SATURDAY
BASKETBALL • BOYS
METROPOLITAN AREA
• Cambridge-Isanti 69, St. Louis Park 55
• Chanhassen 80, East Ridge 78 (OT)
• Eastview 58, Duluth East 27
• Heritage Christ. 117, Lakeview Christ. 84
• Minnetonka 91, Mpls. Southwest 70
• Orono 62, Marshall 53
• St. Paul Academy 68, Duluth Marshall 44
• Simley 75, St. Croix Prep 46
FRIDLEY TIP-OFF CLASSIC
Championship
• Fridley 76, St. Anthony 33
Third place
• North Branch 48, St. Paul Harding 47
RED WING TOURNAMENT
Championship
• Red Wing 63, Byron 51
Third place
• Park of Cottage Grove 48, Faribault 43
HOCKEY • BOYs
SUBURBAN EAST
• White Bear Lake 5, Woodbury 2
METROPOLITAN AREA
• Breck 5, Mahtomedi 1
• Buffalo 4, Osseo 4 (OT)
• Delano 5, Providence Academy 0
• Forest Lake 5, St. Michael-Albertville 2
• Hastings 2, Farmington 1
• Henry Sibley 3, Minneapolis 3 (OT)
• Hibbing/Chisholm 2, Mound-Westonka 1
• Hudson (Wis.) 2, Simley 0
• New Prague 7, Proctor 0
• Richfield 4, St. Paul Como Park 2
• St. Paul Academy 10, Irondale 0
• St. Thomas Academy 5, Duluth Marshall 2
• Tartan 7, Rochester Century 2
WAYZATA TURKEY TROT TOURNAMENT
Championship
• Edina 3, Wayzata 1
Third place
• Maple Grove 4, Holy Family 3
HOCKEY • girls
MISSISSIPPI 8
• Buffalo 8, St. Francis 2
NORTHWEST SUBURBAN
• Andover 6, Anoka 1
• Armstrong/Cooper 4, Coon Rapids 1
• Blaine 5, Champlin Park 1
• Maple Grove 12, North Metro 0
SOUTH SUBURBAN
• Burnsville 4, Bloomington Jefferson 1
• Eastview 7, Rosemount 0
• Lakeville North 4, Eagan 0
• Lakeville South 3, Apple Valley 0
SUBURBAN EAST
• East Ridge 4, White Bear Lake 2
• Mounds View 4, Forest Lake 0
• Woodbury 4, Park of Cottage Grove 3
METROPOLITAN AREA
• East Grand Forks 6, Mound-Westonka 2
• Edina 3, Warroad 2
• Hibbing/Chisholm 2, Chisago Lakes 1
• Hill-Murray 6, Cloquet-Esko-Carlton 0
• Irondale 7, Farmington 3
• Mahtomedi 3, Minnehaha Academy 0
• Roseau 6, Breck 5
• St. Paul United 7, Simley 1
• Totino-Grace 5, Henry Sibley 0
STATE TOURNAMENT
FOOTBALL
At Metrodome
CLASS 6A
Championship • Friday
• Eden Prairie (11-0) vs. Rosemount (11-1), 7 pm
CLASS 5A
Championship • Saturday
• Brainerd (12-0) vs. Owatonna (12-0), 4 pm
CLASS 4A
Championship • Friday
• Holy Angels (7-5) vs. Hutchinson (12-0), 4 pm
CLASS 3A
Championship • Saturday
• New London-Spicer (10-2) vs. St. Croix Lutheran (10-2), 1 pm
CLASS 2A
Championship • Friday
• Chatfield (12-1) vs. Minneota/Lincoln HI (13-0), 1 pm
CLASS 1A
Championship • Saturday
• Dawson-Boyd (12-1) vs. Mahnomen (13-0), 10 am
NINE-MAN
Championship • Friday
• Grand Meadow (12-1) vs. Underwood (10-3), 10 am
SUMMARIES
BASKETBALL • BOYS
Cambridge-Isanti 69, St. Louis Park 55
Cambridge-Isanti31 38 -69
St. Louis Park29 26 -55
Cambridge-Isanti: McDonald 25, Malik 9, Swanson 9, Johnson 8, Cox 7, Hiljus 6, Vavra 4, Terwilliger 1. St. Louis Park: Kjos 18, Whitlock 15, Kent 9, Abdi 9, Keller 2, Johnson 2.
Eastview 58, Duluth East 27
Eastview29 29 -58
Duluth East17 10 -27
Eastview: Ibeneme 15, Walker 12, Guebert 11, Machacek 6, Bangh 3, Dickson 3, Ryan 3, Spann 2, Mitchell 2, White 1. Duluth East: Downing 9, McBeath 8, Miller 5, Thompson 3, Sandbulte 2.
Fridley 76, St. Anthony 33
St. Anthony20 13 -33
Fridley41 35 -76
St. Anthony: Zeller 7, Bluth 6, Kraus 6, Peterson 4, Deiman 4, Knutson 2, Peterson 2, Omodt 2. Fridley: Duehn 14, Conyers 12, Pal 10, Murray 9, Mulbah 9, Huna 8, Murray 6, Rathke 2, Mraz 2, Pal 2, Khan 2.
North Branch 48, St. Paul Harding 47
North Branch20 28 -48
St. Paul Harding28 19 -47
North Branch: Thauwald 19, Blomquist 15, Burnside 9, Buboltz 4, Dahle 1. St. Paul Harding: Adesoro 12, Samuel 9, Swanson 9, Nins 6, Mitchell 5, Allen Jr. 4, Williams Jr. 2.
Orono 62, Marshall 53
Marshall24 29 -53
Orono26 36 -62
Marshall : Sharbono 21, Winkelman 11, Douglas 9, Schroerder 5, Hmielewski 4, Johnson 2, Winkelman 1. Orono: Larson 18, Jacoby 9, Turnham 8, Sustacek 7, Hirschberg 6, Hammer 4, Ten Eyck 4, Hennings 3, Karon 3.
Red Wing 63, Byron 51
Byron27 24 -51
Red Wing34 29 -63
Byron: Knutson 12, Meyer 12, Mortland 7, Coble 7, Nelson 5, Lillestol 5, Jensen 3. Red Wing: Buck 22, Miller 11, Sevlie 10, Toivonen 10, Toivonen 6, Munson 4.
St. Paul Academy 68, Duluth Marshall 44
Duluth Marshall24 20 -44
St. Paul Academy 33 35 -68
Duluth Marshall: Staine 12, Kneepkens 11, Feriancek 8, Brashaw 7, Davis 3, Johnson 2, Nordman 1. St. Paul Academy: Hanson 20, Peyton 13, Egly 12, Pettee 11, Peacock 5, O'Shea 3, Osman 2, Egly 2.
Simley 75, St. Croix Prep 46
St. Croix Prep23 23 -46
Simley38 37 -75
St. Croix Prep: Gutierrez 28, Have 4, Ylonen 4, Fisher 4, Berg 3, Fisher 2, Krueger 1. Simley: Stensgard 22, Anderson 12, Stensgard 11, Della Vedova 10, Scheffley 7, Holliday 6, Amspoker 5, Etete 2.
HOCKEY • BOYS
Buffalo 4, Osseo 4 (OT)
Osseo2 1 1 0 -4
Buffalo2 1 1 0 -4
First: B-Goodmanson, 2:19; O-Younkers, 6:09; B-Laven, 9:04; O-Heiser (Younkers, Christofferson), 15:24. Second: B-Goodmanson (Ramsey), 8:22; O-Hautala, 12:42. Third: O-Hautala (Alexander, Olson), 4:09; B-Goodmanson, 11:29. Saves: Osseo, Dahlberg 8-8-25-0-41; Buffalo, Otten 9-30-17-5-61.
Delano 5, Providence Academy 0
Delano2 1 2 -5
Providence Academy0 0 0 -0
First: D-Miller (Prinsen, Eskola), 5:22; D-Halonen (Lewis, Eskola), 13:51. Second: D-Prinsen (Rizzardi), 16:39. Third: D-Halonen (Meyers, Prinsen), 13:42; D-Eskola (Hart), 16:00. Saves: Delano, Rizzardi 4-13-8-25; Providence Academy, Pruden 13-9-9-31.
Edina 3, Wayzata 1
Edina0 3 0 -3
Wayzata0 1 0 -1
Second: W-Paterson (Zimmer), 1:14; E-Wait (Bellows, Meyer), 8:32, sh; E-Munson (Bellows, Wait), 11:48, sh; E-Wait (Nanne, Zuhlsdorf), 14:37. Saves: Edina, Rohkohl 9-8-8-25; Wayzata, Ahrens 7-12-4-23.
Hastings 2, Farmington 1
Hastings0 2 0 -2
Farmington0 0 1 -1
Second: H-Berg (Huneke, Neuman), 2:53; H-Schlander (Flynn, Huneke), 15:00. Third: F-Tucker (Holmstrom, Novak), 3:28. Saves: Hastings, Radke 5-13-16-34; Farmington, Schoening 8-15-0-23.
Henry Sibley 3, Minneapolis 3 (OT)
Minneapolis0 3 0 0 -3
Henry Sibley1 2 0 0 -3
First: HS-Malmgren (Tostrud), 10:13. Second: M-Christensen (Nesbit), 3:34; M-Butler (Winter, Grassel), 6:43; M-Nesbit (Winter, Grassel), 11:29; HS-Malmgren (Gallagher), 12:20; HS-Cooper (Flynn, Lucken), 12:29. Saves: Minneapolis, Arp 10-5-10-6-31; Henry Sibley, Geiselhart 4-3-9-3-19.
Hibbing/Chisholm 2, Mound-Westonka 1
Mound-Westonka1 0 0 -1
Hibbing/Chisholm1 1 0 -2
First: HC-Bestul (Perunovich), 6:09; MW-Sterne (Togstad), 12:05, sh. Second: HC-Birdsall (Kanipes, Riihinen), 16:21. Saves: Mound-Westonka, Leschisin 12-3-16-31; Hibbing/Chisholm, Dilley 5-8-7-20.
Maple Grove 4, Holy Family 3
Holy Family 1 0 2 -3
Maple Grove1 1 2 -4
First: HF-Marooney, 8:09; MG-Norenberg (Abernathy, Passolt), 9:54, sh. Second: MG-Franta (Abernathy), 12:43. Third: MG-Abernathy (Passolt, Erickson), 2:11, sh; HF-Marooney (Garin, Swanson), 12:58; HF-Garin (Swanson, Peterson), 14:37; MG-Valerius (Thomsen, Huff), 14:58. Saves: Holy Family, Rasmussen 5-13-6-24; Maple Grove, McKenney 14-12-12-38.
Richfield 4, St. Paul Como Park 2
St. Paul Como Park0 1 1 -2
Richfield1 1 2 -4
First: R-Ahlstrand (Ahlstrand, Stellon), 13:42. Second: R-Duryea (Ahlstrand, Stellon), 5:31; SPCP-Tully (Will, Sateren), 8:39. Third: R-Ahlstrand (Stellon, Ahlstrand), 2:43; SPCP-Inskeep (Sateren, Will), 8:06; R-Saastad (Ahlstrand, Duryea), 13:13. Saves: St. Paul Como Park, McCoy 16-10-14-40; Richfield, Ulmer 13-6-0-19.
St. Paul Academy 10, Irondale 0
St. Paul Academy3 5 2 -10
Irondale0 0 0 - 0
First: SPA-Seplak (Blackmun), :41; SPA-Dahlseide, 8:52; SPA-McCabe (Jallen, Dahlseide), 13:45. Second: SPA-Sullivan (Blackmun, Westfield), :17; SPA-McCabe (Hoffmann), 2:45; SPA-Bowman (McCabe), 6:49; SPA-Bowman (Dahlseide, McCabe), 8:39; SPA-Jallen (McCabe, Bowman), 10:08. Third: SPA-Westfield (Johnston, Dahlseide), 13:00; SPA-Morris (Parker), 15:00. Saves: St. Paul Academy, Parker 2-5-3-10; Irondale, Steiner 17-18-x-35, Schenkenberg x-x-12-12.
St. Thomas Academy 5, Duluth Marshall 2
Duluth Marshall0 1 1 -2
St. Thomas Academy0 3 2 -5
Second: DM-McKenna (Dodd), 3:56, sh; STA-Versich (Novak), 5:10; STA-Weihrauch (Smallidge), 6:53; STA-Broetzman (Donohue), 13:37, sh. Third: STA-Tufto, :09; DM-Farrell (Daly), 11:35; STA-Donohue (Novak, Versich), 14:26, sh. Saves: Duluth Marshall, Murray 9-14-12-35; St. Thomas Academy, Hallett 8-8-2-18.
Tartan 7, Rochester Century 2
Rochester Century0 1 1 -2
Tartan1 5 1 -7
First: T-O'Sullivan (Axtman), 2:11. Second: T-Ledman (O'Sullivan), 2:30; T-Geskermann (Hartzell, O'Sullivan), 6:49; T-Betz (Axtman), 9:20; T-Ledman (O'Sullivan), 12:17; T-Hartzell (Reddy, Axtman), 12:50; RC-Roth (Zmolek, Ashworth), 15:46, sh. Third: T-O'Sullivan (Ledman, Axtman), :21; RC-Zmolek (Roth, Ashworth), 2:45, sh. Saves: Rochester Century, Pundt 11-7-10-28; Tartan, Splichal 5-9-5-19.
White Bear Lake 5, Woodbury 2
Woodbury2 0 0 -2
White Bear Lake2 1 2 -5
First: WBL-Wahlin, 2:59; W-Mayer, 5:00; WBL-Lovdokken (Dittel, Wahlin), 5:20; W-Wonsmos, 15:00. Second: WBL-Newpower (Dittel, Wahlin), 2:00. Third: WBL-Welch (Steffen, Wachtler), 10:00; WBL-Wahlin, 15:49. Saves: Woodbury, Macalus NA; White Bear Lake, Gorman NA.
HOCKEY • GIRLS
Andover 6, Anoka 1
Andover1 4 1 -6
Anoka0 0 1 -1
First: And-Goodin (Turpin, Portner), 16:51. Second: And-Holmes (Turpin, Voltin), 3:30; And-Wilson (Williams, Olsen), 11:21; And-Goodin, 14:39; And-Voltin, 16:49. Third: And-Turpin (Langlie, Goodin), 11:26; Ano-Miller (Kimmerle), 14:43. Saves: Andover, Rooney 5-9-5-19; Anoka, Scarborough 6-9-x-15, Huspek x-x-5-5.
Armstrong/Cooper 4, Coon Rapids 1
Coon Rapids0 0 1 -1
Armstrong/Cooper2 1 1 -4
First: AC-Odell (Phaviseth, Terres), 9:11; AC-Terres (Olsen, Smith), 16:41. Second: AC-Odell (Terres, Enderle), 3:28. Third: AC-Smith (Jocelyn), 2:21; CR-Stalboerger (Lawrence), 7:46. Saves: Coon Rapids, Weber 10-14-11-35; Armstrong/Cooper, Ripka 10-8-4-22.
Blaine 5, Champlin Park 1
Champlin Park1 0 0 -1
Blaine1 0 4 -5
First: B-Schlagel (Swanstrom, Beebe), 1:00; CP-Martinson (Paulsrud, Rossbach), 13:42. Third: B-Swanstrom (Brown, Falck), :58; B-Swanstrom (Brown), 2:34, sh; B-Schlagel (Swanstrom), 13:14; B-Falck (Schlagel, Beebe), 16:01. Saves: Champlin Park, Burgoyne 9-11-9-29; Blaine, Tilton 9-4-6-19.
Burnsville 4, Bloomington Jefferson 1
Bloomington Jefferson0 0 1 -1
Burnsville0 3 1 -4
Second: B-Nelson (Skaja, Coleman), 6:31; B-Nelson (Skaja, Coleman), 9:45; B-Skaja (Coleman, Wittchow), 13:23. Third: BJ-Spellmire (Currin), 5:30; B-Skaja (Nelson), 9:32. Saves: Bloomington Jefferson, Plaman 14-10-10-34; Burnsville, Bench 12-7-10-29.
East Ridge 4, White Bear Lake 2
East Ridge2 1 1 -4
White Bear Lake1 0 1 -2
First: ER-Walz (Kaufer), 7:25, sh; WBL-Englund (Bealke), 8:03; ER-Walz (Wallace, Bender), 12:16. Second: ER-Pierre (Hammer, Hafiz), 13:21. Third: WBL-Healy (Moy), :43, sh; ER-Andersen (Pierre, Hafiz), 13:31. Saves: East Ridge, Cheatham 4-4-2-10; White Bear Lake, Hall 16-11-4-31.
Eastview 7, Rosemount 0
Rosemount0 0 0 -0
Eastview3 2 2 -7
First: E-Ford (Cardinal), 15:58; E-Geary (Palmi), 16:24; E-Geary (Palmi, Pellicci), 16:59. Second: E-Tuccitto (Palmi), 4:37; E-Geary (Palmi, Pellicci), 5:37. Third: E-Palmi (Geary), :18; E-Cardinal (Pahlen), 4:45. Saves: Rosemount, Topor 18-11-10-39; Eastview, Companion 3-6-4-13.
Hibbing/Chisholm 2, Chisago Lakes 1
Chisago Lakes1 0 0 -1
Hibbing/Chisholm0 1 1 -2
First: CL-Franklin (Duncan, Waldoch), 6:21. Second: HC-Deboom (Heyblom), 10:47. Third: HC-Deboom (Heyblom), 16:53. Saves: Chisago Lakes, Shoquist 5-4-5-14; Hibbing/Chisholm, Frider 12-15-5-32.
Hill-Murray 6, Cloquet-Esko-Carlton 0
Hill-Murray1 3 2 -6
Cloquet-Esko-Carlton0 0 0 -0
First: HM-Bonfe (Prater), 4:12. Second: HM-Anderson (Boyer), 6:36; HM-Bonfe (Boyer), 15:21; HM-Anderson, 16:07. Third: HM-Anderson (Kaasa, Bobrowski), 1:39; HM-Klein, 7:23. Saves: Hill-Murray, Patrick 6-2-3-11; Cloquet-Esko-Carlton, Nelson 14-16-10-40.
Lakeville North 4, Eagan 0
Eagan0 0 0 -0
Lakeville North1 1 2 -4
First: LN-Joyce, 10:43. Second: LN-Sadek (Seper, Manes), 1:35. Third: LN-McGlade (Sadek, Joyce), 4:36; LN-Joyce, 6:21. Saves: Eagan, Vrieze 4-5-8-17; Lakeville North, Cooper 1-3-5-9.
Lakeville South 3, Apple Valley 0
Apple Valley0 0 0 -0
Lakeville South1 1 1 -3
First: LS-Steinmetz (Aguilera), 11:14. Second: LS-Smith (Haeg, Brown), 7:55. Third: LS-Smith (Brown), 13:50. Saves: Apple Valley, Fleming 14-14-12-40; Lakeville South, Wallenta 4-10-1-15.
Mahtomedi 3, Minnehaha Academy 0
Mahtomedi1 1 1 -3
Minnehaha Academy 0 0 0 -0
First: M-Krebsbach (Bergren), 5:49. Second: M-Bergren (Bartholomew), 16:20. Third: M-Yapello (Bartholomew), 16:36. Saves: Mahtomedi, Ficcadenti 2-5-8-15; Minnehaha Academy, Carle 11-9-6-26.
Maple Grove 12, North Metro 0
Maple Grove3 8 1 -12
North Metro0 0 0 - 0
First: MG-Wente (Thibodeau, Kampa), 7:01; MG-Wente (Herdine, Larson), 11:30; MG-Herdine (Thibodeau), 16:44. Second: MG-McLean, 3:12; MG-Wente (Larson, Josephson), 5:43; MG-Larson (Josephson, Wente), 6:08; MG-McLean (Boonstra), 6:20; MG-Sanford (Dorosh), 7:02, sh; MG-Dorosh (Josephson), 8:56, sh; MG-Larson (Wente), 9:45; MG-Herdine (Thibodeau), 16:25. Third: MG-McLean (Rosenow, Boonstra), 13:53. Saves: Maple Grove, Francis 3-0-1-4; North Metro, Dreblow 15-18-16-49.
Mounds View 4, Forest Lake 0
Forest Lake 0 0 0 -0
Mounds View2 1 1 -4
First: MV-Thompson (Quickstad, Sutton), 5:40; MV-Quickstad (Sutton, Thompson), 15:36. Second: MV-Moen (Unterseher, Thompson), 11:23. Third: MV-Collins (Samuel, Oliver), 2:36. Saves: Forest Lake, Remington 9-12-7-28; Mounds View, Dingman 5-8-4-17.
Roseau 6, Breck 5
Breck2 1 2 -5
Roseau1 2 3 -6
First: B-Holzer, 7:34; R-Goos (Gunderson), 8:20; B-Zumwinkle (Riskevich), 14:09. Second: R-Helgeson (Helgeson), 1:55; B-Williamson (Harris), 8:58; R-Przekwas (Pahlen), 13:32. Third: B-Zumwinkle (Riskevich), 5:15; B-Williamson (Schwartzman, Harris), 7:07; R-Gunderson (Pahlen, Strand), 10:08; R-Helgeson (Pahlen, Gunderson), 12:49; R-Helgeson (Goos, Pahlen), 13:53. Saves: Breck, Brenneman 10-6-2-18; Roseau, Baumgartner 4-17-5-26.
St. Paul United 7, Simley 1
St. Paul United3 0 4 -7
Simley0 1 0 -1
First: SPU-Phelps (Tipler, Olson), NA; SPU-Hommeyer (Dobie), 6:49; SPU-Phelps, 8:03. Second: S-Patnode, 11:43. Third: SPU-Baysoy (Phelps, Tipler), :47; SPU-Phelps (Baysoy, Petronack), 5:19; SPU-Vanasek (Tipler, Dobie), 9:28; SPU-Baysoy (Dobie), 12:15. Saves: St. Paul United, Johnson 2-12-2-16; Simley, Tschida 7-7-7-21.
Totino-Grace 5, Henry Sibley 0
Henry Sibley0 0 0 -0
Totino-Grace2 1 2 -5
First: TG-Javorina (Vosen), 11:14; TG-Minkoff (Bertolas), 16:22. Second: TG-Javorina (Minkoff), 5:23. Third: TG-Minkoff (Hill, Johnson), 4:14; TG-Vosen (Parnell), 5:04. Saves: Henry Sibley, Wetzel-Edstrom 10-11-16-37; Totino-Grace, Knip 9-9-9-27.
Woodbury 4, Park of Cottage Grove 3
Park of Cottage Grove 1 2 0 -3
Woodbury0 2 2 -4
First: P-Hofstetter (Kirsch), 14:41. Second: P-Waller (Anderson, Wickenhouser), 1:30; W-Motzko (Twohig), 2:32, sh; P-Wickenhouser (Waller), 12:11; W-Morris (Wahlin), 15:08. Third: W-Falconer (Morris, McAlpine), 2:07; W-Wahlin (Morris), 12:47. Saves: Park of Cottage Grove, Boreen 11-12-12-35. Woodbury, Geisser 6-13-6-25.