MONDAY

adapted FLOOR HOCKEY

CI DIVISION

• North Suburban 11, Buffalo 1

basketball • BOYS

EASTERN MINNESOTA ATHLETIC

• Twin Cities Acad. 75, Math & Science 39

MINNESOTA RIVER

• Belle Plaine 71, Mayer Lutheran 70

• Jordan 75, Le Sueur-Henderson 32

• Norwood YA 58, Southwest Christian 47

• Sibley East 73, Tri-City United 51

MISSISSIPPI 8

• Princeton 101, Chisago Lakes 70

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 75, Centennial 68

• Rogers 51, Blaine 48

• Spring Lake Park 106, Elk River 74

• Totino-Grace 53, Armstrong 49

TRI-METRO

• Holy Angels 79, Brooklyn Center 64

METROPOLITAN AREA

• Blake 69, Watertown-Mayer 55

• Eden Valley-Watkins 59, Glencoe-SL 48

• Kaleidoscope 89, Hmong Academy 51

• Maple Lake 74, Spectrum 68

• Mound Westonka 61, Mpls. Henry 54

• Rocori at Becker

basketball • GIRLS

EASTERN MINNESOTA ATHLETIC

• Twin Cities Acad. 67, Math & Science 24

• Comm. of Peace at United Christian

MINNEAPOLIS CITY

• Roosevelt 53, Edison 41

• South 55, Washburn 42

• Southwest 68, North 62

MCAA

• PACT at West Lutheran

MISSISSIPPI 8

• Becker 83, North Branch 28

• Princeton 74, Chisago Lakes 47

NORTHWEST SUBURBAN

• Blaine 65, Rogers 61

• Centennial 60, Andover 30

• Spring Lake Park 72, Elk River 64

• Totino-Grace 74, Armstrong 53

SUBURBAN EAST

• White Bear Lake at Cretin-DH

WRIGHT COUNTY

• Annandale 62, Dassel-Cokato 59

METROPOLITAN AREA

• Belle Plaine 74, New Ulm 65

• Big Lake 62, Willmar 56

• Concordia Acad. 75, Mayer Lutheran 64

• Eden Valley-Watkins 61, Litchfield 57, 2 OT

• Glencoe-SL 56, Tri-City United 48

• Heritage Christian 81, Orono 43

• Jordan 60, Medford 59

• New Prague 68, Northfield 31

• Nova Classical 42, Hiawatha Coll. 21

• St. Paul Central 76, St. Croix Prep 37

• Randolph at New Life Academy

GYMNastics • girls

NORTHWEST SUBURBAN

• Elk River 147.45, Andover 128.35. All-around: Abby Rekstad, Elk River, 37.175.

hockey • BOYS

MISSISSIPPI 8

• Becker/Big Lake at St. Francis

METROPOLITAN AREA

• Breck 7, Rochester Lourdes 0

• Minnesota River 8, Waseca 6

• Waconia 6, Minnehaha Academy 2

• St. Paul Highland Park at Pine City

hockey • GIRLS

METRO EAST

• North St. Paul/Tartan 2, Hastings 1, OT

WRIGHT COUNTY

• New Prague 3, Delano/Rockford 2

METROPOLITAN AREA

• Mankato East/Loyola 1, Red Wing 0

• Hudson (Wis.) at Chisago Lakes

• Minnesota River at Worthington

• Rogers at North Wright County

nordic SKIING • BOYS

Section 2

At Theodore Wirth Park

• Minneapolis Southwest 392 (Victor Sparks 23:54.2, Jacob Rochell-Share 23:58.1, Charlie Grabow 24:19.1, Stas Bednarski 24:59.4, Cooper Camp 25:08.9, Owen Lindseth 26:36.5, Jack Wenz 26:50.6).

• Minneapolis Washburn 362 (Nico Alexander 25:34.9, Isaac Lowenthal Walsh 25:39.7, Zev Breen 25:46.2, Per Alexander 25:47.6, Emerson Roy 27:30.8, Alex Bion 27:38.5, Sam Strickland 28:37.2).

• Minnetonka 330, Bloomington Jefferson 324, Chanhassen/Chaska 318, Eden Prairie 315, Edina 286, Richfield 214, Holy Family 210, St. Thomas Academy 187.

Individual state qualifiers

• Zach Spears, Eden Prairie, 24:43.9; Jonathan Clarke, Bloomington Jefferson, 24:53.2; Nick Scheller, Chanhassen/Chaska, 25:16.5; Eli Frenkel, Edina, 25:49.2; Colden Longley, Bloomington Jefferson, 25:56.5; Austin Hunter, Minnetonka, 25:56.6.

nordic SKIING • GIRLS

Section 2

At Theodore Wirth Park

• Edina 374 (Maggie Wagner 28:13.8, Morgan Richter 28:43.5, Claire Wagner 28:55.9, Sadie Schreiner 31:15.3, Heidi Engman 32:37.0, Addie Hinkie 33:00.2, Kaitlin Luger 33:34.9).

• Eden Prairie 358 (Rachel Boelke 29:04.4, Liesl Paulsen 29:35.6, Kareena Bovitz 29:38.9, Ella Bakken 30:39.8, Silje Busklein 30:47.8, Eleanor Thomas 31:30.2, Mila Finch 32:03.7).

• Minneapolis Washburn 358, Minneapolis Southwest 355, Bloomington Jefferson 291, Visitation 287, Minnetonka 277, Chanhassen-Chaska 276, Richfield 184, Holy Family 147.

Individual state qualifiers

• Sudie Hall, Minneapolis Southwest, 28:24.0; Zoe Camp, Minneapolis Southwest, 28:49.0; Margaret Dalseth, Visitation, 28:58.8; Etta Leugers, Minneapolis Washburn, 28:59.6; Gillian Bode, Minneapolis Washburn, 29:22.4; Katy Scott, Minneapolis Southwest, 29:28.1.

RANKINGs

GYMNASTICS

BY THE COACHES ASSOCIATION

Class 2A

• 1. Lakeville North 148.767; 2. Sartell-St. Stephen 146.867; 3. Mahtomedi 144.767; 4. Cambridge-Isanti 144.717; 5. East Ridge 144.675; 6. Wayzata 143.775; 7. Elk River/Zimmerman 143.533; 8. St. Cloud Tech 143.167; 9. Irondale/Mounds View 143.017; 10. Bemidji 142.858.

 

Class 1A

• 1. Big Lake 146.575; 2. Mankato West 145.042; 3. Melrose Area 144.45; 4. Perham 143.883; 5. Watertown-Mayer/Mound Westonka, 143.70; 6. Worthington 142.90; 7. Detroit Lakes 142.542; 8. Willmar 142.042; 9. Pine Island/Zumbrota-Mazeppa 141.45; 10. Monticello 140.667.

nordic SKIING • BOYS

BY SKINNYSKI.COM

Teams

• 1. Forest Lake; 2. St. Cloud Cathedral/Sartell-St. Stephen; 3. St. Paul Highland Park; 4. Ely; 5. Minneapolis Southwest; 6. Prior Lake; 7. Champlin Park; 8. Hastings; 9. Minnetonka; 10. Mounds Park Academy.

Individuals

• 1. Roger Anderson, Armstrong; 2. Henry Snider, Mounds Park Academy; 3. Colin Freed, Wayzata; 4. Cooper Lennox, Mora; 5. Jasper Johnston, Ely; 6. Zach Nemeth, St. Cloud Cathedral/Sartell-St. Stephen; 7. William Nemeth, St. Cloud Cathedral/Sartell-St. Stephen; 8. Isak Nightingale, Mounds Park Academy; 9. Victor Sparks, Minneapolis Southwest; 10. Adrik Kraftson, Stillwater.

nordic SKIING • GIRLS

BY SKINNYSKI.COM

Teams

• 1. St. Paul Highland Park; 2. Forest Lake; 3. Stillwater; 4. Duluth East; 5. Minneapolis Washburn; 6. Wayzata; 7. Minneapolis Southwest; 8. Eastview; 9. Ely; 10. Maple Grove.

Individuals

• 1. Lauren McCollor, Wayzata; 2. Libby Tuttle, Stillwater; 3. Molly Moening, St. Paul Highland Park; 4. Gretchen Haggenmiller, Duluth East; 5. Morgan Richter, Edina; 6. Margo Nightingale, Mounds Park Academy; 7. Jordan Parent, Forest Lake; 8. Amelea Hauer, Forest Lake; 9. Anna Schmidt, St. Paul Highland Park; 10. Zoe Devine, Ely.

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYS

Andover 75, Centennial 68

Centennial 30 38-68

Andover 31 44-75

Centennial: Hemric 16, Lindsay 14, Waldvogel 9, Johnson 8, Walsh 7, Clark 6, Neudahl 6, Palmsteen 2. Andover: Foy 14, Feine 13, Learned 12, Sharon 11, Musungu 9, Kopetzki 6, Aune 5, Kalmes 3, Angell 2.

Blake 69, Watertown-Mayer 55

Watertown-Mayer 22 33-55

Blake 37 32-69

Watertown-Mayer: Anderson 18, McBee 12, Mueller 8, Ragner 8, Tang 4, Wabbe 3, Burns 2. Blake: Grace IV 22, Ganz 16, J. Liu 15, T. Liu 11, Deignan 3, Okoronkwo 2.

Eden Valley-Watkins 59, Glencoe-SL 48

Eden Valley-Watkins 23 36-59

Glencoe-Silver Lake 24 24-48

Eden Valley-Watkins: Beattie 22, Streit 13, Jansen 11, Utecht 6, Stommes 4, Geislinger 3. Glencoe-Silver Lake: Jaskowiak 13, Uecker 12, Klockmann 10, Lemke 6, Kaczmarek 2, Schmidt 2, Schwirtz 3.

Holy Angels 79, Brooklyn Center 64

Brooklyn Center 34 30-64

Holy Angels 40 39-79

Brooklyn Center: Yates 19, Ring 13, Taylor 11, Chavis 5, Rich 5, Smith 5, Larkins 4, Somefun 2. Holy Angels: Banovetz 24, Johnson 19, Kesti 15, Roberts Jr. 9, Boyd 8, O’Rourke 2, Miller 2.

Norwood YA 58, Southwest Christian 47

Southwest Christian 17 30-47

Norwood Young America 30 28-58

Southwest Christian: Sandness 12, Zimmerman 10, Harris 7, Harrison 7, Anderson 3, Chant 3, Morland 3, Manley 2. Norwood Young America: Sudheimer 24, Will 10, Molva 8, Fahey 7, Melsha 4, Smith 3, Steinhagen 2.

Princeton 101, Chisago Lakes 70

Princeton 53 48-101

Chisago Lakes 26 44- 70

Princeton: Laabs 28, Miller 21, Stay 14, Flicek 13, Angstman 9, O’Neil 7, Arseneau 4, Bebeau 3, Alickson 2. Chisago Lakes: A. Koehler 21, Backes 20, Wasko 7, Sanvik 6, Thompson 4, Appleby 3, G. Koehler 3, Forsberg 2, Lasiuta 2, Zingerman 2.

Rogers 51, Blaine 48

Blaine 25 23-48

Rogers 21 30-51

Blaine: Perreault 13, Olson 12, Kaul 9, Hicks-Stohl 4, Stepanek 4, Beckman 3, Kavi 3. Rogers: Glad 21, Hemann 9, Maurer 8, Simpson 8, Daun 3, Kimbler 2.

Spring Lake Park 106, Elk River 74

Spring Lake Park 53 53-106

Elk River 31 43- 74

Spring Lake Park: Remme 23, Skelly 20, Myren 15, Say 14, Ojile 7, Johnston 6, Philips 6, Fedoravicius 5, McFalls 4, Litke 3, Smith 3. Elk River: Mielke 24, P. Behne 16, Melchior 10, C. Behne 6, Carr 5, Erickson 5, Gillquist 4, Blake 3, Mattingley 1.

Totino-Grace 53, Armstrong 49

Totino-Grace 23 30-53

Armstrong 26 23-49

Totino-Grace: Burger 18, O’Hara 12, Weierke 7, Chatman 6, Alt 5, Akpati 3, Humphries 2. Armstrong: Breitbach 17, Iyawe 17, Inniger 6, Biewen 3, Larkins 2, Newbern 2, Solomon 2.

BASKETBALL • GIRLS

Annandale 62, Dassel-Cokato 59

Dassel-Cokato 30 29-59

Annandale 37 25-62

Dassel-Cokato: Lee 15, Quem 12, Patten 10, Travis 10, Mayfield 8, Kraemer 2, Schmidt 2. Annandale: Campbell 21, Neutz 13, Reimer 11, Burd 7, Helget 4, Lillehaug 4, Marquette 2.

Becker 83, North Branch 28

Becker 58 25-83

North Branch 14 14-28

Becker: Nuest 27, Kent 18, Bengtson 16, Yoerg 8, Gamble 5, Schug 3, Brown 2, Lindquist 2, Mittelstaedt 2. North Branch: Folstad 6, Peaslee 6, Bunes 4, McAbee 4, Bean 2, Helin 2, Kuhlman 2, Lattimore 2.

Big Lake 62, Willmar 56

Willmar 33 23-56

Big Lake 38 24-62

Willmar: Jones 16, Christoffer 12, Reiman 9, Raitz 7, Murphy 5, Linbo 4, Slagter 3. Big Lake: Tighe 19, Sternquist 16, Huberty 14, Cichy 8, Moen 4, Millam 1.

Blaine 65, Rogers 61

Rogers 26 35-61

Blaine 32 33-65

Rogers: Brenning 22, Karels 11, Buzzelle 10, Fuller 6, Glad 6, Jensen 5, Maciej 1. Blaine: Bohr 25, Garfield 17, Hoehne 11, Schmidt 10, Imdieke 2.

Centennial 60, Andover 30

Andover 14 16-30

Centennial 36 24-60

Andover: Elynck 8, Diemer 6, White 6, Donner 4, Scowcroft 4, Gerth 2. Centennial: Guyer 17, Anderson 9, Kubes 8, Cummings 7, Han. Herzig 7, Johnson 7, Hai. Herzig 3, Claire 2.

Concordia Academy 75, Mayer Lutheran 64

Mayer Lutheran 24 40-64

Concordia Academy 27 48-75

Mayer Lutheran: Paulsrud 17, Tjernagel 14, Chmielewski 12, Carns 8, Lade 7, Schermann 6. Concordia Academy: Tensaie 22, Pelzer 20, Coultas 12, Landvik 10, Draack 9, Hackett 2.

Glencoe-SL 56, Tri-City United 48

Glencoe-Silver Lake 36 20-56

Tri-City United 26 22-48

Glencoe-Silver Lake: Monahan 30, Metcalf 9, Christianson 7, Hansch 6, Richer 4. Tri-City United: Lang 13, Factor 12, Jackson 9, Dull 6, Factor 6, Krocak 2.

Heritage Christian 81, Orono 43

Orono 20 23-43

Heritage Christian 47 34-81

Orono: J. Knudson 9, Kallenbach 6, Singleton 6, Youngs 6, Johnson 4, Valene 4, Cuthberson 2, Gunderson 2, L. Knudson 2, McKown 2. Heritage Christian: Robbins 35, Allen 21, Millar 11, Schuck 8, Cruz 4, Smith 2.

Jordan 60, Medford 59

Medford 30 29-59

Jordan 29 31-60

Medford: Kniefel 16, Nihart 16, Weise 9, Reuvers 6, Steffen 6, Roehrick 4, Berg 2. Jordan: Mahto 16, Ma. Kes 14, Johnson 12, Helgerson 9, Vogel 4, Kluxdal 3, Mo. Kes 2.

 

Mpls. Roosevelt 53, Mpls. Edison 41

Minneapolis Roosevelt 34 19-53

Minneapolis Edison 21 20-41

Minneapolis Roosevelt: Wren 17, Maly 8, Walker 8, Reichert-Giron 6, Mitchell 5, Brown 4, Johnson 3, Davis 2. Minneapolis Edison: Johnson 22, Brown 6, Craig 6, Poisson 4, Hart 2, Young 1.

Mpls. South 55, Mpls. Washburn 42

Minneapolis South 24 31-55

Minneapolis Washburn 23 19-42

Minneapolis South: J. Hill 21, Mullins-Carlson 17, A. Hill 10, Cox 4, Culane 3. Minneapolis Washburn: White 19, York 8, Hopkins 6, Johnson 5, Smith 2, Spellman 2.

 

Mpls. Southwest 68, Mpls. North 62

Minneapolis North 40 22-62

Minneapolis Southwest 28 40-68

Minneapolis North: McNeill 18, Robinson-Sanner 18, Tidwell-Bennett 10, Bynum 5, White 5, Jamison-Travis 4, Marshall 2. Minneapolis Southwest: Green 21, Igherighe 15, Johnson 15, Stewart 11, Youngdahl 4, London 2.

New Prague 68, Northfield 31

Northfield 18 13-31

New Prague 43 25-68

Northfield: Richardson 18, Rasmussen 6, Hodapp 2, Ims 2, Whitson 2, Peterson 1. New Prague: Giesen 18, E. Russo 16, Morris 9, K. Vasecka 9, Seymour 8, R. Russo 5, B. Vasecka 2, Mulvihill 1.

Princeton 74, Chisago Lakes 47

Princeton 45 29-74

Chisago Lakes 26 21-47

Princeton: Bjurman 21, James 16, Tennison 11, Kleingartner 8, Jungroth 6, Kostanshek 6, Griesert 4, Lupkes 2. Chisago Lakes: Gillach 15, Bjelland 12, Saueressig 8, Gamble 6, Barrett 4, Erickson 2.

St. Paul Central 76, St. Croix Prep 37

St. Paul Central 37 39-76

St. Croix Prep 21 16-37

St. Paul Central: Titus 33, Campbell 13, Hamilton 8, Dillard 6, Jones 6, Blum 5, Cordes 3, Murdoch Meyer 2. St. Croix Prep: Peterson 12, Schutz 11, Doely 7, Ylonen 5, Witt 2.

Spring Lake Park 72, Elk River 64

Elk River 32 32-64

Spring Lake Park 35 37-72

Elk River: Haack 22, Langbehn 16, Bahr 10, Kanenwisher 6, Maass 6, Tobin 3, Johnson 1. Spring Lake Park: Ngene 18, Talso 16, Smith 12, Nienow 10, Levahn 9, Richard 3, Diaz 2, Falvey 2.

Totino-Grace 74, Armstrong 53

Armstrong 23 30-53

Totino-Grace 28 46-74

Armstrong: Bailey 17, McGowan 13, Parsons 9, Brugnoli 8, Hanley 3, Brigham 2, Beugen 1. Totino-Grace: Dengerud 19, Meyer 16, Sikkink 12, Caspers 9, Schutz 7, LaPanta 4, Miller 3, Hall 2, Mraz 2.

HOCKEY • BOYS

Breck 7, Rochester Lourdes 0

Rochester Lourdes 0 0 0-0

Breck 3 4 0-7

First: B-Sinople (Mikan, Courneya), 6:52. B-O’Neill (McNally), 7:34. B-Mikan (Courneya, Theissen), 14:51. Second: B-Mikan (Courneya), 3:15. B-Courneya (Mikan), 4:07. B-Morgan (Olness), 7:13. B-Courneya (Mikan, Morgan), 16:51. Saves: Rochester Lourdes: Decker 19-23-11-53. Breck: Thomson 3-12-2-17.

 

Waconia 6, Minnehaha Academy 2

Minnehaha Academy 0 1 1-2

Waconia 2 2 2-6

First: W-Piccioli (O’Brien, Peitz), 2:11, pp. W-Bodem (Holcomb), 8:29. Second: W-Appelgren (Holcomb, Bodem), 7:11, pp. W-Wiese (O’Brien, Leivermann), 15:49, pp. MA-Greshowak (McClenahan, Nelson), 16:51, pp. Third: W-O’Brien (Piccioli), 3:01. MA-Nelson (Beugen), 6:22. W-Holcomb (Leivermann), 10:15, sh. Saves: Minnehaha Academy: Anderson 4-12-10-26. Waconia: Behring 10-14-9-33.

HOCKEY • GIRLS

Mankato East/Loyola 1, Red Wing 0

Mankato East/Loyola 1 0 0-1

Red Wing 0 0 0-0

First: MEL-Kanstrup (Dau), 7:36. Saves: Mankato East/Loyola: Baker 4-8-4-16. Red Wing: Ehlers 14-12-10-36.

North St. Paul/Tartan 2, Hastings 1, OT

Hastings 0 1 0 0-1

North St. Paul/Tartan 0 0 1 1-2

Second: H-Ramsbacher (Radant), 10:16. Third: NSPT-Sutton (Novak), 8:11. Overtime: NSPT-Tabaka (Sutton, Henriksen), :54. Saves: Hastings: Dubej 1-10-9-2-22. North St. Paul/Tartan: Panagiotopoulos 9-11-5-2-27.