MONDAY

BADMINTON

MINNEAPOLIS

• Henry 7, Roosevelt 0

ST. PAUL CITY

• Johnson 7, Como Park 0

METROPOLITAN AREA

• Edina 4, Burnsville 3

• St. Paul Washington 6, Burnsville 1

• St. Paul Washington 5, Edina 2

BASEBALL

CLASSIC SUBURBAN

• Hill-Murray 4, Henry Sibley 3

• Mahtomedi 14, Richfield 0

• St. Thomas Academy 13, Simley 12

MINNESOTA RIVER

• Belle Plaine 2, Tri-City United 1

• Jordan 9, Le Sueur-Henderson 6

• Norwood YA 5, Mayer Lutheran 3

• Watertown-Mayer 6, Sibley East 0

MINNEAPOLIS CITY

• Washburn 11, Roosevelt 2

MISSISSIPPI 8

• Buffalo 6, North Branch 4

MISSOTA

• New Prague 3, Red Wing 2

• Shakopee 10, Holy Angels 0

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka 12, Centennial 5

• Blaine 11, Andover 1

• Elk River 4, Coon Rapids 0

• Maple Grove 4, Armstrong 1

• Park Center 5, Champlin Park 3

ST. PAUL CITY

• Central 20, Washington 8

• Highland Park 13, Humboldt 1

SOUTH SUBURBAN

• Bloomington Jefferson 3, Rosemount 2

• Lakeville North 16, Apple Valley 1

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 3, East Ridge 2

• Mounds View 5, Forest Lake 0

• Park of Cottage Grove 8, Hastings 5

• White Bear Lake 7, Roseville 6

TRI-METRO

• Blake 12, St. Agnes 1

• Breck 12, Brooklyn Center 5

• St. Anthony 12, Mounds Park 0

WRIGHT COUNTY

• Hutchinson 3, Glencoe-Silver Lake 2

• Mound-Westonka 7, Orono 6

METROPOLITAN AREA

• Benilde-St. Margaret’s 6, Wayzata 1

• Bethany Academy 12, St. Croix Prep 1

• Big Lake 7, Spring Lake Park 2

• Howard Lake-W-W 13, Annandale 4

• Maple Lake 2, Rockford 1

• North St. Paul 13, St. Cloud Tech 3

• Zimmerman 13, Spectrum 5

GOLF • BOYS

LAKE

At Wayzata C.C. • Par 72

• Eden Prairie 325, Wayzata 329. Medalists: Matt Kerr, Eden Prairie, and Matt Shawd, Eden Prairie, 79.

MINNESOTA RIVER

At Glencoe C.C. • Par 35

• Jordan 172, Mayer Luthearn 174, Belle Plaine 183, Sibley East 194, Tri-City United 204, Watertown-Mayer 207, Norwood-Young America 208, LeSueur-Henderson 220. Medalists: Rob Ryan, Mayer Lutheran, and Joe Zittergruen, Mayer Lutheran, 40.

MISSISSIPPI 8

At Monticello C.C. • Par 71

• Buffalo 315, Rogers 335, St. Michael-Albertville 342, Monticello 345, Big Lake 364. Medalist: Hunter Bruhn, Buffalo, 77.

SOUTH SUBURBAN

At Valleywood G.C. • Par 72

• Lakeville North 302, Lakeville South 319, Eagan 325, Prior Lake 327, Eastview 334, Jefferson 343, Rosemount 344, Apple Valley 353, Burnsville 355, Kennedy 386. Medalist: Freddy Thomas, Lakeville North, 72.

SUBURBAN EAST

At Stillwater C.C.

• Hastings 317, Woodbury 320, Stillwater 321, White Bear Lake 329, East Ridge and Forest Lake 330, Cretin-Derham Hall 331, Mounds View 352, Park of Cottage Grove 354, Roseville 356. Medalist: Justin Tschida, Woodbury, 75.

METROPOLITAN AREA

At Oak Ridge C.C. • Par 46

• Hopkins 222, St. Louis Park 244. Medalist: Luke Nelson, Hopkins, 53.

At White Bear Yacht Club

• St. Agnes 240, Liberty Classical 320.

CHANHASSEN INVITATIONAL

At Deer Run G.C. • Par 71

• Chaska 296, Edina 297, New Prague 305, Chanhassen 320, Holy Family 342, Farmington 349, Benilde-St. Margaret’s 379. Medalist: Jacob Hanson, Chaska, 69.

GOLF • GIRLS

MISSISSIPPI 8

At Falcon Ridge G.C. • Par 71

• Cambridge-Isanti 397, St. Francis 399, Princeton 437, North Branch 441, Chisago Lakes inc. Medalist: Jade Newman, Cambridge-Isanti, 86.

TRI-METRO

At Rush Creek G.C. • Par 36

• Providence Acad. 186, Breck 199. Medalist: Christina Stankey, Providence, 40.

CHASKA INVITATIONAL

At Hazeltine National G.C. • Par 72

• Minnetonka 392, Rosemount 393, Lakeville North 400, Chanhassen 428, Elk River 432, Chaska 451, Lakeville South inc. Medalist: Megan Welch, Lakeville North, 91.

MINNESOTA VALLEY INVITE

At Minnesota Valley C.C. • Par 73

• Wayzata 349, Eden Prairie 367, Eastview 392, Eagan 412, Apple Valley 418, Bloomington Jefferson 449. Medalist: Sarah Burnham, Wayzata, 74.

LACROSSE • BOYS

LAKE

• Eden Prairie 5, Wayzata 4

SUBURBAN EAST

• East Ridge 10, Hastings 1

• Park of C.G. 9, Cretin-Derham Hall 8

• Stillwater 9, Mounds View 7

• White Bear Lake 16, Forest Lake 2

• Woodbury 7, Roseville 2

METROPOLITAN AREA

• Andover 23, Irondale 1

• Buffalo 11, Providence Academy 5

• Burnsville 11, Blake 9

• Centennial 5, Simley 2

• Roch. JM/Lourdes 12, Cooper 0

• Tartan 9, Spring Lake Park 6

• Totino-Grace 10, Osseo/Park Center 5

STATE RANKINGS

By the State Coaches Association

• 1. Eagan; 2. Rosemount; 3. Eden Prairie; 4. Bloomington Jefferson; 5. Benilde-St. Margaret’s; 6. Prior Lake; 7. Wayzata; 8. Eastview; 9. Blake; 10. Holy Angels.

LACROSSE • GIRLS

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 10, Park of C.G. 7

• East Ridge 20, Hastings 1

• Roseville 11, Woodbury 7

• Stillwater 16, Mounds View 5

• White Bear Lake 15, Forest Lake 13

METROPOLITAN AREA

• Breck 14, Irondale 11

• Elk River 17, Buffalo 7

• Mahtomedi 11, Roch. Mayo 6

• Spring Lake Park 17, Andover 12

• St. Louis Park 10, Maple Grove 7

STATE RANKINGS

By www.mnlaxhub.com

• 1. Blake; 2. Eden Prairie; 3. Stillwater; 4. Minnetonka; 5. Benilde-St. Margaret’s; 6. Lakeville South; 7. Armstrong; 8. Edina; 9. Lakeville North; 10. Apple Valley

SOFTBALL

CLASSIC SUBURBAN

• Hill-Murray 5, Henry Sibley 1

• North St. Paul 5, Tartan 0

• Richfield 5, South St. Paul 2

• Simley 5, Mahtomedi 2

LAKE

• Hopkins 7, Wayzata 4

• Minnetonka 10, Edina 0

MINNESOTA RIVER

• Le Sueur-Henderson 8, Belle Plaine 1

• Norwood YA 10, Watertown-Mayer 0

MISSOTA

• Chanhassen 20, Northfield 0

• Chaska 3, Farmington 2

• Shakopee 11, Holy Angels 1

NORTH SUBURBAN

• Spring Lake Park 13, Fridley 0

• Totino-Grace 10, St. Louis Park 0

NORTHWEST SUBURBAN

• Blaine 7, Andover 6

• Maple Grove 11, Armstrong 0

• Park Center 8, Champlin Park 3

SOUTH SUBURBAN

• Bloom. Jefferson 8, Lakeville South 2

• Burnsville 4, Apple Valley 2

• Eagan 15, Bloom. Kennedy 0

• Lakeville North 2, Rosemount 1

• Prior Lake 4, Eastview 2

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall 2, White Bear Lake 1

• East Ridge 10, Mounds View 0

• Forest Lake 9, Hastings 0

• Roseville 6, Park of Cottage Grove 3

• Woodbury 3, Stillwater 2

TRI-METRO

• St. Croix Lutheran 11, Brooklyn Center 1

WRIGHT COUNTY

• Delano 11, Mound-Westonka 0

• Orono 12, Annandale 0

METROPOLITAN AREA

• Eden Prairie 12, Osseo 0

• Hermantown 12, North Branch 3

• Legacy Christian 13, St. Agnes 2

• Lester Prairie/HT 8, Buffalo Lake-H-S 3

• St. Croix Prep 13, Bethany Academy 11

TENNIS • BOYS

CLASSIC SUBURBAN

• Mahtomedi 7, South St. Paul 0

LAKE

• Minnetonka 4, Hopkins 3

ST. PAUL

• Central 4, Como Park 3

• Harding 7, Humboldt 0

METROPOLITAN AREA

• Becker 7, Anoka 0

• Blake 5, Rochester Mayo 2

• Centennial 5, Forest Lake 2

• Chanhassen 7, Prior Lake 0

• Eagan 4, Woodbury 3

• Eastview 6, Henry Sibley 1

• Edina 6, Cretin-Derham Hall 1

• Farmington 7, Bloomington Kennedy 0

• Irondale 7, Park Center 0

• Mankato East 5, New Prague 2

• Maple Grove 4, Shakopee 3

• Northfield 4, Hastings 3

• Orono 7, Chaska 0

• St. Louis Park 4, Minneapolis South 3

• St. Michael-Albertville 6, Andover 1

• Wayzata 5, Bloomington Jefferson 2

STATE RANKINGS

By the State Coaches Association

Class 2A

• Teams: 1. Elk River; 2. Wayzata; 3. Maple Grove; 4. Mounds View; 5. Minnetonka; 6. Edina; 7. Shakopee; 8. Rochester Mayo; 9. Mahtomedi; 10. (tie) Lakeville North and Minneapolis Washburn

• Individuals: 1. Joey Richards, Minnetonka; 2. Toby Boyer, Forest Lake; 3. Josh Gearou, Elk River; 4. Max Olson, Edina; 5. Jesse Sprinkel, Mpls South; 6. Zach Ekstein, Eagan; 7. Jackson Allen, Shakopee; 8. Nick Beaty, Wayzata; 9. Anthony Rosa, Eden Prairie; 10. Tim Larson, Bl. Jefferson

Class 1A

• Teams: 1. Blake; 2. Rochester Lourdes; 3. Breck; 4. Virginia; 5. Foley; 6. Mound Westonka; 7. Waseca; 8. St. Peter; 9. Thief River Falls; 10. Luverne

• Individuals: 1. Charlie Adams, Blake; 2. Luke Moorhead, Mound Westonka; 3. Ty Misialek, East Grand Forks; 4. Taylor Parr, Blake; 5. Arend Turner, Mound Westonka; 6. David Turlington, Roch. Lourdes; 7. Austin Wong, Breck; 8. Nico Villarraga, Roch. Lourdes; 9. Jess Hansen, Lac qui Parle Valley; 10. Zach Kantor, Foley