WEDNESDAY

BADMINTON

METROPOLITAN AREA

• Burnsville 5, Eden Prairie 2

BASEBALL

LAKE

• Eden Prairie 9, Edina 2

• Minnetonka 8, Hopkins 1

MCAA

• SW Christian 17, Spectrum 3

METRO EAST

• Hill-Murray 6-3, South St. Paul 2-0

METRO WEST

• Benilde-St. Marg. 12-7, Bloom. Kenn. 8-3

• Chanhassen 7-11, Bloom. Jefferson 2-7

• Richfield 4, Cooper 3

• St. Louis Park 6, Chaska 4

MISSISSIPPI 8

• Big Lake 8, Cambridge-Isanti 1

• St. Francis 7, North Branch 3

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 3, Elk River 2

• Blaine 4, Elk River 3

• Totino-Grace 4, Centennial 3

ST. PAUL CITY

• Central 12-13, Washington 1-0

• Johnson 22-19, Harding 5-0

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 6, Woodbury 5

• Forest Lake 8, Park of Cottage Grove 6

• Roseville 11, White Bear Lake 3

• Stillwater 7, East Ridge 4

TRI-METRO

• Columbia Heights 7, Concordia Acad. 6

• Fridley 4, Holy Angels 0

• St. Croix Lutheran 9, St. Agnes 0

METROPOLITAN AREA

• Armstrong 11, DeLaSalle 1

• Blake 13, Rockford 8

• Holy Family 14, Breck 8

• Minnehaha Acad. 5, Roch. Lourdes 3

• PACT 3, Liberty Classical 2

• Park Center 11, St. Anthony 0

• St. Paul Academy 11, New Life Acad. 9

• Wayzata 5, Champlin Park 4

GOLF • BOYS

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

At Hiawatha G.C.

• Breck 175, Minnehaha Academy 184. Medalist (par 36): Justin Paschke, Breck, 39.

LAKE

At Olympic Hills G.C.

• Minnetonka 290, Wayzata 314, Eden Prairie 323. Medalist (par 72): Tristan Nelko, Wayzata, 70.

METRO EAST

At Bellwood Oaks G.C.

• Mahtomedi 152, Hastings 156, Tartan 165. Medalist (par 36): Nick Dittrich, Hastings, 34.

At Manitou Ridge G.C.

• Hill-Murray 160, North St. Paul 174, Henry-Sibley 190. Medalist (par 36): Ben Warian, Hill-Murray, 37.

• St. Thomas Academy 148, South St. Paul 171, North St. Paul 174. Medalist (par 36): Muzzy Donohue, St. Thomas Academy, 35.

METRO WEST

At Deer Run G.C.

• Chaska 290, Chanhassen 318, Bloomington Jefferson 324, St. Louis Park 331, Benilde-St. Margaret’s 333, Bloomington Kennedy 350, Cooper 439. Medalist (par 71): Ben Hicks, Chanhassen, 69.

TRI-METRO

At Keller G.C.

• DeLaSalle 174, Concordia Academy 193. Medalist (par 35): Matthew Yanz, DeLaSalle, 39.

METROPOLITAN AREA

At Gross National G.C.

• St. Paul Highland Park 153, St. Anthony 174. Medalist (par 35): Gabe Mattick, St. Paul Highland Park, 35.

GRAND NATIONAL INVITE

At Grand National G.C.

• Buffalo 299, Duluth East 308, Andover and Chisago Lakes 309, St. Michael-Albertville 311, Anoka 312, St. Francis and Forest Lake 321, Cambridge-Isanti 331, Big Lake 342, North Branch 348, Princeton 352. Medalist (par 72): Ben Forsberg, Chisago Lakes, 71.

GOLF • GIRLS

METRO EAST

At Inver Wood G.C.

• Simley 178, Tartan 211. Medalist (par 36): Isabella McCauley, Simley, 34.

METRO WEST

At Bluff Creek G.C.

• Chanhassen 169, Bloomington Jefferson 187, Benilde-St. Margaret’s 198, Chaska 202. Medalists (par 36): Madison Hicks, Chanhassen, Tricia Hemann, Chanhassen and Isabelle Lynch, Bloomington Jefferson, 40.

MISSISSIPPI 8

At Purple Hawk C.C.

• Cambridge-Isanti 365, St. Francis 368, Princeton 401, North Branch 450, Chisago Lakes 468. Medalist (par 72): Jasmyn Sibell, Cambridge-Isanti, 85.

ST. PAUL CITY

At Cedarholm G.C.

• Como Park 196, Humboldt 202. Medalist (par 30): Olivia Mancia, Como Park, 43.

TRI-METRO

At Majestic Oaks Executive G.C.

• Holy Angels 167, Fridley 232. Medalist (par 29): Mae Longo, Holy Angels, 40.

METROPOLITAN AREA

At Gross National G.C.

• St. Anthony 204, New Life Academy 262. Medalist (par 35): Audrey Stumpf, St. Anthony, 47.

LACROSSE • boys

METRO EAST

• Mahtomedi 16, Stillwater 8

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 16, Totino-Grace 7

• Anoka 11, Spring Lake Park 5

• Armstrong 9, Osseo/Park Center 8, OT

• Blaine 5, Maple Grove 3

• Elk River/Zim. 10, Champlin Park 9, OT

• Irondale 9, Centennial 2

METROPOLITAN AREA

• Mankato 9, Hutchinson 3

• Minneapolis 11, Breck 10

• Owatonna 6, Northfield 5

LACROSSE • GIRLS

GREATER WEST METRO

• Orono 14, Delano 12

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 11, Spring Lake Park 5

• Blaine 12, Maple Grove 4

• Centennial 14, Irondale 4

• Champlin Park 8, Elk River/Rog./Zim. 7

• Osseo/Park Center 10, Armstrong 9

SUBURBAN EAST

• Roseville 14, Forest Lake 6

METROPOLITAN AREA

• Columbia Heights 18, St. Paul 6

• Minnehaha Acad. 17, East Ridge 8

• St. Croix Prep 12, North St. Paul 11

SOFTBALL

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Minnehaha Academy 12-18, Breck 2-2

LAKE

• Minnetonka 5, Hopkins 4, 8 inn.

MCAA

• Spectrum 3, Lester Prairie/HT 2

METRO EAST

• Hastings 10, North St. Paul 3

• Hill-Murray 9, Henry Sibley 1

• Mahtomedi 6, Simley 4

• South St. Paul 2, Tartan 0

METRO WEST

• Chanhassen 13-13, Bloom. Jeff. 0-9

• Chaska 4-5, St. Louis Park 0-9

MINNEAPOLIS CITY

• South 18, Henry/FAIR 2

MISSISSIPPI 8

• North Branch 7, Cambridge-Isanti 5

• Rogers 19, Monticello 3

NORTHWEST SUBURBAN

• Blaine 6, Elk River 3

• Centennial 8, Totino-Grace 6

• Coon Rapids 10, Osseo 2

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 15, Apple Valley 0

• Eastview 12, Lakeville South 5

• Lakeville North 4, Farmington 3

• Prior Lake 4, Eagan 2

• Shakopee 6, Rosemount 3

ST. PAUL CITY

• Central 22-9, Harding 1-7

SUBURBAN EAST

• Park of Cottage Grove 8, East Ridge 1

• Roseville 11, White Bear Lake 3

• Woodbury 14, Mounds View 6

TRI-METRO

• St. Croix Lutheran 7-5, Fridley 6-4

• Visitation 14, Concordia Academy 6

WRIGHT COUNTY

• Orono 6, Mound Westonka 5

METROPOLITAN AREA

• Armstrong 14, DeLaSalle 5

• Faribault 12, Northfield 0

• Mounds Park Acad. 19, Brook. Center 5

• Rockford 14, Wayzata 13

• West Lutheran 6, Providence Acad. 2

TENNIS • BOYS

METRO WEST

• Benilde-St. Margaret’s 7, Chaska 0

MISSISSIPPI 8

• St. Michael-Albertville 4, Monticello 3

NORTHWEST SUBURBAN

• Champlin Park 5, Park Center 2

SOUTH SUBURBAN

• Prior Lake 4, Shakopee 3

METROPOLITAN AREA

• Mounds View 4, Wayzata 3

• Richfield 5, Minneapolis South 2

TRACK AND FIELD • BOYS

CLASS 3A, SECTION 7 TRUE TEAM

• Wayzata 1,199½, Hopkins 1,045½, Eden Prairie 923, Edina 916, Waconia 700½, Minnetonka 659, Chanhassen 646½, St. Louis Park 561½, Armstrong 403½, Cooper 230.

TRACK AND FIELD • GIRLS

CLASS 3A, SECTION 7 TRUE TEAM

• Wayzata 1,147, Minnetonka 1,016, Eden Prairie 942.5, Hopkins 915, Edina 852, Waconia 661½, Chanhassen 649, St. Louis Park 506½, Armstrong 408½, Cooper 177

TUESDAY

TENNIS • BOYS

SOUTH SUBURBAN

• Eastview 6, Rosemount 1