STATE TOURNAMENT
HOCKEY • BOYS
At Xcel Energy Center, unless noted
CLASS 2A
Thursday • Quarterfinals
• Blaine 4, White Bear Lake 2
• Eden Prairie 3, Lakeville South 2, 3 OT
• Edina 4, Moorhead 2
• St. Thomas Academy 3, Duluth East 1
Friday • Semifinals
• Eden Prairie 4, Blaine 3
• Edina 6, St. Thomas Academy 3
Consolation semifinals
• Duluth East 3, Moorhead 2
• Lakeville South 5, White Bear Lake 3
Saturday • Championship
• Eden Prairie (19-9-2) vs. Edina (26-2-1), 7 pm
Third place
• Blaine (23-3-2) vs. St. Thomas Academy (25-4-1), 4 pm
Fifth place
At Mariucci Arena
• Duluth East (19-7-2) vs. Lakeville South (15-13-1), 11 am
CLASS 1A
Wednesday • Quarterfinals
• East Grand Forks 5, Minnesota River 2
• Greenway/N-K 6, Delano 4
• Mahtomedi 6, New Ulm 0
• St. Cloud Cathedral 7, North Branch 0
Thursday • Consolation semifinals
• Delano 2, New Ulm 1
• North Branch 5, Minnesota River 2
Friday • Semifinals
• St. Cloud Cathedral 6, East Grand Forks 2
• Greenway/N-K 3, Mahtomedi 2, OT
Saturday • Championship
• Greenway/Nashwauk-Keewatin (17-13-0) vs. St. Cloud Cathedral (26-4-0), noon
Third place
• East Grand Forks (21-9-0) vs. Mahtomedi (22-7-1), 9 am
Fifth place
At Mariucci Arena
• Delano (18-10-2) vs. North Branch (20-8-2), 9 am
SUMMARIES
CLASS 2A
Semifinals
Eden Prairie 4, Blaine 3
Eden Prairie0 4 0-4
Blaine2 0 1-3
First: B-Hansen (Brodzinski, Hauck), 4:47, pp. B-Hansen (Brodzinski, Richels), 9:15. Second: EP-Langefels (J. Mittelstadt, L. Mittelstadt), 6:08, pp. EP-Smith (Langefels), 6:33. EP-L. Mittelstadt (J. Mittelstadt, Langefels), 10:34, pp. EP-Jones (Smith, Rudrud), 16:26, pp. Third: B-Richels (Brodzinski, Hansen), 14:21. Saves: Eden Prairie: Rosenlund 2-10-8-20. Blaine: Daninger 14-11-9-34.
Edina 6, St. Thomas Academy 3
St. Thomas Academy0 1 2-3
Edina3 1 2-6
First: E-Chorske (Malmquist), 10:33. E-Malmquist (Boltmann), 14:31. E-Jungels (Williams), 15:28. Second: STA-Herzog (Vega), 1:12. E-Jungels, 5:25. Third: STA-Christy (McFadden), 4:29. E-Malmquist (Chorske), 4:56. STA-Henry (Herzog, McFadden), 7:46, pp. E-Malmquist, 16:51. Saves: St. Thomas Academy: Donohue 14-8-3-25, Gervais x-x-4-4. Edina: Hogg 1-8-11-20.
Consolation semifinals
Duluth East 3, Moorhead 2
Moorhead1 0 1-2
Duluth East0 2 1-3
First: M-Westra (Gregoire, Henkemeyer-Howe), 2:14. Second: DE-Erickson (Jeannette, Cochran), 14:23, pp. DE-Donovan (Paine, Lyle), 15:38, pp. Third: DE-Jones (Anderson, Cochran), 6:34. M-Dronen (Holm, Fullmer), 9:51. Saves: Moorhead: Hodges 5-13-2-20. Duluth East: Hanson 4-8-10-22.
Lakeville South 5, White Bear Lake 3
Lakeville South3 0 2-5
White Bear Lake0 2 1-3
First: LS-Novak (Oelrich, Aguilera), 6:20. LS-Aguilera (Novak), 8:53. LS-Harvey (Elasky, Portner), 12:15. Second: WBL-Rose (Bill), 1:55, pp. WBL-Meister (Rose, Anderson), 10:38. Third: LS-Ahrenholz (Harvey), :47, sh. LS-Novak (Aguilera, Oelrich), 9:58, pp. WBL-Rose (Meister), 15:07. Saves: Lakeville South: Welsch 6-21-7-34. White Bear Lake: Steffens 5-3-4-12.
CLASS 1A
Semifinals
Greenway/Naswauk-Keewatin 3, Mahtomedi 2, OT
Greenway/Nashwauk-Keewatin0 1 1 1-3
Mahtomedi0 0 2 0-2
Second: GNK-Lawson (Troumbly, Lantz), 12:48. Third: M-Dulak (Metz, Hagstrom), 7:22. M-Pilarski (Paradise, Begley), 9:34. GNK-Troumbly (Lantz, Lawson), 15:14, pp. Overtime: GNK-Troumbly (Lawson), 0:23. Saves: Greenway/Nashwauk-Keewatin: Wright 8-9-18-0-35. Mahtomedi: Dardis 9-9-8-0-26.
St. Cloud Cathedral 6, E. Grand Forks 2
East Grand Forks1 1 0-2
St. Cloud Cathedral3 1 2-6
First: SCC-Smith (Perbix), 3:04. SCC-Cumming (Zins, Hiltner), 5:01. EGF-Ausmus (Parker, Nelson), 10:01, pp. SCC-Hiltner (Bell), 13:49. Second: SCC-Smith (Warner, Perbix), 12:22. EGF-Avery (Parker), 14:08, sh. Third: SCC-Savoie (Hiltner, Lenzen), 4:30. SCC-Perbix (Warner), 14:30. Saves: East Grand Forks: Brown 6-7-7-20. St. Cloud Cathedral: Amundson 7-15-11-33.