MONDAY

BASKETBALL • boys

METROPOLITAN AREA

• Maranatha Christian 72, Mpls. Edison 65

• Nova Classical 54, Calvin Christian 49

• Spectrum 58, International School 45

• St. Cloud Apollo 54, Becker 44

• St. Paul Washington 66, Charter Stars 19

• Tri-City United 64, Medford 29

BASKETBALL • GIRLs

METROPOLITAN AREA

• Brainerd 74, St. Francis 66

• Columbia Heights 45, Legacy Christian 40

• Glencoe-Silver Lake 92, LeSueur-Hend. 41

• Mpls. Roosevelt 49, Cristo Rey Jesuit 31

• Shakopee 58, DeLaSalle 43

• Big Lake at Orono

HOCKEY • boys

METROPOLITAN AREA

• North Branch 7, Sauk Rapids-Rice 5

HOCKEY • GIRLs

METROPOLITAN AREA

• Delano/Rockford 4, N. Wright County 0

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYS

Maranatha 72, Minneapolis Edison 65

Minneapolis Edison 31 34-65

Maranatha 32 40-72

Minneapolis Edison: Hill 18, Langley 14, Talibia 11, Rusnacko 9, Walton 9, Pagu 3, Boyd 1. Maranatha: Daniels 20, Coleman 14, Jordan 9, Ott 9, Cavin 6, Mason 6, Baker 4, Cohoon 2, Ekiyor 2.

 

St. Cloud Apollo 54, Becker 45

St. Cloud Apollo 17 37-54

Becker 21 24-45

St. Cloud Apollo : Dromgoole, Jr. 16, Smith 11, Edwards 10, Sukri 5, Edwards 5, Johnson 5, Dunsmoor 2. Becker: McCalla 15, Good 7, Dertinger 7, Conzemius 4, Thom 4, Lindquist 4, Epperly 2, Boser 2.

 

St. Paul Washington 66, Charter Stars 19

Charter Stars 9 10-19

St. Paul Washington 45 21-66

Charter Stars: Olakunle 8, McNeal 2, Hanson 2, Spraggins 2, Carter 2, Johnson 2, Avwunuma 1. St. Paul Washington: Bell 22, Carter 10, Boua-Taylor 8, White 8, Harris 6, Grimes 6, Larson 5, Mua 1.

 

Tri-City United 64, Medford 29

Medford 17 12-29

Tri-City United 39 25-64

Medford: McCarty 6, Pirkl 6, Volkmann 5, O’Daffer 3, Barbeau 3, Finholdt 2, Johnson 2, Sutcliffe 2. Tri-City United: Jacobson 18, Odenthal 16, Readmond 7, Jackson 5, Witte 4, Skluzacek 4, Davis 3, Dooley 3, Feddema 3, Sexe 1.

BASKETBALL • GIRLS

Brainerd 74, St. Francis 66

Brainerd 34 40-74

St. Francis 35 31-66

Brainerd: Heurung 26, Roby 15, Degen 9, Helgeson 9, Huber 6, McElfresh 5, Hardee 2, Russell 2. St. Francis: Ocsan 20, Zqutowicz 16, Sheforgen 9, Winkels 8, O’Brien 6, Jordan 3, Grahek 2, Schultz 2.

 

Columbia Hgts. 45, Legacy Christian 40

Legacy Christian Academy N/A N/A-40

Columbia Heights N/A N/A-45

Legacy Christian Academy: Weddle 15, Smitsdorff 7, Nelson 7, Smitsdorff 6, Steffen 3, Bredemus 2. Columbia Heights: Scott 16, Sheets 12, Vaughan 10, Wigley 4, Greenfield 3.

 

Glencoe-SL 92, Le Sueur-Henderson 41

Le Sueur-Henderson N/A N/A-41

Glencoe-Silver Lake N/A N/A-92

Le Sueur-Henderson: Straub 10, Lucht 9, O’Brien 6, Adamzak 5, Samora 4, Berndt 2, Schwartz 2, Ordaz 2, Stutsman 1. Glencoe-SL: Monahan 18, Monahan 14, Voigt 13, Kettner 9, Cacka 8, Frahm 6, Ziebarth 5, Cacka 4, Monahan 4, Uecker 4, Stoeckman 3, Pinske 2, Lemke 2.

 

Mpls. Roosevelt 49, Cristo Rey Jesuit 31

Minneapolis Roosevelt N/A N/A-49

Cristo Rey Jesuit N/A N/A-31

Minneapolis Roosevelt: Wright 18, Trice 8, Brown 7, Lyons 7, Longs 4, Claude 1. Cristo Rey Jesuit : Phillips 7, House 6, Burgess 6, Nolen 6, Walker 4, Coleman 2.

 

Shakopee 58, DeLaSalle 43

DeLaSalle 19 24-43

Shakopee 26 32-58

DeLaSalle: Gardner 12, Copeland 9, Francois 6, Graham 6, Travis 5, Davis 4, Agunbiade 1. Shakopee: Hutton 23, West 11, West 9, Zerr 9, Stark 2, Terry 2, Weiss 2.

HOCKEY • BOYS

North Branch 7, Sauk Rapids-Rice 5

Sauk Rapids-Rice 4 1 0-5

North Branch 2 4 1-7

First: S-Raduns-Parsley (Barber), 0:13. S-Moliga (Bauer), 2:43, sh. S-Bauer (Thelen), 4:48. N-Fabini (Fairbanks), 6:42, pp. S-Barber, 10:12, sh. N-Meyer, 14:12, sh. Second: S-Bauer, 0:10. N-Meyer (Moline), 2:39, sh. N-Meyer, 7:16. N-Fairbanks, 11:40, pp. N-Moline (Meyer, Moll), 14:53. Third: N-Moline (Meyer, Lee), 7:36, sh. Saves: S: Marlin 7-13-14-34. N: Mellen 6-7-3-16.

HOCKEY • GIRLS

Delano/Rockford 4, N. Wright County 0

North Wright County 0 0 0-0

Delano/Rockford 2 1 1-4

First: D-Kuechle (Byrne), 1:18. D-Bistodeau (Olson), 11:12. Second: D-Tormanen (Kuechle, Kivisto), 15:45. Third: D-Kuechle, 5:21, sh. Saves: N: LaRose 7-12-8-0-27. D: Schmidt 8-6-10-0-24.