MONDAY
adapted softball
METROPOLITAN AREA
• North Suburban 17, White Bear Lake 8
badminton
ST. PAUL CITY
• Central 4, Como Park 3
METROPOLITAN AREA
• Edina 7, Mpls. Southwest 0
BURNSVILLE TRIANGULAR
• Burnsville 7, Eden Prairie 0
• Burnsville 5, St. Paul Harding 2
• St. Paul Harding 7, Eden Prairie 0
baseball
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Blake 11, St. Paul Academy 0
• Minnehaha Academy 13, Breck 8
MCAA
• Legacy Christian 5, Lester Prairie/HT 2
• PACT 11, West Lutheran 6
• Trinity 4, Heritage Christian 3
METRO EAST
• North St. Paul 8, Hill-Murray 0
• St. Thomas Academy 10, Henry Sibley 6
• South St. Paul 2, Hastings 1
METRO WEST
• Bloomington Jefferson 10, Richfield 6
• Chaska 10, Chanhassen 2
• Cooper 7, Bloomington Kennedy 6
• St. Louis Park 1, Benilde-SM 0
MINNESOTA RIVER
• Belle Plaine 5, Mayer Lutheran 4
• Jordan 12, Tri-City United 11
• LeSueur-Henderson 5, Sibley East 0
• Watertown-Mayer 8, Norwood YA 6
MISSISSIPPI 8
• Big Lake 6, Cambridge-Isanti 4
• Chisago Lakes 5, North Branch 3
NORTHWEST SUBURBAN
• Armstrong 9, Park Center 0
• Centennial 3, Maple Grove 2
• Totino-Grace 5, Coon Rapids 4
ST. PAUL CITY
• Johnson 19, Washington 7
SOUTH SUBURBAN
• Apple Valley 8, Burnsville 3
• Farmington 4, Lakeville South 0
• Lakeville North 10, Rosemount 1
• Prior Lake 11, Eastview 7
• Shakopee 12, Eagan 8
SUBURBAN EAST
• Forest Lake 9, Roseville 0
• Stillwater 2, Cretin-Derham Hall 1
• White Bear Lake 10, Park of CG 1
• Woodbury 4, East Ridge 2
TRI-METRO
• Concordia Academy 8, St. Agnes 5
• Holy Angels 3, Fridley 1
• St. Anthony 17, Columbia Heights 3
WRIGHT COUNTY
• Glencoe-Silver Lake 8, Holy Family 5
• Litchfield 11, Delano 8
• Mound-Westonka 5, Dassel-Cokato 3
• New London-S. 10-5, Annandale 7-6
METROPOLITAN AREA
• Elk River 6, Edina 0
• Howard Lake-W-Winsted 9, Kimball 2
• Maple Lake 13, Rockford 1
• Mora 7, Zimmerman 6
• St. Cloud Tech 4, Monticello 0
• St. Croix Prep 4, Liberty Classical 3
• Sauk Rapids-Rice 5, Rogers 4
• Waconia 7, Buffalo 4
golf • boys
METRO WEST
At Hazeltine G.C.
• Chaska 309, Chanhassen 314, St. Louis Park 337, Benilde-St. Margaret's 343, Bloomington Jefferson 353, Bloomington Kennedy 403. Medalist (par 72): Miles Buska, Chanhassen, 73.
MINNESOTA RIVER
At Winthrop G.C.
• Jordan 159, Sibley East/Norwood Young America 177, Watertown-Mayer 178, Mayer Lutheran 189, Tri-City United 191, LeSueur-Henderson 192, Belle Plaine 194. Medalist (par 36): Thomas Gutzmer, Jordan, 37.
BURL OAKS INVITATIONAL
At Burl Oaks G.C.
• Hopkins 311, Minnetonka 315, Waconia 316, Mound-Westonka 325, Orono 336, Dassel-Cokato 337, New Prague 339, Delano 345, Annandale 353, Monticello 376, Glencoe-Silver Lake 422. Medalist (par 72): Matt Wahl, Hopkins, 73.
NORTHWEST SUBURBAN
Rush Creek G.C.
• Maple Grove 306, Centennial 316, Blaine 318, Anoka 321, Totino-Grace 324, Elk River 327, Andover 331, Osseo 332, Armstrong 334, Champlin Park 344, Spring Lake Park 347, Coon Rapids 352, Irondale 370. Medalist (par 72): Dylan Hanson, Maple Grove, 72.
WHITE BEAR LAKE INVITATIONAL
At Dellwood Hills G.C.
• White Bear Lake 302, Cretin-Derham Hall 318, Duluth East 326, St. Michael-Albertville and East Ridge 329, Stillwater 330, Hudson (Wis.) and Mahtomedi 332, Mounds View, Mounds Park Academy and Woodbury 333, Burnsville 335, St. Francis 344, Apple Valley 345, Cambridge-Isanti 354, Park of Cottage Grove 360, Roseville 367. Medalist (par 72): Mason Fiddle, White Bear Lake, 72.
golf • girls
METRO EAST
At Inverwood G.C.
• Simley 199, South St. Paul 201, Henry Sibley 208. Medalist (par 36): Madi Moland, Simley, 46.
SUBURBAN EAST
At North Oaks C.C.
• Woodbury 181, Forest Lake 186, Stillwater 190, Mounds View 192 Cretin-Derham Hall 203, Park of Cottage Grove 205, White Bear Lake 209, East Ridge 213, Roseville 244. Medalist (par 38): Kristen Cash, Mounds View, 40.
WRIGHT COUNTY
At Glencoe C.C.
• Litchfield 380, Annandale 388, Glencoe-Silver Lake 401, Mound-Westonka 408, Dassel-Cokato 420, New London-Spicer 456. Medalist (par 71): Kennedy Sommerfeld, Litchfield, 77.
CHASKA INVITATIONAL
At Chaska G.C.
• Buffalo 347, Chanhassen 353, Lakeville North 355, Eden Prairie 359, Owatonna 367, Wayzata 369, Minnetonka 376, Prior Lake 403, Eastview 415, Chaska 436. Medalist (par 72): Brianna Vetter, Lakeville North, 75.
PURPLE HAWK INVITATIONAL
At Purple Hawk G.C.
• St. Francis 354, Blaine 381, Andover 384, Champlin Park 401, Cambridge-Isanti 416, Princeton 418, Chisago Lake 423, Coon Rapids 433, Pine City 440, Anoka 458. Medalist (par 72): Haley Pollette, Andover, 81.
VISITATION INVITATIONAL
At Mendakota C.C.
• Breck 176, Visitation 191, St. Croix Lutheran 238. Medalist (par 36): Emma Groom, St. Croix Lutheran, 39.
lacrosse • boys
METRO EAST
• Tartan 12, Hill-Murray 3
MISSISSIPPI 8
• Rogers 16, Monticello 4
NORTHWEST SUBURBAN
• Anoka 14, Andover 11
• Armstrong 7, Totino-Grace 6
• Blaine 13, Spring Lake Park 4
• Centennial 14, Osseo/Park Center 12
• Champlin Park 10, Maple Grove 5
• Coon Rapids 9, Irondale 7
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 10, Mounds View 5
• East Ridge 6, Woodbury 3
• Park of CG 11, Forest Lake 10
• White Bear Lake 16, Roseville 3
METROPOLITAN AREA
• Hopkins 18, Holy Family 12
• Northfield 10, Cooper 5
lacrosse • girls
NORTHWEST SUBURBAN
• Anoka 15, Andover 6
• Armstrong 15, Totino-Grace 4
• Blaine 19, Spring Lake Park 6
• Champlin Park 10, Maple Grove 6
• Coon Rapids 11, Irondale 7
• Osseo/Park Center 17, Centennial 8
SUBURBAN EAST
• Cretin-Derham Hall 13, Mounds View 0
• East Ridge 16, Woodbury 7
• Park of CG 12, Forest Lake 5
• Roseville 17, White Bear Lake 4
METROPOLITAN AREA
• Becker 13, Monticello 12
• North St. Paul 13, Columbia Heights 12
• Tartan 11, Northfield 4
softball
INDEPENDENT METRO ATHLETIC
• Minnehaha Academy 13, Mounds Park 3
LAKE
• Hopkins 5, Eden Prairie 4
MCAA
• New Life Academy 16, Maranatha 1
• West Lutheran 18, PACT 0
METRO EAST
• Hastings 12, Simley 9
• Hill-Murray 13, South St. Paul 12
• North St. Paul 11, Mahtomedi 0
• Tartan 11, Henry Sibley 0
METRO WEST
• Benilde-SM 10, St. Louis Park 2
• Bloomington Jefferson 15, Richfield 0
• Chanhassen 10, Chaska 0
MINNESOTA RIVER
• Watertown-Mayer 8, Norwood YA 3
MINNEAPOLIS CITY
• South 11, Henry 4
MISSISSIPPI 8
• St. Michael-A. 4, Cambridge-Isanti 2
NORTHWEST SUBURBAN
• Coon Rapids 2, Totino-Grace 1
• Maple Grove 7, Centennial 1
• Osseo 1, Blaine 0
SOUTH SUBURBAN
• Eastview 11, Burnsville 0
• Lakeville South 13, Lakeville North 11
• Prior Lake 1, Farmington 0
• Rosemount 4, Apple Valley 1
• Shakopee 2, Eagan 1
SUBURBAN EAST
• Forest Lake 8, Roseville 6
• Park of CG 14, Mounds View 3
• Stillwater 7, Cretin-Derham Hall 3
• Woodbury 7, East Ridge 6
TRI-METRO
• Holy Angels 6, Columbia Heights 1
• St. Agnes 10, Concordia Academy 9
• St. Croix Lutheran 8, Fridley 0
WRIGHT COUNTY
• Holy Family 14, Glencoe-Silver Lake 3
METROPOLITAN AREA
• Becker 10, Little Falls 0
• Buffalo 7, Wayzata 5
• Maple Lake 12, Rockford 3
• Monticello 11, St. Cloud Tech 10
• New Prague 12, Belle Plaine 5
• Owatonna 10, Red Wing 0
• Rochester Century 10, Northfield 6
• St. Paul Harding 10, Mpls. Roosevelt 5
tENNIS • boys
NORTHWEST SUBURBAN
• Totino-Grace 4, Anoka 3
ST. PAUL CITY
• Como Park 7, Humboldt 0
TRI-METRO
• Fridley 7, DeLaSalle 0
METROPOLITAN AREA
• Benilde-St. Margaret's 4, Wayzata 3
• Blaine 4, St. Michael-Albertville 3
• Bloomington Jefferson 4, Eagan 3
• Chanhassen 7, Mound-Westonka 0
• Delano 5, Big Lake 2
• East Ridge 7, Eastview 0
• Northfield 7, Farmington 0
• Orono 6, Providence Academy 1
• Richfield 5, Tartan 2
• St. Thomas Academy 7, Woodbury 0
LITCHFIELD INVITATIONAL
• Litchfield 5, Montevideo 2
• Litchfield 7, New London-Spicer 0
• Litchfield 6, Pine City 1