Public library cardholders receive the following discounted admission ticket price when they purchase a ticket at the gate and present a valid library card. (One discount per card.) Reduced admission: adults (13-64) $11; seniors (65+) $8; kids (5-12) $8.

Special ride and game promotions are offered for everyone at Mighty Midway and Kidway all day.

MUSIC

GRANDSTAND: Demi Lovato & Nick Jonas: 7 p.m.

CAROUSEL PARK: The Jolly Pops Dance Party: 10 & 11 a.m.; St. Paul Chamber Orchestra: Noon; The Musical String Man: 1 p.m.; Duelly Noted: 2 p.m.; Holy Rocka Rollaz: 4 p.m.

DNR PARK: Bitter Ridge: 10 a.m., noon, 2 & 4 p.m.; Ecuador Manta: 7 & 8 p.m.

INTERNATIONAL BAZAAR: The Irish Brigade: 10:30 a.m., noon & 1:15 p.m.; Max Thompson: Festival of Nations Demo Stage. Noon, 1:30, 3 & 4:30 p.m.; Salsa Del Soul: 7:30 & 8:45 p.m.

LEINIE LODGE BANDSHELL: The Sound Exchange: 10:30 & 11:45 a.m.; Pokey LaFarge: 3:30 & 4:45 p.m.; Billy Bob Thornton & the Boxmasters: 8:30 p.m.

RAMBERG SENIOR CENTER: Big Bob Scoggin: 10:30, 11:45 a.m. & 1 p.m.; Jim Berner’s Music Legends: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.

WISER LIVING: Gabriel Douglas: 6 p.m.

FAMILY FARE

4-H BUILDING: 4-H State Arts-In Musical Performance: 11:30 a.m., 5 & 7:30 p.m.; 4-H Fashion Revue Show: 6:30 p.m.

CAROUSEL PARK: Read & Ride Day: Join Minnesota’s public libraries in celebrating readers of all ages. 9 a.m.-5 p.m.; Hypnotist Sami Dare: 3 p.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Barn Stage: Moo Booth: Video Presentations: 9, 10 a.m., noon, 1:30, 2, 4, 6 & 7 p.m.; Moo Booth: Moo Live: Presentations and interactive activities highlighting the world of cows and agriculture. 11 a.m. & 3 p.m.; Moo Booth: Moo Quiz Show: 5:30 p.m.; Moo Booth 25th Anniversary Special Activities: Special MOO-tastic activities and prizes to celebrate 25 years of the Moo Booth. 12:30 p.m.

EDUCATION BUILDING: Dreamland Arts: 10:30, 11:30 a.m., noon & 1:30 p.m.; Mixed Precipitation: 3, 4, 5 & 6 p.m.

EXPO PLACE: Flippenout Extreme Trampoline Show: 11 a.m., 1, 4 & 5:30 p.m.

FAMILY FAIR/BALDWIN PARK: Great Big Sandbox: 8 a.m.-9 p.m.; Sean Emery: 12:30 & 5 p.m.; Math On-A-Stick: A space for kids and families to explore math concepts. 9 a.m.-8 p.m.; Alphabet Forest: Meet authors and alphabet activities. 9 a.m.-8 p.m.; Mama Lou: American Strong Woman: 10:30, 11:30 a.m. & 3 p.m.; Break-Shop Bump’N: 1:30, 4 & 6 p.m.

INTERNATIONAL BAZAAR: Native Pride Dancers: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.

LEINIE LODGE BANDSHELL: Flag Raising: 10:25 a.m.

MIRACLE OF BIRTH CENTER: Minnesota Oink Day: Interactive games and trivia contests. Minnesota Pork Ambassadors will be on hand throughout the day sharing pig tattoos and pork industry literature. 10 a.m.-4 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: The Great American Tap Water Taste Test: 2 p.m.; Bike Basics for Families: 5 p.m.;

SWINE BARN: Oink Booth: 9 a.m.-8 p.m.

WEST END MARKET: In The Heart of the Beast Puppet & Mask Theatre: 10, 11 a.m., noon & 1 p.m.; Theatre of Fools: 3:30, 4:30, 5:30 & 6:30 p.m.

WISER LIVING: Dr. Dale Anderson, M.D.: 11 a.m., 1 & 3 p.m.

DEMONSTRATIONS AND PROGRAMS

CATTLE BARN AND ANNEX: Moo Stage: Moo Booth: Milking Demonstrations: Moo Stage. 10 a.m., noon, 4 & 6 p.m.; Moo Booth: Hand Milking: 11:30 a.m. & 1:30 p.m.

CREATIVE ACTIVITIES AND ANNEX: Weavers’ Guild of Minnesota: 9 a.m.-9 p.m.; Minnesota Decorative Artists: 9 a.m.-9 p.m.; Upper Midwest Bead Society: 9 a.m.-8 p.m.; Blue Door Pub: Secrets of the Juicy Blucy: 10:30 a.m., noon & 1:30 p.m.

DNR PARK: Minnesota DNR K-9 Law Enforcement Unit Demonstration: 11 a.m. & 1 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: ReUSE MN Demo: Greener Read: 10 a.m., 12:30, 3 & 5:30 p.m.

JUDGING

4-H BUILDING: 4-H Rube Goldberg Challenge: 10 a.m. & 3 p.m.; 4-H Chef for a Day Cook-Off: 2 & 6 p.m.

AGRICULTURE/HORTICULTURE BUILDING: Minnesota State Florist Association: Professional Designer of the Year Semi Finals: 9 a.m.-9 p.m.

AGSTAR ARENA: Minnesota State Fair Horse Show: Appaloosa, Paint, Pinto, Quarter and Western Saddle Club Horses: 7:30 a.m.; 4-H Llama Costume Competition: 6 p.m.; 4-H Llama Fun Show: 7:15 p.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Moo Booth: Make It Better with Butter Contest: 10 a.m.; Agrilympics: Wool Pack-O-Rama: 12:30 p.m.

HORSE BARN: Correct Saddle Fit: 10 a.m. & 2 p.m.

SHEEP AND POULTRY BARN: Sheep Open Class: 8:30, 9 a.m. & noon; Poultry Open Class: Rooster Crowing Contest: 11 a.m.; Sheep Open Class: Supreme Champion Ram and Ewe: 2:30 p.m.

SWINE BARN: Swine Open Class: 8 & 9 a.m.

WARNER COLISEUM: Open Dairy Cattle Competitions: 9 a.m.; Dairy Cattle Open Class: 9 a.m.; Minnesota State Fair Horse Show: Hunt Seat Equitation and Western Horsemanship: 6 p.m.

ANIMALS

MIRACLE OF BIRTH CENTER: Minnesota Oink Day: Interactive games and trivia contests. Minnesota Pork Ambassadors will be on hand throughout the day sharing pig tattoos and pork industry literature. 10 a.m.-4 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: The Great American Tap Water Taste Test: 2 p.m.; Bike Basics for Families: 5 p.m.;

SWINE BARN: Oink Booth: 9 a.m.-8 p.m.

WEST END MARKET: In The Heart of the Beast Puppet & Mask Theatre: 10, 11 a.m., noon & 1 p.m.; Theatre of Fools: 3:30, 4:30, 5:30 & 6:30 p.m.

WISER LIVING: Dr. Dale Anderson, M.D.: 11 a.m., 1 & 3 p.m.

HOME AND HOBBIES

AGRICULTURE/HORTICULTURE BUILDING: Minnesota Craft Brewers Guild: 9 a.m.-9 p.m.; The Common Table: Minnesota Eats: 9 a.m.-9 p.m.; Minnesota Department of Agriculture: 9 a.m.-9 p.m.; University of Minnesota College of Food, Agricultural & Natural Resource Sciences: 9 a.m.-9 p.m.; Do-It-Yourself Organic Lawn Care: 10 a.m.; Ask the Apple Grower: 10 a.m.-3 p.m.; Looking Inside the Hive: 10:30 a.m., 12:30 & 2:30 p.m.; Diseases of Tomato: 11 a.m.; Cooking with Honey: 11, 11:30 a.m. & noon; Minnesota Grape Growers Association Ask About Growing Grapes in Minnesota: 11 a.m.-7 p.m.; No Dig Gardening: Noon; Federated Garden Clubs, Inc. of Minnesota Standard Flower Show: Noon-9 p.m.; Bee Beard Demonstration: 1 p.m.; Turning Food and Yard Waste Into Soil: 1 & 2 p.m.; Harvesting Honey: 2, 4 & 5 p.m.; Monarch Conservation and Citizen Science: 3 p.m.; Minnesota Craft Brewers Guild Talks: 3 & 6 p.m.; Growing Gourmet Mushrooms: 4 p.m.

MINNESOTA WINE COUNTRY: The Story Behind Minnesota’s Own Cold-Hardy Grapes: 3:30 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: The Unwashed Truth: 10 a.m.; Renewing the Countryside Cooking Demonstrations: 11 a.m., 1 & 3 p.m.; Food Waste: How to Prevent It!: Noon; Playing with Environmental STEM: 4 p.m.