MONDAY

BASEBALL

METRO EAST

• St. Thomas Academy 10, North St. Paul 0

MINNESOTA RIVER

• Belle Plaine 6, Mayer Lutheran 0

• Norwood YA 9, LeSueur-Henderson 0

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 6, Shakopee 2

TRI-METRO

• Fridley 6, Columbia Heights 3

• Holy Angels 4, DeLaSalle 1

WRIGHT COUNTY

• Glencoe-Silver Lake 11, Rockford 1

• Hutchinson 6, Holy Family 1

METROPOLITAN AREA

• Albany 6, Becker 0

• Armstrong 6, St. Louis Park 0

• Bl. Jefferson 3, Hudson (Wis.) 2

• Delano 5, Benilde-St. Margaret’s 4

• Edina 11, Blake 1

• Henry Sibley 17, Richfield 7

• Mankato West 4, Waconia 3

• Maple Grove 2, Wayzata 1

• New Richland-H-E-G 8, Tri-City United 6

• Northfield 6, Rochester Mayo 4

• Randolph 8, St. Croix Lutheran 4

• River Falls (Wis.) 8, Blaine 3

• Rocori 3, Monticello 2

• SP Highland Park 6, Mpls. Southwest 5

• Sartell-St. Stephen 4, Big Lake 3

• Simley 6, Mpls. Washburn 4

• West Lutheran 7, Mound Westonka 5

GOLF • boys

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

At Somerset C.C.

• St. Paul Academy 158, Breck 168. Medalists (par 36): Colin O’Hern, St. Paul Academy, and Drew O’Hern, St. Paul Academy, 37.

LAKE

At Windsong Farms G.C.

• Minnetonka 312, Eden Prairie 323. Medalist (par 71): Miles McCarthy, Minnetonka, 75.

MINNEAPOLIS CITY

At Minikahda G.C.

• Washburn 361, South 376, Southwest 396. Medalists (par 72): Evan Nolan, South, and Byron VanGerpon, Washburn, 84.

MINNESOTA RIVER

At New Prague G.C.

• Jordan 164, Belle Plaine 179, LeSueur-Henderson/Cleveland 180, Norwood Young America 192, Tri-City United 198. Medalist (par 36): Thomas Gutzmer, Jordan, 38.

• Jordan 172, Belle Plaine 181, Norwood Young America 184, LeSueur-Henderson/Cleveland and Tri-City United 188. Medalist (par 36): Carson Stepka, LeSueur-Henderson/Cleveland, 35.

ST. PAUL CITY

At Phalen G.C.

• Highland Park 327, Como Park 355, Central 373, Johnson 378, Harding 437. Medalist (par 70): Lee Froelich, Highland Park, 79.

SUBURBAN EAST

At Forest Hills G.C.

• White Bear Lake 308, Woodbury 316, Stillwater 317, Forest Lake 324, Cretin-Derham Hall 325, Park of Cottage Grove 326, East Ridge 330, Mounds View 335, Roseville 346. Medalist (par 72): Jack Richardson, East Ridge, 75.

GOLF • GIRLs

BIG 9

At Northfield G.C.

• Red Wing 328, Northfield 350, Rochester Mayo 358, Winona 366, Albert Lea 377, Owatonna 387, Mankato East 413, Mankato West, Rochester Century and Rochester John Marshall 416, Austin 420, Faribault 430. Medalist (par 72): Molly Stevens, Northfield, 77.

LAKE

At Braemar G.C.

• Edina 161, Eden Prairie 189. Medalist (par 37): Hannah Hankinson, Edina, 39.

METRO EAST

At Inver Wood G.C.

• Henry Sibley 197, Simley 204, South St. Paul 212. Medalist (par 36): Emma Johnson, Simley, 44.

METRO WEST

At Rush Creek G.C.

• Chanhassen 341, Bloomington Jefferson 393, Benidle-St. Margaret’s 408, Chaska 421, St. Louis Park 424. Medalist (par 72): Lexi Hanson, Chanhassen, 81.

MINNEAPOLIS CITY

At Minikahda G.C.

• South 270, Southwest 279, Washburn 297. Medalist (par 36): Danee Voss, Southwest, 55.

MINNESOTA RIVER

At New Prague G.C.

• Jordan and LeSueur-Henderson/Cleveland 193, Belle Plaine 213, Mayer Lutheran 246, Tri-City United 250. Medalists (par 36): Nicole Schrader, Jordan, and Ireland Lambrecht, Belle Plaine, 42.

• Jordan 185, LeSueur-Henderson/Cleveland 214, Belle Plaine 218, Tri-City United 244, Mayer Lutheran 250. Medalist (par 36): Autumn, Sivilay, Jordan, 41.

TRI-METRO

At Highland National G.C.

• St. Croix Lutheran 233, New Life Academy 275. Medalist (par 36): Allyson Lauer, St. Croix Lutheran, 51.

METROPOLITAN AREA

At Baker National G.C.

• Fridley 196, Orono 237. Medalist (par 38): Brooke Teff, Fridley, 46.

HOLY FAMILY INVITATIONAL

At Ridges at Sand Creek

• Lakeville North 329, Minnetonka 348, Hopkins 363, Waconia 370, Orono 372, Robbinsdale Armstrong 381, Chanhassen 393, Prior Lake 407, Hill-Murray 411, Holy Family 431, Benilde-St. Margaret’s 461. Medalist (par 72): Julia Hall, Hopkins, 77.

LEGACY CHRISTIAN INVITATIONAL

At The Links at Northfork

• Champlin Park 357, Maple Grove 363, Blaine 369, Spring Lake Park 376, BOLD and Legacy Christian 378, Park Center 413. Medalist (par 72): Taylor Minger, Champlin Park, 76.

LACROSSE • boys

METRO EAST

• Tartan 23, North St. Paul 4

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 14, Coon Rapids 2

• Blaine 7, Centennial 2

• Totino-Grace 7, Irondale 1

SOUTH SUBURBAN

• Eastview 10, Eagan 6

SUBURBAN EAST

• Stillwater 17, Roseville 4

• Woodbury 18, Mounds View 2

METROPOLITAN AREA

• Hill-Murray 9, St. Paul 3

• Northfield 11, Mankato 7

• Providence Academy 11, Hutchinson 4

LACROSSE • GIRLs

METRO WEST

• Bl. Kennedy 22, Cooper 4

NORTHWEST SUBURBAN

• Blaine 12, Centennial 5

• Coon Rapids 5, Anoka 4

• Irondale 16, Totino-Grace 13

• Maple Grove 20, Spring Lake Park 7

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 10, Eastview 8

• Prior Lake 18, Rosemount 3

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 17, Forest Lake 6

• Park of CG 18, White Bear Lake 8

• Stillwater 20, Roseville 1

• Woodbury 10, Mounds View 9 (OT)

METROPOLITAN AREA

• Eden Prairie 19, Holy Family 6

• Northfield 13, Mankato 2

SOFTBALL

CLASS 4A

Section 3 • First round

• Eagan 6, Apple Valley 2

• East Ridge 7, Hastings 6

• Eastview 3, Rosemount 0

• Park of CG 9, Henry Sibley 0

Section 5 • First round

• Centennial 11, Irondale 4

• Maple Grove 4, Park Center 1

• Osseo 4, Mounds View 1

• Spring Lake Park 1, Champlin Park 0

 

CLASS 3A

Section 3 • Quarterfinals

• Holy Angels 9, SP Highland Park 3

• Simley 21, St. Paul Academy 5

• South St. Paul 11, Bl. Kennedy 10

• Visitation 16, Richfield 8

 

CLASS 2A

Section 1 • First round

• Chatfield 3, Plainview-Elgin-Millville 2

• GMLOK 5, Dover-Eyota 1

• LaCrescent 6, Caledonia/Spring Grove 4

• Pine Island 21, Cannon Falls 0

• St. Charles 11, Fillmore Central/L. 1

• Winona Cotter 19, Lake City 1

 

CLASS 1A

Section 1 • First round

• Bethlehem Academy 9, Alden-Conger 5

• Blooming Prairie 13, Lyle-Pacelli 3

• Hayfield 22, Glenville-Emmons 3

• Janesville-W-P 2, United South Central 1

• Lewiston-Altura 7, Goodhue 5

• Southland 4, Houston 2

Section 5 • First round

• Isle 14, East Central 1

• Nevis 7, Hill City 4

• Northland 9, Menahga 8, 8 inn.

• Ogilvie 14, McGregor 4

• Pillager 10, Hinckley-Finlayson 3

• Pine River-Backus 5, Walker-H-A 2

• Sebeka 12, Laporte 5

TENNIS • BOYS

CLASS 2A

Section 4 • Semifinals

• Mahtomedi 4, Centennial 3

• Mounds View 7, Stillwater 0

Section 6 • Quarterfinals

• Benilde-St. Margaret’s 5, Bl. Jefferson 2

• Eastview 5, Hopkins 2

• Edina 6, Mpls. Southwest 1

• Mpls. Washburn 5, Apple Valley 2

Section 7 • First round

• Anoka 4, Andover 3

• Forest Lake 7, North Branch 0

• Grand Rapids 5, St. Francis 2

Section 8 • Quarterfinals

• Becker 7, Big Lake 0

• Monticello 5, Sartell-St. Stephen 2

• Semifinals

• Willmar 5, Becker 2

• St. Cloud Tech 7, Monticello 0

 

CLASS 1A

Section 1 • Quarterfinals

• Rochester Lourdes 6, Stewartville 1

• St. Peter 7, Waseca 0

• Winona Cotter 6, Schaeffer Academy 0

Section 3 • Quarterfinals

• Lac qui Parle Valley 7, Pipestone Area 0

• Luverne 7, MACCRAY 0

• Montevideo 7, Yellow Medicine East 0

• Redwood Valley 6, Worthington 1

 

Section 6 • Semifinals

• Foley 7, St. Cloud Cathedral 0

• Litchfield 6, Pine City 1

Championship

• Foley 6, Litchfield 1

Section 8 • Quarterfinals

• Crookston 7, Park Rapids Area 0

• East Grand Forks 4, Detroit Lakes 3

• Fergus Falls 4, Perham 3

• Thief River Falls 7, Minnewaska Area 0

Semifinals

• Crookston 7, East Grand Forks 0

• Thief River Falls 7, Fergus Falls 0

STATE RANKINGS

TENNIS • BOYS

Provided by the coaches association

CLASS 2A

• 1. East Ridge; 2. Rochester Century; 3. Shakopee; 4. Mounds View; 5. Minnetonka; 6. Edina; 7. Lakeville South; 8. Rochester Mayo; 9. Wayzata; 10. Eden Prairie.

Individuals

• 1. Jackson Allen, Shakopee; 2. Sebastian Vile, Rochester Mayo; 3. Anthony Rosa, Eden Prairie; 4. Nick Beaty, Wayzata; 5. Charlie Adkins, Maple Grove; 6. Ben van der Sman, East Ridge; 7. Nikita Snezhko, Armstrong; 8. Jake Trondson, Mounds View; 9. Simon Guzan, Benilde-St. Margaret’s; 10. Sahil Chugani, Rochester Century.

 

CLASS 1A

• 1. Breck; 2. Blake; 3. St. Peter; 4. Foley; 5. Crookston; 6. Hibbing; 7. St. Paul Academy; 8. Rochester Lourdes; 9. Holy Family; 10. Litchfield.

Individuals

• 1. Ben Ingbar, Blake; 2. Jack Barker, Blake; 3. Zach Kantor, Foley; 4. Joe Mairs, Blake; 5. Austin Wong, Breck; 6. Zach Straw, East Grand Forks; 7. Lewis White, Breck; 8. Zeke Haugen, St. Peter; 9. Ryan Ortega, Winona Cotter; 10. Bobby Tiedmann, Crookston.