THURSDAY

ADAPTED FLOOR HOCKEY

PI DIVISION

• Mpls. South 6, South Suburban 4

ALPINE SKIING • boys

LAKE/SOUTH SUBURBAN

At Buck Hill

• Minnetonka 418, Burnsville 337, Eden Prairie 294. Medalist: Jack Lindsay, Burnsville, 44.54.

METRO EAST

At Welch Village

• Hastings 288, St. Thomas Academy 281, Mahtomedi 251, Hill-Murray 199, Simley 165

ALPINE SKIING • GIRLs

LAKE/SOUTH SUBURBAN

At Buck Hill

• Lakeville North 393, Minnetonka 385, Prior Lake 366. Medalist: Bailey Servais, Lakeville North, 47.65.

METRO EAST

At Welch Village

• Mahtomedi 338, Hastings 293, Hill-Murray 220, Simley 182

BASKETBALL • boys

MCAA

• Heritage Chr. 79, Bethany Acad. 41

MINNESOTA RIVER

• Belle Plaine 62, LeSueur-Hend. 59

• Mayer Lutheran 72, Norwood YA 69

• Sibley East 67, Tri-City United 56

SOUTH SUBURBAN

• Prior Lake 70, Shakopee 58

TWIN CITIES ATHLETIC

• Hope Academy 103, Minnesota Deaf 39

WRIGHT COUNTY

• Waconia at Hutchinson

METROPOLITAN AREA

• Becker 83, Mora 49

• Pine Island 75, CHOF 62

• St. Paul Wash. 64, St. Paul Acad. 56

• Waterville-E-M 72, Jordan 70, OT

• Wayzata 72, Armstrong 58

• Zimmerman 60, Albany 39

MINNESOTA

• Browerville/Eagle Valley 70, Royalton 41

• Cedar Mountain/Comfrey 65, Gibbon-F-W 25

• Crookston 62, Warren-A-O 50

• Crosby-Ironton 76, Pine River-Backus 38

• Fosston 77, Red Lake County 35

• Hermantown 72, Ashland (Wis.) 66

• Hill City 95, Cherry 52

• Jackson Co. Central 94, Luverne 60

• Lakeview Christian 67, Silver Bay 48

• Little Falls 61, Foley 56

• Marshall 70, Windom 29

• Melrose 82, Benson 60

• Menahga 63, Henning 48

• Minnewaska 74, Atwater-C-GC 72

• Mountain Lake Area 85, Adrian 77

• Murray Co. Central 64, Canby 50

• NCE/U-H 69, Win-E-Mac 61

• Nevis 70, Park Rapids 30

• New Richland-H-E-G 55, St. Peter 45

• Parkers Prairie 79, Sebeka 62

• Pillager 62, Bertha-Hewitt 42

• Proctor 63, Duluth Marshall 28

• Randolph 54, LeRoy-Ostrander 41

• Red Rock Central 66, Fulda 41

• Rochester Lourdes 57, Triton 41

• Russell-T-R 76, Renville Co. West 36

• Sauk Rapids-Rice 86, St. Cloud Apollo 72

• Schaeffer Academy 65, Glenville-Emmons 53

• Sibley East 67, Tri-City United 56

• St. John’s Prep 67, Kimball 63

• Staples-Motley 100, Frazee 59

• Stephen-Argyle 64, Warroad 33

• SW Minnesota Christian 65, Hills-Beaver Creek 61

• Tracy-M-B 67, Wabasso 58

• Virginia 63, North Woods 58

• Waseca 95, St. James Area 57

• Westbrook-Walnut Grove 71, Edgerton 52

BASKETBALL • GIRLs

METRO EAST

• Hastings 50, Tartan 36

MCAA

• Legacy Christian 48, PACT 17

• Lester Prairie/HT 63, West Luth. 50

• Maranatha Chr. 73, SW Christian 56

• New Life Acad. 50, Spectrum 46

• St. Croix Prep 39, Trinity 37

MISSISSIPPI 8

• St. Michael-Albert. 71, Big Lake 35

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 89, Burnsville 50

• Lakeville North 48, Eastview 45

SUBURBAN EAST

• East Ridge 59, Mounds View 54

TRI-METRO

• St. Anthony 76, Visitation 56

WRIGHT COUNTY

• Mound Westonka 53, Rockford 40

• Water.-Mayer 64, New London-Spicer 47

METROPOLITAN AREA

• Chisago Lakes 70, North St. Paul 33

• Howard Lake-W-W 59, Paynesville 39

• St. Paul Highland Park 58, St. Paul Academy 31

• Wayzata 49, Park Center 39

MINNESOTA

• Ada-Borup 58, Fertile-Beltrami 16

• Braham 70, Hinckley-Finlayson 30

• Brandon-Evansville 72, Battle Lake 32

• Byron 60, Zumbrota-Mazeppa 43

• Cannon Falls 55, Schaeffer Academy 31

• Climax/Fisher 62, Park Christian 59, OT

• Cromwell 92, South Ridge 36

• Crookston 81, Bagley 26

• GHEC/T/ML 70, Nicollet 47

• Grand Rapids 85, Hibbing 40

• Hawley 56, Staples-Motley 34

• Hermantown 70, Ashland (Wis.) 25

• Jackson Co. Central 57, Luverne 45

• Kittson Co. Central 68, Warroad 27

• Mabel-Canton 51, Alden-Conger 41

• Mankato Loyola 57, Martin Co. West 31

• Marshall 56, Windom 18

• Park Rapids 73, Waubun 39

• Perham 50, New York Mills 44

• Proctor 50, Eveleth-Gilbert 47

• Red Lake County 56, Laporte 40

• Rochester Century 42, Faribault 37

• Rushford-Peterson 66, Triton 62

• Sleepy Eye St. Mary’s 56, New Ulm Cathedral 35

• St. Clair 75, Cleveland 45

• Swanville 46, Onamia 40

• Waseca 64, St. James Area 13

• Waverly (S.D.) 49, Hendricks 32

GYMNASTICS

LAKE

• Wayzata 139.675, Hopkins 128.3. All-around: Grace Treanor, Wayzata, 37.5.

METRO EAST

• North St. Paul 128.0, Hastings 118.525. All-around: Tori Gardner, North St. Paul, 34.775.

• Simley 126.8, Tartan 112.475. All-around: Morgan Johnson, Simley, 33.85.

SUBURBAN EAST

• Roseville 142.475, Mounds View 125.5. All-around: Olivia Rosenow, Roseville, 36.975.

HOCKEY • boys

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Breck 5, Providence Academy 1

LAKE

• Eden Prairie 5, Edina 3

• Minnetonka 10, Hopkins 0

METRO EAST

• Hastings 6, Simley 1

• South St. Paul 4, Henry Sibley 2

• Tartan 6, Mahtomedi 0

MISSISSIPPI 8

• Cambridge-Isanti 5, St. Francis 3

• Monticello/A/ML 1, Princeton 0

• St. Michael-Alb. 8, Chisago Lakes 1

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 2, Andover 1

• Arm./Cooper 6, Totino-Grace 6, OT

• Centennial 8, Blaine 2

• Champlin Park 3, Osseo 1

• Coon Rapids 5, Spring Lake Park 4

• Elk River 1, Maple Grove 0

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 3, Shakopee 2, OT

• Eagan 3, Apple Valley 1

• Eastview 2, Farmington 2, OT

• Lakeville North 3, Prior Lake 2, OT

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 5, Woodbury 1

• Forest Lake 5, East Ridge 0

• Mounds View 6, Park of CG 5

• Stillwater 6, Roseville 0

WRIGHT COUNTY

• Orono 5, New Prague 0

METROPOLITAN AREA

• Benilde-St. Marg. 3, Wayzata 2

• Dodge County 3, Legacy Christian 0

• Lakeville South 7, Chanhassen 0

• Minneapolis 3, Holy Angels 0

• Pine City 6, Becker/Big Lake 3

• Red Wing 5, Austin 3

• St. Paul Acad. 6, St. Paul Johnson 1

HOCKEY • GIRLs

METRO WEST

• Chaska/Chanhassen 7, Benilde-St. Marg. 2

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 5, Totino-Grace 1

SOUTH SUBURBAN

• Farmington 2, Burnsville 1

SUBURBAN EAST

• Forest Lake 4, Mounds View 1

WRIGHT COUNTY

• Mound West. 5, Holy Family/Wac. 4

• Orono 5, New Prague 2

METROPOLITAN AREA

• Blake 3, Blaine 1

• Bloom. Jeff./Kenn. 4, Holy Angels 3

• Minnehaha United 13, Albert Lea 5

• North Metro 7, Rosemount 3

• North Wright County 10, Willmar 1

• Red Wing 10, Austin 0

SWIMMING • boys

NORTHWEST SUBURBAN

• Elk River 100, Spring Lake Park 86

• Irondale 91, Park Center 74

ST. PAUL

• Como Park 101, Harding 81

METROPOLITAN AREA

• Northfield 97, Owatonna 80

WRESTLING

LAKE

• Hopkins 39, Edina 37

METRO EAST

• Simley 65, Mahtomedi 12

• South St. Paul 72, St. Thomas Acad. 6

METRO WEST

• Chaska/Chanhassen 66, Cooper 6

MINNEAPOLIS

• South 63, Edison 10

• South 57, Roosevelt 14

MINNESOTA RIVER

• Scott West 50, LeSueur-Hend. 18

MISSISSIPPI 8

• St. Francis 46, Cambridge-Isanti 25

• St. Michael-Albert. 62, Buffalo 13

NORTHWEST SUBURBAN

• Coon Rapids 42, Blaine 21

• Elk River 60, Champlin Park 8

• Totino-Grace 42, Park Center 12

SOUTH SUBURBAN

• Farmington 58, Rosemount 23

• Shakopee 52, Prior Lake 17

ST. PAUL

• Harding 45, Highland Park 28

• Washington 54, Johnson 21

SUBURBAN EAST

• Mounds View 34, White Bear Lake 15

• White Bear Lake 52, Mounds View 19

TRI-METRO

• Fridley 57, Columbia Heights 18

• St. Agnes 57, Minne./DeLaSalle 24

WRIGHT COUNTY

• Hutchinson 41, Delano 25

• New Lon.-Spicer 39, Glencoe-SL 36

• Water.-Mayer 58, Mound-West. 9

METROPOLITAN AREA

• Albert Lea 55, Northfield 11

• Brooklyn Center/Conc. 57, Howard Lake-W-W 18

• Brooklyn Center/Conc. 45, Spectrum 24

• Centennial 41, Stillwater 35

• Cretin-D.H. 49, St. Paul Central 27

• Edina 43, Mpls. Washburn 27

• Hopkins 45, Mpls. Washburn 33

• Litchfield 50, Paynesville 15

• Monticello 54, Eden Valley-Watkins 18

• Norwood-YA 51, New Richland-H-E-G 25

• Orono 39, Minneapolis Henry 38

• Pierz 62, Monticello 9

• Spectrum 37, Howard Lake-W-W 24

POLLS

WRESTLING

STATE RANKINGS

Provided by The Guillotine

• Class 3A: 1. Shakopee; 2. Apple Valley; 3. Anoka; 4. St. Michael-Albertville; 5. St. Francis; 6. Owatonna; 7. Prior Lake; 8. Hastings; 9. Willmar; 10. St. Cloud Tech.

• Class 2A: 1. Kasson-Mantorville; 2. Scott West; 3. Simley; 4. Foley; 5. Albert Lea; 6. Perham; 7. Wabasso/Red Rock Central; 8. Totino-Grace; 9. Waconia; 10. Hutchinson.
• Class 1A: 1. Frazee; 2. Pierz; 3. Zumbrota-Mazeppa; 4. Kenyon-Wanamingo; 5. Kerkhoven-Murdock-Sunburg; 6. West Central Area; 7. Minneota; 8. Sibley East; 9. Pipestone; 10. Staples-Motley.

SUMMARIES

BASKETBALL • boys

Belle Plaine 62, Le Sueur-Hend. 59

Belle Plaine 62

Le Sueur-Henderson 59

Belle Plaine: Curtiss 28, Bigaouette 14, Hastings 13, Otto 3, Bergs 2, Nelson 2. Le Sueur-Henderson: Pengilly 17, Nesbit 15, Radloff 8, Borchardt 7, Miller 6, Arnold 6.

Heritage Chr. 79, Bethany Acad. 41

Heritage Christian 43 36-79

Bethany Academy 22 19-41

Heritage Christian: Woda 23, Johansen 22, VanderTop 13, Halvorsen 10, Frederickson 4, Guggenberger 3, Allen 2, Crellin 2. Bethany Academy: Peterson 19, Schilling 6, Reader 6, Lechtenberg 5, Adamek 4, Bixel 1.

 

Pine Island 75, CHOF 62

Pine Island 33 42 - 75

CHOF 35 27 - 62

Pine Island: Bauer 3, Heepke 11, Braaten 2, Lohmeyer 2, Weber 6, Finstuen 23, Kotieno 28. CHOF: J. Bluhm 13, Eckman 10, Strandlund 11, M. Alleman 7, D. Alleman 9, P. Alleman 2, Rohlf 10.

Prior Lake 70, Shakopee 58

Prior Lake 32 38-70

Shakopee 28 30-58

Prior Lake: Garcia 13, West 12, Gustina 10, Preston 8, Fredrickson 6, Collins 5, Sitzmann 5, Jones 5, Nusbaum 3, Thelemann 2, Bernick 1. Shakopee: Adelman 13, Druvenga 11, Budin 11, Kutina 11, Katona 5, Leininger 4, Cordes 3.

 

Sibley East 67, Tri-City United 56

Tri-City United 36 20-56

Sibley East 33 34-67

Tri-City United: Jacobson 18, Hintz 9, Odenthal 8, Readmond 6, Skluzacek 5, Davis 4, Dooley 4, Jackson 2. Sibley East: Bates 20, Weckwerth 14, Schultz 12, Holmquist 11, Kranz 4, Podratz 4, Sell 2.

St. Paul Wash. 64, St. Paul Acad. 56

St. Paul Washington 29 35-64

St. Paul Academy 30 26-56

St. Paul Washington: Bell 16, Boua-Taylor 16, Carter 12, White 10, Magee 6, Grimes 4. St. Paul Academy: Grunau 15, Kuntz 12, Dicke 12, Johnson 9, Elsaesser 3, Moore 3, Salverda 2.

Waterville-E-M 72, Jordan 70 [OT]

Waterville-E-M 30 37 5-72

Jordan 30 37 3-70

Waterville-Elysian-Morristown: Olson 27, McBroom 23, Ranslow 12, Hiller 5, Sendle 4, Bartelt 1. Jordan: Vollbrecht 29, Tiedman 18, Way 10, Kes 8, Bendzick 3, Samuelson 2.

 

Wayzata 72, Armstrong 58

Wayzata 35 37-72

Armstrong 23 35-58

Wayzata: Baumgartner 22, Hempel 12, Galinson 9, Lindberg 9, Beeninga 8, Paulson 6, Jensen 4, Grosse 2. Armstrong: Rollins 16, Saeed-El 13, Thompson 13, Miller 5, Green 4, Inniger 3, Hostetler 2, Draper 2.

BASKETBALL • GIRLs

Apple Valley 89, Burnsville 50

Apple Valley 43 46-89

Burnsville 23 27-50

Apple Valley: Rolland 28, Robson 21, Teske 10, Baer 9, Bollum 6, Kocher 5, Moynihan 3, Parham 3, Nyblom 2, Baxter 2. Burnsville: Fee 22, Cox 12, Thompson 6, Servais 4, Sosinske 2, Hamblin 2, Athey 2.

Chisago Lakes 70, North St. Paul 33

North St. Paul 13 20 - 33

Chisago Lakes 39 31 - 70

North St. Paul: Pfefferle 5, Xiong 3, Pratt 8, Schonviller 13, Harris 4. Chisago Lakes: Rehder 2, Gillach 8, A. Bjelland 13, Peters 8, S. Bjelland 8, Elfering 8, Barger 5, Wood 5, Kluge 15.

East Ridge 59, Mounds View 54

Mounds View 27 27-54

East Ridge 33 26-59

Mounds View: Saemrow 15, Wendt 10, Becher 10, Wendt 6, Schmidt 4, Galvin 4, Fixsen 3, Kauls 2. East Ridge: Kenol 19, Sexe 15, Stoehr 11, Johnson 9, Tomes 2, Rapp 2, Yacovella 1.

 

Hastings 50, Tartan 36

Tartan 16 20-36

Hastings 27 23-50

Tartan: Whitlock 10, Chevre 8, Mason 5, Hicks 5, Roberts 3, Ekereke 3, Moeschter 2. Hastings: Yaeger 19, K. Carlson 16, Mattson 5, M. Brake 4, C. Carlson 3, T. Brake 2, Tietjen 1.

HL-W-W 59, Paynesville 39

Paynesville 10 29-39

Howard Lake-W-W 31 28-59

Paynesville: Wuertz 12, Spanier 9, Hentges 8, Shumaker 2, Everson 2, Van Vleet 2. Howard Lake-Waverly-Winsted: Fesenmaier 19, Hatrick 12, DeBoer 8, Schumann 7, Streich 5, Benson 4, Luchsinger 2, Decker 2.

 

Lakeville North 48, Eastview 45

Lakeville North 25 23-48

Eastview 11 34-45

Lakeville North: Carda 19, Peterson 12, James 6, Jensen 6, Brown 5. Eastview: Pickrain 13, Ranke 11, Walstad 9, Abrams 6, Carpenter 4, Crenshaw 2.

 

Legacy Christian 48, PACT 17

PACT 6 11-17

Legacy Christian 31 17-48

PACT: Nelson 5, Willems 4, Erickson 2, Delain 2, Hudson 2, Fries 2. Legacy Christian: Weddle 17, Smitsdorff 11, Steffen 6, Nelson 6, Smitsdorff 6, Bredemus 2.

 

Lester Prairie/HT 63, West Luth. 50

Lester Prairie/Holy Trinity 39 24-63

West Lutheran 25 25-50

Lester Prairie/Holy Trinity: Dolezal 14, Weinzierl 14, Feltmann 13, Radtke 12, Lohse 10. West Lutheran: Hoffer 20, Preus 8, Walberg 6, Bursch 6, Zemke 4, Johnson 2, Fritze 2, Hamilton 2.

 

Maranatha 73, SW Christian 56

Southwest Christian 24 32-56

Maranatha 34 39-73

Southwest Christian: Schwarz 11, Krommendyk 11, Beard 11, Jones 10, Schwen 6, Schmidt 5, Jones 2. Maranatha: Post 18, Jarnot 17, Moore 15, Payne 11, Smestad 6, Burquest 4, Montgomery 2.

New Life Academy 50, Spectrum 46

Spectrum 26 20-46

New Life Academy 30 20-50

Spectrum: Robbins 13, Brueckner 11, Bechtel 10, Gleason 8, Robbins 2, Hansen 2. New Life Academy: Gunderson 17, Hullett 10, Hager 8, N. Nelson 8, H. Nelson 3, Erickson 2, Webb 2.

 

St. Anthony 76, Visitation 56

St. Anthony 32 44-76

Visitation 26 30-56

St. Anthony: Zeller 17, Zielsdorf 14, Sibbet 11, Koenig-Meehan 10, Krieger 10, Thomas 10, Vezies 2, Wiebusch 2. Visitation: Callahan 13, Schreier 11, Koenig 11, Bastiaens 10, Zenner 9.

St. Michael-Albert. 71, Big Lake 35

St. Michael-Albertville 45 26-71

Big Lake 16 19-35

St. Michael-Albertville: Johnson 16, Kramer 14, Cox 14, Dold 8, Carlson 8, Alexander 6, Johnson 3, Tennyson 2. Big Lake: Poe 10, Nelson 9, Jochum 6, Anderson 5, Helgoe 3, Donais 2.

 

St.P. High. Park 58, St. Paul Acad. 31

St. Paul Highland Park 21 37 - 58

St. Paul Academy 15 16 - 31

St. Paul Academy: Denny 8, McNamer 7, Scott 6, Egly 4, Moore 4, Carter 2. St. Paul Highland Park: Newman 10, Ugass 10, Owens 9, Asberry 7, Crandall 6, Mason 6, Cournoyer 3, Ellis 3, NA 4.

Wayzata 49, Park Center 39

Park Center 17 22-39

Wayzata 16 33-49

Park Center: Simonet 15, Blakemore 11, Hayes 5, DuBois 5, Schaub 2, Frost 1. Wayzata: Schrader 16, Theisen 15, Smiley 7, Hay 5, Franks 4, Leighton 2.

HOCKEY • boys

Anoka 2, Andover 1

Andover 0 1 0-1

Anoka 1 1 0-2

First: ANO-Sutterer (Heidenreich), 2:44, pp. Second: AND-Larson (Schoen, Martell), 8:41, pp. ANO-Revering (Novack, Wanous), 9:06. Saves: AND: Fritsinger 15-10-7-32. ANO: Miller 8-12-14-34.

Benilde-St. Marg. 3, Wayzata 2

Wayzata 0 1 1-2

Benilde-St. Margaret’s 0 2 1-3

Second: B-Arnold (McNeil, Jablonski), 4:08. B-Sims (Hoen, Bahr), 6:25. W-Schmidt (Stevens, Anderson), 16:08, pp. Third: W-Schmidt (Ness, Stevens), 5:23. B-McLeod (Sims, Collins), 9:13, pp. Saves: W: Andersen 4-6-5-15. B: Everett 7-12-14-33.

 

Breck 5, Providence Academy 1

Breck 1 1 3-5

Providence Academy 0 0 1-1

First: B-Machlitt (Weigel, Heidemann), 12:29, pp. Second: B-Heidemann (Strom), 8:52. Third: B-Heidemann (Machlitt, Leitz), 0:12. P-Sellman (Giesler, Murphy), 5:02. B-Breitenfeldt, 7:10. B-Parrish (Breitenfeldt, Ruiz), 14:10. Saves: B: Madson 4-6-3-13. P: Koskie 16-12-10-38.

Burnsville 3, Shakopee 2 [OT]

Shakopee 1 1 0 0-2

Burnsville 0 1 1 1-3

First: S-Kreuser (Titcomb), 8:27. Second: S-Kreuser (Schmid), 2:38. B-Sandvig (Pearson, Ahcan), 10:33. Third: B-Smith, 7:11, pp. OT: B-Sandvig (Ahcan, Engum), 7:26, pp. Saves: S: Bleess 16-20-15-11-62. B: Kenney 3-6-6-4-19.

Cambridge-Isanti 5, St. Francis 3

St. Francis 1 1 1-3

Cambridge-Isanti 0 1 4-5

First: S-Kaehler (Chinander), 0:25. Second: S-Hanson (Tollefson, Schuhmacher), 0:40. C-Konen, 2:38. Third: C-Treichel, 3:27. S-Carroll (Kolb), 6:09. C-Becklin (Schlenker, Busse), 7:37, pp. C-Schlenker, 8:50. C-Busse (Konen), 15:06, sh. Saves: S: Garaghty 8-9-6-23. C: Hyland 12-5-9-26.

Centennial 5, Blaine 1

Blaine 1 0 0-1

Centennial 5 0 0-5

First: C-Wagner (Brickner, Brickner), 3:36. C-Jennrich (McGregor, Menne), 5:05. C-Menne (McGregor), 9:40, sh. C-Brickner (Brickner, Kranz), 10:36. C-Knight (Jennrich, Kranz), 13:40. B-Brodzinski (West, Bautch), 16:28, pp.

 

Champlin Park 3, Osseo 1

Champlin Park 1 1 1-3

Osseo 0 1 0-1

First: C-Bauman (Rylance, Ellingson), 15:50, pp. Second: C-Karges (Theisen), 1:51. O-Beisner (Braasch), 15:46, pp. Third: C-Lee (Karges), 9:40. Saves: C: Boynton 38. O: Kleineschay 33.

Coon Rapids 5, Spring Lake Park 4

Coon Rapids 0 2 3-5

Spring Lake Park 1 1 2-4

First: S-Bentfield (McMahon, McMahon), 1:07. Second: C-Ryan (Crosbie), 12:50, pp. S-Fritz (Bentfield), 14:31. C-Laakkonen (Hess), 15:19. Third: C-Morrisette (Hess, Ruff), 1:17, pp. C-Hess (Ruff), 2:02. S-Proulx, 9:32. S-Zeller (Bentfield), 9:56. C-Crosbie (George), 15:20. Saves: C: Hanson 21-9-12-42. S: Lastovich 9-11-10-30.

Cretin-Derham Hall 5, Woodbury 1

Woodbury 1 0 0-1

Cretin-Derham Hall 2 2 1-5

First: W-Erickson (Wahlin, Stuckert), 4:50, pp. C-English (Kruse, Kramer), 10:05. C-Gimberlin (Vrtis), 12:56. Second: C-Gleason, 0:08. C-Vrtis (Gimberlin, Davison), 1:14. Third: C-Kramer (Buckingham), 11:05. Saves: W: Conlee 10-8-14-32. C: Magnuson 8-12-6-26.

 

Dodge County 3, Legacy Christian 0

Legacy Christian 0 0 0-0

Dodge County 1 1 1-3

First: D-Kundert (Nelson), 6:01. Second: D-Stewart (Smith), 5:36, pp. Third: D-Johnson (Deike), 15:10. Saves: L: Leibold 7-10-7-24. D: Kundert 6-4-4-14.

Eagan 3, Apple Valley 1

Apple Valley 0 0 1-1

Eagan 1 2 0-3

First: E-Burke (Schammel), 8:00. Second: E-Randall (Wuertz), 1:56. E-Meiers (Schammel, Wilson), 10:16, pp. Third: A-Messerich (Wright), 3:34, pp. Saves: A: Kapps 10-12-9-31. E: Toussaint 4-10-2-16.

 

Eastview 2, Farmington 2 [OT]

Farmington 0 1 1 0-2

Eastview 1 1 0 0-2

First: E-Bordson (Anderson, Nunn), 13:26, pp. Second: E-Bordson (Fan, Kukowski), 3:46. F-Westfield, 5:03. Third: F-Lancaster (Gauer, Martinsen), 11:41, pp. Saves: F: Enright 19-5-13-10-47. E: Beattie 4-13-12-2-31.

Eden Prairie 5, Edina 3

Edina 1 0 2-3

Eden Prairie 2 1 2-5

First: EP-Piechowski (Olson), 4:13. EP-Sullivan (Mittelstadt), 7:19, pp. E-Nevers (Crosby), 14:51. Second: EP-Jensen (Mittelstadt), 15:06. Third: E-Vorlicky (Shoemaker), 4:50. EP-Johannes (Blackowiak), 5:42. EP-Mittelstadt (Piechowski), 14:52. E-Jungels (Walker), 16:31. Saves: E: Solomon 8-7-10-25. EP: Wiencek 11-9-13-33.

 

Forest Lake 5, East Ridge 0

East Ridge 0 0 0-0

Forest Lake 1 2 2-5

First: F-Fink (Best), 15:41. Second: F-Miller (Anderson), 5:35. F-Rabbe (Gutterman, Fink), 7:42, pp. Third: F-Mogren (Zowin), 6:33. F-Bartholmy (Best, Anderson), 12:52, pp. Saves: E: Stearns 8-5-5-18; Griffith 0-5-0-5. F: Fiedler 9-7-6-22.

 

Hastings 6, Simley 1

Hastings 2 3 1-6

Simley 0 1 0-1

First: H-Meyer (Boogren, Siewert), 7:40, pp. H-Sieh (Larson, Harris), 13:30. Second: H-Larson (Harris, Harris), 0:13. H-Sieh (Larson, Nicklay), 3:12. S-Carlson, 3:45. H-Harris (Larson), 11:26. Third: H-Sieh (Harris, Larson), 10:03. Saves: H: Tuin 5-3-3-11. S: DeLeon 10-7-9-26.

Lakeville North 3, Prior Lake 2 [OT]

Lakeville North 0 0 2 1-3

Prior Lake 0 0 2 0-2

Third: P-Fellows (Kennedy), 5:47, sh. P-Totenhagen (Underhill), 8:48. L-Brandt (Pehrson, Klans), 13:48, pp. L-Enebak (Griffin, Pehrson), 16:50. OT: L-Brandt (Pehrson, Enebak), 4:59, pp. Saves: L: Eigner 6-9-4-3-22. P: Long 6-11-9-1-27.

 

Lakeville South 7, Chanhassen 0

Lakeville South 3 0 4-7

Chanhassen 0 0 0-0

First: L-Boche (Malinski, Bauer), 4:36. L-Moore (Golant, Malinski), 6:31. L-Ess (Novak, Checco), 9:19. Third: L-Malinski (Golant, Checco), 4:27. L-Checco (Ess, Otremba), 13:41. L-Bauer (Malinski), 14:33. L-Harvey (Boche, Bauer), 16:59. Saves: L: DiLaura 5-11-2-18. C: Swisher 11-12-12-35.

Minneapolis 3, Holy Angels 0

Holy Angels 0 0 0-0

Minneapolis 2 0 1-3

First: M-Hale, 3:03. M-Woodhouse (Moore), 13:39. Third: M-Sorock, 16:22. Saves: A: Pasdo 4-5-4-13. M: Holt 4-7-1-12.

 

Minnetonka 10, Hopkins 0

Hopkins 0 0 0- 0

Minnetonka 4 3 3-10

First: M-Loheit (Hicks, Molenaar), 5:23. M-Rogers, 7:57. M-Bayless (Van Sant, Rogers), 9:38. M-Molenaar (Elder), 16:47. Second: M-Bowman (Luedtke, Docter), 3:04, pp. M-Cavanaugh, 12:38. M-Bowman (Meredith), 12:56. Third: M-Van Sant (Bowman), 0:44. M-Andes (Meredith, Bowman), 5:43. M-Elder (Molenaar), 11:40, pp. Saves: H: Myers 11-8-4-23. M: Muller 4-7-4-15.

 

Monticello/A/ML 1, Princeton 0

Monticello/A/ML 1 0 0-1

Princeton 0 0 0-0

First: M-Zwack (Ward), 11:44. Saves: M: Klatt 3-2-6-11. P: Othoudt 10-7-10-27.

Mounds View 6, Park of C.G. 5

Park of Cottage Grove 1 4 0-5

Mounds View 1 0 5-6

First: M-Hartigan, 4:19. P-Porter (Lucas, Morse), 12:55, pp. Second: P-Glazier (Foote, Oberding), 13:39, pp. P-Oberding (Lucas, Morse), 14:02, pp. P-Foote, 15:38, pp. P-Glazier (Oberding, Strand), 16:01, pp. Third: M-Thole, 5:03, pp. M-Jiskra (Hartigan, Harrington), 10:03. M-Jacobs (Sutton), 12:11. M-Sutton (Mohrman, Ovshak), 15:28. M-Ovshak (Thole, Sutton), 15:28. Saves: P: Maul 11-0-13-24. M: Aufderheide 5-14-2-21.

 

Orono 5, New Prague 0

New Prague 0 0 0-0

Orono 1 4 0-5

First: O-Suchy (Burns, Walker), 15:51. Second: O-Suchy (Anderson), 9:26. O-Wittenberg (Luedtke, Renard), 14:09. O-Overturf (Korsi, Larson), 14:56. O-Eckerline (Wittenberg, Renard), 16:26. Saves: N: Dorzinski 13-15-15-43. O: Babekuhl 0-3-4-7.

Pine City 6, Becker/Big Lake 3

Pine City 4 1 1-6

Becker/Big Lake 1 1 1-3

First: P-Lindblom (Roth, Bergstrom), 2:15, pp. B-Nelson (Hartfiel), 2:22. P-Westbrook (Bergstrom, Lindblom), 4:00. P-Westbrook (Bergstrom, Lindblom), 5:30. P-Westbrook (Lindblom), 13:46. Second: P-Bergstrom (Lindblom, Johnson), 4:17. B-Schug (Hartfiel), 7:27. Third: B-Piehl (Schug), 6:33. P-Lindblom (Bergstrom, Bergstrom), 7:48. Saves: P: Murphy 6-5-4-15. B: Piehl 7-12-16-35.

 

Red Wing 5, Austin 3

Red Wing 3 2 0-5

Austin 2 0 1-3

First: R-Maroushek (Swanson), 1:24. A-Dankert, 2:57. R-Maroushek, 6:19. A-Flanders (Hoban), 9:43, pp. R-Defore, 14:08. Second: R-Maroushek (Swanson), 12:16. R-Defore, 15:04, sh. Third: A-Svoboda (Guyette, Murphy), 3:30, pp. Saves: R: Harding 12-4-13-29. A: Bawek 7-14-7-28.

 

South St. Paul 4, Henry Sibley 2

Henry Sibley 0 0 2-2

South St. Paul 1 0 3-4

First: S-Marlow (Williams), 10:57. Third: S-Nelson (Stanefski, Forbrook), 6:10. S-Rohrer (Brandecker), 9:26. H-McGuire (Lucken), 12:59, pp. H-Napier (McGuire, Ohmes), 15:42, pp. S-Gellerman (Vasquez), 15:42. Saves: H: Harrity 9-8-9-26. S: Toensing 8-4-7-19.

 

St. Mich.-Albert. 8, Chisago Lakes 1

St. Michael-Albertville 5 1 2-8

Chisago Lakes 0 0 1-1

First: S-Copeland (Putnam, Swenson), 4:11. S-Sjelin (Sigerud ), 7:53. S-Sigerud(Sjelin, Benson), 8:18. S-Putnam (Copeland), 10:09. S-Sigerud , 16:59. Second: S-Drobinski , 4:57. Third: S-Benson (Malerich, Sigerud ), 6:58, pp. C-Caudill (Hemme), 14:07. S-Wooters (Drobinski , Bourgerie), 16:25. Saves: S: Hayden 5-10-0-15. C: Stangl 14-18-6-38.

St. Paul Acad. 6, St. Paul Johnson 1

St. Paul Johnson 0 0 1-1

St. Paul Academy 2 2 2-6

First: SPA-Johnston (Dahlseide, Hosszu), 5:05. SPA-McCabe (Dahlseide, Picciano), 9:44. Second: SPA-McCabe (Dahlseide, Parker), 7:33, pp. SPA-Kelly (Picciano, McCabe), 15:20. Third: SPA-Johnston, 5:11. SPA-Dahlseide (Bowman), 12:59. SPJ-Heffernan (Moberg), 14:25, pp. Saves: SPJ: Weintzweig 12-14-11-37. SPA: Beran 10-8-6-24.

Tartan 6, Mahtomedi 0

Tartan 1 1 4-6

Mahtomedi 0 0 0-0

First: T-Betz (Roberts), 7:46. Second: T-Thompson (Reither), 3:07. Third: T-Thompson (Roberts), 4:01. T-Lindahl (Reither, Acker), 5:36, pp. T-Lindahl (Solheid), 11:25. T-Lindahl (Acker, Reither), 15:18, pp. Saves: T: Poganski 13-10-0-23. M: Huber 7-9-0-16.

 

Totino-Grace 6, Arm./Cooper 6 [OT]

Armstrong/Cooper 2 2 2 0-6

Totino-Grace 2 3 1 0-6

First: T-Hentges (Pettijohn, Jordan), 5:32. R-Schneider (Eid, Evans), 6:33. R-Evans (Eid), 9:32. T-Becker (Fagerlee), 11:49. Second: T-Fagerlee (Hentges, Becker), 3:53, sh. R-Goergen (Gonrowski, Jensen), 9:26, pp. T-Pettijohn (Mraz), 10:28, sh. R-Waletzki (Evans), 15:59. T-Fagerlee (Hentges, Becker), 16:51. Third: T-Fagerlee, 4:19. R-Jacobson (Schreiner, Goergen), 5:51. R-Gonrowski (Jensen, Evans), 14:37. Saves: R: Marsh 10-12-10-8-40. T: Bonfe 18-11-8-3-40.

HOCKEY • GIRLs

Anoka 5, Totino-Grace 1

Anoka 2 2 1-5

Totino-Grace 1 0 0-1

First: A-Bertolas, 3:23. A-Mashuga (Ward), 4:32. T-Zurbay, 15:03, pp. Second: A-Brown (Guimont, Giddings), 11:37. A-Steichen (Cameron), 12:22. Third: A-Mashuga (Cameron), 4:20. Saves: A: Johnson 5-3-1-9. T: Medved 12-12-9-33.

Blake 3, Blaine 1

Blaine 0 1 0-1

Blake 0 3 0-3

Second: BLAK-McClanahan (Delianedis), 0:57. BLAI-McKenzie (Jones, Lentner), 13:14. BLAK-Burton (Delianedis), 14:34. BLAK-Wethington (Burton), 16:47. Saves: BLAI: O’Brien 3-8-2-13. BLAK: Bizal 4-12-11-27.

Bloom. Jefferson 4, Holy Angels 3

Bloomington Jefferson 0 0 4-4

Holy Angels 0 0 3-3

Third: A-McGuire (Eiden, McGuire). B-Rea (Burton, Behrns). A-McGuire (Hillen). B-Graff (Bianchi, Jones). A-Mans (Ness). B-Burton (Jungwirth, Rea), pp. B-Burton (Rea, Graff), pp. Saves: B: McClain 14-6-9-29. A: Lood 4-15-5-24.

 

Chaska/Chan. 7, Benilde-St. Marg. 2

Benilde-St. Margaret’s 1 1 0 - 2

Chaska/Chanhassen 1 4 2 - 7

First: B-Nylander (Deterding), 4:20. C-Kelly (Fidler, Bock), 15:31. Second: C-O’Keeffe (Anderson, Hinze), 1:14. C-Passolt (Anderson, Kirchoff), 2:20. C-Fiedler, 10:06, sh. B-Malone, 10:14, pp. C-Anderson (O’Keeffe, Passolt), 14:12. Third: C-Kelly (Bock, Fiedler), 0:56. C-O’Keeffe (Passolt, Anderson), 13:27. Saves: B: Beeman 6, Greeley 17. C-Peterson 23.

 

Farmington 2, Burnsville 1

Burnsville 1 0 0-1

Farmington 1 1 0-2

First: F-Budensiek, 6:40. B-Jackson, 16:40. Second: F-Budensiek (Bernu), 4:23. Saves: B: Pester 11-9-12-32. F: Auge 8-9-8-25.

Forest Lake 4, Mounds View 1

Forest Lake 2 1 1-4

Mounds View 0 1 0-1

First: F-Parent (Kasel, Nolan), 4:30. F-Kasel (Golnitz, Peterson), 16:28, pp. Second: M-Anderson (Nadeau), 0:57, pp. F-Nolan, 11:42. Third: F-Parent (Kasel), 9:53. Saves: F: Bothun 9-5-8-22. M: Johnson 11-13-9-33.

 

Minnehaha United 13, Albert Lea 5

Minnehaha United 6 2 5-13

Albert Lea 2 1 2-5

First: M-Lyngen (Evans), 0:35. M-Seibel, 0:40. M-Mullinix (Lyngen, Hill), 1:28. A-Carstens (Steven), 4:17. M-Mortenson (Seibel), 10:49. M-Lyngen (Clay, Olson), 11:14. M-Seibel (Mortenson), 12:22. A-Fjelsta (Hanson), 16:21. Second: M-Schommer (Lyngen, Evans), 0:13. A-Fjelsta, 13:32. M-Seibel (Clay, Molloy), 16:17. Third: A-Carstens (Blake-Domke), 3:09, pp. M-Lyngen (Brown), 5:54. M-Clay (Mullinix, Hill), 6:50. M-Hill (Mullinix, Lyngen), 11:30. A-Johnson (Steven, Rasmussen), 12:30. M-Bettencourt (Malone), 14:00. M-Schommer (Malone), 16:30. Saves: M: Schommer 4-6-9-19. A: Schneider 11-9-4-24.

Mound West. 5, HF/Waconia 4 [OT]

Mound Westonka 2 1 1 1-5

Holy Family/Waconia 2 1 1 0-4

First: M-Schepers, 4:04. H-Long (Denzer, Blood), 5:15. H-Rock (Garin), 8:01. M-Burris (Schepers, Burris), 10:59, pp. Second: H-Garin (Hickey, Rakos), 6:14, pp. M-Schepers (Burris), 7:35, pp. Third: H-Hickey (Rock), 14:11. M-Schepers, 15:01. OT: M-Schepers, 7:37. Saves: M: Polusny 7-21-8-6-42. H: Westby 5-9-2-7-23.

North Metro 7, Rosemount 3

Rosemount 2 1 0-3

North Metro 1 3 3-7

First: R-Smith (Tuttle, Shoemaker), 3:21, pp. N-Ballweber (Shadle, Coomes), 4:50, pp. R-Bohl (Fix, Sweetman), 8:50. Second: N-Shadle (Ballweber), 2:28, pp. N-Sjelin (Denchfield, Shadle), 6:22. R-Browning (Tuttle), 12:13. N-Denchfield (Shadle, Donaldson), 12:37. Third: N-Denchfield (Ballweber, Donaldson), 2:27. N-Ballweber (Denchfield), 4:26, pp. N-Ballweber (Coomes, Denchfield), 4:41, pp. Saves: R: Kelley 11-10-14-35. N: Almquist 10-9-5-24.

 

North Wright County 10, Willmar 1

North Wright County 4 4 2-10

Willmar 1 0 0-1

First: N-Lenz (Fuerstenberg), 4:45. N-Hieber (Och, Johnson), 9:00. N-Young (Achterkirch), 12:55. W-Garberding (Monson), 15:24. N-Och (Lenz, Lemke), 16:28. Second: N-Martin, 3:29, pp. N-Martin, 3:31. N-Bourgerie (Och, Rokala), 5:42, pp. N-Bourgerie (Och), 5:45. Third: N-Bourgerie (Hieber), 5:22. N-Bourgerie, 5:23. Saves: N: LaRose 14-18-3-35. W: Carlson 9-19-18-46.

Orono 5, New Prague 2

Orono 3 1 1-5

New Prague 1 0 1-2

First: O-Johnston (Norton, Neuberger), 2:41. N-Skaja, 5:03. O-Norton (Neuberger, Johnston), 12:09, pp. O-Neuberger (Norton, Johnston), 16:11. Second: O-Limesand (DeCubellis, Gustafson), 16:14. Third: O-Martini (Limesand, Gustafson), 1:20. N-Skaja (Prochaska), 12:13, pp. Saves: O: Carlson 6-10-15-31. N: Culshaw 10-12-6-28.

 

Red Wing 10, Austin 0

Austin 0 0 0- 0

Red Wing 3 1 6-10

First: R-Hart, 1:56. R-Heise (Oberding, DiNatale), 2:15. R-Haley (Heise), 6:04. Second: R-Heise, 15:37. Third: R-Hart (Heise, Bryant), 1:04. R-Heise (Swanson), 1:39. R-Roth (Heise, Hart), 2:50. R-Hart, 6:18. R-DiNatale (Swanson, Heise), 7:11. R-Haley (DiNatale), 10:19. Saves: A: Sayles 6-11-6-23. R: McGrath 3-4-8-15.