THURSDAY

BASKETBALL • BOYs

METRO WEST

• Benilde-St. Margaret’s 69, Bl. Jefferson 66

MCAA

• Lester Prairie/HT 50, Bethany Academy 49

MINNESOTA RIVER

• Belle Plaine 65, Tri-City United 57

• Jordan 64, Mayer Lutheran 49

• Norwood YA 78, Sibley East 75 (OT)

MISSISSIPPI 8

• Big Lake 80, Princeton 65

• Chisago Lakes 51, Monticello 48

• Rogers 82, Cambridge-Isanti 52

• St. Francis 53, Buffalo 45

• St. Michael-Albertville 86, North Branch 47

NORTHWEST SUBURBAN

• Armstrong 68, Spring Lake Park 34

• Blaine 63, Andover 50

• Champlin Park 75, Centennial 47

• Elk River 67, Anoka 61

• Maple Grove 85, Irondale 47

• Osseo 94, Coon Rapids 43

• Park Center 80, Totino-Grace 66

SOUTH SUBURBAN

• Shakopee 86, Lakeville South 76

TRI-METRO

• St. Croix Lutheran 77, St. Agnes 49

WRIGHT COUNTY

• Mound Westonka 76, Dassel-Cokato 65

METROPOLITAN AREA

• Becker 80, Milaca 40

• Learning for Leadership 57, Groves Academy 55

• Maple Lake 75, Howard Lake-W-Winsted 69

• Minneapolis North 83, St. Paul Central 71

• Minnesota Transitions 49, Trinity 41

• Prairie Seeds 85, Cristo Rey Jesuit 70

• Providence Academy 59, Spectrum 48

• Red Wing 64, Stewartville 42

BASKETBALL • girls

LAKE

• Minnetonka 64, Eden Prairie 45

MINNEAPOLIS CITY

• South 82, North 67

• Southwest 76, Roosevelt 22

• Washburn 69, Henry 51

MISSISSIPPI 8

• Monticello 63, Chisago Lakes 44

• Rogers 54, Cambridge-Isanti 28

• St. Michael-Albertville 81, North Branch 52

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 77, Blaine 67

• Armstrong 67, Spring Lake Park 47

• Champlin Park 51, Centennial 49

• Elk River 72, Anoka 39

• Maple Grove 66, Irondale 28

• Osseo 62, Coon Rapids 25

• Park Center 45, Totino-Grace 39

SOUTH SUBURBAN

• Lakeville South 58, Prior Lake 41

TRI-METRO

• St. Croix Lutheran 71, St. Agnes 41

WRIGHT COUNTY

• Dassel-Cokato 60, Mound Westonka 41

METROPOLITAN AREA

• Annandale 59, Sartell-St. Stephen 40

• Becker 58, Milaca 44

• Buffalo 80, Brainerd 76

• Chesterton 52, Learning for Leadership 24

• Hopkins 70, Shakopee 54

• Legacy Christian 61, Spectrum 36

• Nicollet 55, Sibley East 52

• PACT 50, Community of Peace 24

• Princeton 58, Stillwater 56

• Providence Academy 58, Trinity 18

• Southwest Christian 62, CHOF 47

• Visitation 67, Richfield 58

GYMNASTICS

NORTHWEST SUBURBAN

• Park Center 135.75, Anoka 133.7. All-around: Maddy Clausen, Park Center, 36.225.

SOUTH SUBURBAN

• Lakeville South 142.525, Lakeville North 140.55. All-around: Alli Dorrenbos, Lakeville South, 36.25.

SUBURBAN EAST

• Roseville 144.35, White Bear Lake 127.3. All-around: Jessica Strecker, Roseville, 37.275.

HOCKEY • BOYs

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Blake 7, Providence Academy 0

LAKE

• Eden Prairie 3, Minnetonka 3 (OT)

• Wayzata 5, Edina 1

METRO EAST

• Hill-Murray 7, Simley 0

• North St. Paul 5, Henry Sibley 3

• Tartan 2, South St. Paul 1

METRO WEST

• Benilde-St. Margaret’s 5, Chaska 1

• St. Louis Park 6, Bloomington Kennedy 2

MISSISSIPPI 8

• Rogers 6, Monticello/A/Maple Lake 4

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 2, Armstrong/Cooper 1

• Blaine 5, Irondale 0

• Maple Grove 5, Spring Lake Park 0

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 6, Eastview 4

• Farmington 4, Eagan 1

• Lakeville North 4, Lakeville South 1

• Prior Lake 7, Shakopee 0

• Rosemount 6, Apple Valley 3

SUBURBAN EAST

• Mounds View 6, Roseville 1

• Park of Cottage Grove 6, East Ridge 3

• Stillwater 6, Forest Lake 1

• Woodbury 3, White Bear Lake 1

WRIGHT COUNTY

• Delano 7, New Prague 3

METROPOLITAN AREA

• Breck 6, Rochester Lourdes 0

• Champlin Park 3, St. Francis 3 (OT)

• Duluth East 3, Hopkins 2 (OT)

• Mankato East 8, Red Wing 5

• Moorhead 4, Buffalo 1

• Northfield 4, Owatonna 3 (OT)

HOCKEY • GIRLs

CLASS 2A

Section 7 • Quarterfinals

• Andover 4, Cloquet-Esko-Carlton 1

• Elk River/Zimmerman 6, St. Francis/NB 1

• Forest Lake 7, Cambridge-Isanti 1

• Grand Rapids/Greenway 6, Duluth 1

Section 8 • First round

• Moorhead 3, Bemidji 0

 

CLASS 1A

Section 2 • Quarterfinals

• Mound Westonka 7, St. Peter/L-H/TCU 0

• New Ulm 3, Hutchinson 1

• Orono 6, Litchfield/Dassel-Cokato 2

Section 4 • Quarterfinals

• Henry Sibley 5, Simley 1

• South St. Paul 5, St. Paul Blades 1

Section 5 • Quarterfinals

• Breck 8, Chisago Lakes 0

• Princeton 7, Minneapolis 1

Section 6 • Quarterfinals

• Northern Lakes 4, Willmar 2

• Prairie Centre 7, Morris/Benson Area 0

Section 7 • Quarterfinals

• Duluth Marshall 4, Eveleth-Gilbert 1

• Hibbing/Chisholm 7, North Shore 1

• Moose Lake-WR 3, International Falls 2 (OT)

Section 8 • Quarterfinals

• Detroit Lakes 5, Park Rapids 1

• East Grand Forks 5, Crookston 3

NORDIC SKIING • BOYs

SECTION 2

At Theodore Wirth Park

• Minneapolis Southwest (William Kerker 29:57.3, Torsten Brinkema 30:48.8, Adlai Sinkler 31:17.1, Conlan Olson 31:20.6, Henry Hall 32:24.2, Joey Doyle 34:10.4, William Munnich 35:11.1) 381, Eden Prairie (Kevin Jeter 30:42.8, Jake Thies 30:43.6, Alec Tauer 32:14.1, Matt DeJong 32:46.1, Will Claridge 34:07.0, David DeJong 34:26.4, Jacob Hammer 34:45.1) 373, Minneapolis Washburn 334, Edina 331, Minnetonka 330, Bloomington Jefferson 316, Chaska 229, Holy Family 207, Chanhassen 203, Richfield 173, Bloomington Kennedy 137.

Individual state qualifiers

• Zak Ketterson, Bloomington Jefferson, 27:53.1; Kevin Jeter, Eden Prairie, 30:42.8; Jake Thies, Eden Prairie, 30:43.6; Andrew Sell, Minneapolis Washburn, 30:48.5; Alex Larson, Bloomington Kennedy, 31:53.8; Alec Tauer, Eden Prairie, 32:14.1.

SECTION 3

At Theodore Wirth Park

• Minnehaha Academy (Sam Meyers, Tyler Radtke, Bennett Pope, Colby Boehm, Bjorn Anderson, Ole Roof, Eric Bejarano) 392, St. Paul Central (Aidan McVey, Spence WareJoncas, Simon Brooks, Leland Johnson, Will Bogenschultz, Liam McCully, Aidan Meekin) 366, St. Paul Highland Park 344, East Ridge 307, Minneapolis South 294, St. Paul Academy 292, Woodbury 236, Henry Sibley 217, Math & Science 205, St. Thomas Academy 196, Simley 179, Park of Cottage Grove 171.

Individual state qualifiers

• Harry Pretel, St. Paul Highland Park, :35.35; Peter Moore, St. Paul Academy, :36.13; Grant Davis, Woodbury, 37:47; Nathan Strom, East Ridge 38:17; Jake Fabro, East Ridge, 38:20; Kristofer Johnson, St. Paul Highland Park, 38:36.

SECTION 4

At Hyland Hills

• Forest Lake (Ryan Mead, Davis Long, Andy Haines, Spencer Kotys, Ethan Erickson, Nick Parent, Beck Pope) 375, Stillwater (Sam Hanson, Josh Albrecht, Shad Kraftson, Seth Cattanach, Noah Kneeskern, Nolan Noer, Caden Albrecht) 375, Roseville 348, Mounds View 332, Irondale 316, Mounds Park Academy 298, White Bear Lake 282, Mahtomedi 258, Tartan 211, St. Paul Como Park 211, North St. Paul 126.

Individual state qualifiers

• Jack Christianson, Mounds View, :28.11; Mark Ousdigian, Mounds View, :28.34; Declan Dahlberg, Mounds Park, :29.02; Isaac Miller, Roseville, :29.07; Brendan Kray, Roseville, :30.04; Matthew Bourne, Mounds Park, :30.22.

NORDIC SKIING • GIRLs

SECTION 2

At Theodore Wirth Park

• Edina (Triana Willmert 36:16.8, Emily Kompelien 37:21.6, Talia Willmert 38:56.5, Amanda Mosborg 39:10.7, Ellen Pflaster 40:26.4, Raegan Hinrichs 40:32.6, Abby Mans 42:16.5) 378, Eden Prairie (Maxine Fusaro 38:32.2, Brooke Bratrud 38:39.6, Kylie Arvidson 38:51.0, Cassie Gross 38:53.1, Caroline Frischmon 39:06.4, Taylor Paulson 39:16.1, Kayla Bovitz 40:14.5) 378, Minneapolis Southwest 338, Minneapolis Washburn 319, Chaska 317, Minnetonka 310, Chanhassen 239, Holy Family 232, Bloomington Jefferson 190, Richfield 187, Bloomington Kennedy 87.

Individual state qualifiers

• Kasia Bednarski, Minneapolis Southwest, 36:53.3; Lily Richmond, Minneapolis Southwest, 37:13.8; Maxine Fusaro, Eden Prairie, 38:32.2; Brooke Bratrud, Eden Prairie, 38:39.6; Kylie Arvidson, Eden Prairie, 38:51.0; Cassie Gross, Eden Prairie, 38:53.1.

SECTION 3

At Theodore Wirth Park

• St. Paul Highland Park (Erin Moening, Anna Engelhardt, Erica Meyers, Libby Pearson, Anna Schmidt, Olivia Atmore, Maeve Moening) 365, East Ridge (Megan Schiferl, Olivia Hummel, Eleasha McKenzie, Keri McKenzie, Minh-Tu Van, Jennifer Wickman, Maggie Kenney) 359, Henry Sibley 357, St. Paul Academy 343, Minneapolis South 332, Woodbury 311, Minnehaha Academy 301, St. Paul Central 271, Math & Science 224, Simley 192, Visitation 162.

Individual state qualifiers

• Elsa Ubel, Minnehaha Academy, :41.15; Val Hart St. Paul Academy, :42.22; Jamie Herridge, Henry Sibley, :42.49; Kathleen Danielson, Woodbury, :43.23; Elizabeth Whitcomb, Henry Sibley, :43.28; Lexi Hilton, St. Paul Academy, :43.45.

SECTION 4

At Hyland Hills

• Stillwater (Siri Bohacek, Rana Kraftson, Ellie Hill, Greta Peterson, Hannah Brown, Sintra Nichols, Hannah Beech) 376, Forest Lake (Regan Duffy, Jenna Parent, Kate Schaaf, Madi Anderson, Chloe Foster, Lexis Wedell, Anna Stockinger) 363, Roseville 362, Irondale 323, White Bear Lake 310, Mounds Park Academy 290, Mahtomedi 254, Mounds View 241, Tartan 223, St. Paul Como Park 165, North St. Paul 87.

Individual state qualifiers

• Hanna Torvi, Roseville, :32.44; Libby Tuttle, Mahtomedi, :33.23; Samantha Kurkowski, Roseville, :33.34; Cecelia Boyle, Tartan, :34.54, Keely Nistler, White Bear Lake, :34.56; Olivia Schwintek, White Bear Lake, :35.07.

SWIMMING • BOYs

METRO EAST

• Hastings 99, Henry Sibley 76

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 96, Blaine 82

• Elk River 95, Armstrong 88

• Irondale 105, Centennial 78

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 93, Apple Valley 72

SUBURBAN EAST

• Stillwater 92, White Bear Lake 81

• Centennial 42, Mounds View 21

METROPOLITAN AREA

• Northfield 87, Faribault 75

WRESTLING

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 69, Lakeville North 9

• Prior Lake 45, Eastview 19

SUBURBAN EAST

• Park of CG 39, Cretin-Derham Hall 35

• Woodbury 47, Roseville 22

WRIGHT COUNTY

• Delano 38, Annandale/Maple Lake 37

• Centennial 42, Mounds View 21

METROPOLITAN AREA

• Farmington 47, Faribault 19

• Forest Lake 42, Blaine 20

• Fridley 57, Trinity 21

• Hutchinson 49, Tri-City United 13

• Hutchinson 36, Watertown-Mayer 38

• Owatonna 46, Stillwater 21

• St. Michael-Albertville 44, Waconia 16

• Shakopee 61, New Prague 10

• Watertown-Mayer 46, Tri-City United 14

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYs

Armstrong 68, Spring Lake Park 34

Spring Lake Park 19 15 - 34

Armstrong 33 35 - 68

Spring Lake Park: Raihle 12, Ojile 7, Ojile 6, Buley 4, Gregerson 2, Johnson 2, Wahn 1. Armstrong: Barber 17, Rollins 12, Thompson 10, Alade 8, Priem 8, McManus 4, Thompson 3, Cunningham 2, Green 2, Nelson 2.

 

Belle Plaine 65, Tri-City United 57

Belle Plaine 26 39 - 65

Tri-City United 31 26 - 57

Belle Plaine: Narveson 23, Stier 20, Curtiss 12, Herman 4, Schulz 4, Nelson 2. Tri-City United: Feddema 14, Jacobson 12, Odenthal 10, Oak 8, Rynda 8, Ehlers 4, Skluzacek 1.

 

Benilde-St. Margaret’s 69, Bl. Jefferson 66

Bloomington Jefferson 26 40 - 66

Benilde-St. Margaret’s 31 38 - 69

Bloomington Jefferson: Riemersma 18, Carlson 13, Tillotson 12, Hird 11, Murray 7, Gathje 3, Elander 2. Benilde-St. Margaret’s: Cave 24, Baker 14, Whitmore 12, Lilienthal 9, Drees 7, Miller 3.

 

Blaine 63, Andover 50

Blaine 36 27 - 63

Andover 21 29 - 50

Blaine: Scherer 11, Neppl 9, Weigand 9, Gerrety 7, Baker 6, Bynum 6, Kaul 6, Jenkins 4, Leo 4, Shogren 1. Andover: Echtenkamp 8, Johnson 7, Rodewald 6, Neuman 5, Olson 5, Paul 4, Rezac 4, Leisner 2.

 

Champlin Park 75, Centennial 47

Centennial 18 29 - 47

Champlin Park 36 39 - 75

Centennial: Peterson 18, Facon 8, Johnson 6, Robinson 6, McGreal 5, Taleen 4. Champlin Park: John 15, Smith 14, Hill 12, Kloeppner 10, Wright 9, Hunter 8, Dubois 3, Joyce 2, Martin 2.

Chisago Lakes 51, Monticello 48

Chisago Lakes 22 29 - 51

Monticello 27 21 - 48

Chisago Lakes: Gillach 17, Wood 14, Hickcox 12, Hickcox 4, Duncan 2, Nelson 2. Monticello: Useh 11, Bautch 10, Todd 10, Wills 10, Schyma 3, Hangsleben 2, Rosenbaum 2.

 

Elk River 67, Anoka 61

Anoka 31 30 - 61

Elk River 25 42 - 67

Anoka: Ledin 15, Sutton 14, Phipps 11, Hilborn 8, Lohse 7, Larson 3, Sieben 2, Thomas 1. Elk River: Keller 27, Delain 15, Pink 13, Burger 6, Hills 2, Morrell 2, Kramer 1, Weege 1.

 

Learning for Leadership 57, Groves Academy 55

Learning for Leadership 30 27 - 57

Groves Academy 30 25 - 55

Learning for Leadership: Abdi 19, Aden 13, Abdirahman 12, Dakane 6, Hassan 4, Khalif 3. Groves Academy: Giere 16, Bodden 14, Plourde 14, Quinn 4, Schmitz 4, Cohn 2, Goodwin-Melo 1.

 

Maple Grove 85, Irondale 47

Irondale 23 24 - 47

Maple Grove 41 44 - 85

Irondale: Sutherlin 15, Schramm 14, Etuk-Akpan 8, Lundquist 3, Paichang 3, Schicker 2, Simon 2. Maple Grove: Davison 27, Nikko 17, Hutchison 13, Pickford 13, Horton 4, J. Martinson 4, N. Martinson 3, Lu 2, McNellis 2.

 

Maple Lake 75, Howard Lake-W-Winsted 69

Howard Lake-Waverly-Winsted 28 41 - 69

Maple Lake 36 39 - 75

Howard Lake-Waverly-Winsted: Duenow 15, Painschab 13, Egeberg 10, Schank 10, Zander 10, Gagnon 6, Decker 5. Maple Lake: Olson 20, Kaley 16, Borell 11, Wellsted 11, Toedter 9, Trager 6, Paumen 2.

 

Minneapolis North 83, St. Paul Central 71

Minneapolis North 51 32 - 83

St. Paul Central 29 42 - 71

Minneapolis North: Dembley 17, T. Johnson 17, Jamil Jackson 16, I. Johnson 13, Wilson IV 13, Jamir. Jackson 5, Sanders-Smith 2. St. Paul Central: S. Gubbrud 25, Beckman 15, Muse 13, Balenger 9, Blanchard Jr. 4, J. Gubbrud 4, Galato 1.

 

Minnesota Transitions 49, Trinity 41

Trinity 16 25 - 41

Minnesota Transitions 28 21 - 49

Trinity: Lodoen 14, Naughton 12, Maruggi 8, Massek 4, Ennis 3. Minnesota Transitions: Williams 19, Mills 10, Martin 7, Rush 6, Cleaves 4, Christian 3.

 

Norwood YA 78, Sibley East 75 (OT)

Sibley East 38 28 9 - 75

Norwood Young America 32 34 12 - 78

Sibley East: Bates 24, Pautsch 15, Pauly 10, Weckwerth 9, Holmquist 6, Schultz 6, Kranz 5. Norwood Young America: Erpenbach 27, Clemensen 18, Panning 17, Schnabel 16.

 

Osseo 94, Coon Rapids 43

Osseo 58 36 - 94

Coon Rapids 25 18 - 43

Osseo: Jones 20, Hughes 19, Bezdicek 16, Theisen 9, Armstrong 8, Anderson 7, Bezedicek 6, Williams 5, Boker 2, Williams 2. Coon Rapids: Keller 17, Lawal 8, Dujmovic 6, Johnson 6, Dufloth 2, Roper-Thronton 2, Severson 2.

 

Park Center 80, Totino-Grace 66

Totino-Grace 35 31 - 66

Park Center 33 47 - 80

Totino-Grace: Kreuser 17, Kavolak 15, Streeter 11, Ban 10, Jacob 8, Lutz 3, Chomilo 2. Park Center: Washington 16, Racine 15, Kamara 14, Ogechi 13, Lawson 8, Bonner 6, Broadway 5, Simon 3.

 

Prairie Seeds 85, Cristo Rey Jesuit 70

Cristo Rey Jesuit 21 49 - 70

Prairie Seeds 38 47 - 85

Cristo Rey Jesuit: Sims 24, Gregory 18, Doyle 12, Williams 10, George 5, Nwaokorie 1. Prairie Seeds: Robinson 26, Gibson 22, Spring 13, Robinson 9, Sampson 7, Scott Jr. 5, Ogunti 3.

 

Providence Academy 59, Spectrum 48

Spectrum 23 25 - 48

Providence Academy 32 27 - 59

Spectrum: Knollenberg 20, Kruse 15, Elrod 11, Lawrence 2. Providence Academy: Van Dellen 18, Henjum 12, Miller 10, Lahr 6, Baird 5, Boldt 5, Richelsen 3.

 

Red Wing 64, Stewartville 42

Stewartville 21 21 - 42

Red Wing 32 32 - 64

Stewartville: Groski 13, Arneson 9, Theil 9, Stahnke 7, Barnes 2, Quandt 2. Red Wing: Toivonen 20, Munson 17, Sevlie 12, Massett 4, Adams 3, Terry 3, Walm 3, Kelly 2.

 

Rogers 82, Cambridge-Isanti 52

Cambridge-Isanti 30 22 - 52

Rogers 42 40 - 82

Cambridge-Isanti: Johnson 15, Abraham 14, Wylie 9, Abraham 8, Lundeen 4, Olson 2. Rogers: Wilson 17, Musoke 16, Alexander 14, Spilles 12, Sagehorn 11, Carik 6, Franz 6.

 

St. Croix Lutheran 77, St. Agnes 49

St. Agnes 23 26 - 49

St. Croix Lutheran 47 30 - 77

St. Agnes: Plasch 14, Skulley 12, Golden 10, Smith III 7, Bennett 6. St. Croix Lutheran: Murkey 24, Krueger 19, Rovney 19, Maag 7, Kletscher 3, Rupprecht 3, Goplen 2.

 

St. Francis 53, Buffalo 45

Buffalo 21 24 - 45

St. Francis 24 29 - 53

Buffalo: Bean 18, Willert 10, Rohlin 7, Montplaisir 4, Evans 2, Matzke 2, Noble 2. St. Francis: Whitney 16, Svihel 11, Swenson 8, Carlson 6, Trautman 6, Hylen 4, Matthews 1, Tradewell 1.

 

St. Michael-Albertville 86, North Branch 47

North Branch 28 19 - 47

St. Michael-Albertville 49 37 - 86

North Branch: Ramberg 16, Malterud 15, Franklin 8, Mench 3, Bergstrom 2, Pearson 2, Linkert 1. St. Michael-Albertville: Brown 14, Falde 14, Thurman 14, Weston 14, Veire 10, Chomilo 6, Rotenberger 3, Sherry 3, Berning 2, Campbell 2, Knutson 2, Noel 2.

 

Shakopee 86, Lakeville South 76

Lakeville South 38 38 - 76

Shakopee 42 44 - 86

Lakeville South: Sorenson 26, Mitchell 15, Carlson 12, Wacholz 10, Swanhorst 7, Martin 6. Shakopee: Mitchell 37, Hanbury 16, Triplett 13, Coplin 12, Larsen 6, Kutina 2.

BASKETBALL • girls

Andover 77, Blaine 67

Andover 36 41 - 77

Blaine 37 30 - 67

Andover: Daninger 19, Dagostino 17, Garcia 13, Belschner 11, Diemer 9, Hostad 4, Richardson 2, Thelen 2. Blaine: Jablonsky 20, Grace Mbanefo 15, Romick 15, Pearson 7, Howe 3, Lejonvarn 3, Sauve 3, Fleek 1.

Annandale 59, Sartell-St. Stephen 40

Sartell-St. Stephen 13 27 - 40

Annandale 40 19 - 59

Sartell-St. Stephen: Sieben 10, Kirick 6, DeMaine 6, Johnson 5, Lahn 3, Schnettler 3, Ellis 3, Deters 2, Griepentrog 2. Annandale: Groth 14, Purcell 11, D’Heilly 8, Spaulding 7, Reimer 6, Lindquist 4, Sanderson 3, Atkinson 2, Miller 2, Schlafke 2.

 

Armstrong 67, Spring Lake Park 47

Armstrong 29 38 - 67

Spring Lake Park 21 26 - 47

Armstrong: Krsul 17, Mutanda 16, Patterson 12, Turmon 10, Heckt 7, Bloom 3, Wolfe 2. Spring Lake Park: Redd 21, Siegfried 12, Murphy 5, Talso 3, Bonde 2, Fruzyna 2, Curran 2.

 

Buffalo 80, Brainerd 76

Brainerd 31 45 - 76

Buffalo 40 40 - 80

Brainerd: Heurung 30, Helgeson 17, Hardee 14, Roby 8, Degen 3, Huber 2, Stall 2. Buffalo: Bjorback 19, Wishart 14, Zrust 14, Larson 12, Sorenson 11, Henson 3, Munsterteiger 3, Hudson 2, Lowell 2.

 

Champlin Park 51, Centennial 49

Champlin Park 31 20 - 51

Centennial 29 20 - 49

Champlin Park: Pollard 13, Crymble 10, Hicks 9, Brecht 6, Foss 5, Witte 4, Fields 2, Mocchi 2. Centennial: Orth 16, Stapleton 11, Stapleton 9, Watson 3, Clark 2, Grow 2, Hicks 2, Matthews 2, McAulay 2.

 

Chesterton 52, Learning for Leadership 24

Chesterton Academy 32 20 - 52

Learning for Leadership 7 17 - 24

Chesterton Academy: Ward 12, Miller 10, Caticchio 8, Van Pert 6, Cole 4, Peterson 3, Ahlquist 2, Gallic 2, Lanen 2, Posch 2, Ferron 1. Learning for Leadership: Aden 14, Abubakar 10.

 

Elk River 72, Anoka 39

Elk River 46 26 - 72

Anoka 23 16 - 39

Elk River: Haack 23, Scheid 19, Lachmiller 11, Cox 7, Kramer 4, Ackermann 2, Langbehn 2, Plautz 2, Wentland 2. Anoka: Torgerson 14, Bongartz 11, Smith 5, Slater 4, Phipps 3, Lundquist 2.

 

Hopkins 70, Shakopee 54

Shakopee 27 27 - 54

Hopkins 27 43 - 70

Shakopee: Koenen 24, Rhinesmith 10, Rodning 10, Hutton 8, Zerr 2. Hopkins: Hollie 18, Bates 15, Bueckers 12, Winston 10, Bagstad 8, Wubben 5, Hammond 2.

 

Lakeville South 58, Prior Lake 41

Prior Lake 17 24 - 41

Lakeville South 26 32 - 58

Prior Lake: Wheatcraft 15, Hofschild 8, Herubin 5, Weideman 4, Caldwell 3, Lother 3, Scholl 3. Lakeville South: Douville 13, Guentzel 13, Harvey 10, Miller 8, Johnson 7, Biffert 2, Knower 2, Wolkow 2, Cozad 1.

 

Mpls. South 82, Mpls. North 67

Minneapolis South 36 46 - 82

Minneapolis North 31 36 - 67

Minneapolis South: Hill 25, Hill 20, Stewart 16, Cushing 12, Lemieux 6, Lutz 3. Minneapolis North: Gray 19, Wooten 13, Price 11, Yusef 8, Ballard 7, Jackson 4, Lucas 2, Pindegayosh 2, Whitfield 1.

 

Mpls. Washburn 69, Mpls. Henry 51

Minneapolis Washburn 24 45 - 69

Minneapolis Henry 22 29 - 51

Minneapolis Washburn: Patterson 28, Kelly 11, Wesley 8, Villars 8, Bagne 7, Boarman 3, Heinemann 2, Clauss 2. Minneapolis Henry: Brown 22, Larson 15, Prado 5, Dickson 5, Caprini 4.

 

Minnetonka 64, Eden Prairie 45

Minnetonka 33 31 - 64

Eden Prairie 22 23 - 45

Minnetonka: Odegard 15, Fredrickson 14, Hedstrom 10, Walker 10, Mershon 5, Carr 5, Allen 3, Hamilton 2. Eden Prairie: Hughes 14, Eliasen 9, Mosley 9, Miller 8, Kofoot 3, Hardwick 2.

 

Monticello 63, Chisago Lakes 44

Monticello 32 31 - 63

Chisago Lakes 23 21 - 44

Monticello: Revenig 17, Schmitt 14, Okerson 9, Bechtold 8, Miltz 7, Olson 6, Bourgeois 2. Chisago Lakes: Gillach 8, McKnight 8, Nelson 6, Peters 5, Clarin 4, Carlson 4, Elfering 3, Bielicki 3, Bjelland 3.

 

Osseo 62, Coon Rapids 25

Coon Rapids 16 9 - 25

Osseo 40 22 - 62

Coon Rapids: Porisch 14, Anderson 3, Carver 2, Fraser 2, Juneau 2, Sawaki 2. Osseo: Porte 17, Russell 17, Reed 11, Jones 7, Agunbiade 4, Lee 4, Klein 2.

 

Park Center 45, Totino-Grace 39

Park Center 23 22 - 45

Totino-Grace 19 20 - 39

Park Center: Simonet 14, Blakemore 9, Schaub 7, Hayes 6, DuBois 5, Ayobamidele 2, Michael 2. Totino-Grace: Weierke 13, Sullwold 10, Meyer 5, Gannaway 4, Brunn 3, Weierke 3, Etuko 1.

 

Providence Academy 58, Trinity 18

Providence Academy 31 27 - 58

Trinity 7 11 - 18

Providence Academy: Koeppl 17, Counts 12, Counts 8, McCarthy 6, Ziebarth 5, Murphy 4, Mahowald 3, Koeppl 2, Servais 1. Trinity: Ennis 5, Brylski 4, Frenz 4, Michaud 2, Peterson 2, Druffner 1.

 

Rogers 54, Cambridge-Isanti 28

Rogers 32 22 - 54

Cambridge-Isanti 14 14 - 28

Rogers: Sjerven 16, Dobberstein 10, Swan 8, Fingelsen 6, Liveringhouse 4, Bruns 2, Jordan 2, Secrist 2, Thiebault 2, Tjeerdsma 2. Cambridge-Isanti: Cox 12, Swanson 6, Westberg 4, Glotzbach 3, Dobbs 2, Swanson 1.

 

St. Croix Lutheran 71, St. Agnes 41

St. Croix Lutheran 39 32 - 71

St. Agnes 17 24 - 41

St. Croix Lutheran: Cambrice 14, Solseth 14, Gadison 13, Skrien 11, Chernohorsky 8, Lefto 4, Lopez 3, Collins 2, Miller 2. St. Agnes: Lewis 14, Sandifer 14, Turch 5, Knapp 4, Hughes 3, Larkin 1.

 

St. Michael-Albertville 81, North Branch 52

St. Michael-Albertville 40 41 - 81

North Branch 27 25 - 52

St. Michael-Albertville: Zezza 23, Tracy 21, Johnson 16, Dold 10, Alexander 6, Johnson 3, Carlson 2. North Branch: Coleman 13, Pederson 10, Selbitschka 9, Hartmann 8, Becklin 5, Fair 4, Carlson 3.

Visitation 67, Richfield 58

Visitation 30 37 - 67

Richfield 20 38 - 58

Visitation: Schreier 27, Zenner 14, Zenner 10, Koenig 6, Rock 6, Callahan 2, Wheeler 2. Richfield: Wendland 21, Tsega 13, House 12, Cochran-Starr 4, Taylor 4, Hallow-Tyler 2, Skof 2.

HOCKEY • BOYs

Benilde-St. Margaret’s 5, Chaska 1

Benilde-St. Margaret’s 2 2 1 - 5

Chaska 1 0 0 - 1

First: C-Pierce (Urbanciz), 5:08; BSM-Sims (Holmers), 8:13; BSM-Horton (Calengor), 11:08. Second: BSM-Risteau (Austin), 12:34, pp; BSM-Moran (Yokosuka, Austin), 14:37. Third: BSM-Risteau (Gleekel, Moore), 7:27. Saves: Benilde-St. Margaret’s: Bischel 2-2-2-6; Chaska: Urbanciz 17-21-15-53.

 

Blaine 5, Irondale 0

Irondale 0 0 0 - 0

Blaine 2 1 2 - 5

First: B-Landborg, 5:40; B-Tufte (Broos, Vescio), 6:32. Second: B-Landborg (Vescio, Buck), 6:58. Third: B-Tufte (Bautch, Notermann), 1:09; B-Tufte (Bautch), 4:12. Saves: Irondale: Mulligan 16-20-11-47; Blaine: Gerads 6-4-3-13.

 

Blake 7, Providence Academy 0

Providence Academy 0 0 0 - 0

Blake 4 3 0 - 7

First: B-Ferguson (Hawley), :35; B-Ferguson, 4:42, pp; B-Hartfiel, 13:13; B-Hawley (Stolt), 15:50, pp. Second: B-Stolt (Ferguson, Bicanich), 1:25, pp; B-Ferguson (Bicanich, Shogren), 4:36, pp; B-Ferguson (Shogren), 12:37, pp. Saves: Providence Academy: Koskie 13-9-x-22, Ferreira x-x-3-3; Blake: Dietrich 5-8-x-13, Broucek x-x-3-3.

 

Breck 6, Rochester Lourdes 0

Rochester Lourdes 0 0 0 - 0

Breck 2 1 3 - 6

First: B-Paulson (Strom, Breitenfeldt), 6:04, pp; B-Torgerson (Parrish), 12:01. Second: B-Blake (Strom, Scott), 12:31. Third: B-Heidemann (Breitenfeldt, Machlitt), 2:39; B-Heidemann (Machlitt, Breitenfeldt), 6:51; B-Ellingson (Scott, Blake), 15:34. Saves: Rochester Lourdes: Renn 13-11-20-44; Breck: Olness 11-4-3-18.

 

Burnsville 6, Eastview 4

Eastview 2 1 1 - 4

Burnsville 1 2 3 - 6

First: B-Borchardt (Otto, Ahcan), 3:22; E-Anders (Bordson, Hodgen), 10:22; E-Hodgen (Lindner, Bordson), 13:59. Second: B-Pearson (Sawchuk), 2:26; B-Pearson (Thomas, Engum), 4:16; E-Anders (Hodgen), 11:19. Third: E-Bordson (Hodgen), 2:58; B-Borchardt (Sawchuk), 4:21; B-Wagner (Larsen, Bjork), 6:28, pp; B-Borchardt (Wagner, Sawchuk), 16:59. Saves: Eastview: Stern 11-5-13-29; Burnsville: Lee 1-6-4-11.

 

Champlin Park 3, St. Francis 3 (OT)

Champlin Park 2 0 1 0 - 3

St. Francis 0 2 1 0 - 3


First: C-Bauman (Rylance, Smith), 2:56. C-Karges (Auer), 6:11. Second: S-Gilbertson, 6:22. S-Hanson (Olson, Kaehler), 16:51, pp. Third: C-Ingram (Swanstrom), 11:28. S-Besch (Hanson, Olson), 15:46. Saves: Champlin Park: Boynton 14-5-10-6-35; St. Francis: Garaghty 3-7-6-6-22.

 

Duluth East 3, Hopkins 2 (OT)

Hopkins 0 0 2 0 - 2

Duluth East 1 0 1 1 - 3

First: DE-Mageau (Altmann, Worth), 11:02. Third: DE-Mageau (Altmann, Worth), 12:40; H-Hoffman (St. Clair, Miller), 15:15; H-Martin (Staack), 16:27. Overtime: DE-Altmann (Dow, Peterson), 6:32. Saves: Hopkins: Swanson 16-12-8-0-36; Duluth East: Meierhoff 11-7-4-0-22.

 

Eden Prairie 3, Minnetonka 3 (OT)

Eden Prairie 0 2 1 0 - 3

Minnetonka 1 0 2 0 - 3

First: M-Rogers (Terrell), 10:01. Second: EP-Graham, 8:12; EP-Leivermann (Mittelstadt), 14:50, pp. Third: M-Miller (Ryan), :21, pp; EP-Leivermann (Deraney, Mittelstadt), 5:05; M-Pass (Skarda), 16:16. Saves: Eden Prairie: Durocher 3-10-4-3-20; Minnetonka: Hanson 9-12-6-4-31.

 

Farmington 4, Eagan 1

Farmington 2 1 1 - 4

Eagan 0 0 1 - 1

First: F-Grengs (Jensen, Siebenaler), 8:30, pp; F-Holmstrom (Trippel, Jette), 13:46. Second: F-Meyer (Martinsen, Gauer), 4:09. Third: F-Jensen, :55; E-Meiers (Kluender, Juricko), 15:30. Saves: Farmington: Enright 6-7-8-21; Eagan: Lee 13-16-7-36.

 

Mankato East 8, Red Wing 5

Mankato East 3 3 2 - 8

Red Wing 2 1 2 - 5

First: ME-Corcoran (Anderson), 3:15, pp; ME-Salzle, 5:01, sh; ME-Schulz (Sellner), 8:29; RW-DeFore (Nevitt), 12:50; RW-Cushing (Renshaw), 13:06. Second: ME-Kunst (Schulz), :20; ME-Salzle, 2:26; ME-Marshall, 3:24; RW-Siewert (Cushing), 15:12. Third: ME-Kunst (Lebert), 5:15; RW-Swanson (Kronbeck, Renshaw), 9:03, pp; ME-Schulz, 15:23; RW-Cushing, 16:29. Saves: Mankato East: Cusey 5-18-8-31; Red Wing: Harding 11-14-8-33.

 

Maple Grove 5, Spring Lake Park 0

Spring Lake Park 0 0 0 - 0

Maple Grove 1 3 1 - 5

First: MG-Kelly, 2:49. Second: MG-Janicke (Johnson), :33; MG-Kelly (Cammarata), 1:58; MG-Kelley, 13:23. Third: MG-Neegard (Kelley, Janicke), 4:19, pp. Saves: Spring Lake Park: Furlano 19-15-22-56; Maple Grove: Goodman 4-5-9-18.

 

Moorhead 4, Buffalo 1

Moorhead 1 0 3 - 4

Buffalo 0 1 0 - 1

First: M-Stensgard (Randklev, Erickson), 12:51. Second: B-Rooney (Stensby), 4:21. Third: M-Stensgard (O’Connell, Johnson), 7:36; M-Stensgard (Randklev, O’Connell), 9:36, pp; M-Stensgard (O’Connell, Randklev), 16:24. Saves: Moorhead: Leonard 5-6-3-14; Buffalo: Strenge 12-9-9-30.

 

Mounds View 6, Roseville 1

Roseville 0 0 1 - 1

Mounds View 3 2 1 - 6

First: MV-Plasencia (Sutton), 11:21; MV-Reim (Hronski), 11:43; MV-Gretsch (Nagle, Thole), 11:58. Second: MV-Smith (Gretsch, Thole), 6:46; MV-Plasencia (Sutton, Ovshak), 7:42. Third: R-Pauletti (Sundeen), 9:26; MV-Plasencia (Sutton, Gretsch), 16:29. Saves: Roseville: Mark 2-6-8-16; Mounds View: Marcouiller 5-9-7-21.

 

North St. Paul 5, Henry Sibley 3

Henry Sibley 0 3 0 - 3

North St. Paul 3 1 1 - 5

First: NSP-Smith (Conroy, Reubish), 3:04, pp; NSP-Pilarski (Wold), 8:43; NSP-Pilarski (Larson, Reubish), 14:16, pp. Second: HS-Bruestle (Ohmes, Koenen), 4:23; HS-Cooper (Tschida, Ohmes), 7:04, pp; HS-Ohmes (Koenen), 10:44; NSP-Smith (Conroy, Larson), 15:12, pp. Third: NSP-Larson (Smith), 15:13. Saves: Henry Sibley: Harrity 13-7-11-31; North St. Paul: Zamacona 7-11-16-34.

 

Northfield 4, Owatonna 3 (OT)

Northfield 1 1 1 1 - 4

Owatonna 2 1 0 0 - 3

First: O-Scheid, :55; O-Mayer (Swenson), 9:49, pp; N-Halvorson (Malecha), 13:49, pp. Second: O-Scheid (Wencl, Rehman), :53; N-Torbenson (Cloud, Sawyer), 8:04. Third: N-Halvorson (Kvernmo), 13:32. Overtime: N-Torbenson, 1:03. Saves: Northfield: Bielenberg 5-9-13-2-29; Owatonna: Johnson 5-4-10-0-19.

 

Park of Cottage Grove 6, East Ridge 3

Park of Cottage Grove 2 2 2 - 6

East Ridge 1 2 0 - 3

First: P-Lucas (Glazier), 7:13. E-Kleinschmidt (Hammer, Walter), 8:13. P-Solberg (Lucas, Barnes), 16:51. Second: E-Gerst (Taylor), 6:33, pp. P-Glazier (Oberding), 8:32, pp. E-VanDenEinde (Hammer), 9:29. P-Lucas (Miner), 10:21. Third: P-Barnes (Solberg, Miner), 0:24. P-Barnes (Valento), 16:59. Saves: Park of Cottage Grove: Maul 8-5-6-19; East Ridge: Stearns 3-5-x-8, Greune 0-1-6-7.

Prior Lake 7, Shakopee 0

Prior Lake 3 1 3 - 7

Shakopee 0 0 0 - 0

First: P-Clemons (Denman), 13:35, sh. P-Clemons, 15:07. P-Cohn (Hansen, Denman), 15:40. Second: P-Murray (Fellows, Clemons), 6:49, pp. Third: P-Collins (Hansen, Denman), 10:48. P-Schulze (Denman, Murray), 13:37, pp. P-Hansen (Fischer, Collins), 15:10. Saves: Prior Lake: Scites 10-4-3-17; Shakopee: Bleess 15-10-8-33.

 

Rogers 5, Monticello/A/Maple Lake 4

Monticello/Annandale/Maple Lake 0 2 2 - 4

Rogers 1 3 1 - 5

First: R-Schoepke (Bridell, Walker), 2:59. Second: M-Ward (Maas), 0:20. R-Limoseth (Bridell), 1:41. R-Walker (Limoseth, Bridell), 5:38. R-Fischer (Moss), 6:21. M-Maas (Zwack, Jarmuzek), 11:42. Third: M-Chiodo (Salovaara, Ashwill), 5:06. M-Dilley (Jarmuzek), 12:24. R-Moss (Schoepke, Thelen), 14:35. Saves: Monticello/Annandale/Maple Lake: Bird 14-x-x-14, Klatt x-14-19-33; Rogers: Preusse 3-14-7-24.

 

Rosemount 6, Apple Valley 3

Rosemount 1 3 2 - 6

Apple Valley 1 1 1 - 3

First: AV-Loge (Undem), 5:20; R-Polak (Dollimer, Norder), 14:35, pp. Second: R-Jagoe (Levandowski, Storholm), 1:33; AV-Dewall (Loge), 3:33, sh; R-Weiand (Lanoue, Monn), 8:31, pp; R-Weiand, 9:40. Third: R-Norder (Storholm, Provost), :29; AV-Undem (Savard, Dewall), 6:04, pp; R-Polak (Peare, Monn), 14:54. Saves: Rosemount: Hart 8-5-9-22; Apple Valley: Savard 13-12-11-36.

 

St. Louis Park 6, Bloomington Kennedy 2

Bloomington Kennedy 0 1 1 - 2

St. Louis Park 3 2 1 - 6

First: S-Robello (Neudecker), 5:15. S-Neudecker (Robello), 6:47. S-Basill (Arko, Ilstrup), 7:55. Second: S-Arko (Ilstrup, Pekarek), 7:24. B-Johnson, 12:22. S-Neudecker (Bordewick), 14:54. Third: S-Dvorak (Arko, Basill), 8:44, pp. B-Vodovnik (Saaranen), 13:38. Saves: Bloomington Kennedy: Mrozek 11-x-x-11, Obermeyer x-14-7-21; St. Louis Park: Klaers 5-7-7-19.

 

Stillwater 6, Forest Lake 1

Forest Lake 1 0 0 - 1

Stillwater 2 1 3 - 6

First: S-Sagissor (Stanton, Sagissor), 13:09, pp; S-Sagissor (Sagissor, Manning), 14:36; FL-Johnson (Sieracki, Mogren), 16:18. Second: S-Cates (Holland, Mapstone), 7:48. Third: S-Sagissor (Sagissor, Murr), 4:07; S-Sagissor (Kaufman), 4:33; S-Bartosh (Dutko, Cates), 7:07. Saves: Forest Lake: Peterson 12-13-3-28, Fiedler x-x-3-3; Stillwater: Benson 5-6-11-22.

 

Tartan 2, South St. Paul 1

Tartan 0 0 2 - 2

South St. Paul 0 0 1 - 1

Third: T-Reddy ( Lindahl, Henderson), 0:31. S-Buhl (Pietruszewski), 8:18. T-Steinberg (Brass), 9:23. Saves: Tartan: Huset 8-6-9-23; South St. Paul: Toensing 6-12-10-28.

 

Wayzata 5, Edina 1

Edina 1 0 0 - 1

Wayzata 1 1 3 - 5

First: W-Senden (Greeninger, Schmidt), 6:18; E-Brinkman (Phillips, Walker), 10:48, pp. Second: W-Sorensen (Senden), 5:58, pp. Third: W-Duma (Stevens, Sorensen), 3:33; W-Carlson, 7:37; W-Ness (Urban), 15:43. Saves: Edina: deGrood 7-12-9-28; Wayzata: Schilling 5-6-7-18.

 

Woodbury 3, White Bear Lake 1

White Bear Lake 1 0 0 - 1

Woodbury 1 2 0 - 3

First: W-Triemert (Meyer, Heron), 7:55; WBL-Cadalbert (Jungwirth), 13:56. Second: W-Swanson (Benedict, Heron), 7:23; W-Markeson (Tschida, Wahlin), 11:31. Saves: White Bear Lake: Parenteau 6-11-10-27; Woodbury: Balfany 8-11-2-21.

HOCKEY • GIRLs

Andover 4, Cloquet-Esko-Carlton 1

Cloquet-Esko-Carlton 0 1 0 - 1

Andover 1 3 0 - 4

First: A-Portner (Butorac, Sederberg), 11:26, pp. Second: A-Turpin, 2:10; CEC-Smalley (Anderson), 10:11; A-Butorac (Sedey), 12:52; A-Nowacki (Portner), 16:00. Saves: Cloquet-Esko-Carlton: Genereau 5-7-7-19; Andover: Stumo 6-5-4-15.

 

Breck 8, Chisago Lakes 0

Chisago Lakes 0 0 0 - 0

Breck 0 5 3 - 8

Second: B-Harris, 6:19; B-G. Zumwinkle, 7:00; B-Williamson (Harris), 8:45; B-Williamson, 9:04; B-G. Zumwinkle (Harris, A. Zumwinkle), 10:46, pp. Third: B-Navratil (Harris, G. Zumwinkle), :52; B-G. Zumwinkle (Williamson), 4:56; B-G. Zumwinkle (Harris), 15:45. Saves: Chisago Lakes: Romero 19-18-7-44; Breck: Scobee 3-7-2-12.

 

Elk River/Zimmerman 6, St. Francis/NB 0

St. Francis/North Branch 0 0 0 - 0

Elk River/Zimmerman 0 2 4 - 6

Second: ERZ-Westgaard (Bizal), 2:56; ERZ-Springman (King), 6:31. Third: ERZ-Dalton (Boser, Westgaard), 6:41; ERZ-Bizal (Simon), 7:41; ERZ-McLean, 7:55; ERZ-McLean (Korinek), 12:25. Saves: St. Francis/North Branch: Miller 11-10-14-35; Elk River/Zimmerman: Jung 2-2-1-5.

 

Forest Lake 7, Cambridge-Isanti 1

Cambridge-Isanti 1 0 0 - 1

Forest Lake 2 3 2 - 7

First: CI-Schintz, 4:04; FL-Kasel (VanTassel), 14:41, pp; FL-Rugland (VanTassel), 15:21. Second: FL-Kolbow (Rugland), 1:04; FL-Nolan (Lobejko), 5:46, pp; FL-Nolan, 6:58. Third: FL-Parent (Mills), 9:02, pp; FL-Kasel (VanTassel), 12:03. Saves: Cambridge-Isanti: Belkholm 20-12-4-36, Anfinson x-x-2-2; Forest Lake: Remington 11-10-8-29.

 

Mound Westonka 7, St. Peter/L-H/TCU 0

St. Peter/L-H/Tri-City United 0 0 0 - 0

Mound Westonka 2 1 4 - 7

First: MW-Niederer (Fitz), :17; MW-Schepers (Fitz), 11:20. Second: MW-Schepers (Burris), 2:45. Third: MW-Schepers (Schepers, Fitz), :17; MW-Schepers (Schepers, Niederer), 3:22; MW-Schepers, 5:51; MW-Niederer (Schepers, Wagner), 14:57. Saves: St. Peter/LeSueur-Henderson/Tri-City United: Keeley18-15-8-41; Mound Westonka: Polusny 5-4-3-12.

 

New Ulm 3, Hutchinson 1

Hutchinson 1 0 0 - 1

New Ulm 0 2 1 - 3

First: H-Jensen (Hantge, Johnson), :59. Second: NU-Denn (Guggisberg, Steffensmeier), 6:01; NU-Steffensmeier (Weiss), 13:02. Third: NU-Beltz (Schugel), 7:25. Saves: Hutchinson: McCormick 6-10-3-19; New Ulm: Ries 11-11-12-34.

 

Orono 6, Litchfield/Dassel-Cokato 2

Litchfield/Dassel-Cokato 0 1 1 - 2

Orono 1 2 3 - 6

First: O-Schaible (Harrison, Harrison), 8:48, pp. Second: O-Norton (Bren, Harrison), 7:36, pp; O-Harrison (Albers, Johnston), 11:20; LDC-Jones (Forsman), 13:48. Third: O-Johnston (Schaible, Norton), 9:45; O-Harrison (Neuberger, Bren), 11:31; O-Harrison (Pelto, Bren), 15:29; LDC-Estrada, 16:46. Saves: Litchfield/Dassel-Cokato: Benson 18-9-10-37; Orono: Carlson 2-10-5-17.

 

Princeton 7, Minneapolis 1

Minneapolis 0 0 1 - 1

Princeton 1 2 4 - 7

First: P-Lewis (Walter, Schramel), 7:31, pp. Second: P-Peterson (Slominski, Schramel), 2:55; P-Skuza (Lewis, Abrahamson), 10:35, pp. Third: P-Peterson, 7:02, sh; M-Riley (Melnyk, Knight), 11:28; P-Lewis, 12:30; P-Peterson (Betzler), 13:05; P-Peterson (Slominski), 14:17. Saves: Minneapolis: Schulz 15-8-7-30; Princeton: Schramel 5-11-5-21.

 

South St. Paul 5, St. Paul Blades 1

St. Paul Blades 0 0 1 - 1

South St. Paul 1 2 2 - 5

First: SSP-Burke (Jenkins), 14:55. Second: SSP-Felton, 4:32, pp; SSP-Pearson (Lenarz), 11:53. Third: SSP-Emery (Felton), :13; SPB-Zavoral (Karelitz), 7:18, pp; SSP-Burke (Sexauer), 14:18. Saves: St. Paul Blades: Duggan 14-11-5-30; South St. Paul: McKenzie 2-8-6-16.