Wednesday is the first day that all athletes outside of football can begin signing binding national letters of intent. Listed are Minnesota high school athletes expected to sign with Division I or Division II schools.

BASEBALL

• Nick Argento, Wayzata: North Carolina

• Nicholas Brown, Forest Lake: SW Minnesota St.

• Kal Brohmer, Lakeville South: Conc. (St. Paul)

• Corey Dahlberg, Farmington: Conc. (St. Paul)

• Teddy Deters, Orono: Xavier

• Matthew Fleischhacker, Hill-Murray: MSU Mankato

• Logan Fragomeni, Wayzata: Montana St.-Billings

• Josh Hawksford, Cretin-D.H.: Winona St.

• Carter Hendrickson, Farmington: Xavier

• Levi Iversen, Lakeville South: SW Minnesota St.

• Noland Johnson, Lakeville North: N. Dakota St.

• Carver Kasper, Holy Family: Rockhurst

• Kole Krier, Maple Grove: St. Cloud State

• Justin Loer, Lakeville South: Xavier

• Joe Longo, Holy Angels: Michigan

• Luke Loughlin, Mahtomedi: Minn. Duluth

• Sam Malec, Cretin-Derham Hall: Minnesota

• Koby McBroome, Southwest Christian: Wagner

• Christian Mundt, Armstrong: Northern St.

• Anthony Neubeck: Mahtomedi: Missouri

• Ben North, East Ridge: Creighton

• Tucker Novotny, Park of Cottage Grove: Minnesota

• Jake Perry, Hopkins: Minnesota

• Isaac Roers, Forest Lake: Minn.-Crookston

• Will Rogers, Mounds View: Arizona St.

• Alex Ritzer, Stillwater: North Carolina

• Nathan Rosenberg, Chaska: Minn. Duluth

• David Salz, Maple Grove: Concordia (St. Paul)

• Americo Sculati, Hopkins: Minn.-Crookston

• Ben Vujovich, Simley: St. Thomas

• Gavin Zurn, Stillwater: North Dakota St.

BASKETBALL • BOYS

• Drew Adams, East Ridge: Winona St.

• Eddie Benninga, Wayzata: MSU Moorhead

• Jalen Cook, Park Center: Minot State

• Dylan Gichaba, Champlin Park: Minot State

• Francis Nwaokorie, Champlin Park: UC San Diego

• Josh Strong, Champlin Park: Minn. Duluth

BASKETBALL • GIRLS

• Raegan Alexander, St. Louis Park: MSU Moorhead

• Jodi Anderson, Centennial: North Dakota

• Lizzie Berkvam, Lakeville North: MSU Moorhead

• Peyton Blandin, Farmington: SW Minnesota St.

• Brigid Boyle, St. Agnes: Wayne State

• Destinee Bursch, Eden Prairie: MSU Mankato

• Gionna Carr, Stillwater: Tennessee St.

• Cassidy Carson, Eastview: South Dakota

• Kendall Coley, St. Louis Park: Nebraska

• Kendal Cox, St. Michael-Albertville: Winona St.

• Maggie Czinano, Watertown-Mayer: Minnesota

• Ivory Finley, Rosemount: Mass.-Lowell

• Maya Fitzpatrick, Champlin Park: Wayne State

• Jenna Guyer, Centennial: Wis.-Green Bay

• Sophie Hart, Farmington: North Carolina St.

• Sophie Haydon, Minnetonka: George Washington

• Ella Hronski, Mahtomedi: Minn. Duluth

• Matlyn Jensen, Rogers: Colorado Christian

• Jenna Johnson, Wayzata: Utah

• Paige Kindseth, Farmington: Presbyterian

• Morgan Krumwiede, Burnsville: MSU Mankato

• Jordyn Lamker, Maple Grove: St. Thomas

• Katie Leisen, Eden Prairie: Augustana

• Adalia McKenzie, Park Center: Illinois

• Haley Paulson, Orono: Upper Iowa

• Alexis Pratt, Stillwater: Neb.-Omaha

• Addy Salzer, Waconia: Iona

• Helen Staley, Rosemount: Oakland

• Gina Stefferud, Champlin Park: Minot State

• Tamia Ugass, Roseville: LSU

• Kaylee Van Eps, Chaska: Lehigh

• Kelsey Willems, Chaska: Augustana

CROSS COUNTRY • GIRLS

• Ella Bakken, Eden Prairie: Augustana

• Analee Weaver, Stillwater: BYU

GOLF • BOYS

• Ian Meyer, Minnetonka: Iowa

GOLF • GIRLS

• Camille Kuznik, Orono: Wisconsin

• Julia Sabetti, Lakeville North: South Dakota Mines

• Maddie Simon, Mahtomedi: Neb.-Omaha

• Emma Welch, Lakeville North: Xavier

GYMNASTICS • GIRLS

• Athlyn Drage, Mahtomedi: Maryland

• Isabella Sissi, Mounds View: N. Illinois

• Tori Tatum, Minnetonka: LSU

HOCKEY • BOYS

• Cade Ahrenholz, Lakeville South: Colo. College

• Griffin Ludtke, Lakeville South: Neb.-Omaha

HOCKEY • GIRLS

• Hanna Baskin, Minnetonka: Minn. Duluth

• Lexi Bonfe, Cretin-Derham Hall: St. Michael’s

• Gretchen Branton, Wayzata: Clarkson

• Erin Brousseau, St. Louis Park: Syracuse

• Hannah Chorske, Edina: Harvard

• Maddy Clough, Andover: St. Thomas

• Emma Conner, Edina: Minnesota

• Kayley Crawford, Minnetonka: Harvard

• Brynn Dulac, Minnetonka: Cornell

• Brenna Fuhrman, Farmington: Minn. Duluth

• Rachel Golnitz, Forest Lake: Colgate

• Rory Guilday, Minnetonka: Cornell

• Olivia Haag, Benilde-St. Margaret’s: Boston U.

• Abigail Hancock, Benilde-St. Margaret’s: Brown

• Peyton Hemp, Andover: Minnesota

• Lily Hendrickson, Edina: Providence

• Maya Jones, Benilde-St. Margaret’s: Union

• Madelynn Jurgenson: St. Thomas

• Mikayla Kelley, Eastview: Franklin Pierce

• Gabby Krause, Andover: Minn. Duluth

• Grace Kuipers, Eden Prairie: Princeton

• Sadie Lindsay, Breck: Minnesota

• Anna Podein, Benilde-St. Margaret’s: Vermont

• Kylie Roberts, Edina: Boston U.

• Jayden Seifert, Farmington: MSU Mankato

• Hannah Skavnak, Andover: MSU Mankato

• Julia Stevens, Mpls. Southwest: Franklin Pierce

• Tyra Turner, Andover: St. Anselm

• Skylar Vetter, Lakeville North: Minnesota

• Emily Zumwinkle, Breck: Minnesota

LACROSSE • BOYS

• Ryan Adkins, St. Michael-Albertville: Lewis

• Bjorn Anderson, Roseville: Rockhurst

• Braxton Bogan, Benilde-St. Margaret’s: Ala.-Huntsville

• Andreas Bramscher, Centennial: Adams State

• Paddy Burns, Benilde-St. Marg.: Providence

• Matt Dowden, Benilde-St. Margaret’s: St. Lawrence

• Will Foster, Eden Prairie: Marquette

• Ross Huskey, Waconia: Colorado St.

• Jackson Leischow, Benilde-St. Margaret’s: Duke

• Levi Lemke, Mahtomedi: Boston U.

• Tommy Mendyke, Eden Prairie: Rutgers

• Colin Olson, Cretin-Derham Hall: Jacksonville

• Aaron Preachuck, Lakeville North: Lindenwood

• Scott Streff, Minnetonka: VMI

• Mason Wordelman, Benilde-St. Margaret’s: Notre Dame

LACROSSE • GIRLS

• Norah Bates, Stillwater: N. Michigan

• Chloe Benadum, Eastview: Kent State

• Dayna Carlson, Champlin Park: N. Michigan

• Kaylyn Cater, Chanhassen: Grand Valley St.

• Sonja Coomes, Osseo: Regis

• Sophie Davis, White Bear Lake: Detroit Mercy

• Lauren Distad, Roseville: George Mason

• Anna Fisher, Stillwater: Concordia (St. Paul)

• Ava Goodnature, Wayzata: Colo.-Colorado Springs

• Sydney Hardy, Chaska: Colo.-Colorado Springs

• Rylee Haug, Osseo: N. Michigan

• Kayla Jungwirth, Jefferson, Kent State

• Camryn Mayer, Champlin Park: N. Michigan

• Anna McGuire, Stillwater: Denver U.

• Grace Peterson, Mound Westonka: Navy

• Haley Reeck, Edina: Louisville

• Emma Schrepfer, Andover: Concordia (St. Paul)

• Kaylee Steele, St. Paul Central: N. Michigan

• Lorelai VanGuilder, Hill-Murray: Marquette

• Maddie Westberg, Wayzata: Concordia (St. Paul)

RIFLE

• Allison Buesseler, Forest Lake: Kentucky

ROWING

• Skylar Dahl, Centennial: Virginia

• Jillian Oncay, Holy Family: Navy

• Eliza Price, Edina: George Washington

SOCCER • BOYS

• Faris Colic, Anoka: St. Thomas

• Lucas Lewin-Mills, Breck: St. Thomas

SOCCER • GIRLS

• Andrea Barth, Visitation: Boston C.

• Marla Bertagnoli, Minnetonka: St. Thomas

• Brittany Bordson, Centennial: Concordia (St. Paul)

• Abby Brantner, Wayzata: St. Thomas

• Megan Carlson, Champlin Park: Bemidji St.

• Morgan Eckerle, Eagan: Minn. Duluth

• Annika Eckroth, Edina: St. Thomas

• Sophie Eskierka, Centennial: MSU Mankato

• Annika Fingal, St. Francis: Bemidji St.

• Emma Frommelt, Edina: Navy

• Emma Fournier, Maple Grove: St. Thomas

• Bella Grandbois, Cooper: North Dakota St.

• Khyah Harper, Centennial: Minnesota

• Alexis Huber, Stillwater: St. Thomas

• Emma Huelsnitz, Anoka: Bemidji St.

• Maddie Ishaug, Eden Prairie: Wisconsin

• Olivia Knoepfle, Andover: N. Iowa

• Isabel Kothe, East Ridge: St. Cloud State

• Avryn List, Minnetonka: Austin Peay

• Erika Leeman, Burnsville: Augustana

• Gabby Madore, St. Michael-Albertville: St. Cloud State

• Maille Mathis, Champlin Park: MSU Mankato

• Lissa Mizutani, Minnetonka: St. Thomas

• Liv Muehlberg, Minnetonka: South Dakota

• Mariah Nguyen, Andover: Bemidji St.

• Meriel Orham, St. Michael-Albertville: St. Cloud State

• Hannah Pohlidal, Breck: Army

• Izzy Quintavalle, Rogers: South Dakota

• Olivia Rowe, Anoka: Oklahoma

• Jordyn Saddler, Cooper: N. Illinois

• Kennedy Sanders, Andover: South Dakota St.

• Elinor Sayers, Lakeville North: Northern St.

• Louisa Shromoff, Lakeville North: MSU Mankato

• Maria Stocke, Andover: Bemidji St.

• Anna Tobias, Lakeville North: Minn. Duluth

• Lily Vang, North St. Paul: Concordia (St. Paul)

• Lili Wade, Rogers: Bemidji State

• Lindsay Wilson, Centennial: Minn. Duluth

• Hannah Zahn, Maple Grove: Tennessee

• Rheana Zerna, St. Michael-Alb.: St. Cloud State

SOFTBALL

• Logan Anderson, Forest Lake: Winona St.

• Alison Benning, Stillwater: Oregon

• Sofia Caballero, Providence Academy: St. Thomas

• Aimee Christenson, Eastview: Bemidji St.

• Alexa Christenson, Eastview: Bemidji St.

• Sydney Hockett, Maple Grove: St. Thomas

• Abby Lohse, Centennial: Minot St.

• Corinna Loshek, Park of Cottage Grove: Winona St.

• McKinley Malecha, Lakeville North: Nebraska

• Genevieve Ovsak, Edina: Furman

• Madison Spah, Anoka: St. Cloud State

SWIMMING • BOYS

• Evan Bock: Chanhassen: Wisconsin

• Jackson Brown, Maple Grove: Minnesota

• Ezra Dickerson, St. Michael-Albertville: LSU

• Reese Hodges, Chanhassen: Missouri State

• Josh Johnston, Mound Westonka: Minnesota

• Nick Kale, Wayzata: Purdue

• Dylan Purrington, Park of Cottage Grove: South Dakota

• William Whittington, Stillwater: Missouri

• Hayden Zheng, St. Louis Park: Stanford

SWIMMING • GIRLS

• Layni Andrle, Centennial: New Mexico

• Elizabeth Bonneville, Lakeville South: St. Thomas

• Olivia Caldwell, Burnsville: South Dakota

• Sarah Cao, Wayzata: Army

• Claudia Chang, Edina: Yale

• Dorothy Chislett, Stillwater: Valparaiso

• Katherine Cronin, Eden Prairie: MSU Mankato

• Reese Dehen, Anoka: Ohio State

• Schuyler DuPont, Stillwater: Cornell

• Grace Erickson, Eagan: Providence

• Abby Gronholz, Chanhassen: MSU Mankato

• Abby Kapeller, Minnetonka: Virginia

• Quincie Klein, Cretin-Derham Hall: SW Minnesota St.

• Faith Larsen, Eden Prairie: N. Iowa

• Skyler Leverenz, Lakeville South: St. Thomas

• Sophie Macy, Chanhassen: Washington St.

• Kate Malinowski, Mahtomedi: New Mexico St.

• Jenna Marquette, Wayzata: Purdue

• Sophia Mattaini, Visitation: South Dakota

• Brecken Merkel, Edina: Missouri

• Mallory Miller, Eden Prairie: Iowa State

• Gloriana O’Neil, Roseville: New Hampshire

• Erin Orn, Simley: New Mexico

• Katie Pattee, Lakeville North: South Dakota St.

• Emily Pawlaski, Andover: LSU

• Ashley Plantenberg, Eden Prairie: St. Thomas

• Kate Robbins, Chanhassen: South Dakota

• Sydney Rogness, Stillwater: Utah

• Sophia Vitela, Cretin-Derham Hall: South Dakota

• Taylor Williams, Benilde-St. Margaret’s: Missouri

TENNIS • GIRLS

• Callie McDonald, Lakeville South: Mary

• Ella Schmidt, Southwest Christian: Sioux Falls

TRACK AND FIELD • BOYS

• Ezekiel Clark, Armstrong: MSU Mankato

• George Jackson, Hopkins: Kansas

TRACK AND FIELD • GIRLS

• Gianna Bedford, Burnsville: Concordia (St. Paul)

• Anna Fenske, Farmington: N. Arizona

• Jordyn Glinski, Lakeville South: Concordia (St. Paul)

• MacKenzie Peterson, Champlin Park: MSU Mankato

• Sophia Taarud, Farmington: Winona State

• Kelsey Thelen, Farmington: Concordia (St. Paul)

• Abigail York, North St. Paul: Concordia (St. Paul)

VOLLEYBALL

• Ashley Crowl, Centennial: Bemidji St.

• Lauren Crowl, Eastview: Minnesota

• Maddie Demars, Forest Lake: Fairfield

• Kiya Durant, Armstrong: MSU Mankato

• Madison Ellman, Chanhassen: Arizona

• Kali Engeman, Minnetonka: Georgia Tech

• Delaney Foerster, Eagan: Albany

• Lauren Galvin, East Ridge: St. Thomas

• Jadyn Garisson, East Ridge: Marquette

• Emma Grimm, Eastview: South Dakota Mines

• Maddy Hornyak, Lakeville North: North Dakota

• Hannah Howell, St. Louis Park: North Carolina A&T

• Ally Johnson, Rogers: E. Tennessee St.

• Elizabeth Mattila, Armstrong: St. Thomas

• Abbey Milner, Lakeville North: Creighton

• Abby Moe, Eagan: North Dakota St.

• Ava Moes, Lakeville South: Tennessee

• Kennedi Orr, Eagan: Nebraska

• Carissa Richie, Mound Westonka: S. Utah

• Paige Thibault, Watertown-Mayer: Virginia

• Ella Thompson, Lakeville North: South Dakota St.

• Hanna Thompson, Chaska: Northern St.

• Faith Saewert, East Ridge: South Dakota St.

• Teagan Starkey, Lakeville South: Concordia (St. Paul)

• Riley Stichter, Osseo: Michigan Tech

• Emma VanHeel, St. Michael-Albertville: SW Minnesota St.

• Jasmine Weidemann, Lakeville South: South Dakota St.

• Ella Wheatcraft, Lakeville North: St. Thomas

• Payton Willman, Lakeville South: St. Thomas

• Brier Ziemer, Chaska: Metropolitan St.

WRESTLING

• Cael Berg, Simley: Harvard

• Derrick Cardinal, Forest Lake: South Dakota St.

• Reid Nelson, Simley: Ark.-Little Rock

• Roman Rogotzke, Stillwater: South Dakota St.

• Ryan Sokol, Simley: Cornell

• Quayin Short, Simley: Wyoming

• Cael Swenson, Wayzata: South Dakota St.

• Bennett Tabor: Minnesota

Correction: Previous versions of this article incorrectly spelled the names of Mason Wordelman and Nick Argento, and incorrectly listed the sport played by Haley Reeck.