golf • boys

CLASS 3A

Tuesday • At Bunker Hills G.C. • Par 72

• Team: 1. Wayzata 298, 2. Forest Lake 300, 3. Eden Prairie 301, 4. Lakeville North 307, 5. Hastings 309, 6. White Bear Lake 313, 7. Alexandria 315, 8. Rogers 322.

Top 50 individuals

• 1. William Leaf, Winona, 69. 2. Jack Holmgren, Wayzata, 71. 3. (tie) Riley Gannon, Benilde-St. Margaret’s; Freddy Thomas, Lakeville North; Peter Jones, Owatonna; and Sam Sicard, Stillwater, 72. 7. (tie) Cody Seal, Chanhassen; Zach Peters, Eden Prairie; David Scharenbroich, St. Cloud Tech; Tom St. Martin, Wayzata; and Matthew Radke, Hastings, 73.

• 12. (tie) Brady Hanson, East Ridge; Luke Resler, Forest Lake; and Morgan Rask, Rogers, 74. 15. (tie) Justin Doeden, Lakeville South; Max Kelly, Forest Lake; Joe Kuderer, Eden Prairie; Evan Anderson, Stillwater; Daniel Massey, Forest Lake; Sam Otto, Hastings; Shane Sienko, Saint Thomas Academy; Pete Sienko, Spring Lake Park; Drew Engelking, Edina; Ian Hiltner, St. Cloud Tech; and Mason Fiddle, White Bear Lake, 75

• 26. (tie) Jack Pexa, New Prague; Nick Moe, Forest Lake; Matt Shawd, Eden Prairie, 76. 29. (tie) Nick Brundell, Alexndria; Jake Herdine, Maple Grove; Jackson Lanou, Maple Grove; Matt Rachey, Waconia; Chris Captain, Rochester Century; Conor McGinnis, Minnetonka; Davis Oberle, Eden Prairie; Pat Ohman, White Bear Lake; Bobby Thomas, Lakeville North; Will Holmgren, Wayzata; and Van Holmgren, Wayzata, 77.

• 40. (tie) Frank Lundquist, Blaine; Jacob Cooper, Hastings; and Cole Haugen, Alexndria, 78. 43. (tie) Brady Hafdal, Alexndria; Mike Myers, Woodbury; Mike Oberg, Lakeville North; Joey Smits, Lakeville North; Ryan Swenson, St. Michael-Albertville; and Garrett Anderson, Simley, 79. 49. (tie) Jono Lindquist, Bloomington Jefferson; Mike Pitcher, White Bear Lake; Brian Schepperle, Mahtomedi; Paul Vogt, Hopkins; Grant Coleman, Rochester Mayo; and Daniel Chi, Wayzata, 80

 

CLASS 2A

Tuesday • First round

At Ridges at Sand Creek, Jordan • Par 72

• Team scores: 1. Staples-Motley 294, 2. Detroit Lakes 299, 3. Litchfield 304, 4. Marshall 311, 5. Hermantown 312, 6. Blake 315, 7. Rochester Lourdes 318. New Ulm 321.

Top 50 individuals

• 1. Jordan Peters, Delano, 69. 2. (tie) Matt Bennett, Marshall; and Andrew Israelson, Staples-Motley, 71. 4. (tie) Mitch Hagenson, Staples-Motley; Aaron Leintz, Bagley; Josh Kummerfeldt, Waseca; and Lucas McCormick, Breck, 34-38—72. 8. (tie) Levi Soydara, Fergus Falls; and Trent Sundbom, Hermantown, 73.

10. (tie) Josh Becks, Hermantown; Trent Hagenson, Staples-Motley; Austin Rusness, Detroit Lakes; and Karter Smith, Detroit Lakes, 74.

• 14. (tie) Jacob Boe, Byron; Wesley Dickhaus, Melrose; Mike Waataja, Litchfield; Josh Polingo, Litchfield; and Christian Hedstrom, Detroit Lakes, 75.

19. (tie) Anthony Brodeur, Shattuck-St. Mary’s; Joey Dreier, New London - Spicer; Jordan Redepenning, Litchfield; Andrew Sederlund, Virginia; Cody Cook, Hawley; and Ben Mallow, Detroit Lakes, 76.

• 25. (tie) Michael Dearani, Rochester Lourdes; Dakota Waverek, Staples-Motley; Derek Farrell, Duluth Marshall; Dylan Kolquist, Hermantown; and Reece Sanders, Blake, 77.

30. (tie) Derek Bruns, Montevideo; Kyle Kapraun, Rochester Lourdes; Charlie Kretschmer, Cotter Schools; Patrick Lelich, Blake; Cameron Sundmark, Litchfield; Tyler Wood, St. Croix Lutheran; Blaze Beecher, Breck; Brett Haukom, Marshall; Brady Heppner, Crookston; Michael Herzog, Detroit Lakes; and Ethan Bohlsen, New London-Spicer, 78.

• 41. (tie) Logan Konop, Rocori; Jake Meyers, Blake; Brady Walls, International Falls; and Will Czech, Roseau, 79. 45. (tie) Jacob Groom, St Croix Lutheran; Brady Meyer, Litchfield; Gabe Salerno, Rochester Lourdes; Corbin Schwartz, New London-Spicer; Tanner Zupfer, New Ulm; Jacob Baker, Marshall; Jonah Cooper, New Ulm; Colin Huffman, New Ulm; Carter Haley, Mankato East; David Schneider, Albany; and Drew O’Hern, SPA, 80.

Wednesday

• Second round: 7:30 am

 

Class 1A

Tuesday • First round

At Pebble Creek G.C., Becker • Par 72

• Team scores: Mille Lacs 310, Legacy Christian 330, Murray County Central 333, Dawson-Boyd 337, United South Central 339, Wabasha-Kellogg 344, Kittson County Central 347.

Top 50 individuals

• 1. Grant Exsted, Mille Lacs, 68. 2. (tie) Jade Hasslen, Ortonville; Luke Johanson, Southwest Christian School, 69. 4. Adam Westling, Heritage Christian Academy, 71. 5. Chris Marcussen, Ada-Borup/NC West, 72. 6. (tie) Cordell Weber, Martin County West; Dain Schultz, Mille Lacs, 76. 8. (tie) Ben Langaas, Badger-Greenbush-Middle River; Taylor Larson, Atwater-Cosmos-GroveCity; Kaleb Thalmann, Ottertail Central; Jordan Henry, Madelia HS, 77.

• 12. (tie) Boston Boylan, Liberty Classical Academy; Nathaniel Kahlbaugh, Mahnomen; Easton Popma, Dawson-Boyd, 79. 15. (tie) Devin Erickson, Murray County Central; Christopher Kretsch, Springfield; T’Mone Kleindl, Clinton-Graceville-Beardsley; Anders Lindegard, Kittson County Central; Ryan Pederson, United South Central, 80

• 20. (tie) Trent Anderson, Legacy Christian Academy; Mike Sorenson, Madelia HS; Caleb Zimmerman, St. Croix Prep; Adam Christensen, Murray County Central; and Jake Hoscheid, Legacy Christian Academy, 81; 25. (tie) Fletcher Blaschko, Wabasha-Kellogg; Dana Madson, Westbrook Walnut Grove; Nic Schmit, Wabasha-Kellogg; and Korey Shimer, Mille Lacs, 82

29. (tie) Aaron Hudak, Legacy Christian Academy; and Cole Mertens, BOLD, 83.

• 31. (tie) Seth Carlin, Fosston; Matthew Petty, Mille Lacs; Nate Pederson, United South Central; Jacob Starck, Deer River; Gage Stromme, Park Christian; Brady Borkowski, Lewiston-Altura; and Christian Thoen, Dawson-Boyd, 84. 38. (tie) Trevor Anderson, Hayfield; Ben Loosbrock, Murray County Central; Cody Mager, Pine River-Backus; Caleb Johnson, Legacy Christian Academy; Aaron Walzek, Mt. Lake Area; and Jack Yaeger, Legacy Christian Academy, 85

• 44. (tie) Brady Becker, Hayfield; Jake Murray, Bethlehem Academy; Lochlan Broadley, Fosston; and Spencer Viita, North Woods, 86. 48. (tie) Michael Flicek, Wabasha-Kellogg; Jake Gusa, Southwest Christian School; Seth Olson, United South Central; Levi Pearson, Kittson County Central; Hudson Stensgard, Rushford-Peterson; Spencer Erickson, Dawson-Boyd; Grant Everson, Murray County Central; and Cameron Kemen, Dawson-Boyd, 87

Wednesday

• Second round: 7:30 am

golf • girls

CLASS 3A

Tuesday • At Bunker Hills G.C. • par 72

• Team: 1. Edina 321; 2. Alexandria 325; 3. New Prague 332; 4. Red Wing 337; 5. (tie) Eagan and Blaine 347; 7. Andover 350; 8. Stillwater 363.

Top 50 individuals

• 1. (tie) Alex Schmid, Shakopee, and Sarah Burnham, Wayzata, 71; 3. (tie) Celia Kuenster, Cretin-Derham Hall, and Kenzie Neisen, New Prague 72; 5. Sierra Langlie, Andover, 73; 6. (tie) Brenna Lervick, Chanhassen, and Emily Romanow, Edina, 74; 8. Taylor Ludwein, New Prague, 77; 9. (tie) Diane Gibas, Eden Prairie, and Lexi Bollant, Buffalo, 78.

• 11. (tie) Abby Conzemius, Minnetonka, Dani DelGreco, Grand Rapids, Megan Pulley, Albert Lea, Emily Thul, Alexandria, Madi Jewell, Buffalo, and Hannah Hankinson, Edina, 79; 17. (tie) Amanda Bigger, Alexandria, Kenzie Sexe, Prior Lake, and Stephanie Herzog, Red Wing, 80; 20. (tie) Andriel Aimua, East Ridge, Alexie Portz, St. Cloud Tech, and Natalie Amundson, Alexandria, 81.

• 23. (tie) Madi Roe, Eastview, Nicole Traxler, Northfield, Taylor Anderson, East Ridge, and McKenzie Swenson, Benilde-St. Margaret’s, 82; 27. (tie) Hannah Andrews, Blaine, Lindsey Kueng, Irondale, Samantha Lindeen, Elk River, Haley Tollette, Andover, and Katie Engelking, Edina, 83.

• 32. (tie) Mallory Drenttel, Eagan, Erin Klukas, Eagan, Emily Peterfeso, Roseville, Katrina Reudinger, Rochester Mayo, Reagan Haley, Red Wing, Erin Thiets, Stillwater, and Ally Rogers, Spring Lake Park, 84; 39. (tie) Shelby Braun, Eagan, Meghan Herring, Edina, Brynn Novotny, Alexandria, Leah Swanson, Blaine, Payton Follestad, Edina, and Nicole Schammel, Red Wing, 85.

• 45. (tie) Taylor Krouse, New Prague, Jessica Nelson, Wayzata, and Nikkie Torgerson, St. Cloud Apollo, 86; 48. (tie) Meagan Rachey, Waconia, Laura Bowman, Minnetonka, Kari Opatz, Eastview, Leah Kroening, Stillwater, and Madelyn Miller, Tartan, 87.

Wednesday

• Second round: 11:40 am

 

CLASS 2A

Tuesday • At Ridges at Sand Creek • Par 72

• Team: 1. Detroit Lakes 297; 2. Minnewaska 316; 3. Pequot Lakes 327; 4. Lake City 347; 5. Providence Academy 353; 6. Visitation 360; 7. Fairmont 379; 8. Hibbing 381.

Top 50 individuals:

• 1. Natalie Roth, Detroit Lakes, 70; 2. Kate Smith, Detroit Lakes, 72; 3. Hannah Peterson, Marshall, 74; 4. Maggie Heggerston, Pequot Lakes, 75; 5. (tie) Savannah Stone, Pequot Lakes, and Jenna Janu, Minnewaska, 76; 7. (tie) Alexis Guggisberg, Minnewaska, Trisa Hutchinson, Detroit Lakes, and Anni Heck, Visitation, 77; 10. Sydney Busker, Detroit Lakes, 78.

• 11. (tie) Kennedy Sommerfeld, Litchfield, Raelyn Spears, Providence Academy, and Ashlyn Guggisberg, Minnewaska, 79; 14. (tie) Kate Lesnar, Worthington, Rachel Nelson, Perham, and Emma Groom, St. Croix Lutheran, 81; 17. (tie) Emily Israelson, Staples-Motley, and Marja Sorensen, Rocori, 82; 19. (tie) Melissa Bartz, Waseca, Emma Thompson, Detroit Lakes, Trianna Thong, Jordan, and Alayna Eldred, Osakis, 83.

• 23. (tie) Mackenzie Olsen, Stewartville, Ellen Stensrud, Minnewaska, Matty Tschider, Detroit Lakes, and Katie Wortman, St. Anthony, 84; 27. (tie) Erin Pennington, Lake City, Claire Gruber, Lake City, and Grace Zumwinkle, Breck, 85; 30. (tie) Alexa Bekkerus, Pelican Rapids, and Emily Schimbeno, Lake City, 86.

• 32. (tie) Ellyn Mortell, St. Croix Lutheran, and Rebecca Huus, Perham, 87; 34. (tie) Lucy Goetz, St. Cloud Cathedral, Londan Szymanski, Hutchinson, Jenna Anderson, International Falls, Jessica Blanchard, Marshall, Lilia Everson, Blake, Sam Olmscheid, Pequot Lakes, Christina Stankey, Providence Academy, Nicole Vossen, Kimball/Eden Valley-Watkins, and Alex Stone, Pequot Lakes, 88.

• 44. (tie) Megan Rosol, Fairmont, Amanda Nies, Pequot Lakes, and Alex Nutter, LaCrescent, 89; 47. (tie) Katie Plunkett, Visitation, Hannah Johnson, Belle Plaine, Jessica Rosenblad, Stewartville, Megan Snyder, Pequot Lakes, and Joie Phelps, Visitation, 90.

Wednesday

• Second round: 11:40 am

 

CLASS 1A

Tuesday• At Pebble Creek G.C. • Par 72

• Team: 1. Badger-Greenbush-Middle River 369; 2. Legacy Christian 376; 3. Wabasha-Kellogg 385; 4. United South Central 389; 5. Mille Lacs 414; 6. Ortonville 417; 7. Minneota 421; 8. Ottertail Central 443.

Top 50 individuals

• 1. Hannah Kruger, Russell-Tyler-Ruthton, 80; 2. Christina Piwnica, Southwest Christian, 83; 3. (tie) Caitlin Richmond, Braham, and Kiera Smith, Heritage Christian, 85; 5. (tie) Teirra Novacek, Badger-Greenbush-Middle River, Courtney Sill, Wabasha-Kellogg, and Abby Herding, Westbrook-Walnut Grove, 86; 8. (tie) Anna Noble, Blooming Prairie, Carly Schmalz, Buffalo Lake-Hector-Stewart, and Lauren Laffen, Sleepy Eye, 87.

• 11. (tie) Johanna Bearson, Lanesboro, Andrea Burkel, Badger-Greenbush-Middle River, Claire Christian, United South Central, and Elizabeth Hennessy, Lewiston-Altura, 89; 15. (tie) Baillee Hauser, MACCRAY, Adrienne Kronschnabel, Fertile-Beltrami, Ali Wood, United South Central, and Sophia Gray, Legacy Christian, 90; 19. (tie) Emilie Nelson, West Marshall, and Kailey Carlin, Fosston, 92.

• 21. (tie) Bree Ninneman, Ortonville, Tessa Waage, Badger-Greenbush-Middle River, Kyra Gores, Lincoln HI, Kayla Ruf, Legacy Christian, and Heidi Schultz, Mille Lacs, 93; 26. Peyton Miller, Belgrade-Brooten-Elrosa, 95; 27. (tie) Jillian Johnson, Legacy Christian, and Tiffany Stumph, Wabasha-Kellogg, 96; 29. (tie) Emily Curtis, Sleepy Eye, Kaitlin Kling, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander, Shelby Schultz, Springfield, Anna Cleveland, Legacy Christian, and Peyton Manecke, Fosston, 97.

• 34. (tie) Elizabeth Aakre, Barnesville, and Alli Anderson, Braham, 98; 36. (tie) Alyssa Engler, Minneota, Allison Deckert, Heritage Christian, and Karrah Remus, Sleepy Eye, 99; 39. (tie) Jordan Greundmann.Belgrade-Brooten-Elrosa, Hannah Wagner, Climax-Fisher, and Lindsey McAlpin, Legacy Christian, 100.

• 42. (tie) Alyssa Hartert, Wabasha-Kellogg, Katie Rhen, Badger-Greenbush-Middle River, and Ashley Schoenborn, Mahnomen, 101; 45. (tie) Kortney Wobbe, Wabasha-Kellogg, Brooke Dummer, New Ulm Cathedral, and Jenna Pettit, Pillager, 102; 48. (tie) Amy Bolin, Mille Lacs, Andrea Eye, Mille Lacs, and Veronica Schindler, United South Central, 103.

Wednesday

• Second round: 11:40 am