BASEBALL

TWINS MINOR LEAGUE REPORT

ROCHESTER RED WINGS (CLASS AAA)

Rochester 5, Charlotte (W. Sox) 3

Charlotte000 110 100 — 3 12 1

Rochester200 021 00x — 5 13 0

W: Albers (3-1, 3.93). L: Turner (3-3, 5.50). Save: Wimmers (2). HR: Charlotte, Coats (6). Highlights: James Beresford and Eddie Rosario each went 3-for-4 for the Red Wings (28-22).

CHATTANOOGA LOOKOUTS (CLASS AA)

Tennessee (Cubs) 5, Chattanooga 1

Tennessee010 011 002 — 5 13 1

Chattanooga000 010 000 — 1 4 1

W: Markey (5-1, 2.52). L: Bencomo (1-3, 3.60). HR: Tennessee, Rademacher (5), Brockmeyer (1). Highlight: Ryan Walker had an RBI-single for the Lookouts (22-28).

FORT MYERS MIRACLE (CLASS A)

Charlotte (Rays) 5, Fort Myers 1

Fort Myers000 000 100 — 1 8 3

Charlotte012 101 00x — 5 8 0

W: Chirinos (4-0, 1.95). L: Stewart (3-2, 2.61). HR: Charlotte, Kay (5). Highlight: Miracle starter Kohl Stewart allowed three earned runs in six innings.

CEDAR RAPIDS KERNELS (CLASS A)

Cedar Rapids 9, Wisconsin (Brewers) 8

Wisconsin001 032 011 — 8 10 3

Cedar Rapids000 004 131 — 9 13 3

W: Theofanopoulos (2-0, 1.80). L: Diaz (0-5, 4.71). HR: Wisconsin, Denson (4); Cedar Rapids, Wiel (3). Highlights: Zander Wiel's three-run home run in the 8th inning and an unearned run in the ninth helped the Kernals (28-21) rally for the victory.

aMERICAN ASSOCIATION

NORTH W L Pct. GB

Saints 8 3 .727 —

Winnipeg 6 4 .600 1½

Fargo-Moorhead 5 5 .500 2½

Sioux Falls 5 5 .500 2½

CENTRAL W L Pct. GB

Lincoln 6 4 .600 —

Gary 5 6 .454 1½

Kansas City 5 6 .454 1½

Sioux City 5 6 .454 1½

SOUTH W L Pct. GB

Laredo 6 4 .600 —

Joplin 4 6 .400 2

Texas 4 6 .400 2

Wichita 3 7 .300 2½

RESULTS SUNDAY

Saints 4, Kansas City 1

Gary 7, Joplin 6

Laredo 2, Texas 1

Sioux City 8, Sioux Falls 5

Wichita 14, Fargo-Moorhead 4

Winnipeg 4, Lincoln 2

RESULTS SATURDAY

Kansas City 6, Saints 4

Fargo-Moorhead 7, Wichita 3

Gary 11-4, Joplin 5-2

Laredo 6, Texas 4, 10 inn.

Lincoln 5-2, Winnipeg 2-10

Sioux City 2, Sioux Falls 1

GAMES MONDAY

Saints at Joplin, 6:35 pm

Kansas City at Gary, 3:10 pm

Sioux City at Fargo-Moorhead, 6 pm

Texas at Lincoln, 6:35 pm

Sioux Falls at Winnipeg, 7 pm

Laredo at Wichita, 7:05 pm

SAINTS LINESCORE

Sunday

– 1 6 1

– 4 8 0

Barnes, DeLuca (7) and Leonida; Hamburger and Gretz. W: Hamburger (3-0). L: Barnes (1-1). HR: Saints, Hanson (3), Argo (1). T: 2:35. A: 10,443.

Saturday

– 6 9 1

– 4 10 2

• Cooper, Zawacki (6), Messer (7), Baker (8) and Leonida; Scarpetta, Crawford (6), Wheeler (7), Rodebaugh (9) and Gretz. W: Baker (1-0). L: Rodebaugh (0-1). HR: KC, Massey (2), Leonida (2). T: 3:17. A: 7,220.

College

BIG TEN TOURNAMENT

At Omaha

Result Saturday

Ohio State 3, Michigan St. 2, 10 inn.

Results Sunday

Ohio State 7, Michigan St. 3

Championship

Ohio State 8, Iowa 7

NCAA DIV. III TOURNAMENT

At Appleton Wis.

Results Saturday

Second round

St. John Fisher 4, Wis.-Whitewater 3

Wis.-La Crosse 12, Emory 3

Results Sunday

Keystone 6, La Roche 1

Trinity 9, SUNY-Cortland 7

Wis.-La Crosse vs. SUNY-Cortland

St. John Fisher vs. La Roche

NJCAA DIV. III WORLD SERIES

At Kinston, N.C.

Second round • Sunday

Century 5, Waubonsee 2

AMATEUR

METROPOLITAN AREA

Chanhassen 4, Edina 2

BASKETBALL

WNBA

WESTERN W L Pct GB

Los Angeles 5 0 1.000 —

Lynx 5 0 1.000 —

Dallas 3 3 .500 2½

Seattle 2 3 .400 3

San Antonio 1 3 .250 3½

Phoenix 1 4 .200 4

EASTERN W L Pct GB

Atlanta 5 1 .833 —

New York 2 2 .500 2

Indiana 2 3 .400 2½

Chicago 2 4 .333 3

Washington 2 4 .333 3

Connecticut 1 4 .200 3½

RESULTS SUNDAY

Atlanta 85, Indiana 76

Chicago 92, Dallas 87

Phoenix 93, Washington 77

RESULT SATURDAY

Seattle 93, Connecticut 81

GAMES MONDAY

No games scheduled

GAMES TUESDAY

Lynx at New York, 7 pm

Connecticut at Phoenix, 9 pm

BICYCLING

GIRO D'ITALIA

RESULTS SUNDAY

21st (final) stage • Turin, Italy

101.2-miles from Cuneo to Turin

• 1. Nikias Arndt, Germany, Giant-Alpecin, 3 hours, 48 minutes, 18 seconds.

• 2. Matteo Trentin, Italy, Etixx-QuickStep, same time.

• 3. Sacha Modolo, Italy, Lampre-Merida, same time.

• 4. Alexander Porsev, Russia, Katusha, same time.

• 5. Sean De Bie, Belgium, Lotto Soudal, same time.

• 6. Ivan Savitskiy, Russia, Gazprom-Rusvelo, same time.

• 7. Rick Zabel, Germany, BMC Racing, same time.

• 8. Eduard Michael Grosu, Romania, Nippo-Vini Fantini, same time.

• 9. Jay McCarthy, Australia, Tinkoff, same time.

• 10. Alberto Bettiol, Italy, Cannondale, same time.

Also

• 41. Joseph Rosskopf, U.S., BMC Racing, same time.

• 69. Chad Haga, U.S., Giant-Alpecin, same time.

• 89. Nathan Brown, U.S., Cannondale, same time.

• 90. Ian Boswell, U.S., Sky, same time.

Final overall standings

• 1. Vincenzo Nibali, Italy, Astana, 86:32:49.

• 2. Esteban Chaves, Colombia, Orica-GreenEdge, 52 seconds behind.

• 3. Alejandro Valverde, Spain, Movistar, 1:17.

• 4. Steven Kruijswijk, Netherlands, LottoNL-Jumbo, 1:50.

• 5. Rafal Majka, Poland, Tinkoff, 4:37.

• 6. Bob Jungels, Luxembourg, Etixx-QuickStep, 8:31.

• 7. Rigoberto Uran, Colombia, Cannondale, 11:47.

• 8. Andrey Amador, Costa Rica, Movistar, 13:21.

• 9. Darwin Atapuma, Colombia, BMC Racing, 14:09.

• 10. Kanstantsin Siutsou, Belarus, Dimension Data, 16:20.

Also

• 34. Joseph Lloyd Dombrowski, U.S., Cannondale, 1:32:56.

• 48. Nathan Brown, U.S., Cannondale, 2:15:18.

• 71. Ian Boswell, U.S., Sky, 3:19:42.

• 78. Chad Haga, U.S., Giant-Alpecin, 3:25:49.

• 84. Joseph Rosskopf, U.S., BMC Racing, 3:31:50.

• Lawrence Warbasse, U.S., IAM Cycling, did not finish.

golf

ACES

Note: Golf courses should report aces to the Star Tribune by fax at (612) 673-7774. Faxes must include the following: Golfer's name and hometown, hole number and length, course name and club used.

• John Anderson, Andover, on the 158-yard No. 3 at Bunker Hills G.C., using a 7-iron.

• Gary Letwold, Minneapolis, on the 193-yard No. 8 at Brookview G.C., using a 3-hybrid.

• Mick Saul, Lakeville, on the 173-yard No. 16 at Brackett's Crossing C.C.

• Ross Wilson, River Falls, Wis., on the 183-yard No. 17 at White Bear Yacht Club using a 2-hybrid.

SOCCER

NASL

SPRING SEASON W L T Pts GF GA

New York 6 3 0 18 14 6

Indy 3 0 5 14 11 7

FC Edmonton 4 3 2 14 7 6

Minn. United FC 4 3 1 13 13 10

Carolina 4 3 1 13 10 9

Fort Lauderdale 3 2 3 12 9 9

Tampa Bay 3 2 3 12 7 5

Rayo OKC 2 4 2 8 9 11

Ottawa 2 4 2 8 7 11

Miami FC 1 4 3 6 6 12

Jacksonville FC 1 5 2 5 4 10

Note: Three points for win, one for tie.

RESULTS SATURDAY

Tampa Bay 2, Minn. United FC 0

Indy 1, Jacksonville 1, tie

Miami FC 1, Edmonton 0

New York 1, Rayo OKC 0

GAMES NEXT SATURDAY

Minn. United FC at Rayo OKC, 8 pm

New York at Fort Lauderdale, 6 pm

Jacksonville FC at Carolina, 6:30 pm

Ottawa at Tampa Bay, 6:30 pm

Indy at Miami FC, 7 pm

MLS

EASTERN W L T Pts GF GA

Colorado 8 2 4 28 17 10

FC Dallas 8 4 3 27 23 21

Vancouver 6 6 3 21 23 25

Real Salt Lake 6 4 2 20 20 19

Los Angeles 5 2 5 20 27 16

San Jose 5 3 5 20 16 15

Portland 5 6 3 18 22 24

Sporting KC 5 8 2 17 14 18

Seattle 4 7 1 13 11 15

Houston 3 6 3 12 19 20

EASTERN W L T Pts GF GA

Philadelphia 5 3 5 20 18 14

Montreal 5 4 4 19 22 20

New York 6 7 1 19 24 20

New York City FC 4 4 6 18 20 26

Toronto FC 4 4 4 16 14 12

D.C. United 4 5 4 16 14 14

Orlando City 3 3 7 16 23 21

New England 3 4 7 16 19 25

Columbus 3 4 5 14 16 18

Chicago 2 6 4 10 9 14

Note: Three points for win, one for tie.

RESULT SUNDAY

New York City FC 2, Orlando City 2, tie

RESULTS SATURDAY

Columbus 4, Real Salt Lake 3

FC Dallas 0, San Jose 0, tie

Montreal 3, Los Angeles 2

New England 2, Seattle 1

New York 3, Toronto FC 0

Philadelphia 1, Colorado 1, tie

Portland 1, Chicago

GAMES WEDNESDAY

Columbus at Philadelphia, 6 pm

Seattle at D.C. United, 7 pm

San Jose at Portland, 9:30 pm

GAMES THURSDAY

Real Salt Lake at New York City FC, 6 pm

Houston at FC Dallas, 8 pm

Sporting KC at Los Angeles, 9:30 pm

TENNIS

PRO • MEN

FRENCH OPEN

Fourth round • Paris

• Albert Ramos-Vinolas def. Milos Raonic (8), 6-2, 6-4, 6-4.

• Stan Wawrinka (3) def. Viktor Troicki (22), 7-6 (5), 6-7 (7), 6-3, 6-2.

• Andy Murray (2) def. John Isner (15), 7-6 (9), 6-4, 6-3.

• Richard Gasquet (9) def. Kei Nishikori (5), 6-4, 6-2, 4-6, 6-2.

Show court schedule • Monday

(Play begins at 4 am)

Court Philippe Chatrier

David Goffin (12) vs. Ernests Gulbis (14),

Novak Djokovic (1) vs. Roberto Bautista Agut (14)

Court Suzanne Lenglen

Marcel Granollers vs. Dominic Thiem (13)

David Ferrer (11) vs. Tomas Berdych (7)

PRO • WOMEN

FRENCH OPEN

Fourth round • Paris

• Garbine Muguruza (4) def. Svetlana Kuznetsova (13), 6-3, 6-4.

• Shelby Rogers def. Irina-Camelia Begu (25), 6-3, 6-4.

• Simona Halep (6) leads Sam Stosur (21), 5-3, susp., rain.

• Agnieszka Radwanska (2) leads Tsvetana Pironkova, 6-2, 3-0, susp., rain.

Show court schedule • Monday

(Play begins at 4 am)

Court Philippe Chatrier

• Serena Williams (1) vs. Elina Svitolina (18)

• Venus Williams (9) vs. Timea Bacsinszky (8)

Court Suzanne Lenglen

• Pironkova vs. Radwanska (2), comp. of susp. match

• Carla Suarez Navarro (12), vs. Yulia Putintseva

• Kiki Bertens vs. Madison Keys (15)

Track and field

COLLEGE • MEN

NCAA II CHAMPIONSHIPS

Saturday • Bradenton, Fla.

• Top 10: St. Augustine's 85, TAMU-Kingsville and Tiffin 36, Grand Valley St., Adams St. and Academy of Art 33, Central Missouri 31, West Texas A&M 27, Azusa Pacific and Ashland 26.

• Others: 11. (tie) MSU Mankato 23; 29. (tie) Sioux Falls 8; 47. (tie) MSU Moorhead 4; 63. (tie) St. Cloud State 2

NCAA III CHAMPIONSHIPS

Saturday • Waverly, Iowa

• Top 10: Wis.-La Crosse 41, Wis.-Eau Claire 33, Monmouth (Ill.) 32, Wis.-Platteville 31, Wis.-Whitewater 25, Central (Iowa) 24, Whitworth and Wesley 23, North Central (Ill.) 22, Aurora, St. Olaf, Cortland St. and Salisbury 21.

• Others: 15. Wis.-Stout 18; 17. Wis.-Stevens Point 17; 18. (tie) Wis.-Oshkosh 15; 24. (tie) Augsburg and St. John's 10; 34. (tie) Hamline 8; 46. (tie) St. Scholastica 6; 53. (tie) Carleton 5; 71. (tie) Martin Luther 2

COLLEGE • WOMEN

NCAA II CHAMPIONSHIPS

Saturday • Bradenton, Fla.

• Top 10: Pittsburg St. 52, St. Augustine's 51, Hillsdale 45, Grand Valley St. and West Texas A&M 36, Findlay and Johnson C. Smith 35, Central Missouri 30, Lewis 28, Lincoln (Mo.) 25.

• Others: 24. Augustana 12; 28. MSU Mankato 9.5; 29. (tie) Sioux Falls 9; 31. (tie) Mary 8; 43. (tie) Minn. Duluth and Northern St. 5.

NCAA III CHAMPIONSHIPS

Saturday • Waverly, Iowa

• Top 10: Illinois Wesleyan 42, Baldwin-Wallace 41, Washington (Mo.) 39, Wis.-La Crosse 35, Claremont-Mudd-Scripps 33, Nebraska Wesleyan 30, Stevens Institute 28, Wis.-Oshkosh, SUNY Geneseo and Ithaca 20.

• Others: 14. (tie) Wis.-Stevens Point and Wartburg 15; 16. (tie) Carleton 14; 31. (tie) St. Thomas and Wis.-Platteville 9; 39. (tie) Wis.-Whitewater 7; 51. (tie) Wis.-Stout 5; 58. (tie) Concordia (Moorhead) and Wis.-Eau Claire 4; 68. (tie) St. Catherine 3

TRANSACTIONS

BASEBALL

AMERICAN LEAGUE

Cleveland: Sent RHP Carlos Carrasco to Akron (EL) for a rehab assignment.

Detroit: Optioned OF Steven Moya to Toledo (IL). Recalled LHP Matt Boyd from Toledo.

Kansas City: Optioned RHP Peter Moylan to Omaha (PCL). Recalled C Tony Cruz from Omaha.

Seattle: Transferred RHP Evan Scribner to the 60-day DL.

Texas: Traded INF Patrick Kivlehan to Seattle for a player to be named or cash.

NATIONAL LEAGUE

Arizona: Optioned RHP Dominic Leone to Reno (PCL). Recalled RHP Archie Bradley from Reno.

Atlanta: Sent RHP Jim Johnson to Gwinnett (IL) for a rehab assignment.

Los Angeles: Sent OF Alex Guerrero to Oklahoma City (PCL) for a rehab assignment.

New York: Activated INF Wilmer Flores from the 15-day DL. Optioned INF Matt Reynolds to Las Vegas (PCL).

San Diego: Placed RHP Cesar Vargas on the 15-day DL. Recalled RHP Leonel Campos from El Paso (PCL).

AMERICAN ASSOCIATION

Fargo-Moorhead: Released RHP Tyler Stirewalt.

Joplin: Signed RHP Jose Ortega.

Laredo: Released LHP Henry Garcia.

Sioux Falls: Signed OF Taylor Zeutenherst.

BASKETBALL

NBA

Memphis: Named David Fizdale coach.

SOCCER

NWSL

Sky Blue FC: Signed G Caroline Casey.

TODAY'S LINE

MLB

FAVORITE LINE UNDERDOG

MONDAY

American League

Twins -113/+103 OAKLAND

Boston -108/-102 BALTIMORE

CLEVELAND -135/+125 Texas

TORONTO -150/+140 New York

KANSAS CITY -105/-105 Tampa Bay

Detroit -135/+125 LOS ANGELES

National League

San Francisco -180/+165 ATLANTA

St. Louis -120/+110 MILWAUKEE

CHICAGO -150/+140 Los Angeles

COLORADO -130/+120 Cincinnati

Washington -150/+140 PHILA.

Pittsburgh -130/+120 MIAMI

Interleague

Chicago WS -123/+113 NY METS

SEATTLE -175/+163 San Diego

Houston -123/+113 ARIZONA

NBA playoffs

FAVORITE LINE UNDERDOG

MONDAY

GOLDEN STATE 7 Oklahoma City

Nhl playoffs

FAVORITE LINE (O/U) UNDERDOG

MONDAY

PITTSBURGH -150/+140 San Jose

Note: Home teams in CAPS.