–12) admitted for $8. All-day discounts are offered on Mighty Midway and Kidway rides and games. Many merchandise and food vendors offer Last Chance bargains all day.

MUSIC

GRANDSTAND: Journey: With Joan Jett & the Blackhearts. 7 p.m.

DNR PARK: Ecuador Manta: 8 & 9 p.m.; Peter Neuman & the Real Deal: Noon, 2, 4 & 6 p.m.; Ali V: 5 p.m.

FAMILY FAIR/BALDWIN PARK: Sheltered Reality: 10:30, 11:30 a.m. & 3 p.m.

INTERNATIONAL BAZAAR: St. Mary’s Balalaika Orchestra: 10:45 a.m., noon & 1:15 p.m.; Norwegian Musicians: Noon, 1:30 3, & 4:30; Ramm Band: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.; The Belfast Cowboys: 7:30 & 8:45 p.m.

– Dueling Guitars: 6 p.m.; Charlie Worsham: 8:30 p.m.

RAMBERG SENIOR CENTER: Jim Price: 3:15, 4:30 & 5:45 p.m.; Hey Lonesome: 10:30, 11:45 a.m. & 1 p.m.

SCHILLING AMPHITHEATER: Ellis: 10:30 & 11:30 a.m., 12:30 p.m.; The High 48s: 2, 3 & 4 p.m.; Cash’d Out: 7:30 p.m.

FAMILY FARE

4-H BUILDING: 4-H State Arts-In Musical Performance: 11:30 a.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Moo Booth: Cow milking, fun & educational activities, dairy and beef cattle showcase, 8 a.m.- 3 p.m.; Video Presentations: 8, 9, 10 a.m., noon, 1:30 & 2 p.m.; Moo Sample Station: 10 a.m.-3 p.m.; My American Farm: 11 a.m.; Moo Live: 11:30 a.m. & 12:45 p.m.

DNR PARK: Adopt-a-River Trash Sculpture: 9 a.m.-5:30 p.m.; Fish Pond Talks: Quarter to the hour. 9:45 a.m.-3:45 p.m.; Smokey Bear: 11 a.m. & 1 p.m.; University of Minnesota Raptor Center: 11 a.m., 1 & 3 p.m. Last Chance Forever: The Bird of Prey Conservancy: 11 a.m., 2 & 4 p.m.; Emerald Ash Borer: Noon & 2 p.m.

EDUCATION BUILDING: High School Robotics Competition: 10 a.m., noon & 3 p.m.; TC Line Dance Evolution: 10 & 11 a.m.; In the Heart of the Beast Puppet & Mask Theatre: 10:30, 11:30 a.m., 12:30 & 1:30 p.m. ABC Square Dancing: Noon & 3:30 p.m.; Minnesota West Coast Swing Dancers: 1, 4:30, 5:30 & 6:30 p.m.; Black Storytellers Alliance: 3, 4, 5 & 6 p.m.

– all choreographed to music. Located outdoors at the intersection of Cosgrove St. and Randall Ave. 9:15 p.m.

HORSE BARN: EquiMania: An interactive education center for horse lovers. 9 a.m.-5 p.m.

LITTLE FARM HANDS: A hands-on agricultural experience for children. 8 a.m.-7 p.m.; Seed Survivor: An interactive exhibit that encourages children to understand the elements plants need to grow. 8 a.m.; Old Iron Show: Rare, valuable and fully operational antique farm equipment is displayed. Located on Lee Av., north of Little Farm Hands. 8 a.m.

MIRACLE OF BIRTH CENTER: Career Opportunities in Veterinary Medicine: in the Nursery of Knowledge. 10 a.m. Thank a Farmer Magic Show: 10 a.m., noon & 3 p.m.

NORTHWOODS: Extreme Canines Stunt Dog Show: 11 a.m., 2 & 4:30 p.m.; Timberworks Lumberjack Show: Noon, 3, 5:30 & 7 p.m.

PET CENTER: Giant Sing Along: A participatory public art installation that invites guests to belt out tunes. On Murphy Av. across from the Pet Center. 9 a.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: Healthy Local Food Films: 7 p.m.; Sewerman: Noon & 5 p.m.

SCHILLING AMPHITHEATER: The Memories: 5:30 p.m.

SWINE BARN: Oink Booth: 8 a.m.-3 p.m.; Pig Tales: 11 a.m.

UNIVERSITY OF MINNESOTA DRIVEN TO DISCOVER: Gopher Kids Study: 9 a.m.-3 p.m.; Spill the Beans Study: 9 a.m.-9 p.m.; The Kid Talk Study: How Do Kids Think About Language?: 9 a.m.-3 p.m.; Colon Cancer: iPrevent. iTreat. iBeat: 9 a.m.-9 p.m.; Learn Your Lipids for Prevention of Familial Heart Disease: 9 a.m.-3 p.m.; Bipeds and Bad Dreams: 9 a.m.-9 p.m.; Minnesota Munchkins with Microbes: 9 a.m.-9 p.m. Familial Cancer Testing Study: 3-9 p.m.; Brain Power: 3-9 p.m.; Rainbow Heart Health: 3-9 p.m.

VISITORS PLAZA: Fairchild and Fairborne Mascot Appearances: Free photo opportunities and autograph sessions. 11 a.m. & 4 p.m.

WEST END MARKET: Z Puppets Rosenschnoz: 10, 11 a.m., noon & 1 p.m.; Black Storytellers Alliance: 3, 4, 5 & 6 p.m.; HUGE Improv Theater: 3:30, 4:30, 5:30 & 6:30 p.m.

THE X-ZONE: Skateboard and BMX Bike Demonstrations: Noon, 1:30, 3, 4:30 & 6 p.m.

DEMONSTRATIONS AND PROGRAMS

AGRICULTURE/HORTICULTURE BUILDING: Looking Inside the Hive: 10:30 a.m., 12:30, 2:30, 4:30 & 6:30 p.m.; Cooking with Honey: 11 & 11:30 a.m., noon; Harvesting Honey: 1, 2, 4 & 5 p.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Milking Demonstrations: 10 a.m., noon, 2 & 4 p.m.; Hand Milking Demonstrations: 11:30 a.m. & 1:30 p.m.

CREATIVE ACTIVITIES AND ANNEX: Pulling Curd: Stretching & Making Mozzarella: 10:30 a.m., noon & 1 p.m.

DNR PARK: Fire Tower: 9 a.m.-5 p.m.

PET CENTER: St. Paul Police K-9 Foundation Demonstration: 7 p.m.; Rio Gran Dog Training Academy: 9, 11 a.m., 1, 3 & 5 p.m.; Doberman Drill Team: 10 a.m., noon, 2 & 4 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: ReUSE Room Demonstrations: 10 a.m., 1, 3:30 & 6:30 p.m.; Renewing the Countryside Cooking: 11 a.m., 1 & 3 p.m.

JUDGING

AGSTAR ARENA: FFA Supreme Champions and Awards Program: 10 a.m.

CATTLE BARN AND ANNEX: Make It Better with Butter Contest: 10 a.m.

MIRACLE OF BIRTH CENTER: FFA Landscape Design and Construction Competition Displays: 9 a.m.-9 p.m.

SHEEP AND POULTRY BARN: Dairy Goat Open Class Awards Ceremony: 10 a.m.; Rooster Crowing Contest Finals: 11 a.m.

WARNER COLISEUM: State Fair Horse Show: 8 a.m. & 3 p.m.

ANIMALS

PET CENTER: Pet Surgery: 10 a.m., noon, 2 & 4 p.m.

HOME AND HOBBIES

AGRICULTURE/HORTICULTURE BUILDING (9 a.m. to 8 p.m. unless noted): The Common Table: 9 a.m.; Minnesota Dahlia Society Show: 9 a.m.; Minnesota Department of Agriculture: 9 a.m.; Floralpalooza’s “Zoo-Tanical”: 9 a.m.; University of Minnesota College of Food, Agricultural and Natural Resource Science: 9 a.m.; Ask the Apple Grower: 10 a.m.-3 p.m.; Growing Apples in Minnesota: 10 a.m.; Ask the Grape Grower: 11 a.m.-7 p.m.; Knowing and Growing Dahlias: 11 a.m.; Organic Lawn Care: Noon; Landscaping for Wildlife: 1 p.m.; Learn to Grow a Straw Bale Garden: 2 p.m.; Minnesota Craft Brewers Guild: 3 & 6 p.m.; Heirloom Beans From Start to Finish: 4 p.m.

CREATIVE ACTIVITIES AND ANNEX: Weavers Guild of Minnesota: 9 a.m.-9 p.m.; Stained Glass Window and Lamp - Glass Endeavors: 9 a.m.-9 p.m.; North Star Scrollers: 9 a.m.-9 p.m.

MINNESOTA WINE COUNTRY: Exciting Homegrown Wine and Food Pairings: 3:30 p.m.

PROGRESS CENTER/ECO EXPERIENCE: Driving Electric in Minnesota: 10 a.m. & 2 p.m.; Straw Bale Gardening: Noon; Creating an Allergy and Toxin-Free Home: 4 p.m.