby, Oettinger), 11:26. Saves: Shakopee: Boots 12-13-5-30. Burnsville: Oettinger 3-4-4-11.
Centennial/SLP 7, White Bear Lake 1
White Bear Lake 0 0 1-1
Centennial/Spring Lake Park 3 3 1-7
First: CSLP-Hemr (Goodreau), 7:20. CSLP-O'Hearn (Ball, Larsen), 13:53. CSLP-O'Hara (Ball), 16:35. Second: CSLP-Goodreau (Hemr, O'Hara), 3:13. CSLP-Goodreau (O'Hara, Wlaschin), 5:04, pp. CSLP-Cody (Davidson, Ball), 6:35, pp. Third: WBL-Hofeld (Smythe), 3:14. CSLP-O'Hearn (Cody), 8:14. Saves: White Bear Lake: Marston 15-10-4-29. Centennial/Spring Lake Park: Peterson 3-8-8-19.
Chaska/Chanhassen 4, Waconia 3
Chaska/Chanhassen 2 1 1-4
Waconia 1 0 2-3
First: CC-Gerebi (Zielinski), 3:13. W-Kelley (Mielke), 4:19. CC-Westerhaus (Evans, Roberts), 16:33. Second: CC-Beise (Sommerfeld), 5:08. Third: CC-Sommerfeld (Whalen), 2:41. W-Lindstrom, 6:32. W-Kelley (Heyer, Pena), 16:05. Saves: Chaska/Chanhassen: Margraf 5-12-7-24. Waconia: Pena 6-6-3-15.
Cretin-Derham Hall 4, Woodbury 1
Cretin-Derham Hall 0 3 1-4
Woodbury 0 1 0-1
Second: CDH-Anfang (Geist, Muetzel), 4:20. CDH-Muetzel (Geist), 8:24. CDH-Ahern (Anderson, Geist), 11:49. W-Hoschka (Burt), 16:24, pp. Third: CDH-Muetzel (Evans, Geist), 8:52, pp. Saves: Cretin-Derham Hall: Fritz 10-9-15-34. Woodbury: Tuman 6-10-7-23.
Eagan 4, Prior Lake 3
Eagan 2 1 1-4
Prior Lake 1 1 1-3
First: PL-Grove (Holmes, Swanson), 10:08. E-Karnes (Hurley), 11:27. E-Cooper, 13:00, sh. Second: PL-Swanson (Zollman), 8:57. E-Bauman (Meisinger), 10:03, pp. Third: E-Bauman (Urick), 1:46. P-Ginkel (Grove), 7:56. Saves: Eagan: Whitehead 5-8-2-15. Prior Lake: Hansen 4-3-9-16.
Edina 3, Minnetonka 1
Edina 1 1 1-3
Minnetonka 0 0 1-1
First: E-Jungels (Chapman, Kuehl), 15:48. Second: E-Nelson, 14:56. Third: M-Distad (Sadura, Lindsay), 4:49. E-Halverson (Lindborg, Jungels), 15:45, pp. Saves: Edina: Corniea 6-10-5-21. Minnetonka: Johnson 8-7-9-24.
Farmington 3, Eastview 2, OT
Farmington 0 2 0 1-3
Eastview 0 1 1 0-2
Second: F-Andrews (Kadrlik), 5:49. E-Cords (Hayward, Stepan), 7:23. F-Kadrlik, 10:35. Third: E-Stepan, 9:25. Overtime: F-Meier (Kadrlik, Kadrlik), 1:45. Saves: Farmington: Moudry 3-14-10-1-28. Eastview: Lombardi 5-2-9-5-21.
Gentry Academy 4, Stillwater 2
Gentry Academy 2 0 2-4
Stillwater 0 2 0-2
First: GA-Sajevic (Agerter, Reeves), 2:30. GA-Sajevic (Hanrahan), 12:14. Second: S-St. Martin, 9:52. S-Roeske (Scheel), 16:53. Third: GA-Sajevic (Hanrahan, Gazdik), 10:30. GA-Sajevic (Heger), 16:59. Saves: Gentry Academy: Bartizal 5-4-6-15. Stillwater: Timmons 10-9-7-26.
Holy Angels 8, New Prague 1
Holy Angels 1 4 3-8
New Prague 0 1 0-1
First: HA-Clow (Garton), 11:46. Second: NP-Hansen (Madsen, Skaja), 4:18, pp. HA-LaMere (Brama, Poehling), 5:39, pp. HA-LaMere (Garton, Clow), 6:45, pp. HA-Garton (LaMere, Poehling), 9:45. HA-Clow (LaMere, Garton), 15:10. Third: HA-Garton, 6:05. HA-Poehling, 10:20. HA-LaMere (Garton, Loichle), 13:26. Saves: Holy Angels: Rimstad 4-3-3-10. New Prague: Smith 17-9-13-39.
Holy Family 8, Delano/Rockford 2
Delano/Rockford 0 1 1-2
Holy Family 2 4 2-8
First: HF-Messner (Valentini), 4:17. HF-Helmstetter (Linn, Messner), 4:31. Second: HF-Woytcke (Charchenko, Kamp), :37. HF-Kaiser (Paidosh), 1:09. HF-Paidosh (Limke, Koeppl), 1:38, pp. DR-Olson (Mcclurg), 2:05. HF-Koeppl (Valentini, Paidosh), 4:22, pp. Third: HF-Kelly (Charchenko, Kamp), :27. DR-Olson (Treptau), 9:50, pp. HF-Kaiser (Morgan), 10:15. Saves: Delano/Rockford: Simonson 26-22-7-55. Holy Family: Anderson 7-1-1-9.
Hopkins/St. Louis Park 3, Princeton 1
Hopkins/St. Louis Park 0 1 2-3
Princeton 0 0 1-1
Second: HSLP-Shaw (Schuchard), 9:53. Third: P-Doty (Ulm), 1:45. HSLP-Shaw, 5:31. HSLP-Hayes (Degiulio, Bosch), 8:49. Saves: Hopkins/St. Louis Park: Bosch 8-4-12-24. Princeton: Ulm 15-15-10-40.
Lakeville South 9, Apple Valley 2
Apple Valley 0 1 1-2
Lakeville South 2 4 3-9
First: LS-Wright (Otremba), 6:16. LS-Grossman (Fowler, Enright), 8:46. Second: AV-Ryan (Mak. Moran, Hentges), :22. LS-Enright (McKinney), 6:19. LS-Enright (Grossman), 8:44. LS-Bouman (Fowler, Soltys), 9:36. LS-Enright (Fowler, Grossman), 16:21. Third: LS-Grossman (Buesgens, Enright), 1:36. AV-Dougan (Mak. Moran, Hentges), 10:42. LS-Wright (O'Neill, Buesgens), 11:30. LS-Grossman (Enright, Otremba), 16:06, pp. Saves: Apple Valley: Cozy 16-12-x-28, Szabla x-3-8-11. Lakeville South: Lang 3-6-6-15.
Litchfield/D-C 7, Morris/Benson Area 1
Morris/Benson Area 0 0 1-1
Litchfield/Dassel-Cokato 2 1 4-7
First: LDC-Schultz (Hillman), 11:24. LDC-Iverson (Hillman), 16:47. Second: LDC-Johnson (Tormanen), 3:59. Third: LDC-Hillman, 4:40. LDC-Iverson (Braaten), 5:34. LDC-Johnson (Robertson), 10:09. LDC-Woelfel (Grangroth), 12:20. MBA-Sanasack (Bruns), 15:40. Saves: Morris/Benson Area: Breuer 13-9-14-36. Litchfield/Dassel-Cokato: Quast 4-4-1-9.
Orono 5, Minneapolis 0
Minneapolis 0 0 0-0
Orono 2 2 1-5
First: O-Lopez (Lopez), 1:43. O-Ryskamp, 2:20. Second: O-Rasmussen (Fortin, Grandy), 5:45, pp. O-Lopez (Raiche, Rasmussen), 8:06. Third: O-Lopez, 9:36. Saves: Minneapolis: Taylor 13-12-9-34. Orono: Dahl 3-3-5-11.