SUMMARIES

BASKETBALL • BOYS

Apple Valley 72, Rosemount 68

Rosemount..........38-30-68

Apple Valley..........33-39-72

Rosemount: Hussein 10, Hoeppner 6, Brommer 15, Maeck 3, Wieloch 14, Carter 6, Schwartz 4, Sauer 10. Apple Valley: Stewart 11, Sonie 13, Wasmund 6, Carlson 3, Byres 8, Da. Dirth 6, Bauer 13, De. Dirth 12.

Armstrong 59, St. Thomas Academy 57

Armstrong..........22-37-59

St. Thomas Academy..........37-20-57

Armstrong: Weber 6, Cruz 11, Hoefer 9, Lewis 1, McCourt 8, Curtis 4, Robinson 12, Vogt 4, Pomerleau 4 St. Thomas: Fitzgerald 7, Waldvogel 12, Szymanski 18, Schneider 20

Belle Plaine 97, West Lutheran 74

West Lutheran..........38-36-74

Belle Plaine..........51-46-97

West Lutheran: Wordell 6, Lobdell 10, S. Trebesch 3, Nelson 3, Heitzman 1, Linberg 11, C. Trebesch 4, Dwyer 8, Cummings 13, Engel 15. Belle Plaine: Kern 11, Holladay 10, Stier 9, Borgardt 2, Savage 16, Kalaetka 21, Smith 17, Witt 1, Bigaouette 10.

Benilde-St. Margaret's 83, Edina 55

Benilde-St. Marg...........44-39-83

Edina..........32-23-55

Benilde-St. Margaret's: Thomas 3, Rogers 2, Crawford 6, Taylor 29, Bata 9, Neville 4, Glover 5, Paulson 4, Battle 21. Edina: Olson 3, DeBerg 7, Hill 6, Schoenecker 16, Biewen 6, Reiersgord 2, B. Johnson 4, Velgersdyk 2, Matos 6, Geschneidner 2, T. Johnson 1.

Bethany Academy 65, Spectrum 52

Spectrum..........30-22-52

Bethany Academy..........33-32-65

Spectrum: Emerson 14, Bonnstetter 6, Ducommun 3, Spark 23, Evers 6. Bethany: Brubaker 4, Johnson 18, Flom 16, Ervin 1, Ransom 2, Glover 22, Peters 2.

Blaine 76, Forest Lake 64

Forest Lake..........23-41-64

Blaine..........37-39-76

Forest Lake: Lentsch 10, R.Brown 15, Phelps 10, Cremisino 4, Young 2, Kopp 11, Riedeman 6, Person 4, M.Brown 2 Blaine: Good 2, Vinh 4, Harstad 3, Leafblad 2, Kreklow 21, Giddings 25, Holmgren 1, Lust 4, Hoffmann 2, Rodriguez 12

Bloomington Jefferson 69, Harding 44

Bloom. Jefferson..........41-28-69

Harding..........17-27-44

Jefferson: Schlangen 7, Alipate 12, Gilmer 1, Libby 14, Hallgren 1, Randahl 6, Howard 3, Hansen 1, Ross 3, Barmone 21. Harding: Singleton 2, Creighton 4, Patterson 1, Williams 8, Montgomery 2, Schwanke 2, Wyatt 6, Keller 15, Watson 4.

Buffalo 56, Elk River 44

Elk River..........13-31-44

Buffalo..........24-32-56

Buffalo: Olson 6, Kettenacker 9, Liska 2, Kassulke 6, Broadnax 4, Korbel 4, Olmscheid 10, Pallesen 1, Beilke 2, Duske 12. Elk River: Davis 3, Voltzke 15, Ford 4, Held 3, Gavin 11, Gandrud 8.

Burnsville 60, Lakeville North 56

Burnsville..........24-36-60

Lakeville North..........17-39-56

Burnsville: Vanordstrand 22, Clark 12, Knopke 2, Plummer 3, Krogstad 15, Pfieffer 4, Calhoun 2. Lakeville North: Judkins 7, Swanson 18, Hahn 11, O'Brien 1, Berthene 17, Kinsella 2.

Concordia (Rsvl) 77, Humboldt 57

Concordia (Rsvl)..........38-39-77

Humboldt..........29-28-57

Concordia: Block 4, Hagen 10, Beekman 15, Towle 26, Harstad 3, Schneidermann 5, Houliston 2, Masek 2, Popko 2, Bauman 2, Naylor 6. Humboldt: Dees 12, Hughes 7, Franklin 2, Stewart 2, Fields 5, Rodriguez 2, Castellano 2, Kent 25.

Eastview 76, Chaska 50

Chaska..........30-20-50

Eastview..........33-43-76

Chaska: Wenz 4, Yerhot 4, Zydowsky 2, Jerde 11, Martinson 7, Goetz 10, Polster 12. Eastview: Johnson 6, Pratt 9, Spanton 2, Hufford 7, Thomforde 8, Sanders 18, Emory 13, Grinnell 9, Birch 4.

Eden Prairie 71, Eagan 58

Eden Prairie..........36-35-71

Eagan..........29-29-58

Eden Prairie: Ries 2, Grant 10, Soran 8, Bykowski 3, Kallas 6, Rohs 12, Friend 2, Wragge 17, Ervin 11. Eagan: Weinberger 6, Carchedi 5, Baker 6, Bray 10, Mandli 4, Sicoli 4, Parsons 10, Bassett 13,

Farmington 77, Lakeville South 66

Lakeville South..........32-34-66

Farmington..........36-41-77

Lakeville South: Ohing 5, Nicols 8, Ramsey 29, Mehlhorn 1, Richter 2, Shay 21. Farmington: Davis 2, Jensen 8, Zitzmann 22, Lavey 21, Hanson 6, Hussung 4, Lippert 8, Steege 6.

Holy Angels 63, Minnehaha Academy 49

Holy Angels..........28-35-63

Minnehaha Academy..........21-28-49

Holy Angels: Bredow 2, St. Mane 10, Mararit 2, Barnhill 17, Baregi 17, Gullickson 8, Pfitzinger 7. Minnehaha Academy: Hines 3, Kelley 4, Hanson 12, Sparkman 7, Meyer 15, Burnham 8.

Holy Family 57, Waconia 52

Holy Family..........29-28-57

Waconia..........30-22-52

Holy Family: Weingert 2, Johnson 16, Menden 1, Anderson 11, Cain 10, Peterka 8, Lunsford 6, NA 3. Waconia: Clouse 14, Neubauer 11, Haugen 3, Hackbarth 14, Heimdal 2, Moats 8.

Hopkins 77, Cooper 58

Cooper..........27-31-58

Hopkins..........38-39-77

Cooper: Bethea 13, Burton 15, Swen 1, Brown 2, Bright 27. Hopkins: Williams 9, Singleton 3, Lockett 19, Sundufu 19, Peterson 7, Cowles 3, Broghammar 10, DiLoreto 7.

Irondale 74, St. Anthony 64

Irondale..........39-35-74

St. Anthony..........33-31-64

Irondale: Westlund 4, Anderson 4, Banks 27, Utke 11, Hofschulte-Beck 11, Fulton 6, Plath 2, Colwell 9 St. Anthony: Pratt 3, Jindra 5, Lundgren 6, Walker 31, Couillard 5, Zurbey 11, Borchert 3

Jordan 72, Lester Prairie 59

Jordan..........37-35-72

Lester Prairie..........33-26-59

Jordan: Pauly 2, Delamarter 2, Lewis 1, Coglitore 2, Oakes 41, Cecka 6, Malz 3, Malashenko 12, Menke 3. Lester Prairie: Dammann 10, Taketamoto 12, Zitzloff 2, Neumann 16, Schaust 13, Mork 2, Andersen 4.

Mahtomedi 72, New Life Academy 43

Mahtomedi..........37-35-72

New Life Academy..........15-28-43

Mahtomedi: Sonnek 7, Ihrke 4, Goodwin 13, Cress 4, Stone 5, Kelley 17, Hagen 2, Thienes 4, Schmid 2, Krebs 6, Carlson 6, Taylor 2. New Life Academy: Furlong 6, Zdechlik 2, Banchy 15, Hawn 3, Kim 2, Bakke 2, Anderstrom 9, Shreiner 4.

Maranatha 46, Rush City 45

Rush City..........20-25-45

Maranatha..........25-21-46

Rush City: Orn 8, Truskolaski 7, Bosman 5, Roll 10, Waters 1, Erickson 14. Maranatha: Ristanovich 6, J. Hanson 6, D. Hanson 27, Campion 5, Pittman 2.

Mayer Lutheran 58, Brooklyn Center 55

Brooklyn Center..........30-25-55

Mayer Lutheran..........33-25-58

Brooklyn Center: Chambers 8, Young 6, Meilrath 2, Overton 2, Brooks 2, Jones 7, Potter 19, Edwards 9. Mayer Lutheran: Tosteland 5, Mielke 7, Hove 6, A. Dorion 7, Schwanke 6, Genske 2, Pehl 5, Argabright 9, Byrne 1, Buttenhoff 4, White 6.

Mpls. Henry 59, Totino-Grace 58

Henry..........23-36-59

Totino-Grace..........27-31-58

Henry: JAckson 17, Vaughn 2, Cex 5, Hughes 12, Williams 1, Sweezy 10, Gray 7, Melton 3, Taylor 2. Totino-Grace: Zeah 2, Crockett 18, Kromah 6, Hatchett 2, Koehn 22, Ferguson 2, Sandys 4, Uher 2.

Mpls. Southwest 88, Blake 62

Blake..........23-39-62

Southwest..........41-47-88

Blake: Rogers 2, Krieger 3, Nash 9, Ellwein 3, Williams 11, Hoeg 3, Bascom 2, Davis 15, Van Court 5, Yablonski 9. Southwest: Berry 17, Dawson 5, Funk 5, Gruenhagen 12, Herrera-Heintz 4, Holliday 10, Oakley 24, Oyaas 6, Spirov 3, Wustner 3.

Minnetonka 101, Roseville 61

Roseville..........21-40--61

Minnetonka..........62-39-101

Roseville: Farmer 6, Nockleby 21, Crary 4, Hultman 2, Muscala 23, Vang 5 Minnetonka: Burns 6, Erickson 14, Tucker 32, Latzke 6, Schilling 13, Chadwick 3, Udo 3, Stefan 11, McBounds 9, Nelson 4

Mounds Park 35, Providence 34

Mounds Park..........15-20-35

Providence..........12-22-34

Mounds Park Academy: Burstein 1, Bandor 7, N. Johnson 5, A. Johnson 4, Fruddor 9, Short 9. Providence Academy: A. Eaton 3, S. Eaton 16, Villaume 2, Zangel 6, Downs 5, Lahti 2.

Mounds View 69, Coon Rapids 67

Mounds View..........36-33-69

Coon Rapids..........34-33-67

Mounds View: Schramm 24, Freed 2, Severson 9, Harris 8, Anderson 8, Bartlett 12, Carroll 4, Sharpe 2. Coon Rapids: McKissic 2, Johnson 9, Koessler 2, Baker 6, Sather 7, Brnic 20, Hampton 7, Townsend 12, Beam 2.

New Prague 85, Albert Lea 54

Albert Lea..........22-32-54

New Prague..........39-46-85

Albert Lea: Antel 2, Le. Grossman 6, Droz 3, Templeman 5, Zuniga 5, Lu. Grossman 2, Striluaff 9, Winkels 4, Matson 11, Molander 2, Hanson 5. New Prague: Michel 19, N. Zweber 2, Litzau 2, O'Brien 7, Johnson 24, Geiger 9, Weiers 4, Stepka 9, A. Zweber 4, Cross 2, Dubbe 3.

Northfield 56, Hastings 50

Hastings..........21-29-50

Northfield..........22-34-56

Hastings: Guelle 2, Betcher 6, LaCoursiere 2, Gordan 6, Ryan 10, Bourne 4, Gmiterko 14, Monjean 6. Northfield: Shepley 10, Ramsay 9, Womeldorf 2, Stewert 7, Kodet 2, Addo 18, Shroyer 4, Zawack 4.

Orono 60, Mpls. Edison 53

Orono..........29-31-60

Edison..........23-30-53

Orono: Boerner 8, Smith 26, Carlson 10, Ahlberg 1, Reid 15, Minneapolis Edison: St. Julien 17, Carter 3, Shepherd 4, Woods 3, Seekie 10, Luster 3, Watson 5, Williams 2, Conner 6.

Osseo 52, Henry Sibley 51

Henry Sibley..........25-26-51

Osseo..........30-22-52

Henry Sibley: Dungue 4, Leslie 16, Hernandez 9, Bruesewitz 8, Halvorsen 12, Garcia 2. Osseo: Brown 4, Spading 11, Tankson 14, Reynolds 2, Dittmer 4, Dower 8, Peterson 9.

PACT 59, Meadow Creek 53

PACT..........23-36-59

Meadow Creek..........23-30-53

PACT: Clauer 2, Mathis 10, Wilkey-Johnson 2, Fridberg 16, Hedberg 13, Slegh 4, Belisle 2, Van Engen 9. Meadow Creek: Champ 2, Baldwin 14, Kuik 8, Thom 3, Johnson 4, Budish 17, Richards 5.

Park Center 93, MN Transitions 68

Minn. Transitions..........26-42-68

Park Center..........41-52-93

Minnesota Transitions: Alexander 1, Hildeban 2, Jackson 8, Kyle Noreen 7, Freeman 2, Kevin Noreen 24, Wigfall 20, Harrison 2. Park Center: Cooper 19, Taber 24, Hughes 3, Nalls 9, Scheuveiller 10, McCellon 9, Assefa 2, Wagner 11, Carey 2, Morris 4.

Prior Lake 42, Mankato West 36

Mankato West..........27--9-36

Prior Lake..........25-17-42

Prior Lake: Snyder 7, Pold 6, Kemper 2, Beckman 7, Anderson 8, Ludwig 5, Bolks 5, Flaschenrien 2. Mankato West: Cattrysse 11, Knutson 8, Brunz 3, A. Richter 2, M. Richter 5, Teachout 5, Hasse 2.

Randolph 44, Concordia (Bloom.) 31

Randolph..........21-23-44

Concordia (Blmgtn)..........15-16-31

Randolph: D. Otte 16, Kuhn 2, Speight 8, Marthaler 2, Misagal 1, Bauer 2, Wernimont 5, Scharpen 8. Concordia: Lee 1, Fink 5, Johnson 4, Ewald 6, Bickett 2, Hinz 4, Erdman 7, Riehm 2.

Red Wing 56, Winona 44

Winona..........18-26-44

Red Wing..........26-30-56

Winona: Peterson 1, Zimbric 2, Berhow 7, Martin 9, Mienen 14, Blacklock 8, Krall 3 Red Wing: Young 7, Thygesen 15, Klassen 5, Rosenow 9, Augustin 4, Moskwa 2, Black 5, Ahern 9

Rockford 69, Delano 54

Delano..........30-24-54

Rockford..........33-36-69

Delano: Elwood 11, Stevens 2, Althoff 20, Offerdahl 6, Clare 13, Raskob 2 Rockford: Maher 10, Brozek 2, L.Mernin 13, Haugen 20, Nelson 11, M.Mernin 6, Then 3, Luhmann 4

Shakopee 87, Hudson (Wis.) 74

Hudson (Wis.)..........34-40-74

Shakopee..........46-41-87

Hudson: Gresmer 7, Wenzel 5, Dahl 7, Roeder 2, Formiller 11, Stanchik 42. Shakopee: Hentges 4, Sames 8, Korthour 8, Ewing 24, Young 10, Zager 29, Petrill 4.

South St. Paul 49, Mound-Westonka 41

Mound-Westonka..........15-26-41

South St. Paul..........22-27-49

Mound-Westonka: Nobbe 11, B. Host 9, D. Host 8, Lundgren 5, White 5, Kundgren 3. South St. Paul: Krodel 16, Kronberg 10, Bjorklund 10, Maske 8, Quinn 3, Leary 2.

St. Bernard's 57, Breck 53

St. Bernard's..........26-31-57

Breck..........35-18-53

St. Bernard's: Duncan 8, Morrissey 4, Davis 5, Jett 26, Bright 14. Breck: Smolenski 10, Johnson 3, McDonald 6, Tidd 12, Vargas 22.

St. Michael-Alb. 64, Chisago Lakes 54

Chisago Lakes..........22-32-54

St. Michael-Alb...........32-32-64

Chisago Lakes: Reed 3, Hogie 10, Corradi 6, Jones 10, Figini 25. St. Michael-Albertville: Lenneman 9, Dehmer 14, Arns 9, Rothstein 17, Nelson 9, Carlson 6.

SP Arlington 90, Park of C. Grove 82

Park of C.G...........42-40-82

Arlington..........32-58-90

Park: Hofmann 15, Lindstrom 30, Brown 7, Buggs 3, Sachs 12, Hernandez 14. Arlington: Langhorne 6, McKee 15, White 21, Demarko 16, Gray 11, Moore 1, Johnson 19.

SP Como Park 80, White Bear Lake 69

SP Como Park..........33-47-80

White Bear Lake..........38-31-69

SP Como Park: Wachett 10, Baker 18, Broadway 6, Johnson 15, Phillips 8, Morse 23. White Bear Lake: Rademacher 5, Markfort 10, Noonan 15, Colvin 11, DeBilzan 3, Fierech 2, Hanson 3, Jensen 12, Cummings 8.

SP Johnson 44, Woodbury 42

Woodbury..........17-25-42

Johnson..........17-27-44

Woodbury: Dorsett 3, Slayton 11, White 3, Meyers 12, Schiffler 2, Petemeier 6, Butina 4, Nelson 1. St. Paul Johnson: Tyler 5, Conwell 2, Suggs 9, Harris 7, Talley 9, Anderson 2, Rosenbloom 8, Thomas 2.

St. Peter 65, Montgomery-Lonsdale 62

St. Peter..........31-34-65

Montgomery-Lons...........32-30-62

St. Peter: Skrove 11, Langsjoen 8, Peterson 14, Sandland 10, Sizer 2, Johnson 17, Thompson 1. Montgomery-Lonsdale: Flicek 12, Iverson 2, Lowy 4, Scheffler 24, Stenzel 4, Miller 4, Trnka 12.

Tartan 59, North Branch 37

North Branch..........18-19-37

Tartan..........31-28-59

Tartan: Marlowe 5, Peterson 2, S. Ryan 13, M. Ryan 4, Klingsporn 3, Pritschet 4, Hoverson 3, Sonnen 17, Beavers 8. North Branch: Norman 5, Farr 5, Grote 7, Lindstrom 5, Ginzl 5, Dahle 5, Dahl 5.

Watertown-Mayer 57, Norwood-Y.A. 41

Watertown-Mayer..........29-28-57

Norwood-YA..........18-23-41

Watertown-Mayer: Schmidt 6, Vanderlinde 19, Mochinski 3, Pawelk 7, Schida 4, Hoeft 12, Wilson 6. Norwood-Young America: Aretz 13, Esselman 11, Herrmann 3, Kalthoff 2, Pexa 1, Marshall 2, Opdahl 3, Willemsen 6.

Zimmerman 60, Annandale 53, OT

Zimmerman..........30-20-10-60

Annandale..........19-31--3-53

Zimmerman: Mathison 2, Schue 2, M. Jenson 4, Mettling 1, Lewandoski 23, Ivers 7, R. Jenson 8, Smith 13. Annandale: Starke 8, Lashinski 5, Prinsen 6, Dougherty 6, Hemminger 9, Mol 19.

BASKETBALL • GIRLS

Armstrong 65, Orono 59

Orono..........29-30-59

Armstrong..........33-32-65

Orono: Barnum 4, Johnson 15, Garfield 10, Kruse 2, Luse 11, Darland 7, Schinke 10. Armstrong: Hoefer 4, Marschner 10, Fossum 2, Dooher 17, Viehausen 10, S. Loobeck 14, K. Loobeck 6, Brown 2.

Becker 72, Monticello 24

Becker..........37-35-72

Monticello..........-8-16-24

Becker: Fahfl 3, Gilbert 1, Robinson 10, Crapser 8, Lieser 2, Lindsay 4, B. Mastey 19, N. Mastey 10, Stemper 9, Althoff 6. Monticello: Dircks 8, Jude 2, Yohnke 2, Schmitz 2, Arechigo 4, Stoffer 2, Hansen 2, Kramer 2.

Benilde-St. Marg. 54, Chisago Lakes 44

Benilde-St. Marg...........33-21-54

Chisago Lakes..........21-23-44

Benilde-St. Margaret's: Kosch 4, Schneider 3, Morin 5, Alexander 7, Mills 4, Ruane 16, Bennett-Curry 13, Kaminski 2 Chisago Lakes: Farrell 2, Tinjum 1, Young 10, Corradi 11, Sells 16, Coyle 4

Bl. Jefferson 44, Lakeville South 43

Bloom. Jefferson..........29-15-44

Lakeville South..........25-18-43

Bloomington Jefferson: McGee 7, Hanninen 9, Londeen 4, Koller 6, Sommers 7, Smith 3, Roedel 8. Lakeville South: Finke 2, Schroeder 6, Olson 4, Starkweather 4, Harrington 4, Kalbfell 11, Geif 12.

Brooklyn Center 71, Heritage Chr. 70

Heritage Academy..........36-34-70

Brooklyn Center..........33-38-71

Heritage: A. Beasley 37, Pannek 2, Anderson 2, Leidall 3, L. Beasley 13, Williams 13. Brooklyn Center: Siegers 7, Phillips 14, Timmons 9, Brooks 2, Nelson 32, Sanders 2, Williams 3, Banks 2.

Burnsville 52, Lakeville North 51

Lakeville North..........22-29-51

Burnsville..........26-26-52

Lakeville North: Banham 7, Carda 2, Ammann 3, Goris 10, Sygulla 4, Olson 2, Rochel 12, Braaten 11. Burnsville: Wiens 22, Motl 2, Safranski 6, Watson 2, Sorensen 2, Duehn 10, Moen 2, Marcks 6.

Cambridge-Isanti 72, Princeton 57

Princeton..........33-24-57

Cambridge-Isanti..........25-47-72

Princeton: Dehn 4, Johnson 10, Loberg 23, Karst 8, Clarin 12. Cambridge-Isanti: McDonald 15, Ledahl 4, Vavra 16, Holmberg 10, Peterson 5, Milczark 10, Hanson 12.

Centennial 94, Maple Grove 52

Maple Grove..........23-29-52

Centennial..........45-49-94

Maple Grove: Ackerman 2, Field 12, Davison 3, House 8, Cavanagh 6, Becker 2, Bourbonais 3, Kruse 11, Eitel 3, Reichel 2. Centennial: E. Becken 14, Steele 5, Dewitt 5, K. Becken 5, Waytashek 13, Sater 4, Nipe 22, Blom 4, Bilderback 2, Allums 18, Berg 2.

Coon Rapids 78, Anoka 59

Coon Rapids..........40-38-78

Anoka..........31-28-59

Coon Rapids: Leer 14, Omdalen 1, Lode 14, S. Zimmel 9, Grant 8, Mullerleile 2, Schultz 3, D. Hunter-Schlichting 5, R. Hunter-Schlichting 8, Fix 6, A. Zimmel 8. Anoka: Dorale 13, Zigan 2, Payeur 9, Waterman 6, Foschi 16, Bare 6, Poidinger 2, Hilliard 2, Slinkman 3.

Dassel-Cokato 71, Lester Prairie 38

Lester Prairie..........20-18-38

Dassel-Cokato..........35-36-71

Lester Prairie: Bri Briggs 9, Heimerl 11, Millerbernd 2, Beth Briggs 8, Antonson 6, Anderson 2. Dassel-Cokato: Revard 8, Raisanen 11, Peterson 6, Munson 16, Nelson 17, Range 5, Thomson 8.

DeLaSalle 78, St. Bernard's 33

St. Bernard's..........11-22-33

DeLaSalle..........46-32-78

St. Bernard's: Johnson 14, Veland 7, Tuerk 2, O'Neill 4, McCarthy 6. DeLaSalle: Jacox 6, Wolyniec 5, M. Hudnill 6, Kovaklchuk 13, Rule 6, Werhwein 9, Randle 3, Booker 27, Menzel 3.

Eastview 64, Chaska 53

Eastview..........33-31-64

Chaska..........13-40-53

Eastview: Moore 14, Mehr 2, Sheppard 7, Thomforde 5, McSparron 30, Rud 6, Kaus 2, Chaska: C. Boylan 22, Kahler 4, Willems 2, B. Brown 3, VanHaaften 9, Kalkman 2, Travis 4, Tisch 7,

Eden Prairie 63, Eagan 52

Eagan..........35-17-52

Eden Prairie..........31-32-63

Eagan: Sinclair 1, Adkins 6, Hafstad 3, Dyshaw 4, Holler 22, Toepfer 12, Frederickson 4. Eden Prairie: Rothfusz 3, Bradley 3, Weber 28, Levine 10, Clark 3, Gibson 2, Tobin 6, Wittman 8.

Elk River 83, Park Center 59

Park Center..........22-37-59

Elk River..........48-35-83

Park Center: Sivanich 2, Buirge 6, Sorensen 12, Van Hulzen 8, Benton 2, Blackhawk 18, Hooker 7, Olarinde 2, Endresen 2. Elk River: Wilson 28, Metcalfe 20, Greene 7, Berkley 8, Makayla Friricks 2, Makenzie Friricks 2, K. Orrock 5, Hall 7, Cornelius 4.

Forest Lake 69, Hastings 55

Hastings..........25-30-55

Forest Lake..........33-36-69

Hastings: Jackson 22, Daggett 2, Osberg 2, Marier 8, Ellis 2, Keena 8, Schmitz 7, Haglund 4. Forest Lake: Iverson 9, Stele 15, Berner 11, Mills 2, Lange 19, Simons 8, Kolnberger 5.

Fridley 49, Spring Lake Park 32

Fridley..........23-26-49

Spring Lake Park..........17-15-32

Fridley: Greenup 2, Barragan 8, Adams 5, Scholzen 8, Green 16, Wilka 2, Lindquist 8. Spring Lake Park: K. Luedche 2, S. Martin 10, A. Martin 3, Merritt 13, Jensen 1, Norlien 3.

Hill-Murray 58, Edina 50, OT

Edina..........30-18--2-50

Hill-Murray..........19-29-10-58

Edina: Pastor 11, Veker 7, Young 18, Gaard 10, Wu 4. Hill-Murray: Annoni 4, T. Cichy 4, Kaput 9, Vasko 4, Holm 13, T. Cross 16.

Hudson (Wis.) 46, Shakopee 21

Shakopee..........14--7-21

Hudson (Wis.)..........27-19-46

Shakopee: Berken 4, Hentges 4, Undesser 2, Theis 4, Schwanbeck 3, Blackowiak 4. Hudson (Wis.): Benzinger 4, Ryan 2, Krohn 3, Rose 2, Ecker 9, Bouzard 4, Frye 18, Haag 4.

Mahtomedi 77, Mpls. Edison 66

Edison..........30-36-66

Mahtomedi..........37-40-77

Edison: Mason 5, Caldwell 3, Strauder 2, Starks 1, Walker 3, Reed 10, Mitchell 38, Weston 3, Tarbutton 1. Mahtomedi: Henry 3, DeSmidt 6, Briere 4, Hjelle 8, Strege 24, Frost 11, Donegan 1, Caswell 7, Wynveen 13.

Mpls. Roosevelt 68, Humboldt 58

Humboldt..........30-28-58

Roosevelt..........31-37-68

Humbolt: Ann. Hicks 12, Aya Hicks 9, Ang. Hicks 7, Engel 7, T. Larocque 3, McDonough 10, Ibarra 4, K. Larocque 6. Roosevelt: McGuire 12, Wright 12, Finley 7, Aune 6, Strickland 29, Daley 2.

Minnehaha Academy 55, Visitation 24

Minnehaha Academy..........29-26-55

Visitation..........-8-16-24

Minnehaha: Norby 5, Hansen 5, Monson 4, E. Johnson 4, A. Johnson 8, Peterson 6, Erlandson 7, Martino 2, Mrozek 2, Ballinger 3, Adams 8, Moore 1. Visitation: Bigelow 5, Robinson 2, O'Neill 2, Ballard 2, Johnson 2, Co. Kranz 4, Galligo 7.

Mound-Westonka 52, Meadow Creek 28

Meadow Creek..........19--9-28

Mound-Westonka..........24-28-52

Meadow Creek: Woerle 2, Larson 5, Carter 6, Coffland 6, Southerland 5, Teigen 4. Mound-Westonka: Berlin 4, Maki 3, Wait 1, Engstrand 1, Elmquist 4, Maas 17, Persing 10, McCaul 12.

North St. Paul 55, Henry Sibley 47

North St. Paul..........31-24-55

Henry Sibley..........20-27-47

North St. Paul: Kliethermes 4, Neubauer 23, Kern 13, Stadford 10, L. Loeffler 5. Henry Sibley: Hanson 20, Hallstrom 4, Miller 6, Allen 6, Turitto 2, Garcia 9.

Osseo 72, Champlin Park 52

Osseo..........34-38-72

Champlin Park..........22-30-52

Osseo: Olson 8, Ferrara 2, Mangen 21, Ware 4, Hildebrand 5, Sunnarborg 24, Okonkwo 2, Gottsman 6 Champlin Park: Flahavan 2, Bruce 9, Darden 7, Eason 2, Witte 13, Chelstrom 2, McDaniel 7, Schmidt 6, Hoffman 4

PACT 53, Bethany Academy 37

Bethany Academy..........23-14-37

PACT..........21-32-53

Bethany Academy: Goodman 2, Ell 3, H. Johnson 2, Kendrick 7, Robertson 9, A. Johnson 2, Anderson 12. PACT: Traeger 3, Carrizales 9, S. Coughlin 10, Voyce 6, B. Coughlin 3, Lee 14, Molitor 8.

Park of C.G. 67, Cretin-D. Hall 62, OT

Park of C.G...........32-29-6-67

Cretin-Derham Hall..........20-41-1-62

Park: Hildebrandt 6, Riesselman 4, Lieck 16, Voigt 10, Nohrenberg 7, Fischer 24. Cretin-Derham Hall: Korte 2, Hendricks 12, Dienhart 10, Wilcox 5, King 4, Geske 24, Harris 5.

Richfield 68, Tartan 56

Tartan..........24-32-56

Richfield..........31-37-68

Tartan: McKenzie 12, Ebner 6, Axelrod 4, Dabruzzi 1, Mensah 7, Huset 4, Johnson 15, Jantz 6, Schwantes 1 Richfield: January 19, Poke 19, Noonan 15, Jeffers 1, Peterson 6, Nelson 4, Clarke 4

Rogers 63, Buffalo 51

Rogers..........29-34-63

Buffalo..........26-25-51

Rogers: Brunn 2, Tokheim 2, Dowd 13, Mann 18, Loughlin 12, Johnson 2, Chesness 10, Horn 2, Dosmann 2. Buffalo: Jeske 15, Besemann 1, Rohl 5, Speckel 13, Sande 4, Dramen 3, Johnson 2, Bechtold 8.

Rosemount 98, Apple Valley 90, OT

Apple Valley..........31-33-26-90

Rosemount..........34-30-34-98

Apple Valley: Sammons 10, Thompson 11, Mancini 10, Hubler 14, Grefs 15, Woodson 24, Steele 6. Rosemount: Petrich 2, Connor 13, Plumer 5, Eul 27, Budinger 4, Hugelen 26, Carter 14, Tyson 7.

Roseville 56, Woodbury 40

Woodbury..........15-25-40

Roseville..........33-23-56

Woodbury: Sajevic 12, Thone 18, Kallman 4, C. Christofsle 4, K. Christofsle 2, Roseville: Stuart 8, Gogins 4, Florian 16, Burich 16, Starr 2, Nesbit 7, Szabo 3,

Sibley East 60, Glencoe-Silver Lake 53, OT

Sibley East..........24-25-11-60

Glencoe-Silver Lk...........27-22--4-53

Sibley East: Martens 10, Meyer 4, Evans 2, Thomes 18, Rose 13, Trocke 6, Trebesch 7. Glencoe-Silver Lake: Enderson 9, Hallahan 4, Fischer 2, Mickolichek 17, Thiefeld 21.

Simley 62, South St. Paul 22

South St. Paul..........16--6-22

Simley..........36-26-62

South St. Paul: Alsides 6, Ricks 4, Wegner 5, Sanders 5, Wisneski 2 Simley: Quittem 4, Meyman 8, Nelson 7, Heltne 2, Erickson 3, Robinson 25, Riess 2, Walseth 11

SW Christian 43, Bethlehem Acad. 40

Bethlehem Academy..........17-23-40

SW Christian..........21-22-43

Bethlehem Academy: H. McBain 9, Hafemeyer 2, Nass 3, Sheridan 2, Meschke 2, Statler 2, Schlobohm 2, Zweber 2, Pothen 12, Budde 4. Southwest Christian: Flaherty 2, Haag 21, Bird 9, Petersen 2, Jacobsen 6, Wisely 3.

St. Anthony 46, Concordia (Rsvl) 42

St. Anthony..........21-25-46

Concordia (Rsvl)..........22-20-42

St. Anthony: Todd 13, Eckman 4, Zeller 4, Ginter 15, Binder 4, Fellows 6. Concordia Academy: Akinsanya 11, Otte 7, Morris 3, Spielman 2, Christoffersen 7, Naefke 12.

St. Cloud Apollo 64, Big Lake 55

St. Cloud Apollo..........32-32-64

Big Lake..........33-22-55

Apollo: Hagberg 24, Gray 2, Lynch 17, Orionzi 6, Novacinski 2, Dunsmoor 13. Big Lake: Beier 1, C. Erickson 23, Michaelis 3, Eberle 8, L. Erickson 5, Sorensen 12, Churness 1, Nordberg 2.

St. Cloud Tech 76, St. Michael-Albertville 62

St. Michael-Alb...........27-35-62

St. Cloud Tech..........34-42-76

St Michael-Albertville: Thopson 6, Haglund 6, Weise 20, Burning 2, Gavere 8, Kessler 20. St. Cloud Tech: Gray 10, Sears 26, Foley 14, Zwiener 18, J. Johnson 2, K. Johnson 6

St. Croix Lutheran 70, Breck 41

Breck..........31-10-41

St. Croix Lutheran..........44-26-70

Breck: Robinson 8, Dickinson 6, Pierce 9, Neal 6, Ampey 8, Childs 2. St. Croix: Hulsebus 18, Palmberg 4, Heussner 6, Eisenbeis 4, Rupprecht 7, Zierden 6, Schmeling 21.

St. Francis 71, Irondale 56

St. Francis..........34-37-71

Irondale..........29-27-56

St. Francis: Schwartzwald 17, Ashley 8, Morem 4, Englund 7, Sheforgen 6, Gordon 2, Borstner 27. Irondale: K. Cahoun 3, Blood 4, Reif 14, S. Cahoun 1, Lampman 4, A. Aalund 1, Parten 2, Samuelson 2, Ifkewitsch 1, Debelak 14, Hicken 10.

St. Louis Park 62, North Branch 45

North Branch..........18-27-45

St. Louis Park..........21-41-62

North Branch: Fairbanks 3, Robatcek 13, Norman 7, Charley 2, Sherer 5, Beaver 2, Sylla 13. St. Louis Park: Greenlee 16, Tessien 10, Johnson 6, Thompson 12, Hampton 14, Agather 4.

St. Paul Academy 56, St. Agnes 46

St. Agnes..........21-25-46

St. Paul Academy..........35-21-56

St. Agnes: Butler 16, Labey 2, Maslow 1, Klein 10, Turi 14, Linscheid 3. St. Paul Academy: Leslie 8, Mitchell 28, Allen 2, Rosario 2, Rick 2, Ashenbrener 1, O'Brien 13.

St. Paul Central 62, Minnetonka 43

Minnetonka..........27-16-43

Central..........32-30-62

Minnetonka: Winge 10, Bongard 6, Comer 5, Constable 9, Skiem 13, Central: Johnson 3, Dorsey 2, Taylor 15, Buford 14, Robinson-Ricks 3, Jones 13, Howard 12

St. Paul Highland Park 58, Mpls. Washburn 50

Washburn..........23-27-50

Highland Park..........33-25-58

Washburn: Howard 16, Shay 13, Knight 7, Andrews 6, Orr 2, Shuford 4, Said 2. St. Paul Highland Park: Givens 22, Chess 3, Simerson-Wallfred 6, Smith 16, Barker 1, White 5, Shamsid-Deen 5.

Totino-Grace 76, Cooper 40

Totino-Grace..........33-43-76

Cooper..........19-21-40

Totino-Grace: Ja. Meyer 2, Haik 2, Naumann 18, McHale 4, Je. Meyer 2, Kraska 2, Scott 12, Dillion 2, Mirbaghr 2, Soukue 7, Laventure 16, Daugherty 1, Palkert 6. Cooper: Le 2, Kelly 2, Domek 2, Ogris 11, Hunter 2, Benecke 13, Jackson 8.

Wayzata 69, Prior Lake 54

Prior Lake..........29-25-54

Wayzata..........37-32-69

Prior Lake: White 2, Balow 2, Trabing 4, Eschrich 3, Holte 2, Ericson 12, Ennenga 8, Pold 8, Christian 13. Wayzata: Risberg 2, Crees 2, Book 10, Thompson 21, Thour 13, Stark 2, Doran 4, Keup 13, O'Toole 2.

West Lutheran 62, Fourth Baptist 18

West Lutheran..........32-30-62

Fourth Baptist..........-6-12-18

West Lutheran: Paulson 2, Recht 10, Hooge 4, Jensen 7, Seichter 11, Gehl 2, Mejia 6, Obraske 3, Smith 6, Geistseld 5, Hallstrom 6. Fourth Baptist: Monroe 6, Palmer 2, Anborn 10.

White Bear Lake 55, Mounds View 43

White Bear Lake..........24-31-55

Mounds View..........23-20-43

White Bear Lake: Petrich 3, Hake 2, Iaizzo 11, Dally 16, Dysthe 7, Dickey 9, Jensen 4, Potter 3. Mounds View: Muller 4, Simonson 4, Nordby 7, Flaherty 7, Chinander 2, Schramm 2, Christenson 3, Lauck 8, Bergman 6.

HOCKEY • BOYS

Andover 4, St. Francis 1

St. Francis..........0-1-0-1

Andover..........1-2-1-4

First: A-Wiczek, :55. Second: A-Howard (Lachner), 7:43; A-Basara (Decowski, Tollette), 8:58; S-Benik, 14:18,pp. Third: A-Basara (Decowski, Wiczek), 9:41, pp. Saves: SF-Haller, 23-20-18-61; A-Ray, 5-6-7-18.

Armstrong 6, St. Louis Park 1

St. Louis Park..........1-0-0-1

Armstrong..........1-3-2-6

First: A-K.Anderson (Thorson), 4:36; S-Wynia (Shandley), 14:40; Second: A-K. Anderson (Thorson, R. Anderson), 5:41; A-Thorson (Fallen, K. Anderson) 10:23, sh; A-Thorson, 13:16; Third: A-Thorson (K. Anderson) 1:09; A-Seaburg (Thorson, K. Anderson), 3:21, sh. Saves: S-Smith, 13-8-10; A-Riman, 7-4-x-11, Berg, x-x-3-3

Bloomington Jefferson 3, Apple Valley 0

Apple Valley..........0-0-0-0

Bloom. Jefferson..........1-2-0-3

First: J-O'Donnell (Ruff, D.Faust), 7:50, pp. Second: J-Knight (Pauluk) 7:59, pp; J-D.Faust (Knight, Ruff), 15:19, pp Saves: AV-Gretz, 13-10-4-27; BJ-Vaudreuil, 9-6-8-23

Breck 6, St. Thomas Academy 5

St. Thomas Academy..........2-1-2-5

Breck..........1-2-3-6

First: B-Rehkamp (Weingarden), 0:39, pp; ST-Rooney (Walters, Stepan), 4:54; ST-Gavin, 15:13. Second: B-Rehkamp, 6:52, sh; B-Morin (Fulton), 12:35; ST-Riveness (Saintey, Rooney), 13:07. Third: B-Fulton (Rehkamp), 7:12; B-Fulton (Morin, Rehkamp), 7:48; ST-Mergens (Gavin, Sienko), 15:02; B-R.Borer, 16:02, EN; ST-Rooney (Isackson), 16:43 Saves: ST-Altrichter, 1-8-5-14, B-Russell, 11-14-15-40

Cambridge-Isanti 6, Princeton 3

Princeton..........0-1-2-3

Cambridge-Isanti..........1-5-0-6

First: C-P. Johnson, 3:15. Second: C-Klimek, 2:07; C-Golla (Rouen), 3:03; P-Pangerl (Robertson), 10:12; C-Sanz (J. Johnson), 11:30; C-D'Agle (Rouen), 13:51; C-Wagner (Golla), 14:41. Third: P-Pelzer (Robertson, Dufner), 3:30; P-Dufner (Pelzer), 14:29. Saves: P-Adams, 4-12-3-19; C-Geis, 13-8-5-26.

Delano 3, St. Michael-Albertville 0

St. Michael-Alb...........0-0-0-0

Delano..........0-2-1-3

Second: D-McElroy (O'Brien, Plzak), 9:12; D-Herkenhoff (McLain, Berent), 13:48, pp. Third: D-McElroy, 7:33, sh. Saves: S-Turnquist, 9-6-12-27; D-Wright, 5-7-9-21.

Eagan 4, Burnsville 0

Burnsville..........0-0-0-0

Eagan..........1-0-3-4

First: E-Olsen (Lutz), 4:53. Second: None. Third: E-Markstrom (Caron), 2:45; E-Thorn (Olsen), 7:46, pp; E-Housley (Roberts), 15:49, en. Saves: B-Benedict 4-5-6-15; E-Casper 14-10-8-32.

Eastview 6, Chaska 2

Chaska..........0-2-0-2

Eastview..........4-1-1-6

First: E-Schweiger (Chacich, Friedman), 4:23; E-Friedman (Krob, Gorski), 7:21; E-Budweg (Friedman, Anderson), 13:35; E-Schweiger (Friedman), 14:02. Second: C-Hand (Erickson, Calpus), 3:32; C-Calpus (Pries), 10:12; E-Schweiger (Friedman), 16:58. Third: E-Friedman (Chacich, Budweg), 9:20. Saves: C-Plucinak, 6-14-12-32; E-Krob, 6-7-9-22.

Holy Angels 9, Shakopee 0

Shakopee..........0-0-0-0

Holy Angels..........4-0-5-9

First: H- Fischer (Wetmore, C. Reilly), 5:21; H-Haeg (Mattson, Keske), 6:00; H-Wetmore (Kwak), 9:48; H-C. Reily (Fischer, Wetmore), 11:12; Third: H-Wetmore (Delude), 1:47, H-Mattson (Raskob), 6:43; H-Raskob (Wetmore, Mattson), 7:35; H-Cure (Faust, Kes), 13:15; H-Hurley (Morris, R. Reilly) 16:50. Saves: S-Kaufenberg 11-8-8-27; HA-Burke, 4-7-2-13.

Lakeville North 5, Eden Prairie 4, OT

Eden Prairie..........1-1-2-0-4

Lakeville North..........1-2-1-1-5

First: L-Vivant (Diamond), 11:03; E-Erickson (Leddy, Clark), 13:40. Second: L-Foster (Saunders), 9:57; L-Diamond, 11:46, sh; E-Mulvehill (Meyer, Rush), 15:17, pp. Third: L-Kuznair (Ottum, Wypyszynski), 6:08; E-Mulvehill (McQuillan), 13:49, pp; E-Meyer (Erickson, McQuillan), 16:06. Overtime: L-Clemens (Vivnat, Johnson), 2:20. Saves: E-Stypula, 6-7-9-2-24; L-Arentz, 15-11-17-3-46.

Mahtomedi 5, Blake 4, OT

Mahtomedi..........1-2-1-1-5

Blake..........2-1-1-0-4

First: B-Birkholz (Blankenship), :36; M-Buttermore (Gibbons, McDonald), 7:49; B-Birkholz, 14:12, sh. Second: M-Trissler, 1:22; B-Birkholz (Barnes), 11:38; M-Adams (Marshall, Fulton), 13:53. Third: B-Birkholz (Barnes, Seivold), 10:49; M-Adams (Zurn, Fulton), 14:56. Overtime: M-Adams (McDonald), 7:01 Saves: M-Smith 10-7-9-3-29; B-Johnson 8-8-9-10-35.

Minnehaha Academy 9, Simley 3

Minnehaha Academy..........2-4-3-9

Simley..........1-1-1-3

First: S-Kryzer (Marlow), 2:51; M-Blaisdell (Anderson), 11:29, pp; M-McNarmara (Lundeen, Blaisdell), 13:33; Second: M-Elftmann (VanWinkle), 1:52; M-Hamel (Lake), 3:15; M-Blaisdell(Lundeen, Elftmann), 3:32; S-Mikacevich (Marlow), 13:18; M-Blaisdell (Lundeen), 14:19; Third: M-Lake (Hamel), 8:27; M-Blaisdell (Lundeen), 12:17; S- Mikacevich (Kryzer), 13:12; M-Knutson, 14:35. Saves: M-McLean 12-19-9-40, Eide x-x-1-1; S-Trier 10-8-4-22, Asmusdson 0-0-0-0

Minnetonka 6, Lakeville South 0

Minnetonka..........1-4-1-6

Lakeville South..........0-0-0-0

First: M-B. Jensen (Giel, Coatta), 12:38. Second: M-Hansen (J. Gardiner, N. Jensen), 1:26, sh; M-Erhart (Goebel), 4:29; M-Raiola (B. Jensen, Giel), 12:12; M-J. Gardiner (Goebel), 12:43. Third: M-Giel (Coatta), 3:59. Saves: Minn-Buonomo 6-4-2-12; LS-Yumusaklar 12-11-5-28.

Mound-Westonka 3, North St. Paul 2

North St. Paul..........0-2-0-2

Mound-Westonka..........1-1-1-3

First: M-Horgan (J. Johnson, Z. Johnson), 4:34, pp. Second: N-Orme (Stewart, Rada), 4:46, N-Stewart (Orme), 7:01; M-Horgan (Z. Johnson, Hurd), 8:47, pp. Third: M-Horgan (McCormick), 7:47. Saves: N-Horner, 8-12-6-26; M-Nelson, 6-8-7-22.

New Prague 5, Orono 3

New Prague..........1-2-2-5

Orono..........1-1-1-3

First: NP-Feuk (Adams, Olson), 13:43; O-C.Hanson (Leukuma, Barnum), 16:11. Second: NP-Ambroz (Adams), 8:54, sh; NP-Witty (Doig), 11:52; O-C.Hanson, 12:37. Third: NP-Adams (Doig), 4:06, sh; NP-T.Lapic (Olson, D.Lapic), 7:28, pp; O-McGinty (Barnum), 12:22, pp Saves: NP-Schoenecker, 13-4-11-28; O-Wilson, 11-7-9-27

Pine City 7, North Branch 4

North Branch..........1-2-1-4

Pine City..........2-2-3-7

First: P-Wendorf (Haakon Hansen), 1:11; P-Will (Schumacher), 3:49; N-Lenards (Zengerle), 5:28. Second: P-Schumacher (Will), 2:37; N-Williams (Huberty), 3:12; N-Miska (Antin, Arnold), 7:27; P-Kraft (Schumacher, Will), 16:51, pp. Third: P-Will (Kraft, Sarago), :43; P-Will, 3:07, sh; N-Sowka (Zengerle), 11:42, pp; P-Schumacher (Will, Aadland), 14:44. Saves: N-Dennis, 2-8-7-17; P-Fregien 6-4-7-17.

Red Wing 2, Northfield 0

Northfield..........0-0-0-0

Red Wing..........1-0-1-2

First: R-Rochen (Flack, Fleming), 6:32. Third: R-Noesen (Kesti), 8:24. Saves: R-Foot 22; N-Ellingson 22.

Rochester Lourdes 4, Farmington 2

Rochester Lourdes..........2-2-0-4

Farmington..........1-1-0-2

First: RL-Funk (Voight), 1:05; RL-Peterson (Funk), 4:38, 4-on-4; F-Schaeppi (Ingebrigtson, Grubb), 5:26, pp. Second: RL-Spratte (Peterson, Funk), 12:59, pp; RL-Funk (Peterson, Voight), 15:16; F-Greenslit (Doll), 16:45, pp. Third: None. Saves: RL-Scudamore 8-4-3-15; F-Hockert 9-14-9-32

Shattuck-St. Mary's 8, SPA/MPA 0

Shattuck St. Mary'..........2-3-3-8

St. Paul Academy/Mounds Park..........0-0-0-0

First: SSM-Matejcek (Terhaar), 4:58; SSM-Enders (Bruggeman, Chomiski), 13:40. Second: SSM-Chomiski, 5:35; SSM-Robbins (Gemmell), 9:27; SSM-Barral, 16:30. Third: SSM-Barral (Robbins, Chominski), 8:22; SSM-Allen (Forte, Robbins), 15:19, pp; SSM-Robbins (Allen, Forte), 15:55. Saves: SSM-Jensen 8; SPA-Simpson 25, Erspamer 10.

HOCKEY • GIRLS

Andover 2, North Metro 1, OT

Andover..........0-1-0-2

North Metro..........0-0-1-1

Second: A-Nelson (Gilbert), :40. Third: N-Whitenburg (Leland, Ledeen), 7:00. Overtime: A-Brouse (Gilbert, Wiczek), 7:38. Saves: A-Denny, 5-12-1-3-21; N-Kreuter, 14-11-7-2-34.

Apple Valley 10, New Ulm 4

New Ulm..........0-4-0--4

Apple Valley..........2-4-4-10

First: AV-Broberg (Kohorst, Gherity), 3:15; AV-Rogers (Crafts, Barsness), 3:27. Second: NU-O'Connor (Roeder, Kral), 2:22; AV-Barsness (Crafts, Rogers), 3:27; AV-Kohorst (Broberg, Johnson), 4:48, pp; AV-K. Hansen (Kohorst, Gherity), 5:07; NU-O'Connor, 5:35; NU-O'Connor (Roeder), 9:33; NU-O'Connor (Kral), 11:22, pp; AV-Rogers (Crafts), 14:29. Third: AV-Kohorst (Broberg, Gherity), 2:12; AV-Kohorst (Broberg), 4:08; AV-K. Hansen (Broberg), 7:30; AV-Broberg (Kohorst, Gherity), 9:58, pp. Saves: NU-Covington 12-17-6-35; AV-J. Erickson 4-7-0-11, Smith x-x-1-1.

Benilde-St. Margaret's 10, Cooper 2

Benilde-St. Marg...........4-3-3-10

Cooper..........1-0-1--2

First: B-Burns, 1:50; C-Gautsche (Grosam), 3:54, pp; B-Duffy (Shields-Nordness, Bacon), 4:31; B-Duffy, 7:39; B-Bacon (Duffy), 11:34, pp. Second: B-Shields-Nordness (Bacon), 8:05; B-Bacon (Borer), 10:13, pp; B-Domass (Burns), 13:52. Third: B-Burns, 4:00; B-Jobe (Schluter, Domass), 7:10; B-Duffy (Forcier, Shields-Nordness), 11:10; C-Imgrund, 14:30. Saves: B-T. Press, 1-2-3-6; C-Burns, 14-19-9-42.

Breck 2, South St. Paul 1

Breck..........0-0-2-2

South St. Paul..........0-1-0-1

Second S-Kraus (Simones), 0:09; Third B-McMillen, 13:09; B-Dolliff (Burgeson), 16:46. Saves: B-Nygaard 1-4-3-8; S-Engelmeier 7-7-11-25

Champlin Park 4, Coon Rapids 2

Champlin Park..........1-1-2-4

Coon Rapids..........1-1-0-2

First: CP-Colford (Schuenke), 1:15; CR-Lobejko (Rust, Mankey), 8:39. Second: CR-Bona (Rust, Yelle), 6:11, pp; CP-Jackson, 11:33. Third: CP-Jackson, 13:59; CP-Batters (Adair, Paradise), 14:26. Saves: CP-McCann, 21-10-7-38; CR-Amunrud, 1-9-8-18.

Chisago Lakes/PC 3, St. Francis 2, OT

St. Francis..........0-1-1-0-2

Chisago Lakes/PC..........0-2-0-1-3

Second: C-Liebsch (Lorr), 5:09; S-Schmid (Zebro), 8:05; C-Lorr (Lushanko, K. Dobosenski), 10:00. Third: S-Schmid (Herlofsky), 2:57. Overtime: C-Lorr (Greene, Gibson), :44. Saves: SF-Bredahl, 26; CL-Pitzen, 19.

Edina 5, Buffalo 0

Buffalo..........0-0-0-0

Edina..........2-2-1-5

First: Hinueber (Undlin), 4:11; Undlin (Lundeen), 5:59; Second: Hoene, 8:09, sh; Reber (Latta), 13:53; Third: Hinueber, 9:40. Saves: B-Freund 12-10-x-22, Lundgren-laws x-x-16-16

E-Casey 5-4-5-13

Elk River 3, Centennial 2

Centennial..........0-1-1-2

Elk River..........1-0-2-3

First: ER-Scattarelli (Weber, Hartwig), 11:22, pp. Second: C-Montgomery (Armstrong), 3:09, pp. Third: C-Reeves, 4:17; ER-Weber (Scattarelli), 4:39; ER-Weber (Curtis), 13:58. Saves: C-Carpenter -20; ER-Geissler -18

Hastings 4, Park of Cottage Grove 0

Hastings..........1-1-2-4

Park of C.G...........0-0-0-0

First: H-Huneke (Boucher, Thompson), 7:03. Second: H-Welch (Boucher, Thompson), 10:19. Third: H-Reiners, 12:27, pp; H-Welch, 13:11. Saves: H-Alwin 5-2-4-11; P-O'Neil 7-10-11-28.

Hill-Murray 5, Simley 2

Simley..........1-0-1-2

Hill-Murray..........1-1-3-5

First: HM-Harren (Knajdek), 14:25; S-Pilot (Battis, Abrahamson), 16:55, pp. Second: HM-Pendelton (Stumpf, Brandt), 9:58. Third: HM-Stumpf, 7:01; HM-McDowell (Scofield, Knajdek), 8:23; HM-Pendleton (Saad), 10:43; S-Reibert (Kettner), 11:50. Saves: S-Luby 12-7-9-28;HM-Paul 5-7-2-14.

Hopkins 2, Armstrong 1

Hopkins..........1-1-0-2

Armstrong..........0-0-1-1

First: H-Kortum (Johnson), 6:36, pp. Second: H-Kortum (Johnson, Peterson), 2:31. Third: A-Leoni (C.Calder), 10:07, pp Saves: H-Copouls, 6-4-5-15; A-Krivdic, 7-10-18-35

Hutchinson 5, Orono 1

Orono..........0-1-0-1

Hutchinson..........1-2-2-5

First: H-S. Carlson (Ranieri), 12:40. Second: H-Rassmussen (Cripps), 5:37; O-Flemmer (Anderson), 6:38; H-Lenz, 15:20. Third: H-L. Carlson (Cripps, Macemon), 13:16; H-S. Carlson (Rassmussen, Mickolichek), 13:45. Saves: O-Scobe, 6-7-8-21; H-Floeder, 5-9-4-18.

Irondale 6, Spring Lake Park 1

Spring Lake Park..........1-0-0-1

Irondale..........2-3-1-6

First: S-Zurbey (Young) 3:24, pp; I-Bye (Dusold, Lorence), 9:33; I-N.Olson, 16:20, pp. Second: I-Lorence (Dusold), 7:38; I-Lorence (Bye), 15:28; I-McDonald (N.Olson), 16:16. Third: I-N.Olson, 16:47 Saves: S-Bassett, 12-10-6-28; I-Brown, 1-10-7-18

Mahtomedi 4, Tartan 0

Tartan..........0-0-0-0

Mahtomedi..........0-1-3-4

Second: M-Buttermore (K. Clunis, Wigstrom), 12:32, pp. Third: M-Burn, 7:05; M-Sommer, 12:38, pp; M-Wigstrom (Sommer), 14:30. Saves: T-Radcliff 11-19-7-37; M-E. Clunis 4-8-5-17.

Maple Grove 5, Anoka 4

Anoka..........1-2-1-4

Maple Grove..........1-1-3-5

First: A-Haller (Larson, Lundy), 2:07, pp; MG-Nelson (Hirsch, Rosenow), 2:24. Second: MG-Gaulrapp (Mayclin, Danielson), 4:22, pp; A-Haller (McClain), 9:28, pp; A-Stetson (Larson, Lundy), 16:49. Third: MG-Mayclin (Nelson, Gaulrapp), 1:52, pp; MG-Hirsch (Nelson, Mayclin), 11:18, pp; A-Johnson (Larson), 14:46, sh; MG-Nelson (Rosenow, Hirsch), 15:46 Saves: A-Lange, 6-10-8-24; MG-Rau, 1-6-6-13

Minneapolis Novas 3, St. Paul United 0

St. Paul United..........0-0-0-0

Mpls. Novas..........1-2-0-3

First: M-Gabrielson (Mathewson), 16:27. Second: M-Mathewson (McMullen), 10:43; M-Ciesielski (Behm), 14:05. Saves: S-Herzog, 10-15-14-39; M-Wiese 4-4-4-12.

Minnetonka 3, Wayzata 2

Wayzata..........0-1-1-2

Minnetonka..........2-1-0-3

First: M-Ramsey, 5:29, sh; M-Ramsey (Draayer, Berry), 15:33, pp. Second: W-Orke (Laurinitas, Saxon), 7:49, pp; M-DeNucci (Ramsey, Raiola), 12:18. Third: W-Shannon (Orke, Laurinitas), 12:02. Saves: W-Haralson 8-8-6-22; M-O'Laughlin 4-7-4-15.

New Prague 7, Bloomington Jefferson 0

New Prague..........4-2-1-7

Bloom. Jefferson..........0-0-0-0

First: NP-Jones (Ambroz), 2:58; NP-Bartelt (Ambroz, Sivula) 10:12, pp; NP-Holicky (Bisek), 14:11, pp; NP-Ambroz (Sivula), 16:35. Second: NP-Bisek (Jones, Sivula), 8:24; NP-Ambroz, 9:36, pp. Third: NP-Ambroz, 11:38. Saves: NP-Culchaw 4-8-2-14; BJ-Vogel 7-x-x-7, Guthrie x-8-7-15.

North St. Paul 5, Richfield 2

Richfield..........1-1-0-2

North St. Paul..........1-3-1-5

First: N-Kane (Koenigsmark), 1:42; R-Tiedeman (Lunneborg), 6:28, pp. Second: N-Knutson, 6:41; N-Bothwell (O'Brien), 9:05; N-O'Brien (Bothwell, Anderson), 13:57; R-Lunneborg (Johnson), 14:38. Third: N-Drude (O'Brien, Anderson), 4:59, pp Saves: R-Richards, 10-12-13-35; N-Snell, 4-4-6-14

Northfield 4, Prior Lake 2

Northfield..........1-0-3-4

Prior Lake..........1-0-1-2

First: N-Jenkins (Vesledahl), 4:46; P-Gullickson (Anderson, Brautigam), 7:51, pp. Third: N-Karras, 5:07; N-Dvorak, 10:40; N-Nguyen (Dvorak), 15:49, en; P-Young (Lee, Kuester), 16:36. Saves: N-Stark 7-10-10-27; P-Fitzgerlad-Prihoda 7-7-3-17.

Red Wing 4, Dodge County 0

Red Wing..........1-2-1-4

Dodge Co...........0-0-0-0

First: RW-Alleva, 12:02. Second: RW-Haley (Anderson), 1:37; RW-Alleva, 4:43. Third: RW-Alleva (Knapp), 4:50. Saves: RW-McGough 15; DC-Green 22.

Shakopee 6, Mound-Westonka/WM 2

Mound-Westonka/Water.-Mayer..........1-1-0-2

Shakopee..........3-2-1-6

First: MW-K. Ingebretson (Kuehl), :15; S-Ledel (Scanlan), 1:25, pp; S-N. Anderson (Ledel, Menke), 3:59; S-Menke (N. Anderson, Ledel), 13:23. Second: S-N. Anderson (Ledel), 5:06; MW-Holst (Kuehl), 8:38, sh; S-N. Anderson (Weinzierl), 13:47, sh. Third: S-Ledel (Weinzierl), 5:10, pp. Saves: MW-Hall 11-11-x-22, Gage x-x-9-9; S-Hanninen 10-9-8-27.

St. Cloud Tech 1, North Wright County 0

St. Cloud Tech..........1-0-0-1

N. Wright Co...........0-0-0-0

First: SC-Dold, 14:50. Saves: SC-Kaasa, 11-15-9-35; N-Franklin, 5-5-3-13

St. Louis Park 4, Totino-Grace 2

Totino-Grace..........1-0-1-2

St. Louis Park..........1-3-0-4

First: T-Cattoor, 4:18; S-Beightol (Sackrison, Karl), 13:11, pp. Second: S-Kuhbander (Johnson), 3:29; S-Kuhbander (Beightol, Vig), 6:01; S-Beightol (Karl), 8:00. Third: T-Eidem (Neeb), 7:29. Saves: T-Borgerding 7-7-10-24; S-Evers 10-18-13-41.