MONDAY

basketball • BOYS

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Minnehaha Academy 101, Breck 52

METROPOLITAN AREA

• Groves Academy 72, Minnesota Deaf 34

• Rochester Century 59, Farmington 56

• Rocori 75, North Branch 63

• St. Francis 48, Coon Rapids 45

• Tri-City United at Medford

MINNESOTA

• BOLD 81, Buffalo Lake-H-S 33

• Cloquet 78, Barnum 43

• Crookston 71, Park Rapids 60

• Dilworth-G-F 88, Park Christian 79

• East Grand Forks 84, Win-E-Mac 48

• Greenway 65, Mountain Iron-Buhl 48

• Lake Park-Aud. 65, Hillcrest Luth. 59

• Le Sueur-Henderson 72, NR-H-E-G 58

• Mahnomen/Waubun 63, Red Lake 56

• Martin Co. West 74, St. James 64

• Nevis 61, Sebeka 48

• Pine Island 73, Bethlehem Academy 35

• Renville County West 71, Sleepy Eye 39

• Sibley East 75, Gibbon-F-W 65

• Superior (Wis.) 57, Esko 50

• Wabasha-Kellogg 71, Lanesboro 48

basketball • GIRLS

METROPOLITAN AREA

• Hermantown 77, Princeton 60

• Mpls. Roosevelt 62, St. Croix Prep 51

• Mpls. South 48, Osseo 42

• Mounds View 74, St. Paul Central 51

• New Life Acad. 58, Twin Cities Acad. 46

MINNESOTA

• AC/GE 76, Nicollet/Loyola 66

• Carlton 69, Wrenshall 37

• Chisholm 67, Hill City/Northland 44

• Cromwell 98, McGregor 35

• Minn. Valley Luth. 72, GHEC/Truman 55

• Murray Co. Central 58, Edgerton 29

• No. Freeze 50, Kittson Co. Central 41

• Parkers Prairie 62, Long Prairie-GE 46

• Pipestone 66, Dawson-Boyd 28

• Red Lake 75, Mahnomen/Waubun 57

• Red Lake County 60, Goodridge/G-G 44

• Red Rock Central 65, HL-O/Fulda 47

• Rochester Mayo 65, Albert Lea 31

• St. James 58, United South Central 34

• SW Minn. Chr. 84, Westbrook-WG 20

• Warren-A-O 73, Red Lake Falls 48

hockey • GIRLS

MINNESOTA

• Mankato West 4, Roch. Lourdes 1

• Marshall 6, Windom 3

• Pine City 12, Moose Lake 0

hockey • GIRLS

METROPOLITAN AREA

• Benilde-St. Margaret’s 4, Holy Angels 1

• St. Paul United 9, Chisago Lakes 2

SUMMARIES

BASKETBALL • BOYS

Groves Academy 72, Minn. Deaf 34

Minnesota Deaf 16 18-34

Groves Academy 46 26-72

Minnesota Deaf: Dow 28, Schroeder 6. Groves Academy: Galle 16, Lightowler 15, Gordon 11, Schoenfelder 11, Harden 7, Hall 6, Anderson 4, Bush 1, Rossinow 1.

BASKETBALL • GIRLS

Mpls. Roosevelt 62, St. Croix Prep 51

Minneapolis Roosevelt 43 19-62

St. Croix Prep 29 22-51

Minneapolis Roosevelt: Wren 16, Johnson 12, Walker 10, Reichert-Giron 7, Maly 6, Mitchell 6, Davis 3, Horstman 2. St. Croix Prep: Doely 28, Ylonen 10, Peterson 5, Witt 4, Schutz 2, Johnson 2.

 

Mpls. South 48, Osseo 42

Minneapolis South 22 26-48

Osseo 15 27-42

Minneapolis South: J. Hill 22, A. Hill 10, Mullins-Carlson 10, Benjamin 4, Athanasselis 2. Osseo: Choi 15, Kline 13, Wilson 7, Cronin 5, Holman 2.

New Life Acad. 58, Twin Cities Acad. 46

New Life Academy 22 36-58

Twin Cities Academy 26 20-46

New Life Academy: Brocker 19, Hager 13, Anderstrom 13, Montgomery 6, Slettedahl 4, Groeneweg 3. Twin Cities Academy: Larkin 18, Alonso 13, Olson 8, Perales 5, Bratton 2.

HOCKEY • GIRLS

St. Paul United 9, Chisago Lakes 2

Chisago Lakes 2 0 0-2

St. Paul United 2 3 4-9

First: C-Lawry, 5:03, sh. S-Hoops (Bond), 5:41, pp. C-Bye (Lawry), 10:23. S-Hoppe, 13:04, ps. Second: S-Hoppe (Hoops, Bond), 7:27. S-Hoops (Hoppe), 11:16. S-Hoops (Bond, Hoppe), 16:42. Third: S-Hoppe, 0:10. S-Allen (Bond, Allen), 5:56. S-Hoops (Hoppe, Bond), 7:09. S-Allen (Norris), 16:23. Saves: Chisago Lakes: Kittleson 15-7-15-37. St. Paul United: Audette 10-14-4-28.

metro honor rolls

gymnastics

ALL-AROUND

Anna Altermatt, Lakeville North 38.65

Becca Green, Annandale 38.50

Bella Frattalone, Mahtomedi 38.325

Alayna Schloeder, Rockford 38.075

Rachel Steiner, Lakeville North 37.90

Avery Doman, Rosemount 37.675

Nadia Abid, Maple Grove 37.65

Grace Treanor, Wayzata 37.55

Adison Dack, Northfield 37.35

Lola Visci, Big Lake 37.35

Monica Barrett, Rosevlle 37.20

Adreanna Willodson, Anoka 37.15

Kenzie Kluge, Eden Prairie 37.05

Annika Lee, Park Center 37.00

Kate Ryan, Mahtomedi 36.925

Cassie Kahrer, East Ridge 36.90

Ashley Goodlund, Lakeville North 36.85

Kelsey Neff, Edina 36.85

Elsa Leopold, Chisago Lakes 36.475

Anna Mielke, Watrtn-M/MW 36.425

Lexie Corcoran, East Ridge 36.40

Ciboney Reglos, Hopkins 36.35

Livia Dombeck, St. Michael-Alb. 36.30

Claire O’Gorman, Forest Lake 36.30

Abby Rekstad, Elk River 36.30

Jaelyn Sorenson, Elk River 36.30

Lauren Foyt, Rosemount 36.00

Kaitlyn Nguyen, Lakeville North 36.00

VAULT

Anna Altermatt, Lakeville North 9.85

Bella Frattalone, Mahtomedi 9.70

Becca Green, Annandale 9.65

Rachel Steiner, Lakeville North 9.625

Cassie Kahrer, East Ridge 9.60

Adreanna Willodson, Anoka 9.60

Kaylee Bateman, Iron/MV 9.575

Anna Mielke, Watrtn-M/MW 9.55

Alayna Schloeder, Rockford 9.55

Annika Lee, Park Center 9.525

Nadia Abid, Maple Grove 9.50

Monica Barrett, Roseville 9.50

Britney Krumrei, Big Lake 9.50

Winnie Wallace, Eden Prairie 9.50

Lexi Corcoran, East Ridge 9.45

Adison Dack, Northfield 9.45

Kenzi Kluge, Eden Prairie 9.45

Laci Leverty, Cambridge-Is. 9.45

Abby Rekstad, Elk River 9.45

Kendall Rogers, Stillwater 9.45

Sasha Thompson, Maple Grove 9.45

Livia Dombeck, St. Michael-Alb. 9.40

Erin Singsank, Watertown-M/MW 9.40

Maren Merrick Melberg, Anoka 9,30

Claudia Stipe, Chisago Lakes 9.30

Megan Swanson, Big Lake 9.30

UNEVEN BARS

Becca Green, Annandale 9.80

Rachel Steiner, Lakeville North 9.75

Lola Visci, Big Lake 9.725

Bella Frattalone, Mahtomedi 9.65

Anna Altermatt, Lakeville North 9.60

Ashley Goodlund, Lakeville North 9.55

Kelsey Neff, Edina 9.50

Alayna Schloeder, Rockford 9.475

Adison Dack, Northfield 9.45

Sophie Hoang, Eden Prairie 9.45

Elsa Leopold, Chisago Lakes 9.375

Annika Lee, Park Center 9.35

Grace Treanor, Wayzata 9.35

Izzy Breitkreutz, Big Lake 9.30

Avery Doman, Rosemount 9.30

Kaitlyn Nguyen, Lakeville North 9.30

Livia Dombeck, St. Michael-Alb. 9.25

Kenzi Kluge, Eden Prairie 9.25

Laci Lorinser, Cambridge-Is. 9.25

Ciboney Reglos, Hopkins 9.25

Hannah Ringlien, Northfield 9.25

Monica Barrett, Roseville 9.20

BALANCE BEAM

Avery Doman, Rosemount 9.70

Becca Green, Annandale 9.70

Nadia Abid, Maple Grove 9.65

Ciboney Reglos, Hopkins 9.60

Alayna Schloeder, Rockford 9.575

Anna Altermatt, Lakeville North 9.55

Abby Rekstad, Elk River 9.50

Lauren Rodriguez, East Ridge 9.50

Bella Frattalone, Mahtomedi 9.475

Laci Lorinser, Cambridge-Is. 9.45

Jaelyn Sorenson, Elk River 9.45

Ashley Goodlund, Lakeville North 9.40

Annika Lee, Park Center 9.40

Elsa Leopold, Chisago Lakes 9.40

Anna Mielke, Watertown-M/MW 9.40

Kelsey Neff, Edina 9.35

AnnaGrace Nelson, Cambridge-Is. 9.40

Kaitlyn Nguyen, Lakeville North 9.40

Izzy Breitkreutz, Big Lake 9.375

Sydney Nenn, Forest Lake 9.375

Kate Ryan, Mahtomedi 9.35

Grace Treanor, Wayzata 9.325

Keely Sisco, Forest Lake 9.30

Maggie McCabe, Watrtn-M/MW 9.25

Lola Visci, Big Lake 9.25

Adreanna Willodson, Anoka 9.25

Madi Peters, Buffalo 9.225

Amber Pietruszewski, Iron/MV 9.225

FLOOR EXERCISE

Grace Treanor, Wayzata 9.80

Cassie Kahrer, East Ridge 9.70

Kelsey Neff, Edina 9.70

Adreanna Willodson, Anoka 9.70

Bella Frattalone, Mahtomedi 9.675

Anna Altermatt, Lakeville North 9.65

Livia Dombeck, St. Michael-Alb. 9.65

Nadia Abid, Maple Grove 9.625

Izzy Breitkreutz, Big Lake 9.625

Lexie Corcoran, East Ridge 9.60

Claire O’Gorman, Forest Lake 9.60

Elena Cantwell, Minnetonka 9.55

Kenzi Kluge, Eden Prairie 9.55

Anna Mielke, Watertown-M/MW 9.55

Avery Doman, Rosemount 9.525

Ashley Goodlund, Lakeville North 9.525

Britney Krumrei, Big Lake 9.525

Alayna Schloeder, Rockford 9.475

Adison Dack, Northfield 9.45

Becca Green, Annandale 9.45

Kenzi Kluge, Eden Prairie 9.45

Annika Lee, Park Center 9.45

Kylie McLenighan, Edina 9.45

Evie Schmidt, Edina 9.45

Rachel Steiner, Lakeville North 9.45

T. Beyioku-Alase, Champlin Pk 9.425

Emma Saksa, Champlin Pk 9.425

Monica Barrett, Roseville 9.40

Faith Green, Rosemount 9.40

Madi Peters, Buffalo 9.40

Abby Schreifels, Big Lake 9.40

Hailey Tretter, East Ridge 9.40

wrestling

Listed are Metro Area wrestlers with 18 or more reported victories

106 POUNDS

Nolan Reiter, Big Lake 29-1

Koy Buesgens, New Prague 26-1

Lue Yang, St. Paul Johnson 26-6

Alex Braun, Woodbury 25-5

Landon Robideau, St. Michael-Alb. 24-2

Austin Laudenbach, Apple Valley 24-6

Jore Volk, Lakeville North 20-0

Leo Edblad, Cambridge-Isanti 20-9

Cash Raymond, Simley 19-6

Alex Torres, Waconia 19-7

Connor Warren, Shakopee 19-8

113 POUNDS

Blake West, Shakopee 30-1

Hunter Frost, Farmington 26-9

Christian Noble, Big Lake 25-0

Colton Bornholdt, New Prague 24-4

Zach Hanson, Lakeville North 22-1

Parker Janssen, St. Michael-Alb. 22-4

Logan Lindquist, Cambridge-Is. 22-9

Reid Nelson, Simley 21-5

Derek Steele, Sibley East 20-1

Grant Pierce, Hutchinson 20-7

Jacob Aho, Forest Lake 19-4

Ben Schultz, Maple Grove 19-8

120 POUNDS

Paxton Creese, Shakopee 28-1

Yim-Leej Yang, St. Paul Johnson 26-6

Matt Hogue, Stillwater 25-2

John Babineau. Andover 23-3

Carter Ban, Anoka 23-3

Colby Dunkel, New Prague 23-6

Jayden McLearen, Big Lake 22-2

Cooper Larson, Blaine 21-8

Lewis Yang, Mpls. Henry 18-9

Landon Nebel, Edina 18-5

126 POUNDS

Pierson Manville, Shakopee 35-1

Joey Novak, New Prague 27-5

Brendan Howes, Anoka 26-4

Will Bents, Woodbury 23-5

Soni Soukchalen, St. Paul Johnson 23-6

Derek Cardinal, Forest Lake 22-0

Chase DeBlaere, Simley 22-2

Nick Lattery, Coon Rapids 21-14

Javon Taschuk, Stillwater 20-4

Bradee Dwinell, Waconia 20-9

Jed Wester, St. Michael-Alb. 19-3

Pedro Cervantes, StPHarding 18-6

Terrance Lemley, Blaine 18-11

132 POUNDS

Ben Lunn, Shakopee 27-1

Luke Studer, Blaine 25-3

Charlie Dojan, Irondale/SLP/StA 23-2

Tristan Lang, Hutchinson 22-5

Max Johnson, Maple Grove 22-6

Bradley Howes, Anoka 21-7

Josh Wagener, Waconia 21-12

Reid Ballantyne, Stillwater 20-1

Seth Nebel, Edina 20-4

Eddie Simes, Dassel-C./Litch 18-5

Travis Smith, St. Michael-Alb. 18-6

Cade Johnson, Woodbury 18-8

138 POUNDS

Ryan Cripe, Lakeville South 25-6

Cole Becker, St. Michael-Alb. 24-4

Nick Novak, New Prague 24-4

Pedro Velazquez, Chaska/Chan 23-2

Ryan Sokol, Simley 22-2

Roman Gilbert, Eastview 22-5

Seth Bakken, Shakopee 18-8

145 POUNDS

Riley Quern, Shakopee 27-8

Trey Kruse, Stillwater 25-1

Luke Peterson, Farmington 24-2

Alex Kowalchyk, Coon Rapids 22-6

Clint Garritty, Brooklyn Center/CA 21-3

Cael Berg, Simley 21-4

Chrystian Greseth, Blaine 19-7

Lincoln Carpenter, Sibley East 18-2

Collin Boese, Howard Lake-WW 18-5

Malachi Johnson, Edina 18-5

Colton Sund, Prior Lake 18-7

Romeo Nordquist, Cambridge-Is. 18-10

152 POUNDS

Hunter Lyden, Stillwater 24-1

Jude Link, Dassel-Cokato/Litch 23-1

Cole LaFreniere, Blaine 23-3

Sam Treml, Shakopee 23-5

Reid Lawrence, Mahtomedi 22-2

Willie Bastyr, Lakeville South 22-3

Chase Bloomquist, Prior Lake 22-5

Jonah Hayes, St. Michael-Alb. 22-5

Seth Anderson, Mound-Westonka 21-4

Jan Hernandez-Soto, Mpls. Henry 20-7

Jacob Schmid, Orono 19-10

Dalan Jones, Coon Rapids 18-6

Wil Yasseri, Rogers 18-6

Tyler Dehmer, Big Lake 18-9

160 POUNDS

Austin Hamel, Farmington 26-6

Dylan Anderson, Apple Valley 24-4

Brendan Dunagan, Mounds View 24-5

Bryce Fitzpatrick, Mahtomedi 23-1

Demetrius Seals, Coon Rapids 22-7

Cale Luthens, Hutchinson 21-2

Noah Arneson, Orono 21-7

Tyler Raway, Forest Lake 20-5

Landon Duval, Simley 19-5

Jordan Greseth, Blaine 19-11

Ryder Rogotzke, Stillwater 18-4

Cole Edwards, Prior Lake 18-8

170 POUNDS

Max McEnelly, Waconia 32-1

Zach Thomas, Coon Rapids 24-7

Carl Leuer, St. Michael-Alb. 23-4

Ross Meskimen, Rogers 23-10

Mitchell Nowlan, Andover 19-4

Nolan Wanzek, Simley 19-4

Rowan Jungling, Anoka 19-7

Mannix Morgan, Mounds View 19-7

Chase Vought, Farmington 19-8

Ian Wilsey, Mahtomedi 18-9

182 POUNDS

Brock Rinehart, Woodbury 27-0

Roman Rogotzke, Stillwater 24-3

Wyatt Lidberg, St. Michael-Alb. 24-4

Jake Trachte, New Prague 23-4

Joey Lipinski, St. Francis 22-5

Matt Sloan, White Bear Lake 22-6

Gavin Nelson, Simley 20-3

Danny Reynolds. Andover 19-2

Parker Venz, Farmington 19-4

Nate Kujawa, Mahtomedi 18-6

195 POUNDS

Bram Fitzsimonds, Waconia 25-9

Will Busch, New Prague 23-6

Quayin Short, Simley 22-1

Isaac Atchison, Blaine 20-2

Jade Trelstad, Shakopee 19-8

Luke Weierke, Farmington 18-4

Conner Meixell, Eastview 18-7

Beau Nelson, Dassel-Cokato/Litch 18-5

220 POUNDS

Joey Johnson, Shakopee 33-2

Cody Kurth, Hutchinson 23-3

Bennett Tabor, Simley 22-0

Pedro Castillo, Forest Lake 21-3

285 (Heavyweight)

Gavin Layton, Coon Rapids 30-0

Tyler Nebelung, Anoka 25-5

Tommy Johnson, Shakopee 23-4

Xavier Powers, Blaine 21-8

Bennett Weber, Waconia 19-3