THURSDAY

ADAPTED FLOOR HOCKEY

CI DIVISION

• South Washington 11, St. Paul Humboldt 4

PI DIVISION

• Robbinsdale/Hopkins/M-W 10, Mounds View 0

ALPINE SKIING • BOYs

SOUTH SUBURBAN

• Lakeville South 325, Eagan/Eastview 324, Prior Lake 299. Medalist: Jack Lindsay, Burnsville, 40.61.

ALPINE SKIING • GIRLs

SOUTH SUBURBAN

• Lakeville North 336, Prior Lake 301, Eastview 266. Medalist: Kathryn Kossack, Lakeville North, 48.64.

BASKETBALL • BOYs

EASTERN MINNESOTA ATHLETIC

• Hope Academy 102, Hmong Academy 39

METRO EAST

• Hastings 57, Henry Sibley 56

MINNESOTA RIVER

• Jordan 77, Mayer Lutheran 54

MISSISSIPPI 8

• Chisago Lakes 74, North Branch 33

NORTHWEST SUBURBAN

• Osseo 92, Totino-Grace 64

ST. PAUL CITY

• Como Park 91, Washington 82

SOUTH SUBURBAN

• Farmington 70, Burnsville 58

METROPOLITAN AREA

• Belle Plaine 50, Bethlehem Academy 34

• Brooklyn Center 95, Great River 41

• Eden Valley-Watkins 68, Howard Lake-W-W 46

• Elk River 83, Brainerd 55

• LeSueur-Henderson 74, Kenyon-W. 62

• Monticello 63, St. Cloud Apollo 54

BASKETBALL • girls

METRO WEST

• Bl. Kennedy 62, Benilde-St. Margaret's 29

MINNEAPOLIS CITY

• Washburn 54, Edison 30

MCAA

• Legacy Christian 64, New Life Academy 35

• Lester Prairie/HT 86, Heritage Christian 79

• Southwest Christian 79, PACT 21

• West Lutheran 37, Trinity 26

MISSISSIPPI 8

• North Branch 67, Chisago Lakes 30

SOUTH SUBURBAN

• Shakopee 71, Rosemount 52

WRIGHT COUNTY

• Hutchinson 59, Holy Family 53

• Watertown-Mayer 57, New London-Spicer 46

METROPOLITAN AREA

• Cristo Rey Jesuit 62, Brooklyn Center 30

• St. Paul Como Park 87, Stillwater 46

• Zimmerman 51, Albany 48

GYMNASTICS

LAKE

• Wayzata 139.5, Hopkins 130.4. All-around: Grace Treanor, Wayzata, 36.4.

METRO EAST

• Mahtomedi 141.825, Henry Sibley 128.95. All-around: Haley Oswald, Mahtomedi, 35.675.

• Simley 131.75, South St. Paul 116.575. All-around: Sarah Kruse, Simley, 34.125.

• Tartan 111, Hastings 95.3. All-around: Payton Flom, Tartan, 29.95.

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 138.25, Big Lake 134.325. All-around: Mallary Dick, Big Lake, 37.95.

• Monticello 137.125, Princeton 121.525. All-around: Micara Mitchell, Monticello, 35.075.

NORTHWEST SUBURBAN

• Park Center 134.15, Osseo 112.225. All-around: Maddy Clausen, Park Center, 35.475.

SUBURBAN EAST

• Forest Lake 131.775, White Bear Lake 17.525. All-around: Sofia Dodge, Forest Lake, 34.175.

• Stillwater 138.525, Mounds View 120.4. All-around: Gretchen Sharp, Stillwater 34.875.

HOCKEY • BOYs

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Blake 4, Minnehaha Academy 2

• Breck 16, Providence Academy 1

LAKE

• Edina 5, Hopkins 2

• Wayzata 4, Minnetonka 0

METRO EAST

• Hill-Murray 5, Henry Sibley 1

• Mahtomedi 10, Hastings 1

• St. Thomas Academy 13, Simley 0

• South St. Paul 4, North St. Paul 1

METRO WEST

• Bloomington Kennedy 3, Chaska 0

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 4, Princeton 1

• Cambridge-Isanti 4, Monticello/A/ML 0

• Chisago Lakes 5, St. Francis 2

• Rogers 5, North Branch 1

NORTHWEST SUBURBAN

• Armstrong/Cooper 4, Totino-Grace 4 (OT)

• Centennial 3, Maple Grove 2

• Coon Rapids 2, Osseo 1

• Elk River 3, Andover 2

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 4, Shakopee 3 (OT)

• Burnsville 8, Eagan 1

• Eastview 4, Rosemount 1

• Farmington 1, Lakeville North 0

• Prior Lake 4, Lakeville South 2

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 7, Roseville 0

• Stillwater 7, East Ridge 0

• Woodbury 7, Park of Cottage Grove 1

WRIGHT COUNTY

• Holy Family 7, Orono 1

• New Prague 5, Waconia 4

METROPOLITAN AREA

• Duluth East 7, Forest Lake 1

• Eden Prairie 7, Bloomington Jefferson 1

• Hutchinson 8, New Ulm 2

• Northfield 5, Red Wing 3

• St. Louis Park 6, Proctor 1

• St. Michael-Albertville 3, Holy Angels 0

• St. Paul Como Park 8, Legacy Christian 2

• Tartan 3, Spring Lake Park 0

HOCKEY • GIRLs

MISSISSIPPI 8

• Rogers 4, St. Francis/North Branch 1

SOUTH SUBURBAN

• Shakopee 12, Rosemount 1

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 5, Roseville 0

WRIGHT COUNTY

• Mound Westonka 4, Holy Family/Waconia 0

METROPOLITAN AREA

• Blaine 6, Stillwater 0

• Blake 5, Lakeville South 2

• Eastview 6, Holy Angels 2

• Mounds View 5, Anoka 1

• Northfield 5, Rochester Century 1

• Red Wing 4, Totino-Grace 2

• South St. Paul 5, Woodbury 2

NORDIC SKIING • BOYs

METRO EAST

• Hastings 331, St. Thomas Academy 306, Mahtomedi 249, Hill-Murray 190, Simley 115

NORTHWEST SUBURBAN

• Coon Rapids 578, Anoka 545, Blaine 524. Medalist (7.5K): Dan Mathews, Coon Rapids, 21.18.

NORDIC SKIING • GIRLs

METRO EAST

• Hastings 335, Mahtomedi 326, Simley 166, Hill-Murray 60

NORTHWEST SUBURBAN

• Coon Rapids 566, Anoka 558, Blaine 523. Medalist (7.5K): Olivia Ellenbecker, Coon Rapids, 26.11.

SWIMMING • BOYs

METRO WEST

• Benilde-St. Margaret's 108, Bl. Kennedy 59

• Richfield 108, Cooper 75

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 121, Park Center 58

• Centennial 102, Champlin Park 81

• Irondale 54, Blaine 46

SOUTH SUBURBAN

• Eastview 97, Rosemount 89

METROPOLITAN AREA

• Northfield 96, Owatonna 82

WRESTLING

LAKE

• Eden Prairie 55, Hopkins 22

• Wayzata 69, Edina 3

METRO WEST

• Chaska/Chanhassen 77, Richfield 6

MINNESOTA RIVER

• Scott West 52 LeSueur-Henderson 15

NORTHWEST SUBURBAN

• Centennial 39, Elk River 28

• Coon Rapids 51, Champlin Park 15

ST. PAUL CITY

• Central 89, Washington 68

• Highland Park/SPA 99, Johnson 77

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 38, Farmington 30

• Eastview 52, Lakeville North 22

SUBURBAN EAST

• Mounds View 30, Forest Lake 21

TRI-METRO

• Fridley 63, Columbia Heights 18

WRIGHT COUNTY

• Litchfield 46, Glencoe-Silver Lake/LP 25

• Watertown-Mayer 31, Annandale/ML 30

METROPOLITAN AREA

• Osseo 45, Park of Cottage Grove 27

• Owatonna 42, Lakeville South 27

• St. Michael-Albertville 47, New Prague 23

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYs

Chisago Lakes 74, North Branch 33

Chisago Lakes 39 35 - 74

North Branch 19 14 - 33

Chisago Lakes: Duncan 16, Gillach 13, Nelson 9, Hickcox 9, Wood 6, Hickcox 4, Mohr 4, Strenke 3, Gulbranson 3, Trost 2, Glenna 2, Johnson 2, Johnson 1. North Branch: Kress 14, Johnson 4, Ramberg 4, Linkert 3, Bauch 2, Pearson 2, Mench 2, Franklin 2.

Eden Valley-Watkins 68, Howard Lake-W-W 46

Eden Valley-Watkins 31 37 - 68

Howard Lake-Waverly-Winsted 29 17 - 46

Eden Valley-Watkins: Streit 18, Lux 17, Jansen 13, Thielen 9, James 6, Molitor 3, Schlangen 2. Howard Lake-Waverly-Winsted: Egeberg 16, Gagnon 10, Schank 8, Decker 7, Painschab 3, Duenow 2.

Elk River 83, Brainerd 55

Brainerd 25 30 - 55

Elk River 48 35 - 83

Brainerd: Ahonen 19, Bieganek 10, Geraets 9, Russell 9, Pederson 3, Casper 3, West 2. Elk River: Keller 36, Kramer 12, Pink 8, Burger 6, Hills 5, Morrell 5, Delain 3, Elrod 2, Heyne 2, Huntley 2, McCullough 2.

Farmington 70, Burnsville 58

Burnsville 25 33 - 58

Farmington 33 37 - 70

Burnsville: Gumm 20, Baisch 11, Shepley 11, Martens 8, Olson 4, Miklowski 2, Shepley 2. Farmington: Wilson 28, Wurst 14, Laube 8, Berg 7, Burrell 5, Hinrichsen 4, Zitzmann 4.

Hastings 57, Henry Sibley 56

Henry Sibley 34 22 - 56

Hastings 32 25 - 57

Henry Sibley: Robinson 25, Mack 12, Edwards 11, Garibay 4, Korte 2, Peterson 2. Hastings: Gullicks 34, Levos 6, Schnell 5, Haroldson 4, Kummer 4, Wiese 4.

Jordan 77, Mayer Lutheran 54

Mayer Lutheran 20 34 - 54

Jordan 37 40 - 77

Mayer Lutheran: Dreier 18, Tjernagel 15, Hagen 11, Woolhouse 7, Lilienthal 2, Noennig 1. Jordan: Vollbrecht 31, Kes 13, Sieve 13, Malz 9, Way 5, Anton 2, Knutson 2, McDermid 2.

LeSueur-Henderson 74, Kenyon-Wanamingo 62

Kenyon-Wanamingo 22 40 - 62

LeSueur-Henderson 36 38 - 74

Kenyon-Wanamingo: Roosen 17, Pelkey 14, Steberg 11, Jacobson 10, Alme 5, Beulke 3, De Witz 2. LeSueur-Henderson: Eccles 18, Barron 15, Pengilly 11, Borchardt 8, Luna 8, Borchardt 6, Becker 4, Miller 2, Nesbit 2.

Osseo 92, Totino-Grace 64

Osseo 49 43 - 92

Totino-Grace 39 25 - 64

Osseo: Armstrong 18, Theisen 18, Bezdicek 15, Hughes 13, Anderson 9, Bezedicek 9, Jones 5, Williams 2, Williams 2, Bettie 1. Totino-Grace: Kreuser 27, Kavolak 18, Chomilo 10, Streeter 6, Ban 3.

St. Paul Como Park 91, St. Paul Washington 82

St. Paul Como Park 52 39 - 91

St. Paul Washington 33 49 - 82

St. Paul Como Park: Mitchell 37, Jett 22, Guled 12, Fritts 6, Chandler 5, Woodard 4, Ventrelli 2, White 2, Clark 1. St. Paul Washington: Christian 22, Bell 21, Magee 9, Williams 9, Carter 8, Boua-Taylor 6, Storay 4, Carver 3.

BASKETBALL • girls

Bl. Kennedy 62, Benilde-St. Margaret's 29

Benilde-St. Margaret's 18 11 - 29

Bloomington Kennedy 44 18 - 62

Benilde-St. Margaret's: Kosek 6, Carter 4, Whitfield 4, Lyons 2, Pohlen 2, Jo Schlueter 2, Stanley 2, Fleming 2, Staples 2, Williams 2, Frank 1. Bloomington Kennedy: Wright-Ponder 24, Johnson 12, Sa'eed-El 7, Spencer 7, Finley 6, Husting 4, Sa'eed-El 2.

Hastings 69, Henry Sibley 56

Hastings 37 32 - 69

Henry Sibley 20 36 - 56

Hastings: Carlson 20, Schorzman 16, Brake 15, Yaeger 8, Brake 7, Cadwell 3. Henry Sibley: Tetzlaff 16, Nelson 15, Orth 9, Leslie 8, Garcia 4, Wood 2, Tezlaff 2.

Hutchinson 59, Holy Family 53

Holy Family 10 43 - 53

Hutchinson 33 26 - 59

Holy Family: Smith 25, Bowlin 13, Kalb 5, Curoe 4, Conroy 2, Sir 2, Spinner 2. Hutchinson: Kurth 18, Wortz 16, Corrigan 15, Rensch 6, Ellefson 4.

Legacy Christian 64, New Life Academy 35

Legacy Christian 42 22 - 64

New Life Academy 13 22 - 35

Legacy Christian: Weddle 16, Smitsdorff 13, Ruf 12, Cole 8, Kirby 6, Smitsdorff 4, Rudzitis 2, Nelson 2, Bredemus 1. New Life Academy: Nelson 8, Gunderson 5, Tateosian 5, Erickson 4, Schumacher 3, Maas 3, Hullet 2, Lenhart 2, Hager 2.

Lester Prairie/HT 86, Heritage Christian 79

Lester Prairie/Holy Trinity 39 47 - 86

Heritage Christian 41 38 - 79

Lester Prairie/Holy Trinity: Feltmann 23, Kyllo 22, Radtke 20, Fasching 10, Lohse 9, Hentges 2. Heritage Christian: Scott 31, Simonson 15, Torve 15, Allen 12, Meissner 4, Hallada 2.

Mpls. Washburn 54, Mpls. Edison 30

Minneapolis Washburn 30 24 - 54

Minneapolis Edison 15 15 - 30

Minneapolis Washburn: Patterson 21, Kelly 12, Lyndsley 9, Villars 5, Raspberry 4, Wesley 2, Boarman 1. Minneapolis Edison: Webber 8, Morrow 6, Lewis 4, McQueen 4, Vaughn 4, Ingram 2, Stave 2.

North Branch 67, Chisago Lakes 30

Chisago Lakes 19 11 - 30

North Branch 39 28 - 67

Chisago Lakes: Carlson 8, Kluge 8, McKnight 8, Peters 3, Elfering 2, Bielicki 1. North Branch: Coleman 17, Co. Selbitschka 12, Fair 10, Hartmann 7, Carlson 6, Berg 4, Pederson 4, Ci. Selbitschka 4, Becklin 3.

Shakopee 71, Rosemount 52

Shakopee 32 39 - 71

Rosemount 29 23 - 52

Shakopee: Koenen 16, Rodning 16, Hutton 10, Rhinesmith 9, Zerr 8, Garvey 6, Johnston 5, Stark 1. Rosemount: Olson 20, Essen 9, Ekeren 7, Ciriacks 6, Elias 4, Derby 3, Jalivay 3.

West Lutheran 37, Trinity 26

West Lutheran 21 16 - 37

Trinity 8 18 - 26

West Lutheran: Preus 15, Walberg 11, Lindesmith 6, Johnson 3, Walberg 2. Trinity: Frenz 11, Michaud 8, Bittner 5, Brylski 2.

Zimmerman 51, Albany 48

Albany 24 24 - 48

Zimmerman 23 28 - 51

Albany: Schmitz 14, Johnson 12, Navratil 10, Schiffler 8, Kotzer 2, Larsen 2. Zimmerman: Daugherty 19, Hagstrom 10, May 8, Williams 6, Wilder 4, Bond 2, Pool 2.

HOCKEY • BOYs

Apple Valley 4, Shakopee 3 (OT)

Shakopee 2 0 1 0 - 3

Apple Valley 0 3 0 1 - 4

First: S-Gaul (Kreuser), 11:46; S-Swanson (Schmid), 13:30. Second: AV-Wright (Zuelow, Plagge), 3:09; AV-Penz (Loge), 5:36, pp; AV-Zuelow (Wright, Savard), 11:19, pp. Third: S-Schmid (Kratzke), 16:32. Overtime: AV-Messerich (Loge), 3:25. Saves: Shakopee: Geyen 13-7-15-0-35; Apple Valley: Savard 6-15-9-7-37.

Armstrong/Cooper 4, Totino-Grace 4 (OT)

Armstrong/Cooper 1 1 2 0 - 4

Totino-Grace 0 3 1 0 - 4

First: AC-Lawson (Kirchoff, Gonrowski), 15:21. Second: TG-Hentges (Johnson, Jordan), 3:18; TG-Dubuque (Bonfe, Lacy), 6:07; TG-Ruzynski (Mueller, Forbord), 8:23; AC-Rooney (Verbeten), 16:28. Third: AC-Holscher (Gray), 8:43; AC-Holscher (Rooney, Sweeney), 15:11; TG-Fagerlee (Johnson, Hentges), 15:33. Saves: Armstrong/Cooper: Odell 14-8-10-6-38; Totino-Grace: Lodermeier 11-10-6-8-35.

Blake 4, Minnehaha Academy 2

Blake 0 2 2 - 4

Minnehaha Academy 1 0 1 - 2

First: MA-Evenson (Lundquist, Radtke), 11:29. Second: B-Hartfiel (Shogren), 8:07; B-Hartfiel (Shogren), 14:32, pp. Third: B-Stolt (Shogren), 6:01; B-Stolt (Shogren), 9:06; MA-Evenson (Lundquist, Bartelings), 15:36, pp. Saves: Blake: Dietrich 9-9-3-21; Minnehaha Academy: Evenson 7-13-10-30.

Bloomington Kennedy 3, Chaska 0

Bloomington Kennedy 0 1 2 - 3

Chaska 0 0 0 - 0

Second: BK-Mendel (Johnson, McWilliams), 8:02. Third: BK-McWilliams (Choudek, Swenson), 2:48, pp; BK-McWilliams (Choudek), 11:25, sh. Saves: Bloomington Kennedy: Mrozek 12-5-9-26; Chaska: Bach 13-10-4-27.

Breck 16, Providence Academy 1

Providence Academy 0 1 0 - 1

Breck 6 6 4 - 16

First: B-Breitenfeldt (Strom, Heidemann), :20; B-Scott (Weigel, Blake), 1:06; B-Machlitt (Heidemann), 3:09; B-Machlitt (Breitenfeldt, Heidemann), 6:50; B-Strom (Ellingson, Blake), 12:03; B-Breitenfeldt (Machlitt), 16:00. Second: PA-Giesler (Giesler, Sonderby), 1:26; B-Breitenfeldt (Machlitt, Heidemann), 4:27; B-Blake (Scott), 8:45; B-Ellingson (Madson), 9:26; B-Paschke (Weigel), 10:06; B-Parrish (Gamer, Weigel), 15:51; B-Paschke (Weigel), 16:06. Third: B-Torgerson (Paulson, Paschke), 1:20; B-Strom (Gamer), 3:06; B-Blake (Paulson), 9:58; B-Parrish (Weigel, Madson), 12:37. Saves: Providence Academy: Ferreira 20-13-13-46; Breck: Madson 2-2-0-4.

Buffalo 4, Princeton 1

Buffalo 2 2 0-4

Princeton 0 0 1-1

First: B-Habisch(Stensby, Hartman), 16:13, pp; B-Kemp (Hartman), 16:48. Second: B-Ramsey (Kuhlmann), 2:28; B-Habisch(Kemp, Pearson), 4:36. Third: P-McAlpine (Schroeder), 5:49. Saves: Buffalo: Strenge 2-13-7-22; Princeton: Othoudt x-x-x-6, Pangerl x-11-18-29.

Burnsville 8, Eagan 1

Burnsville 5 2 1 - 8

Eagan 0 1 0 - 1

First: B-Pearson (Sawchuk), 3:14; B-Larsen (Sawchuk), 5:38; B-Borchardt (Pearson, Otto), 6:25; B-Sawchuk (Borchardt, Otto), 13:07; B-Osland (Wagner), 15:59. Second: E-Kluender, 5:25; B-Ahcan (Borchardt), 8:52, pp; B-Larsen (Osland, Killmer), 12:33, pp. Third: B-Thomas (Sawchuk, Borchardt), 11:07, pp. Saves: Burnsville: Lee 2-10-8-20; Eagan: Stebbing 15-x-x-15, Lee x-8-5-13.

Cambridge-Isanti 4, Monticello/A/ML 0

Monticello/Annandale/Maple Lake 0 0 0 - 0

Cambridge-Isanti 0 2 2 - 4

Second: CI-Schlenker (Becklin), :57; CI-Osen (Cummings, Wessel), 4:57. Third: CI-Goodmanson (Konen, Schlenker), :29, pp; CI-Goodmanson (Konen), 15:12. Saves: Monticello/Annandale/Maple Lake: Klatt 13-5-5-23; Cambridge-Isanti: Muehlberg 9-7-9-25.

Centennial 3, Maple Grove 2

Centennial 1 1 1 - 3

Maple Grove 0 1 1 - 2

First: C-McLean (Klehr, McGregor), 6:25, pp. Second: C-Nyman, 13:57, sh; MG-Kelly, 13:57. Third: MG-Walsh (House, Borsch), 11:02; C-Nyman (McLean), 15:29. Saves: Centennial: NA; Maple Grove: NA.

Chisago Lakes 5, St. Francis 2

St. Francis 1 1 0 - 2

Chisago Lakes 1 2 2 - 5

First: SF-Kaehler (Hanson, Besch), 12:31; CL-Bartz (Hemme, Hanson), 15:47. Second: CL-Hoheisel (Lushanko, Caudill), 3:24; SF-Hanson (Carroll), 13:40; CL-Lushanko (Caudill, Heiskala), 16:56. Third: CL-Hoheisel (Lushanko, Krueger), 4:43; CL-Lushanko (Bartz), 8:33, pp. Saves: St. Francis: Lobeck 5-8-3-16; Chisago Lakes: Thompson 7-15-8-30.

Coon Rapids 2, Osseo 1

Osseo 1 0 0 - 1

Coon Rapids 0 1 1 - 2

First: O-Johnson (Fetzek, Almquist), 16:37. Second: CR-Fredrickson (Koss, Hess), 14:04, pp. Third: CR-Elsen (Mcnulty, Winkler), 10:39. Saves: Osseo: Mazzitelli 3-15-4-22; Coon Rapids: Hanson 10-11-13-34.

Cretin-Derham Hall 7, Roseville 0

Cretin-Derham Hall 2 3 2 - 7

Roseville 0 0 0 - 0

First: CDH-Rice (Radenbaugh), 10:42; CDH-Weinberg (Gimberlin), 14:37. Second: CDH-Smith (Furlong, Haugen), 4:22; CDH-Rice (Smith, Jaunich), 6:23; CDH-Gimberlin (Jaunich, Wolff), 16:11. Third: CDH-Furlong, 1:30; CDH-Rice (Smith, Jaunich), 15:40. Saves: Cretin-Derham Hall: Magnuson 9-3-5-17; Roseville: Murphy 9-13-10-32.

Duluth East 7, Forest Lake 1

Duluth East 1 5 1 - 7

Forest Lake 1 0 0 - 1

First: FL-Johnson, 13:41; DE-Peterson (Altmann, Dow), 16:58. Second: DE-Donovan (Altmann, Worth), 5:34; DE-Larson (Peterson), 8:27; DE-Mageau (Altmann), 12:57, sh; DE-Worth (Mageau, Altmann), 14:25; DE-Altmann (Worth, Mageau), 16:57. Third: DE-Mageau (Donovan), 8:11. Saves: Duluth East: Meierhoff 3-5-6-14; Forest Lake: Fiedler 10-18-x-28, Peterson x-x-8-8.

Eastview 4, Rosemount 1

Eastview 0 2 2 - 4

Rosemount 0 0 1 - 1

Second: E-Buck (Nunn, Herzog), 2:37; E-Anders (Ford, Bateman), 11:54. Third: E-Bateman (Anders, Kukowski), 11:33, pp; E-Fan, 14:59; R-Levandowski (Hinkle, Buck), 15:40. Saves: Eastview: Stern 7-8-11-26; Rosemount: Hart 9-14-3-26.

Eden Prairie 7, Bloomington Jefferson 1

Bloomington Jefferson 0 1 0 - 1

Eden Prairie 2 4 1 - 7

First: EP-Blackowiak (Deraney, Truempi), 1:54; EP-Sullivan (Steen, Leivermann), 9:28. Second: EP-Mittelstadt (Graham, Leivermann), 2:22, pp; B-Johnson (Oppong, Graff), 5:50; EP-Leivermann (Lawrence, Graham), 6:33, pp; EP-Johannes (Steen, Sullivan), 10:02; EP-Leivermann (Graham, Mittelstadt), 16:22, sh. Third: EP-Blackowiak, 15:43. Saves: Bloomington Jefferson: Vande Waa 9-9-9-27; Eden Prairie: Durocher 13-9-8-30.

Edina 5, Hopkins 2

Hopkins 0 2 0 - 2

Edina 2 1 2 - 5

First: E-Copeland (Scheerer), 1:03; E-Scheerer (Phillips, Tucker), 4:07. Second: E-Copeland (Scheerer, Phillips), :37; H-Martin (Bolstad, Staack), 7:38, pp; H-Sweeney, 11:05. Third: E-Walker (Jungels), 11:27; E-Scheerer, 16:00. Saves: Hopkins: Swanson 6-12-8-26; Edina: deGrood 8-6-3-17.

Elk River 3, Andover 2

Elk River 1 1 1 - 3

Andover 1 0 1 - 2

First: ER-Laabs, 2:25; A-Nowacki (Decheine), 11:57. Second: ER-Horn (Perbix), 16:50. Third: A-Jensen (Schoen, Ledin), :42; ER-Murray (Horn, Wesloh), 16:40. Saves: Elk River: Wiest 9-6-4-19; Andover: Johnson 11-12-9-32.

Farmington 1, Lakeville North 0

Farmington 0 0 0 - 1

Lakeville North 0 0 0 - 0

Third: F-Holmstrom (Jensen, Jette), 7:01. Saves: Farmington: Enright 14-10-11-35; Lakeville North: Eigner 7-6-7-20.

Hill-Murray 5, Henry Sibley 1

Henry Sibley 1 0 0 - 1

Hill-Murray 1 2 2 - 5

First: HS-Geiser, 11:06, sh; HM-Reifenberger (Bremer), 14:32. Second: HM-Ranallo (Helgeson, Peterson), 4:01; HM-Helgeson (Ranallo, Neubauer), 11:59. Third: HM-Betti, 2:45, sh; HM-Neubauer (Peterson, Ryan), 14:01, pp. Saves: Henry Sibley: Harrity 11-12-6-29; Hill-Murray: Eger 4-6-5-15.

Holy Family 7, Orono 1

Orono 0 0 1 - 1

Holy Family 5 2 0 - 7

First: HF-Anderson (Byers, Garin), 6:55; HF-Almquist (Pearson, Ziemer), 9:27, pp; HF-Anderson (Rock, Almquist), 13:49; HF-Garin (Reddan, Marooney), 14:26; HF-Anderson (Reddan, Michel), 15:18. Second: HF-Mesler (Byers, Richter), 13:04; HF-Michel (Ziemer, Garin), 16:36. Third: O-Renard (Vieth), 6:03, pp. Saves: Orono: Leslie 11-17-8-36; Holy Family: Moe 8-6-2-16.

Mahtomedi 10, Hastings 1

Mahtomedi 5 2 3 - 10

Hastings 0 1 0 - 1

First: M-Anderson (Jensen), 1:00, pp; M-Schwartz (Kangas, Posner), 7:17, pp; M-Heinsch (Heyer), 13:45; M-Forciea (Strelow), 16:11; M-Forciea (Stoker, Jensen), 16:25. Second: M-Forciea (Strelow, Wigstrom), 3:19; M-Kangas (Heinsch), 15:21; H-Foster (Sieh), 15:51. Third: M-Jenson, :45; M-Solomon (Mireault), 5:43; M-Bartholomew (Heyer), 13:01. Saves: Mahtomedi: Swanson 0-0-3-3; Hastings: Cysiewski 0-0-11-11.

New Prague 5, Waconia 4

Waconia 2 1 1 - 4

New Prague 1 3 1 - 5

First: W-Stangret (Molinari), 9:23, pp; NP-Simon (Gregor, Davis), 13:28; W-Schrup (Brandt), 15:15. Second: NP-Gregor (Berg, Davis), 4:07; NP-Gregor (Reger, Malz), 8:06; NP-Simon (Davis), 8:24; W-Nichols (Molinari), 16:56, pp. Third: NP-Davis (Gregor), 3:46; W-Nichols (Reuben), 12:30. Saves: Waconia: Rowe 8-9-14-31; New Prague: Skok 12-7-7-26.

Northfield 5, Red Wing 3

Red Wing 0 1 2 - 3

Northfield 1 1 3 - 5

First: N-Sawyer (Torbenson, Fox), 9:06. Second: RW-Renshaw (Hanson), 4:01; N-Torbenson (Sawyer, Cloud), 9:01. Third: N-Malecha (Kvernmo), 2:26; RW-DeFore (Hanson, Cushing), 14:54; N-Sawyer (Cloud), 16:11; RW-DeFore (Cushing), 16:36; N-Torbenson, 16:57. Saves: Red Wing: Harding 10-17-11-38; Northfield: Bielenberg 6-6-6-18.

Prior Lake 4, Lakeville South 2

Prior Lake 0 3 1 - 4

Lakeville South 1 0 1 - 2

First: LS-Checco (Rasinski), 8:38. Second: PL-Fellows (Clemons, Scites), 2:38; PL-Clemons (Murray, Schulze), 9:59; PL-Fellows (Clemons), 12:39, sh. Third: LS-Novak (Klein, Golant), 16:25; PL-Hansen (Gackle, Jutting), 16:36. Saves: Prior Lake: Scites 8-6-17-31; Lakeville South: Dilaura 5-4-12-21.

Rogers 5, North Branch 1

North Branch 0 0 1 - 1

Rogers 1 2 2 - 5

First: R-Larsen (Fischer), 14:49. Second: R-Billing (Fischer), 8:20; R-Moss (Fischer, Thelen), 16:29. Third: R-Limoseth (Walker, Bauer), :14; R-Walker (Larsen), 13:14; NB-Moline (Kozar, Meyer), 14:42. Saves: North Branch: Mellen 15-25-12-52; Rogers: Preusse 6-4-5-15.

St. Louis Park 6, Proctor 1

Proctor 0 0 1 - 1

St. Louis Park 3 1 2 - 6

First: SLP-Plender (Hames, Stafne), 9:17; SLP-Ryan (Stafne), 11:55; SLP-Arko (Basill, Anderson), 15:51. Second: SLP-Dvorak (Neudecker, Robello), 1:26. Third: SLP-Plender (Hames, Wyberg), 7:23; P-Aase (Linder), 10:20; SLP-Arko (Basill), 16:19. Saves: Proctor: NA; St. Louis Park: NA.

St. Michael-Albertville 3, Holy Angels 0

Holy Angels 0 0 0 - 0

St. Michael-Albertville 2 1 0 - 3

First: STMA-Putnam (Greenwood, Helgestad), 6:38; STMA-Spetz (Wooters, Bourgerie), 13:53. Second: STMA-Putnam, 11:10. Saves: Holy Angels: Daley 7-8-13-28; St. Michael-Albertville: Hayden 6-5-4-15.

St. Paul Como Park 8, Legacy Christian 2

St. Paul Como Park 4 4 0 - 8

Legacy Christian 1 0 1 - 2

First: SPCP-Tully, 2:03; SPCP-Tully (Berven), 10:01; SPCP-Tully (Wagner, Dadlez), 10:28; LC-Roen (Anderson, Hill), 11:49; SPCP-Berven (Tully, Freier), 12:58, pp. Second: SPCP-Tully (Berven, Dadlez), 8:54; SPCP-Tully (Williams), 10:01; SPCP-Tully, 12:30, sh; SPCP-Dadlez, 14:00. Third: LC-Hill, 1:02. Saves: St. Paul Como Park: Emmings 4-6-14-24; Legacy Christian: Spande 9-4-3-16.

St. Thomas Academy 13, Simley 0

Simley 0 0 0 - 0

St. Thomas Academy 4 4 5 - 13

First: STA-Christy (Reim, Smallidge), 7:55; STA-Christy (Winges, Stucker), 11:44; STA-Smallidge (Reim, Winkler), 15:01; STA-Shogren (Reim), 15:46. Second: STA-Christy (Christy, Smallidge), 1:30; STA-Graveline (Hardy, Burke), 6:07; STA-Jerry, NA; STA-Burke (Vlaisavljevich, Hardy), 8:15. Third: STA-Shogren (Christy, Reim), NA; STA-Jerry (Foley), NA; STA-Reim (Winkler, Smallidge), 9:48; STA-Graveline (Burke, Vlaisavljevich), NA; STA-Vlaisavljevich, 15:35. Saves: Simley: Weber 15-x-8-23, DeLeon x-21-x-21; St. Thomas Academy: Kelly 2-3-x-5, Rascher x-2-0-2.

South St. Paul 4, North St. Paul 1

South St. Paul 0 2 2 - 4

North St. Paul 1 0 0 - 1

First: NSP-Pilarski, 15:00. Second: SSP-Buhl (ABrandecker, Pietruszewski), 2:16, pp; SSP-Buhl (Rohrer, Buhl), 16:48. Third: SSP-ABrandecker (Buhl), 1:47, pp; SSP-Buhl (Gellerman, Pietruszewski), 5:21, pp. Saves: South St. Paul: Toensing 10-7-8-25; North St. Paul: Zamacona 11-12-16-39.

Stillwater 7, East Ridge 0

East Ridge 0 0 0 - 0

Stillwater 4 3 0 - 7

First: S-Manning (Sagissor), 3:31, sh; S-J. Cates, 5:14; S-J. Cates (Stanton), 13:43; S-Stanton (Dutko, Bjugstad), 16:47. Second: S-J. Cates (N. Cates, Mapstone), 3:39; S-J. Cates (N. Cates, Holland), 9:32;S-Bjugstad (J. Cates, Manning), 15:51, pp. Saves: East Ridge: Stearns 12-8-2-22, Greune x-8-x-8; Stillwater: Eisele 6-4-3-13.

Tartan 3, Spring Lake Park 0

Spring Lake Park 0 0 0 - 0

Tartan 0 2 1 - 3

Second: T-Acker ( Lindahl, Betz), 3:12; T-Reddy (Acker), 16:32. Third: T-Schommer (Poganski), 12:02. Saves: Spring Lake Park: Furlano 9-11-13-33; Tartan: Huset 6-6-15-27.

Wayzata 4, Minnetonka 0

Wayzata 0 1 3 - 4

Minnetonka 0 0 0 - 0

Second: W-Sorensen (Greeninger), 3:47, sh. Third: W-Paterson (Duma), 7:20; W-Greeninger (Senden, Anderson), 10:20, sh; W-Duma (Cossette, Ness), 14:47. Saves: Wayzata: Schilling 6-4-12-22; Minnetonka: Hanson 6-12-6-24.

Woodbury 7, Park of Cottage Grove 1

Woodbury 1 3 3 - 7

Park of Cottage Grove 1 0 0 - 1

First: W-Stuckert (Tschida, Markeson), 11:20, pp; P-Miner (Barnes), 13:48. Second: W-Wahlin (Stuckert, Markeson), 11:50, pp; W-Benedict (Danielson), 15:08; W-Wahlin (Tschida, Sweeny), 16:50, pp. Third: W-Wahlin, 9:10, sh; W-Gustafson (Triemert, Heron), 11:28; W-Wahlin (Erickson, Stuckert), 12:30. Saves: Woodbury: Conlee 6-5-x-11, Orf x-x-7-7; Park of Cottage Grove: Coulter 12-13-11-36.

HOCKEY • GIRLs

Blaine 6, Stillwater 0

Stillwater 0 0 0 - 0

Blaine 0 3 3 - 6

Second: B-Jones (Ziegler, LeMire), 2:39; B-Beebe (Rosenthal), 4:57, sh; B-Brown, 10:49, pp. Third: B-Parent (Beebe, Auman), :26; B-Ganley (Moser), 6:58; B-Parent (Rosenthal, Beebe), 9:32, pp. Saves: Stillwater: Carter 9-9-10-28; Blaine: Cin 5-7-6-18.

Blake 5, Lakeville South 2

Lakeville South 1 1 0 - 2

Blake 1 4 0 - 5

First: B-Bullock (Burton, Burton), 6:34; LS-Gill, 15:08. Second: B-McClanahan (Shepard), 1:07; LS-Fischler (Gill), 5:25; B-Bullock (Burton), 10:05; B-Wallin (Burton, McClanahan), 13:36; B-Bullock (Burton, Wallin), 15:51. Saves: Lakeville South: Crosby 6-16-4-26; Blake: Bizal 6-3-6-15.

Mounds View 5, Anoka 1

Anoka 0 0 1 - 1

Mounds View 0 3 2 - 5

Second: MV-Brodt (Anderson, Brodt), 7:50; MV-Brodt (Unterseher, Anderson), 8:24; MV-Anderson (Brodt), 13:44. Third: A-Ward (Kinn), 4:10; MV-Brodt, 6:52, pp; MV-Thompson (Cash, Brodt), 11:48, pp. Saves: Anoka: Scarborough 10-14-14-38; Mounds View: Johnson 2-4-5-11.

Northfield 5, Rochester Century 1

Northfield 1 2 2 - 5

Rochester Century 0 0 1 - 1

First: N-Laue (Puppe, Boland), 5:43, pp. Second: N-Puppe (Goldsworthy), 9:07, pp; N-Puppe (Goldsworthy), 15:09, pp. Third: N-Puppe (Boland, Hargis), 3:35, pp; N-Gargrave (Goldsworthy), 3:50; RC-Reinhart (Miller, Mickelson), 8:36, pp. Saves: Northfield: Tidona 4-10-4-18; Rochester Century: Miller 13-8-11-32.

Red Wing 4, Totino-Grace 2

Totino-Grace 1 0 1 - 2

Red Wing 2 1 1 - 4

First: RW-Hardyman (Marty, Heise), 1:29; TG-Vosen (Bertolas), 3:15; RW-Hardyman (Heise), 9:21. Second: RW-Heise, 4:25. Third: RW-Heise, 4:08; TG-Vosen (Eibensteiner, Proulx), 10:07. Saves: Totino-Grace: Stehler 16-13-13-42; Red Wing: McGrath 11-12-9-32.

Shakopee 12, Rosemount 1

Rosemount 0 1 0 - 1

Shakopee 4 4 4 - 12

First: S-Kubes, 2:29; S-Kubes, 8:05; S-McNeil, 8:14; S-Stave (McNeil), 11:43. Second: S-Truax (Stave, Roder), 1:34; S-Loiselle (Hespenheide, Lindstrom), 12:40; S-Vogel, 14:43; S-Vogel (Cunningham), 15:09; R-Enright , 15:42. Third: S-Hennen (Vogel), 2:21; S-McNeil (Siddorn), 3:50; S-Eastman (Hennen), 7:33; S-Siddorn (Mulcrone, Crawford), 8:56. Saves: Rosemount: Fix 11-20-9-40; Shakopee: Engen 2-2-1-5.

South St. Paul 5, Woodbury 2

South St. Paul 1 3 1 - 5

Woodbury 1 1 0 - 2

First: W-Chmielewski (Twohig), :40; SSP-Burke, 12:10. Second: SSP-Emery (Felton, Burke), 3:30; SSP-Pearson (Deering, Deering), 5:25; W-Twohig (Johnson), 5:51; SSP-Felton (Burke, Emery), 11:23. Third: SSP-Emery, 5:44. Saves: South St. Paul: McKenzie 12-6-5-23; Woodbury: Beix 6-10-13-29.