MONDAY

adapted SOFTBALL

PI DIVISION

• Rochester 20, St. Paul Humboldt 5

BADMINTON

METROPOLITAN AREA

• Burnsville 6, St. Paul Como Park 1

• Eden Prairie 4, Edina 3

• Minneapolis Washburn 5, Prairie Seeds 2

• St. Paul Johnson 7, Eden Prairie 0

BASEBALL

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• Minnehaha Academy 4, St. Paul Academy 0

METRO EAST

• Simley 9, Mahtomedi 7

• South St. Paul 13, Hastings 3

METRO WEST

• Bloomington Jefferson 4, Cooper 3

• St. Louis Park 8, Richfield 4

SUBURBAN EAST

• Park of CG 7, Cretin-Derham Hall 6

TRI-METRO

• Fridley 13, Concordia Academy 0

• St. Anthony 5, St. Agnes 3

METROPOLITAN AREA

• Edina 11, St. Thomas Academy 1

• Holy Family 11, Southwest Christian 7

• Maranatha 16, North Lakes 0

• Milaca 6, Zimmerman 5

• PACT 3, Liberty Classical 2

GOLF • boys

MINNEAPOLIS CITY

At Minikahda G.C.

• Southwest 184, South 205. Medalist (par 36): Shawn Young-Leerhoff, South, 41.

MCAA

At Rush Creek G.C.

• Legacy Christian 167, Heritage Christian 169, Southwest Christian 179, New Life Academy 185, Maranatha 192, St. Croix Prep 203, Trinity 208, Spectrum 220. Medalist (par 36): Jack Friedrich, Legacy Christian, 38.

MINNESOTA RIVER

At Glencoe C.C.

• Jordan 163, Belle Plaine 181, LeSueur-Henderson/Cleveland 187, Sibley East/Norwood Young America 192, Tri-City United 197.

ANNANDALE INVITATIONAL

At Southbrook G.C.

• Litchfield 314, Hutchinson 323, Waconia 326, Annandale 328, Orono 342, Mound Westonka 350, Dassel-Cokato 353, Delano 356, Rockford 381, Big Lake 390, Maple Lake 399, Howard Lake-Waverly-Winsted 429, Annandale II 474. Medalist (par 72): Brandon Nelson, Litchfield, 72.

FOREST LAKE INVITATIONAL

At Forest Hills G.C.

• Forest Lake 315, Mounds View 324, Duluth East 331, Cretin-Derham Hall and Stillwater 332, Hermantown and Providence Academy 333, Maple Grove 338, Cloquet 344, Irondale 357, Owatonna 364, Duluth Denfeld 395. Medalist (par 72): Paul Stankey, Providence Academy, 73.

CAMBRIDGE-ISANTI INVITATIONAL

At Purple Hawk G.C.

• Chisago Lakes and Elk River 323, Monticello 325, St. Francis 326, Cambridge-Isanti 327, Hermantown 335, Centennial 339, Blaine and North St. Paul 341, Spring Lake Park 343, Braham 344, North Branch 347, Irondale 370, Anoka and Pine City 400. Medalist (par 72): Brady Arzdorf, St. Francis, 75.

ST. PAUL ACADEMY INVITATIONAL

At Somerset C.C.

• Shattuck-St. Mary’s 323, Lakeville North 337, Hill-Murray 346, St. Paul Academy 350, Minnehaha Aademy 359, South St. Paul 372, DeLaSalle 382. Medalists (par 72): Carter Bell, Minnehaha Academy; Vincent deMey, Shattuck-St. Mary’s; and Jack Robble, Shattuck-St. Mary’s, 79.

STILLWATER INVITATIONAL

At Stillwater C.C.

• Stillwater 302, Totino-Grace 305, Eastview 308, Mahtomedi 312, Mounds View 313, Hastings 316, Lakeville North 317, Eagan 318, Farmington 319, Park of Cottage Grove 322, Woodbury 323, Lakeville South and Prior Lake 325, Rogers 327, Burnsville and Cretin-Derham Hall 328, Holy Angels 329, Champlin Park and Stillwater White 335, St. Thomas Academy 338, Stillwater Black 344, Superior (Wis.) 355, St. Paul Central 412. Medalist (par 72): Parker Anderson, Stillwater, 69.

GOLF • GIRLs

MINNEAPOLIS CITY

At Minikahda G.C.

• Southwest 273, South 291. Medalist (par 36): Danee Voss, Southwest, 51.

MCAA

At Bluff Creek G.C.

• Legacy Christian 189, Heritage Christian 209, New Life Academy 234, Southwest Christian 242. Medalist (par 36): Sophie Gray, Legacy Christian, 43.

MINNESOTA RIVER

At Glencoe C.C.

• Jordan 192, Belle Plaine 213, LeSueur-Henderson/Cleveland 226, Mayer Lutheran 246, Tri-City United 277.

SUBURBAN EAST

At North Oaks G.C.

• Stillwater 171, Forest Lake 175, Woodbury 176, Mounds View 183, White Bear Lake 184, Cretin-Derham Hall 202, Roseville 210, Park of Cottage Grove 212, East Ridge 214. Medalist (par 38): Taite Anderson, White Bear Lake, 38.

LACROSSE • boys

NORTHWEST SUBURBAN

• Armstrong 11, Anoka 4

• Centennial 11, Totino-Grace 7

• Champlin Park 7, Spring Lake Park 6

• Maple Grove 12, Elk River/Zimmerman 4

• Osseo/Park Center 16, Coon Rapids 2

SOUTH SUBURBAN

• Eagan 15, Apple Valley 8

SUBURBAN EAST

• Mounds View 13, Forest Lake 6

• Stillwater 7, East Ridge 6

• White Bear Lake 19, Cretin-Derham Hall 3

• Woodbury 10, Park of Cottage Grove 6

METROPOLITAN AREA

• Orono 11, Rochester Mayo 5

• Providence Academy 11, St. Cloud 3

• Roseville 13, St. Louis Park 7

• Sartell-SS/Sauk Rapids-R. 9, Buffalo 7

LACROSSE • GIRLs

METRO EAST

• Hill-Murray 11, Tartan 7

NORTHWEST SUBURBAN

• Armstrong 8, Anoka 2

• Blaine 13, Andover 7

• Centennial 16, Totino-Grace 8

• Maple Grove 18, Elk River/Zimmerman 13

• Osseo/Park Center 7, Coon Rapids 6

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley 17, Eagan 6

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 21, White Bear Lake 7

• Mounds View 11, Forest Lake 7

• Park of Cottage Grove 11, Woodbury 9

• Stillwater 20, East Ridge 4

METROPOLITAN AREA

• Farmington 10, Owatonna 7

• Roseville 15, Minnehaha Academy 4

SOFTBALL

INDEPENDENT METRO ATHLETIC

• St. Paul Academy 10, Mounds Park 0

METRO EAST

• Tartan 4, Henry Sibley 3

METRO WEST

• Bloomington Jefferson 5, Cooper 3

MISSISSIPPI 8

• Chisago Lakes 10, Monticello 5

• St. Francis 10, North Branch 3

NORTHWEST SUBURBAN

• Armstrong 6, Totino-Grace 5

• Maple Grove 10, Andover 2

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 6, Roseville 5

• Forest Lake 16, Mounds View 6

METROPOLITAN AREA

• Atwater-C-GC 9, Lester Prairie/HT 2

• Champlin Park 12, Wayzata 2

• Coon Rapids 4, Zimmerman 3

• Holy Family 7, Southwest Christian 2

• Jordan 11, Irondale 1

• Kimball 13, Howard Lake-W-Winsted 0

• St. Agnes 15, Minnehaha Academy 1

• Spring Lake Park 9, St. Michael-Albertville 6

• Winona 7, Northfield 3

TENNIS • boys

SOUTH SUBURBAN

• Lakeville South 7, Apple Valley 0

METROPOLITAN AREA

• Rochester Century 4, Shakopee 3

STATE RANKINGS

LACROSSE • boys

Provided by the coaches association

• 1. Edina; 2. Mahtomedi; 3. Lakeville North; 4. Rosemount; 5. Eastview; 6. Woodbury; 7. Eden Prairie; 8. Bloomington Jefferson; 9. Prior Lake; 10. Chanhassen.

LACROSSE • GIRLs

Provided by the coaches association

• 1. Eden Prairie; 2. Prior Lake; 3. Blake; 4. Stillwater; 5. Apple Valley; 6. Edina; 7. Breck; 8. Minnetonka; 9. Chanhassen; 10. Holy Family.