BASEBALL

COLLEGE

BIG TEN • NONCONFERENCE

Gophers 5, Milwaukee 4

UPPER MIDWEST

Elms 4-3, St. John's 4-6

Mayville St. 6-11, Gustavus 5-3

South Dakota St. 8, Minn.-Crookston 4

Grand Valley St. 12-3, Minn. Duluth 1-10

BASKETBALL

TIMBERWOLVES STATISTICS

(Through Wednesday)

Player G Min Pts Reb Ast

Towns 63 36.7 24.1 12.3 2.9

Wiggins 63 37.2 23.2 4.1 2.4

LaVine 47 37.2 18.9 3.4 3.0

Dieng 63 31.9 10.0 8.0 1.8

Muhammad 59 19.4 9.5 2.8 0.5

Rubio 57 32.3 9.2 4.1 8.7

Bjelica 61 17.8 6.0 3.5 1.2

Stephenson 5 13.1 4.2 2.0 1.0

Payne 12 7.7 4.0 1.7 0.3

Rush 28 19.5 4.0 2.1 0.7

Dunn 59 16.5 3.7 2.1 2.4

Jones 41 12.7 3.7 1.0 2.4

Hill 5 7.9 2.0 2.6 0.0

Aldrich 56 8.7 1.6 2.7 0.4

Lucas III 5 2.1 0.4 0.0 0.2

Totals 63 241.5 104.9 43.3 23.5

Opponents 63 241.5 105.1 40.6 22.4

GOLF

COLLEGE • WOMEN

SMSU SPRING INVITATIONAL

Final round • Litchfield Park, Ariz.

•Teams: Missouri Western 625, Central Missouri 630, SW Minnesota St. 634, Neb.-Kearney 635, MSU Mankato 641, Winona St. 644, Bemidji St. 767, Minn.-Crookston 769. Co-medalists: Haley Tollette, MSU Mankato, and Shi Qing Ong, Missouri Western, 149.

HOCKEY

WILD STATISTICS

(Through Wednesday)

Player GP G A TP +/- PIM

Granlund 64 21 39 60 28 8

Koivu 63 18 31 49 29 22

Staal 64 19 29 48 8 22

Niederreiter 64 20 26 46 20 43

Coyle 64 14 30 44 9 34

Zucker 64 20 23 43 31 28

Pominville 61 10 29 39 1 4

Suter 64 8 27 35 36 22

Spurgeon 60 8 22 30 34 18

Parise 52 15 14 29 -3 30

Dumba 59 7 18 25 18 49

Haula 54 13 9 22 7 20

Stewart 64 11 6 17 2 79

Brodin 50 3 13 16 1 18

Schroeder 29 4 7 11 7 0

Scandella 53 3 7 10 1 25

Graovac 49 7 1 8 6 10

Folin 44 2 5 7 8 24

Eriksson Ek 9 2 3 5 2 2

Prosser 29 0 4 4 -3 4

Dalpe 10 1 2 3 0 9

Hanzal 5 0 3 3 -2 2

White 5 2 1 3 0 0

Olofsson 9 0 2 2 -1 0

Bertschy 5 0 1 1 0 4

Gabriel 13 0 1 1 0 29

Pulkkinen 9 1 0 1 -1 2

Reilly 17 1 0 1 1 2

Cannone 3 0 0 0 0 0

Mitchell 11 0 0 0 -1 0

Tuch 6 0 0 0 -3 0

Totals 64 210 354 564 ---- 538

Opponents 64 149 263 412 ---- 554

GOALIES W L OT SO SV% GAA

Dubnyk 35 13 3 5 .933 2.01

Kemper 7 3 3 0 .905 3.22

Totals 42 16 6 5 .925 2.31

Opponents 22 35 7 4 .890 3.28

COLLEGE • MEN

BIG TEN W L T SW Pts GF GA

Gophers 13 5 0 0 39 74 57

Wisconsin 12 6 0 0 36 70 58

Penn State 10 7 1 0 31 69 56

Ohio State 9 8 1 1 29 68 60

Michigan 4 12 2 2 16 46 73

Michigan St. 3 13 2 0 11 46 69

Overall: Gophers 22-10-2, Wisconsin 19-12-1, Penn State 21-9-2, Ohio State 18-10-6, Michigan 11-18-3, Michigan St. 7-22-3.

GAMES FRIDAY

Michigan St. at Gophers, 6:30 pm

Penn State at Michigan, 6:35 pm

Ohio State at Wisconsin, 7:07 pm

GAMES SATURDAY

Michigan St. at Gophers, 7 pm

Penn State at Michigan, 6:35 pm

Ohio State at Wisconsin, 7:07 pm

NCHC PLAYOFFS

Quarterfinals • Best-of-three

Colorado College at Denver

G1: Friday, 8:35 pm

G2: Saturday, 8:05 pm

G3: Sunday, 8:05 pm (if nec.)

Miami (Ohio) at Minn. Duluth

G1: Friday, 7:07 pm

G2: Saturday, 7:37 pm

G3: Sunday, 7:07 pm (if nec.)

Omaha at Western Michigan

G1: Friday, 6:05 pm

G2: Saturday, 6:05 pm

G3: Sunday, 6:05 pm (if nec.)

St. Cloud State at North Dakota

G1: Friday, 7:37 pm

G2: Saturday, 7:07 pm

G3: Sunday, 7:07 pm (if nec.)

WCHA PLAYOFFS

Semifinals • Best-of-three

Bowling Green at Bemidji State

G1: Friday, 7:07 pm

G2: Saturday, 7:07 pm

G3: Sunday, 7:07 pm (if nec.)

MSU Mankato at Michigan Tech

G1: Friday, 6:07 pm

G2: Saturday, 6:07 pm

G3: Sunday, 6:07 pm (if nec.)

ATLANTIC HOCKEY TOURNAMENT

Quarterfinals • Best-of-three

Bentley at Air Force

G1: Friday, 8:05 pm

G2: Saturday, 8:05 pm

G3: Sunday, 8:05 pm (if nec.)

Holy Cross at Robert Morris

G1: Friday, 6:05 pm

G2: Saturday, 6:05 pm

G3: Sunday, 6:05 pm (if nec.)

Mercyhurst at Army

G1: Friday, 6:05 pm

G2: Saturday, 6:05 pm

G3: Sunday, 6:05 pm (if nec.)

Niagara at Canisius

G1: Friday, 6:35 pm

G2: Saturday, 7:05 pm

G3: Sunday, 5:35 pm (if nec.)

ECAC TOURNAMENT

Quarterfinals • Best-of-three

Clarkson at Cornell

G1: Friday, 6 pm

G2: Saturday, 6 pm

G3: Sunday, 3 pm (if nec.)

Princeton at Union

G1: Friday, 6 pm

G2: Saturday, 6 pm

G3: Sunday, 6 pm (if nec.)

Quinnipiac at St. Lawrence

G1: Friday, 6 pm

G2: Saturday, 6 pm

G3: Sunday, 6 pm (if nec.)

Yale at Harvard

G1: Friday, 6 pm

G2: Saturday, 6 pm

G3: Sunday, 6 pm (if nec.)

HOCKEY EAST TOURNAMENT

Quarterfinals • Best-of-three

New Hampshire at Mass.-Lowell

G1: Friday, 6:15 pm

G2: Saturday, 6:05 pm

G3: Sunday, 3 pm (if nec.)

Northeastern at Boston U

G1: Friday, 6 pm

G2: Saturday, 6 pm

G3: Sunday, 6 pm (if nec.)

Providence at Notre Dame

G1: Friday, 6:35 pm

G2: Saturday, 6:05 pm

G3: Sunday, 6:05 pm (if nec.)

Vermont at Boston College

G1: Friday, 6 pm

G2: Saturday, 6 pm

G3: Sunday, 4 pm (if nec.)

COLLEGE • WOMEN

NCAA DIVISION I TOURNAMENT

Quarterfinals • Saturday

Gophers at Minn. Duluth, 2:30 pm

St. Lawrence at Boston College, noon

Cornell at Clarkson, 2 pm

Robert Morris at Wisconsin, 3 pm

SOFTBALL

COLLEGE

UPPER MIDWEST

Findlay 5, St. Cloud State 4

Minn. Duluth 7, Holy Family 1

Mo.-St. Louis 2, Minn. Duluth 0

MSU Mankato 9-6, Saint Anselm 0-0

MSU Moorhead 7, Bentley 4

St. Benedict 8, Monmouth (Ill.) 2

St. Benedict 10, Immaculata 2

St. Cloud State 4, Urbana (Ohio) 3

W.Va. Wesleyan 15, MSU Moorhead 3

SOCCER

MLS

WESTERN W L T Pts GF GA

Portland 1 0 0 3 5 1

Houston 1 0 0 3 2 1

FC Dallas 1 0 0 3 2 1

San Jose 1 0 0 3 1 0

Colorado 1 0 0 3 1 0

Real Salt Lake 0 0 1 1 0 0

Vancouver 0 0 1 1 0 0

Sporting K.C. 0 0 1 1 0 0

Seattle 0 1 0 0 1 2

Los Angeles 0 1 0 0 1 2

Loons 0 1 0 0 1 5

EASTERN W L T Pts GF GA

New York 1 0 0 3 2 1

Orlando City 1 0 0 3 1 0

Chicago 0 0 1 1 1 1

Columbus 0 0 1 1 1 1

Philadelphia 0 0 1 1 0 0

D.C. United 0 0 1 1 0 0

Toronto FC 0 0 1 1 0 0

Atlanta United FC 0 1 0 0 1 2

Montreal 0 1 0 0 0 1

New England 0 1 0 0 0 1

New York City FC 0 1 0 0 0 1

Note: Three points for win, one for tie.

GAMES SATURDAY

Orlando City at New England, 1 pm

Real Salt Lake at Chicago, 1 pm

Colorado at New York, 3 pm

Toronto FC at Philadelphia, 3:30 pm

Seattle at Montreal, 6 pm

Columbus at Houston, 7:30 pm

FC Dallas at Sporting Kansas City, 8 pm

Vancouver at San Jose, 9 pm

GAMES SUNDAY

Atlanta United FC at Loons, 4 pm

D.C. United at New York City FC, 1 pm

Portland at Los Angeles, 6 pm

TENNIS

COLLEGE • WOMEN

UPPER MIDWEST

Bentley 6, Winona St. 3

Wheaton 7, MSU Mankato 2

Winona St. 5, Eckerd 4

TRANSACTIONS

BASEBALL

AMERICAN LEAGUE

Baltimore: Agreed to terms with RHPs Parker Bridwell, Dylan Bundy, Oliver Drake, Jason Garcia, Mychal Givens, Joe Gunkel, Jesus Liranzo, Logan Verrett, Tyler Wilson, Mike Wright and Gabriel Ynoa; LHPs Jayson Aquino, Richard Bleier, Donnie Hart and Chris Lee; INF Trey Mancini; and OFs Dariel Alvarez, Joey Rickard, Anthony Santander and Aneury Tavarez on one-year contracts. Optioned Alvarez to Norfolk (IL).

Cleveland: Agreed to terms with RHPs Cody Anderson, Shawn Armstrong, Dylan Baker, Mike Clevinger, Joe Colon, Carlos Frias, Perci Garner, Nicholas Goody and Adam Plutko; LHPs Tim Cooney, Kyle Crockett, Ryan Merritt, Hoby Milner and Shawn Morimando; INFs Erik Gonzalez, Francisco Lindor, Jose Ramirez and Giovanny Urshela; OFs Abraham Almonte and Tyler Naquin; and Cs Francisco Mejia and Roberto Perez on one-year contracts.

Kansas City: Reassigned Cs Xavier Fernandez and Chase Vallot, OF Alfredo Escalera, INF Corey Toups, LHPs Jonathan Dziedzic and Eric Skoglund and RHPs Luke Farrell and RHP Josh Staumont to minor league camp. Optioned RHP Kyle Zimmer to Northwest Arkansas (TL).

Texas: Optioned RHP Connor Sadzeck and LHPs Yohander Mendez and Andrew Faulkner to Round Rock (PCL).

NATIONAL LEAGUE

Atlanta: Optioned LHP Jesse Biddle to Mississippi (SL) and RHP Jason Hursh to Gwinnett (IL). Reassigned Cs Joe Odom and Kade Scivicque, OF Dustin Peterson, LHPs Sam Freeman and Adam Kolarek and RHP Rhiner Cruz to minor league camp.

FOOTBALL

NHL

Baltimore: Terminated the contract of OLB Elvis Dumervil.

Buffalo: Agreed to terms with QB Tyrod Taylor, P Colton Schmidt and FB Mike Tolbert. Released WR Marcus Easley.

Carolina: Re-signed RB Fozzy Whittaker to a two-year contract.

Green Bay: Re-signed P Jacob Schum.

N.Y. Giants: Signed WR Brandon Marshall to a two-year contract.

San Francisco: Waived C Marcus Martin.

Washington: Re-signed TE Vernon Davis.

HOCKEY

NHL

Carolina: Recalled RW Valentin Zykov from Charlotte (AHL). Assigned G Alex Nadeljkovic from Charlotte (AHL) to Florida (ECHL).

Chicago: Activated D Niklas Hjalmarsson from injured reserve.

Colorado: Assigned F Julien Nantel from San Antonio (AHL) to Colorado (ECHL).

Dallas: Signed F Adam Cracknell to a one-year contract extension.

Detroit: Recalled G Jimmy Howard from Grand Rapids (AHL).

Florida: Recalled G Colin Stevens from Tulsa (ECHL) to Springfield (AHL).

N.Y. Rangers: Assigned G Brandon Halverson from Hartford (AHL) to Greenville (ECHL). Recalled G Mackenzie Skapski from Greenville to Hartford.

Ottawa: Recalled F Gabriel Gagne from Wichita (ECHL) to Binghamton (AHL).

St. Louis: Signed F Tage Thompson to a three-year, entry-level contract and assigned him to Chicago (AHL).

COLLEGE

Kansas: Suspended G Josh Jackson from Thursday's Big 12 Tournament game.

TODAY'S LINE

NBA

FAVORITE LINE (O/U) UNDERDOG

THURSDAY

Cleveland 4½ DETROIT

San Antonio 3 OKLAHOMA CITY

MEMPHIS 3 L.A. Clippers

PORTLAND 10 Philadelphia

PHOENIX 7 L.A. Lakers

NHL

FAVORITE LINE UNDERDOG

THURSDAY

Wild -113/+103 TAMPA BAY

N.Y. Rangers -129/+119 CAROLINA

TORONTO -140/+130 Philadelphia

CHICAGO -153/+143 Anaheim

New Jersey -116/+106 COLORADO

ARIZONA off/off Ottawa

CALGARY -113/+103 Montreal

N.Y. Islanders -143/+133 VANCOUVER

Washington -108/-102 SAN JOSE

LOS ANGELES -130/+120 Nashville

COLLEGE MEN'S BASKETBALL

FAVORITE LINE UNDERDOG

THURSDAY

North Carolina 8 Miami

Duke pick Louisville

Michigan 5½ Illinois

Indiana 1 Iowa

Marquette 3 Seton Hall

Creighton 2 Providence

Davidson 4 La Salle

George Mason 4½ Fordham

Akron 4 E. Michigan

W. Michigan 1 Ball State

Ohio 2 Toledo

Buffalo 2 Kent State

Oklahoma St. pick Iowa State

Baylor 5 Kansas St.

Middle Tenn. 16 Texas-San Ant.

Georgia 1½ Tennessee

Vanderbilt 4 Texas A&M

Utah State off Nevada

Fresno St. 2 New Mexico

UC Davis 4 Cal Poly

CS-Fullerton 2 CS Northridge

UC Irvine 11½ UC Riverside

Long Beach St. 3 Hawaii

Temple 5 E. Carolina

Tulsa 4½ Tulane

Connecticut 14 South Florida

Note: Home teams are in CAPS.