TUESDAY

ALPINE SKIING • BOYS

METROPOLITAN AREA

At Buck Hill

• Edina 324, Minnetonka 314, Orono 293. Medalist: Bradford Morrison, Orono, 41.41.

ALPINE SKIING • GIRLS

METROPOLITAN AREA

At Buck Hill

• Minnetonka 363, Orono 272, Eden Prairie 268. Medalist: Megan Greiner, Mtka, 44.80.

BASKETBALL • BOYS

CLASSIC SUBURBAN

• Hill-Murray 64, Richfield 52

• Mahtomedi 64, Henry Sibley 48

EMAC

• Intern’l School 72, Comm. of Peace 49

• Shattuck-St. Mary’s 82, Hmong Ac.54

LAKE

• Hopkins 88, Eden Prairie 73

• Minnetonka 68, Edina 65

MCAA

• Heritage 64, New Life 54

• Legacy 58, SW Christian 48

• Lester Prairie/Holy Trinity 97, PACT 60

• Maranatha 68, Trinity 57

• West Lutheran 39, Bethany 36

MINNESOTA CHARTER

• MN Transitions 93, FAIR School 66

MINNESOTA RIVER

• Belle Plaine 81, Watertown-Mayer 79, OT

• Jordan 64, Sibley East 59

• LeSueur-Henderson 66, Norwood YA 56

• Tri-City United 51, Mayer Lutheran 50

MISSISSIPPI 8

• Big Lake 68, Rogers 65

• North Branch 70, Chisago Lakes 66

• St. Francis 112, Princeton 65

• St. Michael-Alb. 55, Cambridge-Isanti 54

MISSOTA

• Chanhassen 71, Red Wing 52

• New Prague 65, Holy Angels 59

• Shakopee 65, Chaska 60

NORTH SUBURBAN

• Benilde-St. Margaret’s 69, Cooper 65

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 72, Coon Rapids 64

• Armstrong 84, Park Center 72

• Champlin Park 75, Maple Grove 57

• Osseo 78, Blaine 71

• Andover 76, Centennial 71

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 77, Rosemount 57

• Eagan 74, Kennedy 59

• Burnsville 95, Lakeville South 92

• Lakeville North 78, Prior Lake 64

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 95, Stillwater 50

• East Ridge 70, Hastings 52

• Mounds View 81, Roseville 60

• White Bear Lake 75, Forest Lake 72

• Woodbury 89, Park 44

TRI-METRO

• Blake 73, St. Anthony 40

• Concordia 68, St. Croix Lutheran 65

• DeLaSalle 97, St. Agnes 28

• Minnehaha Academy 68, Breck 65

• St. Paul Academy 62, Providence 47

WRIGHT COUNTY

• Glencoe-Silver Lake 55, Litchfield 51

• Holy Family 69, Delano 35

• Mound-Westonka 74, Hutchinson 65

• New London-Spicer 62, Dassel-Cokato 46

• Waconia 65, Orono 62

METROPOLITAN AREA

• Annandale 89, Rockford 72

• Becker 60, Foley 54

• Elk River 68, Wayzata 56

• Farmington 89, Spring Lake Park 79

• Maple Lake 75, Spectrum 32

• Mounds Park 60, Liberty Classical 49

• Mpls. Edison 65, St. Paul Washington 62

• St. Cloud Cathedral 74, Zimmerman 36

• St. Croix Prep 63, CHOF 50

• St. Thomas Academy 65, Irondale 36

• Totino-Grace at Somerset (Wis.)

Basketball • GIRLS

CLASSIC SUBURBAN

• Mahtomedi 55, Henry Sibley 47

• Richfield 51, Hill-Murray 47

• South St. Paul 52, North St. Paul 50

• Tartan 75, Simley 70

EMAC

• MN Deaf 53, North Lakes 22

MCAA

• Maranatha 84, Trinity 22

• New Life 55, Heritage 45

• Southwest Christian 71, Legacy at63

• West Lutheran 47, Bethany 16

MISSISSIPPI 8

• Chisago Lakes 67, North Branch 51

• Monticello 63, Buffalo 47

• Rogers 73, Big Lake 62

• St. Michael-Alb. 36, Cambridge-Isanti 34

• Princeton 67, St. Francis 56

MISSOTA

• Chanhassen 65, Red Wing 52

• New Prague 75, Holy Angels 63

• Shakopee 63, Chaska 54

NORTH SUBURBAN

• Cooper 70, Benilde-St. Margaret’s 65

• Irondale 77, Spring Lake Park 68

• St. Louis Park 52, Fridley 50

• Totino-Grace 61, Columbia Heights 23

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 70, Coon Rapids 35

• Osseo 50, Blaine 44

• Centennial 72, Andover 57

• Maple Grove 61, Champlin Park 56

• Park Center 71, Armstrong 61

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 54, Rosemount 50

• Eastview 76, Jefferson 20

• Kennedy 62, Eagan 59

• Lakeville South 72, Burnsville 48

• Prior Lake 56, Lakeville North 54

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 70, Stillwater 49

• East Ridge 66, Hastings 43

• Forest Lake 53, White Bear Lake 46

• Park 66, Woodbury 33

• Roseville 51, Mounds View 39

TRI-METRO

• DeLaSalle 58, St. Agnes 43

• Minnehaha Academy 79, Breck 44

• Providence 41, St. Paul Academy 33

• St. Croix Lutheran 49, Concordia 45

WRIGHT COUNTY

• Hutchinson 56, Mound-Westonka 47

• New London-Spicer 61, Dassel-Cokato 55

• Orono 101, Waconia 96

• Delano 69, Holy Family 64

METROPOLITAN AREA

• Belle Plaine 57, Bethlehem Academy 53

• Edina 77, Minneapolis Southwest 48

• Howard Lake-W-W 71, Maple Lake 36

• Jordan59, Waseca 57

• Minnetonka 71, Mpls. Washburn 47

• Mounds Park 43, Brooklyn Center 34

• Rockford 55, Kimball 36

• St. Peter 62, Tri-City United 42

GYMNASTICS

MISSOTA

• Chanhassen/Chaska 135.875, Red Wing 123.775. AA: Leah Kutsch, C/C, 34.15

NORTH SUBURBAN

• St. Anthony 132.435, Irondale/SLP 131.3. AA: Kia Kivi, St. Anthony, 36.9

• St Louis Park 118.2, Columbia Hts 102.225. AA: Hannah Holmquist, SLP, 29.975

SOUTH SUBURBAN

• Eastview 135.325, Prior Lake 133.225. AA: Kailey Dobransky, PL, 36.450.

• Lakeville North 142.8, Apple Valley 130.6. AA: Cali Berg, LN, 36.250.

• Rosemount 143.125, Jefferson 130.2. AA: Josie Schlie, Rsmt, 36.8.

METROPOLITAN AREA

• Watertown-Mayer 143.8, Mound-Westonka. 131.25. AA: Katie Heilman, W-M, 36.225

Hockey • BOYS

MISSOTA

• Holy Angels 2, Chaska 0

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 4, Rosemount 1

• Eagan 5, Lakeville South 2

• Jefferson 7, Prior Lake 3

• Lakeville North 4, Eastview 1

SUBURBAN EAST

• Park 3, Woodbury 2, OT

TRI-METRO

• Blake 3, Minneapolis 1

• Providence 3, Minnehaha 1

• St. Paul Academy4, St. Paul Como Park 1

WRIGHT COUNTY

• Holy Family 4, Delano 1

• Orono 5, Mound-Westonka 0

• Waconia 6, Hutchinson 4

METROPOLITAN AREA

• Andover 7, Cloquet-Esko-Carlton 0

• Becker/Big Lake 7, Mora/HF 1

• Blaine 4, Minnetonka 1

• East Ridge 5, Apple Valley 4

• Eden Prairie 6, Benilde-St. Marg. 5, OT

• Duluth East 6, Forest Lake 1

• Farmington 9, Owatonna 0

• Legacy/PACT 6, St. Louis Park 5

• Mounds View 6, Irondale 1

• New Prague 6, Albert Lea 0

• Pine City/Rush City 4, North Branch 3

• Rochester Lourdes 4, Red Wing 1

• Spring Lake Park 4, Mahtomedi 0

• St. Cloud Cathedral 4, Monticello/A/ML 2

• Totino-Grace 3, Breck 1

Hockey • GIRLS

CLASSIC SUBURBAN

• Hill-Murray 8, Simley 0

• South St. Paul 6, Henry Sibley 2

• Tartan at North St. Paul

LAKE

• Eden Prairie 1, Wayzata 0

• Edina 3, Hopkins 1

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 8, Chisago Lakes 1

• Princeton 5, Cambridge-Isanti 0

• St. Francis/NB at North Wright County

MISSOTA

• Shakopee 4, Prior Lake 1

NORTHWEST SUBURBAN

• Maple Grove 5, Armstrong/Cooper 0

• Elk River/Zim. at North Metro

SUBURBAN EAST

• East Ridge 2, Forest Lake 0

• Hastings 6, Woodbury 0

• Stillwater 4, Cretin-Derham Hall 1

• White Bear Lake 2, Park 0

WRIGHT COUNTY

• Orono 2, Mound-Westonka 0

METROPOLITAN AREA

• Blake 8, Coon Rapids 1

• Breck 4, Holy Angels 1

• Farmington 3, Owatonna 2

• Irondale 3, Centennial 2

• Litchfield/Dassel-Cokato 8, St. Peter 1

• Roseville 3, Anoka 0

• St. Cloud 4, Totino-Grace 1

• Benilde-St. Margaret’s at Mounds View

• Pequot Lakes at Hutchinson

• Spring Lake Park at Rogers

SWIMMING AND DIVING • BOYS

NORTHWEST SUBURBAN

• Osseo 96, Blaine 90

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 122, Kennedy 62

• Eagan 112, Jefferson 73

• Lakeville North 83, Burnsville 79

• Lakeville South 95, Eastview 89

METROPOLITAN AREA

• Irondale 50, Park Center 37

WRESTLING

METROPOLITAN AREA

• Howard Lake-W-W 42, Rockford 33

• Waconia 64, Norwood Young America 9

• Waconia 36, Glencoe-Silver Lake 31

ST. THOMAS TRIANGULAR

• St. Croix Lutheran 43 St. Agnes 24

• St. Croix Lutheran 48 St. Thomas 32

WATERTOWN-MAYER TRIANGULAR

• Dassel-Cokato 52, Big Lake 21

• Watertown-Mayer/ML 35, Dassel-Cokato 28

• Watertown-Mayer/ML 66, Big Lake 9

SUMMARIES

(Note: Summaries categorized by conference)

Basketball • BOYS

Mahtomedi 64, Henry Sibley 48

Mahtomedi 36 28-64

Henry Sibley 23 25-48

Mahtomedi: Hjelle 21, Mustar 17, Newman 8, Buller 6, Voytovich 6, Magnuson 2, Bell 2, Kneen 2. Henry Sibley: Lutz 16, Kolstad 8, Solberg 7, Ellis 6, McConell 5, Gilberg 2, Jinkins 2, Korte 2.

 

Hill-Murray 64, Richfield 62

Hill-Murray 29 35-64

Richfield 37 25-62

Hill-Murray: Fahey 20, Ogren 20, Quirk 10, Weimar 9, Westby 5. Richfield: Mouhamed 19, Dembley 17, Fallon 15, Bilal 4, Luke 3, Robinson 2, Peterson 2.

 

St. Thomas Academy 65, Irondale 36

St. Thomas Academy 33 32-65

Irondale 14 22-36

St. Thomas Academy: Jacobsen 16, Mayleben 13, Griffin 10, Fiers 8, Neuberger 5, Schneider 4, Chaffee 4, Wright 2, Harper 2, Griffith 1. Irondale: Black 13, Etuk-Akpan 8, Bartels 4, Sutherlin 3, Schicker 3, Kanning 2, Fikes 2, Beck 1.

 

Nova Classical 70, Calvin Christian 34

Calvin Christian 16 18-34

Nova Classical 39 31-70

Calvin Christian: Mulder 15, Bonnema 9, Njai 4, Mateer 4, Mateer 2. Nova Classical: Jackson 18, LaFrombois 14, Tritabubaugh 13, Makredes 8, Bothun 6, Anderson 4, Adelsman 3, Olson 2, Mathews 2.

 

St. Croix Prep 63, CHOF 50

St. Croix Prep 34 29-63

CHOF 21 29-50

St. Croix Prep: Gutierrez 21, Fisher 16, Berg 14, Ylonen 6, Fisher 4, Krueger 2. CHOF: Johnston 17, Geerdes 11, Rohlf 6, Bluhm 6, Piepkorn 5, Strandlund 4, Otten 1.

 

Hopkins 88, Eden Prairie 73

Hopkins 36 52-88

Eden Prairie 37 36-73

Hopkins: Wright 26, Coffey 21, Fahnbulleh 14, Warren 12, Chambers 6, Edwards 5, Sharp 4. Eden Prairie: Wallace 21, Gillard 13, Workin 11, Hovey 8, Coughlin 7, Ihrke 6, Cashman 5, Gasner 2.

 

Minnetonka 68, Edina 65

Minnetonka 36 32-68

Edina 31 34-65

Minnetonka: Strickland 16, Gurley 14, Coatta 14, Moes 10, Miller 9, Felknor 3, Altenburg 2. Edina: McGrory 23, Lynch 14, Sprenger 6, Boone 5, Haji 5, Peterson 4, Moreton 4, Swanke 4.

 

Elk River 68, Wayzata 56

Elk River 33 35-68

Wayzata 24 32-56

Elk River: Elrod 31, Weege 11, Keller 7, Delain 7, Trapp 4, Miller 3, Haywood 3, Ernst 2. Wayzata: Gelinske 11, Beeninga 9, Kinley 6, Louwagie 5, Strom 5, Broady 3, Lindberg 1.

 

Mpls. Edison 65, SP Washington 62 [OT]

Mpls. Edison 25 30 10-65

St. Paul Washington 24 31 7-62

Edison: Anderson 22, Johnson 14, Abram 12, Abram 6, Binion 5, Moore 2, Felix-Tweit 2, Hollins 2. Washington: Adams 19, Sanders 17, Bell 7, Saleh 5, Taye 4, Nash 4, Hyatte 4, Santiago 2.

 

Minnesota Transitions 93, FAIR 66

Minnesota Transitions 46 47-93

FAIR 36 30-66

Transitions: McCaleb 37, Parrish 26, Cole 7, Hancock 7, Williams 6, Williams 6, Bugg 2, Rush 2. FAIR: Washington 32, Reynolds 11, Green 8, Aune 8, Chapman 3, Sims 2, Turner 2.

 

Belle Plaine 81, Watertown-Mayer 79 [OT]

Watertown-Mayer 36 36 7-79

Belle Plaine 37 35 9-81

Watertown-Mayer: Hulley 24, Parker 13, Sandquist 11, Klitzke 9, Alger 8, Johnson 6, Berhow 6, Nolan 2. Belle Plaine: Narveson 26, Bigaouette 20, Karl 12, Dauwalter 11, Fogarty 5, Lark 4, Stier 3.

 

Jordan 64, Sibley East 59

Sibley East 33 26-59

Jordan 21 43-64

Sibley East: Rodning 23, Weber 9, White 6, Bates 6, Petzel 5, Neisen 5, Bullert 5. Jordan: Hartman 24, Gutzmer 19, Peterson 9, Dean 5, Busch 4, Karsky 3.

 

Le Sueur-Hend. 66, Norwood YA 56

Norwood YA 32 24-56

Le Sueur-Henderson 36 30-66

NYA: Wenisch 17, Peterson 12, Clemensen 10, Cardinal 8, Erpenbach 4, Panning 3, Eichner 2. LSH: Kahlow 24, Rose 11, McGraw 10, Wadley 9, Smith 5, Schwarz 4, Rose 3.

 

Tri-City United 51, Mayer Lutheran 50

Tri-City United 28 23-51

Mayer Lutheran 35 15-50

Tri-City United: Chadderdon 14, Lloyd 11, Dwyer 8, Nordling 8, Hinze 7, Rynda 3. Mayer Lutheran: Diedrick 10, Zittergruen 10, Mocol 9, Buttenhoff 5, Burfeind 4, Otterstatter 4, Anenson 4, Gillund 2, Schlueter 2.

 

North Branch 70, Chisago Lakes 66

Chisago Lakes 31 35-66

North Branch 34 36-70

Chisago Lakes: Gillach 26, Berg 12, McKenzie 9, Duncan 8, Lindquist 5, Wood 4, Lee 2. North Branch: Van Elsberg 20, Blomquist 18, Dahle 12, Thauwald 9, Burnside 8, Harms 3.

 

Big Lake 68, Rogers 65

Big Lake 39 29-68

Rogers 33 32-65

Big Lake: Dokkebakken 16, Chuba 14, Doperalski 12, Halverson 9, Poe 8, Pribnow 5, Johnson 4. Rogers: Stoe 22, Murray 14, Wilson 13, Simpson 6, Thompson 4, Sagehorn 3, Musoke 3.

St. Francis 112, Princeton 65

Princeton 47 18-65

St. Francis 63 49-112

Princeton: Peterson 18, Sinkel 17, Embertson 9, Scharber 9, Kinney 6, Mitchell 3, Norman 3. St. Francis: Svihel 34, Johnson 19, Kulsrud 17, Carlson 10, Goltz 7, Moreno 7, Benson 6, Carlson 5, Schroder 3, Morrison 2, Wenker 2.

 

St. Michael-Alb. 55, Cambridge-Isanti 54

Cambridge-Isanti 22 32-54

St. Michael-Albertville 19 36-55

Cambridge-Isanti: Swanson 16, McDonald 16, Cox 13, Malik 5, Vavra 2, Hiljus 2. StMA: Greenwaldt 18, Rothstein 14, Hakes 10, Guillou 4, Evans 3, Tracy 2, Moran 2, Bridell 2.

 

Shakopee 65, Chaska 60

Shakopee 33 32-65

Chaska 27 33-60

Shakopee: Mitchell 19, Weiss 13, Coplin 12, Maiers 10, Hagen 7, Schleper 4. Chaska: Hansen 23, West 21, Hansen 6, Murphy 6, Young 2, Sanders 2.

 

Farmington 89, Spring Lake Park 79

Spring Lake Park 43 36-79

Farmington 43 46-89

Spring Lake Park: Robinson 41, Price 15, LeVahn 10, Skrebes 6, Ejiya 5, Curran 2. Farmington: Speikers 37, Rockett 19, Varner 14, DeCroock 5, Dittman 5, Basset 5, Ferm 4.

 

New Prague 65, Holy Angels 59

Holy Angels 39 20-59

New Prague 34 31-65

Holy Angels: Koontz 38, BonGiovanni 9, Poehling 5, Failor 4, Hoffman 3. New Prague: Milinkovich 22, Friendshuh 16, Feneis 12, Soderlund 8, Ryan 3, Johnson 2, Vogel 2.

 

Chanhassen 71, Red Wing 52

Chanhassen 31 40-71

Red Wing 36 16-52

Chanhassen: Khwice 32, Witthus 21, Eischens 11, Mattern 4, Mapes 3. Red Wing: Toivonen 13, Sevlie 11, Powers 6, Miller 6, Munson 6, Toivonen 5, Veith 3, Earney 2.

 

Maranatha 68, Trinity 57

Trinity 28 29-57

Maranatha 34 34-68

Trinity: Maruggi 25, Lotti 13, Brummer 10, Naughton 6, Sommer 3. Maranatha: Hanson 26, Monson 11, Lund 10, Goldschmidt 9, Meyen 6, Jacobson 4, Armstrong 2.

 

West Lutheran 39, Bethany 36

West Lutheran 22 17-39

Bethany Academy 15 21-36

West Lutheran: Draeger 11, Steffel 8, Stavig 8, Pannier 5, Jensen 4, Ragone 2, Kimmons 1. Bethany Academy: Hagen 16, Cupersmith 10, Sheehan 4, Wedel 4, Mikhail 2.

 

Legacy 58, Southwest Christian 48

SW Christian 27 21-48

Legacy 28 30-58

SW Christian: Reinhart 15, Johanson 12, Horner 11, Schwarz 4, Jenson 3, Sandvig 3. Legacy Christian: Bertsch 17, Johnson 16, Anderson 10, Johnson 7, Nelson 5, Bertsch 3.

 

Lester Prairie/HT 97, PACT 60

Lester Prairie/HT 55 42-97

PACT 38 22-60

Lester Prairie/HT: Machemehl 31, Volness 16, Radtke 16, Radtke 8, Millerbernd 7, Fiecke 6, Heigl 4, Baird 4, Duffy 3, Roth 2. PACT: Nelson 16, Mooers 14, Stone 12, Johnson 7, Johnson 5, Fries 4.

 

Heritage 64, New Life 54

New Life 22 32-54

Heritage 29 35-64

New Life: Engstrom 17, Horner 8, Busch 7, Nelson 6, Wynia 5, Linton 5, Schreiner 4, Horner 2. Heritage: Kleinschmidt 21, Bland 12, Hamilton 11, Woda 9, Scott 6, Virshek 5.

 

Benilde-St. Margaret’s 69, Cooper 65

Benilde-St. Margaret’s 31 38-69

Cooper 25 40-65

BSM: Lilienthal 20, Hathaway 14, Hollie 12, Baker 10, Polarek 7, Edwards 4, Birney 2. Cooper: Pickford 22, Jackson 18, Robinson 9, Jones 6, Gray 4, Lindgren 3, Johnson 3.

 

Andover 76, Centennial 71

Centennial 33 38-71

Andover 43 33-76

Centennial: Peterson 28, Grow 18, Johnson 10, Gieske 9, Byrd 2, Peterson 2, Major 2. Andover: McNallan 21, Wilkie 20, Olson 15, Swanson 10, Goltz 6, Kettler 4.

 

Osseo 78, Blaine 71

Osseo 35 43-78

Blaine 34 37-71

Osseo: Baker 37, Kane 20, Dembley 11, Roberson 4, Pastrano 4, Riley-Phillis 1, Anderson 1. Blaine: Travis 19, Barthels 18, Scherer 12, Keller 8, Novak 7, Leo 4, Gobena 2, Garfield 1.

 

Champlin Park 75, Maple Grove 57

Maple Grove 26 31-57

Champlin Park 35 40-75

Maple Grove: Davison 16, Pickford 13, Collins 9, Nikko 7, Fotso 5, Schott 4, Lindgren 3. Champlin Park: Witt 22, Gibson 16, Johnson 13, Leabo 11, Smith 6, Hill 5, Wright 2.

 

Armstrong 84, Park Center 72

Armstrong 37 47-84

Park Center 38 34-72

Armstrong: Dixon 27, Newbern 13, Nolan 12, Burns 11, Casperson 10, Alade 8, Tate 3. Park Center: McKay 21, Hooker 18, Matthews 10, Lusane 6, Racine 5, Ogunti 4, Emmanuel 4, Wright 2, Sudue 2.

 

Anoka 72, Coon Rapids 64

Coon Rapids 39 25-64

Anoka 34 38-72

Coon Rapids: Buckley 26, Nguyen 15, Carver 10, Becker 7, Lepper 6. Anoka: Grow 19, Ledin 17, Doppler 14, Hansen 13, Greenberg 5, Bengtson 4.

 

Lakeville South 95, Burnsville 92 [OT]

Lakeville South 33 47 8 7-95

Burnsville 33 47 8 4-92

Lakeville South: Sorenson 40, Wacholz 14, Janetkhan 11, Kairis 9, Mosser 7, Barber 6, Martin 4, Kretzschmar 1. Burnsville: Smith 24, Morris 22, Nienow 18, Shepley 14, Wilharber 9, Miller 6, Ruffing 2.

 

Eagan 74, Bloomington Kennedy 59

Kennedy 32 27-59

Eagan 31 43-74

Kennedy: Davis 21, Lewis 14, Smith 10, Hearns 10, Bell 4. Eagan: Osterhues 17, Gorder 15, Matthews 13, Ohlhues 10, Seiberlich 10, Anderson 5, Hibbard 2, Shuberg 2.

 

Apple Valley 77, Rosemount 57

Apple Valley 43 34-77

Rosemount 31 26-57

Apple Valley: Jones 23, Bertram 15, Austin 12, Tobroxen 10, Trent Jr. 9, Pipkins 3, Bolton 3, Rhyner 2. Rosemount: Stephenson 21, Northwick 19, Kessler 4, Hanson 4, Kaupa 3, Rudoll 2, Hartigan 2, Halvorson 2.

 

Lakeville North 78, Prior Lake 64

Prior Lake 36 28-64

Lakeville North 38 40-78

Prior Lake: Sobaski 28, Heidecker 12, Bair 8, Faul 6, Vanek 6, Kortes 2, Simms - 2. Lakeville North: Macura 42, Flack 16, Pesola 8, Oblak 4, Engwall 4, Stewart 4.

 

White Bear Lake 77, Forest Lake 72

White Bear Lake 40 37-77

Forest Lake 35 37-72

White Bear Lake: Lockwood 22, Hinck 21, Anderson 14, Bosch 11, Larsen 7, Newman 2. Forest Lake: Degendorfer 23, Knutson 18, Waterman 8, Kinder 7, Winning 6, Alm 5, Boyer 5.

 

East Ridge 70, Hastings 52

East Ridge 30 40-70

Hastings 23 29-52

East Ridge: Green 18, Tomes 17, Knupp 16, Remke 10, Franks 5, Masgai 2, Moquist 2. Hastings: Nielsen 16, Dittrich 14, Dylla 6, Pottinger 5, Skoyen 4, Zuzek 3, Gullicks 2, Bronner 2.

 

Woodbury 89, Park of Cottage Grove 44

Woodbury 54 35-89

Park 22 22-44

Woodbury: Ambriz 31, Rizzardi 14, Coddon 14, Olson 9, West 8, Yan 7, Peters 4, Runze 2. Park: Pinnix 11, Gorres 7, Ogunrinde 6, Kvendru 4, Melson 4, Klika 3, Tola 2, Morrissey 2, Brenke 2, Griffin 2, Fossum 1.

 

Mounds View 81, Roseville 60

Mounds View 34 47-81

Roseville 24 36-60

Mounds View: Kaczynzski 25, Hanson 20, Justin 18, Van Eps 13, Spencer 5. Roseville : Magnuson 13, Critchley 13, Horsted 9, Briggity 6, Johnson 5, Poss 5, Gardner 5, Geyen 4.

 

Cretin-Derham Hall 95, Stillwater 50

Cretin-Derham Hall 47 48-95

Stillwater 27 23-50

Cretin-Derham Hall: Hannon 32, Tipping 14, Neumann 13, Gresham 10, Hottinger 8, Moman 5, Perry 4, Delaney 4, Fondugallah 3, Ammons 2. Stillwater : Ogren 16, McKinley 12, Gamble 5, Anderson 5, Bruggers 3, Blinkhorn 3, Warren 2, Blonski 2, Johnson 2.

Minnehaha Academy 68, Breck 65

Breck 26 39-65

Minnehaha Academy 32 36-68

Breck : Lawal 23, Culliton 16, Bodom 10, Cousineau 9, Kulick 4, Opperman 3. Minnehaha Academy: Walker 24, McCarthy 12, Bickham 9, Elmquist 8, Davis 7, Ostrem 3, Davis 3, Birkeland 2.

 

St. Paul Academy 62, Providence 47

St. Paul Academy 26 36-62

Providence 26 21-47

SPA: Peyton 18, Hanson 15, Egly 15, Arnold 7, O’Shea 2, Peacock 2, Osman 2, Egly 1. Providence: Ratliff 14, Loew 14, Healy 8, Miller 6, Blomberg 3, Richelsen 2.

 

DeLaSalle 97, St. Agnes 28

DeLaSalle 54 43-97

St. Agnes 9 19-28

DeLaSalle: Anim 17, Johnson 14, Collins 14, Travis 8, Brimacomb 7, Daubanton 7, Crandall 7, Mar 6, Lawson 6, Doran 4, Porter 4, Pucci 3. St. Agnes: Turch 21, Gutzmann 3, Vaske 2, Davis 2.

 

Concordia 68, St. Croix Lutheran 65

Concordia Academy 32 36-68

St. Croix Lutheran 21 44-65

Concordia: Moore, Jr. 27, Preble 17, Moldenhauer 13, Root 5, Stage 3, Leistikow 3. St. Croix Lutheran: Krueger 20, Rovney 16, Arndt 8, Zoellner 7, Santiago 6, Rupprecht 6, Metcalf 2.

 

Blake 73, St. Anthony 40

St. Anthony 16 24-40

Blake 40 33-73

St. Anthony: Bluth 16, Peterson 7, Deiman 6, Richmund 3, Siggelkow 2, Peterson 2, Zeller 2, Kraus 2. Blake: Veil 21, Bascom 16, Augustine 11, Moe 8, Curran 7, Austin 6, Winkey 2, Engel 2.

 

New London-Spicer 62, Dassel-Cokato 46

New London-Spicer 24 38-62

Dassel-Cokato 23 23-46

New London-Spicer: Zylstra 15, Olson 15, Kester 11, Gislason 9, Bohlsen 8, Vraa 2, Newman 1, DeGeest 1. Dassel-Cokato: Asplin 17, Johnson 7, Monson 6, Howell 5, Thinesen 5, Etler 4, Chvojicek 2.

 

Holy Family 69, Delano 35

Holy Family 34 35-69

Delano 22 13-35

Holy Family: Hanel 20, Stenerson 15, Dahl 14, Hentges 8, Mugford 5, Conroy 4, Faris 3. Delano: Campbell 13, Longstreet 11, Hanson 8, Kreklow 3.

 

Glencoe-Silver Lake 55, Litchfield 51

Litchfield 25 26-51

Glencoe-Silver Lake 23 32-55

Litchfield: Hendricks 15, Polingo 13, Rau 13, Kotzer 2, Schneider 2, Madsen 2, Beavers 2, Wendlandt 2. Glencoe-Silver Lake: Ober 20, Anderson 20, Popelka 11, Petersen 2, Wawrzyniak 2.

 

Mound-Westonka 74, Hutchinson 65

Hutchinson 22 43-65

Mound-Westonka 28 46-74

Hutchinson: Steenhoek 18, Juergensen 12, Hahn 10, Pasco 9, Elliott 6, Cooley 4, Kucera 3, Goracke 3. Mound-Westonka: O’Hara 25, Rahn 14, Wear 10, Sir 7, Legeros 6, Hughes 5, Dahl 5, Stoopes 2.

 

Waconia 65, Orono 62

Waconia 32 33-65

Orono 31 31-62

Waconia: Boll 18, Herd 17, Gove 11, Vigil 8, Stevenson 5, Smith 4, Whittaker 2. Orono: Hennings 14, Larson 10, Ten Eyck 10, Perry 9, Hammer 6, Jacoby 4, Turnham 4, Karon 3, Sustacek 2.

 

Maple Lake 75, Spectrum 32

Maple Lake 47 28-75

Spectrum 16 16-32

Maple Lake: Stokman 23, Schonnesen 15, Borell 8, Johnson 7, Goelz 7, Caughey 3, Scherber 3, Ruhland 2, Graham 2, Olseon 2, Kaley 2, Paumen 1. Spectrum: Maki 10, Cullen 7, Knollenberg 6, Mayer 4, Elrod 3, Emmel 2.

 

 

BASKETBALL • GIRLS

Richfield 51, Hill-Murray 47

Richfield 25 26-51

Hill-Murray 31 16-47

Richfield: Barnes 16, Adams 15, Adams 12, Mogren 6, Rosario 2. Hill-Murray: Schwartz 14, Graskewicz 11, Malecha 10, Lindahl 6, Thompson 4, Langer 2.

 

South St. Paul 52, North St. Paul 50

North St. Paul 29 21-50

South St. Paul 28 24-52

North St. Paul: Marlowe 9, Moder 5, Hicks 5, Steinberg 4, Ross 3, McNamara 2. South St. Paul: Swanson 19, Poole 15, Gustafson 7, Fisher 5, Barnes 2, Vaughan 2, Etheridge 2.

 

CHOF 43, St. Croix Prep 36

CHOF 33 10-43

St. Croix Prep 20 16-36

CHOF: Piepkon 16, Scheeler 10, Piepkorn 8, Otten 4, Alleman 3, Rooney 2. St. Croix Prep: Kaetterhenry 12, Kaetterhenry 12, Schollmeier 6, Schulte 4, Walsh 2.

 

Edina 77, Minneapolis Southwest 48

Edina 40 37-77

Minneapolis Southwest 19 29-48

Edina: Morton 28, Good 14, Jank 13, Schnell 7, Helgren 6, Coughlin 4, Rowland 2, Mathis 2, Stephan 1. Minneapolis Southwest: Woods 13, Ward 11, Turner 9, Holloway 6, Parker 5, Lee 4.

 

Minnetonka 71, Minneapolis Washburn 47

Minneapolis Washburn 21 26-47

Minnetonka 28 43-71

Minneapolis Washburn: Coley 26, Renikoff 7, Holdahl 6, Shepherd 2, Wesley 2, Zellner-Smith 2, Downing 2. Minnetonka: Fredrickson 30, Hedstrom 14, Dahl 11, Shelquist 8, Hamilton 6, Baker 2.

 

St. Peter 62, Tri-City United 42

St. Peter 27 35-62

Tri-City United 21 21-42

St. Peter: Retzlaff 18, Hanson 12, Haas 10, Zabinski 6, Fondi 5, Carpenter 4, Welp 3, Lokensgaard 3. Tri-City United: Holicky 7, Hentges 5, Chadderdon 5, Vargo 4, Ehlers 4, Angileno 4, Martinez 3, Hinz 2.

 

Rogers 73, Big Lake 62

Rogers 37 36-73

Big Lake 23 39-62

Rogers: Anderson 28, Dorr 21, Dobberstein 10, Miller 8, Wilson 2, Sjerven 2, Mikolich 2. Big Lake: Domyahn 18, McClaflin 9, Kuhlow 8, Whiteoak 6, Nelson 6, Jochum 5, Doran 4, Rush 4, Nagorski 2.

 

St. Michael-Albertville 36, Cambridge-Isanti 34

St. Michael-Albertville 25 11-36

Cambridge-Isanti 20 14-34

St. Michael-Albertville: Autio 9, Brendefur 9, Tracy 8, Johnson 6, Walker 4. Cambridge-Isanti: Vavra 10, Larson 8, Porta 8, Olson 6, Larkin 2.

 

Chisago Lakes 67, North Branch 51

North Branch 14 37-51

Chisago Lakes 32 35-67

North Branch: Huset 15, Coleman 10, Selbitschka 10, Gazda 8, Davis 5, Hartmann 3. Chisago Lakes: Fernstrom 26, Greene 15, Kari 9, Backes 9, Berg 7, Peters 1.

 

Monticello 63, Buffalo 47

Buffalo 19 28-47

Monticello 21 42-63

Buffalo: Feddema 14, Sorenson 10, Boster 8, Fredrick 6, Duske 6, Warner 3. Monticello: Gruber 22, Laimer 18, Lentner 12, Sawatzke 9, Cole 2.

 

Chanhassen 65, Red Wing 52

Red Wing 25 27-52

Chanhassen 23 42-65

Red Wing: Muelken 28, Norvet 5, Muelken 5, Cota 4, Faas 4, Kuhl 4, Swenning 2. Chanhassen: Gitzen 18, Wilder 13, Rumble 8, Kinsella 6, Lucas 6, Santjer 5, Benson 4, O’Brien 3, Wilder 2.

 

New Prague 75, Holy Angels 63

New Prague 26 49-75

Holy Angels 24 39-63

New Prague: Deihl 29, Grote 24, Haecherl 8, Altschul 4, Wilson 3, Allar 2, Maddaus 2, Hustad 2, Goblirsch 1. Holy Angels: Banovetz 29, Bagwell-Katalinich 14, Mae Caron 12, Thompson 4, Spanier 2, Oberg 2.

 

Shakopee 63, Chaska 54

Chaska 26 28-54

Shakopee 28 35-63

Chaska: Thompson 17, Baab 13, Rohe 9, Panning 6, Parsons 4, Lenzen 3, Knowles 2. Shakopee: Rhinesmith 19, Koenen 18, Zerr 10, Jakubiak 8, Horsmann 8.

 

West Lutheran 47, Bethany Academy 16

Bethany Academy 8 8-16

West Lutheran 30 17-47

Bethany Academy: Mikhail 10, Ray 3, Miller 3. West Lutheran: Westberg 12, Veach 7, Stromback 7, Preus 6, Nielsen 4, Christoffersen 3, Oberlander 3, Beise 3, Tripp 2.

SW Christian 71, Legacy 63

Legacy 33 30-63

Southwest 38 33-71

Legacy: Mocchi 15, Weddle 14, Ruf 12, Weddle 11, Richardson 4, Nauman 3, Smitsdorf 2, Kirby 2. SWChristian: Piwnica 23, Krommendyk 18, Schwarz 12, Claus 7, Verdoorn 6, Isaak 4, Robertson 1.

 

New Life 55, Heritage 45

Heritage 23 22-45

New Life 31 24-55

Heritage: Berge 14, Meissner 9, Lein 7, Scott 7, Crellin 4, Peterson 2, Gamache 2. New Life: Boluan 11, Hohol 11, Steele 9, Kavanagh 8, Saum 6, Hager 6, McCabe 2, Mass 2.

 

Cooper 70, Benilde-St. Margaret’s 65 [OT]

Cooper 32 29 9-70

Benilde-St. Margaret’s 36 25 4-65

Cooper: Johnson 17, Bohler 16, Harvey 9, Green 8, Kelly 8, Sutton 5, Longs 5, Christensen 2. Benilde-St. Margaret’s: Coughlin 33, Liebl 13, Jackson-Sherrod 7, Nicholson 6, Sattler 2, Hughes 2, Coughlin 2.

 

Irondale 77, Spring Lake Park 68

Irondale 41 36-77

Spring Lake Park 29 39-68

Irondale: Kohler 25, Driggs 23, Schley 13, Irving 10, Norton 2, Skubal 2, Carr 2. Spring Lake Park: Murphy 25, Murphy 12, Iskierka 9, Cable 8, Redd 7, Glanz 5, Hatinen 2.

 

St. Louis Park 52, Fridley 50

Fridley 26 24-50

St. Louis Park 28 24-52

Fridley: Gilreath 14, Martinson 11, Schwint 9, Teff 6, Robinson 4, Schroer 4, Varichak 2. St. Louis Park: Henderson 12, Moore 11, Olson 8, Keith 6, Ederer 6, Nagorski 5, Resnick 4.

 

Totino-Grace 61, Columbia Heights 23

Columbia Heights 13 10-23

Totino-Grace 29 32-61

Columbia Heights: Thomas 8, Love 5, Humphries 4, Graham 2, Scott 2, Born 2. Totino-Grace: Borys 13, Weierke 12, Wippler 8, Opat 7, Weierke 5, Eisfelder 4, Sullwold 2, Kromah 2, Meyer 2, Anderson 2, Brunn 2, Hoekstra 2.

 

Centennial 72, Andover 57

Andover 26 31-57

Centennial 30 42-72

Andover: Hahn 17, Leger 17, Mullins 9, Hofschild 7, Becker 3, Daninger 2, Yoder 2. Centennial: Conrad 22, Morris 16, Bretoi 8, Werth 8, Gerding 7, Comer 6, Morris 5.

 

Anoka 70, Coon Rapids 35

Anoka 46 24-70

Coon Rapids 20 15-35

Anoka: Lundberg 20, Fredenburg 19, Bray 10, Bray 6, Brannen 4, Meyer 4, Adamich 2, Sarazine 2, Slater 2, Buggs 1. Coon Rapids: McKernon 16, Porisch 5, Wilkins 5, Huffman 4, Wellner 3, Balego 2.

 

Park Center 71, Armstrong 61

Park Center 33 38-71

Armstrong 29 32-61

Park Center: McMorris 27, Schaub 13, Schaub 13, Simonet 5, DuBois 5, Peterson 4, McCoy 2, Ayobamidele 2. Armstrong: Williams 21, Sacic 15, Russ 13, Turmon 6, Fleck 3, Schroeder 3.

 

Maple Grove 61, Champlin Park 56

Champlin Park 32 24-56

Maple Grove 37 24-61

Champlin Park: Alexander 22, Gerads 11, Crymble 8, Adkins 6, Hilley 6, Heytens 2, Sampson 1. Maple Grove: Jones 25, Eckberg 11, Bourbonais 9, Schmidt 6, Barta 6, Barker 2, Winter 2.

 

Osseo 50, Blaine 44

Blaine 16 28-44

Osseo 25 25-50

Blaine: Miller 18, Weigand 7, Pearson 7, Howe 6, Jablonsky 4, King 2. Osseo: Porte 12, Malone 11, Etheridge 7, Calkins 5, Jones 5, Ntor-Ue 5, Reed 4, Homola 2.

 

Apple Valley 54, Rosemount 50

Rosemount 22 28-50

Apple Valley 30 24-54

Rosemount: Vraa 15, Grim 13, Evenocheck 8, Hanson 7, McMenamy 4, Olson 3. Apple Valley: Robson 22, Dagon 8, Parker 8, Teske 6, Bollum 4, Kempf 3, Myers 2, Olson 1.

 

Eastview 76, Bloomington Jefferson 20

Eastview 49 27-76

Bloomington Jefferson 6 14-20

Eastview: Opatz 20, Udo 10, Metoxen 10, Schlosser 9, Guebert 8, Sinn 7, Ranke 7, Pickrain 3, Sjulstad 2. Bloomington Jefferson: Riemersma 8, Evavold 8, Davern 2, Roeser 2.

 

Bloomington Kennedy 62, Eagan 59

Eagan 35 24-59

Bloomington Kennedy 37 25-62

Eagan: Bischoff 19, McLemore 16, Wickard 15, Gaedtke 3, Hansen 2, Weinberger 2, Toepfer 1, Haringes 1. Bloomington Kennedy: Wade 14, Odor 12, Wright-Ponder 12, Bell 9, Alipate 6, Sa’Eed-El 5, Easley 4.

 

Lakeville South 72, Burnsville 48

Burnsville 23 25-48

Lakeville South 40 32-72

Burnsville: Fee 10, Fredericks 9, Connolly 7, Mitby 7, Donchetz 4, Woebke 4, Rogers 2, Adams 2, Gigstad 2, Cox 1. Lakeville South: Quandt 20, Sellers 14, Miller 10, Schroeder 7, Johnson 5, Cuffe 4, Swanhorse 3, Christensen 3, Durham 2, Guenzel 2, Halvorson 2.

 

Prior Lake 56, Lakeville North 54

Lakeville North 25 29-54

Prior Lake 24 32-56

Lakeville North: Meidl 16, Denk 14, Naatjes 7, Carda 5, Rozell 4, Krynski 4, Montouri 2, Sjoberg 2. Prior Lake: Barton 14, Wheatcraft 11, Eschrich 10, Zupan 9, Collins 7, Sickman 5.

 

Cretin-Derham Hall 70, Stillwater 49

Stillwater 22 27-49

Cretin-Derham Hall 27 43-70

Stillwater: Schmitt 10, Day 9, Colvin 8, Becker 7, Scalia 5, Ogren 4, Ingram 2, Patterson 2, Magler 2. Cretin-Derham Hall: Alt 30, Berthoumieux 9, Cullen 9, Salmen 5, Vosbeek 4, Radford 4, Hendricks 3, Johnson 2, Kleason 2, Johnson 2.

 

East Ridge 66, Hastings 43

Hastings 16 27-43

East Ridge 36 30-66

Hastings: Carlson 14, Arvidson 7, Norman 6, Blount 6, Daggett 4, Denault 4, Schorzman 2. East Ridge: Sexe 17, Mixson 16, Robinson 11, Persche 6, Karas 4, Johnson 4, Tomes 3, Bloomquist 2, Robinson 2, Stoehr 1.

 

Forest Lake 53, White Bear Lake 46

Forest Lake 26 27-53

White Bear Lake 21 25-46

Forest Lake: Eckert 18, Rice 9, Vidlund 7, Norby 7, Peters 5, Moeller 5, Jaeb 2. White Bear Lake: Hinck 9, Daul 9, Foley 8, Brabenec 5, Karg 4, Lauer 4, Anderson 3, Degardner 2, Lastovich 2.

 

Park of Cottage Grove 66, Woodbury 33

Park 37 29-66

Woodbury 15 18-33

Park: Lamberty 20, Ogunrinde 10, Swanson 6, Jones 6, Gorres 5, Fabeck 5, Briggs 3, Lamberty 3, Rein 2, Williams 2, Williams 2, Schwartz 2. Woodbury: Kreibich 6, Bilski 6, Jordahl 5, Edinger 5, Yochum 4, Blanchfield 2, Reed 2, Hewitt 2, Hakes 1.

 

Roseville 51, Mounds View 39

Roseville 28 23-51

Mounds View 20 19-39

Roseville: Ascher 15, Burich 14, Hain 9, Dykes 6, McCoy 4, Nelson 3. Mounds View: Volkert 15, Johnson 8, Saemrow 5, Wright 5, Van Sickle 4, Volkert 2.

 

Minnehaha Academy 79, Breck 44

Minnehaha Academy 41 38-79

Breck 20 24-44

Minnehaha: Kaminski* 18, Thomey 16, Rhoades 15, West* 7, Scharf 6, Elliott 4, Rhoades 3, Mrozek 2. Breck : DuBois 26, Hibbs 6, Bilick 4, O’Bryan 4, Hamilton 2, Harris 2.

 

St. Croix Lutheran 49, Concordia 45

St. Croix Lutheran 19 30-49

Concordia Academy 20 25-45

St. Croix Lutheran: Lefto 16, Scislow 10, Cambrice 7, Solseth 4, Burney 4, Carmichael 4, Kletscher 2, Kamara 2. Concordia: Waedekin 12, Stude 11, Neuman 9, Walther 5, Fallert 4, Paul 2, Beardsley 2.

 

Hutchinson 56, Mound-Westonka 47

Mound-Westonka 0 47-47

Hutchinson 0 56-56

Mound-Westonka: Martin 17, Burger 13, Anderson 8, Sir 4, Anderson 2. Hutchinson: Jurgenson 12, Christie 12, Corrigan 8, Schwantes 7, Wortz 7, Julius 6, Bordson 2, Miner 2.

 

Orono 101, Waconia 96

Orono 53 48-101

Waconia 41 55-96

Orono: Mandel 29, Nelson 20, Jorgenson 18, Striggow 13, Earley 7, Andrew 5, Reiners 4, Larkin 3, Tunheim 2. Waconia: Schmitt 37, Dressen 11, Schultz 10, Eder 9, Fuller 9, Dammann 8, Vanderhoff 5, Koppi 4, Kirsch 3.

New London-Spicer 61, Dassel-Cokato 55

Dassel-Cokato 20 35-55

New London-Spicer 21 40-61

Dassel-Cokato: Gayner 19, Olsen 11, Johnson 11, Sterner 6, Raifanen 4, Raisanen 2, Zobel 2. NLS: Thunstedt 24, Geister 12, Setterberg 10, Thorson 6, Weber 3, Ness 2, Lothert 2, Fredrick 2.

 

Hockey • BOYS

Lakeville North 4, Eastview 1

Eastview 0 0 1-1

Lakeville North 0 2 2-4

Second: L-Hazlett (Enebak), 0:56, sh. L-Enebak (Poehling), 10:43, sh. Third: L-Hyden (Klotz), 2:06. L-Johnson (Hazlett), 4:17. E-Muehlbauer (Hodgen), 5:45. Saves: E: Driscoll 11-14-12-37. L: DuPont 7-7-5-19.

 

Eagan 5, Lakeville South 2

Eagan 0 2 3-5

Lakeville South 0 2 0-2

Second: L-Dahlberg (Lauderdale), 2:09. L-Lauderdale (Oelrich), 3:09. E-Malloy (Juricko), 3:52. E-Stebbing (Jenson, Muck), 15:57. Third: E-Elsenheimer (Entzion, Muck), 2:53. E-Entzion (Karel, Elsenheimer), 15:49. E-Jenson (Sturgeon, Stebbing), 16:20. Saves: E: Lindgren 10-13-12-35. L: Swail 17-19-18-54.

 

Burnsville 4, Rosemount 1

Burnsville 1 2 1-4

Rosemount 1 0 0-1

First: B-Rikberg (Sawchuk), 10:30. R-Monn (Bichler, Glad), 12:12. Second: B-Rikberg (Otto, Dockry), 4:47. B-Borchardt (Boeser), 7:49. Third: B-Otto (Rikberg, Havluj), 12:31. Saves: B: Lubbesmeyer 1-3-3-7. R: Fraune 11-4-13-28.

 

Blake 3, Minneapolis 1

Blake 2 1 0-3

Minneapolis 0 1 0-1

First: B-Bankes (Chute), 3:46. B-Dressen (C) (Lagerstrom, Hartfiel), 8:50. Second: M-Winter (Grassel, Nesbit), 9:19. B-Lyman (A) (Gleekel), 12:03, sh. Saves: B: Santelli 8-6-8-22. M: Graves 0-8-14-22.

 

Providence 3, Minnehaha 1

Minnehaha Academy 0 1 0-1

Providence Academy 1 1 1-3

First: P-Hoogenakker (Tarczon, Murphy), 6:48. Second: M-Terlizzi (Radtke, Pearson), 4:42, sh. P-Jacenko (Sellman, Rastetter), 6:45. Third: P-Rastetter, 16:31. Saves: M: Ball 10-16-9-35. P: Pruden 3-5-5-13.

 

St. Paul Academy 4, St. Paul Como Park 1

St. Paul Academy 1 0 3-4

St. Paul Como Park 0 0 1-1

First: SPA-McCabe, 15:24. Third: SPA-Blackmun, 0:32. SPA-Blackmun (Seplak), 0:54. Como-Neisewander (Tully, Sateren), 12:05. SPA-McCabe (Parker), 13:18. Saves: SPA: Parker 5-8-3-16. Como: McCoy 2-10-11-23.

 

Holy Family 4, Delano 1

Holy Family 0 2 2-4

Delano 0 1 0-1

Second: D-Halonen (Prinsen, Miller), 9:34. H-Woolf (Swanson, Peterson), 10:51. H-Reddan (Rock, Ruschmeyer), 16:01. Third: H-Dickison (Runyon, Rock), 10:54. H-Ruschmeyer (Marooney), 16:41. Saves: H: LaCombe 8-7-3-18. D: Norling 5-8-7-20; Hance 0-1-0-1.

 

Orono 5, Mound-Westonka 0

Mound-Westonka 0 0 0-0

Orono 1 3 1-5

First: O-Gherardi (Challgren, Luedtke ), 5:32. Second: O-McCuskey (Goulet, Renard), 4:35. O-Renard (McCuskey), 7:31. O-McCuskey (LeNeave, Flemmer), 15:06. Third: O-Dittrich (Goulet , Flemmer), 7:21. Saves: M: Leschisin 18-11-1-30; Reinhardt 0-3-13-16. O: Flakne 3-5-10-18.

 

Andover 7, Cloquet-Esko-Carlton 0

Cloquet-Esko-Carlton 0 0 0-0

Andover 3 3 1-7

First: A-Banack (Gibbs, Sears), 5:34. A-Williams (Mitchell, Feyo), 6:24. A-Sitarz (Tomberlin), 16:59, sh. Second: A-Sitarz (Tomberlin), 0:29, sh. A-Sitarz (Tullbane, Tomberlin), 4:08. A-Sears (Banack, Gibbs), 5:28. Third: A-Mitchell (Williams), 14:02. Saves: C: Strom 9-10-0-19; Newman 0-5-8-13. A: Olson 9-6-2-17.

 

Blaine 4, Minnetonka 1

Blaine 1 1 2-4

Minnetonka 0 0 1-1

First: B-Brodzinski (Simpson), 6:53. Second: B-Scheid (Tufte), 13:32. Third: M-Greene (Payne), 1:22. B-Simpson (Brodzinski), 4:57. B-Gerads, 11:33. Saves: B: Houle 8-11-11-30. M: Hanson 8-8-14-30.

 

Duluth East 6, Forest Lake 1

Duluth East 3 2 1-6

Forest Lake 0 0 1-1

First: D-Trapp, 13:51. D-Kolar (Bunten, Beaulieu), 15:53. D-Kolar (Altmann, Trapp), 16:49. Second: D-Kolar (Bunten, Altmann), 9:25. D-Altmann (Beaulieu, Trapp), 14:30. Third: F- Peterson ( Marx, Gravelle), 1:58. D-Bunten (Altmann), 12:06. Saves: D: Howg 8-5-3-16. F: Garcia 11-11-7-29.

 

East Ridge 5, Apple Valley 4

East Ridge 2 3 0-5

Apple Valley 3 0 1-4

First: A-Kohorst (Heuer, Wartick), 3:24. E-Ronquillo (Kastner, Koskinen), 7:30. A-Kohorst, 8:06. A-Reynolds (Plagge, Johnson), 13:34. E-Schutz (Koskinen, NewKirk), 15:09. Second: E-Donohue (Hammer, Nickoloff), 1:01. E-Nickoloff (Hammer), 9:00. E-Hammer (Nickoloff), 11:10. Third: A-Reynolds (Plagge, Heuer), 3:28. Saves: E: Maki 7-0-0-7; Guck 0-6-8-14. A: Wartick 17-15-9-41.

 

Eden Prairie 6, Benilde-St. Marg. 5 [OT]

Benilde-St. Margaret’s 2 2 1 0-5

Eden Prairie 3 1 1 1-6

First: B-Hale (Newhouse, Fleming), 1:01. E-Graham (Sullivan, Spinner), 9:03. E-Snuggerud (Argetsinger, Spinner), 12:29. E-Pajor (Schoo, Aguilar), 13:28. B-Kaske, 13:39, sh. Second: B-Roo (Naas, Jungels), 9:58. B-Roo (Naas, Jungels), 12:50. E-Spinner (Graham, Sullivan), 15:46. Third: B-Naas (Roo, Jungels), 8:54. E-Spinner (Sullivan, Graham), 10:00. OT: E-Graham (Schoo, Spinner), 2:14. Saves: B: Long 16-16-13-1-46. E: Gerdes 11-9-5-2-27.

 

Farmington 9, Owatonna 0

Farmington 1 5 3-9

Owatonna 0 0 0-0

First: F-Siebenaler (Novak, Martinsen), 15:59. Second: F-Erickson (Aubrecht), 4:19. F-Hauswirth (Olson), 5:59. F-Erickson (Grubb), 6:57. F-Erickson (Tucker, Grubb), 12:26. F-Jette (Trippel), 16:59. Third: F-Grengs, 3:49. F-Trippel (Jensen, Holmstrom), 6:38. F-Bernu (Trippel), 15:30. Saves: F: Schoening 4-8-6-18. O: Somers 17-13-5-35.

 

Holy Angels 2, Chaska 0

Holy Angels 2 0 0-2

Chaska 0 0 0-0

First: H-Douglas (Harris), 8:45. H-Hillen (Sande), 15:44. Saves: H: Robbel 2-8-4-14. C: Jackson 7-18-21-46.

 

Legacy 6, St. Louis Park 5

St. Louis Park 0 3 2-5

Legacy Christian 1 1 4-6

First: L-Arenz (Sutherland), 13:04. Second: L-Holleran (Hansen), 3:18. S-Neudecker, 7:17. S-Lukasavage (Hills), 11:17. S-Rempfer (Greenbush), 16:07, sh. Third: L-Olufson (Wiczek, Sutherland), 4:57, sh. S-Greenbush (Hoppmann, Neudecker), 6:10, sh. L-Arenz (Cole, Sutherland), 10:44. L-Olufson (Cole), 14:10. L-Holleran (Hansen), 15:02. S-Greenbush (Hoppmann), 16:17, sh. Saves: S: Klaers 6-3-5-14. L: Balk 16-15-11-42.

 

Mounds View 6, Irondale 1

Mounds View 2 3 1-6

Irondale 0 1 0-1

First: M-Rimell (Dewitt, Plasencia), 10:22. M-Plasencia (Dewitt), 16:43. Second: M-Ramirez, 4:45. I-Reif (Eilefson, Meysembourg), 10:02. M-Gran (Hegstrand, Gran), 12:28. M-Dewitt (Anderson, Ovshak), 14:17, sh. Third: M-Mattson (Plasencia), 4:43. Saves: M: Smith 2-3-5-10. I: Steiner 15-14-13-42.