THURSDAY

ALPINE SKIING • BOYs

METROPOLITAN AREA

• Minnetonka 391, Orono 327, Wayzata 322. Medalist: Tommy Anderson, Eagan/Eastview, 44.64.

ALPINE SKIING • GIRLs

METROPOLITAN AREA

• Eden Prairie 402.5, Orono 382.5, Minnetonka 368. Medalist: Rosie Hust, Orono, 46.46.

BASKETBALL • BOYs

METRO EAST

• Hill-Murray 58, Henry Sibley 53 (OT)

MCAA

• Heritage Christian 65, Southwest Christian 49

• Legacy Christian 36, Bethany Academy 34

• Maranatha 56, Trinity 44

• New Life Academy 66, PACT 47

MISSISSIPPI 8

• Rogers 85, Princeton 52

NORTHWEST SUBURBAN

• Champlin Park 88, Blaine 57

ST. PAUL CITY

• Central 65, Como Park 58

• Highland Park 74, Johnson 73

SUBURBAN EAST

• East Ridge 57, Park of Cottage Grove 50

GHT COUNTY

• Dassel-Cokato 68, New London-Spicer 45

METROPOLITAN AREA

• Cristo Rey Jesuit 85, Groves Academy 23

• Mahtomedi 65, St. Anthony 62

• Mounds Park Academy 56, North Lakes 24

• Richfield 76, Blake 37

• St. Cloud Cathedral 68, Becker 60

• St. Paul Washington 79, FAIR 35

• Zimmerman 54, Foley 52

BASKETBALL • girls

METRO EAST

• Hastings 56, South St. Paul 36

MINNEAPOLIS CITY

• Southwest 57, South 44

MINNESOTA RIVER

• Mayer Lutheran 71, Belle Plaine 39

• Norwood Young America 39, Jordan 33

• Tri-City United 57, LeSueur-Henderson 37

MISSISSIPPI 8

• St. Francis 63, Chisago Lakes 23

SOUTH SUBURBAN

• Eastview 68, Farmington 31

• Lakeville North 51, Rosemount 49

• Shakopee 60, Apple Valley 43

WRIGHT COUNTY

• New London-Spicer 58, Dassel-Cokato 36

METROPOLITAN AREA

• CHOF 55, St. Paul Highland Park 37

• Edina 52, Mahtomedi 32

• Minnehaha Academy 74, St. Croix Prep 33

• Roseville 48, Rogers 47

• St. Louis Park 58, Blake 48

GYMNASTICS

METRO EAST

• Simley Gymnastics 132.050, Tartan 115.100. All-around: Sarah Kruse, Simley, 34.425.

MISSISSIPPI 8

• St. Francis 137.5, Monticello 132.4. All-around: Natalie Wasche, St. Francis 36.75.

NORTHWEST SUBURBAN

• Maple Grove 138.575, Park Center 134.875. All-around: Hailey Illi, Park Center 36.1.

SUBURBAN EAST

• Roseville 147.575, Cretin-Derham Hall 125.775. All-around: Jessica Strecker, Roseville 37.875.

• Stillwater 139.125, Forest Lake 129.25. All-around: Grethen Sharp, Stillwater 35.825.

• Woodbury 128.675, White Bear Lake 127.475. All-around: Emma Golden, Woodbury 35.125.

HOCKEY • BOYs

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Blake 6, St. Paul Academy 5

LAKE

• Eden Prairie 4, Wayzata 2

• Minnetonka 4, Hopkins 1

METRO EAST

• Hastings 7, Henry Sibley 3

• Hill-Murray 3, Tartan 1

• Mahtomedi 7, South St. Paul 0

• St. Thomas Academy 12, North St. Paul 0

METRO WEST

• Bloomington Jefferson 3, Chanhassen 2 (OT)

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 7, North Branch 0

• St. Francis 6, Cambridge-Isanti 4

• St. Michael-Albertville 6, Chisago Lakes 0

NORTHWEST SUBURBAN

• Centennial 6, Blaine 2

• Champlin Park 4, Irondale 1

• Elk River 7, Anoka 2

• Maple Grove 9, Andover 2

• Osseo 2, Totino-Grace 2 (OT)

• Spring Lake Park 8, Coon Rapids 5

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 1, Lakeville South 1 (OT)

• Farmington 7, Shakopee 1

• Lakeville North 8, Eastview 2

• Prior Lake 9, Apple Valley 1

• Rosemount 4, Eagan 1

SUBURBAN EAST

• Forest Lake 4, East Ridge 2

• Park of Cottage Grove 3, Mounds View 2

• Stillwater 7, Roseville 3

• Woodbury 3, Cretin-Derham Hall 2 (OT)

WRIGHT COUNTY

• Litchfield/Dassel-Cokato 9, Waconia 4

METROPOLITAN AREA

• Becker/Big Lake 3, Moose Lake-WR 3 (OT)

• Breck 8, Holy Angels 0

• Chaska 7, St. Paul Como Park 3

• Duluth East 4, White Bear Lake 1

• Minneapolis 0, St. Paul Johnson 0 (OT)

• Minnehaha Academy 10, Simley 1

• Northfield 9, Red Wing 0

• Pine City/RC 4, St. Paul Highland Park 2

• St. Louis Park 5, Armstrong/Cooper 4 (OT)

HOCKEY • GIRLs

NORTHWEST SUBURBAN

• Spring Lake Park/CR 6, North Metro 4

WRIGHT COUNTY

• Holy Family/Waconia 1, New Prague 0

• Mound Westonka 3, Hutchinson 2

METROPOLITAN AREA

• Anoka 1, North Wright County 0

• Breck 2, Cretin-Derham Hall 1

• Burnsville 3, New Ulm 2 (OT)

• Elk River/Zimmerman 2, Edina 1

• Forest Lake 5, Andover 1

• Hastings 3, Irondale 0

• Maple Grove 2, Hopkins/St. Louis Park 0

• Northfield 2, Red Wing 1 (OT)

• Orono 2, Champlin Park 1 (OT)

• Prior Lake 4, Bloomington Jefferson 1

• St. Paul Blades 6, Minnehaha United 1

SWIMMING • BOYs

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 93, Spring Lake Park 90

• Armstrong 92, Champlin Park 67

• Centennial 99, Maple Grove 86

• Elk River 96, Andover 78

ST. PAUL CITY

• Highland Park/SPA 100, Como Park 71

METROPOLITAN AREA

• Rochester Mayo 93, Northfield 85

WRESTLING

LAKE

• Hopkins 48, Edina 27

METRO WEST

• Bloomington Kennedy 69, Cooper 12

MISSISSIPPI 8

• St. Michael-Albertville 53, Buffalo 21

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 59, Centennial 10

• Coon Rapids 50, Andover 19

• Osseo 41, Irondale 34

SOUTH SUBURBAN

• Lakeville South 72, Burnsville 10

• Shakopee 50, Prior Lake 15

SUBURBAN EAST

• Mounds View 56, Cretin-Derham Hall 11

TRI-METRO

• Fridley 70, Brooklyn Center/CA 6

WRIGHT COUNTY

• Hutchinson 42, Delano 27

METROPOLITAN AREA

• Chisago Lakes 55, Rush City/Braham 21

EDINA TRIANGULAR

• Edina 39, Minneapolis Washburn 33

• Hopkins 48, Edina 27

• Minneapolis Washburn 36, Hopkins 35

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYs

Champlin Park 88, Blaine 57

Blaine 29 28 - 57

Champlin Park 44 44 - 88

Blaine: Scherer 15, Baker 11, Leo 10, Bynum 5, Weigand 4, Gerrety 3, Kaul 3, Downey 2, Jenkins 2, Shogren 2. Champlin Park: Smith 21, John 17, Wright 14, Strong 10, Hill 9, Kloeppner 9, Joyce 4, Davis 2, Hunter 2.

 

Cristo Rey Jesuit 85, Groves Academy 23

Cristo Rey Jesuit 46 39 - 85

Groves Academy 13 10 - 23

Cristo Rey Jesuit: Sims 30, Doyle 17, Gregory 17, Williams 10, Nwaokorie 6, George 5. Groves Academy: Bodden 8, Plourde 7, Cohn 4, Quinn 2, Madson 1, Schmitz 1.

 

Dassel-Cokato 68, New London-Spicer 45

New London-Spicer 26 19 - 45

Dassel-Cokato 29 39 - 68

New London-Spicer: Ness 9, Klavetter 8, Halvorson 6, Laudenbach 6, Magnuson 3, Pickard 3, Adelman 2, King 2, Schmidt 2, Sjoberg 2, Thompson 2. Dassel-Cokato: Fiecke 18, Brandel 12, Chvojicek 11, Lindell 10, Ellis 8, Kaiser 7, Heinle 2.

Heritage Christian 65, Southwest Christian 49

Heritage Christian 40 25 - 65

Southwest Christian 25 24 - 49

Heritage Christian: Johansen 20, Woda 20, Vander Top 8, Thurston 6, Allen 5, Scott 4, Dart 2. Southwest Christian: Jenson 12, Meinke 11, Sandness 8, Weiss 6, Solfelt 5, Reiskytl 3, Winters 3, Seltz 1.

 

Hill-Murray 58, Henry Sibley 53 (OT)

Hill-Murray 21 25 12 - 58

Henry Sibley 14 32 7 - 53

Hill-Murray: Moore 22, Davis 16, Ybarra-Suggs 8, Runyon 5, Donatell 4, Feenstra 3. Henry Sibley: Peterson 12, Robinson 12, Satar 8, Edwards 7, Korte 7, Mack 4, Baumeister 3.

 

Legacy Christian 36, Bethany Academy 34

Legacy Christian 20 16 - 36

Bethany Academy 25 9 - 34

Legacy Christian: Bertsch 13, Kendall 8, Stelly 8, Yaeger 3, Anderson 2, Rothstein 2. Bethany Academy: Peterson 15, Lechtenberg 8, Lechtenberg 6, Kadlec 3, Reader 2.

 

Mahtomedi 65, St. Anthony 62

Mahtomedi 36 29 - 65

St. Anthony 34 28 - 62

Mahtomedi: Fox 25, Rock 11, Rock 9, Buller 8, Martin 5, Tuttle 5, Farrell 2. St. Anthony: Peterson 22, Langums 11, Smith 8, Knutson 6, Nelson 6, Wappes 4, DeMars 3, Zeller 2.

 

Maranatha 56, Trinity 44

Trinity 17 27 - 44

Maranatha 28 28 - 56

Trinity: Maruggi 17, Naughton 13, Calcutt 6, Sommer 6, Wesel 2. Maranatha: Mason 18, Daniels 12, Andrews 11, Coleman 9, Ekiyor 3, Jordan 3.

 

Mounds Park Academy 56, North Lakes 24

Mounds Park Academy 36 20 - 56

North Lakes 11 13 - 24

Mounds Park Academy: Merchant 13, Connolly 11, Aden 8, Guiang 6, Montour 5, Aunan 4, Fitzgerald 4, Grabanski 2, Mahmoud 2, Gray 1. North Lakes: Nei 12, Stockton 6, Christopherson 3, Spillman 3.

 

New Life Academy 66, PACT 47

PACT 19 28 - 47

New Life Academy 27 39 - 66

PACT: Johnson 22, Hagen 11, Johnson 9, Backowski 2, Jones 2, Johnson 1. New Life Academy: Goulet 17, Ketema 13, Wynia 10, Ketema 9, Kaemingk 6, Busch 4, Gunderson 3, Kavanagh 2, Thor 2.

 

Richfield 76, Blake 37

Blake 20 17 - 37

Richfield 46 30 - 76

Blake: Moe 12, Dougan 10, Brazner 6, Choezin 4, Leadholm 3, Watkins 2. Richfield: Maddox 16, Stone 13, Miles 10, Fallon 8, Hartke 6, Hunter 5, Walters 5, Atiim 4, Blackshear 3, McGlinn 2, Moe 2, Stone 2.

 

Rogers 85, Princeton 52

Princeton 29 23 - 52

Rogers 55 30 - 85

Princeton: Mitchell 17, Peterson 17, Lindner 11, Flicek 2, Miller 2, Schimming 2, Fleury 1. Rogers: Musoke 19, Wilson 17, Alexander 12, Franz 11, Spilles 11, Palm 6, Carik 5, Sagehorn 2, Scollard 2.

 

St. Paul Central 65, St. Paul Como Park 58

St. Paul Como Park 31 27 - 58

St. Paul Central 32 33 - 65

St. Paul Como Park: Mitchell 20, Guled 19, Jett 5, Ventrelli 5, Chandler 3, Fritts 2, White 2, Woodard 2,. St. Paul Central: Gubbrud 19, Muse 15, Blanchard Jr. 8, Beckman 7, Galato 5, Winston 5, Balenger 4, Gubbrud 2.

 

St. Paul Highland Park 74, St. Paul Johnson 73

St. Paul Highland Park 31 43 - 74

St. Paul Johnson 36 37 - 73

St. Paul Highland Park: Dennis 21, Cornelius 19, Minefee 12, Collins-Westlund 10, Kelly-Jabbar 8, Aune 2, Conzet 2. St. Paul Johnson: Benton 17, Smith 12, Smith 8, Yang 7, Siedschlag 7, Parker 6.

 

St. Paul Washington 79, FAIR 35

FAIR 23 12 - 35

St. Paul Washington 45 34 - 79

FAIR: Alexander 10, Jones 10, Brown 9, Nystrom 6. St. Paul Washington: Bell 25, Carter 17, Carver 12, Christian 8, Boua-Taylor 5, Storay 5, Williams 5, Anderson 2.

BASKETBALL • girls

CHOF 55, St. Paul Highland Park 37

St. Paul Highland Park 13 24 - 37

Christ’s Household of Faith 24 31 - 55

St. Paul Highland Park: Owens 12, Mason 7, Ellis 6, Ugass 6, Ciccarelli 3, Newman 3. Christ’s Household of Faith: H. Piepkorn 16, Eckman 13, A. Otten 9, A. Piepkorn 7, Palenschat 4, Geardys 2, Harms 2, V. Otten 2.

 

Edina 52, Mahtomedi 32

Edina 27 25 - 52

Mahtomedi 20 12 - 32

Edina: Helgren 15, Jank 13, Neve 9, Veker 9, Coughlin 2, Hill 2, Stotts 2. Mahtomedi: Grothaus 10, Hogan 9, Salmen 7, Gustafson 3, Sougstad 2, Freking 1.

 

Hastings 56, South St. Paul 36

South St. Paul 15 21 - 36

Hastings 35 21 - 56

South St. Paul: Barnes 14, Rutkowski 5, Vaughan 4, Veldman 4, K. Skwira 3, Gerten 2, Gustafson 2, C. Skwira 2. Hastings: Carlson 23, Brake 14, Brake 8, Schorzman 7, Cadwell 2, Kazmierczak 22.

 

Lakeville North 51, Rosemount 49

Rosemount 27 22 - 49

Lakeville North 26 25 - 51

Rosemount: Olson 21, Derby 7, Elias 6, Ciriacks 4, Essen 4, Ekeren 3, Grim 2, Jalivay 2. Lakeville North: Krynski 12, Montouri 11, Carda 10, Peterson 9, Bruce 4, Blascziek 3, James 2.

 

Mayer Lutheran 71, Belle Plaine 39

Mayer Lutheran 45 26 - 71

Belle Plaine 20 19 - 39

Mayer Lutheran: Gustin 21, Hucky 16, Chmielewski 11, Winter 9, Gabbert 5, Flucas 4, Quiram 3, Heuer 2. Belle Plaine: Johnson 18, Lambrecht 11, Lenz 5, Schultz 3, Vinkemeier 2.

 

Mpls. Southwest 57, Mpls. South 44

Minneapolis South 26 18 - 44

Minneapolis Southwest 35 22 - 57

Minneapolis South: M. Hill 22, Stewart 10, J. Hill 8, Cushing 4. Minneapolis Southwest: Parker 20, Holloway 14, Holien 13, Lee 6, Korsbon 2, Swain 2.

 

Minnehaha Academy 74, St. Croix Prep 33

St. Croix Prep 13 20 - 33

Minnehaha Academy 42 32 - 74

St. Croix Prep: Kaetterhenry 9, Schulte 8, Schifsky 4, Walsh 4, White 3, Davis 2, Schulte 2, Fisher 1. Minnehaha Academy: Barth-Lofton 13, Rhoades 13, Kaminski 12, Rhoades 11, Galloway 7, Curtis 6, New 6, DuBois 4, Hoben 2.

 

Norwood Young America 39, Jordan 33

Norwood Young America 20 19 - 39

Jordan 13 20 - 33

Norwood Young America: Fox 10, Grimm 10, Wickenhauser 7, Miller 6, Karnes 3, Mackenthun 3. Jordan: Brown-Erdal 10, Johnson 5, Nielsen 5, Hennen 4, Johnson 3, Samuelson 3, Kes 2, Pitlick 1.

 

Roseville 48, Rogers 47

Rogers 23 24 - 47

Roseville 30 18 - 48

Rogers: Sjerven 14, Dobberstein 12, Dahlgren 7, Swan 5, Tjeerdsma 4, Fingelsen 3, Jordan 2. Roseville: Porter 23, Nelson 8, Ross 7, Boss 3, Hill 3, Hansen 2, Hain 2.

 

St. Louis Park 58, Blake 48

St. Louis Park 34 24 - 58

Blake 15 33 - 48

St. Louis Park: Miller 12, Olmen 12, Henderson 7, Olson 6, Ellingson 5, Hayden 4, Mayfield 4, Phillips 4, Reuter 4. Blake: Harris 14, Salone 13, Grace 9, Gregor 5, Phillips 4, Luzon 3.

 

Shakopee 60, Apple Valley 43

Shakopee 36 24 - 60

Apple Valley 15 28 - 43

Shakopee: Koenen 22, Rodning 15, Rhinesmith 10, Hutton 4, Johnston 4, West 3, Stark 2. Apple Valley: Olson 10, Baxter 9, Parker 7, Robson 6, Bollum 4, Baer 3, Rollan 2, Wangerin 2.

 

Tri-City United 57, LeSueur-Henderson 37

LeSueur-Henderson 22 15 - 37

Tri-City United 24 33 - 57

LeSueur-Henderson: Lucht 18, Brandt 5, Kroehler 4, O’Brien 3, Winter 3, Straub 2, Wiederich 2. Tri-City United: Vargo 17, Vargo 12, Robinson 11, Tiede 7, Vargo 6, Frederick 2, Hellerud 2.

HOCKEY • BOYs

Blake 6, St. Paul Academy 5

Blake 2 3 1 - 6

St. Paul Academy 2 2 1 - 5

First: S-McCabe (Dahlseide, McCabe), 1:14; B-Ferguson (Hartfiel, Stolt), 8:28, pp; B-Ferguson (Shogren), 11:01, pp; S-Jallen (Dahlseide, Jallen), 11:27. Second: S-Lombard (Johnston, Jallen), 7:17; B-Bicanich (Stolt, Shogren), 10:20, pp; B-Hartfiel, 13:23, pp; B-Shogren (Stolt), 14:18, pp; S-Jallen, 15:23, sh. Third: B-Kossila, 3:00; S-Johnston, 16:31. Saves: Blake: Dietrich 8-11-8-27; St. Paul Academy: Beran 8-9-3-20.

 

Bloomington Jefferson 3, Chanhassen 2 (OT)

Bloomington Jefferson 0 1 1 1 - 3

Chanhassen 1 0 1 0 - 2

First: C-Bosch (Lindquist, Newell), :20. Second: B-Ganske (Lescarbeau, Robbel), 15:36. Third: C-Bjerken (Theis, Shelby), 8:01; B-Johnson (Johnson), 16:57, pp. Overtime: B-Ganske (Johnson), 3:13. Saves: Bloomington Jefferson: Vande Waa 9-9-6-2-26; Chanhassen: Thompson 11-7-7-0-25.

 

Buffalo 7, North Branch 0

North Branch 0 0 0 - 0

Buffalo 3 2 2 - 7

First: B-Mueller (Habisch ), 5:05, pp; B-Ramsey (Habisch , Goodmanson), 13:31, pp; B-Stensby (Hartman), 15:52. Second: B-Habisch (Hartman), 7:20; B-Hanson (Habisch ), 14:53. Third: B-Pearson (Ramsey, Patnode), 11:45, pp; B-Kemp, 15:16. Saves: North Branch: Mellen 16-10-x-26, Petrik x-x-13-13; Buffalo: Strenge 2-2-4-8.

 

Burnsville 1, Lakeville South 1 (OT)

Lakeville South 1 0 0 0 - 1

Burnsville 1 0 0 0 - 1

First: B-Ahcan (Otto), 8:16; LS-Bauer, 11:43. Saves: Lakeville South: Dilaura 13-8-16-5-42; Burnsville: Lee 6-4-5-5-20.

 

Centennial 6, Blaine 2

Centennial 2 2 2 - 6

Blaine 0 2 0 - 2

First: C-Poppke (Jennrich), 8:23; C-McLean (Nyman), 16:11. Second: B-Landborg (Vescio, Buck), 2:28; C-McLean, 9:25; B-Penn (Broos), 12:55; C-Klehr (Nyman, McGregor), 15:41, pp. Third: C-Brickner (Jennrich, Hubbell), 1:29, pp; C-McGregor (Brickner), 6:38. Saves: Centennial: Fellows 11-14-8-33; Blaine: Gerads 6-13-8-27.

 

Chaska 7, St. Paul Como Park 3

St. Paul Como Park 1 2 0 - 3

Chaska 3 0 4 - 7

First: S-Kolias (Dadlez), 7:21; C-Warnert (Esping, Fletcher), 11:02; C-Urbanciz (Pierce, Rodeheffer), 11:16; C-Urbanciz (Pierce, Koster), 12:29, pp. Second: S-Tully (Kray, Dadlez), 3:47, pp; S-Wagner, 9:57. Third: C-Koster (Roane), 4:57; C-Sigurdson (Kuss), 6:48; C-Rodeheffer (Koster, Warnert), 8:59; C-Urbanciz (Rodeheffer, Esping), 16:52. Saves: St. Paul Como Park: Emmings 8-7-10-25; Chaska: Urbanciz 5-9-5-19.

 

Duluth East 4, White Bear Lake 1

Duluth East 0 1 3 - 4

White Bear Lake 1 0 0 - 1

First: W-Will (Fiddle), 14:44. Second: D-Peterson (Larson, Donovan), 12:10. Third: D-Altmann (Skoog), 2:09; D-Mageau, 10:57; D-Altmann (Worth), 15:26. Saves: Duluth East: Meierhoff 5-5-5-15; White Bear Lake: Dornfeld 5-7-7-19.

 

Eden Prairie 4, Wayzata 2

Eden Prairie 1 2 1 - 4

Wayzata 2 0 0 - 2

First: W-Stevens (Batra, Ness), 3:42; W-Sorensen, 6:42; EP-Graham, 16:27. Second: EP-Mittelstadt (Roehl), :11; EP-Mittelstadt (Lawrence), 1:53, pp. Third: EP-Mittelstadt, 16:09. Saves: Eden Prairie: Wiencek 3-5-6-14; Wayzata: Schilling 7-4-5-16.

 

Elk River 7, Anoka 2

Elk River 3 1 3 - 7

Anoka 1 1 0 - 2

First: E-Maass (Bouten, Schwab), 3:08; E-Perbix (Horn, Michaelis), 7:46; E-Murray (Bouten), 9:04; A-Grailer (Johnson), 15:39, pp. Second: A-Johnson (Neumann), 5:00; E-Horn (Perbix, Perbix), 16:00, pp. Third: E-Horn, 1:01, pp; E-Maass (Wesloh), 2:44; E-Michaelis (Perbix, Horn), 3:36. Saves: Elk River: Meyers 4-2-6-12; Anoka: Olson 8-9-1-18, Corbin x-x-5-5.

 

Farmington 7, Shakopee 1

Farmington 2 1 4 - 7

Shakopee 0 1 0 - 1

First: F-Meyer (Grengs, Trippel), 10:25; F-Jensen (Hauswirth, Holmstrom), 16:22. Second: F-Hauswirth (Jensen), 4:05; S-Mukai (Smieja, Kreuser), 11:41, pp. Third: F-Jensen (Ferm), 2:12; F-Meyer, 4:39; F-Jensen, 8:04, sh; F-Hauswirth (Jensen, Siebenaler), 10:57. Saves: Farmington: Enright 5-4-5-14; Shakopee: Bleess 10-14-7-31.

 

Forest Lake 4, East Ridge 2

Forest Lake 0 1 3 - 4

East Ridge 1 0 1 - 2

First: E-Walter (Gerst, VanDenEinde), 12:25, pp. Second: F-Doherty, 8:51, sh. Third: E-Mader (Walter), 1:22, pp; F-Bartholmy (Wille), 3:50, pp; F-Johnson (Mogren, Moore), 8:55; F-Moore (Sieracki), 15:58, pp. Saves: Forest Lake: Fiedler 6-12-4-22, Peterson 1-x-x-1; East Ridge: Stearns 6-7-7-20.

 

Hill-Murray 3, Tartan 1

Tartan 0 1 0 - 1

Hill-Murray 1 1 1 - 3

First: HM-Reifenberger (Bremer), 6:42. Second: HM-Reifenberger (Bremer), 12:40, sh; T-Henderson (Steinberg, Hartzell), 16:35. Third: HM-Helgeson (Bremer, Reifenberger), 16:13. Saves: Tartan: Huset 7-6-6-19; Hill-Murray: Begley 4-8-8-20.

 

Lakeville North 8, Eastview 2

Lakeville North 4 3 1 - 8

Eastview 0 1 1 - 2

First: LN-Johnson (Enebak), 3:16, sh; LN-Enebak (McGlade), 4:59; LN-Johnson (Enebak, Pehrson), 8:47, pp; LN-Schneider (Brandt), 10:48. Second: LN-Johnson (Duchon), 1:53, sh; LN-Kappes (McGlade, Duchon), 6:50, pp; E-Ford, 7:14; LN-Smith (McGlade, Draeger), 12:00. Third: E-Fan (Desrocher, Bordson), 6:31; LN-Kappes (Smith), 9:09. Saves: Lakeville North: Eigner 9-6-5-20; Eastview: Stern 8-x-x-8, Beattie x-8-6-14.

 

Litchfield/Dassel-Cokato 9, Waconia 4

Litchfield/Dassel-Cokato 1 4 4 - 9

Waconia 0 2 2 - 4

First: LDC-Pedersen (Deal), 7:18. Second: W-Nichols (Weiland), 1:36; LDC-Raisanen (Grangroth), 2:34; LDC-Pedersen (Emery, Miller), 3:37; W-Nichols (Reuben), 9:40, pp; LDC-Benson (Pedersen, Grangroth), 13:46; LDC-Emery (Benson), 16:45, sh. Third: LDC-Pedersen (Keaveny, Grangroth), 2:16; LDC-Pedersen (Benson), 3:11; W-Kester (Miller, Reuben), 10:32, pp; LDC-Deal (Benson, Pedersen), 11:53; LDC-Raisanen (Keaveny, Niemala), 15:42; W-Reuben (Nichols, Kester), 16:52. Saves: Litchfield/Dassel-Cokato: Niska 9-7-11-27; Waconia: Rowe 11-12-8-31.

 

Mahtomedi 7, South St. Paul 0

South St. Paul 0 0 0 - 0

Mahtomedi 2 1 4 - 7

First: M-Anderson, 1:23; M-Kuivinen, 16:47. Second: M-Schwartz (Chalupsky, Strelow), 13:31. Third: M-Kangas (Heinsch, Kuivinen), 5:48; M-Anderson (Vannelli), 8:16, pp; M-Kuivinen (Heinsch, Kangas), 10:16; M-Anderson, 11:22. Saves: South St. Paul: Toensing 12-8-13-33; Mahtomedi: Swanson 7-5-6-18.

 

Maple Grove 9, Andover 2

Maple Grove 2 3 4 - 9

Andover 0 2 0 - 2

First: MG-House (Cammarata), 14:42; MG-Janicke (Jaglo), 16:40. Second: MG-Leising, 4:44, sh; A-Sitarz (Martell, Banack), 5:27, pp; MG-Johnson (Askwith, Kelly), 7:56; A-Martell (Ledin), 13:43; MG-Jaglo (Janicke), 15:16. Third: MG-Borsch (Kelly), :45; MG-Ross (Jaglo, Neegard), 1:03; MG-Randall, 9:50; MG-Randall (House, Kelley), 16:50. Saves: Maple Grove: Goodman 6-15-5-26; Andover: Ricke 9-5-18-32.

 

Minnetonka 4, Hopkins 1

Minnetonka 1 1 2 - 4

Hopkins 1 0 0 - 1

First: H-Nelsen (Bolstad, Staack), 4:37; M-Rogers (VanSant), 6:42. Second: M-Skarda (Molenaar, Docter), 13:49. Third: M-Terrell (Cavanaugh, Ryan), 4:01; M-Pass (Kuzma, Terrell), 14:50. Saves: Minnetonka: Hanson 5-10-10-25; Hopkins: Swanson 12-14-8-34.

 

Northfield 9, Red Wing 0

Northfield 1 6 2 - 9

Red Wing 0 0 0 - 0

First: N-Sawyer (Torbenson, Hofstad), 15:23. Second: N-Torbenson (Olson), 3:02, pp; N-Bartho (Torbenson, Olson), 3:48, pp; N-Fox (Sawyer), 5:00, pp; N-Halvorson (Bartho, Torbenson), 6:01, pp; N-Sawyer (Cloud), 8:37; N-Jirik (Bartho, Halvorson), 14:26. Third: N-Torbenson (Halvorson, Cloud), 9:33; N-Sawyer (Torbenson), 12:43. Saves: Northfield: Bielenberg 12-9-6-27; Red Wing: Bolland 16-12-11-39.

Osseo 2, Totino-Grace 2 (OT)

Osseo 0 1 1 0 - 2

Totino-Grace 1 1 0 0 - 2

First: TG-Johnson (Hentges, Lacy), 3:23. Second: O-Otto (Hill, Losinski), 2:09; TG-Lacy (Fagerlee, Johnson), 4:51, pp. Third: O-Johnson (Fetzek), 4:16. Saves: Osseo: Mazzitelli 12-11-17-6-46; Totino-Grace: Lodermeier 6-6-7-6-25.

 

Prior Lake 9, Apple Valley 1

Apple Valley 1 0 0 - 1

Prior Lake 1 6 2 - 9

First: AV-Undem (Messerich, Michaelson), 4:45; PL-Burggraaff (Gackle, Cohn), 7:36. Second: PL-Harris (Coyle), 5:18; PL-Jutting (Denman), 8:26; PL-Clemons (Beer, Fellows), 9:41; PL-Gackle (Burggraaff, Krueger), 10:28; PL-Harris (Burggraaff, Gackle), 13:24; PL-Beer (Schulze, Clemons), 14:48. Third: PL-Clemons, 9:37, sh; PL-Fellows (Schulze, Krueger), 13:51. Saves: Apple Valley: Savard 10-11-x-21, Grieman x-x-4-4; Prior Lake: Scites 5-4-1-10.

 

Rosemount 4, Eagan 1

Rosemount 1 1 2 - 4

Eagan 0 1 0 - 1

First: R-Dollimer (Jagoe, Norder), 14:43. Second: R-Norder (Lanoue), 6:17; E-Kluender (Miklya), 12:35, pp. Third: R-Provost (Weiand, Monn), 6:30; R-Polak (Dollimer, Weiand), 9:30. Saves: Rosemount: Hart 7-15-10-32; Eagan: Stebbing 4-4-8-16.

 

St. Louis Park 5, Armstrong/Cooper 4 (OT)

St. Louis Park 0 0 4 1-5

Armstrong/Cooper 1 2 1 0-4

First: AC-Waletzki (Verbeten, Evans), 3:00, pp. Second: AC-Sweeney (Verbeten, Lawson), :53; AC-Evans (Waletzki, Rooney), 12:14, pp. Third: SLP-Plender (Bordewick, Neudecker), 2:16, pp; AC-Evans (Burns, Holscher), 11:39; SLP-Neudecker (Bordewick, Robello), 11:39; SLP-Bordewick (Neudecker, Robello), 15:12, pp; SLP-Basill (Robello), 16:39, pp. Overtime: SLP-Bordewick (Robello), 1:01, pp. Saves: St. Louis Park: Klaers 9-5-4-0-18; Armstrong/Cooper: Halla-Aho 9-10-18-2-39.

 

St. Paul Johnson 0, Minneapolis 0 (OT)

Minneapolis 0 0 0 0 - 0

St. Paul Johnson 0 0 0 0 - 0

Saves: M: Martin 9-7-4-10-30. S: Moberg 9-6-8-6-29.

 

Spring Lake Park 8, Coon Rapids 5

Coon Rapids 3 1 1 - 5

Spring Lake Park 3 2 3 - 8

First: CR-Fredrickson (Hess), 6:31; SLP-Kelly (Peterson, Fisher), 7:35; CR-Koss (Fredrickson), 10:35; SLP-Turnquist, 13:15; CR-Koss (Fredrickson, Hess), 13:50; SLP-Benson (Bentfield, Turnquist), 15:59, pp. Second: SLP-Turnquist (Gagnon), 3:11; SLP-Turnquist (Gagnon, McMahon), 8:47, sh; CR-Koss (Mcnulty, Fredrickson), 12:08, pp. Third: SLP-Gagnon (Turnquist, Bachmeier), :44, sh; CR-Crandall (Elsen, Thomson), 2:19; SLP-Gagnon (Turnquist), 11:38; SLP-Bentfield, 15:47. Saves: Coon Rapids: Nash 8-13-9-30; Spring Lake Park: Furlano 10-11-8-29.

 

Stillwater 7, Roseville 3

Roseville 1 1 1 - 3

Stillwater 3 3 1 - 7

First: S-Cates (Cates, Bjugstad), 7:19, pp; R-Pauletti (Ryan), 7:59; S-Holland (Cates, Hoy), 13:00; S-Stanton (Mapstone), 14:03. Second: S-Bruchu, 1:26; S-Sagissor (Sagissor, Bruchu), 1:43; R-Liberkowski (Westerhaus), 12:22; S-Cates (Manning, Cates), 13:30. Third: S-Sagissor (Manning), :35; R-Leahy (Sundeen), 6:55. Saves: Roseville: Murphy 8-15-15-38; Stillwater: Benson 6-4-3-13.

 

Woodbury 3, Cretin-Derham Hall 2 (OT)

Cretin-Derham Hall 0 0 2 0 - 2

Woodbury 1 1 0 1 - 3

First: W-Albright (Swanson), 10:55. Second: W-Choporov (Wonsmos, Danielson), 13:55. Third: CDH-Smith (Haugen), 4:02; CDH-Rice (Jaunich, Smith), 10:17. Overtime: W-Markeson (Wahlin, Stuckert), 5:42. Saves: Cretin-Derham Hall: Magnuson 6-6-7-2-21; Woodbury: Conlee 6-12-7-6-31.

HOCKEY • GIRLs

Anoka 1, North Wright County 0

Anoka 0 1 0 - 1

North Wright County 0 0 0 - 0

Second: A-Cameron (Guimont), 6:31. Saves: Anoka: Scarborough 4-3-12-19; North Wright County: Schreiner 3-5-7-15.

 

Breck 2, Cretin-Derham Hall 1

Breck 0 0 2 - 2

Cretin-Derham Hall 1 0 0 - 1

First: CDH-Spiering (Lenz, Hapka), 2:14. Third: B-Breza (Harris), 8:24; B-Williamson (Billing, Harris), 10:09, pp. Saves: Breck: Scobee 6-7-12-25; Cretin-Derham Hall: Meyers 8-9-5-22.

 

Burnsville 3, New Ulm 2 (OT)

Burnsville 0 2 0 1 - 3

New Ulm 1 0 1 0 - 2

First: NU-Schugel (Depew, Klein), 6:23, pp. Second: B-Bodick (Howard), 11:46, pp; B-Anderson, 16:35. Third: NU-Schugel (Beltz, Cooper), 10:26, pp. Overtime: B-Shadick (Jackson), 3:25. Saves: Burnsville: Bench 7-9-7-2-25; New Ulm: Landreville 15-13-8-1-37.

 

Elk River/Zimmerman 2, Edina 1

Edina 0 0 1 - 1

Elk River/Zimmerman 0 0 2 - 2

Third: ERZ-Bizal (Boser), 8:17; ERZ-Westgaard (Springman, King), 9:18; E-Klein (Slattery, Fidler), 10:10. Saves: Edina: Smith 14-7-9-30; Elk River/Zimmerman: Gould 6-14-8-28.

 

Forest Lake 5, Andover 1

Andover 1 0 0 - 1

Forest Lake 2 1 2 - 5

First: FL-VanTassel (Kasel), 6:06; A-Tomberlin (Portner), 15:20; FL-Mills (Peterson), 16:10. Second: FL-VanTassel (Parent), 14:51. Third: FL-Kasel (Parent), 10:28; FL-Rugland (Kolbow), 12:14. Saves: Andover: Stumo 13-7-9-29; Forest Lake: Remington 9-7-8-24.

 

Hastings 3, Irondale 0

Irondale 0 0 0 - 0

Hastings 1 1 1 - 3

First: H-Williams (Pevonka, Radke), 14:52. Second: H-Radke (true), 2:57. Third: H-McDonald (Radke), :15, pp. Saves: Irondale: Elwell 11-11-8-30; Hastings: True 5-7-10-22.

 

Maple Grove 2, Hopkins/St. Louis Park 0

Hopkins/St. Louis Park 0 0 0 - 0

Maple Grove 1 0 1 - 2

First: MG-Denecke (Kaufmann), 12:22. Third: MG-Kaufmann (Hill), 16:45. Saves: Hopkins/St. Louis Park: Carlander 9-10-10-29; Maple Grove: Blesi 9-7-13-29.

 

Northfield 2, Red Wing 1 (OT)

Red Wing 0 0 1 0 - 1

Northfield 1 0 0 1 - 2

First: N-Laue (Puppe), 14:52, pp. Third: RW-Hardyman (Turcotte), 7:28, sh. Overtime: N-Hargis (Ruppe, Puppe), 5:44. Saves: Red Wing: McGrath 2-14-5-1-22; Northfield: Tidona 2-6-10-4-22.

 

Orono 2, Champlin Park 1 (OT)

Orono 0 0 1 1 - 2

Champlin Park 0 0 1 0 - 1

Third: CP-Colford, 2:12; O-Norton (Neuberger), 4:14, pp. Overtime: O-Norton, 4:43. Saves: Orono: Carlson 13-16-19-8-56; Champlin Park: Burgoyne 5-6-7-0-18.

 

Prior Lake 4, Bloomington Jefferson 1

Prior Lake 0 2 2 - 4

Bloomington Jefferson 1 0 0 - 1

First: B-Nightengale (Graff, Sako), 11:46. Second: PL-Huntington (Murray), 2:46; PL-Huntington (Bergeron), 12:46. Third: PL-Murray (Huntington), 2:08, pp; PL-Hagen (Stach, Huntington), 15:42. Saves: Prior Lake: Lewison 11-11-6-28; Bloomington Jefferson: McClain 5-10-19-34.

 

St. Paul Blades 6, Minnehaha United 1

St. Paul Blades 1 3 2 - 6

Minnehaha United 1 0 0 - 1

First: MU-Evans (Malone), 8:20; SPB-Prescott (Zavoral), 9:15. Second: SPB-Welter (Menssen, Vernon), 2:31; SPB-Zavoral, 8:01; SPB-Zavoral, 15:07. Third: SPB-Dammann (Kinney, Sheridan), 1:26; SPB-Zavoral (Welter), 7:01. Saves: St. Paul Blades: Duggan 8-10-6-24; Minnehaha United: Schommer 7-16-8-31.

 

Spring Lake Park/Coon Rapids 6, North Metro 4

North Metro 2 1 1 - 4

Spring Lake Park/Coon Rapids 4 1 1 - 6

First: S-Zarate (DelCastillo), 3:25, pp; NM-Denchfield (Ach), 4:37; NM-Manning (Davis), 5:28; S-Schultz (Turnquist, Hansen), 7:51, pp; S-Hansen (Turnquist, DelCastillo), 12:30; S-DelCastillo (Turnquist, Hackett), 13:58, pp. Second: S-Turnquist, :33; NM-Ballweber (Sjelin, Almquist), 11:38. Third: NM-Bodin (Ach), 10:51; S-Hackett (Schultz), 16:27. Saves: North Metro: Almquist 6-8-10-24; Spring Lake Park/Coon Rapids: Buhl 7-3-5-15.