THURSDAY

BASKETBALL • boys

SUBURBAN EAST

• Woodbury 69, East Ridge 60

METROPOLITAN AREA

• Annandale 65, Providence Academy 38

• Becker 81, Princeton 73

• Benilde-SM 80, Holy Angels 40

• Bethany Academy 63, North Lakes 27

• Chaska 71, Lakeville North 68

• Christ's Household of Faith 68, PACT 57

• Cretin-Derham Hall 67, Prior Lake 55

• Cristo Rey Jesuit 78, Trinity 43

• Eastview 73, Eden Prairie 72

• Henry Sibley 46, Eagan 39

• Mound Westonka 63, Blake 61

• Mounds Park 95, Hope Academy 83

• New Prague 66, Burnsville 50

• Norwood YA 82, Lester Prairie/HT 42

• Nova Classical 73, St. Paul Prep 31

• Orono 67, St. Michael-Albertville 61

• Rockford 80, Mpls. Edison 43

• Rocori 63, Litchfield 36

• Sibley East 51, Glencoe-Silver Lake 50

• Tartan 83, Rogers 76

• Tri-City United 58, Janesville-W-P 42

• Waconia 69, Columbia Heights 53

• Willmar 65, Hutchinson 58

BASKETBALL • girls

MCAA

• Legacy Christian 58, PACT 17

• Southwest Christian 67, West Lutheran 38

METROPOLITAN AREA

• Annandale 55, Howard Lake-W-W 31

• Anoka 80, Forest Lake 56

• Benilde-SM 61, Spring Lake Park 52

• Bethlehem Academy 66, Belle Plaine 61

• Burnsville 72, Chaska 59

• Columbia Heights 70, Mpls. North 54

• Dassel-Cokato 48, Becker 44

• Delano 73, Zimmerman 59

• East Ridge 67, Richfield 19

• Hopkins 74, Champlin Park 36

• Mayer Lutheran 61, Mound Westonka 32

• Mpls. Roosevelt 64, Breck 53

• Mpls. Southwest 53, Concordia Academy 49

• Minnetonka 69, Maple Grove 45

• Orono 69, Minneapolis South 45

• Park of Cottage Grove 56, Hastings 46

• Prior Lake 69, Red Wing 50

• Roseville 43, Blaine 41

• St. Michael-A. 71, St. Cloud Tech 29

• St. Paul Como Park 71, Cooper 52

• Shakopee 65, DeLaSalle 51

• Totino-Grace 81, Holy Angels 64

• Waconia 78, Fridley 70

• White Bear Lake 53, Centennial 44

• Willmar 63, Big Lake 54

GYMNASTICS

LAKE

• Edina: 131.575, Wayzata: 129.125. All-around: Megan Haug, Edina: 35.375.

METRO EAST

• Henry Sibley 129.5675, Simley 127.300. All-around: Sophie Redding, Henry Sibley, 34.825.

• Mahtomedi 137, Hastings 96. All-around: Olivia Hurt, Mahtomedi, 33.075.

• North St. Paul 123.7, South St. Paul 112.225. All-around: Tori Gardner, North St. Paul, 33.125.

NORTHWEST SUBURBAN

• Champlin Park 136.7, Park Center 131.95. All-around: Chaney Neu, Champlin Park, 36.8.

SUBURBAN EAST

• Stillwater 141.775, Cretin-Derham Hall 99.375. All-around: Maria Landherr, Stillwater, 35.1.

HOCKEY • BOYs

METRO EAST

• Henry Sibley 5, North St. Paul 3

MISSISSIPPI 8

• Cambridge-Isanti 3, Chisago Lakes 2

• Princeton 4, North Branch 1

• Rogers 6, St. Francis 1

NORTHWEST SUBURBAN

• Blaine 12, Totino-Grace 3

• Elk River 6, Champlin Park 2

• Maple Grove 11, Coon Rapids

SUBURBAN EAST

• Forest Lake 5, East Ridge 3

• Mounds View 5, Park of Cottage Grove 2

• Stillwater 5, Roseville 2

• Woodbury 4, Cretin-Derham Hall 2

METROPOLITAN AREA

• Armstrong/Cooper 5, Providence 2

• Benilde-St. Margaret's 5, Hill-Murray 1

• Chaska 5, Waconia 3

• Delano 4, Chanhassen 2

• Duluth East 2, Apple Valley 0

• Eagan 7, Hastings 5

• Eastview 2, St. Thomas Academy 2 (OT)

• Eden Prairie 5, Farmington 1

• Edina 4, Centennial 1

• Legacy Christian 4, Becker/Big Lake 2

• Litchfield/D-C 8, LeSueur-Henderson 2

• Mahtomedi 7, Spring Lake Park 6

• Mankato West 3, New Prague 2

• Prior Lake 5, Bl. Jefferson 1

• Red Wing 5, Albert Lea 4 (OT)

• Roch. Lourdes 2, Mound-Westonka 1 (OT)

• St. Louis Park 6, Osseo 2

• St. Michael-Albertville 5, Monticello 2

• Wayzata 7, Andover 1

HOCKEY • GIRLs

SUBURBAN EAST

• Stillwater 6, Park of Cottage Grove

METROPOLITAN AREA

• Breck 6, Lakeville South 2

• Cretin-Derham Hall 1, Eden Prairie 0

• Hastings 2, Burnsville 0

• Holy Angels 8, Minneapolis 2

• Hutchinson 10, Waseca 0

• Mound Westonka 4, Bl. Jefferson 3

• North St. Paul/Tartan 7, Woodbury 2

• Northfield 4, Rochester Century 1

• Red Wing 8, Albert Lea 3

• St. Cloud 3, Totino-Grace 2

• St. Paul Blades 1, Rosemount 0

• South St. Paul 3, Moose Lake-WR 1

• Wayzata 3, Mounds View 2 (OT)

WRESTLING

ST. PAUL CITY

• Central 51, Como Park 24

SOUTH SUBURBAN

• Farmington 68 Rosemount 3

SUBURBAN EAST

• Forest Lake 53, East Ridge 15

• Forest Lake 42, Stillwater 27

METROPOLITAN AREA

• Annandale/Maple Lake 37, Milaca 29

• Simley 43, Bloomington Kennedy 18

EAGAN TRIANGULAR

• Eagan 76, Burnsville 0

• Shakopee 70, Burnsville 9

• Shakopee 55, Eagan 15

HUTCHINSON TRIANGULAR

• Hutchinson 57, Mankato East 9

• Hutchinson 34, Scott West 26

• Scott West 63, Mankato East 6

MOUNDS VIEW TRIANGULAR

• Eastview 36, Mounds View 22

• Eastview 49, Woodbury 20

• Mounds View 40, Woodbury 21

NEW PRAGUE TRIANGULAR

• New Prague 44, Delano 33

• New Prague 52, Tri-City United 23

• Tri-City United 39, Delano 37

ROGERS TRIANGULAR

• St. Michael-Albertville 67, Rogers 7

• St. Michael-Albertville 59, Wayzata 6

TOTINO-GRACE INVITATIONAL

• Maple Grove 39, Irondale 0

• Maple Grove 54, St. Thomas Academy 23

• Totino-Grace 57, Irondale 15

• Totino-Grace 48, St. Thomas Academy 23

WATERTOWN-MAYER INVITATIONAL

• St. Peter 54, Howard Lake-W-W 16

• Waconia 78, Howard Lake-W-W 0

• Waconia 39, Watertown-M. 31

• Watertown-M. 66, Howard Lake-W-W 12

• Watertown-M. 48, St. Peter 25

SUMMARIES

BASKETBALL • boys

Becker 81, Princeton 73

Princeton 31 42 - 73

Becker 51 30 - 81

Princeton: Peterson 19, Mitchell 17, Jungroth 11, Flicek 10, Lindner 9, Flicek 5, Fleury 2. Becker: Yoerg 24, Fobbe 21, Radunz 13, Davalos 8, McCalla 8, Conzemius 4, Gruenhagen 3.

Bethany Academy 63, North Lakes 27

North Lakes 14 13 - 27

Bethany Academy 39 24 - 63

North Lakes: Nei 8, Herzog 4, Peters 4, Spillman 4, Yaeger 4, Christopherson 3. Bethany Academy: Peterson 26, Lechtenberg 11, Reader 7, Nehrbass 6, Perkins 6, Lechtenberg 3, Feland 2, Mathiowetz 2.

Chaska 71, Lakeville North 68

Chaska 36 35 - 71

Lakeville North 39 29 - 68

Chaska: Hanson 22, Kallman 16, Roskam 12, Hennen 11, Nicholson 6, Fauchald 4. Lakeville North: Reuvers 21, Brooks 16, Pesola 10, Schermann 6, Fossey 5, Stewart 5, Igbanugo 3, Saarela 2.

Cretin-Derham Hall 67, Prior Lake 55

Prior Lake 23 32 - 55

Cretin-Derham Hall 30 37 - 67

Prior Lake: Sitzmann 10, West 10, Mays 9, Fredrickson 7, Raddatz 6, Kortes 5, Gustina 4, Larson 4. Cretin-Derham Hall: Ammons 14, Oturu 14, Prince 13, Phillips 10, Gamble 9, Treadwell 4, Fondungallah 2, Perry 1.

Eastview 73, Eden Prairie 72

Eastview 34 39 - 73

Eden Prairie 37 35 - 72

Eastview: Bryan 23, Ryan 18, Carpenter 13, Davis 9, Mitchell 5, Stevens 5. Eden Prairie: Chose 24, Geolat 14, Jacobus 9, Rudrud 8, Coughlin 6, Kluge 5, Ruppert 4, Anderson 2.

Mounds Park 95, Hope Academy 83

Hope Academy 45 38 - 83

Mounds Park Academy 50 45 - 95

Hope Academy: Erickson 28, Elifson 18, Reed 16, Holcomb 14, Erickson 4, Melton 3. Mounds Park Academy: Connolly 26, Olson 22, Montour 9, Aunan 8, Mahmoud 8, Merchant 7, Grabanski 4, Hamer 4, Winga 3, , Fitzgerald 2, Guiang 2.

New Prague 66, Burnsville 50

New Prague 31 35 - 66

Burnsville 23 27 - 50

New Prague: Walford 17, Hanson 15, Greenwalt 15, Washa 10, Gregor 9. Burnsville: Gumm 19, Kang 11, Baisch 6, Martens 6, Hutchinson 4, Shepley 4.

Orono 67, St. Michael-Albertville 61

St. Michael-Albertville 28 33 - 61

Orono 13 54 - 67

St. Michael-Albertville: Hoselton 26, Moran 10, Weston 10, Campbell 7, Rotenberger 3, Rice 2, Veire 2, Brown 1. Orono: Kill 21, Codute 15, Stoe 12, Sustacek 9, Mshihiri 5, Anderson 2, Bjorkland 2, Marxer 1.

Sibley East 51, Glencoe-Silver Lake 50

Sibley East 23 28 - 51

Glencoe-Silver Lake 28 22 - 50

Sibley East: Bates 18, Pautsch 11, Schultz 9, Pauly 5, Weckwerth 4, Holmquist 2, Kranz 2. Glencoe-Silver Lake: Frahm 16, Popelka 11, Romano 8, Ahlbrecht 4, T. Ehrke 3, Litzau 3, S. Ehrke 2, Schrader 2, Boesche 1.

Tri-City United 58, Janesville-W-P 42

Janesville-W-Pemberton 16 26 - 42

Tri-City United 33 25 - 58

Janesville-Waldorf-Pemberton: Sack 11, Janike 8, Kjolstad 8, Miller 5, Sack 3, Gannon 2, King 2, Quast 2, Burley 1. Tri-City United: Rynda 15, Jacobson 13, Oak 13, Feddema 5, Odenthal 4, Ehlers 3, Jackson 2, Skluzacek 2, Colwell 1.

Waconia 69, Columbia Heights 53

Columbia Heights 23 30 - 53

Waconia 32 37 - 69

Columbia Heights: Hardrict 15, Roberson 11, Austin 8, Baptiste 7, Jones 7, Sheferaw 5. Waconia: Rands 26, Kortuem 16, Schultz 13, Notch 5, Fulford 4, Kruchten 3, Feltmann 2.

Woodbury 69, East Ridge 60

East Ridge 28 32 - 60

Woodbury 28 41 - 69

East Ridge: Bennett 14, Coquyt 13, Christenson 9, Junker 7, Betz 5, Brown 4, Dowdle 4, Kelzenberg 4. Woodbury: Coddon 21, Jones 21, Klinkner 12, West 8, Thilgen 3, Bursch 2, Flanagan 2.

BASKETBALL • girls

Annandale 55, Howard Lake-W-W 31

Annandale 33 22 - 55

Howard Lake-W-Winsted 11 20 - 31

Annandale: Atkinson 14, D'Heilly 11, Miller 7, Schlafke 5, Spaulding 5, Groth 4, Purcell 4, Reimer 3, Atkinson 2. Howard Lake-Waverly-Winsted: Miller 10, Eastman 8, Fesenmaier 7, Decker 3, Hatrick 3.

Anoka 80, Forest Lake 56

Forest Lake 23 33 - 56

Anoka 43 37 - 80

Forest Lake: Hultman 11, Birkholz 10, Cummings 8, Groeneweg 6, Moscatelli 6, Johnson 5, Asperheim 2, Leach 2, Rice 2, Shimota 2, Stumne 2. Anoka: Bongartz 22, Torgerson 22, Slater 10, Phipps 5, Schoknecht 5, Zimmer 4, Josephson 3, Smith 3, Torgerson 3, Huelsnitz 2, King 1.

Benilde-SM 61, Spring Lake Park 52

Benilde-St. Margaret's 27 34 - 61

Spring Lake Park 24 28 - 52

Benilde-St. Margaret's: Stanley 21, Whitfield 11, Powell 8, Wilgers 8, Kosek 6, Jo Schlueter 4, Carter 3. Spring Lake Park: Murphy 16, Siegfried 15, Redd 14, Abrahamson 2, Curran 2, Super 2, Sheedlo 1.

Burnsville 72, Chaska 59

Burnsville 38 34 - 72

Chaska 22 37 - 59

Burnsville: Fee 17, Mitby 15, Woebke 15, Fredericks 9, Donchetz 7, Cox 5, Gigstad 2, Thompson 2. Chaska: Leggett 15, Althaus 12, Waletski 12, Goetz 4, Hegna 3, Koosman 3, Maertens 2, Mattson 2, Panning 2, Peterson 2, Pollock 2.

Columbia Heights 70, Mpls. North 54

Minneapolis North 25 29 - 54

Columbia Heights 29 41 - 70

Minneapolis North: Ballard 20, Wooten 9, Jackson 8, Lucas 8, Pettis 5, Ahmed 4. Columbia Heights: Humphries 15, Sheets 12, Dixon 10, Scott 10, Love 8, Born 6, Tula 5, Frauly 2, Watson 2.

Dassel-Cokato 48, Becker 44

Becker 18 26 - 44

Dassel-Cokato 20 28 - 48

Becker: Johnson 15, Vogl 9, Hanowski 7, Morrell 5, Benda 4, Lindsay 2, Thorn 1, Tripp 1. Dassel-Cokato: Johnson 11, Sangren 11, Maki 6, Munson 5, Schmidt 5, Kirchoff 4, Carlen 2, Gillman 2, Kutz 2.

Delano 73, Zimmerman 59

Zimmerman 32 27 - 59

Delano 39 34 - 73

Zimmerman: Daugherty 19, Williams 11, Hagstrom 10, Pool 7, Wilder 6, May 4, Bond 2. Delano: Ylitalo 24, Norling 15, Bersie 10, Endersbe 9, Pavlish 6, Stevens 4, Stevens 3, Braiedy 2.

East Ridge 67, Richfield 19

Richfield 34 33 - 67

East Ridge 8 11 - 19

Richfield: Wendland 6, Dekyi 5, Brown 3, Tsega 3, Skof 2. East Ridge: Tomes 16, Persche 15, Stoehr 10, Kenol 8, Holton 6, Sexe 6, Yacovella 5, Zavoral 1.

Hopkins 74, Champlin Park 36

Hopkins 42 32 - 74

Champlin Park 15 21 - 36

Hopkins: Hollie 12, Bates 11, Hammond 10, Hart-McNeeley 8, Suggs 8, Retica 7, Knox 6, Bagstad 4, Bueckers 4, Winston 2, Wubben 2. Champlin Park: Hicks 11, Gerads 8, Crymble 5, Pollard 4, Brecht 2, Fields 2, Mocchi 2, Witte 2.

Legacy Christian 58, PACT 17

PACT 15 2 - 17

Legacy Christian 34 24 - 58

PACT: Hudson 6, Willems 5, Gaustad 4, Thannum 2. Legacy Christian: Ruf 17, Smitsdorff 14, Weddle 12, Cole 10, Bredemus 5.

Mayer Lutheran 61, Mound Westonka 32

Mayer Lutheran 40 21 - 61

Mound Westonka 16 16 - 32

Mayer Lutheran: Gustin 13, Chmielewski 13, Flucas 8, Winter 8, Hucky 7, S. Gabbert 4, T. Gabbert 2, Klaustermeier 2, Quiram 2, Saulsbury 1, Strehlke 1. Mound Westonka: White 12, Schaible 8, Anderson 3, Beyer 3, Thurston 3, Wharram 3.

Mpls. Roosevelt 64, Breck 53

Minneapolis Roosevelt 29 35 - 64

Breck 22 31 - 53

Minneapolis Roosevelt: Mott 16, Putmon 12, Bryant 11, Taylor 11, Jones 6, Trice 6, Ali 2. Breck : Beaty 14, Olowu 12, Conroy 7, Bilcik 6, Harris 4, Norman 4, Robinson 4, Garrett 2, Sargent 2.

Mpls. Southwest 53, Concordia Academy 49

Minneapolis Southwest 32 21 - 53

Concordia Academy 26 23 - 49

Minneapolis Southwest: Holien 12, Holloway 12, Tonander 7, Voss 6, Smyth 5, Lee 4, Youngdahl 4, Parker 2, Swain 1. Concordia Academy: Neuman 15, Hegrenes 9, Stilp 8, Paul 5, Beardsley 4, Miggler 4, Moore 2, Paul 2.

Minnetonka 69, Maple Grove 45

Minnetonka 39 30 - 69

Maple Grove 22 23 - 45

Minnetonka: Odegard 15, Fredrickson 14, Allen 10, Merschon 9, Hamilton 8, Strom 7, Hedstrom 6. Maple Grove: Barta 16, Schmidt 9, Dodge 5, Tharp 5, Combo 4, Mlinar 4, Binstock 2.

Orono 69, Mpls. South 45

Orono 38 31 - 69

Minneapolis South 26 19 - 45

Orono: Jorgenson 17, Mandel 12, Smaron 8, Andrew 7, Rudd 7, Striggow 6, Loder 5, McKown 4, Denneson 3. Minneapolis South: Hill 18, Hill 8, Stewart 8, Lemieux 6, Cushing 5.

Park of Cottage Grove 56, Hastings 46

Hastings 25 21 - 46

Park of Cottage Grove 26 30 - 56

Hastings: Carlson 13, Brake 11, Brake 9, Schorzman 8, Yaeger 5. Park of Cottage Grove: Burka 19, Fabeck 10, Young 10, Perryman 9, Johnson 5, Freidel 3.

Prior Lake 69, Red Wing 50

Red Wing 23 27 - 50

Prior Lake 33 36 - 69

Red Wing: Buck 16, Cota 10, Zebro 8, Reps 7, Muelken 5, Book 2, Rodgers 2. Prior Lake: Hofschild 21, Wheatcraft 15, Herubin 12, Weideman 8, Scholl 6, Lother 4, Garcia 2, Heimel 1.

St. Michael-A. 71, St. Cloud Tech 29

St. Michael-Albertville 52 19 - 71

St. Cloud Tech 18 11 - 29

St. Michael-Albertville: Tracy 16, Heil 13, Zezza 12, Johnson 10, Carlson 6, Dold 6, Wilson 4, Alexander 2, Hanson 1, Rogers 1. St. Cloud Tech: Simon 8, Brown 5, Kline 4, Murray 4, Nikolas 2, Parries 2, Putz 2, Weaver 1, Wolters 1.

St. Paul Como Park 71, Cooper 52

Cooper 21 31 - 52

St. Paul Como Park 36 35 - 71

Cooper: Wheeler 18, Coops 8, Gaston 6, Johnson 6, Hepp 6, Longs 3, Nance 2, Longs 2, Reliford 1. St. Paul Como Park: Adams 30, VanNett 12, Jones 9, Adams 6, Hausman 5, Tucker 3, Shepherd 3, George Summer 2, Jackson 1.

Shakopee 65, DeLaSalle 51

Shakopee 35 30 - 65

DeLaSalle 32 19 - 51

Shakopee: Hutton 18, Koenen 17, Rodning 11, Rhinesmith 7, Garvey 4, West 4, Johnston 2, Stark 2. DeLaSalle: Bodden 26, Speese 8, Rodgers 7, Claire Francois 5, Fleming 3, Thomas 2.

Southwest Christian 67, West Lutheran 38

Southwest Christian 34 33 - 67

West Lutheran 15 23 - 38

Southwest Christian: Schwarz 18, Beard 12, Krommendyk 12, Krommendyk 6, Schmidt 6, Verdoorn 5, Isaak 4, Anfinrud 2, Winter 2. West Lutheran: Hoffer 13, Walberg 8, Walberg 6, Preus 5, Paul 4, Zimke 2.

Totino-Grace 81, Holy Angels 64

Totino-Grace 31 50 - 81

Holy Angels 37 27 - 64

Totino-Grace: Weierke 23, Sullwold 15, Meyer 14, Brunn 8, Gannaway 8, Weierke 5, Doran 3. Holy Angels: Bagwell-Katalinich 29, Oberg 10, Thalhuber 8, Thompson 8, Mastre 6, Meyer 3.

Waconia 78, Fridley 70

Waconia 35 43 - 78

Fridley 21 49 - 70

Waconia: Dammann 30, Fuller 18, Koppi 14, Johnson 7, Anderson 4, Kirsch 4, Reighard 1. Fridley: Gilreath 28, Teff 18, Schwint 12, Purnell 6, Davis 4, Duehn 2.

White Bear Lake 53, Centennial 44

White Bear Lake 27 26 - 53

Centennial 16 28 - 44

White Bear Lake: Brabenec 11, Anderson 10, Hinck 8, Crouch 5, Molin 5, Karg 3, Perron 3, Anderson 2, Ferrand 2, Keefe 2, Potthoff 2. Centennial: Grow 12, Stapleton 8, Clark 6, Allen 5, Orth 4, McAulay 3, Stapleton 3, Matthews 2, Watson 1.

HOCKEY • BOYs

Benilde-St. Margaret's 5, Hill-Murray 1

Benilde-St. Margaret's 2 2 1 - 5

Hill-Murray 0 1 0 - 1

First: BSM-Holmers (Horton), 5:30; BSM-Yokosuka (Sims, Moran), 11:32. Second: BSM-Gleekel (Moore), 4:37; HM-Ranallo (Breezee), 7:23; BSM-Gleekel (Risteau, Horton), 13:15, pp. Third: BSM-Horton (Holmers), 8:15. Saves: Benilde-St. Margaret's: Bischel 6-4-10-20; Hill-Murray: Begley 9-11-9-29.

Blaine 12, Totino-Grace 3

Totino-Grace 0 3 0 - 3

Blaine 7 3 2 - 12

First: B-Tufte (Notermann, Penn), :23; B-Erne (Fussy, Boege), 3:36, pp; B-Tufte (Notermann), 4:14, sh; B-Tufte (Erne, Notermann), 6:03; B-Tufte (Erne, Penn), 8:35; B-Tufte (Notermann, Erne), 10:28; B-Penn (Vescio, Notermann), 15:31. Second: B-Sonaglia (Peterson, Bautch), 5:23; TG-Bonfe, 8:24; TG-Pettijohn (Mueller), 10:27; B-Erne (Tufte), 11:15; B-Tufte (Notermann, Penn), 14:08, sh; TG-Hentges (Lacy, Holtan), 14:34, pp. Third: B-Nastrom (Notermann, Vescio), 6:14, pp; B-West (Buck, Vescio), 10:35, pp. Saves: Totino-Grace: Lodermeier NA-NA-x-NA, Bonfe x-x-7-7; Blaine: Kallestad 9-9-9-27.

Chaska 5, Waconia 3

Waconia 0 1 2 - 3

Chaska 2 1 2 - 5

First: C-Koster (Rodeheffer), 6:45; C-Koster (Roane), 12:06, pp. Second: W-Nichols (Reuben), 12:21; C-Koster (Esping), 16:42, pp. Third: C-Rodeheffer (Warnert, Pierce), 4:28; W-Nichols (Reuben), 8:59, pp; C-Urbanciz (O'Sell), 15:06; W-Brandt (Laumann), 16:13. Saves: Waconia: Rowe 16-13-8-37; Chaska: Bach 13-5-19-37.

Delano 4, Chanhassen 2

Delano 1 3 0 - 4

Chanhassen 0 0 2 - 2

First: D-Daly (Lawman), 16:58. Second: D-Halonen (Keranen), 3:55, pp; D-Kruse (Daly, Lawman), 4:20; D-Halonen, 6:38. Third: C-Truso (Heiland), 1:37; C-Theis, 12:19. Saves: Delano: Peterson 5-9-8-22; Chanhasen: Thompson 13-12-5-30.

Duluth East 2, Apple Valley 0

Duluth East 1 1 0 - 2

Apple Valley 0 0 0 - 0

First: DE-Worth (Donovan), 15:09. Second: DE-Altmann (Dow), 7:06. Saves: Duluth East: Meierhoff 6-7-7-20; Apple Valley: Savard 12-4-15-31.

Eagan 7, Hastings 5

Hastings 1 1 3 - 5

Eagan 4 3 0 - 7

First: E-Miklya (Juricko), 11:39; E-Meiers (Sherek, Juricko), 12:02; E-Miklya (Juricko, Meiers), 13:15, pp; E-Miklya, 15:32; H-Holm (Sieh, Caneff), 16:22. Second: E-Juricko (Miklya, Meiers), 1:07; H-Sieh (Eischen), 7:35, pp; E-Sherek (Mugge, Miklya), 9:15; E-Sherek (Johnson, Mugge), 11:34, pp. Third: H-Holm (Eischen), :32; H-Duffy (Rowe, Lilja), 14:48; H-Larson (Caneff, Sieh), 16:50, pp. Saves: Hastings: Cysiewski 14-x-x-14, Tuin x-12-7-19; Eagan: Stebbing 6-7-7-20.

Eden Prairie 5, Farmington 1

Eden Prairie 1 2 2 - 5

Farmington 0 1 0 - 1

First: EP-Mittelstadt (Lawrence, Graham), 10:09, pp. Second: EP-Erwin (Sullivan), 13:03; EP-Johannes (Roehl, Sullivan), 14:20. F-Grengs (Holmstrom), 16:10, pp. Third: EP-Graham (Lawrence, Mittelstadt), 5:31; EP-Lawrence (Leivermann, Sullivan), 15:23. Saves: Eden Prairie: Wiencek 10-11-13-34; Farmington: Enright 10-17-8-35.

Edina 4, Centennial 1

Edina 0 3 1 - 4

Centennial 0 1 0 - 1

Second: E-Walker (Copeland), :29, sh; E-Tucker (Walker), 2:08, pp; C-Heron (Nyman, Kranz), 5:53; E-Boltmann, 14:30. Third: E-Tucker (Crosby), 13:39. Saves: Edina: deGrood 3-10-9-22; Centennial: Fellows 10-5-11-26.

Elk River 6, Champlin Park 2

Champlin Park 0 1 1 - 2

Elk River 3 1 2 - 6

First: ER-Perbix (Maass, Greniuk), 1:00; ER-Michaelis (Perbix), 3:00; ER-Schwab (Perbix, Larson), 6:00. Second: ER-Wesloh (Maass, Gacke), 14:54; CP-Ingram, 14:54. Third: ER-Michaelis (Perbix), NA; ER-Zerban (Schwab), 4:00; CP-Boynton, 5:00, sh. Saves: Champlin Park: Boynton 15-14-9-38; Elk River: Meyers 2-2-x-4, Wiest x-x-2-2.

Forest Lake 3, East Ridge 2

East Ridge 1 1 0 - 2

Forest Lake 2 1 0 - 3

First: ER-Walter (Hammer, VanDenEinde), 5:00, pp; FL-Doherty (Sieracki), 10:17, pp; FL-Doherty (Gutterman, Sieracki), 11:12, pp. Second: ER-Johnson (VanDenEinde, Kleinschmidt), 1:38, pp; FL-Marsh (Sieracki, Stehr), 5:43, sh. Saves: East Ridge: Greune 9-5-8-22; Forest Lake: Peterson 14-9-5-28.

Henry Sibley 5, North St. Paul 3

North St. Paul 0 2 1 - 3

Henry Sibley 2 2 1 - 5

First: HS-Davison (Bruestle, Buell), 9:22; HS-Davison (Bruestle), 12:57. Second: HS-McGuire (Buell), 4:56, pp; NSP-Conroy (VanDell, Pilarski), 10:51; NSP-Reubish (Wold, Stokes), 12:27; HS-Geiser (Rosenfield), 12:42. Third: HS-Geiser (Rosenfield), 10:50, pp; NSP-Reubish (Conroy, Pilarski), 16:31, pp. Saves: North St. Paul: Herman 9-5-18-32; Henry Sibley: Harrity 12-12-26-50.

Legacy Christian 4, Becker/Big Lake 2

Becker/Big Lake 1 1 0 - 2

Legacy Christian 0 3 1 - 4

First: BBL-Murnane, 15:58. Second: LC-Spande (Hill), 2:31; BBL-Cencer, 3:12; LC-Roen (Pierro), 6:36; LC-Roen, 8:29. Third: LC-Pierro (Stauffeneker), 11:41, pp. Saves: Becker/Big Lake: Morrow 17-13-6-36; Legacy Christian: Leibold 4-5-9-18.

Mahtomedi 7, Spring Lake Park 6

Spring Lake Park 1 2 3 - 6

Mahtomedi 3 2 2 - 7

First: M-Krueger (Strelow), 5:44. M-Heinsch (Fladebo, Anderson), 7:21. S-Bentfield, 8:08. M-Wigstrom (Kangas), 8:37. Second: M-Vannelli (Stoker, Strelow), 2:41. M-Vannelli (Strelow), 6:11. S-Bentfield (Turnquist), 9:55, pp. S-Bentfield, 15:41, sh. Third: M-Fladebo (Heinsch, Schwartz), 4:08. M-Strelow (Krueger, Jensen), 5:53. S-Turnquist, 9:14. S-Bentfield (Bergman), 10:00. S-Kelly (Turnquist, Bentfield), 16:34, sh. Saves: Spring Lake Park: Furlano 5-12-16-33; Mahtomedi: Keel 7-4-2-15.

Mankato West 3, New Prague 2

New Prague 2 0 0 - 2

Mankato West 2 1 0 - 3

First: M-Pahl (Heichel, Pfeiffer), 6:47. M-Miller (Loe, Meyer), 10:08. N-Pint (Davis), 10:40. N-Skaja (Fahrendorff), 10:58. Second: M-Pfeiffer (Loe, Looft), 16:02. Saves: New Prague: Dorzinski 5-16-5-26; Mankato West: Peterson 11-3-7-21.

Princeton 4, North Branch 1

Princeton 1 2 1 - 4

North Branch 1 0 0 - 1

First: P-Schroeder (S. Carlson, Glaser), NA; NB-Fairbanks (Meyer, Fabini), 13:50. Second: P-Swanson (Groebner), NA, pp; P-Abrahamson (Schroeder), NA, pp. Third:(McAlpine), NA, pp. Saves: Princeton: Pangerl 9-4-3-16; North Branch: Mellen 14-17-8-39.

Red Wing 5, Albert Lea 4 (OT)

Albert Lea 0 4 0 0 - 4

Red Wing 1 2 1 1 - 5

First: RW-DeFore (Hanson, Nemanich), 5:39. Second: AL-Evans (Otten), 2:23, pp; RW-DeFore (Hanson, Lillico), 6:10; AL-Chalmers (Savelkoul), 8:12, pp; AL-Carstens (Goodell), 9:30; RW-DeFore (Cushing), 10:08; AL-Lundak (Savelkoul, Dulitz), 15:05. Third: RW-DeFore (Hanson, Cushing), 2:53. Overtime: RW-Renshaw (Nemanich), 2:03. Saves: Albert Lea: Witham 8-5-4-2-19; Red Wing: Harding 10-14-12-0-36.

Roch. Lourdes 2, Mound Westonka 1 (OT)

Mound Westonka 0 0 1 0 - 1

Rochester Lourdes 0 1 0 1 - 2

Second: R-Chapman, 4:08. Third: M-Lee (Kelly, Krahl), 7:09. Overtime: R-Adams (Alexander, Streit), 1:06. Saves: Mound Westonka: Stricklen 13-11-5-0-29; Rochester Lourdes: Renn 8-9-8-1-26.

St. Louis Park 6, Osseo 2

St. Louis Park 1 2 3 - 6

Osseo 1 0 1 - 2

First: O-Johnson (Fetzek, Lyons), 7:32; SLP-Basill (Robello, Neudecker), 15:43. Second: SLP-Neudecker (Basill), 4:11; SLP-Ryan (Stafne), 16:29. Third: SLP-Ryan, 4:50, pp; SLP-Dvorak (Basill), 6:39, pp; O-Aakre (Johnson), 12:07; SLP-Basill (Neudecker, Robello), 13:11, pp. Saves: St. Louis Park: Klaers 8-7-5-20; Osseo: Lorentzen 7-9-10-26.

St. Michael-Albertville 5, Monticello 2

St. Michael-Albertville 3 1 1 - 5

Monticello 1 1 0 - 2

First: S-Bourgerie (Heiber), 3:20. S-Bourgerie (Kelly), 9:28, pp. M-Chiodo (Salovaara, Ward), 10:12. S-Heiber, 12:38. Second: M-Ward (Maas), 7:59, pp. S-Fuerstenberg (Crandall), 13:23, pp. Third: S-Fuerstenberg, 15:56. Saves: St. Michael-Albertville: Hayden 10-9-6-25; Monticello: Bird 12-12-9-33.

Wayzata 7, Andover 1

Andover 0 1 0 - 1

Wayzata 4 2 1 - 7

First: W-Ness (Senden, Lindstrand), 8:55; W-Schmidt (Senden), 13:18; W-Paterson (Senden), 14:32, sh; W-Duma (Paterson), 16:02. Second: W-Paterson (Duma), 2:53; A-Schoen, 4:41; W-Riley (Fuhrmann), 10:39. Third: W-Batra (Carlson), 2:50. Saves: Andover: Ricke 7-4-6-17; Wayzata: Schilling 6-10-1-17.

Woodbury 4, Cretin-Derham Hall 2

Woodbury 3 1 0 - 4

Cretin-Derham Hall 1 1 0 - 2

First: W-Sweeny (Markeson), 3:55. W-Erickson (Sweeny), 4:58. W-Wonsmos (Heron), 7:58. C-Hartnell (Kruse), 16:00. Second: W-Stuckert (Wahlin), 4:06. C-Smith (Weinberg, Smallidge), 13:05. Saves: Woodbury: Orf 10-10-12-32; Cretin-Derham Hall: Magnuson 6-9-8-23.

HOCKEY • GIRLs

Breck 6, Lakeville South 2

Lakeville South 0 1 1 - 2

Breck 2 2 2 - 6

First: B-Holzer (Williamson, Harris), 5:45, pp; B-G. Zumwinkle (Harris), 9:25. Second: B-Breza (G. Zumwinkle, Navratil), :40; B-G. Zumwinkle, 2:31; LS-Haeg, 9:31. Third: B-G. Zumwinkle (A. Zumwinkle, Navratil), 1:33, pp; B-Beniek (Billing, Williamson), 14:49; LS-McKinney (Lauderdale), 16:18. Saves: Lakeville South: Crosby 8-3-7-18; Breck: Brenneman 2-15-4-21.

Cretin-Derham Hall 1, Eden Prairie 0

Cretin-Derham Hall 1 0 0 - 1

Eden Prairie 0 0 0 - 0

First: C-Hansen (Molnar, Meyers), 2:49. Saves: Cretin-Derham Hall: Meyers 8-13-5-26; Eden Prairie: Dobchuk 11-7-15-33.

Hastings 2, Burnsville 0

Hastings 0 0 2 - 2

Burnsville 0 0 0 - 0

Third: H-Tix (Putnam, Klimek), 7:14; H-Radke (McDonald), 11:06. Saves: Hastings: True 4-7-3-14; Burnsville: Bench 9-7-10-26.

Holy Angels 8, Minneapolis 2

Minneapolis 1 1 0 - 2

Holy Angels 3 4 1 - 8

First: HA-Bianchi (Welsch), 5:47; HA-Mans, 8:16; HA-Welsch (Bianchi), 8:43. M-Riley (Flannery, Melnyk), 10:57. Second: HA-Kate Eiden (Duryea, McGuire), 5:25, pp; HA-Hillen (Welsch), 6:40; M-Gaffney, 14:38; HA-McGuire (Welsch), 16:16; HA-McGuire (Kate Eiden, Duryea), 16:57. Third: HA-Bianchi (McGuire), 4:37. Saves: Minneapolis: Schultz 11-8-2-21; Holy Angels: Lood 10-4-4-18.

Hutchinson 10, Waseca 0

Waseca 0 0 0 - 0

Hutchinson 3 5 2 - 10

First: H-Larson (Schierman, Johnson), 1:04; H-Broten (Hantge, Driver), 5:45; H-Broten (Schierman, Larson), 16:57. Second: H-Markovic (Roling, Seifert), 2:57; H-Ellenson (Seifert), 11:48; H-Larson (Roling), 13:50, pp; H-Larson (Schierman, Markovic), 14:32; H-Hantge (Roling, Broten), 15:13. Third: H-Broten (Schierman, Johnson), 12:59, pp; H-Tracy (Gunderson), 15:40. Saves: Waseca: Dahms 12-20-9-41; Hutchinson: Lenarz 3-6-0-9.

North St. Paul/Tartan 7, Woodbury 2

North St. Paul/Tartan 3 3 1 - 7

Woodbury 0 2 0 - 2

First: NSPT-Jackson (Pearcy), 7:33; NSPT-Bighley (Pearcy), 8:20; NSPT-Langevin (Bighley, Ciolkosz), 10:06. Second: NSPT-Jackson, :45; W-Debeer (Jeseritz), 7:13; NSPT-Bighley (Ciolkosz, Langevin), 7:58; NSPT-Ciolkosz (Pearcy, Jackson), 9:59; W-Motzko (Twohig), 15:48, pp. Third: NSPT-Bjellos (Jackson), 5:28. Saves: North St. Paul/Tartan: Larson 9-4-6-19; Wodbury: Beix 3-8-9-20.

Northfield 4, Rochester Century 1

Rochester Century 1 0 0 - 1

Northfield 1 0 3 - 4

First: RC-Reinhart (Miller, Leqve), 14:15, pp; N-LaPanta (Boland), 16:30. Third: N-Hargis, 4:08; N-Boland, 5:09; N-Hargis, 12:24. Saves: Rochester Century: Miller 10-9-10-29; Northfield: Tidona 7-6-3-16.

Red Wing 8, Albert Lea 3

Red Wing 4 2 2 - 8

Albert Lea 0 1 2 - 3

First: RW-Haley (Heise, Hart), 5:23; RW-Hardyman (Heise, Corcoran), 5:46, sh; RW-Heise, 10:17; RW-Gillund (Hart), 16:37. Second: RW-Heise (Vagasky), 6:48; AL-Johnson (Larson), 8:19; RW-Hardyman (Heise, Corcoran), 16:35. Third: RW-Heise (Hardyman), 4:28, sh; AL-Carstens (Herrera, Neist), 11:43: RW-Marty (Corcoran, Heise), 14:05, pp; AL-Willett (Sherman, Fjelsta), 16:08. Saves: Red Wing: Vagasky 2-6-2-10; Albert Lea: Schneider 9-12-5-26.

St. Cloud 3, Totino-Grace 2

Totino-Grace 1 0 1 - 2

St. Cloud 0 3 0 - 3

First: TG-Scheneman (Zurbay, Hill), 16:17. Second: SC-Milroy (Davidson, O'Neal), 5:43; SC-Rud (Cornelius, McCann), 11:00, pp; SC-Smith (Milbauer), 13:59. Third: T-Parnell (Vosen), 16:11. Saves: Totino-Grace: Stehler 11-9-6-26; St. Cloud: Pruse 10-17-5-32.

St. Paul Blades 1, Rosemount 0

St. Paul Blades 0 1 0-1

Rosemount 0 0 0-0

Second: SPB-Vernon, 2:57. Saves: St. Paul Blades: Duggan 4-5-5-14; Rosemount: Kimel 12-12-13-37.

South St. Paul 3, Moose Lake-WR 1

Moose Lake-Willow River 0 0 1 - 1

South St. Paul 0 3 0 - 3

Second: SSP-Emery (Felton, Burke), 6:27; SSP-Lenarz (Felton, Emery), 13:57; SSP-Deering (Burke, Jenkins), 15:21, pp. Third: MLWR-Ja. Bird (Je Bird, Gerard), 14:22. Saves: Moose Lake-Willow River: Gamst 5-3-5-13; South St. Paul: McKenzie 3-3-13-19.

Stillwater 6, Park of Cottage Grove 0

Park of Cottage Grove 0 0 0 - 0

Stillwater 2 2 2 - 6

First: S-Greeder (Konigson), 11:26, pp; S-Rondeau (Schuster), 13:23. Second: S-Jablonski (Scheid), 8:19; S-Anderson (Jablonski, Raleigh), 8:49. Third: S-Anderson (Scheid), 9:08; S-Jablonski, 14:27. Saves: Park of Cottage Grove: Boreen 7-14-12-33; Stillwater: Lottsfeldt 5-6-8-19.

Wayzata 3, Mounds View 2 (OT)

Wayzata 0 1 1 1 - 3

Mounds View 1 1 0 0 - 2

First: MV-Brodt (Unterseher, Thompson), 11:24. Second: MV-Thompson (Anderson, Cash), 13:51, pp; W-Heising (Wolsmann), 14:36. Third: W-Wiitala (Wolsmann), 6:26. Overtime: W-Heising (Wolsmann), 7:42. Saves: Wayzata: Boswell-Healey 10-15-3-8-36; Mounds View: Johnson 3-10-7-3-23.