SATURDAY

BASKETBALL • BOYs

MCAA

• New Life Academy 61, Heritage Christian 47

• PACT 51, Bethany Academy 37

• Southwest Christian 60, Legacy Christain 27

• Trinity 51, Maranatha 42

MISSISSIPPI 8

• St. Francis 79, Princeton 56

ST. PAUL CITY

• Central 72, Highland Park 69

WRIGHT COUNTY

• Hutchinson 62, Mound Westonka 60

METROPOLITAN AREA

• Brooklyn Center 63, Roseville 59

• Columbia Heights 79, St. Paul Washington 47

• DeLaSalle 64, Cretin-Derham Hall 49

• Forest Lake 74, Cambridge-Isanti 58

• Monticello 60, Perham 35

• Richfield 83, Delano 73

• St. Agnes 61, Nova Classical 20

• St. Croix Lutheran 66, Sauk Centre 47

• St. Michael-Albertville 60, Duluth East 47

BASKETBALL • girls

MISSISSIPPI 8

• St. Francis 58, Princeton 50

ST. PAUL CITY

• Central 81, Highland Park 35

WRIGHT COUNTY

• Holy Family 44, Mound Westonka 26

METROPOLITAN AREA

• Cretin-Derham Hall 65, DeLaSalle 61

• Edina 43, Alexandria 35

• Hermantown 75, Zimmerman 66

• Holy Angels 72, Minneapolis Washburn 32

• Minnetonka 60, Orono 47

• Sauk Centre 63, St. Croix Lutheran 50

• Wayzata 84, Maranatha 69

GYMNASTICS

CLASS 2A

Section 2

• Lakeville North 143.00, Lakeville South 142.00, New Prague 137.925, Bloomington Jefferson 136.050, Apple Valley 135.125, Prior Lake 134.150, Chaska 130.225, Chanhassen 128.275

State qualifiers

• All-around: Kailey Dobransky, Prior Lake, 37.575; Ashley Goodland, Lakeville North, 37.325; Brianna Ellanson, New Prague, 37.2; Sidney Bethke, Apple Valley, 36.575.

• Vault: Emma Johnson, Lakeville North, 9.375; Dobransky 9.35; Alli Doornbos, Lakeville South, 9.35; Megan Lemley, Lakeville North, 9.325.

• Uneven bars: Goodland 9.555; Emily Koch, Bloomington Jefferson, 9.475; Dobransky 9.45; Ellanson 9.4.

• Balance beam: Kari Wenzel, Lakeville South, 9.425; Dobransky 9.275; Bella Iverson, Lakeville South, 9.275; Bethke 9.225.

• Floor exercise: Goodland 9.65; Lemley 9.6; Doornbos 9.575; Johnson 9.5.

Section 3

• East Ridge 145.925, Rosemount 144.525, Eagan 143.55, Eastview 136.675, Park of Cottage Grove 132.175, Cretin-Derham Hall 129.7, Henry Sibley 127, Woodbury 126.45

State qualifiers

• All-around: Wren Anderson, East Ridge, 38.3; Megan Trollen, East Ridge, 37.625; Shelby Neumann, Eagan, 37.05; Josey Schlie, Rosemount, 36.925.

• Vault: Sophie Redding, Henry Sibley, 9.625; Anderson 9.55; Meghan Creese, Rosemount, 9.55; Megan Harrold, Eagan, 9.475.

• Uneven bars: Anderson 9.5; Schlie 9.35; Neumann 9.2; Redding 9.2.

• Balance beam: Trollen 9.675; Anderson 9.575; Neumann 9.25; Bailey Davidson, Eastview, 9.15.

• Floor exercise: Anderson 9.675; Trollen 9.475; Teagan Ramboldt, Eagan, 9.4; Neumann 9.35.

Section 6

• Eden Prairie 144.6, Minnetonka 143.4, Edina 142.075, Hopkins 134.5, Minneapolis Southwest 127.8, St. Louis Park 124.975, Minneapolis South 116.575, Minneapolis Washburn 105.325

State qualifiers

• All-around: Megan Haug, Edina, 38.5; Piper Lincoln, Eden Prairie, 37.1; Lauren Stich, Eden Prairie, 36.825; Alyssa Olson, Minnetonka, 36.0.

• Vault: Haug 9.6; Lincoln 9.45; Stich 9.35; Faith Robinson, Minnetonka, 9.235.

• Uneven bars: Stich 9.75; Haug 9.525; Lincoln 9.4; Olson 8.75.

• Balance beam: Haug 9.65; Kelly Johnson, Edina, 9.2; Ansley Bryan, Minnetonka, 9.05; Kaitlin Roberts, Minnetonka, 9.025.

• Floor exercise: Haug 9.725; Olson 9.55; Robinson 9.525; Johnson 9.375.

Section 8

• St. Cloud Tech 145.775, Buffalo 140.8, St. Michael-Albertville 140.375, Brainerd 140.1, Bemidji 131.825, Elk River 131.625, Moorhead 125.475, St. Cloud Apollo 99.25

State qualifiers

• All-around: Lara Aycock, St. Cloud Tech, 36.825; Millie Klefsaas, Brainerd, 36.65; Amanda Montplaisir, Buffalo, 36.4; Kally Thompson, St. Cloud Tech, 36.375.

• Vault: Allie Zipp, St. Michael-Albertville, 9.35; Anna Tschida, St. Michael-Albertville, 9.225; Aycock 9.225; Klefsaas 9.175.

• Uneven bars: Thompson 9.575; Aycock 9.5; Allison Seehusen, St. Cloud Tech, 9.425; Hannah Dahlberg, Brainerd, 9.125.

• Balance beam: Klefsaas 9.425; Montplaisir 9.325; Thompson 9.3; Madi Peters, Buffalo, 9.2.

• Floor exercise: Aycock 9.35; Peters 9.25; Seehusen 9.225; Klefsaas 9.2.

CLASS 1A

Section 4

• Mahtomedi 141.775, Simley 130.7, South St. Paul 123.425, Bloomington Kennedy 122.775, St. Paul Highland Park 117.975, Richfield 116.75, St. Anthony 115.575, St. Paul Johnson 107.725, Minneapolis Roosevelt 58.925, Holy Angels 28.675

State qualifiers

• All-around: Beth Kurkowski, Mahtomedi, 36.80; Alana Currin, Bloomington Kennedy, 36.175; Haley Oswald, Mahtomedi, 35.95; Olivia Hurt, Mahtomedi, 35.45.

• Vault: Currin 9.35; Oswald 9.275; Victoria Farias, St. Anthony, 9.15; Kurkowski 9.05.

• Uneven bars: Kurkowski 9.375; Currin 8.95; Sophia Nelson, Minneapolis Roosevelt, 8.65; Oswald 8.225.

• Balance beam: Kurkowski 9.35; Oswald 9.15; Olivia Hurt, Mahtomedi, 9.05; Farias 9.05.

• Floor exercise: Currin 9.575; Sarah Kruse, Simley, 9.325; Hurt 9.3; Oswald 9.3

HOCKEY • BOYs

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Breck 9, Blake 1

• St. Paul Academy 8, Providence Academy 2

LAKE

• Edina 4, Eden Prairie 3 (OT)

• Wayzata 7, Hopkins 0

METRO WEST

• Benilde-St. Margaret's 5, St. Louis Park 2

• Bloomington Kennedy 5, Chaska 2

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 8, Totino-Grace 2

• Centennial 7, Irondale 1

• Spring Lake Park 3, Armstrong/Cooper 0

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 3, Eagan 2

• Burnsville 10, Shakopee 0

• Farmington 2, Eastview 1

• Lakeville North 7, Prior Lake 6

• Rosemount 6, Lakeville South 3

METROPOLITAN AREA

• Becker/Big Lake 6, Fairmont 6 (OT)

• Blaine 5, Roseville 0

• Bloomington Jefferson 5, Cretin-Derham Hall 0

• Buffalo 2, Chanhassen 1

• Hill-Murray 2, Moorhead 1

• Mahtomedi 5, Holy Angels 0

• Minnetonka 6, Duluth East 1

• Mounds View 2, Tartan 2 (OT)

• Northfield 5, Faribault 2

• Park of Cottage Grove 6, North St. Paul 2

• Rochester John Marshall 9, Red Wing 1

• St. Paul Johnson 4, St. Paul Como Park 1

• Stillwater 3, Holy Family 2

CLASS 2A

Section 7 • First round

• Cambridge-Isanti 4, St. Francis 3

CLASS 1A

Section 6 • First round

• Alexandria 12, Breckenridge-Wahpeton 2

• River Lakes 10, Wadena-Deer Creek 0

• St. Cloud Tech 16, Prairie Centre 0

WRESTLING

CLASS 3A

Section 1 • Semifinals

• Faribault 35, Owatonna 25

• Farmington 52, Rochester John Marshall 20

Championship

• Farmington 31, Faribault 30

Section 4 • Quarterfinals

• Centennial 82, Irondale 0

• Mounds View 58, Roseville 15

• Spring Lake Park 28, White Bear Lake 27

• Stillwater 65, North St. Paul 3

Semifinals

• Centennial 48, Spring Lake Park 19

• Stillwater 41, Mounds View 25

Championship

• Centennial 46, Stillwater 27

Section 5 • First round

• Cooper 38, Park Center 30

Quarterfinals

• Buffalo 60, Osseo 15

• Maple Grove 36, Rogers 25

• St. Michael-Albertville 84, Cooper 0

• Wayzata 68, Armstrong 0

Semifinals

• St. Michael-Albertville 71, Maple Grove 0

• Wayzata 34, Buffalo 32

Championship

• St. Michael-Albertville 67, Wayzata 0

Section 8 • First round

• Sartell-St. Stephen 37, Sauk Rapids-Rice 31

Quarterfinals

• Brainerd 40, Rocori 39

• Little Falls 48, Alexandria 26

• St. Cloud Tech 39, Moorhead 27

• Willmar 42, Sartell-St. Stephen 34

Semifinals

• Little Falls 42, St. Cloud Tech 38

• Willmar 41, Brainerd 24

Championship

• Willmar 31, Little Falls 21

CLASS 2A

Section 1 • Semifinals

• Albert Lea 41, Plainview-Elgin-Millville 18

• Kasson-Mantorville 64, Stewartville 6

Championship

• Kasson-Mantorville 44, Albert Lea 6

Section 2 • Semifinals

• Hutchinson 30, Watertown Mayer/ML 29

• Scott West 34, Waconia 23

Championship

• Scott West 43, Hutchinson 21

Section 3 • Semifinals

• Wabasso/RRC 34, Fairmont/Martin Co. West 29

• Worthington 28, Quad County 24

Championship

• Wabasso/RRC 28, Worthington 26

Section 4 • First round

• St. Croix Lutheran 54, St. Paul Johnson 24

• St. Paul Como Park 48, St. Paul Humboldt 12

• St. Paul Highland Park 69, St. Thomas Academy 0

Quarterfinals

• Henry Sibley 57, St. Thomas Academy 24

• Mahtomedi 60, St. Paul Washington 8

• Simley 84, St. Croix Lutheran 0

• South St. Paul 74, St. Paul Como Park 6

Semifinals

• Simley 67, Mahtomedi 8

• South St. Paul 54, Henry Sibley 12

Championship

• Simley 38, South St. Paul 14

Section 5 • First round

• Brooklyn Center/CA 60, Columbia Heights 24

• Mpls. Henry 39, Mpls. Roosevelt 30

• Orono 66, Minnehaha Academy/DeLaSalle 12

• Richfield 54, Mpls. Edison 18

Quarterfinals

• Bloomington Kennedy 80, Brooklyn Center/CA 0

• Fridley 57, Richfield 12

• Orono 57, Benilde-St. Margaret's 22

• Totino-Grace 75, Minneapolis Henry 3

Semifinals

• Fridley 50, Bloomington Kennedy 17

• Totino-Grace 52, Orono 19

Championship

• Totino-Grace 36, Bloomington Kennedy 28

Section 8 • First round

• Detroit Lakes 67, United Clay Becker 9

• Morris Area/Hancock/CA 44, Fosston 25

• Pequot Lakes/PR-B 75, East Grand Forks 6

• Thief River Falls 72, Fergus Falls 9

Quarterfinals

• Bemidji 53, Detroit Lakes 21

• Perham 68, Morris Area/Hancock/CA 6

• Sauk Centre/Melrose 33, Pequot Lakes/PR-B 31

• Thief River Falls 39, Ottertail Central 36

Semifinals

• Bemidji 47, Thief River Falls 17

• Perham 73, Sauk Centre/Melrose 0

Championship

• Perham 34, Bemidji 25

CLASS 1A

Section 1 • Semifinals

• Caledonia 33, Dover-Eyota 30

• Zumbrota-Mazeppa 28, Goodhue 25

Championship

• Caledonia 35, Zumbrota-Mazeppa 22

Section 2 • Semifinals

• Blue Earth Area 45, Lake Crystal-WM 31

• Kenyon-Wanamingo 64, Maple River 3

Championship

• Kenyon-Wanamingo 56, Blue Earth Area 9

Section 3 • Semifinals

• Adrian Area 51, Pipestone 24

• Minneota 64, St. James Area 9

Championship

• Minneota 30, Adrian Area 26

Section 8 • First round

• Crookston 39, Roseau 32

• Mahnomen 51, Red Lake County Central 24

Quarterfinals

• Badger-Greenbush-MR 63, Mahnomen 15

• Dilworth-G-Felton 43, Fertile-Beltrami 29

• Frazee 74, Crookston 3

• Park Rapids 54, United North Central 20

Semifinals

• Badger-Greenbush-MR 52, Park Rapids 18

• Frazee 68, Dilworth-G-Felton 4

Championship

• Frazee 48, Badger-Greenbush-MR 15

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYs

Columbia Heights 79, St. Paul Washington 47

St. Paul Washington 21 26 - 47

Columbia Heights 43 36 - 79

St. Paul Washington: Christian 11, Carver 9, Boua-Taylor 8, Bell 6, Storay 4, Williams 4, Magee 3, Carter 2. Columbia Heights: Baptiste 20, Roberson 14, Hardrict 13, Jones 12, Matthews 10, Austin 5, Houssein 2, Williams 2, Cooke 1.

Forest Lake 74, Cambridge-Isanti 58

Forest Lake 33 41 - 74

Cambridge-Isanti 25 33 - 58

Forest Lake: Alm 31, Larson 23, Wallner 8, Jerde 4, Ball 2, Breitbach 2, Schultz 2, Shortly 2. Cambridge-Isanti: H. Abraham 18, Johnson 15, Lundeen 9, R. Abraham 6, Olson 4, Ledahl 2, Stoffel 2, Wylie 2.

PACT 51, Bethany Academy 37

PACT 28 23 - 51

Bethany Academy 20 17 - 37

PACT: Johnson 21, Hagen 16, Johnson 14. Bethany Academy: Peterson 17, Lechtenberg 10, Kadlec 6, Nehrbass 2, Perkins 2.

Richfield 83, Delano 73

Richfield 45 38 - 83

Delano 43 30 - 73

Richfield: Stone 26, Hartke 14, Maddox 14, Hunter 12, Stewart 9, Miles 6, Atiim 2. Delano: Kreklow 22, Techam 17, Wishart 13, Pulis 7, Cayler 5, Gilmer 5, Kurtz 2, O'Neill 2.

St. Agnes 61, Nova Classical 20

Nova Classical 6 14 - 20

St. Agnes 39 22 - 61

Nova Classical: Tritabaugh 8, Nelson 5, Arco 2, Boudreaux 2, LaFrombois 2, Rogers 1. St. Agnes: Plasch 16, Skulley 12, Tesfay 11, Golden 9, Smith III 9, Bennett 2, Johnson 2.

St. Michael-Albertville 60, Duluth East 47

Duluth East 22 25 - 47

St. Michael-Albertville 29 31 - 60

Duluth East: Carlson 16, Zwak 16, Thompson 10, Seymour 2, Vatthauer 2, Twomey 1. St. Michael-Albertville: Thurman 13, Mattson 12, Brown 10, Falde 10, Chomilo 7, Moran 5, Campbell 3.

St. Paul Central 72, St. Paul Highland Park 69 (OT)

St. Paul Central 35 29 8 - 72

St. Paul Highland Park 32 32 5 - 69

St. Paul Central: S. Gubbrud 30, Galato 10, Balenger 9, Muse 9, Beckman 5, Stewart 4, J. Gubbrud 3, Hutchinson-Carroll 2. St. Paul Highland Park: Cornelious 22, Dennis 17, Collins-Westlund 15, Kelly-Jabbar 7, Aune 6, Aune 2.

Trinity 51, Maranatha 42

Maranatha 23 19 - 42

Trinity 33 18 - 51

Maranatha: Andrews 14, Daniels 11, Ekiyor 6, Coleman 4, Jordan 4, Mason 3. Trinity: Lodoen 16, Maruggi 12, Naughton 10, Waldron 4, Calcutt 3, Druffner 3, Jorgenson 3.

BASKETBALL • girls

Holy Angels 72, Minneapolis Washburn 32

Minneapolis Washburn 16 16 - 32

Holy Angels 38 34 - 72

Minneapolis Washburn: Patterson 7, Boarman 6, Heinemann 6, Wesley 5, Villars 3, Kelly 2, Raspberry 2, Bagne 1. Holy Angels: Bagwell-Katalinich 26, Oberg 15, Meyer 14, Spanier 6, Thompson 5, Mastre 3, Thalhuber 2, Holtgren 1.

Holy Family 44, Mound Westonka 26

Holy Family 23 21 - 44

Mound Westonka 11 15 - 26

Holy Family: Bowlin 10, Smith 10, Kalb 9, Steiner 8, Sir 3, Conroy 2, Curoe 2. Mound Westonka: Thurston 10, White 10, Schaible 3, Springer 2, Beyer 1.

Minnetonka 60, Orono 47

Orono 16 31 - 47

Minnetonka 30 30 - 60

Orono: Andrew 17, Mandel 12, McKown 6, Smaron 6, Loder 4, Jorgenson 2. Minnetonka: Odegard 18, Fredrickson 13, Carr 10, Hedstrom 8, Allen 7, Walker 3, Hamilton 1.

St. Francis 58, Princeton 50

Princeton 25 25 - 50

St. Francis 23 35 - 58

Princeton: Laabs 32, Bjurman 10, Jackson 6, Schepper 2. St. Francis: Sy. Zgutowicz 20, Hewitt 12, Sa. Zgutowicz 9, Ocsan 7, Winkels 6, Cullen 2, Eastman 2.

St. Paul Central 81, St. Paul Highland Park 35

St. Paul Central 47 34 - 81

St. Paul Highland Park 19 16 - 35

St. Paul Central: Moton 22, Gay 18, Montgomery 16, Greenawald 12, Gardner 8, Gubbrud 3, Warren 2. St. Paul Highland Park: Mason 10, Ugass 10, Kavanaugh 6, Ciccarelli 4, Nystrom 4, Moore 1.

Wayzata 84, Maranatha 69

Wayzata 42 42 - 84

Maranatha 42 27 - 69

Wayzata: Heiring 21, Schrader 16, Hay 10, Theisen 10, Franks 9, Robertson 9, Hayden 6, Carver 2, Engdahl 1. Maranatha: A. Jarnot 29, J. Jarnot 12, Moore 12, Payne 12, Post 4.

HOCKEY • BOYs

Benilde-St. Margaret's 5, St. Louis Park 2

St. Louis Park 1 1 0 - 2

Benilde-St. Margaret's 0 1 4 - 5

First: SLP-Basill (Dvorak, Mobley), 10:21, pp. Second: BSM-Austin (Risteau, Moore), :17; SLP-Robello, 2:55, sh. Third: BSM-Risteau (Mayer, Moore), 3:56; BSM-Qualen (Moran), 4:59; BSM-Moore (Horton, Heimbold), 5:52; BSM-Risteau, 14:57. Saves: St. Louis Park: Klaers 14-14-11-39; Benilde-St. Margaret's: Bischel 2-6-11-19.

Blaine 5, Roseville 0

Roseville 0 0 0 - 0

Blaine 2 2 1 - 5

First: B-Notermann (Tufte), 5:35; B-Tufte (Notermann), 10:19, pp. Second: B-Notermann (Bautch), 3:51; B-Tufte, 9:54, pp. Third: B-Tufte, 15:23, sh. Saves: Roseville: Murphy 9-16-10-35; Blaine: Gerads 14-3-9-26.

Bloomington Jefferson 5, Cretin-Derham Hall 0

Bloomington Jefferson 0 3 2 - 5

Cretin-Derham Hall 0 0 0 - 0

Second: B-Lescarbeau (Miller, Johnson), 5:42; B-Ganske (Robbel, Medure), 8:31, pp; B-Ganske (Jacobs), 14:12. Third: B-Johnson (Graff), 2:39; B-Jacobs (Ganske, Medure), 2:39, pp. Saves: Bloomington Jefferson: Vande Waa 10-10-6-26; Cretin-Derham Hall: Weber 3-9-5-17.

Bloomington Kennedy 5, Chaska 2

Chaska 1 1 0 - 2

Bloomington Kennedy 1 2 2 - 5

First: C-Rodeheffer (Urbanciz), 16:01; BK-Workman (McWilliams), 16:09. Second: BK-McWilliams (Workman, Beacom), :42; BK-Workman (McWilliams), 5:33; C-Fletcher (O'Sell), 10:14. Third: BK-McWilliams (Beacom), 9:24; BK-Ekholm (Workman, McWilliams), 13:54, pp. Saves: Chaska: Urbanciz 10-10-7-27; Bloomington Kennedy: Mrozek 11-7-6-24.

Breck 9, Blake 1

Breck 2 6 1 - 9

Blake 0 0 1 - 1

First: Br-Leitz (Blake, Ellingson), 5:36; Br-Ellingson (Blake, Scott), 9:11. Second: Br-Heidemann (Machlitt, Breitenfeldt), 2:02; Br-Parrish (Torgerson, Paschke), 2:10; Br-Ellingson (Blake, Scott), 3:58; Br-Machlitt (Breitenfeldt, Heidemann), 13:58; Br-Ellingson (Scott, Weigel), 15:50, sh; Br-Paschke (Weigel), 16:58. Third: Br-Conroy (Heidemann, Scott), 4:23; Bl-Ankeny (Shogren, Gullickson), 8:23. Saves: Breck: Olness 2-2-10-14; Blake: Dietrich 13-15-x-28, Broucek x-x-5-5.

Buffalo 2, Chanhassen 1

Chanhassen 0 1 0 - 1

Buffalo 2 0 0 - 2

First: B-Ramsey (Hartman, Kemp), 5:35, pp; B-Goodmanson (Ramsey), 10:19. Second: C-Heiland (Moser, Newell), 6:20. Saves: Chanhassen: Thompson 9-7-10-26; Buffalo: Zitur 7-8-6-21.

Burnsville 10, Shakopee 0

Shakopee 0 0 0 - 0

Burnsville 4 3 3 - 10

First: B-Ahcan (Borchardt, Bjork), 5:15; B-Wagner (Thomas, Larsen), 6:09; B-Ahcan (Osland, Engum), 8:42; B-Pearson (Kirschbaum, Killmer), 13:00. Second: B-Ahcan (Borchardt, Sawchuk), 6:29, pp; B-Larsen (Kirschbaum), 6:40; B-Pearson (Thomas, Johnson), 8:46. Third: B-Johnson, 1:30; B-Kirschbaum (Wagner, Larsen), 9:48; B-Bjork (Johnson, Thomas), 12:10. Saves: Shakopee: Geyen 17-14-9-40; Burnsville: Lee 3-3-1-7, Kenney x-x-3-3.

Edina 4, Eden Prairie 3 (OT)

Eden Prairie 1 1 1 0 - 3

Edina 2 1 0 1 - 4

First: E-Dornbach (Tucker, Scheerer), 1:22; EP-Steen (Johannes), 7:34; E-Walker (Scheerer), 16:00. Second: E-Copeland (Walker, Phillips), :40; EP-Mittelstadt (Hartle), 7:45, pp. Third: EP-Sullivan, 9:11. Overtime: EDI-Scheerer (Phillips), 6:58. Saves: Eden Prairie: Wiencek 6-2-7-0-15; Edina: deGrood 8-14-13-0-35.

Farmington 2, Eastview 1

Farmington 1 0 1 - 2

Eastview 1 0 0 - 1

First: E-Kukowski (Desrocher), 11:57. F-Trippel (Grengs, Billins), 13:06. Third: F-Siebenaler (Jensen), 12:18. Saves: F: Enright 4-3-8-15. E: Beattie 5-14-18-37.

Hill-Murray 2, Moorhead 1

Moorhead 1 0 0 - 1

Hill-Murray 2 0 0 - 2

First: HM-Staum (Helgeson, Ranallo), 12:58; HM-Yeo (Breezee), 14:08; M-O'Connor (Kosobud, Brace), 15:23. Saves: Moorhead: Leonard 5-9-5-19; Hill-Murray: Begley 8-7-8-23.

Lakeville North 7, Prior Lake 6

Lakeville North 3 4 0 - 7

Prior Lake 1 2 3 - 6

First: LN-Enebak (Pehrson), 7:04; LN-Johnson (Schneider), 7:14; PL-Hansen (Cohn), 9:12; LN-McGlade, 12:31. Second: LN-Poehling (Johnson), 5:46, pp; LN-McGlade (Duchon, Severson), 6:06; PL-Burggraaff (Gackle), 10:35; PL-Clemons (Schulze, Denman), 10:44; LN-Smith (Poehling), 11:24; LN-McGlade (Johnson), 13:29. Third: PL-Denman (Clemons), 3:48; PL-Clemons (Schulze, Fellows), 5:47; PL-Clemons (Denman), 16:59, pp. Saves: Lakeville North: Eigner 3-2-9-14; Prior Lake: Scites 6-6-4-16.

Mahtomedi 5, Holy Angels 0

Holy Angels 0 0 0 - 0

Mahtomedi 1 4 0 - 5

First: M-Forciea (Anderson), 10:35. Second: M-Strelow (Ayd, Kuivinen), 1:30; M-Forciea (Heinsch, Fladebo), 4:51; M-Kuivinen (Kangas), 10:35, sh; M-Fladebo (Forciea, Stoker), 13:57. Saves: Holy Angels: Daley 14-12-9-35; Mahtomedi: Swanson 6-3-5-14, Campbell x-1-x-1.

Minnetonka 6, Duluth East 1

Duluth East 0 1 0 - 1

Minnetonka 2 3 1 - 6

First: M-Rogers, 3:23; M-Miller (Ryan, Skarda), 8:06, pp. Second: M-Ryan (Skarda, VanSant), 4:06, pp; M-Skarda (Ryan), 6:13, pp; M-VanSant, 8:43, sh; DE-Crist (Peterson, Dow), 12:14, pp. Third: M-Bowman (Elder), 8:39. Saves: Duluth East: Meierhoff 10-9-8-27; Minnetonka: Hanson 13-7-6-26.

Mounds View 2, Tartan 2 (OT)

Mounds View 2 0 0 0 - 2

Tartan 1 0 1 0 - 2

First: MV-Smith (Gretsch, Plasencia), 3:46; MV-Reim (Baird), 15:22; T- Lindahl (Reddy, Poganski), 15:56. Third: T-Reddy ( Lindahl), 1:01. Saves: Mounds View: Marcouiller 10-14-11-6-41; Tartan: Huset 5-7-7-3-22.

Park of Cottage Grove 6, North St. Paul 2

Park of Cottage Grove 1 3 2 - 6

North St. Paul 0 2 0 - 2

First: P-Glazier (Oberding), 14:11. Second: P-Lucas (Foote, Solberg), 1:15; P-Koehnen (Oberding, Foote), 4:05; NSP-Dick (LaCasse, Coggin), 6:35; P-Palodichuk (Valento), 8:12; NSP-Smith (Conroy, Reubish), 13:05, pp. Third: P-Lucas (Strand), 9:37; P-Lucas, 16:27, sh. Saves: Park of Cottage Grove: Coulter 10-7-7-24; North St. Paul: Zamacona 13-17-15-45.

Rochester John Marshall 9, Red Wing 1

Red Wing 1 0 0 - 1

Rochester John Marshall 3 3 3 - 9

First: RJM-Sandwick, 6:09; RW-Hanson (DeFore), 6:56; RJM-Lamppa (Lamppa, Frerks), 7:06; RJM-Lamppa (Ratzloff, Braun), 15:03. Second: RJM-Johnson (Lamppa, Braun), 3:18; RJM-Terpstra (Sandwick, Heard), 5:32; RJM-Sandwick (Lamppa, Lamppa), 15:51. Third: RJM-Terpstra (Heard, Paulson), 2:18; RJM-Lee (Dahl, Ranfranz), 12:38; RJM-Lamppa (Lamppa), 14:03. Saves: Red Wing: Harding 12-19-9-40; Rochester John Marshall: Meyers 4-12-1-17.

St. Paul Academy 8, Providence Academy 2

Providence Academy 1 0 1 - 2

St. Paul Academy 1 5 2 - 8

First: SPA-Lombard (McCabe, Dahlseide), 4:16; PA-Murphy (Sellman), 15:14. Second: SPA-McCabe (Lombard, Dahlseide), 2:17, sh; SPA-Dahlseide (Dahlseide), 3:00, sh; SPA-Bowman (Dahlseide, McCabe), 8:16; SPA-Dahlseide (Dahlseide), 9:08; SPA-Kelly (Jallen), 12:20. Third: PA-Sonderby (Giesler), 6:20; SPA-Lombard (McCabe, Dahlseide), 7:31; SPA-Kelly (Jallen), 13:33. Saves: Providence Academy: Koskie 15-13-x-28, Ferreira x-x-10-10; St. Paul Academy: Beran 9-7-x-16, Reich x-1-6-7.

Spring Lake Park 3, Armstrong/Cooper 0

Spring Lake Park 1 1 1 - 3

Armstrong/Cooper 0 0 0 - 0

First: SLP-Bentfield, 2:35, sh. Second: SLP-Turnquist (Bachmeier, Gagnon), 3:55. Third: SLP-Sweno (Turnquist), 12:18. Saves: Spring Lake Park: Furlano 9-11-4-24; Armstrong/Cooper: Odell 4-6-12-22.

Stillwater 3, Holy Family 2

Holy Family 1 0 1 - 2

Stillwater 0 3 0 - 3

First: HF-Rock, 12:20. Second: S-Bjugstad (Cates), 4:53, pp; S-Cates (Manning), 11:34, pp; S-Stanton (Mapstone, Hoy), 15:29, pp. Third: HF-Almquist (Pearson, Ziemer), 14:38, pp. Saves: Holy Family: Moe 10-9-10-29; Stillwater: Benson 8-9-10-27.

Wayzata 7, Hopkins 0

Wayzata 1 4 2 - 7

Hopkins 0 0 0 - 0

First: W-Greeninger (Schmidt, Lindstrand), 13:39. Second: W-Schmidt (Sorensen, Senden), 7:56, pp; W-Schmidt (Anderson, Paterson), 9:26, pp; W-Duma (Kubinski), 10:23; W-Senden, 10:30. Third: W-Cossette (Senden, Kubinski), 12:38; W-Paterson (Anderson), 16:40. Saves: Wayzata: Schilling 4-8-4-16; Hopkins: Quinn 11-6-8-25.