FRIDAY

BASKETBALL • BOYS

LAKE

• Eden Prairie 69, Hopkins 68

METRO EAST

• Hastings 76, Henry Sibley 62

• Hill-Murray 93, Simley 88 (OT)

• Mahtomedi 64, North St. Paul 50

• St. Thomas Academy 81, South St. Paul 48

METRO WEST

• Benilde-St. Margaret’s 52, Bl. Kennedy 46

• Bl. Jefferson 74, Cooper 67

• Chanhassen 73, Richfield 38

• Chaska 74, St. Louis Park 58

MISSISSIPPI 8

• Cambridge-Isanti 57, Buffalo 55

• Monticello 72, Princeton 48

• North Branch 73, Big Lake 58

• Rogers 68, Chisago Lakes 61

• St. Francis 57, St. Michael-Albertville 49

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 78, Coon Rapids 52

• Armstrong 86, Spring Lake Park 27

• Centennial 68, Anoka 38

• Champlin Park 86, Blaine 50

• Park Center 82, Irondale 76

• Totino-Grace 71, Elk River 68

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 66, Rosemount 49

• Farmington 69, Eagan 64

• Lakeville North 64, Prior Lake 62 (OT)

• Lakeville South 87, Burnsville 86 (OT)

• Shakopee 80, Eastview 72

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 63, Roseville 61

• Forest Lake 65, Park of Cottage Grove 37

• Woodbury 71, White Bear Lake 63

• Stillwater 55, East Ridge 44

TRI-METRO

• Columbia Heights 84, Brooklyn Center 66

• Fridley 72, Holy Angels 51

• St. Anthony 62, St. Agnes 49

TWIN CITIES INDEPENDENT

• Cristo Rey Jesuit 106, Math & Science 62

WRIGHT COUNTY

• Annandale 70, Mound-Westonka 62

• Glencoe-Silver Lake 71, Dassel-Cokato 52

• New London-Spicer 59, Litchfield 58

• New Prague 68, Waconia 53

METROPOLITAN AREA

• Becker 77, Mora 32

• CHOF 72, Spectrum 61

• Concordia Academy 98, St. Croix Prep 77

• Eden Valley-Watkins 69, Howard Lake-W-W 60

• Minneapolis Roosevelt 68, Breck 52

• Mounds View 71, Duluth East 54

• Northfield 80, Faribault 49

• PACT 57, Mounds Park Academy 51

• Providence Academy 58, Watertown-Mayer 53

• Rochester John Marshall 70, Red Wing 65

• St. Croix Lutheran 58, Blake 35

• St. Paul Academy 56, New Life Academy 50

• Tartan 64, Superior (Wis.) 51

BASKETBALL • GIRLS

LAKE

• Hopkins 78, Eden Prairie 63

METRO EAST

• Hastings 61, Henry Sibley 51

• Hill-Murray 56, Simley 51

• North St. Paul 57, Mahtomedi 53

METRO WEST

• Bl. Jefferson 56, Cooper 51

• Chanhassen 65, Richfield 53

• Chaska 64, St. Louis Park 50

MINNESOTA RIVER

• Belle Plaine 67, LeSueur-Henderson 58

• Jordan 62, Watertown-Mayer 45

• Norwood YA 69, Mayer Lutheran 53

• Tri-City United 67, Sibley East 57

MISSISSIPPI 8

• North Branch 45, Chisago Lakes 42

• Princeton 64, St. Francis 56

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 63, Coon Rapids 45

• Armstrong 67, Spring Lake Park 44

• Centennial 60, Anoka 51

• Champlin Park 63, Blaine 59

• Park Center 83, Irondale 77

SOUTH SUBURBAN

• Eastview 57, Shakopee 54

• Lakeville South 40, Burnsville 38

SUBURBAN EAST

• East Ridge 62, Stillwater 54

• Park of Cottage Grove 55, Forest Lake 41

• Roseville 57, Cretin-Derham Hall 46

• White Bear Lake 53, Woodbury 41

TRI-METRO

• Columbia Heights 71, Brooklyn Center 35

• Concordia Academy 63, Visitation 54

• Holy Angels 71, Fridley 60

WRIGHT COUNTY

• Annandale 60, Mound-Westonka 27

• Hutchinson 67, Holy Family 48

• New Prague 67, Waconia 47

• Orono 73, Delano 55

METROPOLITAN AREA

• Becker 51, St. Cloud Cathedral 21

• Eden Valley-Watkins 52, Rockford 44

• Elk River 66, St. Cloud Tech 33

• Howard Lake-W-W 50, Kimball 46

• Litchfield 56, Osakis 46

• Minnehaha Academy 54, Martin County West 50

• Mounds View 74, Minneapolis Southwest 36

• Northfield 36, Faribault 32

• Rochester John Marshall 60, Red Wing 32

• St. Croix Lutheran 58, Blake 31

• St. Croix Prep 59, St. Paul Academy 35

• St. Paul Highland Park 71, CHOF 66 (OT)

• Thief River Falls 71, Zimmerman 52

HOCKEY • BOYS

CLASS 1A

Section 2 • Quarterfinals

• Breck 16, Waconia 1

• Delano 4, St. Louis Park 3

Section 4 • Quarterfinals

• Mahtomedi 14, Henry Sibley 4

• St. Paul Academy 6, Simley 0

STATE TOURNAMENT

GYMNASTICS

At University of Minnesota Sports Pavilion

CLASS 2A

Team tournament

• 1. Roseville Area 150.050 (37.125 vault, 38.025 uneven bars, 37.525 balance beam, 37.375 floor exercise); 2. St.Cloud Tech 148.075; 3. Lakeville North 147.525; 4. East Ridge 146.600; 5. Champlin Park 145.950; 6. Northfield 144.775; 7. Cambridge-Isanti 142.450; 8. Wayzata 141.850.

Individual tournament

• Saturday, 6 pm

 

CLASS 1A

Team tournament

• 1. Detroit Lakes 150.025 (37.6 vault, 36.925 uneven bars, 37.15 balance beam, 38.35 floor exercise); 2. Melrose 149.200; 3. Watertown-Mayer/Mound-Westonka 145.725; 4. North Branch 142.850; 5. Becker 142.825; 6. Austin 142.650; 7. Worthington 137.200; 8. Orono 132.825.

Individual tournament

• Saturday, 11 am

SATURDAY

HOCKEY • BOYS

CLASS 2A

Section 1 • Semifinals

At Rochester Recreation Center

• Lakeville North vs. Rochester Century, 11:30 am

• Farmington vs. Lakeville South, 2 pm

Section 2 • Semifinals

At Braemar Arena

• Bloomington Jefferson vs. Edina, noon

At Bloomington Ice Garden

• Burnsville vs. Prior Lake, 3 pm

Section 3 • Semifinals

At Veterans Memorial Community Center

• Rosemount vs. St. Thomas Academy, 4 pm

• Cretin-Derham Hall vs. Eastview, 7:45 pm

Section 4 • Quarterfinals

At Aldrich Arena

• Hill-Murray vs. North St. Paul, 11 am

• Irondale vs. White Bear Lake, 1 pm

• Stillwater vs. Tartan, 5 pm

• Mounds View vs. Roseville, 7 pm

Section 5 • Semifinals

At Champlin Ice Forum

• Anoka vs. Centennial, 3 pm

• Blaine vs. Maple Grove, 7 pm

Section 6 • Semifinals

At Braemar Arena

• Benilde-St. Margaret’s vs. Eden Prairie, 4 pm

At Bloomington Ice Garden

• Minnetonka vs. Wayzata, 7:30 pm

Section 7 • Semifinals

At Amsoil Arena

• Cloquet-Esko-Carlton vs. Elk River, noon

• Duluth East vs. Grand Rapids, 2 pm

Section 8 • Semifinals

• Brainerd at Bemidji, 4 pm

• Roseau at Moorhead, 7 pm

 

CLASS 1A

Section 1 • Semifinals

At Rochester Recreation Center

• Faribault vs. New Prague, 5:30 pm

• Mankato West vs. Northfield, 8 pm

Section 3 • Semifinals

At Gustavus Adolphus

• Luverne vs. Marshall, noon

• Hutchinson vs. New Ulm, 2:30 pm

Section 5 • Semifinals

• Princeton at Chisago Lakes, 7 pm

• Providence Academy at Spring Lake Park, 7 pm

Section 6 • Semifinals

At Alexandria

• Alexandria vs. St. Cloud Apollo, 5:30 pm

• Fergus Falls vs. St. Cloud Cathedral, 7 pm

Section 7 • Semifinals

At Amsoil Arena

• Hermantown vs. Hibbing, 6 pm

• Duluth Denfeld vs. Duluth Marshall, 8 pm

Section 8 • Semifinals

At Warroad

• Detroit Lakes vs. East Grand Forks, 6 pm

• Thief River Falls vs. Warroad, 8:15 pm

summaries

BASKETBALL • BOYS

Andover 78, Coon Rapids 52

Andover 42 36 - 78

Coon Rapids 22 30 - 52

Andover: Eliason 14, Johnson 12, McNallan 11, Swanson 11, Goltz 10, McCready 10, Hartmann 3, Feigum 2, Leisner 2, Toronto 2, Koolmo 1. Coon Rapids: Foy 22, Johnson 12, Nguyen 12, Lang 3, Lawal 3.

 

Annandale 70, Mound-Westonka 62

Mound-Westonka 24 38 - 62

Annandale 27 43 - 70

Mound-Westonka: Wear 27, Sage 11, Cherrier 8, Dahl 6, Jensen 5, Wanous 3, Abegglen 2. Annandale: Knickerbocker 34, Hinz 15, Fobbe 5, Kuefler 5, Weege 5, Hohenstein 4, Wilken 2.

 

Armstrong 86, Spring Lake Park 27

Armstrong 46 40 - 86

Spring Lake Park 14 13 - 27

Armstrong: Thompson 15, Williams 14, Thompson 10, Burns 8, Dixon 8, Nolan 7, Brambilla 6, Bowen 5, Chatman 4, Wencl 3, McManus 2, Nelson 2, Rollins 2. Spring Lake Park: Retka 7, Byrd 5, LeVahn 5, Salwei 4, LeVahn 2, J. Ojile 2, Z. Ojile 2.

 

Benilde-St. Margaret’s 52, Bl. Kennedy 46

Bloomington Kennedy 26 20 - 46

Benilde-St. Margaret’s 27 25 - 52

Bloomington Kennedy: Aune 10, Bryant 10, Chase 8, Abdikadir 6, Bell 6, Murphy 6. Benilde-St. Margaret’s: Baker 14, Drees 12, Cave 9, Frank 6, Miller 3, Whitmore 3, Patnode 2, Schmitz 2, Dunn 1.

 

Bl. Jefferson 74, Cooper 67

Cooper 26 41 - 67

Bloomington Jefferson 34 40 - 74

Cooper: Pickford 22, Newbern 14, Newbern 13, Gordan 12, Beard 4, Edwards 2. Bloomington Jefferson: Gathje 31, Rasmussen 16, Wanzek 13, Hird 6, Tillotson 6, Scherber 2.

 

Cambridge-Isanti 57, Buffalo 55

Cambridge-Isanti 32 25 - 57

Buffalo 29 26 - 55

Cambridge-Isanti: McDonald 18, Terwilliger 17, Cox 10, Malik 6, Johnson 4, Harding 2. Buffalo: Senger 19, Spier 15, Dahl 13, Willert 4, High 2, Laidlaw 2.

 

Centennial 68, Anoka 38

Centennial 33 35 - 68

Anoka 15 23 - 38

Centennial: Johnson 15, Peterson 13, Facon 12, Herr 8, Fritz 7, Deutsch, 6, Kruse 4, Nyren 2, Lund 1. Anoka: Ledin 14, Sutton 10, Doppler 5, Putnam 3, Hansen 2, Larson 2, Hillburn 1, Lohse 1.

 

Champlin Park 86, Blaine 50

Champlin Park 44 42 - 86

Blaine 26 24 - 50

Champlin Park: Hill 21, Wright 20, Kloeppner 12, Johnson 11, John 9, Gibson 8, Mulsumo 3, Hayes 2. Blaine: Scherer 9, Baker 8, Neppl 8, Gerretty 6, Leo 5, Leo 4, Bynum 2, Jenkins 2, Larson 2, Loher 2, Shogren 2.

 

Chanhassen 73, Richfield 38

Chanhassen 40 33 - 73

Richfield 15 23 - 38

Chanhassen: Witthus 14, Mapes 11, Khwice 9, Prince 9, Witthus 7, Kent-Schneider 6, Hutton 5, Mattern 4, Elgren 2, Weisman 2, Williams 2, Williams 2. Richfield: Harmon 7, Stone 7, Miles 5, White 4, Tucker-Shabazz 3, Stewart 2, Lewis 2, Brown 2, Woods 2, Blanchard 2, Maddox 2.

 

Chaska 74, St. Louis Park 58

Chaska 34 40 - 74

St. Louis Park 30 28 - 58

Chaska: Hansen 18, Hanson 17, Murphy 9, Christenson 7, Sanders 7, Young 6, Strazzanti 4, Aase 2, Hennen 2, Roskam 2. St. Louis Park: Kjos 22, Domres 12, Whitlock 8, Howard 5, Lynch 4, Burnett 3, Keller 2, Morrow 2.

Columbia Heights 84, Brooklyn Center 66

Brooklyn Center 29 37 - 66

Columbia Heights 42 42 - 84

Brooklyn Center: Carr 17, Beasley 9, Kirkwood 8, Pickford 8, Johnson 6, Karn 6, Hightower 5, Duncan 4, Collins 3. Columbia Heights: Scott 32, Baptiste 25, Anwey 11, Dixon 8, Ugas 6, Roberson 2.

 

Concordia Academy 98, St. Croix Prep 77

St. Croix Prep 40 37 - 77

Concordia Academy 54 44 - 98

St. Croix Prep: Gutierrez 29, Shea 12, Krueger 11, Fisher 6, Richardson 6, Smith 6, Kaul 3, Maule 2, Parry 2. Concordia Academy: Moore Jr. 35, Root 24, Maddox 21, Falk 8, Harbo 5, Vallin 3, Stage 2.

 

Cretin-Derham Hall 63, Roseville 61

Roseville 36 25 - 61

Cretin-Derham Hall 32 31 - 63

Roseville: Horsted 24, Critchley 18, Poss 13, Johnson 4, Farmer 2. Cretin-Derham Hall: Neumann 18, Gresham 17, Rosga 11, Ousley-Brown 10, Delaney 7.

 

Eden Prairie 69, Hopkins 68

Hopkins 26 42 - 68

Eden Prairie 38 31 - 69

Hopkins: Shahid 20, Warren 14, El-Amin 11, Hutson 11, Johnson 5, Wright 5, Davis 2. Eden Prairie: Chose 23, Lanasa 13, Rudrud 9, Ruppert 6, Cashman 4, Coughlin 4, Jacobus 4, Stewart 2, Simmer 2, Vermedahl 2.

 

Farmington 69, Eagan 64

Farmington 30 39 - 69

Eagan 30 34 - 64

Farmington: Ferm 25, Speikers 15, Anderson 6, Zitzmann 6, Halstrom 6, Berg 5, Wilson 2, Larson 2, Hart 2. Eagan: Matthews 18, Seiberlich 14, Stahlut 9, Schuberg 8, Hibbard 6, Johnson 6, Ohlhues 3.

 

Forest Lake 65, Park of Cottage Grove 37

Park of Cottage Grove 12 25 - 37

Forest Lake 28 37 - 65

Park of Cottage Grove: Winmill 12, Alt 7, Beaulieu 4, Kvendru 4, Kummel 3, Ogurinde 3, Tola 2, Shamberger 2. Forest Lake: Knutson 11, Waterman 10, Morse 7, Waddle 7, Kezar 7, Morse 5, Larson 4, Olson 3, Reller 3, Wallner 2, Bloch 2, Alm 2, Kinder 2.

 

Fridley 72, Holy Angels 51

Holy Angels 16 35 - 51

Fridley 40 32 - 72

Holy Angels: Boehne 21, O’Brien 6, Longo 5, Metcalf 4, Nicklay 4, Voxland 3, Arms 2, Meulepas 2, Moriarty 2, Oslund 2. Fridley: Pal 26, Caruthers 11, Mraz 11, Murray 7, Conyers 6, Nyangai 6, Huna 3, Crandall 2.

 

Glencoe-Silver Lake 71, Dassel-Cokato 52

Dassel-Cokato 22 30 - 52

Glencoe-Silver Lake 40 31 - 71

Dassel-Cokato: Johnson 18, Asplin 13, Lindell 6, Monson 5, Thinesen 4, Kaiser 3, Jorgensen 2, Howell 1. Glencoe-Silver Lake: Anderson 17, Goettl 17, Ehrke 7, Popelka 7, Ober 6, Petersen 5, Pinske 4, Richer 4, Boraas 2, Romano 2.

 

Hastings 76, Henry Sibley 62

Hastings 42 34 - 76

Henry Sibley 31 31 - 62

Hastings: Nielson 24, Skoyen 18, Dittrich 14, Gullicks 7, Brohner 6, Bayne 5, Kummer 2. Henry Sibley: Robinson 18, Edwards 15, Satar 10, Garibay 7, Stevenson 4, Clem 2, Bjur 2, Peterson 2, Gilberg 2.

 

Hill-Murray 93, Simley 88 (OT)

Simley 47 29 12 - 88

Hill-Murray 47 29 17 - 93

Simley: Stensgard 25, Anderson 17, Stensgard 12, Scheffley 11, Zellmer 10, Amspoker 8, Gray 5. Hill-Murray: Wilson 53, Moore 22, Fahey 10, Carlson 4, Davis 2, Westby 2.

 

Lakeville North 64, Prior Lake 62 (OT)

Prior Lake 24 33 5 - 62

Lakeville North 27 30 7 - 64

Prior Lake: Heidecker 15, Bair 12, Schultze 11, McElwain 9, McKiernan 9, Sims 6. Lakeville North: Flack 20, C. Brooks 13, I. Brooks 13, Reuvers 8, Stewart 6, Engwall 2, Schermann 2.

 

Lakeville South 87, Burnsville 86 (OT)

Lakeville South 40 40 7 - 87

Burnsville 43 37 6 - 86

Lakeville South: Larson-Gulsvig 27, Sorenson 27, Swanhorst 16, Cuddigan 12, Carlson 3, Continenza 2. Burnsville: Morris 34, Davis 10, Gumm 10, Martens 10, Shepley 10, Ruffing 6, Shepley 2, Torbenson 2, Voeller 2.

 

Mahtomedi 64, North St. Paul 50

North St. Paul 21 29 - 50

Mahtomedi 26 38 - 64

North St. Paul: Ja. Steckler 13, Jones 3, Acquoi 3, Weber 4, Jo. Steckler 7, Suggs-Morgan 4, Kpegol 14, Wadlington 2. Mahtomedi: Hangge 1, Mustar 14, Bell 7, Buller 3, Newman 10, Voyen 18, Hjelle 8, Tuttle 2, Martin 1.

 

Minneapolis Roosevelt 68, Breck 52

Breck 24 28 - 52

Minneapolis Roosevelt 36 32 - 68

Breck: Lawal 21, Culliton 18, Bergerson 6, Cousineau 5, Opperman 2. Minneapolis Roosevelt: Cobbs 21, Farrar Jr. 15, Hannah Jr. 12, Elliot 6, Aden 5, Rodgers 5, Graves 4.

 

Monticello 72, Princeton 48

Princeton 23 25 - 48

Monticello 40 32 - 72

Princeton: Kinney 12, Mitchell 10, Embertson 6, Lindner 6, Schimming 6, Flicek 3, Norman 3, Fleury 1, Jungroth 1. Monticello: Todd 15, Goodwin 12, Cole 9, Frie 9, Grathwohl 6, Bautch 4, Hoglund 4, Sellner 4, Wills 3, Andrews 2, Cooper 2, Hangsleben 2.

 

Mounds View 71, Duluth East 51

Mounds View 31 40 - 71

Duluth East 23 28 - 51

Mounds View: Kaczynski 21, Albers 20, Van de werken 8, Sletten 7, Sorensen 6, Deiters 4, Fairchild 3, Everson 2. Duluth East: Heyer 12, Miller 12, Sandbulte 8, Thompson 6, Zwak 6, Seymour 3, Holak 2, Maslowski 2.

 

New Prague 68, Waconia 53

Waconia 22 31 - 53

New Prague 34 34 - 68

Waconia: Smith 19, Kortuem 12, Talton 8, Peters 4, Rands 4, Whittaker 4, Stevenson 2. New Prague: Greenwalt 15, Wolford 15, Buthe 12, Jallah 11, Johnson 6, Fuerniss 5, Hanson 2, Schmitz 2.

 

North Branch 73, Big Lake 58

North Branch 43 30 - 73

Big Lake 19 39 - 58

North Branch: O’Day 21, Blomquist 13, Burnside 13, Souther 9, Pearson 8, Southbloom 6, Steele 2, Steffensen 1. Big Lake: Miller 15, Vogt 12, Teige 10, Knaeble 9, Sanford 6, Monson 4, Teigen 2.

Northfield 80, Faribault 49

Northfield 33 47 - 80

Faribault 21 28 - 49

Northfield: Harris 28, Johnson 12, Eckhoff 9, Ernste 7, Petrovic 5, Rasthemensen 3, Antoine 3, Lant 3, Meland 3, McDonald 2, Shepley 2, Rodgers 2, Otterdahl 1. Faribault: Hunter 13, Ehlers 10, Hart 6, Schaffer 6, Hart 4, Combs 4, Jackson 3, Miller 2, Ehlers 1.

 

PACT 57, Mounds Park Academy 51

PACT 24 33 - 57

Mounds Park Academy 33 18 - 51

PACT: Stone 20, Hagen 16, Johnson 11, Johnson 8, Johnson 2. Mounds Park Academy: Connolly 13, Guiang 11, Montour 8, Gray 7, Mahamoud 6, Olson 5, Fitzgerald 1.

 

Park Center 82, Irondale 76

Irondale 32 44 - 76

Park Center 35 47 - 82

Irondale: Sutherlin 26, Etuk-Akpon 17, Schramm 16, Bookey 6, Ackerman 4, Hofschulte-Beck 4, Real 3. Park Center: Lusane 17, Simon 17, Oganda 14, Lawson 13, Ogunti 12, Broadway 7, Mathews 2.

 

Providence Academy 58, Watertown-Mayer 53

Watertown-Mayer 18 35 - 53

Providence Academy 28 30 - 58

Watertown-Mayer: Berhow 20, Parker 12, Johnson 7, Nolan 4, Malberg 3, Alger 3, Theisen 2, Eliason 2. Providence Academy: Richelsen 23, Flottmeier 11, Miller 9, Blomberg 8, Kolsrud 5, Lahr 2.

 

Rochester John Marshall 70, Red Wing 65

Rochester John Marshall 38 32 - 70

Red Wing 27 38 - 65

Rochester John Marshall: Ma. Hurt 16, Mi. Hurt 13, Walden 13, Tuckner 9, Mattison 8, Faber 6, Hardin 4, Moen 1. Red Wing: Buck 17, Miller 14, Munson 12, Sevlie 9, Toivonen 8, Bryan 5.

 

Rogers 68, Chisago Lakes 61

Chisago Lakes 32 29 - 61

Rogers 31 37 - 68

Chisago Lakes: Duncan 25, Gillach 13, Wood 8, Lindquist 5, Hickcox 4, Dunne 3, Lee 3. Rogers: Alexander 15, Lendl 15, Musoke 15, Wilson 14, Bloom 3, Bohnsack 2, Heyer 2, Murray 2.

 

St. Anthony 62, St. Agnes 49

St. Agnes 24 25 - 49

St. Anthony 24 38 - 62

St. Agnes: Missoh 16, Smith III 15, Skulley 8, Golden 4, Tesfay 4, Vaske 2. St. Anthony: Peterson 14, Langums 13, Peterson 11, Henderson 8, Knutson 6, Choesang 3, DeMars 3, Gulachek 2, Zeller 2.

 

St. Croix Lutheran 58, Blake 35

St. Croix Lutheran 26 32 - 58

Blake 19 16 - 35

St. Croix Lutheran: Krueger 18, Rovney 15, Valluri 9, Lamu 8, Denn 3, Arndt 2, Bastian 2, Maki 1. Blake: Levitt 10, Moe 7, Hesdorffer 6, Leadholm 4, Shan 3, Boyd 2, Dougan 2, Cieslukowski 1.

 

St. Francis 57, St. Michael-Albertville 49

St. Francis 25 32 - 57

St. Michael-Albertville 26 23 - 49

St. Francis: Moreno 17, Scheuring 13, Whitney 11, Carlson 6, Scardigli 5, Svihel 5. St. Michael-Albertville: Rothstein 14, Greenwaldt 10, Hakes 10, Bridell 7, Weston 5, Holt 3.

 

St. Paul Academy 56, New Life Academy 50

St. Paul Academy 22 34 - 56

New Life Academy 22 28 - 50

St. Paul Academy: Peyton 15, Osman 14, Peacock 7, Egly 6, Isaacson 6, Suzuki 5, Smaller 3. New Life Academy: Engstrom 32, Ketema 5, Wynia 5, Berger 4, Goulet 2, Horner 2.

 

St. Thomas Academy 81, South St. Paul 48

South St. Paul 32 16 - 48

St. Thomas Academy 50 31 - 81

South St. Paul: Taylor 16, Bjorklund 10, Totino 6, Cuchna 5, Engel 4, Peinovich 3, Bakken 2, Whaley 2. St. Thomas Academy: Jacobsen 24, Chaffee 13, Endahl 10, Mayleben 10, Wright 10, Wright 8, Beckman 6.

 

Shakopee 80, Eastview 72

Shakopee 35 45 - 80

Eastview 35 37 - 72

Shakopee: Mitchell 25, Coplin 17, Killeen 15, Triplett 9, Hagen 8, Gaebel 4, Keller 2. Eastview: Guebert 21, Ryan 20, Bryan 12, Dickson 12, Bangh 5, Mitchell 2.

 

Stillwater 55, East Ridge 44

Stillwater 26 29 - 55

East Ridge 18 26 - 44

Stillwater: Gamble 24, McKinley 12, Anderson 8, Blinkhorn 6, Dobson 5. East Ridge: Tomes 17, Masgai 10, Franks 6, Remke 5, Green 4, Gillespie 2.

 

Tartan 64, Superior (Wis.) 51

Superior (Wis.) 30 21 - 51

Tartan 36 28 - 64

Superior (Wis.): Myer 24, Libel 8, Lozon 8, Gray 4, Mehlum 4, Kimmes 3. Tartan: Lyle 15, Walker 15, Horn 14, Humphrey 6, Myles 5, Jackson 3, Johnson 2, Langer 2, Nistler 2.

 

Totino-Grace 71, Elk River 68

Elk River 32 36 - 68

Totino-Grace 39 32 - 71

Elk River: Keller 18, Pink 18, Weege 11, Haywood 7, Delain 5, Burger 4, Morrell 4, Miller 1. Totino-Grace: Kreuser 21, Walker 17, Streeter 16, Wagner 8, Lutz 3, Adair 2, Jacob 2, Paal 2.

 

Woodbury 71, White Bear Lake 63

White Bear Lake 30 33 - 63

Woodbury 33 38 - 71

White Bear Lake: Lockwood 22, Bosch 14, Larsen 10, Whalen 10, Bleakly 4, Maw 3. Woodbury: Coddon 22, West 13, Perkins 10, Carter 9, Adeloa 6, Flanagan 6, Thilgen 5.

BASKETBALL • GIRLS

Andover 63, Coon Rapids 45

Coon Rapids 19 26 - 45

Andover 32 31 - 63

Coon Rapids: Wilkins 10, Porisch 9, Nyberg 8, Siner 7, Hagstrom 5, Anderson 2, Jenkins 2, Kolar 2. Andover: Daninger 28, Dagostino 10, Thelen 8, Diemer 6, Aarness 2, Garcia 2, Hofschild 2, Hostad 2, Schildhauer 2, Thelen 1.

 

Annandale 60, Mound-Westonka 27

Annandale 40 20 - 60

Mound-Westonka 14 13 - 27

Annandale: Purcell 13, Atkinson 12, Spaulding 12, Groth 8, Medvec 6, Miller 3, Reimer 3, D’Heilly 2, Loch 1. Mound-Westonka: Wharram 17, Beyer 4, Anderson 3, Schaible 2, Kerr 1.

Armstrong 67, Spring Lake Park 44

Spring Lake Park 14 30 - 44

Armstrong 34 33 - 67

Spring Lake Park: Redd 12, Murphy 11, Siegfried 9, Murphy 8, Ayim 2, Fruzyna 2. Armstrong: Williams 24, Robinson 12, Fleck 6, Heckt 5, Loobeek 4, Snow 4, Udelhoven 4, Krsul 2, Patterson 2, Turmon 2, Wolfe 2.

 

Bl. Jefferson 56, Cooper 51

Bloomington Jefferson 29 27 - 56

Cooper 24 27 - 51

Bloomington Jefferson: Gess 22, Evavold 11, Roeser 11, Davern 8, Sartain 2, Murray 1, Starling 1. Cooper: Johnson 13, Wheeler 13, Longs 10, Sutton 5, Hepp 4, Harvey 3, Nance 2, Longs 1.

 

Centennial 60, Anoka 51

Anoka 29 22 - 51

Centennial 31 29 - 60

Anoka: Torgerson 20, Bongartz 15, Slater 10, Josephson 2, Schoknecht 2, Zimmer 2. Centennial: Gerding 15, Stapleton 13, Grow 11, Clark 6, Comer 6, Watson 6, Stapleton 2, Orth 1.

 

Champlin Park 63, Blaine 59

Blaine 19 40 - 59

Champlin Park 22 41 - 63

Blaine: Jablonsky 17, Miller 15, Romick 13, Weigand 6, Wilaby 6, Mbanefo 2. Champlin Park: Hicks 16, Crymble 14, Etheridge 12, Gerads 9, Maus 4, Tomniczak 4, Garrison 2, Mocchi 2.

 

Chanhassen 66, Richfield 53

Richfield 29 24 - 53

Chanhassen 33 33 - 66

Richfield: Adams 28, Tsega 8, Adams 7, Mogren 6, Taylor 4. Chanhassen: Kuderer 25, Gitzen 21, O’Brien 9, Lucas 5, Santjer 4, Bren 2.

 

Chaska 64, St. Louis Park 50

St. Louis Park 20 30 - 50

Chaska 33 31 - 64

St. Louis Park: Henderson 19, Maxey-Moore 11, Rueter 7, Nagorski 6, Olson 4, Schulz 3. Chaska: Parsons 20, Leggett 16, Lenzen 13, Perrill 4, Koosman 3, Althaus 2, Panning 2, Peterson 2, Goetz 1, Hegna 1.

 

Columbia Heights 71, Brooklyn Center 35

Brooklyn Center 16 19 - 35

Columbia Heights 48 23 - 71

Brooklyn Center: Confair 21, Confair 6, Auld 4, Hudson 2, Russell 2. Columbia Heights: Thomas 21, Humphries 15, Born 12, Tula 9, Sheets 8, Ashby 2, Kennedy 2, Scott 2.

 

Concordia Academy 63, Visitation 54

Concordia Academy 32 31 - 63

Visitation 19 35 - 54

Concordia Academy: Neuman 20, Walther 18, Paul 10, Beardsley 6, Moore 4, Paul 4, Hegrenes 1. Visitation: Commers 23, Wright 14, Schueppert 10, Schreier 7.

 

East Ridge 62, Stillwater 54

East Ridge 31 31 - 62

Stillwater 32 22 - 54

East Ridge: Sexe 15, Robinson 11, Johnson 9, Stoehr 7, Kenol 5, Persche 5, Robinson 4, Holton 3, Tomes 3. Stillwater: Theits 27, Day 8, Scalia 7, Schmitt 5, Wahlstrom 3, Magler 2, Scallia 2.

 

Eastview 57, Shakopee 54

Shakopee 27 27 - 54

Eastview 25 32 - 57

Shakopee: Koenen 18, Zerr 14, Rodning 13, Hutton 6, Rhinesmith 3. Eastview: Ranke 20, Guebert 18, Pickrain 10, Trammel 9.

 

Eden Valley-Watkins 52, Rockford 44

Eden Valley-Watkins 21 31 - 52

Rockford 21 23 - 44

Eden Valley-Watkins: Stang 15, Kummet 14, Stommes 9, Holdvogt 7, Geislinger 5, Forcier 1, Stommes 1. Rockford: McNeal 11, Calder 7, McNeal 7, Bagaason 6, Stecker 6, Cain 5, Palmer 2.

 

Elk River 66, St. Cloud Tech 33

St. Cloud Tech 21 12 - 33

Elk River 40 26 - 66

St. Cloud Tech: Kedrowski 12, Brown 7, Krippner 3, White 3, Boettcher 2, Brown 2, Kline 2, Simon 2. Elk River: Scheid 13, Haack 10, Cox 9, Rollag 9, Langbehn 6, Wentland 6, Grunewald 4, Kramer 4, Lachmiller 3, Trittin 2.

 

Hastings 61, Henry Sibley 51

Henry Sibley 23 28 - 51

Hastings 28 33 - 61

Henry Sibley: Nelson 21, Johnson 8, Tezlaff 8, Wood 7, Leslie 5, Tuley 2. Hastings: Carlson 23, Norman 15, Schorzman 14, Brake 6, Brake 3.

 

Hill-Murray 56, Simley 51

Hill-Murray 31 25 - 56

Simley 26 25 - 51

Hill-Murray: Malecha 18, Schneider 16, Graskewicz 15, Langer 4, Lindahl 2, Thorson 1. Simley: Kain 25, Atkins 15, Johnson 6, Paulsen 3, Feder 2.

 

Holy Angels 71, Fridley 60

Fridley 29 31 - 60

Holy Angels 39 32 - 71

Fridley: Gilreath 23, Teff 22, Miller 6, Davis 3, Backstrom 2, Purnell 2, Rodero 2. Holy Angels: Bagwell-Katalinich 17, Caron 14, Meyer 12, Oberg 11, Thompson 9, Spanier 4, Thalhuber 4.

 

Hopkins 78, Eden Prairie 63

Eden Prairie 33 30 - 63

Hopkins 35 43 - 78

Eden Prairie: Levine 27, Boehm 11, Eliasen 8, Blanshan 4, Carr 4, Platt 4, Jirele 3, Hughes 2. Hopkins: Hollie 23, Bates 20, Starks 15, Livingston 9, Winston 6, Wiggins 3, Bulver 2.

 

Jordan 62, Watertown-Mayer 45

Watertown-Mayer 27 18 - 45

Jordan 21 41 - 62

Watertown-Mayer: Killian 16, Klitzke 16, Barfknecht 3, Boll 2, Bushman 2, Czinano 2, Ernhart 2, Zuelzke 2. Jordan: Johnson 20, Nielsen 14, Freund 12, Pitlick 6, Matthews 5, Sievers 5.

 

Lakeville South 40, Burnsville 38

Burnsville 10 28 - 38

Lakeville South 20 20 - 40

Burnsville: Mitby 10, Fee 8, Woebke 7, Langeness 4, Rogers 4, Donchetz 2, Fredericks 2, Gigstad 1. Lakeville South: Guentzel 16, Douville 9, Miller 8, Cozad 3, Cuffe 2, Durham 2.

Minnehaha Academy 54, Martin County West 50

Martin County West 29 21 - 50

Minnehaha Academy 34 20 - 54

Martin County West: Tumbleson 19, El. Kuehl 12, Smith 11, Giestfeld 6, Larson 2. Minnehaha Academy: Kaminski 24, Thomey 14, Te. Rhoades 7, Gilreath 5, New 4.

 

New Prague 67, Waconia 47

New Prague 33 34- 67

Waconia 23 24 - 47

New Prague: Deihl 32, Hustad 12, Allar 7, Cox 3, Maddaus 3, Trewartha 3, Becker 2, Goblirsch 2, Milinkovich 2, Giesen 1. Waconia: Schmitt 13, Dammann 8, Fuller 8, Koppi 5, Eder 4, Schuler 3, Dimberger 2, Kirsch 2, Marker 2.

 

North Branch 45, Chisago Lakes 42

Chisago Lakes 20 22 - 42

North Branch 20 25 - 45

Chisago Lakes: Backes 20, Greene 12, Kluge 5, Clarin 2, Elfering 2, Carlson 1. North Branch: Selbitschka 16, Coleman 10, Fair 8, Linkert 6, Becklin 2, Corner 2, Carlson 1.

 

Northfield 36, Faribault 32

Faribault 15 17 - 32

Northfield 13 23 - 36

Faribault: Amacher 11, Akemann 6, Bresnahan 6, Hanson 3, Isaacson 2, Palmer 2, Wetzel 2. Northfield: Hanzlik 15, Schwartz 9, Touchette 7, Arneson 2, Noack 2, Edwards 1.

 

Norwood YA 69, Mayer Lutheran 53

Mayer Lutheran 23 30 - 53

Norwood Young America 26 43 - 69

Mayer Lutheran: Larsen 17, Hucky 13, Kuntz 10, Gustin 5, Winter 5, Chmielewski 3. Norwood Young America: Brazil 23, Fox 11, Grimm 11, S. Wickenhauser 10, G. Wickenhauser 7, Karnes 4, Geis 3.

 

Park of Cottage Grove 55, Forest Lake 41

Forest Lake 19 22 - 41

Park of Cottage Grove 28 27 - 55

Forest Lake: Moeller 15, Vidlund 14, Shortly 6, Asperheim 4, Birkholz 2. Park of Cottage Grove: Williams 16, Williams 13, Gorres 6, Lamberty 5, Fabeck 4, Perryman 4, VanDenAvond 3, Burka 2, Wenner 2.

 

Princeton 64, St. Francis 56

St. Francis 23 33 - 56

Princeton 23 41 - 64

St. Francis: Zgutowicz 21, Hewitt 12, Ogbemudia 11, Kungel 6, Oscan 3, Winkels 3. Princeton: Sandin 19, Doyle 11, Jackson 10, Stay 8, Oakes 6, Laabs 5, Chmielewski 3, Bjurman 2.

 

Roseville 57, Cretin-Derham Hall 46

Cretin-Derham Hall 20 26 - 46

Roseville 27 30 - 57

Cretin-Derham Hall: Radford 10, Hendricks 7, Mendez 7, Edinger 6, Moore 5, Anderson-Manning 3, Salmen 3, Vosbeek 2. Roseville: Burich 22, Porter 10, Hansen 6, Nelson 6, Hain 4, Hill 3, Nelson 3, Dykes 2, Ryan 1.

 

St. Croix Lutheran 58, Blake 31

Blake 13 18 - 31

St. Croix Lutheran 31 27 - 58

Blake: Flemming 9, Harris 9, Salone 9, Ahmed 2, Gregor 2. St. Croix Lutheran: Cambrice 15, Kletscher 14, Gadison 12, Miller 7, Skrien 5, Lopez 3, Barrot 1, Hillstrom 1.

 

St. Croix Prep 59, St. Paul Academy 35

St. Croix Prep 24 35 - 59

St. Paul Academy 18 17 - 35

St. Croix Prep: Kaetterhenry 23, Kaetterhenry 8, Schifsky 8, Schulte 8, Walsh 6, Hangge 4, Schulte 2. St. Paul Academy: Olson 9, Ademite 8, Arnold 8, Brattland 6, McNamer 3, Romans 1.

 

St. Paul Highland Park 71, CHOF 66 (OT)

Christ’s Household of Faith 34 28 4 - 66

St. Paul Highland Park 30 32 9 - 71

Christ’s Household of Faith: Alleman 20, Eckman 12, Piepkorn 10, Rooney 9, Otten 6, Piepkorn 6, Palenschat 3. St. Paul Highland Park: Cardenas 21, Baumgardner 21, Owens 9, Mason 8, Witt 6, Olson 4, Nystrom 2.

 

Thief River Falls 72, Zimmerman 52

Thief River Falls 46 26 - 72

Zimmerman 31 21 - 52

Thief River Falls: Brekke 22, Biermaier 19, Praska 9, Nicholson 7, Tadych 7, Peterson 5, Kainz 3. Zimmerman: Olerich 16, Daugherty 13, Engelkes 8, Bond 7, Hagstrom 5, Jacob 3.

 

Tri-City United 67, Sibley East 57

Sibley East 25 32 - 57

Tri-City United 32 35 - 67

Sibley East: Sommers 18, Weber 9, Martens 7, Dose 6, Tuchtenhagen 6, Harter 4, Doetkott 3, Stumm 2, Walsh 2. Tri-City United: Vargo 22, Frederick 10, Trcka 9, Robinson 8, Vargo 8, Holicky 6, Hentges 4.

 

White Bear Lake 53, Woodbury 41

Woodbury 20 21 - 41

White Bear Lake 27 26 - 53

Woodbury: Blanchfield 14, Hakes 7, Kreibich 6, Olson 6, Jordahl 5, Reed 3. White Bear Lake: Hinck 13, Karg 11, Ferrand 6, Brabenec 5, Molin 5, Perron 4, Debilzan 3, Anderson 2, Keefe 2, Potthoff 2.

HOCKEY • BOYS

Delano 4, St. Louis Park 3

St. Louis Park 1 1 1 - 3

Delano 1 2 1 - 4

First: SLP-Neudecker, 11:50; D-Peterson (Peterson), 12:20. Second: D-Keranen (Peterson, Miller), 9:52; SLP-Bordewick (Neudecker), 10:43; D-Eskola, 12:58. Third: SLP-Robello (Neudecker, Hoppmann), :11; D-Keranen (Meyers, Lawman), 2:53. Saves: St. Louis Park: Klaers 10-8-10-28; Delano: Rizzardi 2-9-8-19.

 

St. Paul Academy 6, Simley 0

Simley 0 0 0 - 0

St. Paul Academy 1 2 3 - 6

First: SPA-Dahlseide (McCabe, McCabe), 13:49. Second: SPA-Seplak (Petronio), 3:47; SPA-Johnston (Lombard), 13:37. Third: SPA-Bowman (Jallen, Seplak), 6:51; SPA-Jallen (McCabe), 12:34; SPA-Bowman (Seplak, Jallen), 15:06. Saves: Simley: Boughton 9-10-11-30; St. Paul Academy: Beran 9-7-8-24.