TUESDAY

BASKETBALL • GIRLS

TRI-METRO

• Concordia Academy 63, Fridley 61

WRIGHT COUNTY

• Annandale 53, Hutchinson 50

• Mound Westonka 53, Delano 49

• Orono at Dassel-Cokato

METROPOLITAN AREA

• Apple Valley 59, White Bear Lake 37

• Armstrong 56, Bloom. Kennedy 44

• Burnsville 76, Hastings 67

• Centennial 60, St. Francis 36

• Chaska 72, Edina 53

• Coon Rapids 39, Cambridge-Isanti 32

• Eagan 36, Park of Cottage Grove 35

• East Ridge 38, Mahtomedi 37

• Eden Valley-Watkins 49, Litchfield 32

• Forest Lake 57, Andover 34

• Holy Family 75, Breck 21

• Hopkins 83, Lakeville North 41

• Minnetonka 65, Providence Academy 35

• Monticello 54, Sartell-St. Stephen 45

• Mounds View 61, Chisago Lakes 47

• Mpls. South 60, Henry Sibley 43

• Randolph 59, New Life Academy 57

• Rogers 82, St. Cloud Tech 45

• Rosemount 64, Tartan 37

• Shakopee 70, New Prague 56

• Spectrum 32, Maple Lake 28

• St. Anthony 48, Benilde-St. Margaret’s 46

• St. Michael-Albertville 57, Maple Grove 51

• St. Paul Academy 44, Trinity 32

• St. Paul High. Park 60, Mpls. Washburn 56

• St. Paul Humboldt 63, Mpls. North 45

• St. Peter 60, Mayer Lutheran 40

• Tri-City United 62, Fairmont 38

• Waconia 89, Zimmerman 61

• Wayzata 88, Prior Lake 61

• Willmar 69, Becker 63

• Blaine at Princeton

• Bl. Jefferson at Mpls. Southwest

• Comm. of Peace at Brooklyn Center

• Cooper at St. Paul Como Park

• Farmington at Rochester Mayo

• Heritage Christian at CHOF

• Hope Academy at PACT

• Howard Lake-W-W at Rockford

• Jordan at Pine Island

• Legacy Christian at Blake

• Lester Prairie/HT at Atwater-C-GC

• Osseo at Buffalo

• Richfield at St. Croix Lutheran

• St. Agnes at North St. Paul

• Visitation at South St. Paul

MINNESOTA

• Albany 50, Fergus Falls 47

• Alexandria 54, Brainerd 38

• Austin 73, Byron 62

• Barnum 37, East Central 33

• Carlton 57, Duluth Denfeld 37

• Detroit Lakes 68, Ashby 49

• East Grand Forks 75, Bagley 16

• Ellsworth 69, Fulda/HL-O 35

• Esko 55, Cloquet 38

• Goodhue 50, Hayfield 31

• Grand Rapids 56, Hibbing 52

• Hawley 67, NCE/U-H 53

• Jackson Co. Central 45, Truman/ML/GHEC 23

• Kasson-Mantorville 83, Albert Lea 30

• Lac qui Parle Valley 54, Minnewaska 37

• Lake City 56, Zumbrota-Mazeppa 49

• Luverne 67, Edgerton 23

• Lyle/Pacelli 72, Spring Grove 56

• Mabel-Canton 50, Schaeffer Academy 25

• Maple River 66, Sibley East 50

• Medford 64, Cannon Falls 37

• Minneota 77, BOLD 60

• Moorhead 82, Dilworth-G-F 57

• Mountain Iron-Buhl 86, Mesabi East 45

• New London-Spicer 57, West Central 51

• NR-H-E-G 67, Kenyon-Wanamingo 64

• Park Christian 49, Brandon-Evansville 42

• Parkers Prairie 49, Sebeka 32

• Pequot Lakes 69, Little Falls 22

• Perham 72, Henning 58

• Pine City 66, Aitkin 56

• Proctor 59, Two Harbors 22

• Roseau 89, Warroad 27

• Royalton 58, Kimball 43

• Sauk Centre 64, St. Cloud Cathedral 56

• Sauk Rapids-Rice 53, Braham 43

• St. Cloud Apollo 82, Rocori 58

• Stephen-Argyle 63, Goodridge/G-G 28

• Swanville 73, Onamia 42

• Tracy-M-B 71, Windom 64

• Upsala 60, Pierz 57

• Wabasha-Kellogg 55, Chatfield 44

• Waseca 54, Stewartville 45

• Worthington 44, Spirit Lake (Iowa) 40

HOCKEY • BOYS

MISSISSIPPI 8

• Monticello 4, St. Michael-Albert. 4, OT

• St. Francis 4, North Branch 2

NORTHWEST SUBURBAN

• Centennial 7, Osseo 1

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 5, Prior Lake 1

SUBURBAN EAST

• Forest Lake 6, Park of Cottage Grove 4

• East Ridge at White Bear Lake

METROPOLITAN AREA

• Benilde-St. Margaret’s 5, Hopkins 4

• Chanhassen 7, Waconia 3

• Chaska 6, Blake 5

• Chisago Lakes 6, Somerset (Wis.) 1

• Farmington 3, St. Cloud 3, OT

• Henry Sibley 3, Gentry Academy 1

• Hutchinson 3, Willmar 1

• Litchfield/D-C 3, New Ulm 1, OT

• Mahtomedi 7, St. Paul Academy 2

• Mound Westonka 3, SW Christian/Richfield 2

• Pine City Area 9, St. Paul Highland Park 3

• Rochester Lourdes 6, Providence Acad. 4

• Rosemount 3, Bloomington Jefferson 2

• Shakopee 5, New Prague 0

• Simley 6, Waseca 1

• St. Louis Park 5, Breck 1

• St. Paul Johnson 5, River Falls (Wis.) 2

• Coon Rapids at Rogers

• Irondale at Mounds View

• Minneapolis at Bloomington Kennedy

• Minnesota River at Mankato West

• Princeton at Mora/Milaca

MINNESOTA

• Alexandria 2, Little Falls 1

• Bemidji 5, Warroad 1

• Detroit Lakes 6, Grafton (N.D.) 2

• Duluth Denfeld 4, North Shore 0

• Faribault 4, Dodge County 3, OT

• Moorhead 5, Brainerd/Pillager 1

• Prior Lake 5, Eagan 1

• River Lakes 9, Morris/Benson Area 0

• Wadena-DC 5, Breckenridge-Wahpeton 1

HOCKEY • GIRLS

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 5, St. Francis/North Branch 2

• Chisago Lakes at Cambridge-Isanti

• Princeton at North Wright County

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 6, Blaine 1

• Elk River/Zimmerman 7, Anoka 0

• Maple Grove 3, Centennial 0

• Osseo/Park Center at Irondale

• Spring Lake Park at Totino-Grace

SOUTH SUBURBAN

• Farmington 4, Lakeville North 2

SUBURBAN EAST

• East Ridge 4, Woodbury 3, OT

• White Bear Lake 2, Mounds View 1

• Forest Lake at Park of Cottage Grove

METROPOLITAN AREA

• Apple Valley 2, Hastings 0

• Benilde-St. Marg. 3, Hopkins/SLP 2

• Blake 9, Shakopee 1

• Champlin Park/CR 5, Bl. Jefferson/Kennedy 2

• Chaska/Chanhassen 3, Holy Family 2

• Eastview 2, Dodge County 1

• Minnetonka 10, Prior Lake 2

• Northfield 6, Red Wing 0

• Simley 5, Minnehaha United 1

• Wayzata 7, Orono 1

• Delano/Rockford at South St. Paul

• New Ulm at Litchfield/Dassel-Cokato

• Rochester Lourdes at New Prague

• St. Paul United at Minneapolis

• Stillwater at North St. Paul/Tartan

MINNESOTA

• Brainerd/Little Falls 3, River Lakes 1

• Detroit Lakes/Perham 4, Park Rapids 0

• Eastview 2, Dodge County 1

• Faribault 6, Austin/Pacelli 1

• Fergus Falls 4, Willmar 1

• Ft. Frances (Ont.) 2, International Falls 1

• Grand Rapids/Greenway 3, C-E-C 2, OT

• Luverne 7, Fairmont 1

• Mankato East/Loyola 3, Owatonna 2, OT

• Marshall 7, Worthington/Fulda 2

• Prairie Centre 2, Northern Lakes 1

• Roseau 6, Thief River Falls 0

SUMMARIES

BASKETBALL • GIRLS

Annandale 53, Hutchinson 50

Annandale 26 27-53

Hutchinson 18 32-50

Annandale: Purcell 24, Medvec 8, Reimer 5, Broich 4, Neutz 4, Lillehaug 3, Provo 3, Canesi 2. Hutchinson: Wortz 15, Olberg 10, Stamer 8, Ellis 7, Beffert 5, Korson 3, Rhoda 2.

 

Armstrong 56, Bloomington Kennedy 44

Bloomington Kennedy 24 20-44

Armstrong 32 24-56

Bloomington Kennedy: March 16, Cox 10, T. Miller 8, Ziebol 4, I. Miller 3, Graf 2, Ziebol 1. Armstrong: Krsul 19, Mutanda 13, Bloom 12, Brungnoli 8, Bailey 2, James 2.

 

Chaska 72, Edina 53

Edina 29 24-53

Chaska 30 42-72

Edina: Nilsen 20, Oyalo 12, Murphy 7, Diaby 4, Stotts 4, Korsh 2, McHugh 2, Wulf 2. Chaska: Heyer 35, Bursch 10, Grothe 10, Quinn 10, VanEps 5, Lenzen 2.

Eagan 36, Park of Cottage Grove 35

Eagan 20 16-36

Park of Cottage Grove 15 20-35

Eagan: Eckerle 8, Plonski 7, Clayton 5, Grebin 5, Hoke 4, Tschetter 3, Erickson 2, Fandre 2. Park of Cottage Grove: Boykin 9, Schuletter 9, Croker 8, Walton 6, Theurer 2, Blumberg 1.

East Ridge 38, Mahtomedi 37

Mahtomedi 10 27-37

East Ridge 15 23-38

Mahtomedi: Underwood 11, Salmen 10, Washington 7, Hoffman 4, Centers 3, Freking 2. East Ridge: Burns 13, Carlson 9, Dorf 5, Stoehr 4, Stegeman 3, Bennett 2, Slavin 2.

 

Hopkins 83, Lakeville North 41

Hopkins 50 33-83

Lakeville North 18 23-41

Hopkins: Bueckers 26, Chakolis 22, Nnaji 10, Adams 6, Woodson 6, Battle 4, Pressley 4, Contreras 3, Gray 2. Lakeville North: Tschida 19, Kuma 10, Jensen 6, Camilli 2, Mattis 2, Schwieters 2.

Mound Westonka 53, Delano 49

Delano 25 24-49

Mound Westonka 33 20-53

Delano: Youngs 17, Norling 11, Jaunich 9, Frank 5, Deters 4, Brinkmann 3. Mound Westonka: Schiable 18, Shelton 14, Thurston 9, White 7, Hollins 2, Springer 2, Drill 1.

St. Anthony 48, Benilde-St. Margaret’s 46

Benilde-St. Margaret’s 14 32-46

St. Anthony 16 32-48

Benilde-St. Margaret’s: P. Williams 20, Fleming 12, Carter 4, Whitfield 4, O. Williams 4, Wolf 2. St. Anthony: Thomas 21, Sibbet 8, Walker 8, Zmuda 8, Goldsmith 3.

St. Michael-Albertville 57, Maple Grove 51

St. Michael-Albertville 29 28-57

Maple Grove 27 24-51

St. Michael-Albertville: Kramer 17, Hanson 15, Alexander 6, Miller 5, Coulson 3, Cox 3, Johnson 3, Tennyson 3, Christian 2. Maple Grove: Lamker 14, Schulte 14, Baranick 9, Carroll 8, Kormann 4, Kloncz 2.

 

St. Paul Academy 44, Trinity 32

St. Paul Academy 26 18-44

Trinity 14 18-32

St. Paul Academy: Hernodon 14, Saaverda-Weis 8, Raveendran 7, Christakos 6, Hedberg 4, Kristal 3, Ciresi 2. Trinity: Bittner 8, Michalak 7, Maslow 6, Kimbell 4, Bellomo 3, Druffner 3, Willard 1.

St. Paul Highland Park 60, Mpls. Washburn 56

St. Paul Highland Park 27 33-60

Minneapolis Washburn 29 27-56

St. Paul Highland Park: Johnson 13, Turner 11, Versalles-Shiggs 11, Ellis 8, Ciccarelli 6, Grundhoefer 4, Carlson 3, Bade 2, Jones 2. Minneapolis Washburn: Clauss 16, York 13, Jackson 8, Johnson 8, Smith 6, Allcenat 5.

 

Waconia 89, Zimmerman 61

Zimmerman 32 29-61

Waconia 48 41-89

Zimmerman: Schottenbauer 19, Daugherty 16, Weber 6, Giffen 5, Hagstrom 5, Jacob 5, Williams 5. Waconia: Olson 22, Salzer 16, Johnson 10, Freeberg 8, Meath 7, Honnold 5, Lenz 5, Zimmer 5, Dykstra 4, Swanson 3, Stier 2, Williams 2.

HOCKEY • BOYS

Centennial 7, Osseo 1

Centennial 3 0 4-7

Osseo 1 0 0-1

First: C-Bartle (Pierson), 7:08. O-Pojar (Wessman, Streich), 8:14. C-Nelson (Brouillet , Pierson), 14:02. C-Nelson (Bartle , Pierson), 15:30. Third: C-Clancy, 5:15, sh. C-Bartle (Pierson), 7:21. C-Jorgensen(Jackson), 8:34. C-Hermes (Pierson), 10:34, sh. Saves: Centennial: Troje 7-9-3-19. Osseo: Olson 12-11-3-26.

 

Forest Lake 6, Park of Cottage Grove 4

Park of Cottage Grove 0 1 3-4

Forest Lake 1 3 2-6

First: FL-Hunt, 16:34. Second: P-Brings, :56. FL-Zowin (Moran), 3:49. FL-Kemplin (Brust, Zowin), 11:35, pp. FL-Carpenter (Saltness, Zowin), 16:44. Third: P-Newpower (Hein, Porter), :16. P-Janski (Newpower), 5:22, pp. P-Newpower (Hein), 9:02, pp. FL-Johnson (Saltness, Carpenter), 13:10, pp. FL-Oberholtzer, 16:11. Saves: Park of Cottage Grove: Gille 3-4-4-11. Forest Lake: Bothun 10-17-4-31.

 

Litchfield/Dassel-Cokato 3, New Ulm 1

Litchfield/Dassel-Cokato 2 1 0-3

New Ulm 0 0 1-1

First: LDC-Schroeder (Raisanen), 3:04. LDC-Johnson (Raisanen), 10:51, pp. Second: LDC-Heinonen, 16:44. Third: NU-Seidl (Addy), 1:27. Saves: Litchfield/Dassel-Cokato: Halonen 4-6-5-15. New Ulm: Raymond 5-3-3-0-11.

 

Rochester Lourdes 6, Providence Academy 4

Rochester Lourdes 2 1 3-6

Providence Academy 1 2 1-4

First: PA-Giesler (Spadafora, Ellings), 6:18. RL-Ver Kullen (Kleinschmidt, Beavers), 7:59. RL-Sorensen (Buck), 12:00, pp. Second: PA-Ellings (Spadafora), 1:28. RL-Kraling (Brumley, Sorensen), 8:26. PA-Giesler, 15:27. Third: RL-Anderson (Sorensen), 10:00, pp. PA-Spadafora (Wehmann), 12:21, pp. RL-Beavers (Kraling), 14:14. RL-Anderson (Fitzpatrick), 14:58. Saves: Rochester Lourdes: Decker 9-5-8-22. Providence Academy: Koskie 18-8-8-34.

St. Louis Park 5, Breck 1

St. Louis Park 2 0 3-5

Breck 0 1 0-1

First: SLP-Pittman, 2:39. SLP-Pittman, 13:02. Second: B-Courneya (Blake), 14:50, pp. Third: SLP-Meyer (Boyum, Doss), 9:01. SLP-Pittman (Wandmacher), 15:27. SLP-Collins (Berry, Amelse), 16:56, pp. Saves: St. Louis Park: Pinney 5-8-5-18. Breck: Reiling 14-8-8-30.

 

Shakopee 5, New Prague 0

New Prague 0 0 0-0

Shakopee 1 0 4-5

First: S-Larson (Roder, Morrow), 7:44. Third: S-Roder (Ostertag, McCarvel), 6:51. S-Schmidt (Dalsin), 10:56. S-Dose, 14:09, sh. S-McNeil, 14:27, sh. Saves: New Prague: Dorzinski 7-5-4-16. Shakopee: Pederson 6-3-2-11.

HOCKEY • GIRLS

Andover 6, Blaine 1

Andover 2 2 2-6

Blaine 0 1 0-1

First: A-Turner (Anderson, Kaiser), 6:14. A-Kaiser (Anderson), 12:23. Second: A-Nelson, 5:29, sh. A-Kaiser (Mumm, Jurgensen), 7:55. B-Parent, 13:46, pp. Third: A-Krause (Nelson, Jurgensen), 5:37. A-Krause (Nelson, Kaiser), 8:13, pp. Saves: Andover: Stumo 11-3-2-16. Blaine: Hansen 9-12-9-30.

 

Blake 9, Shakopee 1

Shakopee 1 0 0-1

Blake 3 3 3-9

First: S-Prahl, 8:57. B-M. Wethington, 9:43. B-Daniel (M. Wethington, Burton), 13:42, sh. B-Delianedis (Burton), 15:19, sh. Second: B-A. Wethington (Johnson), 1:00. B-Daniel, 3:30. B-Burton (Delianedis), 10:54. Third: B-Burton (Delianedis), :43. B-Johnson (Broz, Abraham), 2:56. B-A. Wethington (Tix, M. Wethington), 13:36. Saves: Shakopee: Hearn 13-14-9-36. Blake: Christie 2-6-4-12.

Chaska/Chanhassen 3, Holy Family 2

Chaska/Chanhassen 0 2 1-3

Holy Family 1 0 1-2

First: HF-Rock (Hickey), 10:17, pp. Second: CC-Pawlyshyn (Anderson), 8:43, pp. CC-Perlich (Ziemer), 14:24. Third: CC-Richter (Perlich), 14:11. HF-Moss, 15:42. Saves: Chaska/Chanhassen: Rinzel 9-3-8-20. Holy Family: Pellicci 10-13-11-34.

 

Eastview 2, Dodge County 1

Dodge County 0 1 0-1

Eastview 0 2 0-2

Second: E-Chesek (Bordson), 4:17. E-Bordson (Chesek), 7:33. DC-Smallbrock (Schubert, Schubert), 16:08, pp. Saves: Dodge County: Hughes 14-6-3-23. Eastview: Johnson 7-11-6-24.

Farmington 4, Lakeville North 2

Farmington 1 1 2-4

Lakeville North 0 1 1-2

First: F-Moehle (Lancaster), 6:23. Second: LN-Power (Pritzlaff, Reid), 12:37. F-Moehle (Knutson), 14:58. Third: F-Fuhrman (Enright), :28, pp. LN-Antonakis (Power, Mattis), 6:04, pp. F-Moehle, 12:38. Saves: Farmington: Furlong 6-7-7-20. Lakeville North: Schneider 9-10-7-26.

 

Minnetonka 10, Prior Lake 2

Minnetonka 7 1 2-10

Prior Lake 0 2 0- 2

First: M-Martin, 1:26, pp. M-Bayless (Martin, Baskin), 3:38. M-Crawford (Nicholson), 4:42. M-Bayless (Martin, Baskin), 5:21. M-Meredith (Baskin), 8:31. M-Crawford (McHugh, Langefels), 10:18. M-Nicholson (McHugh, Sorenson), 13:01. Second: PL-Pavlish (Bloedow, Winter), 1:28. PL-Grove (Schumacher, Olinger), 15:37, pp. M-Alvarez (Hoelscher), 16:22. Third: M-Melz (Martin, Langefels), 10:55. M-McHugh (Crawford, Langefels), 13:07. Saves: Minnetonka: Dulac 8-2-3-13. Prior Lake: Elbon 7-8-6-21.

 

Northfield 6, Red Wing 0

Northfield 0 3 3-6

Red Wing 0 0 0-0

Second: N-Monson (Morsching, Boland), 7:32, pp. N-Monson (Noel), 8:59. N-Wesling (Thurin, Boland), 14:53. Third: N-Fox, 7:54. N-Boland (Morsching, Wesling), 14:37, pp. N-Boland (Thurin), 16:51. Saves: Northfield: Bielenberg 11-11-10-32. Red Wing: Ehlers 10-9-8-27.

South St. Paul 1, Delano/Rockford 0

Delano/Rockford 0 0 0-0

South St. Paul 0 1 0-1

Second: SSP-Sexauer (Jerikovsky, Lenarz), 16:57. Saves: Delano/Rockford: Schmidt 7-5-10-22. South St. Paul: Norman 8-6-4-18.

Wayzata 7, Orono 1

Wayzata 4 1 2-7

Orono 0 0 1-1

First: W-Urban (Ocel, Hartle), 4:16. W-Johnson (McCollins), 6:04. W-Ocel (Wisnewski, Branton), 10:58. W-Ocel (Branton), 12:43. Second: W-Hackley (Urban), 14:10, pp. Third: W-Urban (Wisnewski, Hartle), :47. O-Gustafson (Martini, Alworth), 7:44, pp. W-Hackley (Hackley), 13:56. Saves: Wayzata: Lavender 2-4-3-9. Orono: Lisle 19-32-15-66.

White Bear Lake 2, Mounds View 1

Mounds View 0 1 0-1

White Bear Lake 0 1 1-2

Second: WBL-Shearen (DeLaRosa), 1:15. MV-Jackson (Robert, Collins), 13:25. Third: WBL-DeLaRosa (Shearen), 14:25, pp. Saves: Mounds View: Thompson 11-9-5-25. White Bear Lake: Frank 9-4-13-26.