SATURDAY

BASKETBALL • BOYs

METRO WEST

• Chaska 72, Chanhassen 67

MCAA

• Bethany Academy 52, Trinity 46

WRIGHT COUNTY

• Mound Westonka 69, New London-Spicer 65

METROPOLITAN AREA

• Andover 65, Buffalo 55

• Chisago Lakes 69, Hermantown 46

• Cloquet 85, North Branch 69

• Coon Rapids 65, Cambridge-Isanti 51

• Delano 89, Blake 44

• Elk River 65, St. Michael-Albertville 47

• Forest Lake 60, Duluth East 49

• Grand Rapids 82, Zimmerman 64

• Hudson (Wis.) 82, St. Croix Prep 58

• Marshall 67, Hutchinson 27

• Mpls. Roosevelt 103, Fond du Lac Ojibwe 49

• Princeton 55, Hibbing 52

• Red Wing 56, Austin 47

BASKETBALL • girls

MCAA

• Heritage Christian 40, Legacy Christian 26

WRIGHT COUNTY

• Mound Westonka at New London-Spicer

METROPOLITAN AREA

• Andover 62, Cambridge-Isanti 32

• Apple Valley 55, Park of Cottage Grove 52

• Austin 69, Red Wing 54

• Becker 46, Monticello 35

• Blake 53, Benilde-St. Margaret's 52 (OT)

• Cloquet 56, North Branch 54

• East Ridge 62, St. Paul Central 40

• Eau Claire (Wis.) Memorial 71, DeLaSalle 50

• Eden Prairie 66, Sioux Falls (S.D.) Roosevelt 59

• Henry Sibley 56, Spring Lake Park 38

• Hermantown 80, Chisago Lakes 57

• Hutchinson 82, New Ulm 46

• Litchfield 57, Benson 33

• Totino-Grace 49, Hill-Murray 47

GYMNASTICS

BIG NINE INVITATIONAL

• Owatonna 144.2, Rochester Century 142.025, Austin 140.9, Mankato West 138.625, Winona 135.55, Mankato East 129.45, Red Wing 127.95, Northfield 127.125, Faribault 119.275, Rochester Mayo 114.275, Rochester John Marshall 110.0. All-around: Maria McDonough, Faribault, 38.15.

GRANITE RIDGE INVITATIONAL

• Becker 143.225, Rush City/Pine City/Hinckley-Finlayson 138.325, Maple Lake 134.125, Howard Lake-Waverly-Winsted/Holy Trinity 121.850, Paynesville 111.8, Little Falls 109.65. All-around: Jordan Sifferle, Maple Lake, 36.075.

MINNETONKA INVITATIONAL

• Perham 146.4, Eden Prairie 141.45, Watertown-Mayer/Mound Westonka 140.45, Minnetonka 137.9, Wayzata 137.8, Minneapolis Southwest 125.1. All-around: Andi Puls, Wayzata, 37.00.

HOCKEY • BOYs

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Breck 9, Providence Academy 2

LAKE

• Minnetonka 7, Wayzata 3

METRO EAST

• North St. Paul 6, Hastings 3

• Tartan 6, Henry Sibley 1

• St. Thomas Academy 1, Hill-Murray 0

• South St. Paul 4, Simley 1

METRO WEST

• Bloomington Jefferson 7, Chaska 0

• Chanhassen 4, St. Louis Park 2

MISSISSIPPI 8

• Cambridge-Isanti 3, North Branch 0

• Chisago Lakes 4, Princeton 1

• St. Michael-Albertville 5, Buffalo 3

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover 7, Osseo 0

• Anoka 5, Spring Lake Park 2

• Blaine 7, Coon Rapids 1

• Elk River 5, Irondale 1

• Maple Grove 4, Champlin Park 1

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville 3, Rosemount 2 (OT)

• Eastview 6, Shakopee 5

• Lakeville South 8, Apple Valley 0

• Prior Lake 3, Farmington 2

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 2, Mounds View 1 (OT)

• Forest Lake 4, Roseville 4 (OT)

• Stillwater 3, Woodbury 1

METROPOLITAN AREA

• Benilde-St. Margaret's 5, Eden Prairie 3

• Blake 7, New Prague 3

• Grand Rapids 5, Holy Family 3

• Lakeville North 3, Duluth East 2

• Mahtomedi 9, Totino-Grace 5

• Minneapolis 4, Bloomington Kennedy 2

• Mound Westonka 8, New Ulm 1

• Owatonna 2, Red Wing 1

• Virginia/MI-B 5, St. Paul Johnson 2

HOCKEY • GIRLs

CLASS 2A

Section 1 • Semifinals

• Dodge County 3, Farmington 0

• Lakeville South 7, Lakeville North 3

Section 3 • Semifinals

• Eagan 2, Hastings 0

• Eastview 3, East Ridge 2 (2 OT)

Section 4 • Quarterfinals

• Mounds View 2, North St. Paul/Tartan 1

• White Bear Lake 4, Irondale 2

Section 5 • Quarterfinals

• Blaine 4, Rogers 0

• Centennial 4, Champlin Park 3

• Spring Lake Park/CR 2, Anoka 1

Section 6 • Quarterfinals

• Benilde St. Margaret's 2, Hopkins/SLP 0

• Cretin-Derham Hall 7, Armstrong 0

• Wayzata 10, North Metro 2

Section 7 • Semifinals

• Elk River/Zimmerman 4, Andover 3

• Forest Lake 5, Grand Rapids/Greenway 1

Section 8 • Quarterfinals

• Buffalo 5, Brainerd/Little Falls 1

• Roseau 6, Moorhead 4

• Sartell-SS/SR-R 2, N. Wright County 1 (OT)

CLASS 1A

Section 1 • Semifinals

• Northfield 2, Austin 1

• Owatonna 4, Red Wing 3 (OT)

Section 2 • Semifinals

• Mound Westonka 1, Orono 0

• New Prague 6, New Ulm 1

SWIMMING • BOYs

METROPOLITAN AREA

• Northfield 91, Mankato East 84

WRESTLING

ST. PAUL CITY TOURNAMENT

• Washington 198, Harding 133.5, Central 117, Como Park 80, Johnson 80, Highland Park 55, Humboldt 37

TRI-METRO TOURNAMENT

• Fridley 214, Trinity 140.5, St. Croix Lutheran 139, St. Agnes 138, Brooklyn Center/Concordia Academy 136.5, Columbia Heights 117, Spectrum 89, Minnehaha Academy/DeLaSalle 72

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYs

Andover 65, Buffalo 55

Andover 18 47 - 65

Buffalo 23 32 - 55

Andover: Rezac 17, Johnson 16, Echtenkamp 15, Siebold 7, Rodewald 5, Leisner 3, Paul 2. Buffalo: Rohlin 20, Willert 16, Bean 7, Evans 6, Weber 4, Montplaisir 2.

Bethany Academy 52, Trinity 46

Trinity 23 23 - 46

Bethany Academy 29 23 - 52

Trinity: Maruggi 22, Lodoen 12, Calcutt 8, Naughton 4. Bethany Academy: Kadlec 14, Peterson 13, Lechtenberg 9, Nehrbass 6, Lechtenberg 4, Reader 4, Mathiowetz 2.

Chaska 72, Chanhassen 67

Chaska 34 38 - 72

Chanhassen 28 39 - 67

Chaska: Hanson 27, Meyer 16, Kallman 14, Kraus 6, Roskam 4, Hennen 3, Engel 2. Chanhassen: Elgren 19, Prince 15, Weisman 9, A. Williams 9, Witthus 9, Bunkenberg 3, K. Williams 2, Wandling 1.

Cloquet 85, North Branch 69

Cloquet 48 37 - 85

North Branch 33 36 - 69

Cloquet: Diver 32, Hill 10, Johnson 9, Moose 9, Wehr 8, Bushey 7, Obeidzinski 6, Turnbull 4. North Branch: Pearson 15, Linkert 13, Ramberg 12, Mench 8, Bergstrom 6, Kress 5, Franklin 4, Drost 2, Johnson 2, Sanvik 2.

Coon Rapids 65, Cambridge-Isanti 51

Cambridge-Isanti 23 28 - 51

Coon Rapids 24 41 - 65

Cambridge-Isanti: H. Abraham 22, Johnson 11, R. Abraham 7, Lundeen 6, Olson 5. Coon Rapids: Johnson 23, Dujmovic 17, Carver 12, Keller 4, Lawal 4, Pratt 3, Morman 2.

Delano 89, Blake 44

Delano 47 42 - 89

Blake 27 17 - 44

Delano: Kreklow 24, Gilmer 13, Pulis 10, Wishart 10, Kraemer 7, Cayler 6, O'Neill 6, Techam 6, Kurtz 4, Weiman 2, Gilmer 1. Blake: Choezin 10, Moe 9, Watkins 9, Borgida 5, Brazner 4, Dougan 2, Leadholm 2, Martha 2, Grace 1.

Elk River 65, St. Michael-Albertville 47

St. Michael-Albertville 18 29 - 47

Elk River 35 30 - 65

St. Michael-Albertville: Asbury 12, Thurman 9, Mattson 7, Berning 4, Weston 4, Campbell 3, Falde 3, Moran 3, Brown 2. Elk River: Pink 15, Keller 12, Burger 8, Kramer 8, Delain 7, Hills 6, Weege 5, Morrell 4.

Forest Lake 60, Duluth East 49

Duluth East 24 25 - 49

Forest Lake 35 25 - 60

Duluth East: Carlson 21, Miller 12, Zwak 8, Seymour 4, Thompson 4. Forest Lake: Alm 15, Larson 15, Jerde 13, Schrader 12, Shortly 2, Wallner 2, Breitbach 1.

Mpls. Roosevelt 103, Fond du Lac Ojibwe 49

Fond du Lac Ojibwe 24 25 - 49

Minneapolis Roosevelt 61 42 - 103

Fond du Lac Ojibwe: Brown 19, Heitala 9, Misquadace 9, Fineday 5, Butcher 4, Misquadace 3. Minneapolis Roosevelt: E. Hannah 31, D. Hannah 18, Rodgers 17, Graves 13, Gundy 8, Wade-Henderson 8, Barnes 6, Rogers 2.

Red Wing 56, Austin 47

Austin 13 34 - 47

Red Wing 25 31 - 56

Austin: B. Gach 20, D. Gach 12, Hebrink 8, Coffey 5, Manyuon 2. Red Wing: Sevlie 14, Toivonen 14, Munson 12, Bryan 10, Adams 3, Kelly 3.

BASKETBALL • girls

Andover 62, Cambridge-Isanti 32

Cambridge-Isanti 13 19 - 32

Andover 30 32 - 62

Cambridge-Isanti: Westberg 9, Cox 8, Swanson 5, Glotzbach 4, Swanson 3, King 2, Schulz 1. Andover: Daninger 10, Garcia 9, Hostad 8, Richardson 6, Ruprecht 6, Diemer 5, Cummings 4, Dagostino 4, Belschner 3, Thelen 3, Vole 2, Schildhauer 2.

Apple Valley 55, Park of Cottage Grove 52

Apple Valley 27 28 - 55

Park of Cottage Grove 30 22 - 52

Apple Valley: Robson 20, Baxter 8, Olson 8, Wangerin 6, Parker 5, Bollum 4, Rolland 4. Park of Cottage Grove: Fabeck 16, Johnson 12, Gorres 10, Burka 5, Wenner 5, Hoffman 2, Perryman 2.

Austin 69, Red Wing 54

Red Wing 12 42 - 54

Austin 33 36 - 69

Red Wing: Cota 15, Reps 13, Muelken 8, Buck 7, Zebro 7, Book 2, Swenning 2. Austin: Vesel 19, Sederquest 15, Koang 14, Hansen 7, Hawkshead 7, Younis 5, VanZant 2.

Blake 53, Benilde-St. Margaret's 52 (OT)

Benilde-St. Margaret's 20 27 5 - 52

Blake 31 16 6 - 53

Benilde-St. Margaret's: Stanley 15, Jo Schlueter 10, Carter 8, Nichols 8, Williams 5, Kosek 3, Whitfield 3. Blake: Harris 20, Salone 17, Grace 10, Flemming 4, Phillips 2.

Cloquet 56, North Branch 54

Cloquet 26 30 - 56

North Branch 19 35 - 54

Cloquet: Fossen 22, Steen 20, Kelley 6, Erickson 5, Wojtysiak 2, Stone 1. North Branch: Coleman 16, Selbitschka 14, Hartmann 8, Fair 6, Berg 4, Pederson 4, Becklin 2.

East Ridge 62, St. Paul Central 40

St. Paul Central 16 24 - 40

East Ridge 35 27 - 62

St. Paul Central: Gay 19, Greenawald 8, Montgomery 6, Sutton 4, Gardner 3. East Ridge: Tomes 18, Holton 11, Stoehr 10, Kenol 9, Sexe 6, Collodora 2, Persche 2, Rapp 2, Zavoral 2.

Eden Prairie 66, Sioux Falls (S.D.) Roosevelt 59

Sioux Falls (S.D.) Roosevelt 25 34 - 59

Eden Prairie 31 35 - 66

Sioux Falls (S.D.) Roosevelt: Mitzel 21, Phillips 20, Spicer 6, Johnson 4, Berglin 2, Stolle 2, Waltman 2, Ward 2. Eden Prairie: Eliasen 24, Mosley 12, Lewis 10, Miller 8, Hughes 5, Kofoot 3, Hardwick 2, Johnson 2.

Henry Sibley 56, Spring Lake Park 38

Henry Sibley 30 26 - 56

Spring Lake Park 20 18 - 38

Henry Sibley: Tetzlaff 23, Nelson 13, Leslie 10, Orth 4, Wood 4, Garcia 2. Spring Lake Park: Siegfried 12, Redd 9, Abrahamson 3, Bonde 3, Clark 2, Curran 2, Kloubec 2, Reiland 2, Super 2, Fruzyna 1.

Heritage Christian 40, Legacy Christian 26

Heritage Christian 26 14 - 40

Legacy Christian 11 15 - 26

Heritage Christian: Torve 12, Allen 9, Scott 8, Meissner 4, Robbins 4, Simonson 3. Legacy Christian: Smitsdorff 13, Bredemus 6, Smitsdorff 4, Ruf 3.

Hutchinson 82, New Ulm 46

New Ulm 28 18 - 46

Hutchinson 41 41 - 82

New Ulm: Batt 15, Anderson 9, Dittrich 7, Reinhart 7, C. Dobie 2, R. Dobie 2, Hogue 2, Kelley 2. Hutchinson: Corrigan 23, Kurth 15, Wortz 14, Hahn 9, Wheatley 7, Ellefson 5, Starke 5, Lansink 2, Rensch 2.

Totino-Grace 49, Hill-Murray 47

Totino-Grace 24 25 - 49

Hill-Murray 20 27 - 47

Totino-Grace: Weierke 19, Meyer 13, Sullwold 6, Gannaway 5, Brunn 4, Weierke 2. Hill-Murray: Runyon 14, Schwartz 12, Mouton 10, Schneider 7, Rogers 2, Wren 2.

HOCKEY • BOYs

Andover 7, Osseo 0

Andover 2 3 2 - 7

Osseo 0 0 0 - 0

First: A-Sitarz (Decheine), 4:17; A-McNamara (Schoen, Sitarz), 10:51, pp. Second: A-Mears (Decheine, Hughes), :26; A-Sitarz (Jensen, Seymour), 5:06; A-McNamara, 8:39. Third: A-Martell (Sitarz, Schoen), 3:30, pp; A-Schoen (Ledin, Forrest), 10:00. Saves: Andover: Johnson 10-11-3-24; Osseo: Mazzitelli 11-12-2-25.

Anoka 5, Spring Lake Park 2

Anoka 1 3 1 - 5

Spring Lake Park 1 1 0 - 2

First: A-Johnson (Hudek), 7:21; SLP-Bentfield (Bachmeier, Gagnon), 16:31, pp. Second: A-Perry (Johnson, Mirovsky), 7:28; A-O'Neill (Johnson, Hans), 11:53, sh; A-Talbot, 12:35, sh; SLP-Gagnon (Turnquist), 13:39, pp. Third: A-Johnson (Perry), 6:01, pp. Saves: Anoka: Olson 7-12-4-23; Spring Lake Park: Furlano 14-8-11-33.

Benilde-St. Margaret's 5, Eden Prairie 3

Benilde-St. Margaret's 3 1 1 - 5

Eden Prairie 0 2 1 - 3

First: BSM-Holmers (Mayer), 7:26; BSM-Mayer (Risteau), 9:19; BSM-Moore (Heimbold), 11:14. Second: EP-Steen (Johannes, Mittelstadt), :42; BSM-Gleekel (Holmers), 6:52, pp; EP-Johannes (Mittelstadt), 12:06. Third: EP-Mittelstadt, 5:02, pp; BSM-Gleekel, 16:52. Saves: Benilde-St. Margaret's: Bischel 7-11-10-28; Eden Prairie: Wiencek 8-11-10-29.

Blaine 7, Coon Rapids 1

Blaine 1 4 2 - 7

Coon Rapids 0 1 0 - 1

First: B-Nastrom (Boege), 7:10, sh. Second: B-Tufte (Notermann), :23, pp; B-Tufte, 1:09, sh; B-Bautch (Tufte, Notermann), 4:22; B-Notermann (Tufte), 6:20, pp; CR-Hess (Koss), 7:06. Third: B-Notermann, :35; B-Tufte (Notermann), 7:04. Saves: Blaine: Gerads 6-4-1-11; Coon Rapids: Hanson 10-11-17-38.

Blake 7, New Prague 3

New Prague 1 1 1 - 3

Blake 1 2 4 - 7

First: B-Ferguson (Ankeny, Shogren), 3:33; NP-Skaja (Witt, Davis), 9:38. Second: B-Kossila (Saunders), 1:52; NP-Pint, 4:07; B-Ankeny (Ferguson, Shogren), 16:40. Third: B-Ferguson, :30; B-Bicanich (Hartfiel, Elftmann), 2:04; NP-Witt (Gregor), 5:42; B-Stolt (Ahn), 9:43; B-Stolt (Hartfiel, Shogren), 13:47. Saves: New Prague: Dorzinski 9-10-10-29; Blake: Dietrich 4-5-3-12.

Bloomington Jefferson 7, Chaska 0

Chaska 0 0 0 - 0

Bloomington Jefferson 2 3 2 - 7

First: B-Robbel (Johnson, Parrish), 3:15; B-Lescarbeau (Medure, Ganske), 7:59. Second: B-Jacobs (Johnson, Parrish), 3:21, pp; B-Graff (Lindquist, Johnson), 5:58; B-Lindquist (Oppong, Goedderz), 12:51. Third: B-Goedderz (Wolfe, Johannes), 8:30; B-Panvica (Johannes, Goedderz), 15:25. Saves: Chaska: Bach 15-29-12-56; B Bloomington Jefferson: Vande Waa 4-2-4-10.

Breck 9, Providence Academy 2

Breck 2 4 3 - 9

Providence Academy 2 0 0 - 2

First: PA-Murphy (Giesler, Giesler), 4:06; B-Ellingson (Blake), 11:11, sh; B-Machlitt (Heidemann), 11:45; PA-Kramer (Lucking), 13:54. Second: B-Leitz (Blake, Ellingson), 3:55; B-Torgerson (Paulson), 6:40, pp; B-Gamer (Machlitt), 9:15; B-Ellingson (Scott, Weigel), 11:46. Third: B-Scott (Strom), 1:39; B-Klopp (Scott, Gamer), 8:33; B-Klopp (Gamer), 12:10. Saves: Breck: Olness 1-2-2-5; Providence Academy: Koskie 7-20-7-34.

Burnsville 3, Rosemount 2 (OT)

Burnsville 0 1 1 1 - 3

Rosemount 2 0 0 0 - 2

First: R-Lanoue (Jagoe), :11; R-Lanoue (Levandowski, Jagoe), 15:48. Second: B-Borchardt (Bjork), 3:30. Third: B-Larsen, 8:32, sh. Overtime: B-Smith (Borchardt), 6:49. Saves: Burnsville: Lee 5-5-4-3-17; Rosemount Rosemount: Hart 13-11-9-4-37.

Chanhassen 4, St. Louis Park 2

Chanhassen 1 1 2 - 4

St. Louis Park 1 0 1 - 2

First: C-Bjerken (Moser), 14:05; SLP-Sorenson (Basill), 14:52. Second: C-Pries (Bosch), 6:51. Third: SLP-Robello (Ryan, Mobley), 2:12, pp; C-Bjerken (Theis), 3:40; C-Worre (Theis), 15:55. Saves: Chanhassen: Thompson 3-10-7-20; St. Louis Park: Klaers 12-9-10-31.

Eastview 6, Shakopee 5

Eastview 2 2 2 - 6

Shakopee 1 1 3 - 5

First: E-Kelley (Herzog, Ford), 1:44; E-Bordson (Cerrato), 11:52; S-Gaul (Sievek), 15:02. Second: S-Schmid (Smieja, Swanson), :30; E-Herzog (Fan), :54; E-Ford (Anderson, Fan), 1:05. Third: S-Smieja (Gaul), 10:57; S-Schmid (Nadeau, Gaul), 13:03; S-Harinen (Nadeau, Kreuser), 14:24; E-Stillings (Cerrato, Ford), 15:21, pp; E-Bordson (Anders, Hodgen), 16:13, pp. Saves: Eastview: Herro 11-2-10-23; Shakopee: Bleess 7-16-10-33.

Grand Rapids 5, Holy Family 3

Holy Family 1 2 0 - 3

Grand Rapids 1 1 3 - 5

First: HF-Almquist, 1:55; GR-Mark (Soderberg), 2:13. Second: GR-Adams (Hain), 3:13; HF-Ziemer (Marooney), 11:09, pp; HF-Rock (Almquist, Reddan), 13:36. Third: GR-Hain (Adams, Mattson), 1:17; GR-Adams (Hain, Mattson), 2:34; GR-Adams (Mattson), 16:38. Saves: Holy Family: Moe 11-16-13-40; Grand Rapids: Holum 16-6-1-23.

Lakeville North 3, Duluth East 2

Lakeville North 1 2 0 - 3

Duluth East 1 0 1 - 2

First: DE-Peterson (Dow), 2:18; LN-Poehling, 16:45, sh. Second: LN-Johnson (Poehling), 11:44, pp; LN-Enebak (Poehling), 13:34. Third: DE-Peterson (Dow), 4:45. Saves: Lakeville North: Eigner 10-10-7-27; Duluth Eas: Meierhoff 5-9-14-28.

Lakeville South 8, Apple Valley 0

Lakeville South 4 2 2 - 8

Apple Valley 0 0 0 - 0

First: LS-Golant (Olsen), 5:23; LS-Moore (Malinski), 6:22; LS-Checco (Malinski, Moore), 9:11; LS-Golant, 14:55. Second: LS-Hazlett (Golant, Malinski), 8:09; LS-Olsen (Ess), 10:09, pp. Third: LS-Rasinski (Novak), 7:22; LS-Moore, 9:57. Saves: Lakeville South: McKinney 1-9-6-16; Apple Valley: Savard 16-4-x-20, Grieman x-10-11-21.

Maple Grove 4, Champlin Park 1

Maple Grove 2 1 1 - 4

Champlin Park 0 0 1 - 1

First: MG-Randall (Ross, Kelly), 3:50; MG-Janicke (Randall), 14:14. Second: MG-Kelly, 9:53. Third: CP-Swanstrom, 3:04; MG-Kelley, 15:57. Saves: Maple Grove: Goodman 6-4-4-14; Champlin Park: Boynton 10-14-6-30.

Minneapolis 4, Bloomington Kennedy 2

Bloomington Kennedy 1 1 0 - 2

Minneapolis 2 2 0 - 4

First: M-Sorock (Kjome), 5:58; M-Kjome (LaMere, Sorock), 11:13; BK-Workman (McWilliams), 12:44. Second: M-Lieb (Erickson), 11:20; M-Erickson (Schweiger), 14:54; BK-Swenson (McWilliams, Beacom), 16:59, pp. Saves: Bloomington Kennedy: Mrozek 12-11-7-30; Minneapolis: Martin 10-10-15-35.

Minnetonka 7, Wayzata 3

Minnetonka 2 1 4 - 7

Wayzata 0 2 1 - 3

First: M-Miller (VanSant, Skarda), 11:57, pp; M-Pass (Picciano), 12:23. Second: W-Senden (Batra), 8:00, sh; W-Greeninger (Schmidt), 11:52; M-Skarda (Coffey), 14:18, pp. Third: M-Pass, 1:06, sh; M-Skarda (Rogers), 3:25; W-Anderson, 4:42, pp; M-Ryan (Skarda, Bertogliat), 7:17, pp; M-Meredith (Skarda, Ryan), 16:09, pp. Saves: Minnetonka: Hanson 8-8-9-25; Wayzata: Schilling 8-6-7-21.

Mound Westonka 8, New Ulm 1

New Ulm 0 0 1 - 1

Mound Westonka 1 2 5 - 8

First: MW-Weltin (Swanson, Wambold), 9:55. Second: MW-Lee (Rolighed, Niederer), 2:10; MW-Stuhr (Krahl, Nagel), 14:02. Third: MW-Lee (Niederer), 2:10; MW-Hildahl (Niederer), 5:21; MW-Hildahl, 7:06, pp; MW-Whitmore, 12:08; MW-Nagel (Lee, Hildahl), 15:49, pp; NU-Bruggeman (Wellmann), 16:44. Saves: New Ulm: Larson 5-14-13-32; Mound Westonka: Reinhardt 5-9-5-19.

North St. Paul 6, Hastings 3

Hastings 1 1 1 - 3

North St. Paul 0 3 3 - 6

First: H-Eischen (Werner), 1:38. Second: H-Caneff, :07; NSP-Larson (Smith, LaCasse), 3:00; NSP-Smith, 10:35; NSP-Pilarski (Wold, Kubiatowicz), 13:51, sh. Third: NSP-Wold (Larson), 3:30; H-Foster (Meyer, Werner), 4:29; NSP-Reubish (Pilarski), 9:14, sh; NSP-Pilarski, 16:44. Saves: Hastings: Tuin 5-7-4-16; North St. Paul: Zamacona 19-10-5-34.

Owatonna 2, Red Wing 1

Owatonna 0 2 0 - 2

Red Wing 0 1 0 - 1

Second: RW-Hanson (Cushing), 7:24; O-Wencl (Holcomb, Mayer), 8:11; O-Wencl (Scheid, Holcomb), 11:39. Saves: Owatonna: Johnson 10-6-7-23; Red Wing: Harding 13-20-20-53.

Prior Lake 3, Farmington 2

Prior Lake 1 1 1 - 3

Farmington 0 1 1 - 2

First: PL-Gackle (Burggraaff, Coyle), 1:59. Second: PL-Fellows (Murray), 2:42; F-Jette (Jensen, Hauswirth), 16:03, pp. Third: F-Meyer (Siebenaler, Jette), 1:01; PL-Cohn (Hansen, Murray), 1:16. Saves: Prior Lake: Scites 6-5-10-21; Farmington: Enright 8-9-6-23.

St. Michael-Albertville 5, Buffalo 3

Buffalo 2 1 0 - 3

St. Michael-Albertville 1 3 1 - 5

First: STMA-Bourgerie (Spetz, Wooters), 2:55; B-Habisch(Ramsey, Stensby), 7:50; B-Kemp (Hanson), 11:17. Second: STMA-Bourgerie (Wooters), 3:59, sh; B-Pearson, 7:36; STMA-Sigerud (Sjelin), 9:51; STMA-Bourgerie (Spetz, Berning), 13:01. Third: STMA-Bourgerie, 16:33. Saves: Buffalo: Zitur 8-5-8-21; St. Michael-Albertville: Hayden 3-15-6-24.

St. Thomas Academy 1, Hill-Murray 0

Hill-Murray 0 0 0 - 0

St. Thomas Academy 1 0 0 - 1

First: STA-Smallidge (Reim), 16:35. Saves: Hill-Murray: Begley 11-8-x-19, Eger x-8-12-20; St. Thomas Academy: Kelly 9-8-11-28.

Tartan 6, Henry Sibley 1

Tartan 0 5 1 - 6

Henry Sibley 0 0 1 - 1

Second: T-Acker (Engwer, Tabaka), 4:55; T-Schommer ( Lindahl, Reddy), 5:44; T-Tabaka (Poganski, Engwer), 12:17; T-Steinberg (Acker, Thompson), 13:02; T-Acker (Steinberg, Thompson), 15:44. Third: T-Betz (Acker), :54, pp; HS-Mahmood, 8:58, pp. Saves: Tartan: Huset 6-9-1-16; Henry Sibley: Moody 11-14-8-33.

Virginia/MI-B 5, St. Paul Johnson 2

St. Paul Johnson 2 0 0 - 2

Virginia/Mountain Iron-Buhl 2 1 2 - 5

First: VMIB-Croft (Horvat, Kalisch), 2:51, sh; VMIB-Peterson (Seppala, Westerholm), 4:32; SPJ-Solheid (Willier), 13:46; SPJ-Solheid, 16:17. Second: VMIB-Seitz (Peterson, Zupetz), 6:52. Third: VMIB-Peterson (Seitz, Croft), 10:19, pp; VMIB-Lamppa (Smith, Pineo), 13:46, pp. Saves: St. Paul Johnson: Moberg 7-6-12-25; Virginia/Mountain Iron-Buhl: Westerholm 13-8-9-30.

HOCKEY • GIRLs

Benilde-St. Margaret's 2, Hopkins/SLP 0

Benilde-St. Margaret's 0 0 2 - 2

Hopkins/St. Louis Park 0 0 0 - 0

Third: BSM-Nylander (Cornell), 13:38, sh; BSM-Deterding, 16:03. Saves: Benilde-St. Margaret's: DeGiulio 11-15-11-37; Hopkins/St. Louis Park: Carlander 4-1-3-8.

Blaine 4, Rogers 0

Rogers 0 0 0 -0

Blaine 3 1 0 - 4

First: B-Beebe (Auman), 6:52; B-Wylie (Brown, Parent), 12:33, pp; B-Parent (Stoner), 13:22. Second: B-Beebe, 6:34. Saves: Rogers: Bjorgan 16-17-20-53; Blaine: O'Brien 4-2-4-10.

Cretin-Derham Hall 7, Armstrong/Cooper 0

Armstrong/Cooper 0 0 0 - 0

Cretin-Derham Hall 3 2 2 - 7

First: CDH-Hansen (Osborne), 11:54; CDH-Lenz (Hapka), 12:20; CDH-Osborne, 14:28. Second: CDH-Koemptgen (Spiering), 1:23; CDH-Hansen (Koemptgen), 7:09. Third: CDH-Koemptgen (Osborne), 3:44; CDH-Lenz (Hapka), 14:29. Saves: Armstrong/Cooper: Kopka 19-14-2-35; Cretin-Derham Hall: Meyers 2-4-3-9.

Eagan 2, Hastings 0

Hastings 0 0 0 - 0

Eagan 1 1 0 - 2

First: E-Anderson (Madsen), 16:42. Second: E-Bergman (Madsen, Luecke), 14:35, pp. Saves: Hastings: Frantzick 6-12-12-30; Eagan: Schmit 5-7-11-23.

Eastview 3, East Ridge 2 (OT)

East Ridge 1 1 0 0 0 - 2

Eastview 0 1 1 0 1 - 3

First: ER-Walz (Claugherty), 6:58. Second: E-Snodgrass (Leininger), 7:44, pp; ER-Heiting, 11:32. Third: E-Keating (Tuccitto, Nelson), 6:34. Second overtime: E-Snodgrass (Quaintance), 15:18, sh. Saves: East Ridge: Heiting 13-16-6-3-12-50; Eastview: Tschida 5-12-1-2-6-26.

Elk River/Zimmerman 4, Andover 3

Andover 1 1 1 - 3

Elk River/Zimmerman 2 0 2 - 4

First: A-Butorac, 1:22; ERZ-Simon, 10:59; ERZ-Westgaard (Bizal), 13:59. Second: A-Tomberlin (Holmes, Anderson), 5:35. Third: ERZ-Simon (Bizal, Korinek), :09; ERZ-Westgaard (Mitchell, Korinek), 4:33, pp; A-Sederberg (Tomberlin), 9:33. Saves: Andover: Stumo 8-9-8-25; Elk River/Zimmerman: Gould 7-6-5-18.

Forest Lake 5, Grand Rapids/Greenway 1

Grand Rapids/Greenway 1 0 0 - 1

Forest Lake 0 2 3 - 5

First: GRG-Peart (Dulong), 8:16, pp. Second: FL-Peterson (Nolan), :50; FL-Nolan (Peterson), 5:17. Third: FL-Nolan (Kasel), 2:47, pp; FL-VanTassel (Parent), 14:07; FL-Nolan, 15:48. Saves: Grand Rapids/Greenway: Hemphill 7-11-9-27; Forest Lake: Remington 9-6-12-27.

Mounds View 2, North St. Paul/Tartan 1

North St. Paul/Tartan 1 0 0 - 1

Mounds View 0 0 2 - 2

First: NSPT-Jackson, 5:01. Third: MV-S. Brodt (A. Brodt, Anderson), 3:08; MV-S. Brodt (Thompson, Cash), 16:12. Saves: North St. Paul/Tartan: Larson 17-24-13-54; Mounds View: Johnson 5-6-4-15.

New Prague 6, New Ulm 1

New Ulm 0 0 1 - 1

New Prague 1 4 1 - 6

First: NP-Blair (Skaja), 15:10. Second: NP-Skaja, 1:23, sh; NP-Calliguri ( Dietz), 3:36, pp; NP-Skaja (Anderson, Shimota), 11:36, pp; NP- Dietz (O'Rourke), 14:58. Third: NU-Anderson, 2:23; NP-Skaja (Blair), 15:17. Saves: New Ulm: Ries 8-8-x-16, Landreville x-x-6-6; New Prague: Culshaw 6-6-5-17.

Northfield 2, Austin 1

Austin 1 0 0 - 1

Northfield 0 1 1 - 2

First: A-Summerfield (Grunewald), 7:54. Second: N-Hargis (Laue, Puppe), 1:04. Third: N-Hargis (Samuelson, Boland), 6:35. Saves: Austin: Overby 8-13-10-31; Northfield: Tidona 5-6-3-14.

Spring Lake Park/Coon Rapids 2, Anoka 1

Anoka 0 0 1 - 1

Spring Lake Park/Coon Rapids 0 1 1 - 2

Second: SLPCR-Turnquist (Hansen), 6:30. Third: SLPCR-Turnquist (Hackett, DelCastillo), :32; A-Thorpe (Kinn, Motter), 6:27. Saves: Anoka: Scarborough 11-13-13-37; Spring Lake Park/Coon Rapids: Miller 6-2-10-18.

Wayzata 10, North Metro 2

North Metro 1 1 0 - 2

Wayzata 6 4 0 - 10

First: W-Czech (Wolsmann, Nelson), 3:23; W-Wolsmann (Heising), 5:06; W-Wiitala (Swanson), 6:36; NM-Ach (Younkers), 9:10; W-Heising (Shannon), 15:09; W-Heising (Wolsmann), 15:36; W-Rezabek (Ransom), 16:18. Second: W-Ransom (Eyer, Meister), 2:20, pp; W-Meister (Nelson, Heising), 4:43; W-Marshall (Russo, Ransom), 6:05, pp; NM-Manning (Ach, Younkers), 8:26; W-Swanson (Wiitala, Shannon), 13:40. Saves: North Metro: Almquist 13-15-11-39; Wayzata: Stelter 7-x-x-7, Boswell-Healey x-2-7-9.

White Bear Lake 4, Irondale 2

Irondale 1 0 1 - 2

White Bear Lake 2 1 1 - 4

First: WBL-Moris, 5:07; I-Hentges (Lyke), 10:16; WBL-Shearen, 10:26. Second: WBL-Shearen (King, Verkerke), 2:37. Third: WBL-Menk, 6:38; I-Hentges (Lyke), 16:10. Saves: Irondale: Elwell 6-8-12-26; White Bear Lake: Frank 6-4-2-12.