THURSDAY

adapted FLOOR HOCKEY

PI DIVISION

• Rochester 4, Dakota United 1

ALPINE SKIING • BOYS

SOUTH SUBURBAN

At Buck Hill

• Eagan 373, Lakeville South 351, Burnsville 284.5. Medalist: Camden Palmquist, Eagan, 46.23.

METROPOLITAN AREA

At Highland Hills

• Minneapolis Southwest 5-0, Minneapolis Washburn 4-1, Wayzata 3-2, Lake Crystal 2-3, Holy Angels 1-4, Minneapolis Alpine 0-5. Medalist: Luke Conway, Minneapolis Washburn, 35.13.

ALPINE SKIING • GIRLS

SOUTH SUBURBAN

At Buck Hill

• Lakeville South 398, Lakeville North 390, Eagan 371. Medalist: Lauren Geary, Lakeville South, 45.68.

METROPOLITAN AREA

At Highland Hills

• Minneapolis Southwest 4-0, Minneapolis Washburn 3-1, Wayzata 2-2, Holy Angels 1-3, Minneapolis Alpine 0-4. Medalist: Rachel Tanner, Minneapolis Southwest, 37.60.

BASKETBALL • BOYS

METRO WEST

• Chaska 65, Bl. Kennedy 52

• St. Louis Park 97, Richfield 79

MCAA

• Heritage Christian 64, Legacy 46

• Maranatha 101, West Lutheran 36

• Spectrum 69, New Life Academy 56

• Trinity 49, Lester Prairie/HT 38

MINNESOTA RIVER

• Belle Plaine 66, Sibley East 60

• Jordan 60, Mayer Lutheran 56

• Le Sueur-H. 69, Tri-City United 58

• SW Christian 74, Norwood YA 40

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 83, Princeton 63

• North Branch 62, St. Francis 57, OT

SOUTH SUBURBAN

• Farmington 60, Eastview 57

TRI-METRO

• DeLaSalle 96, Holy Angels 63

• Fridley 77, Columbia Heights 57

• St. Agnes 52, Concordia Academy 45

• St. Croix Lutheran 66, Br. Center 62

TWIN CITIES ATHLETIC

• Liberty Classical 69, Groves Acad. 43

METROPOLITAN AREA

• Eden Prairie 80, Champlin Park 67

• Kimball Area 75, PACT 44

• Prior Lake 68, Andover 54

• Rockford 69, Mpls. Washburn 56

• Minn. Transitions at Mpls. Edison, ppd.

BASKETBALL • GIRLS

MINNEAPOLIS CITY

• South 75, Roosevelt 17

• Southwest 48, Washburn 46

MCAA

• New Life Academy 57, Spectrum 55

MISSISSIPPI 8

• Chisago Lakes 50, Cambridge-I. 43

NORTHWEST SUBURBAN

• Elk River 55, Anoka 52

SOUTH SUBURBAN

• Lakeville South 52, Eagan 43

SUBURBAN EAST

• Forest Lake 77, East Ridge 42

TRI-METRO

• Concordia Academy 78, St. Agnes 34

• DeLaSalle 63, Holy Angels 51

• Fridley 64, Columbia Heights 34

TWIN CITIES ATHLETIC

• Comm. of Peace 50, Minn. Deaf 23

WRIGHT COUNTY

• Orono 47, Delano 44

• Waconia 87, Hutchinson 61

METROPOLITAN AREA

• Armstrong 47, Shakopee 40

• CHOF 51, Trinity 25

• Eden Valley-W. 64, How. Lake-W-W 27

• Minnehaha Academy 90, SP Central 21

• Holy Family at Mpls. North, ppd.

GYMNASTICS

METRO EAST

• Hastings 114.75, Simley 110.8. All-around: Kera Bartholomew, Hastings, 28.725.

• North St. Paul 112.10, South St. Paul 112.025. All-around: Ellie Mallinger, North St. Paul, 35.025.

NORTHWEST SUBURBAN

• Champlin Park 143.675, Park Center 115.275. All-around: Chaney Neu, Champlin Park, 38.925.

• Irondale/Spring Lake Park 136.05, Blaine 126.65. All-around: Amber Pietruszewski, Irondale/Spring Lake Park, 35.825.

SUBURBAN EAST

• Roseville 135.4, Forest Lake 129.75. All-around: Monika Barrett, Roseville, 35.8.

• White Bear Lake 135.65, Park of Cottage Grove 134.125. All-around: Laney Gunderson, White Bear Lake, 35.0.

METROPOLITAN AREA

• Wayzata 141.9, Breck 132.65. All-around: Saylor Hawkins, Breck, 35.8.

HOCKEY • BOYS

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Breck 4, St. Paul Academy 3

• Providence Academy 10, Minnehaha 1

LAKE

• Minnetonka 4, Eden Prairie 0

METRO EAST

• Hastings 7, Henry Sibley 1

• Mahtomedi 14, North St. Paul 2

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 6, Rogers 0

• Monticello 5, St. Francis 0

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 7, Anoka 0

• Blaine 4, Centennial 1

• Champlin Park 9, Osseo 3

• Coon Rapids 5, S. Lake Park 4, OT

• Maple Grove 3, Elk River/Z. 2

• Totino-Grace 3, Armstrong/Cooper 2

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 6, Woodbury 0

• Mounds View 2, Roseville 1

• Park of CG 5, East Ridge 4

• White Bear Lake 3, Forest Lake 2

WRIGHT COUNTY

• Holy Family 7, Mound Westonka 0

METROPOLITAN AREA

• Benilde-SM 4, Lakeville North 2

• Blake 5, Burnsville 5, OT

• Bl. Jefferson 6, Apple Valley 2

• Moorhead 5, St. Michael-Albertville 2

• Northfield 5, Winona 1

• Owatonna 6, Red Wing 2

• SP Highland Park 7, Legacy 1

• Wayzata 6, Holy Angels 1

HOCKEY • GIRLS

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Breck 7, St. Paul United 1

NORTHWEST SUBURBAN

• Centennial 5, Armstrong/Cooper 0

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 1, Eagan 0

• Eastview 4, Prior Lake 1

• Shakopee 2, Burnsville 1

• Lakeville North 3, Lakeville South 2

• Rosemount 2, Farmington 1, OT

SUBURBAN EAST

• Mounds View 3, W. Bear Lake 2, OT

WRIGHT COUNTY

• Mound Westonka 3, Holy Family 2

METROPOLITAN AREA

• Benilde-SM 6, Holy Angels 1

• Eden Prairie 4, N. Wright County 2

• Minneapolis 5, Minnehaha United 1

• New Prague 4, Northfield 3

• Owatonna 3, Red Wing 3, OT

• Woodbury 2, Bemidji 1

SWIMMING • BOYS

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 102, Park Center 64

• Elk River 94, Anoka 92

• Spring Lake Park 103, Centennial 81

ST. PAUL CITY

• Como Park 87, Harding 85

• Highland Park/SPA 105, Johnson 67

SUBURBAN EAST

• Forest Lake 58, White Bear Lake 15

METROPOLITAN AREA

• Northfield 92, Owatonna 84

WRESTLING

LAKE

• Wayzata 57, Minnetonka 24

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 51, Monticello 26

NORTHWEST SUBURBAN

• Totino-Grace 37, Osseo 34

SOUTH SUBURBAN

• Shakopee 35, Apple Valley 32

SUBURBAN EAST

• Stillwater 52, Park of CG 23

WRIGHT COUNTY

• New Prague 42, Delano 12

METROPOLITAN AREA

• Mound Westonka 43, Chaska/C. 27

IRONDALE QUADRANGULAR

• Cambridge-I. 44, Irondale 20

• Cambridge-I. 51, Maple Grove 24

• Cambridge-I. 71, Proctor/H. 12

• Irondale 66, Proctor/H. 9

• Maple Grove 51, Proctor/H. 18

LITTLE FALLS TRIANGULAR

• Becker 39, Brainerd/Pillager 28

• Becker 54, Little Falls 25

• Brainerd/Pillager 42, Little Falls 29

MOUNDS VIEW QUADRANGULAR

• Mounds View 52, Centennial 16

• Mounds View 52, Eagan 16

• Mounds View 60, Cretin-DH 6

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYS

Belle Plaine 66, Sibley East 60

Belle Plaine30 36-66

Sibley East26 34-60

Belle Plaine: Gregory 24, Rudd 13, Kahle 12, Schumacher 11, Taylor 3, Otto 2, Schmidt 1. Sibley East: In 19, Dose 13, Bates 10, Dose 10, Tesch 4, Deis 3, Bullert 1.

DeLaSalle 96, Holy Angels 63

Holy Angels32 31-63

DeLaSalle47 49-96

Holy Angels: Johnson 17, Holien 12, Banovetz 10, Shelstad 10, Johnson 4, Kesti 3, Engel 2, Gerstner 2, O'Rourke 2, Oberst 1. DeLaSalle: Terry 31, Battle 13, Givens 11, Travis 10, Hart 8, Greer 7, Whitlock 7, Irvin 4, Wright 3, Seawood 2.

Eden Prairie 80, Champlin Park 67

Champlin Park35 32-67

Eden Prairie39 41-80

Champlin Park: Johnson 20, Otto 16, Nwaokorie 14, Seley 10, Walter 4, John 3. Eden Prairie: Henry 23, Andrews 21, Dobbs 15, Christensen 10, Frisch 8, Bland 3.

Farmington 60, Eastview 57

Farmington27 33-60

Eastview32 25-57

Farmington: Mendes 18, Hertaus 17, Ask 13, Shrum 7, Baata 4, Bormann 1. Eastview: Crowl 15, Thissen 15, Scales 10, Machacek 7, Raspberry 6, James 2, Spann 2.

Fridley 77, Columbia Heights 57

Fridley38 39-77

Columbia Heights22 35-57

Fridley: Kamara 30, Couwenhoven 11, Blum 10, Burns 9, Fisher 7, Crockett 5, Niewald 5. Columbia Heights: Burton 15, Jones 11, Wright 10, Ogul 9, Williams 6, Alvarez 4, Davis 2.

Heritage Christian 64, Legacy 46

Legacy Christian20 26-46

Heritage Christian26 38-64

Legacy Christian: Harrison 12, Sperl 11, Demars 9, Hill 4, Kendall 4, Franze 3, Holcomb 3. Heritage Christian: Boyle 21, Brodersen 14, Virshek 12, Guggenberger 10, Wicht 3, Donlin 2, Jacobson 2.

Jordan 60, Mayer Lutheran 56

Mayer Lutheran31 25-56

Jordan27 33-60

Mayer Lutheran: Noennig 23, Martin 11, Flucas 9, Johnson 3, Kaubasch 3, Pallas 3, Feltman 2, Winter 2. Jordan: Samuelson 35, Koch 10, Friedges 8, Gutzmer 4, Powell 3.

Liberty Classical 69, Groves Acad. 43

Liberty Classical35 34-69

Groves Academy18 25-43

Liberty Classical: Conroy 38, Horn 19, Pelton 5, Henkel 2, Lacy 2, Smith 2, Grehn 1. Groves Academy: Mohamed 22, Galle 8, Hall 8, Lightowler 3, Gordon 2.

Maranatha 101, West Lutheran 36

Maranatha56 45-101

West Lutheran17 19- 36

Maranatha: Lee 19, H. Daniels 15, Ricks-Wessah 15, Carter 12, Harut 11, C. Daniels 10, Davis 9, Bruce 5, Lechtenberg 3, Ross 2. West Lutheran: Bjorlin 9, Vollrath 9, Kokkinen 6, Charlson 5, Johnson 2 Schmidt 2, Thomforde 2, , Hahn 1.

North Branch 62, St. Francis 57, OT

St. Francis29 27 1-57

North Branch32 24 6-62

St. Francis: Jackson 16, Schroeder 12, Donahue 11, Wald 6, Young 6, Benson 2, Hylen 2, Perry 2. North Branch: VanEerden 18, Gazda 17, Whitman 11, Nelson 7, Hartmann 6, Knutson 3.

Prior Lake 68, Andover 54

Andover28 26-54

Prior Lake26 42-68

Andover: Foy 14, Mallet 13, Brodeur 9, Garcia 8, Barten 5, Learned 3, Schannauer 2. Prior Lake: Jones 20, Garcia 16, Nissen 8, Veldman 7, Ihenacho 6, Schoeller 5, O'Connor 3, Mullins 2, McCullough 1.

Rockford 69, Mpls. Washburn 56

Minneapolis Washburn20 36-56

Rockford36 33-69

Minneapolis Washburn: Nelson 20, Miller 14, Worman 10, Rogers 9, Mahamud 2, Dickel 1. Rockford: Manthana 29, Traen 12, Boysen 11, Sisk 11, Kulavik 4, Desens 2.

St. Agnes 52, Concordia Academy 45

Concordia Academy20 25-45

St. Agnes23 29-52

Concordia Academy: Raymond 12, Hagos 8, Preble 8, Legvold 5, TerHaar 5, Bonk 4, Paul 3. St. Agnes: J. Brezny 15, Gansler 13, Jones 10, Plasch 10, L. Brezny 2, Rasmussen 2.

St. Croix Lutheran 66, Br. Center 62

St. Croix Lutheran31 35-66

Brooklyn Center25 37-62

St. Croix Lutheran: Bushaw 19, Longueville 19, Blumer 11, Cula 7, Garcia 5, Hardel-Davis 5. Brooklyn Center: Wilson 16, Yates 11, Russ 10, Wehyee 9, Douglas 7, Douglas 5, Nelson 4.

St. Louis Park 97, Richfield 79

Richfield40 39-79

St. Louis Park49 48-97

Richfield: Miles 23, January 16, Quint 15, Grayson 9, Moore 8, Hammond 6, Wollmuth 2. St. Louis Park: Houts 27, Johnson 27, Rayson 21, Howard 13, Bauer 2, Ellingson 2, McClain 2, Odens 2, Ewald 1.

SW Christian 74, Norwood YA 40

Norwood Young America20 20-40

Southwest Christian44 30-74

Norwood Young America: Fahey 11, Molva 10, Jensen 7, Glander 6, Steinhagen 3, Will 3. Southwest Christian: Czoch 19, Schwarz 14, Wight 11, Steensland 7, Chant 5, Sandness 4, Zimmerman 4, Woodward 3, Berg 2, Harrison 2, Morland 2, Forar 1.

Trinity 49, Lester Prairie/HT 38

Trinity23 26-49

Lester Prairie/HT15 23-38

Trinity: Rumpza 20, Ennis 14, Maslow 9, Cudd 4, Erickson 2. Lester Prairie/Holy Trinity: Heimerl 7, Ruzicka 7, Schuette 7, Bayerl 5, Jackson 4, Lee 4, Scheevel 2, Hausladen 2.

BASKETBALL • GIRLS

Armstrong 47, Shakopee 40

Armstrong22 25-47

Shakopee18 22-40

Armstrong: Mutanda 19, Krsul 13, McGowan 11, Fisher 2, Reid 2. Shakopee: Holte 16, Coplin 14, Brennan 8, Stark 2.

Chisago Lakes 50, Cambridge-I. 43

Cambridge-Isanti26 17-43

Chisago Lakes30 20-50

Cambridge-Isanti: Sheforgen 14, Swanson 14, Aumer 6, Olander 4, Hennen 3, Clement 2. Chisago Lakes: Bjelland 14, Wood 11, Godden 10, Bjelland 7, Gillach 6, Erickson 2.

Concordia Academy 78, St. Agnes 34

St. Agnes18 16-34

Concordia Academy44 34-78

St. Agnes: Boyle 18, Knapp 7, Williams 4, Moore 3, Graner 2. Concordia Academy: Lecher 25, Tensaie 20, Landvik 11, Romay 8, Pelzer 4, Schiller 4, Schuessler 3, Siglin 2, Larson 1.

DeLaSalle 63, Holy Angels 51

DeLaSalle33 30-63

Holy Angels16 35-51

DeLaSalle: Francois 21, Weems 14, Williams 13, Claire Francois 6, Graham 3, Dengerud 2, Stevenson 2, White 2. Holy Angels: Mastre 23, I. Henry 9, E. Henry 8, Kawiecki 5, Vascellaro 4, Caron 2.

Elk River 55, Anoka 52

Anoka18 34-52

Elk River23 32-55

Anoka: Anderson 18, McAlpine 11, Torgerson 9, Josephson 7, Tonsager 3, Baumgartner 2, Schlenker 2. Elk River: Langbehn 20, Haack 17, Engebretson 9, Kanenwisher 4, Maass 3, Barschdorf 2.

Forest Lake 77, East Ridge 42

Forest Lake50 27-77

East Ridge25 17-42

Forest Lake: Groeneweg 15, Rice 15, Stumne 13, Leach 9, Hultman 7, Johnson 6, Krieger 6, Anderson 4, Maciej 2. East Ridge: Burns 15, Slavin 7, Wukawitz 6, Stegeman 5, Carlson 4, Swanson 3, Stoehr 2.

Fridley 64, Columbia Heights 34

Columbia Heights15 19-34

Fridley25 39-64

Columbia Heights: Laryea 9, Howard Reynolds 8, Fanning 5, Rockwell 5, Wigley 4, Vaughan 3. Fridley: Chalmers 20, Yancy 9, Harris 8, Johnson 8, Frazier 6, Hansen 6, Smith 3, Brown 2, Gillespie 2.

Lakeville South 52, Eagan 43

Eagan20 23-43

Lakeville South28 24-52

Eagan: Lamkin 14, Tschetter 10, Fandre 6, Grebin 5, Hoke 4, Buslee 2, Oettinger 2. Lakeville South: Harvey 15, Guentzel 10, Cuddigan 7, Brown 5, Schultz 5, Wheeler 4, Ostrowski 3, Steinhaus 3.

Mpls. South 75, Mpls. Roosevelt 17

Minneapolis Roosevelt10 7-17

Minneapolis South43 32-75

Minneapolis Roosevelt: Wright 8, Cotto 4, Smith 3, Reichert-Giron 2. Minneapolis South: J. Hill 25, Cushing 22, Mullins-Carlson 9, A. Hill 8, Segebarth 4, Benjamin 3, Buchanan 2, Cox 2.

Mpls. Southwest 48, Mpls. Washburn 46

Minneapolis Southwest21 27-48

Minneapolis Washburn25 21-46

Minneapolis Southwest: Youngdahl 17, Igherighe 9, Green 6, Diaz 5, Johnson 3, Murphy 3, Stewart 3, Leavitt 2. Minneapolis Washburn: York 18, Clauss 12, Hillmer 5, Johnson 5, Jackson 4, Friel 2.

New Life Academy 57, Spectrum 55

Spectrum20 35-55

New Life Academy24 33-57

Spectrum: Thompson 16, Elrod 13, Gleason 9, Foell 6, Ritter 5, Bernardson 4, Voiss 2. New Life Academy: Hager 16, Erickson 12, Brocker 10, Groeneweg 9, Montgomery 8, Erickson 2.

Orono 47, Delano 44

Orono15 32-47

Delano15 29-44

Orono: Knudson 12, Challgren 10, Johnson 9, Case 6, Singleton 5, Eichstadt 3, Gunderson 2. Delano: Youngs 18, Norling 8, Brinkmann 7, Frank 4, Jaunich 3, Deters 2, Larson 2.

Waconia 87, Hutchinson 61

Waconia39 48-87

Hutchinson27 34-61

Waconia: Johnson 16, Meath 16, Olson 16, Salzer 10, Lenz 8, Stier 8, Swanson 7, Freeberg 6. Hutchinson: Stamer 18, Ellis 12, Wortz 12, Beffert 7, Starke 5, Olberg 4, Stamer 3.

HOCKEY • BOYS

Andover 7, Anoka 0

Andover2 4 1-7

Anoka0 0 0-0

First: And-Jones (Schoen, Kron), 8:59. And-VanderMey (Clough), 12:31. Second: And-Kaiser (Schoen), 4:10, pp. And-Kron (Kaiser, Schoen), 11:53, pp. And-Schoen (Fritsinger), 15:18, sh. And-Dunleavy (Nelson, Nowacki), 16:34. Third: And-Jones (Chartier, Kron), :43. Saves: Andover: Fritsinger 5-4-0-9. Anoka: Hadley 21-11-x-32, Moen x-x-9-9.

Benilde-SM 4, Lakeville North 2

Lakeville North1 1 0-2

Benilde-St. Margaret's1 1 2-4

First: BSM-Mortenson (Thompson), 2:36. LN-Konik (Shandorf), 12:18. Second: LN-Schneider (Griffin), 6:54, pp. BSM-Bischel (Schweitzer, Johnson), 14:44. Third: BSM-Warnert (Johnson, Bischel), 7:27. BSN-Mesenburg, 16:50. Saves: Lakeville North: Mayer 7-9-4-20. Benilde-St. Margaret's: Limesand 8-10-7-25.

Blaine 4, Centennial 1

Blaine0 1 3-4

Centennial1 0 0-1

First: C-O'Hara (Daikawa, Thompson ), 3:13, pp. Second: B-Hillman (Richels, Hauck), 3:48, pp. Third: B-Reimann (Hillman), 2:36. B-Brodzinski (Caldeen, Brazinsky), 10:50. B-Richels (Brodzinski), 11:11. Saves: Blaine: Daninger 4-5-3-12. Centennial: Troje15-9-12-36.

Blake 5, Burnsville 5, OT

Burnsville1 3 1 0-5

Blake0 1 4 0-5

First: Bu-Ahcan (Trachsel, Nielsen), 14:24. Second: Bu-Ahcan (Thomas), 1:58. Bu-Anderson (Harpell, Ahcan), 5:01, pp. Bu-Trachsel (Nielsen, Ahcan), 8:16, pp. Bl-Sabre, 10:20. Third: Bl-Svenddal (Weyerhaeuser, Best), :35. Bl-Best, 8:50, pp. Bl-Svenddal, 10:28. Bl-Broz (Svenddal, Matzke), 12:18. Bu-Urlaub (Tompkins, Anderson), 14:41. Saves: Burnsville: Hayden 11-14-8-5-38. Blake: Reid 5-5-10-3-23.

B. Jefferson 6, Apple Valley 2

Apple Valley1 1 0-2

Bloomington Jefferson2 1 3-6

First: B-Johnson (Anderson, Jungwirth ), 14:08, pp. B-Herbert (Eha, Hight), 14:13. AV-Hedberg (Losby), 15:00, pp. Second: AV-Hedberg (Vannelli), 6:41. B-Jacobs (Anderson, Johnson), 8:46. Third: B-Anderson (Johnson, Jacobs), 3:56, pp. B-Johnson (Wendorf, Jacobs), 7:28, pp. B-Maney (Hight), 9:25, pp. Saves: Apple Valle: Melville 13-6-9-28. Bloomington Jefferson: Ritchie 5-14-6-25.

Breck 4, St. Paul Academy 3

St. Paul Academy2 0 1-3

Breck2 1 1-4

First: SPA-Gifford (Becker), 5:46. SPA-Gifford, 5:51. B-Surucu (Haecker), 11:04. B-Conroy (Haecker, Berman), 13:41. Second: B-Haecker (Berman), 1:11. Third: SPA-Gifford (Becker), 1:35, pp. B-Silverman (Courneya), 13:31. Saves: St. Paul Academy: Kuriscak 5-5-3-13. Breck: Reiling 11-6-10-27.

Buffalo 6, Rogers 0

Rogers0 0 0-0

Buffalo0 2 4-6

Second: B-Huebner (Carothers, Nelson), 8:11. B-Braccini (Braccini, Klein), 12:59. Third: B-Huotari (Braccini, Zelenak), 2:20. B-Braccini, 4:14. B-Zelenak, 10:28. B-Braccini, 11:56, sh. Saves: Rogers: Johnston 7-8-5-20. Buffalo: Mueller 8-8-9-25.

Champlin Park 9, Osseo 3

Champlin Park4 4 1-9

Osseo2 1 0-3

First: O-Hoffmann (Wessman), 1:03. CP-Lawler (Heie), 4:31. O-Ellingson (Wessman), 11:36. CP-Roberts (Heie), 13:05. CP-Lawler, 13:30. CP-Grant (Karges, Vizenor), 15:58. Second: CP-Roberts (Johnson, Karges), 2:10, pp. CP-Grant, 6:27. CP-Roberts (Grant, Lee), 6:56. O-Pojar (Holien, Wessman), 9:31. CP-Vizenor (Lawler, Anderson), 11:41. Third: CP-Sullivan (Cain, Johnson), 4:31, pp. Saves: Champlin Park: Boynton 11-17-4-32. Osseo: Olson 14-5-x-19, Pfannenstein x-x-7-7.

Coon Rapids 5, Spring Lake Park 4, OT

Coon Rapids1 2 1 1-5

Spring Lake Park1 2 1 0-4

First: CR-Nikolaus (Espinosa, Simonson), 5:09, pp. SLP-Fritz (Armstrong, Zemlicka), 14:58. Second: SLP-Zemlicka (Fritz), 1:25. SLP-Zemlicka (Schwartz), 15:38. CR-A. Carls (T. Carls), 16:30. CR-Pieri (Espinosa, A. Carls), 16:55. Third: CR-Simonson (Espinosa, A. Carls), 16:07. SLP-Bergman (Armstrong), 16:49. Overtime: CR-T. Carls (R. Kouri, J. Kouri), 1:50. Saves: Coon Rapids: Wise 8-10-13-1-32. Spring Lake Park: Lastovich 6-5-5-3-19.

Cretin-Derham Hall 6, Woodbury 0

Woodbury0 0 0-0

Cretin-Derham Hall2 4 0-6

First: CDH-Gleason (Milosch), 3:20, sh. CDH-Gleason, 5:32. Second: CDH-Gleason (Nei, Mohrman), 3:26. CDH-Klein (Walsh, Hoppe), 5:02. CDH-Milosch (Gleason, Dooley), 7:25. CDH-Altier (Mohrman, Brydges), 12:03, pp. Saves: Woodbury: Davis 6-9-6-21. Cretin-Derham Hall: Kochendorfer 11-10-3-24.

Hastings 7, Henry Sibley 1

Hastings3 3 1-7

Henry Sibley0 0 1-1

First: H-Schauer (Kendall), 7:12. H-Schauer (Flynn), 12:21. H-Schauer (Kendall), 13:13. Second: H-Klimek (Peine), 2:41. H-Kuhn (Peine, Klimek), 3:36. H-Peine (Klimek, Kuhn), 5:35, pp. Third: H-Kendall (Peine), 2:13, pp. HS-McGuire, 6:43. Saves: Hastings: McCarville 5-4-3-12. Henry Sibley: Buell 11-21-6-38.

Holy Family 7, Mound Westonka 0

Holy Family2 3 2-7

Mound Westonka0 0 0-0

First: HF-Lewin (Lindberg), 8:43. HF-Jorgenson (Fechko, Charchenko), 11:25, pp. Second: HF-Schugel (Reddan, Cameron), 10:40. HF-Reddan (Pinoniemi, Charchenko), 12:31. HF-Fechko (Spinner, Charchenko), 15:54, pp. Third: HF-Wilson (Schugel), 1:51. HF-Jorgenson (Charchenko, Pinoniemi), 5:44. Saves: Holy Family: Halliwill 6-4-5-15. Mound Westonka: Coley 8-14-19-41.

Mahtomedi 14, North St. Paul 2

North St. Paul1 1 0- 2

Mahtomedi4 7 3-14

First: M-L'Allier (Pilarski, Broten), 4:14. M-Hagstrom (Skillings, Dulak), 11:18. M-Skillings (Paradise), 12:04. M-McCarver (Miller, Metz), 12:04. NSP-Gilday (McClenahan, Keran), 15:28. Second: M-Pilarski (Paradise), 1:20. M-Dulak (Paradise, Broten), 4:23. M-Pilarski (Stoker), 5:04. M-Johnson (Stoker, Begley), 8:01. M-Johnson (Dulak, Paradise), 13:09. M-Skillings (Broten, L'Allier), 13:30. NSP-Feist (Kubiatowicz, Sullivan), 14:49, pp. M-L'Allier (Paradise, Pilarski), 16:15. Third: M-Miller (Neubeck), 0:58, sh. M-Peterson (Duckson, Begley), 13:01. M-Dulak (Metz, Paradise), 15:02. Saves: North St. Paul: Kuchenmeister 16-16-8-40. Mahtomedi: Dardis 4-4-x-8, Barr'e x-x-4-4.

Maple Grove 3, Elk River/Z. 2

Elk River/Zimmerman1 0 1-2

Maple Grove1 2 0-3

First: ERZ-Maass, 7:07, sh. MG-Kukkonen (Janicke), 12:34. Second: MG-Kostelecky (Kukkonen, Dahlquist), 1:27. MG-Janicke (Stelljes, Kukkonen), 16:18. Third: ERZ-Michaelis (Humphrey), :33. Saves: Elk River/Zimmerman: Koziol 15-8-4-27. Maple Grove: Wieneke 5-16-5-26.

Moorhead 5, St. Michael-Albertville 2

St. Michael-Albertville0 1 1-2

Moorhead1 2 2-5

First: M-Johnson, 9:51. Second: M-Johnson (Horan), 4:17. M-Gess (Johnson, Horan), 13:06. STMA-Swenson (Flammang, Couet), 16:14, pp. Third: STMA-Swenson (Couet, Flammang), 4:48. M-Horan (Searls, Westra), 7:42. M-Westra (Kleven, Gramer), 14:38. Saves: St. Michael-Albertville: Marhula 7-14-8-29. Moorhead: Miller 6-7-9-22.

Mounds View 2, Roseville 1

Roseville1 0 0-1

Mounds View1 1 0-2

First: MV-Claridge (McAlpine, DeMay), 11:28. R-King (Johnson, Martin), 13:07. Second: MV-Morrisette (Collins, Koeppl), 13:27. Saves: Roseville: Roy 10-14-5-29. Mounds View: Ortloff 4-8-4-16.

Northfield 5, Winona 1

Winona0 0 1-1

Northfield3 2 0-5

First: N-Sawyer (Johnson), 1:24. N-Marvin (VanZuilen, Sawyer), 5:36, pp. N-Sawyer (VanZuilen, Jirik), 11:16, pp. Second: N-Kallioniemi (Anderson, Klotz), :16. N-Sawyer (Rezac, Kallioniemi), 11:59. Third: W-Grulkowski, 6:22, sh. Saves: Winona: Benson 12-14-9-35. Northfield: Frank 2-2-8-12.

Owatonna 6, Red Wing 2

Red Wing0 0 2-2

Owatonna1 3 2-6

First: O-Valento (Homan), 1:31. Second: O-Pederson (Bangs), 5:40. O-Pederson (Oldefendt), 6:00. O-Kubicek (Valento, Kubicek), 6:48. Third: O-Pederson (Valento, Kubicek), 1:51. RW-Rikli (Lampe, Benway), 11:24, pp. RW-Rikli (Gielau, Blue), 12:18, pp. O-Pederson (Valento, Kubicek), 13:49. Saves: Red Wing: Coyle 9-21-1-31. Owatonna: Wiese 11-3-8-22.

Park of CG 5, East Ridge 4

Park of Cottage Grove2 0 3-5

East Ridge3 0 1-4

First: ER-Seidl (Stafne), 7:06. ER-Pratt (McVey, Brown), 7:26. ER-Pratt, 10:25. P-Thompson (Lucas), 12:32, pp. P-Porter (Jungwirth), 16:28. Third: P-Thompson (Porter, Janski), 1:00, pp. ER-Basten, 2:33. P-Jungwirth (Brings), 10:55. P-Thompson (Newpower, Lindow), 16:52. Saves: Park of Cottage Grove: Gille 9-7-12-28. East Ridge: Ogren 6-5-8-19.

Providence Academy 10, Minnehaha 1

Minnehaha Academy1 0 0- 1

Providence Academy5 4 1-10

First: PA-Spadafora (Wehmann, Hughes), 1:57. PA-Giesler, 4:16. PA-Giesler (Ellings), 5:45, sh. PA-Giesler (Ellings, Spadafora), 8:22. PA-Vos (Larkin, Peterson), 13:03, sh. MA-Nelson (Buegen, Greshowak), 13:35, pp. Second: PA-Reschenberg (Mogeni), 2:00. PA-Ellings (Doucette, Hughes), 4:45. PA-Reschenberg (Mogeni), 6:12. PA-Ellings, 7:33. Third: PA-Vos (Gomke), 4:59, sh. Saves: Minnehaha Academy: Anderson 2-1-x-3, Lucas x-4-6-10. Providence Academy: Ferreira 13-8-5-26.

SP Highland Park 7, Legacy 1

St. Paul Highland Park1 3 3-7

Legacy Christian0 1 0-1

First: SPHP-Blindt (Malek), 7:31. Second: SPHP-Nayman (Lindstrom), 3:02. LC-Price (Smith), 9:24. SPHP-Lindstrom (Hamlin), 12:53. SPHP-Hamlin, 15:47. Third: SPHP-Lindstrom (Cornell), 2:15. SPHP-Staloch (Hamlin), 11:31. SPHP-Staloch, 15:23. Saves: St. Paul Highland Park: Dell'Osbel 7-7-5-19. Legacy Christian: Mitchell 12-11-15-38.

Totino-Grace 3, Armstrong/Cooper 2

Armstrong/Cooper0 1 1-2

Totino-Grace0 0 3-3

Second: AC-Anderson (Campion, Jensen), 1:06. Third: TG-Palmer (Delzer, Heffron), :18. TG-Sticha (Meehan, Delzer), 5:32, sh. AC-Campion (Eid, Jensen), 6:48, pp. TG-Heffron (Palmer, Bonfe), 8:12, pp. Saves: Armstrong/Cooper: Reeve 10-10-17-37. Totino-Grace: Howe 12-17-14-43.

Wayzata 6, Holy Angels 1

Holy Angels0 1 0-1

Wayzata1 5 0-6

First: W-Mortenson (Tomczik, Matthews), 5:38. Second: HA-Neuharth (Griswold), 5:18. W-Monney (Fairchild, Matthews), 5:25. W-Monney (Matthews), 6:11. W-Luedtke (Seamans), 6:26. W-Monney (Bergsland), 10:40, pp. W-Monney (Fairchild, Matthews), 15:51. Saves: Holy Angels: Syverson 10-13-7-30. Wayzata: Fraga 1-4-5-10.

White Bear Lake 3, Forest Lake 2

White Bear Lake0 3 0-3

Forest Lake0 0 2-2

Second: WBL-Meister (Bill), 3:24. WBL-Newpower (Frattalone, Meister), 5:44. WBL-Bill (Meister, Newpower), 9:32. Third: FL-Saltness (Hunt), 5:54. FL-Oberholtzer (Johnson, Galleberg), 14:04. Saves: White Bear Lake: Foss 2-5-2-9. Forest Lake: Soukkala 10-9-11-30.

HOCKEY • GIRLS

Apple Valley 1, Eagan 0

Eagan0 0 0-0

Apple Valley0 0 1-1

Third: AV-Saxen (Lankas, Martinson), 12:31, pp. Saves: Eagan: Larson 7-8-11-26. Apple Valley: Allen 11-4-6-21.

Benilde-SM 6, Holy Angels 1

Holy Angels1 0 0-1

Benilde-St. Margaret's4 2 0-6

First: BSM-Melsness (Hancock, Haag), 1:02. BSM-Calengor (Zavoral, Rich), 2:16. BSM-Zavoral (Rich, Ehlen), 2:48. HA-McGuire (McGuire), 12:53, sh. BSM-Podein (Melsness, Jones), 15:45, pp. Second: BSM-Rich (Melsness, Haag), 4:46. BSM-Podein (Mortenson, DeCesare), 9:07. Saves: Holy Angels: Rimstad 5-9-7-21. Benilde-St. Margaret's: Greene 3-7-5-15.

Breck 7, St. Paul United 1

Breck2 1 4-7

St. Paul United0 0 1-1

First: B-Lindsay (Halverson), 7:46. B-Lindsay (Qualley), 8:22. Second: B-Mobley (Qualley, Lindsay), 3:11. Third: B-Lindsay, 4:54. B-Halverson (Sims), 7:55. B-Retrum (Mobley, Messner), 11:21. SPU-Allen (Allen, Sabre), 12:31. B-Mobley (Qualley), 15:31. Saves: Breck: Corniea 8-13-7-28. St. Paul United: Oncay 12-10-17-39.

Centennial 5, Armstrong/Cooper 0

Centennial0 1 4-5

Armstrong/Cooper0 0 0-0

Second: C-Pitlick (Prato, Almich), 13:28. Third: C-Francis (Goodreau), 7:01, pp. C-O'Hara (Pitlick, Griefenhagen), 9:54. C-Almich (Pitlick), 12:12, sh. C-Pitlick (Griefenhagen), 14:50, sh. Saves: Centennial: Gilgosch 1-5-4-10. Armstrong/Cooper: Harnett 9-9-12-30.

Eastview 4, Prior Lake 1

Eastview0 1 3-4

Prior Lake0 1 0-1

Second: PL-Salentre (Bloedow), 4:18. E-Kelley (Chesek, Bordson), 16:11, pp. Third: E-Chesek (Benadum), 3:01, pp. E-Kelley, 7:03, sh. E-Swenson (Wilhelm), 16:14. Saves: Eastview: Johnson 7-8-8-23. Prior Lake: Elbon 7-6-10-23.

Eden Prairie 4, N. Wright County 2

North Wright County1 0 1-2

Eden Prairie1 2 1-4

First: EP-Kuipers, :24. NWC-Petersen (Sullivan), 7:47. Second: EP-Langseth, :34. EP-Kuipers (Langseth, Spanier), 2:11. Third: EP-Kuipers (Byrnes), :04. NWC-Allen (Bourgerie, Martin), 4:03, pp. Saves: North Wright County: LaRose 9-13-9-31. Eden Prairie: McDonald 4-9-5-18.

Lakeville North 3, Lakeville South 2

Lakeville North1 2 0-3

Lakeville South1 1 0-2

First: LN-Antonakis (Jensen), 1:01. LS-McKinney (Wright, Albrecht), 7:07. Second: LN-Doll (Mattis), 3:50, pp. LS-Stefan (Fettig, Maloney), 6:12. LN-Power (McKinney), 8:20. Saves: Lakeville North: Schneider 7-11-9-27. Lakeville South: Macklin 5-12-7-24.

Minneapolis 5, Minnehaha United 1

Minnehaha United1 0 0-1

Minneapolis1 1 3-5

First: M-Lieske, 6:09. MU-Clay, 6:48, pp. Second: M-Lieb (Davis, Melnyk), 13:45. Third: M-Helmstetter (Lieske, Mewes), 8:51, sh. M-Stevens, 11:52. M-Helmstetter (Lieske), 13:29. Saves: Minnehaha United: Skweres 45. Minneapolis: Tallman 15.

Mound Westonka 3, Holy Family 2

Mound Westonka1 1 1-3

Holy Family0 1 1-2

First: MW-Peterson, 3:38. Second: HF-Paidosh (McMillan, Hickey), 7:54, pp. MW-Peterson, 8:13. Third: HF-Hickey (Kelly), 7:52. MW-Hules (Burris, Pioske), 13:39, pp. Saves: Mound Westonka: Smith 5-3-10-18. Holy Family: Pellicci 7-19-5-31.

Mounds View 3, White Bear Lake 2, OT

White Bear Lake0 0 2 0-2

Mounds View0 2 0 1-3

Second: MV-Jackson (Collins, Coltvert), 2:42. MV-Nadeau (Coltvert), 16:27. Third: WBL-Shearen (Reif, Larson), 7:07, pp. WBL-Moor (Shearen, Larson), 8:43. Overtime: MV-Landis (Deuel, Nadeau), 1:47. Saves: W: Frank 8-7-5-2-22. M: Johnson 7-10-12-0-29.

New Prague 4, Northfield 3

Northfield1 1 1-3

New Prague2 1 1-4

First: NP-Hard (Pirkl), 6:07. NP-Sabol (O'Brien), 8:03, sh. N-Boland (Noel), 11:59. Second: NP-Pirkl, 3:34. N-Sorenson (Fox), 8:30. Third: NP-Pirkl (Skaja), 1:32, pp. N-Boland (Boland), 10:23, pp. Saves: Northfield: Bielenberg 1-4-8-13. New Prague: Marek 11-12-17-40.

Owatonna 3, Red Wing 3, OT

Owatonna1 1 1 0-3

Red Wing2 1 0 0-3

First: RW-Snyder (Hart), 7:16. O-Hunst, 7:39. RW-Roe (Chaska), 11:12. Second: O-Prokopec, 9:33, pp. RW-Hart (Snyder), 14:56. Third: O-Prokopec (Hunst), 1:33. Saves: Owatonna: Buryska 9-5-6-3-23. Red Wing: Ehlers 11-9-10-3-33.

Rosemount 2, Farmington 1, OT

Farmington0 0 1 0-1

Rosemount1 0 0 1-2

First: R-Edgar (Browning, Nygaard), 14:16, pp. Third: F-Moehle (Enright), 7:24. Overtime: R-Edgar, 6:51. Saves: Farmington: Furlong 7-7-10-5-29. Rosemount: Heffron 1-5-6-3-15.

Shakopee 2, Burnsville 1

Burnsville0 1 0-1

Shakopee0 0 2-2

Second: B-Bowlby (Katzmarek), 8:09. Third: S-McNeil (Roder, Bachelor), 13:53, pp. S-Girard (McNeil), 14:37. Saves: Burnsville B: Pester 15-4-9-28. Shakopee: Hearn 9-14-3-26.