BASEBALL

COLLEGE

UPPER MIDWEST

Allegheny (Pa.) 20, Wis.-Superior 6

Kalamazoo 12, Wis.-Superior 8

Oberlin (Ohio) 8-15, Hamline 1-9

Wayne St. 7, William Jewell 5

Wash. and Jefferson 11, St. Thomas 6

SW Minn. St. vs. N'western (Iowa), ccd.

BASKETBALL

TIMBERWOLVES STATISTICS

(Through Tuesday)

Player G Min Pts Reb Ast

Towns 70 36.9 24.6 12.2 2.8

Wiggins 70 37.2 23.0 4.1 2.4

LaVine 47 37.2 18.9 3.4 3.0

Rubio 64 32.4 10.1 4.0 8.9

Muhammad 66 19.9 9.9 2.9 0.5

Dieng 70 31.7 9.8 7.8 1.8

Bjelica 65 18.3 6.2 3.8 1.2

Casspi 1 21.5 5.8 1.0 0.0

Rush 35 21.4 4.1 2.2 1.0

Payne 12 7.7 4.0 1.7 0.3

Dunn 66 16.4 3.6 2.1 2.3

Stephenson 6 11.2 3.5 1.7 0.8

Jones 48 12.5 3.4 1.1 2.4

Aldrich 59 8.6 1.7 2.6 0.4

Hill 6 6.8 1.7 2.2 0.0

Lucas III 5 2.1 0.4 0.0 0.2

Totals 70 241.5 104.8 42.9 23.4

Opponents 70 241.5 105.2 40.5 22.5

HOCKEY

WILD STATISTICS

(Through Tuesday)

Player GP G A TP +/- PIM

Granlund 72 25 41 66 22 12

Staal 72 24 31 55 9 28

Koivu 71 18 35 53 25 22

Coyle 72 17 32 49 8 36

Niederreiter 72 20 29 49 17 47

Zucker 72 21 25 46 30 30

Pominville 68 11 31 42 0 4

Suter 72 8 28 36 34 30

Parise 60 16 19 35 -5 30

Spurgeon 68 8 23 31 31 18

Dumba 66 10 20 30 18 57

Haula 62 13 10 23 7 22

Brodin 58 3 17 20 -1 20

Stewart 72 13 6 19 3 84

Scandella 61 4 9 13 -3 25

Schroeder 32 4 7 11 6 0

Graovac 52 7 2 9 7 10

Folin 44 2 5 7 8 24

Hanzal 10 1 5 6 -3 6

Eriksson Ek 9 2 3 5 2 2

Prosser 35 0 4 4 -4 10

Dalpe 10 1 2 3 0 9

White 11 2 1 3 -3 7

Olofsson 12 0 2 2 -1 2

Bertschy 5 0 1 1 0 4

Gabriel 13 0 1 1 0 29

Pulkkinen 9 1 0 1 -1 2

Reilly 17 1 0 1 1 2

Cannone 3 0 0 0 0 0

Mitchell 11 0 0 0 -1 0

Tuch 6 0 0 0 -3 0

Totals 72 232 390 622 0 607

Opponents 72 178 312 490 0 633

GOALIES W L OT SO SV% GAA

Dubnyk 37 18 3 5 .928 2.17

Kuemper 7 4 3 0 .904 3.21

Totals 44 22 6 5 .921 2.46

Opponents 28 37 7 4 .894 3.20

COLLEGE • MEN

NCAA DIVISION I TOURNAMENT

FIRST ROUND

Friday • Fargo, N.D.

Boston U. vs. North Dakota, 2 pm

Minn. Duluth vs. Ohio State, 5:30 pm

Friday • Providence, R.I.

Harvard at Providence, 3 pm

Air Force vs. W. Michigan, 6:30 pm

Saturday • Manchester, N.H.

Cornell vs. Mass.-Lowell, 11 am

Gophers vs. Notre Dame, 2:30 pm

Saturday • Cincinnati

Denver vs. Michigan Tech, noon

Penn State vs. Union, 3:30 pm

QUARTERFINALS

Saturday • Fargo, N.D.

Boston U./UND winner vs. UMD/Ohio State winner, 5 pm

Saturday • Providence, R.I.

Harvard/Providence winner vs. Air Force/W. Michigan winner, 7:30

Sunday • Manchester, N.H.

Gophers/Notre Dame winner vs. Cornell/Mass.-Lowell winner, 2:30 pm

Sunday • Cincinnati

Denver/Michigan Tech winner vs. Penn State/Union winner, 5 pm

FROZEN FOUR

At Chicago

Semifinals • April 6

Quarterfinal winners, 5 pm and 8:30 pm

Championship • April 8

Semifinal winners, 7 pm

SOCCER

MLS

WESTERN W L T Pts GF GA

Portland 3 0 0 9 10 3

FC Dallas 2 0 1 7 4 2

Houston 2 1 0 6 7 6

San Jose 2 1 0 6 5 4

Sporting K.C. 1 0 2 5 2 1

Seattle 1 1 1 4 6 5

Colorado 1 1 1 4 3 3

Los Angeles 1 2 0 3 3 4

Vancouver 0 2 1 1 2 5

Real Salt Lake 0 2 1 1 1 4

Loons 0 2 1 1 4 13

EASTERN W L T Pts GF GA

Atlanta United FC 2 1 0 6 11 3

Orlando City 2 0 0 6 3 1

New York 2 1 0 6 4 4

Toronto FC 1 0 2 5 4 2

New York City FC 1 1 1 4 5 2

Columbus 1 1 1 4 4 4

Chicago 1 1 1 4 3 5

Montreal 0 1 2 2 3 4

Philadelphia 0 1 2 2 3 4

D.C. United 0 2 1 1 0 6

New England 0 2 0 0 1 3

Note: Three points for win, one for tie.

GAMES SATURDAY

Loons at New England, 1 pm

Real Salt Lake at New York, 3 pm

Portland at Columbus, 6:30 pm

SOFTBALL

COLLEGE

UPPER MIDWEST

Ave Maria 2, Crown 0

Ave Maria 5, Wis.-Superior 0

Hamline 7-0, Benedictine-Mesa 3-8

Manchester 4, Crown 2

North Central (Ill.) 5, Wis.-Superior 4

Upper Iowa 10-3, Wis.-Parkside 1-11

TENNIS

PRO • WOMEN

MIAMI OPEN

First round • Key Biscayne, Fla.

•Duan Ying-Ying def.

Laura Siegemund, 7-6 (6), 6-3

•Lara Arruabarrenta def.

Natalia Vikhlyantseva, 7-5, 6-1

•Mandy Minella def.

Kristyna Pliskova, 7-6 (4), 5-7, 7-5

•Naomi Osaka def.

Kristina Kucova, 6-2, 6-3

•Viktorija Golubic def.

Tsvetana Pironkova, 3-6, 6-1, 6-1

•Johanna Larsson def.

Monica Niculescu, 6-3, 6-1

•Sara Errani def.

Belinda Bencic, 6-3, 4-6, 6-3

•Kateryna Bondarenko def.

Paula Badosa Gibert, 6-4, 7-5

•Beatriz Haddad Maia def.

Lesia Tsurenko, 3-2 retired

•Peng Shuai def.

Danka Kovinic, 6-2, 0-0 retired

•Kirsten Flipkens def.

Jennifer Brady, 3-6, 6-3, 7-5

•Carina Witthoeft def.

Nicole Gibbs, 6-3, 6-3

COLLEGE • MEN

UPPER MIDWEST

Hope (Mich.) 5, Hamline 4

Oberlin (Ohio) 6, St. Thomas 3

COLLEGE • WOMEN

UPPER MIDWEST

St. Catherine 9, Luther (Iowa) 0

St. Catherine 5, Grinnell (Iowa) 4

Tufts 9, Carleton 0

Wooster (Ohio) 7, Wis.-Oshkosh 2

HIGH SCHOOLS

BADMINTON

MINNEAPOLIS CITY

Henry 7, Roosevelt 0

METROPOLITAN AREA

Eden Prairie 7, Prairie Seeds 0

SCHEDULES

MLB

APRIL TWINS SCHEDULE

Note: Home games in CAPS.

•3: KANSAS CITY, 3:10 p.m.; 5: KANSAS CITY, 12:10 p.m.; 6: KANSAS CITY, 12:10 p.m.; 7: at Chicago WS, 7:10 p.m.; 8: at Chicago WS, 1:10 p.m.; 9: at Chicago WS, 1:10 p.m.; 11: at Detroit, 12:10 p.m.; 12: at Detroit, 12:10 p.m.; 13: at Detroit, 12:10 p.m.; 14: CHICAGO WS, 7:10 p.m.; 15: CHICAGO WS, 1:10 p.m.; 16: CHICAGO WS, 3:10 p.m.; 17: CLEVELAND, 7:10 p.m.; 18: CLEVELAND, 7:10 p.m.; 19: CLEVELAND, 7:10 p.m.; 20: CLEVELAND, 12:10 p.m.; 21: DETROIT, 7:10 p.m.; 22: DETROIT, 1:10 p.m.; 23: DETROIT, 1:10 p.m.; 24: at Texas, 7:05 p.m.; 25: at Texas, 7:05 p.m.; 26: at Texas, 7:05 p.m.; 28: at Kansas City, 7:15 p.m.; 29: at Kansas City, 6:15 p.m.; 30: at Kansas City, 1:15 p.m.

WNBA

2017 LYNX SCHEDULE

Note: Home games in CAPS.

•May: 14—CHICAGO, 6 p.m.; 18—at New York, 6 p.m.; 20—at Dallas, 7 p.m.; 23—CONNECTICUT, 7 p.m.; 26—at Connecticut, 6 p.m.; 28—SAN ANTONIO, 6 p.m.

•June: 3—at Seattle, 8 p.m.; 9—at Washington, 6 p.m.; 11—at Dallas, 3:30 p.m.; 17—CONNECTICUT, 7 p.m.; 23—WASHINGTON, 7 p.m.; 25—SAN ANTONIO, 6 p.m.; 30—at Phoenix, 9 p.m.

•July: 6—LOS ANGELES, 7 p.m.; 8—at Chicago, 7 p.m.; 14—at Phoenix, 9 p.m.; 16—PHOENIX, 6 p.m.; 19—DALLAS, noon; 25—NEW YORK, 7 p.m.; 28—at Atlanta, 6:30 p.m.; 30—SEATTLE, 6 p.m.

•August: 3—ATLANTA, 7 p.m.; 6—at Indiana, 4 p.m.; 8—at Atlanta, 6 p.m.; 11—LOS ANGELES, 7 p.m.; 16—at Seattle, 9 p.m.; 18—INDIANA, 7 p.m.; 20—at New York, 2 p.m.; 22—PHOENIX, 7 p.m.; 25—at San Antonio, 7 p.m.; 27—at Los Angeles, 6 p.m.; 30—at Indiana, 6 p.m.

•September: 1—CHICAGO, 7 p.m.; 3—WASHINGTON, 6 p.m.

TRANSACTIONS

BASEBALL

American League

Twins: Reassigned RHPs Raul Fernandez and Jake Reed to their minor league camp. Granted Ryan Vogelsong his free agency.

Chicago: Agreed to terms with SS Tim Anderson on a six-year contract.

Texas: Agreed to terms with C Robinsoin Chirinos on a one-year contract extension.

NATIONAL LEAGUE

San Francisco: Named Barry Bonds special adviser to the CEO.

BASKETBALL

NBA

L.A. Lakers: Signed G David Nwaba to a multi-year contract.

Philadelphia: Assigned F Tiago Splitter to Delaware (NBADL).

FOOTBALL

NFL

Vikings: Signed WR Adam Thielen to a three-year contract extension.

Atlanta: Signed FB Derrick Coleman, G Hugh Thornton and FB Soma Vainuku. Signed president Rich McKay to a five-year contract extension through June 2022.

Detroit: Re-signed DE Armonty Bryant.

Indianapolis: Signed WR Kamar Aiken.

Miami: Signed LB Kiko Alonso to a contract extension through 2020.

N.Y. Giants: Re-signed LB Keenan Robinson.

Pittsburgh: Signed DE Tyson Alualu to a two-year contract.

HOCKEY

NHL

Arizona: Recalled F Christian Fischer from Tucson (AHL). Assigned F Laurent Dauphin to Tucson.

Calgary: Recalled F Garnet Hathaway from Stockton (AHL).

Detroit: Recalled C Ben Street from Grand Rapids (AHL).

SOCCER

MLS: Suspended FC Dallas D Maynor Figueroa one game and fined him an undisclosed amount for a serious foul that endangered the safety of an opponent in a March 18 match against New England.

COLLEGE

LSU: Named Will Wade men's basketball coach.

AWARDS

MIAC: Named the following athletes of the week: Men's tennis—Gustavus' Patrick Whaling; Women's tennis—Gustavus' Katie Aney.

NSIC: Named the following athletes of the week: Baseball—Augustana OF Patrick O'Donnell (player) and Concordia (St. Paul) RHP Gus Varland (pitcher).

MSU Moorhead: Announced G Aaron Lien has been named to the NABC Coaches' Division II All-America men's basketball team.

St. Scholastica: Announced that pitcher Martin Alcoverde has been named to the D3baseball.com team of the week.

TODAY'S LINE

NBA

FAVORITE LINE UNDERDOG

WEDNESday

Charlotte 5 ORLANDO

BOSTON 8 Indiana

CHICAGO 1 Detroit

WASHINGTON 7 Atlanta

OKLA. CITY 11 Philadelphia

Cleveland 4 DENVER

Milwaukee 3½ SACRAMENTO

UTAH 10½ New York

NHL

FAVORITE LINE UNDERDOG

WEDNESday

COLUMBUS -150/+140 Toronto

N.Y. RANGERS off/off N.Y. Islanders

ANAHEIM -118/+108 Edmonton

NCAA BASKETBALL • MEN

FAVORITE LINE UNDERDOG

THURSDAY

Kansas 5 Purdue

Michigan 1 Oregon

Gonzaga 3 West Virginia

Arizona 7½ Xavier

FRIDAY

Florida 2 Wisconsin

Baylor 3½ South Carolina

UCLA pick Kentucky

North Carolina 7½ Butler

NIT • MEN

FAVORITE LINE UNDERDOG

WEDNESDAY

C. FLORIDA 3½ Illinois

TX.-ARLINGTON 6½ CS Bakersfield

CBI • MEN

FAVORITE LINE UNDERDOG

WEDNESDAY

CSTL. CAROLINA 3½ Ill.-Chicago

WYOMING 3 Utah Valley

CIT • MEN

FAVORITE LINE UNDERDOG

WEDNESDAY

TEXAS STATE 5 Idaho

Note: Home teams are in CAPS.