TUESDAY

adapted softball

CI DIVISION

• Burnsville 10, South Suburban 0

• Dakota United 12, New Prague 11

• White Bear Lake 17, Chaska/Chanhassen 16

PI DIVISION

• Minneapolis South 14, Mounds View 0

• Robbinsdale 11, Anoka-Hennepin 5

BASeball

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Mounds Park Academy 6, Blake 5

LAKE

• Wayzata 5, Hopkins 4

METRO EAST

• Mahtomedi 12, Simley 2

• South St. Paul 8, North St. Paul 2

• Tartan 8, Hill-Murray 7

METRO WEST

• Benilde-St. Margaret’s 15, Richfield 2

• St. Louis Park 4, Bloomington Kennedy 2

MINNEAPOLIS CITY

• Edison 14, Roosevelt 4

• Henry/FAIR 18, North 8

• Southwest 7, Washburn 6

MCAA

• Legacy Christian 11, Lester Prairie/HT 1

• St. Croix Prep 9, Heritage Christian 2

MINNESOTA RIVER

• Jordan 10, Sibley East 5

• LeSueur-Henderson 14, Mayer Lutheran 4

MISSISSIPPI 8

• Chisago Lakes 8, North Branch 4

• Rogers 10, Big Lake 0

• St. Francis 19, Cambridge-Isanti 2

• St. Michael-Albertville 3, Monticello 2

NORTHWEST SUBURBAN

• Blaine 3, Andover 0

• Champlin Park 3, Centennial 1

• Elk River 6, Coon Rapids 5

• Irondale 7, Park Center 3

• Maple Grove 7, Spring Lake Park 1

• Osseo 4, Totino-Grace 3

ST. PAUL CITY

• Johnson 8, Como Park 4

• Highland Park 9, Harding 5

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 2, Rosemount 0

• Farmington 4, Eagan 3

• Lakeville North 6, Apple Valley 0

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 4, White Bear Lake 2

TRI-METRO

• St. Croix Lutheran 6, St. Anthony 0

TWIN CITIES ATHLETIC

• Liberty Classical 5, Christian Life 2

WRIGHT COUNTY

• Annandale 11, Mound Westonka 2

• Dassel-Cokato 7, Rockford 0

• Hutchinson 12, Waconia 11

• Litchfield 12, Watertown-Mayer 1

• New Prague 9, Holy Family 7

METROPOLITAN AREA

• DeLaSalle 3, Minnehaha Academy 2

• Eden Prairie 11, Chaska 1

• Hermantown 8, Princeton 3

• Holdingford 2-11, Howard Lake-W-W 1-0

• Maple Lake 5, Norwood YA 3

• Northfield 10, Faribault 0

• Owatonna 7, Red Wing 4

• St. Agnes 8, Spectrum 1

• St. Cloud Cathedral 6-1, Zimmerman 5-2

• St. Paul Academy 7, Nova Classical 3

• Trinity 9, Cristo Rey Jesuit 1

golf • BOYS

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

At Somerset C.C.

Providence Academy 174, St. Paul Academy 176. Medalists (par 36): Quinn Appert, St. Paul Academy, and Joe Luedke, Providence Academy, 42.

LAKE

At Bear Path G.C.

• Eden Prairie 292, Wayzata 327. Medalist (par 72): Matt Armstrong, Eden Prairie, 66.

At Pioneer Creek G.C.

• Minnetonka 283, Hopkins 317. Medalist (par 72): Gunnar Broin, Minnetonka, 63.

METRO EAST

At Logger’s Trial G.C.

• Mahtomedi 158, Simley 174, North St. Paul 203. Medalist (par 36): Nick Gambeski, Mahtomedi, 38.

MISSISSIPPI 8

At Fox Hollow G.C.

• St. Michael-Albertville 289, Buffalo 304, Rogers 306, Monticello 331, Big Lake 346. Medalist (par 72): Trey Fessler, St. Michael-Albertville, 66.

At Riverwood National G.C.

• St. Michael-Albertville 291, Buffalo 294, Rogers 303, Monticello 324, Big Lake 325. Medalist (par 72): Trey Fessler, St. Michael-Albertville, 66.

NORTHWEST SUBURBAN

At Victory Links G.C.

• Spring Lake Park 283, Maple Grove 291, Elk River 295, Armstrong 298, Blaine 308, Andover 309, Osseo 311, Totino-Grace 314, Champlin Park 318, Centennial 323, Irondale 334, Anoka 337, Coon Rapids 360. Medalist (par 71): Mason Roloff, Spring Lake Park, 64.

ST. PAUL CITY

At Phalen G.C.

• Central 188, Johnson 241. Medalist (par 36): Myles Jarrett, Central, 44.

At Phalen G.C.

• Harding 220, Como Park 240. Medalist (par 35): Hammy Yang, Harding, 47.

At Highland National G.C.

• Highland Park 210, Humboldt 211. Medalist (par 36): Jack Malek, Highland Park, 40.

TRI-METRO

At River Oaks G.C.

• Holy Angels 328, DeLaSalle 351, Concordia Academy 363, St. Anthony 376. Medalist (par 71): Mark Longhenry, Holy Angels, 72.

WRIGHT COUNTY

At Timber Creek G.C.

• Dassel-Cokato 157, Mound Westonka and New London-Spicer 164, Glencoe-Silver Lake 168, Watertown-Mayer 173, Litchfield 175, Annandale 177. Medalist (par 36): Jackson Bakeberg, Dassel-Cokato, 36.

golf • GIRLS

METRO EAST

At Hidden Greens G.C.

• Hastings 191, Henry Sibley 217. Medalists (par 36): Sam Benson, Hastings, and Megan Brown, Hastings, 46.

At Keller G.C.

• Hill-Murray 186, South St. Paul 206. Medalist (par 35): Nina Steigauf, Hill-Murray, 44.

MISSISSIPPI 8

At Purple Hawk C.C.

• Cambridge-Isanti 363, St. Francis 366, Chisago Lakes 426, Princeton 459, North Branch 466. Medalist (par 72): MollyAnn Harvey, Cambridge-Isanti, 79.

NORTHWEST SUBURBAN

At Shamrock G.C.

• Osseo 172, Spring Lake Park 181. Medalist (par 36): Ellen Solem, Osseo, 40.

SOUTH SUBURBAN

At Heritage Links G.C.

• Lakeville North 327, Rosemount 335, Lakeville South 338, Eastview 353, Eagan 376, Apple Valley and Shakopee 380, Prior Lake 392, Burnsville 401, Farmington 437. Medalist (par 72): Josalynn Abbott, Eagan, 74.

METROPOLITAN AREA

At Gross National G.C.

• St. Anthony 198, Minneapolis Southwest 214. Medalist (par 36): Sophie Fresco-Hanlon, Minneapolis Southwest, 44.

RED WING INVITATIONAL

At Mississippi National G.C.

• Red Wing 306, Wayzata 317, Edina 321, Elk River 334, Lake City 335, Simley 346, Eden Prairie 430. Medalist (par 71): Leah Herzog, Red Wing, 65.

lacrosse • BOYS

LAKE

• Eden Prairie 6, Minnetonka 5

• Edina 10, Wayzata 9

METRO WEST

• Benilde-St. Margaret’s 19, Bl. Kennedy 2

• Chanhassen 19, St. Louis Park 0

MISSISSIPPI 8

• St. Michael-Albertville 15, Monticello 2

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 13, Eastview 12

• Eagan 10, Rosemount 7

• Lakeville North 14, Lakeville South 8

• Prior Lake 14, Farmington 2

• Shakopee 17, Apple Valley 8

SUBURBAN EAST

• East Ridge 14, Mounds View 13

• Stillwater 14, Roseville 3

• White Bear Lake 12, Park of Cottage Grove 6

METROPOLITAN AREA

• Becker 13, Sartell/Sauk Rapids 0

• Bl. Jefferson 13, Holy Angels 4

• Chaska 13, Southwest Christian 6

• Hopkins 4, St. Paul 0

lacrosse • GIRLS

LAKE

• Eden Prairie 21, Minnetonka 3

• Edina 15, Wayzata 11

METRO WEST

• Benilde-St. Margaret’s 14, Bl. Kennedy 5

• Chanhassen 19, St. Louis Park 5

• Chaska 22, Cooper 3

SOUTH SUBURBAN

• Eastview 21, Burnsville 17

• Lakeville North 21, Lakeville South 11

• Prior Lake 20, Farmington 1

• Rosemount 20, Eagan 4

• Shakopee 13, Apple Valley 8

SUBURBAN EAST

• Forest Lake 15, Cretin-Derham Hall 13

• Mounds View 8, East Ridge 7

• Park of Cottage Grove 14, White Bear Lake 4

• Stillwater 18, Roseville 7

METROPOLITAN AREA

• Bl. Jefferson 15, Holy Angels 2

• Hopkins 15, St. Paul 0

• Hutchinson 13, Buffalo 8

• Woodbury 23, St. Croix Prep 4

softball

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Providence Academy 20, St. Paul Academy 3

LAKE

• Eden Prairie 6, Wayzata 4

• Edina 7, Minnetonka 4

METRO EAST

• North St. Paul 1, Henry Sibley 0

• North St. Paul 5, South St. Paul 2

METRO WEST

• Bl. Jefferson 6, Benilde-St. Margaret’s 1

• Chanhassen 11, Chaska 6

MINNEAPOLIS CITY

• Edison 11-9, Roosevelt 3-23

• Southwest 9, Washburn 4

MCAA

• PACT/Legacy 17, Heritage Christian 2

• St. Croix Prep 9, Spectrum 2

MINNESOTA RIVER

• Jordan 10-16, Southwest Christian 5-2

• Mayer Lutheran 12-7, Belle Plaine 11-3

• Norwood YA 5-6, LeSueur-Henderson 3-3

• Tri-City United 4-1, Sibley East 0-3

MISSISSIPPI 8

• Chisago Lakes 9, Princeton 0

• Monticello 2, St. Michael-Albertville 1

• North Branch 6, Chisago Lakes 2

• Rogers 5, Big Lake 1

• St. Francis 6, Cambridge-Isanti 3

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 7, Park Center 5

• Anoka 1, Elk River 0

• Champlin Park 1, Blaine 0

• Coon Rapids 14, Spring Lake Park 1

• Maple Grove 3, Centennial 0

• Osseo 12, Armstrong 4

• Totino-Grace 10, Irondale 8

ST. PAUL CITY

• Central 21, Johnson 1

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 19, Lakeville South 7

• Lakeville North 9, Farmington 5

• Shakopee 5, Rosemount 2

SUBURBAN EAST

• East Ridge 7, Park of Cottage Grove 6

• Mounds View 11, Woodbury 0

• Stillwater 5, White Bear Lake 3

TRI-METRO

• St. Agnes 20, Columbia Heights 0

• Visitation 17, St. Croix Lutheran 5

WRIGHT COUNTY

• Glencoe-Silver Lake 10, New London-Spicer 0

• Hutchinson 5, Waconia 2

• Litchfield 7, Watertown-Mayer 6

• Mound Westonka 7, Annandale 5

• New Prague 16, Holy Family 1

• Orono 10, Delano 9

• Rockford 8, Dassel-Cokato 6

METROPOLITAN AREA

• Becker 13, Milaca 0

• Brainerd 9, Buffalo 5

• Chanhassen 4, Eden Prairie 0

• Concordia Academy 9, West Lutheran 0

• Cooper 4, Moose Lake-Willow River 0

• Faribault 1, Northfield 0

• Forest Lake 7, Prior Lake 3

• Hastings 2, Hopkins 0

• Hill-Murray 7, St. Anthony 6

• Mpls. South 3, Bloomington Kennedy 0

• Pierz 2-12, Howard Lake-W-W 1-6

• Red Wing 15, Owatonna 0

• Rochester Lourdes 10, Eastview 7

• St. Cloud Cathedral 10, Zimmerman 0

tennis • BOYS

MISSISSIPPI 8

• Cambridge-Isanti 5, North Branch 2

NORTHWEST SUBURBAN

• Blaine 6, Totino-Grace 1

METROPOLITAN AREA

• Lake City 4, Red Wing 3

• Mpls. Southwest 5, Providence Academy 2

 

CLASS 2A

Section 1 • First round

• Rochester John Marshall 7, Farmington 0

• Albert Lea vs. Winona

• Austin vs. Northfield

• Faribault vs. Lakeville North

Section 2 • First round

• Chanhassen 4, Shakopee 3

• Eden Prairie 6, Chaska 1

• Hutchinson 4, New Prague 3

• Minnetonka 7, Delano 0

• Mankato West vs. New Ulm

Section 3 • First round

• Cretin-Derham Hall 6, St. Thomas Academy 1

• Hastings 7, Simley 0

• Henry Sibley vs. South St. Paul

• Park of Cottage Grove vs. Rosemount

• St. Paul Highland Park vs. Woodbury

Section 4 • First round

• Centennial 7, St. Paul Como Park 0

• St. Paul Central 7, St. Paul Washington 0

• St. Paul Johnson 6, North St. Paul 1

Section 5 • First round

• Buffalo 6, Armstrong 1

• Irondale 7, Cooper 0

• Rogers 4, Park Center 3

• St. Michael-Albertville 5, Osseo 2

• Spring Lake Park 7, Mpls. Henry 0

CLASS 1A

Section 4 • First round

• Holy Angels 6, Minneapolis Roosevelt 1

• Minnehaha Academy 6, St. Paul Humboldt 1

track and field • BOYS

LAKE

• Hopkins 103.5, Eden Prairie 97.5, Edina 90, Wayzata 88.5, Minnetonka 36.5

WRIGHT COUNTY

• Waconia 170, Orono 117, New Prague 100, Hutchinson 95, Delano 62, Holy Family 10

CAMBRIDGE-ISANTI QUARANGULAR

• Cambridge-Isanti 121, Sauk Rapids-Rice 83.5, Centennial 61.5, St. Cloud Christian 2

track and field • GIRLS

LAKE

• Edina 113, Minnetonka 84, Hopkins 80, Eden Prairie 77, Wayzata 62

WRIGHT COUNTY

• Waconia 168, New Prague 151, Hutchinson 79, Delano 77, Orono 57, Holy Family 20

METROPOLITAN AREA

• Northfield 208, Faribault 68.5, Rochester John Marshall 60.5

CAMBRIDGE-ISANTI TRIANGULAR

• Cambridge-Isanti 134, Centennial 84, Sauk Rapids-Rice 52

STATE TOURNAMENT

badminton

TEAM TOURNAMENT

At Burnsville

Quarterfinals

• St. Paul Central 4, St. Paul Highland Park 3

• St. Paul Harding 5, St. Paul Humboldt 2

• St. Paul Johnson 6, Edina 1

• St. Paul Washington 5, St. Paul Como Park 2

Semifinals

• St. Paul Johnson 7, St. Paul Central 0

• St. Paul Washington 5, St. Paul Harding 2

Third place

• St. Paul Harding 5, St. Paul Central 2

Championship

• St. Paul Johnson 5, St. Paul Washington 2

 

INDIVIDUAL TOURNAMENT

At Burnsville

• Wednesday: Opening rounds, 9 am

• Thursday: Final rounds, 9 am